NIEUW Houdt Japan in de gaten! Prins Bernhard spreekt aan 't graf van Pater Bleijs DONDERDAC 23 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Waarschuwing van onren gezant in Amerika Vleeschrantsoen tijdelijk verlaagd Sigarettenvloei De staatsloterij Dairen Port Arthur Big Three interventie in China Onderteekening 31 Augustus 26 millioen vermoorden! HET WEERBERICHT Twee Bisschoppen en vele autoriteiten zijn aanwezig Boodschap van Mac Arthur Montgomery licht gewond Noorder Marktbond NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18713 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) H B W H Hggf B I B SC HAGEN Ij Muienstraat Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal Telefoon 459 Ook Jhr. Loudon NcderDndsch ambassadeur te Washington, heeft verklaard, dat de Japanners het voorbeeld volgen, dat de Duit- schers na den vorigen wereldoorlog gaven, teneinde de gevolgen der nederlaag te ontgaan. Deze verklaring werd afgelegd nadat de heer Loudon een bezoek had afgelegd by Staatssecretaris Byrnes om hem mede te deelen dat hy binnen een week een kort bezoek aan Nederland zou brengen. De Japanners zqn perfecte nabootsers zei de heer Loudon, zy volgen het Duitsche recept na den eersten wereldoorlog; niets doen. Daarna gaven zy iemand de leiding die oppervlakkig bezien een democraat maar in feite militairist was. De geallieerden zuilen een moeiiyken tijd voor de boeg hebben. Wy dienen alle Japansche manoeuvres te verhinderen om Japan ontwa pend en ongevaarlijk te kunnen houden, aldus Loudon Hoe noodig dergelijke waarschu wingen zijn blijkt ook uit dit Reu- terbericht uit Londen: „Terwijl Amerikaansche en Britsche vloot- eenheden ter hoogte van het Ja pansche moederland gereed liggen om over enkele dagen de baai van Tokio binnen te loopen, heeft het onder Japansche controle staande radio-station te Singapore nog Woensdag een nadrukkelijke waar schuwing doen hooren, dat elke geallieerde strijdmacht, die de ba sis van Singapore zou naderen, „uit zelfverdediging" zou worden aangevallen! Volgens te Tsjoengking ontvan gen berichten van maarschalk Vassilewsky hebben Sovjettroepen den keizer van Mantsjoekwo ge vangen genomen en geïnterneerd. Radio-Tsjoengking heeft mede gedeeld, dat de Japansche overga ve aan de Chineezen in China ge schieden zal nadat de formeele capitulatie-documentente Tokio door generaal Mac Arthur zullen zijn geteekend. Het Kwantoeng-leger. Het Japansche Kwantoeng-leger heeft zich gisteren te Harbin for meel overgegeven aan generaaL- majoor Sjelakhov. Verspreide overblijfselen van de Japansche legers, die weigerden te capitulee- ren, zijn in het binnenland van Mandsjoerije nog in actie. Zij wor den door de Russen „steppe-wol ven" genoemd. Speciale mobiele Sovjettroepen zijn uitgerust om deze overblijfselen op te ruimen. CHINEEZEN %EN FRANSCHEN NAAR INDO-CHINA! Het Chineesche leger is Fransch Indo-China binnengerukt, en heeft Caomlang bezet. In Zuid-China staan 6000 man Fran, sche troepen gereed om Fransch Indo-China binnen te trekken. Afgezant te Singapore. De door de Japanners gecontro. leerde zender van Singapore heeft bekend gemaakt, dat generaal- majoor Prins Haroehito Kanin, speciale afgezant van den Japan- schen keizer, Maandag te Singa' pore gearriveerd is met bevelen voor den Japanschen commandant om de vijandelijkheden te stakènr Naar wij vernemen zal de kool- zaadoogst in de provincie Groningen minder dan 1/5 van het vorige iaar bedragen, zulks1 tengevolge van een ziekte die door het vernielende werk van den koolzaad'glanskever is ontstaan'. INDIE ONDER HET ZUID- OOST-AZIE COMMANDO. Een bijzondere delegatie, be staande uit elf officieren, die lord Louis Mountbatten vertegenwoor digen, is thans bezig met de Ne- derlandsche autoriteiten in Austra lië te confereeren over de bevrij ding van Malakka en Neder- landsch Oost-Indië, alsook over de behandeling van de geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneer den in de door Japan bezette ge bieden. De mogelijkheid bestaat, dat Java uit een oogpunt van be stuursbeleid bij het Zuid-Oost- Azië-commando ingedeeld azl wor den. Door het Rijksbureau