NIEUW Probleem der vrijlating BLIJF WAAR JE ZIT - DE TIJD DRINGT BUREAUX van politieke gevangenen Gemeenteraads verkiezingen in December? ROEMENIË TOETSSTEEN „Volledige schadevergoeding" Engeland en de leen- en pachtwet yy yy en verroer je niet" Toekomst van het motorwegverkeer Oproep aan de Katholieken van Nederland Bondgenootschap V.S.-Frankrijk? ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945 41e JAARGANG NUMMER 18715 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: „Zooals bekend, ligt het in het voornemen van den Ministerraad, door een snellen rechtsgang, een eerste schifting te maken onder de politie ke gevangenen. In de kampen bevindt zich een betrekkelijk groot aan tal personen, van wie men aannemen kan, dat hun berechting zou leiden óf tot vrijspraak óf tot een zoodanige geringe vrijheidsstraf, dat deze reeds door de voorloopige hechtenis zou zijn geboet. „Alleen op deze gevallen heeft de minister-president gedoeld in zijn laatste „praatje op de brug". Hoeveelpersonen hiermede gemoeid zullen zijn. is nog niet te zeggen, maar wel staat vast, dat de hooge cijfers, die hier en daar de ronde doen, iederen grond missen. „Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw overleg met de bevoegde instanties der illegaliteit en met de leiding der ver schillende kampen". Tot zoover deze mededeeling van den Regeeringspersdienst. In dit ver band herinneren wij er aan, dat de minister-president verleden week Vrijdag een uitvoerige rede aan dit vraagstuk heeft gewijd, waarin hij inderdaad geen g'etal heeft genoemd, slechts heeft hij dit in de verte aan geduid en in ander verband gespro ken over duizenden gevallen. In vroegere publicaties van min of meer officieelen aard' is wel eens op een getal van tienduizenden gezin speeld. Het is wel eigenaardig' dat juist kort na de rede van ir. Scher- merhorn zoo geschermd is' met het getal van zestigduizend', dat zou worden vrijgelaten. Het is een aan wijzing, hoe kwaadaardige agitatie ir.' deze dagten de menschen tot over ijlde dadten brengt. Vooral in be paalde ex-illegale kringen schijnt men licht ontvlambaar te zijn. als het over de berechting van politieke gevangenen gaat. Dit moge de Re- gteering ook bedenker.1, als zij, lich telijk tot onze verbazing, nu nog in het bijzonder en expresselijk „de bevoegde instanties dter illegaliteit" ir.' nauw overleg voor de behande ling van deze Regeeringszaak in schakelt. Dit is niet alleen te min der noodig'. omdat de minister zelf bij herhaling heeft getuigd, d'at de illegaliteit als zoodanig geen rol be hoort te speler.' in het staatsbestuur, maar omdat hijzelf in zijn rede ver leden week heeft gezegd, dat de normen voor dé" vrijlating' opnieuw zullen word'en opgesteld, waarover het advies van de Nationale Advies commissie is gevraagd, waarin de illegaliteit ruimschoots vertegen woordigd' is. terwijl de groote ad viescommissie d'er illegaliteit reeds haar meenir.'g' kenbaar maakte. Wan neer wij nagaan, dat bonden van BS.'er s, oud* illegale werkers vereen i- gingen, en vereenigingen var.< oud- politieke gevangenen hebben getele grafeerd en geadresseerd' aan de Re geering alsof het maar niks was, en wij gaar.: dan na. d'at al deze instan ties zich door kwaadaardige agitatie op stang laten jagen in een zaak. die met rustig beleid' en niet met wraakgevoel moet worden _opg'elost. De Nationale Adviescommissie heeft gisteren voor het eerst in het openbaar vergaderd over een advies, uit te brengen aan de Regeering met betrekking tot het tijdstip der te houden verkiezingen. Na uitvoerige dis- cusies is besloten, de Regeering voor te stellen, de verkiezingen voor de gemeenteraden te hou den in December