Lading verloren door Rotterdamsche staking Regeling oorlogsschade aan gebouwd onroerend goed Liberty-schepen met graan en meel gaan naar Antwerpen Koninklijke telegrammenwisseling foate.nde'i, ^MtuéiutienLeuuu Ui/ eigert land Naar bevrijd Indonesië DANKGEDICHT 1 MEI - 15 AUGUSTUS '45 OFFICIEELE PUBLICATIES lüat w-e w-zt eend. q/iaag, uritteti toeten De situatie in de haven van Rotterdam is nog steeds ongewijzigd, dat wil zeggen, dat van de enkele duizenden havenarbeiders er slechts een hon derdtal werken. Het voornaamste punt is, dat de arbeiders weigeren tot half zes door te werken. Het gevolg is, dat thans 31 schepen in de haven liggen, welke niet gelost kunnen worden. De schepen zijn geladen met hout, wol, tarwe, levertraan, honing, katoen en kleeding. Bovendien is een Deensch schip, geladen met 800.000 kilo boter, eieren en spek, be stemd voor de burgerbevolking, aangekomen, dat eveneens niet gelost kan worden. Vier Liberty-schepen, elk met 8000 ton graan en meel aan boord, hebben de haven weer verlaten en koers gezet naar Antwerpen. Vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zijn In een zeer uitvoerige mededeeling' hebben de drie erkende bonden van havenarbeiders de E.V.B. is, zooals men weet. niet erkend, maar wordt dit door vele arbeiders blijkbaar well verklaard, dat zij voor de nieuwe staking geen verantwoordelijkheid kunnen aanvaarden. Zij achten tie niet alleen strijdig met oe algemeene Nederlandsche volksbelangen, maar evenzeer met het belang van de ha venarbeiders zelf. Zij achten de staking overbodig en schadelijk. De arbeidsvoorwaarden zijn niet ideaal, maar de voorgeschreven weg tot ver betering is overleg en arbitrage bij den Rijksbemiddelaar, wiens uitspraak aanvaard moet worden., Dat is de legale weg. die de arbeiders moeten bewandelen, dit zijn de regels van het spel, waarvan de Minister-presi dent in zijn bekende radiorede sprak. De Eenheiasvakbeweging, zoo is voorts nog eens komen vast te staan in een persconferentie met de Scheepvaartvereenig'ing-Zuid te Rot terdam. heeft nog steeds geweigerd te verklaren, dat zij het met dit standpunt eens is. Eerst als zij dat doet, wil de Regeering haar erken nen en met haar onderhandelen. In- tusschen sleept de E.V.B. de arbei ders mee in een onverantwoordelijke staking, die in d'e huidige buitenge wone omstandigheden misdadig' moet worden genoemd. De werkgevers hebben te kennen gegeven, dat de zoogenaamde eischen van de stakers, die tot een lijstje van dertien nu al zijn uitgegroeid, in het geheel g'een aanleiding geven tot staking; op en kele punten, waarop nog geen over eenstemming is bereikt, staat de ge legenheid tot onderhandelingen in overleg met de Regeering volledig open. Voor staking is geen redelijke gTond aanwezig., Het Nederlandsche Volk zal wel inzien cat de schuld van de stakingsgevolgen niet op de werk gevers rust. Maar dat kan de eind conclusie natuurlijk niet zijn. In de huidige buitengewone omstandighe den moet anders worden ingegrepen en de staking' door ingrijpen van de bevoegde macht ongedaan gemaakt worden! ONTPLOFFING TE OSLO. In het havengebied van Oslo ls een mu nitieopslagplaats in de lucht gevlo gen, waarbij een groot aantal men- schen werd gedood en velen werden gewond. Ook bjj Napels is een munitie-de pot in de lucht gevlogen waarbij voor millioenen Lire schade is aan gericht en ook enkele cooaen vielen., Nigeria wordt geteisterd door een buitengewoon hevigen regenval, wel ke reeds zware schade heeft veroor zaakt aan vele dorpen en een groot aantal menschenlevens heeft g'eëischt., Australische liberators zijn begon nen met een reeks vluchten boven Java om