NIEUW Gouverneur Generaal bevrijd Besprekingen in Manilla begonnen EN WIJ? DE SITUATIE OP JAVA Onze aanspraak op schadevergoeding formeel aan de orde gesteld STAKING IN ROTTERDAM OPGEHEVEN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Staatscommissie benoemd Het beleid-de Geer en Gerbrandy Overleg in China Overgave en strijd Tuchtrechters voor prijzendelicten In een te New York opgevangen uitzending van het onder japansche controle staande radio station te Batavia is medegedeeld: „De Keizer lijke Japansche strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier het bevel „staakt het vuren" ontvangen. De Keizerlijke japansche strijdkrachten zullen, zoolang dit noodig is, de leiding in handen houden om de rust en orde te verzekeren. Lucifers! Geen eigenmachtige verhooging I0ereldni teuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18710 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHACEN Molenstraat 52 Telefoon 459 In een nota aan de Regeeringen van de Vereenigde Staten, Groot-Brit- tanië, Sovjet-Rusland en Frankrijk, heeft de Nederlandsche Regeering onze aanspraak op schadevergoeding aan Duitschland formeel naar voren gebracht. Onze Regeering herhaalt in deze nota, dat zij het recht voor behoudt aanspraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondgebied, in dien zin, d^t Nederland compensatie kan verkrijgen voor den Duitschen overval. Gevraagd wordt zoo spoedig mogelijke restitutie van onze gesto len eigendoiilmen. Dat die teruggave nog maar steeds uitblijft, kan de Regeering niet aanvaarden. Een eerlijk aandeel wordt geyraagd in de herstelbetalingen en op alle schepen die Duitschland zal overgeven. De Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. van Kleffens en zijn plaatsver vanger, mr. van Royen, vertoeven momenteel te Londen. Aangaande de nota, aan de vier mogendheden gericht en waarin wij bovenstaand het voornaamste hebben samengevat, kan nog het volgende worden gemeld: De nota herhaalt het eerder ge dane verzoek om zoo spoedig moge lijk restitutie van door de Duitscliers uit Nederland gestolen eigendommen, die als zoodanig kenbaar zijn, hetzij die eigendommen in Duitschland of elders gevonden worden. De nota zegt, dat de Nederlandsche regeering de onbevredigde toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of recht vaardiging t.a.v.. vele gestolen goe deren. van levend vee en andere Ne derlandsche activa heerscht, niet kan aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijgegeven door de militaire autoriteiten in Duitschland. In de tweede plaats maakt de Nederland sche regeering aanspraak op eeif eer lijk en rechtvaardig aandeel, waarbij rekening wordt gehouden met de bij zondere positie van Nederland, wat alle Duitsche binnenlandsche en bui tenlandsche activa betreft, welke voor herstelbetaling zullen worden aangewend. De nota roept vervolgens in herin nering, dat met het oog op de bewe zen diensten en de zware verliezen, welke de Nederlandsche koopvaardij vloot gedurende den oorlog heeft ge leden, de Nederlandsche regeering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle sche pen. die Duitschland zal overgeven. De nota legt den nadruk op de mate van de verwoesting, welke door den oorlog is veroorzaakt, en vervolgt met te zeggen, dat meer dan 8 pet. van den bouwgrond van ons land onder wrater is gezet en dat meer dan 2 pet. braak heeft gelegen met het oog op den aanleg van versterkte zones, mijnenvelden en vliegvelden door de Duitsche troepen. 6 pet. is bovendien onbruikbaar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de mili taire operaties. Naar wjj verder vernemen, heeft de Regeering een Staats commissie benoemd, die op kor ten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk gefundeerd voorstel moet doen over het vraag stuk der annexatie door Neder land van Duitsch gebied. De Rêgeeringspersdienst deelt over deze kwestie nader het vol gende mede: De Regeering meent, dat deze aangelegenheid op dit oogenblik nog niet rijp is voor het doen van een voorstel, doch wel voor het doen instellen van een zakelijk onderzoek naar de verschillende aspecten daarvan. Bij dit onderzoek zal in de eerste plaats de vraag worden gesteld, of annexatie moreel geoorloofd, juridisch rechtmatig en politiek (sociaal-economisch-cultureel) ver antwoord zou zijn. Voorts of an nexatie doelmatig en uitvoerbaar is. En tenslotte hoe groot een eventueel te annexeeren gebied zou moeten zijn. Reeds zijn door allerlei particuliere instanties in leidende onderzoekingen gedaan, o.a. inzake de militaire en strate gische kanten van het probleem, doch in de meeste gevallen had den zulke werkgroepen zich ge bonden aan een bepaald, van te voren reeds vaststaand standpunt. De Staatscommissie is samen gesteld uit personen, niet aange wezen op grond van hun meening te dezer zake, doch op gronden van bekwaamheid en integriteit. Honderd mijl ten Noorden van Moekden in Mandsjoerije zijn in een Japansch krijgsgevangenkamp vele hooge geallieerde officieren en bestuursamblenaren aangetrof fen, waaronder zich ook bevond de Gouverneur-Generaal van Ned.