a.s. Dit advies kwam met 24 tegen 21 stemmen tot stand. Met 29 tegen 16 stem men werd besloten, voor te stellen de verkiezingen voor de Provinciale Staten te houden in de maand April 1946, en daarna in die zelfde maand de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het ver zoek van Koning Michael van Roemenië aan de drie groote mogendheden, om hulp te ver- leenen tot het vestigen van een aanvaardbare democratische re geering, en zijn tot minister Groza gericht verzoek om af te treden, vestigt de diplomatieke correspondent van de Times er de aandacht op, dat deze Roe- meensche kwestie een wezen lijk onderdeel vormt van het meer omvattend geschil tusschen de geallieerden omtrent het ka rakter van het bewind in Zuid- Oost-Europa. De vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten in de geallieer de commissie voor de schadever goedingen, Edwin Parley, heeft te Oslo verklaard; .''.Elke staat zal volledige vergoeding ontvangen voor door de Duitschers berokken de schade. Een conferentie daar omtrent zal waarschijnlijk binnen een week worden belegd in West- Duitschland of te Parijs". Parley bevindt zich op het oogenblik te Oslo voor besprekingen met de Noorsche regeering omtrent terug gave van geroofde goederen. EEN MASSAGRAF is in Polen ge vonden. waarin men de lijken aan trof van 20.000 menschen (vrouwen, kinderen en grijsaards), die door de nazi's met mitrailleurs werden ge dood'. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft voor het parlement verklaard, dat de maatregel van President Truman, waardoor alle op grond van de leen- en pacht wet bestaande contracten wer den geannuleerd, zonder overleg jf voorafgaande bespreking met Engeland was genomen. Chur chill, leider van de oppositie, noemde deze handeling van de kant van Amerika „van ernstig oelang en zeer verontrustend". HET WEERBERICHT Medegedeeld door het Kor.-. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Geldig v. Vrijdagavond 18.00 tot Zaterdag avond 18 uur: Winderig, koel. In den avond en nacht eenlgte regen, morgen overdag' wisse lende bewolking met plaatselijk enkele buier.', matige, tijdelijk krachtige Westenwind, koel u«eer PRINSES JULIANA VOOR DE RADIO Zondagmiddag 26 Augustus, half een, houdt H.K.H. Prinses Juliana een toespraak voor Herrijzend Nederland, over de gezamenlijke inzameling van de Stichting 1940- '45 en Nederlands Volksherstel. II Dit bekende spelletje, maar dan heel ernstig, speelt Mac Arthur met zijn vrienden Nimitz en Mountbatten met vandaag te be ginnen met de Japanners: zij heb ben opdracht, al hun schepen in de Japansche wateren te doen dan geloovfen wij dat de Regeering i bi:iven wa h goed doet, haar adviseurs met te I "'«ven waar ze zijn en niet meer eenzijdig te zoeken in de kringer.; waar nog steeds' een zekere zuive ringsziekte heerscht, maar meer nog1 in de kringen d'Ie objectief vatbaar zijn voor Nederlandsch rechtsgevoel. Minister Schermerhorr.1 is de man, die weet, dat het dien kant uit' moet. Want hij zei het verleden week voor de rad'io zoo schoon; „Het gaat er thans om, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, die de geheele behandelir.