pamfletten met berichten uit te strooien. De „Queen Mary" is met 15.000 Amerikaansche soldaten aan boord van Southampton naar New York vertrokken. De Chineesche premier, dr. Soeng, is m Washington aangekomen, per vliegtuig' uit Moskou. ZONDAG 13e Zondag na Pinkste ren; Ged. van den H. Joannes Eudes, Bel.; Mis: Respice. Gloria; 2. H. Joës Eudes; 3. Octaaf O. L. Vr. He melvaart; Credo; Praef. v. Driev. MAANDAG: H. Bernardus v. Clair- vaux Bel. Kerkl. Mis: In medio. Glo ria. 2. Oct. O. L. Vr. Hemelv. Credo. DINSDAG: H. Joanna Fremiot de Chantal; Mis: Cogiiovi. Gloria. 2. Oc taaf O. L. Vr. Hemelv. Credo. WOENSDAG: Octaafdag van O. L. Vr. Ter Hemelopneming., Ged. v. H. Timotheus (uit Antiochië) Hippo- lytus, Bss. en H. Symphorlanus. Mis: Gaudeamus. Gloria. 2. H.H. Martela ren., Crec'o. Praef. v., O. L. Vr. DONDERDAG: Vigilie van den H. Bartholomeus. H. Philippus Benitius, Bel., Mis: Iustus ut palma. Gloria. 2. Vigilie; laatste Evg. v. d. Vig. (Ook is toegestaan de Mis van de Vigilie). VRIJDAG: H. Bartholomeus, Apos tel, Martelaar. Mis: Mihi autem. Glo ria. Credo. Praef., v. d. Apost. ZATERDAG: H. Gregorius, Bel., Bss. van Utrecht. Ged'. v. d. H. Lode- wijk IX Belijder. Mis: Sacerdotes tui. Gloria. 2. H. Lodewijk., 3. A cunctis. 4. Paus. Koning George van Engeland heeft H,.M. de Koningin een telegram van gelukwensch gezonden met de tri omfantelijke en totale overwinning op de Japansche tyrannle en agres sie. Mijn regeering', mijn volk en ik, aldus de Koning, zullen nooit verge ten, cat Uwe Majesteit de eerste was, die"vrijwillig deelnam aan den strijd tegen den Japansche vijand. De Ko ning uitte zijn groote bewondering voor de Nederlandsche strijders en zijn bezorgdheid voor de lotgevallen, der onderdrukten., „Met vertrouwen zien wij de komende gelukkiger da gen van vrede tegemoet,." De Koningin heeft op dit telegram „overgelukkig" geantwoord, en den Koning Haar diepgevoelde gelukwen- schen met de beslissende overwin ning aangeboden, haar bewondering uitend voor de schitterende krijgs verrichtingen van de Engelsche strijdkrachten., „Mijn lijdende volken in de overzeeschen gebiedsdeelen van: mijn koninkrijk zullen nooit verge ten. wat zij te danken hebben aan al degenen, die hun meedoogenlooze onderdrukkers ten val hebben ge bracht", aldus besloot de Koningin dit telegram,. Ook de Regent van België. Prins Karei, heeft H.M. een g'elukwensch- telegram gezonden waarin hij o.a. zegt, dat ae Belgen tijdens de zware jaren van beproeving steeds meer hebben begrepen dat een gemeen schappelijk ideaal hen verbindt met het Nederlandsche Volk. De geallieerde autoriteiten te Ber lijn hebben bevolen, dat de bevol king dezer stad binnen 10 dagen alle gouden voorwerpen welke zij bezit- moet inleveren. BENZINE-COUPURES Juli-coupons benzine, uitgegeven in het Westen en het Zuiden zijn ge durende de maand Aug'ustus in het geheele land' geldig. PETROLEUM KOOKDOELEINDEN De distributiediensten zullen bin nenkort in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland' en Utrecht over gaan tot het uitreiken van petrole um voor kookdoeleinden. Deze kaar ten zullen worden uitgereikt aan alle gezinnen, die niet over een bruik bare gas- of electriciteitsaansluiting voor kookdoeleinden beschikken. Zij, die beschikken over een bruikbare aansluiting, welke zoodra g'as en elec- tricïteit beschikbaar worden gesteld, in gebruik kan worden genomen, mogen geen aanvraag ir.dienen. Gezinshoofden dienen hiertoe vóór 25 Augustus a.s. formulieren M.D. 333-10 bij den plaatselijken distribu- tiedienst af te halen en aldaar uiter lijk 30 Augusus d.a.v. ing'evuld in te leveren. Aan de achterzijde van het formulier