voor Ta bak en Tabaksproducten wordt gepoogd te komen tot een ruime ren aanvoer van sigarettenvloei. Het laat zich aanzien, dat binnen niet al te langen tijd een redelijke hoeveelheid beschikbaar zal ko- mert. BOSE VERONGELUKT Het Japar.sche Nieuwsbureau heeft het overlijden gemeld' van den Britsch-Indischen verrader Soebhas Chandra Bose, het hoofd van de voorloopige regeering van „Vrij Britsch-Indië". Hij was per vliegtuig uit .Singapore vertrokken naar Tokio en werd' zwaar gewond toen zijn vliegtuig! verongelukte, De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft besloten het vleeschrantsoen van 2 September 1945 af tijdelijk tot de helft te verlagen, dus tot 100 gram vleesch zonder been per persoon per week. Getracht zal worden den teruggang in eiwit voeding, die van deze verjaging het gevolg is, deels met peulvruch ten op te vangen. Tevens zullen pogingen in het werk worden ge steld, om zoowel door het invoeren van bevroren en/of op andere wij ze geconserveerd vleesch, als van visch en vischconserven, moge lijkheden te scheppen voor de dis tributie van eiwitrijk voedsel naast het uit versch vleesch bestaande vleeschrantsoen. Met het oog op het herstel van den veestapel in de door den oorlog* zwaar geteisterde gebieden, worden er momenteel aanzienlijke verplaat singen van stamboek- en gebruiksvee uit de fokgebieden naar de getroffen provincies (Noord-Limburg, Zuid- Gelderland'. West-Brabant enz.) uit gevoerd, teneinde d'e daar gevestigMe veehoudersbedrijven zoo spoedig mo gelijk weer eenig vee ter beschik king te stellen. De aanvoer van slachtvee blijft ver beneden d'e hoe veelheid, die nood'ig is om het hui dige peil van het vleeschrantsoen te verzekeren, en kan mede ten gevolg*e van het bovenstaande niet door het afslachten van gebruiksvee worden aangevuld'. Daar de invoer v. vleesch in blik reed's geruimen tijd vrijwel stil staat en de voorraden thans na genoeg verbruikt zijn, is de bevol king voor het vleeschrantsoen aange wezen op het voor de slacht beschik bare rundvee. De varkensstapel, die vóór den oorlog 60 pet. van het bin- nenlandsche vleeschverbruik dekte heeft n.l. vrij g*>.-uimen tijd noodig om zich ten deele te herstellen, zoo dat pas in den loop van 1946 gerekend kan worden op een eenigszins belang rijk aantal slachtvarkens. Naar men ons mededeelt, zal van de 496ste Staatsloterij de trek king der 4de klasse plaats hebben op 10 September a.s., terwijl de trekkingen der 5de klasse zullen beginnen op 24 September. Da trekkingen zullen worden gepubli ceerd in de Staatawurant en aan de kantoren der collecteurs en agenten. Luchtlandingstroepen der Sov jets zijn geland te Dairen en Port Arthur, aldus het Russische leger- bericht van Woensdag. 71.000 Ja- panneezen, waaronder twintig ge neraals, zyn gevangen genomen. In Mandsjoerije en op Zuid-Sacha- Iin rukken de Sovjet-troepen ver der op langs de uitgestippelde routes. (Dairen en Port Arthur zijn de namen van de roemruchte havens uit den Russisch-Japanschen oor log van 19041905, die eindigde met een groote nederlaag van Rus land, dat o.a. Port Arthur moest prijsgeven en in Japansche han den laten. Na veertig jaar is die smaad thans uitgewischt! - Red.) In een telegram uit Washington, gepubliceerd in de New York Times, is medegedeeld: „volgens gezagheb bende bronnen alhier staat een geza menlijke actie van de Vereenigde Staten, Engeland en Rusland voor de deur om het begin van burgeroorlog in China te stuiten, alsmede een ge meenschappelijke bezetting van Ko rea door Rusland, de Vereenigde Sta ten, Engeland en China." DE KOOLZAADOOGST De Japansche capitulatie zal op 31 Augustus a.s. in de baai van Tokio worden geteekend aan boord van het Amerikaansche slagschip „Missouri". Deze keuze beteekent een eerbewijs aan President Truman, die uit de staat Missouri afkomstig is. Onderteekenaars aangewezen Lt. Gen. van Oyen voor Nederl. Oost Indië. Generaal Mac Arthur, heeft mede gedeeld dat de volgende personen zijn aangewezen als onderteek^ naars van de Japansche capitulatie-verkla ring* voor ae respectievelijke gealli eerde mogendheden: voor de Ver eenigde Staten: Admiraal Chester Nimitz, voor het Vereenigde Konink rijk: admiraal sir Bruce Fraser. voor Australië: generaal sir Thomas Bla rney, voor Nederlandsch Oost Indië luitenant-generaal L. H. van Oyen, voor Ruslandluitenant-generaal Koezma Nikolaevetsj Derevyanko voor Chir.