-g van deze zaak een stap dichter brengen bij het normale rechtsbestel, zooals dat voor den oorlog de trots van het Nederlandsche volk uitmaakte". Booze krantenartikelen en woedende telegrammen van lieden die na veel leed er; misère begrijpelijk hun ever/wicht èn rust-van-gemoed nog niet hebben teruggevonden, mogen d'e Regeering niet van dit goede pad afbrengen. DE BULGAARSCHE VERKIEZINGEN Indien de Bulgaarsche regeering vóór heden, Zaterdag, middar- nacht, geen door de controle-com missie geformuleerde mededeeling heeft ontvangen, acht zij zich ge rechtigd aan te nemen dat de Big Three de Bulgaarsche verkiezingen als een interne aangelegenheid be schouwen, en deze verkiezingen zullen dan gehouden worden op 26 Augustus, zooals was vastge steld. De Kwomintang, de partij van Tsjang Kai Tsjek, heeft goedkeu ring gehecht aan het Chineesch- Russische verdrag. Automatisch telefoonverkeer is met ingang van 25 Augustus we derom mogelijk van Amsterdam naar Rotterdam, echter niet in omgekeerde richting. te verplaatsen. Men kan aanne men, dat elke beweging, in strijd met dit bevel tot moeilijkheden* aanleiding zou kunnen geven, de kanonnen zouden zonder twijfel sprekenBlijf waar je zit, en verroer je niet, Japansche zeelui, want de komende invasie van de Amerikaansche en Britsche vloot gaat beginnen! Domei weet voorts te melden, dat de Japansche Regeering be kend gemaakt heeft, dat de ont scheping van geallieerde bezet tingstroepen op Kioesjoe op 1 September a.s. begint. Zooals men weet, zal de bezetting van Tokio morgen beginnen. Volgens de Ame rikaansche radio zal begin Sep tember ook de officieele overgave van de Japansche troepen in Chi na ten getale van ruim 1 millioen plaats vinden te Honkong! Russische luchtlandingen zou Japan betreuren! Een te New York opgevangen radiobericht van het Japansche hoofdkwartier, een boodschap be vattend voor Mac Arthur, deelt mede, dat Moskou aangekondigd heeft, dat de Sovjet-Unie voorne mens is luchtlandingstroepen naar het Japansche eiland Hokkaido te zenden. Indien deze aankondiging van de Sovjet-Unie op waarheid zou berusten, zou zij, aldus de boodschap, door de Japansche regeering ten zeerste worden be treurd, „daar deze laatste haar best doet aan alle verlangens van Mac Artuhr te voldoen door leger en vlootstrijdkrachten en de bur gers onder de meest strenge con trole te stellen". Intusschen zetten de Russen, volgens hun legerbericht, hun op- marsch „langs de aangewezen we gen" voort. Russische luchtlan dingstroepen zijn bereids geland in Korea, te Kanko „en bij een andere plaats". Naar Reuter uit Londen meldt zou de Sovjet-re geering in het verdrag met China beloofd hebben, de souvereiniteit van China over Mandsjoerije te eerbiedigen. De Gaulle heeft ten aanzien van Indo-China verklaard, dat een spoedig herstel van de 'Fransche souvereiniteit in Indo- China voor Frankrijk van essen tieel belang is. De Russen hebben in het gebied van Moekden geal lieerde krijgsgevangenen bevrijd, t.w. 1670 officieren en manschap pen en 28 generaals. Naar d'e meening van de K.N.A.C. zal het motorwegverkeer in Neder land' zich na korteren of langeren tijd ontwikkelen tot minstens 21/* 3 voudige van Mei 1940. hetgeen neerkomt op 6 tot 700.000 motorrij tuigen. De K.N.A.C. heeft dit feit onder de aandacht van den minister ge bracht daar thans het niet-weerkee- rende oogenblik is aangebroken, d'at de overheidsorganen, die den weder opbouw van verwoeste stadsgedeel ten en andere bewoondte oorden ter hand zullen nemen, of daarop toe zicht zullen uitoefenen, in hun plan nen, op onbekrompen wijze rekening met de toekomst van het wegver keer kunnen houden. Gedacht wordt aan voldoende breedte wegprofielen, veilige wegkruisingen; gescheiden verkeerssoorten, flinke parkeergtele^ genheden, centrale garages enz. Het Dagelijksch Bestuur van de R.K. Staatsparty en het Cen trum voor Staatkundige Vorming publiceeren een bekendmaking, waarin de Katholieken van Nederland met aandrang worden uitgenoodigd, actief mede te werken aan de oplossing van de vele vraagstukken, waarvoor de geestelijke, maatschappelijke en staatkundige wederopbouw van het vaderland ons plaatst. Daar, zoo vervolgt de oproep, het bjj de huidige