ïJkwidatie van het M.G. Het Provinciaal Commissariaat blijft tot 1 October U/,at vue utet eeni,\\ gAaag, UMitenw-eten U De Olympische Spelen in 1948 Uit land eigen Slad en Omtrek „eZonder aarzelen legen Over de geleidelijke opheffing van het M.G. deed de Militair Commis- aris Majoor Prof. Dr. M. Bokhorst in een persconferentie eenige mede- deelingen. De Prov. Mil. Commissaris. It. kol. Schuurman, die bevorderd wordt tot kolonel, is benoemd tot sous-chef van de Militaire Missie in Berlijn. De mil. comm. Maj. Bokhorst zal hem in Amsterdam als Prov. Mil. Commissaris opvolgen, terwijl Maj. Ir. Dekker met het commissa riaat Alkmaar wordt belast. Ingaande 1 September zal ook Alkmaar als commissariaat worden opge heven (Hoorn en Zaandam werden per 15 Juli reeds opgeheven) en dan rechtstreeks onder het Proc. commissariaat ressorteeren, dat op zijn beurt per 1 October zal verdwijnen. Gedurende September zal naar me thodes gezocht worden, om de bevoegdheden successievelijk op Burger lijke instanties over te dragen. Het beheer van de krijgsbuit, die zeer omvangrijk is, zal worden over gedragen aa>; het Wederopbouw-Bu reau-Ringers te Alkmaar. De P.O.D. zal, ln de hoop. dat de zuivering en aanvulling' van 'de politie tijdig hun beslag zullen krijgen, worden toever trouwd aan de politie zoowel wat het in bewaring stellen van politieke verdachten als het opsporingswerk betreft. De bevoegdheid tot vrijla ting van het M.G.. na advies van de Commissie tot vrijlating onder voor zitterschap van Kol. Riem worden overgedragen aan den Procureur- Fiscaal van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, Mr. Sikkel. De door het M.G. genomen maat regelen, zooals b.v. huisarrest, het vorderen van persen van een "druk kerij e.d. blijven van kracht zoolang de Bijz. Staat van Beleg voortduurt, hetgeen zeker tot Lente 1946 het g'e- val zal zijn. De rechten van den Bij zonderen Staat van Beleg worden uitgeoefend door vijf territoriale bevelhebbers onder commando van Gen. Kruis. Territoriaal bevelhebber voor Noord Holland is Dudok van Heel terwijl Overste Wastenecker deze functie in Gelderland gaat uitoefenen. Deze functionarissen bewegen zich niet op het zoo uitgebreide terrein van de Mil. Commissarissen, doch beperken zich hoofdzakelijk tot maatregelen van militairen en politioneelen aard, verband houdepd met de orde en rust. Zij. die verwachten, dat zij na de verdwijning van het M.G. hun ge vorderde auto's, zullen terugkrijgen, moeten wij teleurstellen want er is een nadrukkelijke order van Gen. Kruis uitgevaardigd, dat alle gevor derde auto's ter beschikking moeten blijven. De Zuiveringscommissies blijven bestaan, om haar adviezen uit te brengen, tot 1 September aan Ma joor Dekker, nadien aan den Prov. Commissaris en daarna aan het De partement van den betrokken minis ter. De Zuivering van ambtenaren van gemeenten en provincie is zoo als men weet. overgedragen aan den Commissaris der Koningin. Hoe zit dat? Het Militair Gezag is een Nederlandsche instantie. Dat is ons in woord en geschrift in alle toonaarden voorgehouden. In de door Sectie Voorlichting M.G. uitge geven brochure .,Hoe zit dat?" wordt de kwalificatie ..Ned'erlandsch" steeds toegevoegd aan de woorden Militair Gezag. En in zijn eerste toespraak op een openbare bijeenkomst in het Gulden Vlies te Alkmaar legde de Militair Commissaris in het district Alkmaar, Majoor Prof. Dr. M. Bok horst, er den nadruk op. dat Neder landers het Militair Gezag uitoefe nen. Maar wat er van te zeggen, dat deze Militair Commissaris zelf géén Nederlander is, maar Zuid-Afri- kaansche onderdaan? Prof. Bokhorst is hoogleeraar aan de Universiteit van Pretoria en om deze functie uit te oefenen, moest hij zich in Zuid- Afrika laten naturaliseeren; derhal ve verloor hij de nationaliteit als Nederlander'. Art. 4 van het Aanwij zingsbesluit (E 43) schrijft voor, dat. om tot Militair Commissaris te worden benoemd, men minstens den rang van kapitein bij de Nederland sche weermacht