dient men bon 548 van d'e noodkaart 5e serie van elk der ge zinsleden in de vakjes genummerd 1 t.m. 14 te plakken. GAS- EN ELECTRICITEITSVER- BRUIKERS, FORMULIEREN HALEN Gezinshoofden in wier gezin de maaltijden door middel van gas of electriciteit worden bereid, dienen voor 25 Augustus a.s. by den plaatse lijken distributiedienst een formu lier MD 323-10 af te halen en aldaar volledig ingevuld en ond'erteekend uiterlijk 5 September a.s. in te le veren. Dit geldt eveneens voor ge zinnen, die beschikken over een bruikbare aansluiting, welke, zoocra gas en electriciteit beschikbaar wor den gesteld, in gebruik kan worden genomen. Aan de achterzijde van het formulier dient men bon 548 van de noodkaart 5e serie van elk der ge zinsleden in de vakjes genummerd 1 t.m. 14 te plakken,terwijl bovenaan het formulier het nummer van de gas- en/of electriciteitsmeter moet worden vermeld, hetwelk op de oude rantsoenkaart voor g'as en/of electri citeit te winden is. OP BON 537 ZEEP VOOR 6 WEKEN! Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de hoeveelheid zeep van 225 gram, welke men in de pro vincies Noordholland', Zuidholland en Utrecht op bon 537 kan koopen in de periode van 19 Augustus t.m. 1 Sep tember a.s., moet dienen voor het gebruik gedurende de eerstvolgende zes weken, derhalve tot en met 29 September a.s. De bon is evenwel slechts geldig voor het koopen van zeep tot en met, 1 September a.s. BON 545 INLEVEREN VOOR ROZIJNEN! Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat in de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht 100 gram rozijnen per persoon be schikbaar zullen worden gesteld'. Om voor deze rozijnen in aanmerking te komen, moet men bon 545 der 5de noodkaart op Maandag 20, Dinsdag 21 of Woensdag' 22 Augustus a.s. bij een detaillist inleveren. De aflevering der rozijnen zal plaats hebben met ingang van 2 September a.s. De eerste zestig gereedgekomen noodwoningen zijn op weg naar Wal cheren. In de Bijenkorf te Den Haag is vandaag een groote tentoon stelling geopend van de R.A.F. De Help Holland Council te Londen heeft de tienduizendste haal kleeding naar ons land verzonden. Het maxi mum gewicht van poststukken is verhoogd tot 500 gram., Zeepver- vangende waschmiddelen mogen weer zonder bon verkocht worden. De Vennootschapsbelasting wordt gewij zigd in dien zin, dat giften aan Volksherstel e.d. van de winst mo gen worden afgetrokken. De trek kingen van de laatste twee klassen van de Staatsloterij zullen spoedig plaats hebben. De Rijksverkeers inspectie, afdeeling personenvervoer, is verplaatst van Haarlem naar Am sterdam, Bungehuis, Spuistraat., Studenten van alle universiteiten hebben den minister te kennen gege ven. dat zij de regelen voor de stu dentenzuivering onvoldoende vinden. Eenheden van N.I.C.A. en voorna melijk Nederlahdsch-Indïsche autori teiten staan klaar om zich zoo snel mogelijk naar bevrijd Nederlandsch- Indisch gebied' te begeven, hoewel de zetel der Nederlar.dsch-Indische re- g'eering zeer waarschijnlijk in de na bije toekomst verplaatst zal worden, wordt verwacht, cat nog geruimen tijd" een vrij groote organisatie in Camp Columbia zal blijven functio- neeren., Slechts zij. die onmisbaar worden geacht voor "militair of bin- i.enlandsch bestuur zullen met de eerste detachementen verscheept worden.. Koning Leopold zal Sankt Wolf gang verlaten en zich naar Zwit serland begeven. Het aantal krijgsgevangenen in Japansche handen bedraagt voor Engeland 38.000, voor Australië 18.000, voor Canada 1500 en voor Britsch-Indie 60.000! Nu staat de wereld vol van feestgeluid, de strijd der volk'ren is nu uitgevochten. Verslagen zijn