-a: generaal Hsjoe Yoeng.. tsjang, voor Frankrijk: generaal Jacques Leclerc. Onderteekenaars voor Canada en Nieuw- Zeeland zijn nog niet bekend'. Volgens officieele cijfers van door de Fransche regiering aangewezen onderzoekers zijn in alle Duit sche concentratiekampen tezamen 26.000.000 (zes en twintig millioen) menschelijke wezens vermoord. De meeste slachtoffers zijn te Dachau gevallen. Daar werden 12 14,000 menschen per dag omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moordenaars van Dachau een drinkgelag ter vie ring van hun „record-dag^' waarop zij 24.000 mannen, vrouwen en kinde ren om het leven hadden gebracht, zoo voeg't dit Reuter-bericht uit Lon den hieraan toe. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Ir.st. geldig tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt, regen buien; matige, aan de Zeeuwsche kust tijdelijk krachtige. Zuid westelijke wind; zelfde tempera tuur. „Pater Bleijs, het heeft God behaagd, u uit ons midden weg te nemen. Voor ons allen is het heengaan van u, pater „Lodewijk", «en onherstel baar verlies. Bij iedereen, die u gekend heeft, zal uw lichtend voorbeeld in de harten blijven voortleven en het zal allen aansporen uw voorbeeld te volgen", aldus sprak Z.K.H. Prins Bernhard aan het graf van pa ter Bleijs. die een groot vriend was van dezen befaamden Redemptorist. Hij vervulde, zooals men weet, bij den Staf der B.S. van den «Prins een belangrijke functie en' was als' aalmoezenier van de Binnenlandsche Strijdkrachten zeer gezien. Hij is tot deze functies gekomen, na het ver vullen van enkele officieele opdrachten, die hem als gevolg en in ver band met zijn illegale werk werden toevertrouwd door de Regeering te Londen. In officieele kringen stond pater Bleijs in hoog aanzien. Maar niet alleen daar: in de kringen van de ondergrondsche heeft hij zich door zijn toewijding en zijn houding groote sympathie verworen en in het illegale werk vervulde hij een groote en belangrijke rol. Onnoemelijk is het aantal spreek beurten, dat hij In den lande ook in ons gewest, nog maar zeer kort heeft vervuld na de bevrijding, waarin hij wees op d'e geestelijke basis van het verzet en op de nood zaak, om ook verder te werken in den geest van het verzet, den geest van toewijding en opofferingsgezind heid. Zoo is zijn heengaan werkelijk een groot verlies. Nederland' had' van zijn werk en van zijn redenaars talent nog veel verwachting. Het heeft piet mogen zijn. O.L. Heer heeft van hem zelf het groote offer gevraagd. Terugkeerend van een spreekbeurt heeft hem een auto-on geluk doodelijk getroffen; hij is „in het harnas" gestorven! Moge zijn geest in alle kringen van ons volk voortleven! De begrafenis heeft Dinsdag te Roermond onder groote belangstel ling plaats gehad'. De plechtigheid werd behalve door Z.K.H. Prins Bernhard. bijgewoond door Hunne Hoogw. -Excellenties de Bisschoppen Mgr. Lemmens van Roermond' en Mgr. Mutsaerts' van 's-Hertogen bosch, beiden vergezeld d'oor hun vicaris-generaal. H.M. de Koningin liet zich vertegenwoordigen door hare particuliere secretaresse mej. Geldens. Vele kerkelijke en wereld lijke autoriteiten, onder wie ver schillende burgemeesters en militaire commissarissen, waren aanwezig'. Een eerecompagnie dër stoottroepen gaf de plechtigheid een zeer bijzonder karakter. Na de solemneele Requiem-mis in de Munsterkerk, die werd opgedra gen door dën Hoogeerw. Provinciaal der Redemptoristen, pater M. Mol, werd het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats overgebracht. Prins Bernhard liep direct achter de lijkkoets, welke werd voorafgegaan door kransendragers. De muziekka pel van Onze Lieve Vrouw in 't Zand' speelde treurmarschen. In den lan gen lijkstoet bevonden zich vele stafofficieren en manschappen der stoottroepen en B.S. De kist werd gedragen door led'en van de oude O.D. uit Roermond. Bij het graf. gelegen