moet bekleeden; doch deze bepaling laat toch niet onverlet, dat men zelfs al vol doet men aan dezen eisch Ne - derlander moet zijn, om tot een landsbediening als de onderhavige te kunnen worden toegelaten, zooals art., 5 van de Grondwet voorschrijft. Slechts bij wettelijke bepalingen- zijn vreemdelingen tot een landsbedie ning benoembaar en wel in die ge vallen. waarin de vervulling van die bediening bijzondere eigenschappen vordert, welke niet in eigen land te vinden- zijn., Wij vragen ons af of dit uitzonderingsgeval hier aanwe zig is «n mocht dit ln Mei j.,1. het geval geweest zijn, is er dan reden, om dit uitzonderingsgeval zoolang te bestendigen, als hier geschiedt? In de verschillende besluiten troffen wij geen bepaling aan, volgens wel ke een niet-Mederlander tot Mili tair Commissaris benoemd kan wor den. Het1 Interesseert ons daarom te vernemen, waarop deze benoeming gefundeerd is. Fr. O. DE STAATCOMMISS1E INZAKE HET ANNEXATIEVRAAGSTUK De dezer dagen benoemde Staats commissie ter bestudeering van het annexatievraagstuk zal Zaterdagmid dag 25 Aug. worden geïnstalleerd'. Voorzitter van deze commissie is de heer K. Vorrink te 's-Gravenhage. Leden ztfr; de heeren mr. J. A. E. H. J. van der Dussen te Hengelo (O.); dr. Ph. J. Idenburg te 's-Gravenhage; C. van den Heuvel te Leiden; prof. Th. F. K. van Itersom te Heerlen; H. D. Louwes te Ulrum; Jhr. mr. C. N. O. van Nispen tot Sevenaer te Vor- den; prof. mr. F. de Vries te Rot terdam; prof. G. A. P. Weyer te Am sterdam en dr. Ir. R. L. Wentholt te Utrecht. DE WIERINGERMEER 15 JAAR! Dinsdag 21 Augustus was het vijf tien jaar geleden, dat de Wiermger- meer voor de eerste maal en wel als eerste Zuiderzeepolder droog kwam. Op 21 Augustus 1930 had de hoogst gelegen polderafdeeling het niveau van 4.60 m. N.A.P. verkregen, ter wijl in de overige gedeelten van den polder een niveau van 5 m. N.A.P. was bereikt. Gedurende d'e jaren 1930 tot 1942 werd de polder opgebouwd. Er ont stonden dr ie dorper, en vijf honderd twaalf boerderijen. De geheele pol der was zeer modern uitgerust met telefoon en electriciteit en voorzien van uitstekende wegen en kanalen. In enkele jaren ontwikkelde de polder zich tot het meest vooraan - staanae Nederlandsche landbouwge bied. dat om zijn wijze van totstand koming bekend was en bewonderd werd over de geheele wereld. Groot was can ook de ramp, die den polder trof toen op 17 April j.L 's middags om kwart over twaalf ce Wieringermeerdijk op twee plaatsen door de Duitschers werd opgeblazen, waardoor in vijftig uren tijds de polder weer aan de baren werd prijs gegeven en naderhand al het ge bouwde werd vernield. De schade wordt ruw ge«*hat op vijftig zestig millioen gulden. In- tusschen werkt men hard aan d'e tweede drooglegging van den Wle- ringermeer. Op 5 Augustus was het dertig meter diepe en 400 meter breece dijkgat weer afgesloten en op 9 Augustus konden reed's de bei de gemalen Lely en Leemans in be drijf worden gesteld. Zij draaien thans dag en nacht. Dinsdagavond was het peil reeds 16 cm. gedaald, wat neerkomt op een waterverplaat- sing van 32.000.000 m3 water. Geen deelneming van Rusland? Sigfrid Edstroem uit Zweden, wnd. voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, zal dezer dagen te Londen een vergadering hebben met twee andere leden van het uit voerend comité n.l. Lord Aberdare, vertegenwoordiger van Engeland er.' Avery Brundage. vertegenwoordiger van Amerika, ter bespreking waar de Olympische Spelen in 1948 zuilen- worden gehouden. Edstroem achtte het deelnemen van Rusland aan de Olympische Spelen niet verkieslijk, „daar het land' geen lid is van de Intern. Amateur Athletiek Federatie en ook geen toenadering heeft ge zocht". Duitschland slaat Engeland op het voetbalveld: een Duitsch elftal won te Berlijn van een En- gelsch team met 42! Te Amsterdam is op 61-Jarigen leeftijd overleden de beer ir. G. A. Kessler, president-directeur van de Hoogovens te Velsen. De Raad v. Vakcentrales van de drie werkne mersbonden heeft een telegram van gelukwensch met *de bevrijding van Indië gezonden aan de Koningin en aan de Minister-president. In ver bad met transportmoeilijkheden kun. nen in Duitschland overledenen voor- loopig niet worden opgegraven en vervoerd. Nabij Colombo is dezer dagen een Liberator neergestort, waarbij vier leden van de Neder landsche bemanning zijn omgekomen. De Zaanstreek heeft het Brabant- sche dorp Asten geadopteerd. In Loon op Zand zijn vier vrachtauto's met goederen uit Egmond aangeko men. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft een A.R.. een R.K. en een S.D.A.P, benoemd tot leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland. In verband met de ver vaardiging van methyl-alcohol zijn te Apeldoorn en te Lutterade vijf arrestaties verricht, er zijn eettïge personen tengevolge van het ge bruik van dit vergif overleden. Joodsche vrijwilligers van het Pales- tijnsche regiment, dat hij het Brit- sche achtste leger was ingedeeld, doen thans dienst als bewakers van Duitsche krijgsgevangenen die op Walcheren werken. Voor den red der van de Waalbrug, Jan van Hoof, wordt een monument opgericht. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft rangen voor het brand weerpersoneel vastgesteld; de voor naamste rangen bij de beroeps brandweer zijn officieren, bij de vrijwillige brandweer bevelvoeren den. ALKMAAR DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING De voordracht van dr. Brongersma. Het individualisme aldus dr. ^Brongersma in het vervolg van zijn Dinsdagavond ir; de Harmonie ge houden inleiding willen wij oprui men. zoowel wat het persoonlijk, als wat het groeps- en nationaal indivi dualisme betreft. Daarom kwam de N.V.B. met het personalistisch socialisme, dat de eigen en onvervreemdbare persoon lijkheid' erkent en de belangrijkheid van de ontplooiing daarvan. De persoonlijkheid wordt bestre den door het collectivisme, zoowel het fascis-tisch als het communistisch collectivisme. De mensch is een so ciaal wezen, dat in, door en voor de gemeenschap tot ontplooiing komt als persoonlijkheid. Het socialisme erkent de zin voor de gemeenschap en oe waarde ervan voor den mensch. Die gemeenschap wordt be dreigd door het individualisme, ook door de collectivistische stelsels, die aan de gemeenschap waarden toe kent. die zij niet bezit. Daarom is d'e N.V.B. ook tegen het communis me, dat de dictatuur is van het pro letariaat. De N.V.B. wil dus eendracht, geen eenheid en het volksbelang boven het groepsbelang. Zij wil geestelijke vernieuwing; heeft geen politiek program of candinaten. doch wil wel de candidaten van depolitieke par tijen beinvloeden. In het kamp der tegenstanders ontmoet spr. eerstens diegenen, die terug willen naar den toestand van voor Mei '40; tot hen zegt spr.: de kans op vernieuwing, die nu gebo den wordt, moeten we nu grijpen; want die komt voorloopig niet terug. Verder zijn er de communisten en de gToote inerte massa, die een groot gemis heeft aan nationaal besef en die nog op dit punt opgevoed moet worden. De politieke partijen zijn helaas weer verrezen, aldus spr.. doch spr. hoopt, dat deze komen tot onder linge samenwerking, waaraan de be hoefte alreeds bestaat. De politieke saneering van ons volk wordt door de terugkeer der politieke partijen wel bemoeilijkt en vertraagd'. Wat de scheidingslijnen betreft, ^ien we links van de N.V.B. het so cialisme, dat niet personalistisch is en rechts anderen, die wel persona listisch zijn, doch niet socialistisch niet vooruitstrevend. Het zou van belang' zijn, als op die scheidingslijnen zich de politieke partijen zouden formeeren, links de communisten, rechts de conservatie ven en daartusschen de groote partij e'er vooruitstrevenden. Maar de ver kiezingen zijn nog ver. Spr. betoogde nog, d'at de N.V.B. zoo conservatief was, dat zij het goede uit het verleden wil behou den; hij hoopte, dat het Ned. volk dat zijn volksaard en de trouw aan Oranje heeft weten te bewaren, met behulp hiervan