de draken en gedrochten, hun wild geweld en woede is nu gestuit. De Vrede voert uit onderaardsche krochten de Vrijheid weer te voorschijn als de bruid, behangen en versierd met de oorlogsbuit, langs zee en land, op verre wereldtochten. Wij danken God, die op Maria's bede, bij 't klagen van Haar bloedend moederhart, hergaf aan 't menschdom vreugde en vrede. En op Haar gloriedag, wij deelen mede in 't Hemelfeest, dat overtreft en tart alle aardsche vreugd, na kruis en moedersmart Alkmaar H. J. K. Het college van algemeene commis sarissen voor den wederopbouw maakt de volgende financieele rege ling bekend met betrekking tot her stel van oorlogsschade aan gebouwd onroerend goed. Begrip oorlogsschade: Onder oorlogsschade moet hier worden verstaan alle schade toege bracht aan gebouwd onroerend goed' als rechtstreeksch gevolg van: a. oorlogsgeweld; b. handelingen of maatregelen van den vijana; c. oorlogsomstandigheden. Oorlogsomstandigheden zullen ge acht worden ook na den datum der bevrijding nog te hebben bestaan, doch uiteraard zal dan geval voor ge val worden nagegaan in hoeverre net noodige is gedaan om te trachten de gevolgen van deze omstandigheden te voorkomen of te beperken. Aangifte van schade: De eigenaar is verplicht aangifte van de schade te doen bij de schade- enquete-commissie. binnen wier rayor: het beschadigde pand is gelegen. Ten zij ter plaatse door bekendmaking anders is geregeld, wTende men' zich voor aanmeldingsformulieren tot deze commissie. Aangifte kan ook namens den eigenaar geschieden bij volmacht of zelfs door huurders, indien rede lijke zekerheid bestaat, dat de eige naar niet in staat is zelf aangifte te doen. Voor bespoediging van een juiste aangifte en van herstel is het wen- sehelijk. dat de eigenaar zelf ten spoedigste zijn eigen aannemer kiest voor opneming van de schade e;i voor herstel daarvan, hetzij voorloo- pig, hetzij definitief. Bij de aangifte wordt de eigenaar in de gelegenheid gesteld de bevonden schade door de zen aannemer gespecificeerd te doen vastleggen. Een desbetreffend' formu lier wordt met het aangifteformulier op verzoek verstrekt. Deze specifi catie kan van groot belang zijn bij vergelijking van de aangiften en het van rijkswege door deskundigen op te maken schaderapport en kan la tere geschillen vermijden. Financieele regeling. In afwachting var: een definitieve bijdrage-regeling en onder verreke ning met van rijkswege te verleenen bijdragen in de oorlogsschade, die eventueel tot een hoogere uitkeering kunnen leiden, geldt ter bespoediging van het herstel de navolgende rege- ling: Herstelwerkzaamheden kunnen voor en voor rekening van den Staat wor den gefinancierd' tot een bedrag ge lijk aan: a. 100 pet. der kosten van voor loopige maatregelen, welke noodza kelijk zijn om verdere schade aan geweest. Indien het schadegeval gedekt wordt door een molestverzekering, zal de Staat onder verrekening van de hoogerbedoelde rijksbijdrage met den verzekeraar boven het bedrag van deze bijdragen uiteindelijk in geen geval meer voor zijn rekening nemen dan het bedrag, dat de verze- keringsuitkeering eventueel lager mocht zijn dan de boven bedoelde 100 pet. resp. 75 pet. der herstelkosten. Indien de totale herstelkosten meer bedragen dan f 3000.- kunnen boven 't bedrag, dat door en voor rekening van den Staat wordt gefinancierd, ook de verdere kosten tot 100 pet. door den Staat voor rekening van den eigenaar worden gefinancierd onder nacere verrekening tusschen den Staat en den eigenaar. Deze ver rekening zal nader geval voor geval tusschen beide partijen worden over eengekomen aan de hand van de fi nancieele positie van den eigenaar. Indien de herstelkosten minder be dragen dan f 100 per object, komen deze niet in aanmerking voor ver goeding van rijkswege, tenzij de eige naar een natuurlijk persoon is en kar: aantoonen, dat zijn weekinkomen la ger is dar: het bedrag der herstel kosten. i Bovenstaande regeling geldt voor- loopig voor herstel uitgevoerd vóór 1 November. 