in het Kruis- westparlc achter het klooster, was 'n vuurpeloton der strijdkrachten opge. steld. Na de absoute, die verricht werd door den Provinciaal der Re demptoristen. legden Prins Bernhard en mej. Geldens kransen op de kist. Daarna sprak de Prins het afscheids woord, waarna Z.K.H. een condo- leancebezoek bracht aan het klooster der Redemptoristen. AMERIKA EN NEDERLAND. Aan de Amerikaansche ambas sade in Den Haag worden ver schillende afdeelingen toegevoegd, die tot doel hebben het contact tusschen de Vereenigde Staten en Nederland te bevorderen. Het ligt o.a. in de bedoeling Nederlandsche studenten in Amerika te laten studeeren, terwijl Amerikaansche studenten naar Nederland zullen komen. AAN LT. GOUV. GENERAAL VAN MOOK Generaal Mac \rthur heeft bij zijn aftreden als commandant van het ge bied in de Zuidwest Stille Zuidzee, aan den heer Van Mook, lt. gouv.- generaal van ons Indië. een afschelds- boodschap gezonden, waarin hij hul de brengt aan Nederlandsche regee ring en volk voor samenwerking en steun tijdens den opmarsch door de eilanden in de Stille Zuidzee naar Tokio. „Waar uw moederland en uw koloniën door den vijand bezet wa ren", aldus generaal Mac Arthur in diens boodschap ,zijn uw steun, wat hulpbronnen en personeel betreft, noodzakelijkerwijs beperkt geweest. Maar uwe hulpbronnen zijn altijd van ganscher harte geschonken en uw personeel heeft zich in onzen ge- meenschappelijken strijd dapper ge weerd. Ik zal vanwege deze samen werking uw volk ten zeerste zijn toe gedaan en ik bid dat God in de toe komst de zaak van uw land moge bevorderen". Bij vliegtuigongeluk Veldmaarschalk Morjtgbmery heeft bij een vliegtuigongeluk in de buurt van het vliegveld Alexander in. Ol denburg lichte verwondingen opge- looper/. Het vliegtuig kwam in een boom terecht. Nadat deri veldmaar schalk ^eerste hulp was verleend', bracht hij het voorgenomen bezoek aan de derde Canadeesche divisie. Hij hield een rede van een half uur en inspecteerde een eerewacht, waarna hij onderscheidingen uitreikte. Nadien, werd in een ziekenhuis een Röntgen foto van hem gemaakt. Het bleek, dat een stukje van de tweede len denwervel was gebroken. Vervolgens keerde veldmaarschalk Montgomery naar het Canadeesche hoofdkwarier terug en zette zijn bezoek volgens programma voort. Te Noord-Scharwoude kwam de Veilingsvereeniging „De Noorder Marktbond" in jaarvergadering bij een. Van eenige afdeelingen waren voorstellen ingediend om te komen tot vermindering van de winstmarge voor den handel. Het is thans moei lijk hiertegen maatregelen te nemen, gezien het hooge onkostenbudget, zoodat er g'een definitief besluit werd genomen. Wel zal men op deze ma terie een wakend oog houden. In zake eenheid' van tuinbouworganisa ties werd besloten aan te dringen op een groote overkoepelingsorganisatie voor den tuinbouw. De ruilverkave ling en herinpoldering van 't Geest- ner Ambacht kwam eveneens aan de orde. Er werd' tot medewerking' van deze belangrijke aangelegenheid' be sloten waartoe een commissie be noemd zal worden, teneinde de be langen van de tuinders1 te beharti gen. Besloten werd verder pogingen, aan te wenden voor jonge tuinders, bedrijven aangewezen te krijgen in de Wierlngermeer en Noord- Oost polder. Tenslotte werd een voorstel aangenomen om te komen tot een pensioenneering van tuinbouwers. De veilingsomzet over 1944 bedroeg f 3.412.610.35. Het jaar daarvoor was dit f 4.612.907.42. HERDENKINGSWEEK „STICHTING 19401945" Waaruit is de Stichting 1940-f5 ont staan? Uit het gevoelen van verant woordelijkheid jegens de deelnemers aan het binnenlandsch verzet, voor elkanders nooden en moeilijkheden. Doch ook om meer zekerheid -te heb ben. dat voor al die jongeren het resultaat van hun werkzaamheden, na de bevrijding, meer voldoening zou geven. Herscholing, krachtige maatschappelijke hulp, voortzetting van voor velen onderbroken oplei ding en onderwijs staan op het pro gram naast de stoffelijke leniging van zoo talloos vele nooden, waar de va der wegviel en niet meer terug kwam. Het is een verantwoordelijk heid van geheel ons volk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1