met succes zal gaan werken aan den opbouw en het her stel van ons land. Discussie Naar aanl. van enkele vragen be toogde Dr. Brongersma, dat er een program moet komen boven de par tijen uit; daarom is de N.V.B. nood zakelijk, die door de verschillende groepen heen haar gedachten lan- Dezer dagen is te Tilburg in het bijzijn van mgr. Mutsaerts en den minister-president ir. Scher- merhorn, een Feest van den Arbeid gevierd door de Katholieke Arbei dersbeweging. Er werd een grootsch opgezet spel opgevoerd. Een spreker, die een urgentieprogïam van de Ka tholieke Partij ontvouwde, nam stel ling tegen het 'communisme en, mgr. Mutsaerts, die het slotwoord sprak, drong er op aan, „zonder aarzelen stelling te nemen tegen het commu nisme, met name ook tegen de Een heidsvakbeweging'". Het is bij ons weten in ons land den laatsten tijd nog niet zoo duidelijk gezegd'. Maar het werd misschien wel tijd', het te doen, van zoo gezaghebbende en in vloedrijke zijde! Zulke woorden mo gen een aansporing zijn voor dwa lende geesten, om te overwegen en zich te bezinnen, of zij wel op den juisten weg z(jn! Er is reden, nog eens de aandacht te vestigen op de gevaren van het communisme, om dat in den laatsten tijd nog weer eens duidelijk gebleken is, hoe ver derfelijk de methoden van dit stel sel zijn Het moet gezegd worden, hoe dit ook gebleken is.over de grenzen. Onmiddellijk na de bevrijding heeft de communistische pers veel reclame gemaakt met verhalen van Neder landsche communistische leiders, die in Duitsche concentratiekampen 'had den gezeten. Er werd niet bij ver teld', hoe vele communisten zich, blijkbaar als gevolg van een wel overwogen systeem, ir; die concen tratiekampen hadden misdragen. Van meer dan een kant is onze aan dacht er op gevestigd. Wij hadden tot nog toe gemeend, te moeten zwij gen. Maar dat mag niet langer. Op nieuw bracht men ons een verkla ring van eenige Buchenwalders on der het oog en wij willen nu ook niet langer verzwijgen, wat pater van Gestel S.J. in het Juli-nummer van het Katholiek Cultureel Tijd schrift schreef. Hij publiceerde daar in een artikel over ,,De Kerk ln de boeiep van Dachau", en zegt' o.m. dat in dit door 2500 priesters be woond kamp de gruwelijkste mis handelingen en onteeringen plaats hadden, iedere godsdienstige uiting was ten strengste verboden, maar ,,we deden langs geheime moderne catacomben-wegen wat we konden, onder voortdurend gevaar var; ver raden te worden door de communis ten, die op dit punt bereidwillige instrumenten waren in de handen »var; de S.S." Communisten speelden voor spion en voor verrader! Zeven gevangenen van Buehenwalc', die er het leven hebben afgebracht, publi- ceeren in „Christofoor" van 15 Juli een alarmeerend artikel over „de roode terreur" in dit kamp en zeg gen- o.m.: „Wat communistische dictatuur beteekenen kar;, weet men in ons land maar ten 'halve en het gevaar dat deze een kans zou krijgen is grooter want zij, die in Buehenwalc haar beoefend hebben, zijn in ons- land teruggekeerd en nemen hun plaats in hun oude. thans omgedoop te partij weer in. „De C.P.N. heeft in het coneentra. tiekamp haar groote kans gehad en zij heeft daar schromelijk misbruik van gemaakt. Aanvankelijk zijr; met deze leiding (de interne kamplei ding) belast geweest de Duitsche misdadigers, die in Buchenwald wa ren opgesloten, doch na feilen strijd hebber; d'e Duitsche politieke gevan genen, d.w.z. de communisten, hun posten kunnen veroveren. Als de eerste Nederlandsche groep „Geuzen" (een der eerste nationale, koningsgezinde weerstandsorganisaties van ons land) in April 1941 hun in trede doen in Buchenwald', is de lei ding var; het kamp nog haast uit sluitend in handen van de Duitsche communisten. Doch bij het gestadig toenemen van het aantal „Auslan- der" zien zij allengs de noodzaak er- var; in, ook gevangenen van andere naties in d'e verdeeling van de sleu telposities te betrekken. Deze „uit verkorenen" zijn vrijwel altijd com munisten geweest. En deze, ook