1945 en tevens voor reeds herstelde doch financieel nog niet afgewikkelde gevallen. Uiteraard worden geen „zwarte" prijzen ver goed. Onder de huidige omstandigheden zullen in zeer vele gevallen de sub a en bedoelde maatregelen gecombi neerd voorkomen. De voorloopige maatregelen sub a kunnen tevens diener: om het pand in redelijk bruik- baren toestand te brengen, zij het dan-.ook van zeer voorloopigen aard'. Indien het voorloopige deel t.z.t. door defir.iief hersel wrdt vervangen, zoo zoodra de daarvoor noodige materia len ter beschikking komen, kunnen de kosten hiervan voor rekening v. d'. Staat worden genomen, zoolang deze de bovenbedoelde grenzen niet over schrijden. Onder redelijk bruikbaren toestand is dus niet alleen te ver staan voorloopig herstel, doch tevens definitief herstel, mits redelijk in uit voering en met vermijden van on- noodige luxe. De extra-koster: van een uitvoering, welke meer omvat dan hetgeen als redelijk wordt ge oordeeld. zijn voor rekening van den eigenaar. Om betaling te verkrijger:, moeten de eigenaren na voltooiing van het herstel of gedeelten daarvan, zich wenden tot het hoofd van het bureau voor der: wederopbouw, binnen welks rayon het herstelde pand is gelegen. Indien in de plaatselijke bladen nog geen bekendmaking daaromtrent is verschenen, wende men zich in ge val van onzekerheid tot den burge meester van de gemeente, waarin het beschadigde pand is gelegen. Aar: het bureau voornoemd moeten wor den overgelegd' de bewijsstukken, waaruit de kosten van het herstel moeten blijken, en tevens een ver klaring of het desbetreffende pand tegen oorlogsmolestschade was ver zekerd' en zoo ja, bij welke maat schappij. Tevens moet dan opgege ven worden of met betrekking tot de schade aan dit pand reeds uitkeering is ontvangen van den verzekeraar en zoo ja, tot welk bedrag. Mocht later blijken, dat opzettelijk onjuiste gegevens zijn verstrekt, dan zal niet alleen overgegaan worden tot terugvordering van eventueel on rechtmatig verkregen gelden, doch Is er nog iets? Weet U nog, dat dit het gevleugelde woord was, dat Tru man op d'e slotzitting van de Pots dammer conferentie sprak? En toen schudden Attlee en Stalin hun bol len, terwijl ze wisten, dat er nog wel degelijk iets was. Niet zooveel, alleen maar de uitvinding van de atoom bom en de Russische oorlogsverkla ring. Er zijn meer menschen. die zeg gen, dat er niets is, terwijl ze weten, dat er nog' genoeg is. Dat zijn aller lei zakenmenschen en winkeliers en fabrikanten die nee verkoopen. ter wijl ze nog genoeg van alles hebben. En dat terwijl er zooveel menschen zijr:, die om het allernoodigste drin gend verlegen zitten. Wie nu produc ten achterhoudt, berooft een nood lijdende, is een slagzin van een offi- cieele instantie, die tegen het ach terhouden van goederen ageert. En een ander, die zich voor deze kwes tie interesseert, schreef ons heel ly risch: alle motieven van degenen, die goederen achterhouden, zijn terug te brengen op den eenen noemer van het bloote eigenbelang, dat zich in het licht vai: den schrijnenden nood van het heden rauwer openbaart dan ooit te vorenHet is schoon ge zegd en het zal ook wel juist zijn. Er zouden boekdeelen vol te schrij ven zijn over het sociaal weiischelijke en het zakelijk mogelijke van zaken doen. Er is theorie