gebrekkige communi catie-middelen onmogelijk is, deplaatselijke of gewestelijke stu die-centra vanuit een centraal punt te gaan oprichten, terwijl anderzijds de tijd dringt, roept het centrum de medewerking in van alle plaatselijke en gewestelijke instanties uit het katholiek maatschappelijk en cultureel leven, teneinde door eigen initiatief te komen tot de vorming van plaatselijke of gewestelijke studie centra. Met het verzoek tot aanslui ting bij" het Centrum voor Staat kundige vorming wende men. zich tot het secretariaat. Tot deelneming aan het Centrum kunnen ook niet-leden der R.K. Staatspartij, die aan het gesprek in eigen kring behoefte gevoelen, toegelaten worden Cfp verschil lende plaatsen in het land zijn reeds vereenigingen of studie clubs gevormd, die geheel of ge deeltelijk tot doel hebben de staatkundige vraagstukken van den komenden tijd in eigen ver band en onafhankelijk van de R.K. Staatspartij te bestudeeren. Indien deze vereenigingen of clubs zich bij het Centrum voor Staatkundige vorming willen aan sluiten, gelieven zij zich met het verzoek daartoe te richten tot het secretariaat. (Vervolg 2de pag.) Mr. FELHOEN KRAAL VRIJ! Geen licht geval Naar het „Vrije Volk" meldt, is de heer Mr. Felhoen Kraal, een beruchte politieke collabo rateur uit Wormerveer, en o.a. Nazi-gedeputeerde van Noord- Holland onder het regiem van. Backer, op last van het M.G. door de POD vrijgelaten. Over dit geval bestaat in de Zaan streek veel opschudding. In-het Tangervraagstuk is op de Viermogendhedeneonferentie over eenstemming bereikt ten aanzien van het herstel van het interna tionale statuut. Als belangrijkste gebeurtenis van de afgeloopen week moet' het bezoek van De Gaulle aan Washington worden vermeld. Reeds spreken sommige Fran- sche bladen van een Fransch- Amerikaansch bondgenootschap, dat tezamen met het reeds be staande met Rusland en het on vermijdelijk komende met En geland een volstrekte mate van veiligheid zou opleveren. Feite lijke bijzonderheden omtrent het besprokene zijn nog niet gepu bliceerd. President Truman heeft verklaard zeer aangename be sprekingen te hebben gevoerd met De Gaulle. Vermoedelijk zou hij De Gaulle nog weer ontmoe ten vóór diens terugkeer naar Frankrijk. Tusschen de Fransch-e en Amerikaansche ministers van buitenlandsche zaken zijn alle kwesties, die tusschen beide lan den hangen, besproken. Een de zer onderwerpen is waarschijnlijk Indo-China. „OP HUN EIGEN MANIER'! Sovjet-blad over de rede van Bevin Het Russische blad „De Roode Ster" zegt in zijn commentaar op de rede, die de nieuwe Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Ernest Bevin, in het Lager huis heeft gehouden, dat slechts de Conservatieven daarover tevre den waren, doch dat de socialis ten zich teleurgesteld gevoelden. Het blad legt er den nadruk op, dat in Bulgarije, Roemenië, Joego slavië en Hongarije vrije demo cratische regiems heerschen en dat deze regiems „zich op hun eigen manier zullen ontwikkelen" in weerwil van hetgeen die men schen zeggen, die zich „geen de mocratie kunnen voorstellen, waar in reactionnaire en profascistische elementen niet den boventoon voe ren"! HERDENKINGSWEEK „STICHTING 1940—1945" In den afgeloopen winter gaf H.M. de Koningin Haar voornemen te kennen om te zijner tijd de slacht offers van den binnenlandschen ver zetsstrijd in den meest ruimen zin van het woord, geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen, deed H.M. de Koningin ln Juni j.l« een bedrag van f500.000.- overschrij ven op de rekening van de „Stich ting 1940'45". Onze Landsvrouwe gaf het voorbeeld.... Elk goed Ne derlander volgel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1