de Nederlandsche. hebben hun spelletje met genoegen meegespeeld. Zij wa ren het moet gezegd worden niet minder grof dan onze eigenlijke verdrukkers, de S.S. Er mag dan in later tijd niet meer geslagen zijr;, er werd' zeker niet minder terreur uit geoefend. Het groote en veel gebruikte machts- en terreurmiddel van de Duitsche communistische kamplei ding en de met her; samenwerkende buitenlandsche. ook Nederlandsche communisten, was, op transport ge steld te worden naar een nieuw kamp; c4t beteekende voor veler; binnen zes maanden den dood'. Iedere niet-communist in Buchen wald die openlijk protesteerde tegeii de vele bestaande onrechtvaardighe aen, moest rekening houden op zoo'n transport gestuurd te worden, teza men met andere ongewenschte ele menten als dieven e.d'., en daardoor zijn leven te verliezen. Een oud-lid van de C.P.N. hoefde echter voor transport niet bang te zijn het mocht nog zoo'n onbetee- kenende of onmogelijke figuur zijn: hem werd een vooraanstaande plaats op een presenteerblaadje aangebo den. „Nog in het midden van 1944. toen er var; iedere nationaliteit vertrou wensmannen moesten worden be noemd. hebben de Nederlandsche communisten eenzijdig en zonder medeweten van de anderer;, drie van hun „kompels" hiervoor aange wezen. Deze heeren zijn vanaf dit moment „vertrouwensmannen" van de Nederlandsche kolonie m Buchen wald geweest en hebben bij de be hartiging van haar belangen haar op alle kritieke momenten in den steek gelaten." Zulke dingen openen de oogen aan hen, die meenen. dat een samenwer king op breede basis met het com munisme mogelijk zou zijn. Dat kan niet. Hier zijn wij „zonder aarzelen tegen". Ook als het klaarblijkelijke mantelorganisaties van het commu nisme betreft, zooals de Eenheids vakbeweging ondanks alle ontken nen zonder twijfel Is. Er; nu de Communistische Partij in ons land als zoodanig weer den kop opsteekt en dus de propaganda-agititie van die zijde duidelijker en. het mag ge zegd, openhartiger zal worden ge voerd, komen de stukken al zuiver der op het schaakbord te staan. Maar dar; is het ook duidelijk, dat wij „zonder aarzelen tegen" zijn! En dat niet alleen negatief, door af te wijzen, maar ook positief en vooral positief, door onze eigen katholieke organisaties eendrachtig sterk te maken, ten bate ook van het volks geheel. Hier zijn wij „zonder aarze len voor". ceert. Wanneer de N.V.B. zich als niet-politieke partij tot de verschil lende partijen wendt, zal zij eerder resultaat hebben dan wanneer zij partij zou zfin. Over de candidaatstelling door de N.V.B. voor de verkiezing var; voor lopige gemeenteraden, zei dr. Bron gersma, dat zulks in overleg met het H.B. geschiedt, uitgaande van den gedachtengang," dat de verschillende stroomingen uit de bevolking in den Raad vertegenwoordigd moeten zijn. Het politiek bewustzijn is gegroeid bij velen, die voor vijf jaar tot geen partij behoorden en velen sloten zich daarvan aan bij de N.V.B. Ook in Heemstede werden leden van de N.V.B. op de candidatenlijst geplaatst. N. a. v. de vraag, hoe spreker de terug'keer van de politieke partijen kon betreuren en daarna zei, via de politieke partijen programpunten naar voren te willen brengen, be toogde spr.. dat de politieke partij en niet noödig zijn voor de princi- pieele vorming. De samenwerking der partijen loopt gevaar, bij het scherp stellen van principieele ver schillen; politieke partijen zijn altijd met elkaar concurreerend en de principieele kloof wordt praktisch steeds grooter. Van samenwerking der partijen verwacht spr. dan ook niet veel wel erkende hij dat de N. V. B. veel kan doen, om die sa menwerking' te bevorderen. De heer G. Bijleveld die den avond ook geopend had bracht den spreker dank en sloot hierna. GEEN B. V. L. MEER In verschillende deelen van het land is de vraag gesteld, of de Bij zondere Vrijwillige Landstorm weer zou worder; opgericht. In verband daarmee deelt de Sectie Voorlichting van het M.G. ons mede. dat het niet in het voornemen