-Oost-Indië, jhr. Xjarda van Starkenborcb Stachouwer, die volgens een Reuter-bericht, op speciaal verzoek van H.M. de Koningin, uit Mandsjoerije ge- evacueerd wordt. Volgens een bekendmaking van den Amerikaansche commandant in China, luit.-generaal Wede- meyer, is een medische eenheid per parachute in het kamp neer gelaten. De omstandigheden in het kamp waren beter dan ver wacht werd en er werd geen te genstand van de Japanners on dervonden. japansche delegatie in het hoofdkwartier van Mac Arthur aangekomen Twee Japansche vliegtuigen, wifgeschilderd, zijn Zaterdagavond om kwart over twaalf Nederlandsche tijd uit Japan vertrokken en reeds vijf uur en een kwartier later op het eiland Ihiasjima, bij Okinawa, aangekomen. Vandaar zijn zij drie kwartier na de lan ding met een Amerikaansch transportvliegtuig naar Manilla ver trokken, naar het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, waar zij Zondagmiddag omstreeks half een aangekomen zijn. Daar be gonnen spoedig de besprekingen over de definitieve regeling van de overgave met de verschillende geallieerde delegaties. Het offi- cieele Japansche capitulatie-document zou geteekend worden aan boord van het Amerikaansche vlaggeschip op de reede van Yoko hama. De Japansche vliegtuigen wa ren op de reis naar Ihiasjima be geleid door Mitchell bombarde mentstoestellen en Lightning-toe- stellen. Honderden soldaten, op gesteld achter een barricade van prikkeldraad, waren op een af stand van ongeveer 200 meter getuigen van de aankomst. De Amerikaansche politie had nog eenige moeite om het geringe aantal tot het vliegveld toegelaten toeschouwers op een veiligen af stand te houden. De eerste Ja- pannees, die uit het toestel stap te, was een burger. In totaal be stond de Japansche delegatie uit zestien personen, waarvan enke len actetasschen droegen. Ver wacht werd, dat de vlucht naar Manilla ongeveer zes uur zou du ren. Dan zou het vliegtuig met de Japansche capitulatie-delegatie dus Zondagmiddag omstreeks half een Nederlandschen tijd in het hoofd kwartier van Mac Arthur in Ma nilla moeten aankomen. Dit is inderdaad geschied. Ofschoon duizenden Japanners aar; het front in Mandsjoerije zich later, volgens het bevel van den keizer, aan het roode leg'er overgaven, blij ven andere troepen zich nog fana tiek te weer stellen. Later bericht: De 'Japanners in Mandsjoerije hebben aan de meeste fronten den tegenstand opgegeven. Sovjet-parachutisten hebben Harbin, Moekden en andere steden bezet. Ongegronde geruchten over Ameri kaansche landingen en plundering hebben onrust verwekt in verschil lende Japansche steden. De regeering spoort aan tot discipline en loyaliteit. EEN NIEUW VIJFJARENPLAN is voor de periode van 1945 tot 1950 vastgesteld door d'e Sovjet Unie. voor het herstel en de ontwikkeling var; het bedrijfsleven, Prof. Gerbrandy zal op verzoek van de Regeering een memoran dum samen stellen omtrent het beleid van de opeenvolgende Ne derlandsche regeeringen te Lon den tijdens de bezettingsjaren. Ook de periode-de Geer zou hierin dus begrepen zijn. Dit memorandum zal in handen van de Nationale Adviescommissie gesteld worden. DE FRANSCHE REGEERING heeft de bevoegdheden vastgesteld, welke aar; het parlement en de regeering zullen worden toegekend na het re ferendum, dat binnenkort in Frank rijk over de nieuwe constitutie wordt gehouden. Dr. VAN HASSELT van de Neder landsche delegatie is gekozen tot vi~ ce-voorzitter var.' de internationale burgerlij ke luchtvaartorg'anisatie. De vertegenwoordigers van Je- nan, de communistische provincie in China, die met Tsjoengking overhoop ligt, hebben thans aan Tsjang Kai Tsjek verzocht, aan de aanvaarding van de Japansche capitulatie en de vredesconferen tie te komen deelnemen, terwijl verder de vorming van een coali tie-regeering en politieke hervor mingen zjjn gevraagd. Tsjang Kai Tsjek heeft uitge werkte instructies gezonden, aan generaal Oeamoera, opperbevel hebber der Japansche strijdkrach ten in China, omtrent het zenden van Japansche gedelegeerden