en practijk, zoo als zoo vaak. En een feit is het, dat degenen, die zoo gemakkelijk neer schrijven, dat de Overheid niet voor harde maatregelen terugdeinst, zich ook eens moet afvragen, waarom die harde maatregelen almaar uitblijven ten aanzien van de geldzuivering, waarover d'e minister van financiën weken geleden zoo forsch g'esproken heeft. Het is ook een feit, dat de za kenmenschen dikwijls een handje geholpen moeten worden bij het vaststellen van de juiste verhouding tusschen sociale plicht en zakelijk heid., En in elk geval is de kwestie van het geld het zwaarste argument, dat opgeld doet. Wat schort er aan, dat de maatregeler: ten aanzien van de geldzuivering' en dergelijke niet vervolgd worden? Op de vraag of er nog iets is, kan de Regeering in elk geval niet haar hoofd schudden; er is nog heel wat.... op te knappen.... opstallen te voorkomfen, ook zonder dat deze maatregelen aan een defini tief herstel ten goede komen. b. 100 pet. der kosten van maat regelen om herstelbaar beschadigde panden weer in bruikbaren toestand te brenger:, voor zoover deze f 3.000 per object niet te boven gaan. ook indien ce totale herstelkosten 'meer dan f 3000 bedragen of zullen bedra gen voor natuurlijke personen, welke ir„ het belastingjaar 1943 niet in de vermogensbelasting zijn of moeten worden aangeslagen, of in dat jaar een dusdanig zuiver 'inkomen hadder:, dat daarvan minder dan f300 belas ting verschuldigd was of zou zijn ge weest, inclusief loonbelasting. c. 75 pet. der sub b bedoelde kos ter: voor rechtspersonen, en voor die natuurlijke personen, wélke over het belastingjaar 1943 wel in de vermo gensbelasting zijn of moeten worden aangeslag'er: of tenminste f 300 in komstenbelasting als onder b bedoeld verschuldigd waren of zouden zijn kunnen tevens strafbepalingen wor den toegepast. Na controle var: het herstel aan d'e hand van de bewijsstukken, zal van wege het bovenbedoelde bureau voor den wederopbouw worden overge gaan tot betaling per postchèque tot 75 pet. van het bedrag der herstel kosten, tenzij de getroffene met of- ficieele sub b bedoelde belastingge gevens kan aantoonen, dat hij in aan merking zou komen voor betaling van 100 pet. dier kosten. Indien zulks eerst later blijkt uit het belastingon- derzoek, dat geval voor geval zal plaats hebben, volgt een suppletoire betaling' var: 25 pet. Technische regeling. De technische uitvoering is gebon den aan de beschikbare materialen*. Voor het verkrijgen hiervan moet men zich wenden tot het bureau voor den wederopbouw, binnen welks rayor: het beschadigde pand is gele gen. Zoo noocig wende men zich In geval van twijfel tot den burgemees ter ter plaatse waar het pand is ge legen. De verstrekking var: de mate rialen geschiedt aan den voor het herstel gekozen aannemer. Met het oog op vermijding van ma teriaalverspilling' zullen in 't bijzon der de maatregelen ter voorkoming' van verdere schadeonder a bedoeld, vanwege het bovenbedoelde bureau critisch worden beoordeeld. Om verschillende redenen is het mogelijk, dat ce eigenaar niet aan zijn verplichting tot herstel voldoet. In zulke gevallen kunnen ook huur ders of anderen, die belang hebben bij ,een spoedig herstel, zich wenden tot het bureau voor den wederop bouw bovenbedoeld. Indien dit her stel dan uit eer: oog'punt van alge meen belang gewenscht geacht wordt, kan herstel van rijkswege plaats vin den. Eventueel kunnen de huurders of gebruikers door het rijk hiermede worden belast. Voor hen gelder: dan zooveel mogelijk dezelfde bepalingen als hiervoor voor den eigenaar om schreven. 's-Gravenhage, 1 Aug. 1945.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2