ligt. de hervatting van den B.V.L. te bevorderer;. TENTOONSTELLING „HET PORTRET" II. De Bergensche schilders nemen een belangrijke plaats op deze ten toonstelling' in. Met Wiegman was Leo Gestel de grondlegger var; de Bergensche School, hij was ook een der grootmeesters ervr zoo niet de grootste. Men behoeft vir zijn monu mentaal zelfportret maar voor te be schouwen en de knap geteekende portretten van het ouderpaar Klomp, om tot de erkenning te komen, dat hij een der grootsten was van de Bergensche niet alleen, maar ook var; de Nederlandsche schilders, wiens heengaan in Nov. '41 een groot verlies was voor de nationale kunst. Te vroeg ook stierf een van Neer- lands grootste grafische kunstenaars, D. Essers uit Bergen, wiens vrij-ge componeerde litho's en penseeltee- keningen een internationale ver maardheid en waardeering' genoten. Wij zien hier slechts een zelfportret van C. B. die hoewel knap getee- ken, eer; onvolledigen indruk geven van de beteekenis van Essers. wiens groote* kracht nu juist niet in het portret lag'. Jelle Troelstra, ook verwant aan de Bergensche school, kenmerkt zich door een eigen stijl, die men in al zijn werk terugvindt, ook in zijn portretten, die voor hem het belang rijkste zijn en waarin hij de persoon lijkheid zuiver weet vast te leggen. U ziet hier de fijne teekening van zijn moeder, de schrijfster Nienke van Hichtum. d'at de bekende stijl van Troelstra's werk volkomen ty- peert. Een schilder, die niet alleen de techniek volkomen beheerscht. doch tevens een volbloed artist met een onstuimigen werkdrift is, n.l. Lau, is ook een der vernieuwers van de schilderkust na den tijd van het im pressionisme; hij is een knap uit beelder van het Hollandsche land schap en een begaafd fresco-schil der waarvan de coloristisch frap pante kruiswegstaties in de St. Wil- lïbrordusstichting te Heiloo, in 1943 geschilderd, getuigen. Dat hij ook een begaafd portretschilder is. daar van geven de beide groote dames- portretten op deze tentoonstelling blijk; vooral dat van mevr. v. D. boeit door de levendige lichtwerking waarin het vrouwengelaat, tegen d'en lichten en levenden achtergrond, gezet werd. Een der knapste portrettisten van de Bergensche school is Jaap Wey- and, van wien wij hier behalve een klelr; maar fijn jongensportret, een groot portret zien' van Dr. H., waar- In de schilder niet alleen de gelijke nis van d'en mensch, doch ook de persoonlijk van de figuur van Dr. H. juist weet te treffen. De nestor van de Bergensche schilders J. M. Graaöt van Roggen, bekend als etser en houtsnijder is op lateren leeftijd meer gaan schil deren en maakte in den winter van '42-'43 zijr; zelfportret dat naast een portret van zijn vrouw hier ook een plaats kreeg^P de doeken laten zien, dat de bejaarde schilder, behalve een goed etser, ook een vaardig portrettist is. Jan Ponstijn is bekend' om zijn bloemenpastels, maar het geschilderd vrouwenportret en de twee getee kende mannenkoppen bewijzen, dat ook het portret hem goed ligt. Een zonnig doek is dat van Tjerk Bottema van de meisjes Van H. Het schildersechtpaar Koeman uit Bergen is ook met een paar gPede portretten vertegenwoordigd. Van Toor; Kelder hangt er een vlsionnair aandoend vrouwenportret en twee in lichte tint gehouden doeken van het echtpaar B. Van de oudere generatie zijn vertegenwoordigd W. Mans er; J. Veth. Dirk Vis. wiens werk om de kleur en techniek sterk verwant is aan dat van Jan van Herwijnen, laat ons hier twee doeker; zien van gropt formaat, die boeien door de mooie kleureffecten. Gisèle Waterschoot-v. ct. Gracht, de veelzijdige artiste en als leerlinge van Joep Nicolas vooral als glaze nierster bekend, is vertegenwoprdigd met een speelsch en zonnig kinder portret. Een zeer aangename is de kennis making met de jongeren. Van Hans Engelman zien we een gedegen ge schilderd portret van Ir. v. R. du Ch.; Henk v. d. Idsert. een jong Alk maarder, die nog nimmer exposeer-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2