naar Tsjki en Tsjikiang in West-Ho- nan, teneinde de capitulatie-orders in ontvangst te nemen van gene raal Ho Ying Tsjing. Volgens een later bericht heeft de Japansche generaal Okamoera de re geling van Tsjang Kal Tsjek aan vaard. Aan de meeste fronten hebben de Japanners r.u officieel de wapens neergelegd, behalve in Mand'sjoerije, waar nog gevochten werd' met de Russen. Ook zijn, nadat dit eerst Vrijdag al was geschiedZaterdag en Zondag r.og weer Amerikaansche bommenwerpers, die boven Japan fotografeerden, door Japansche ja gers beschoten, waarbij een- fotograaf genood werd en twee Amerikaansche vliegtuigen zijn neergeschoten. Uit het Keizerlijke Hoofdkwartier werd' Zondag bericht, dat op een eiland' in de Korillen vijandelijkheden zijn uit gebroken. na de landing van Ameri kaansche troepen! De Amerikaansche landing is ge schied op het eiland Sjimoesjoe ir; de Koerillen. Japansche strijdkrach ten waren volgens het Japansche hoofdkwartier, „gedwongen uit zelf verdediging naar de wapenen te grij pen". Het hoofdkwartier zond een boodschap terzake naar Mac Arthur, den wensch uitend', dat de vijande lijkheden spoedig zouden ophouden! Nederland heeft aan de betrok ken mogendheden te kennen ge geven, dat het naar behooren dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan be treft. In Manilla zjjn de verschil lende geallieerde delegaties in het hoofdkwartier van Mac Arthur aangekomen. De besprekingen over de regeling van de capitu latie zijn gisteren begonnen en vandaag voortgezet. Wjj hebben nog niets omtrent deelneming van een Nederlandsche delegatie aan deze besprekingen vernomen, laat staan over de aankomst te Manilla van een delegatie. Hoe zit dat? Is dat in orde? Hebben wij niet on middellijk na het uitbreken van de eerste vijandelijkheden in den Pacific aan den strijd deelgeno men en zware offers gebracht? Het Nederlandsche volk weet mis schien niet veel af van interna tionale politieke verhoudingen, maar het zou er niets van begrij pen, als deze kwestie, waarbij wij met ons Indonesië zoo nauw betrokken zijn, behandeld werd „over ons en zonder ons" De Dienst vóór de Prijsbeheer- sching is gereorganiseerd. De in specteurs zijn verdwenen, er ko men tuchtrechters in hun plaats. Niemand denke nu, dat de Prijs- beheersching van de baan is. Het tegendeel is het geval. De tucht rechters worden benoemd door de Ministers van Justitie en Han del en zullen recht spreken op grond van inbreuk op de voor schriften van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. Er wordt onder scheid gemaakt tusschen overtre ding en misdrijf. In den loop van September ko men er lucifers in de distributie. Voorlocpig per vier weken één doosje voor volwassenen. Er zal binnenkort populierenhout uit België worden ingevoerd, hetgeen voor de lucifersfabricage nood'g is. Na een vergadering van de Eer heidsvakbeweging te Rotterdam is Zaterdagmiddag besloten, met bijna aigemeene stemmen, de sta king in de haven op te heffen. Het werk zou heden, Maandag, worden hervat. Volgens een medcdeeling van de zijde van de E.V.B. is een der werkgevers uit het Havenbedrijf op eigen initiatief als bemiddelaar opgetreden, o.a. tusschen de E.V.B. en den Minister Het bestuur van de E.V.B. had toegezegd, te zullen adviseeren, weer aan het werk te gaan, MEDE OMDAT GEBLEKEN WAS, DAT DE GEHEELE BEVOLKING NOG ALTIJD STERKE ANTI PATHIEËN TEGEN DEZE STAKING KOESTERT. BOVENDIEN WAREN ER, VOLGENS DEZE MEDEDEELING VAN DEN VOORZITTER DER E.V.B., TROEPEN AANGEKOMEN, en wan neer het werk Maandagmorgen niet hervat zou worden, kon het wel eens gebeuren, aldus deze voorzitter, „dat de hel over ons losbreekt". De Directeur-generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat hoogere loonen niet zonder zijn toestemming in de prijzen der producten mogen worden be rekend. Anders: vervolging! Amerika heeft verklaard, dat het de voorloopige Bulgaarsche regeering niet erkennen kan, omdat zij niet democratisch is en geen vertrouwen gesteld wordt in de komende verkie zingen. In Zweden dreigt door den lievigen regenval het grootste ge deelte van den graanoogst verloren te gaan, terwijl de aardappeloogst ook bedreigd wordt. De Gaulle is uitgenoodigd om na zijn bezoek aan Truman een bezoek te brengen aan Canada. Er zijn 18 leden van den Franschen geheimen dienst In Europa op zoek naar 15,000 oorlogsmisdadi gers. waarvan nauwkeurige gegevens bekend zijn. Het zou in de bedoe ling liggen, de leveranties Ingevolge de Amerikaansche leen. »n pachtwet stop te zetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1