NIEUW Kerkelijke en Koninklijke aansporing ADMIRAAL HELFRICH Een groote vloot en macht van oorlogsschepen" Voldongen feiten" in China* Gezinshulp MAANDAG 27 AUGUSTUS 1945 Van Mook naar Ceylon Geallieerde vloot voor anker vaart de Japansche wateren binnen Conferentie te Rangoon begonnen blijkens Chineesch-Russisch verdrag Port Arthur gemeen schappelijke vlootbasis teekent voor Nederland p.m. p.m. p.m. M.Q, l(± NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18716 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Mijlenstraat 52 Telefoon 459 voor Stichtingsweek '40-'45 In het eerste nummer van onze krant, dat direct na de bevrijding weer kon verschijnen, schreven wij, dat Ne derland de offers van hen, die voor het vaderland en da vrij heid vielen, nooit zou mogen vergeten. Thans, nu de hcrden- ki»gs-, dat is de offerweek voor de Stichting 19101945 in sa menwerking met N.V.H. is begonnen, lezen wij, dat er nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers in moeilijkheden zijn, dat kinderen van gevallen verzetslieden geen opleiding naar be- hooren van staat en stand kunnen krijgen, dat er strijders zijn, wien het aan het allernoodigste ontbreekt. Dat is even onbegrij pelijk als ergerlijk. Dit zou een ernstig verzuim worden, als het niet metterdaad deze week werd inngehaald. Men heeft heel de afgeloopoen week kort en krachtig de aansporingen voor de otferweek van de Stichting 19401945 kunnen lezen. Dus moet men begrepen hebben, dat het hier een zaak betreft, die een eereschuld en een eere-plicht voor heel Nederland oplevert. De Lt. Gouw Gen. van Indië, dr. van Mook, zal tegen het einde van deze week naar Kandy op Ceylon g'aan, om met Lord' Louis Mountbat- maatschappelijk geholpen wor- J daaïl Nu gaat het er om, het ware begrip van nationale eenheid metterdaad te toonen. Niemand mag achterblijven, en het gaat niet alleen om geld. Dat moet er ook zijn, dat moet er veel zijn, maar er moet ook zedelijk en den. Daarvoor is christelijke en sociale naastenliefde in veler lei vorm noodig. Er moet gebeden worden, zoo hebben de Bisschoppen van Ne derland gezegd in een kort, maar dringend gemeenschappelijk schrijven, dat gisteren in alle kerken is voorgelezen en waarbij verder bepaald werd, dat de op brengst van de gebruikelijke col. lecte voor de Bijzondere Noo- den voor het doel van de Her- denkingsweek znu worden afge staan. En Prinses Juliana heeft voor de radio in treffende bewoordin gen haar Koninklijk aandeel in de propaganda voor de natio nale zaak geleverd, door er eveneens den nadruk op te leg gen, dat het hier ook geldt, uit dankbaarheid en eergevoel „te betalen met zijn persoon". Zelden heeft een algemeene vaderlandsche zaak tegelijk in deze mate de eer van kerkelijke en koninklijke aansporing geno ten. Ten overvloede wel een bewijs, dat er iets bijzonders aan de hand is. In allerlei schakeeringen heb ben wij na de bevrijding den lof van de frontstrijders en van het verzetswerk gezongen. Roerende volzinnen zijn gewijd aan dege nen, die voor het vaderland en de vrijheid, voor het ongerepte christendom en voor de waarhe den van het geloof zijn gevallen. Nu moet Nederland toonen, dat het 't niet alleen bij woorden laat. Wij herdenken en.schen ken! Wij herdenken en offeren! Die woorden staan op alle muren geschreven. Als een manend tee- ken. Moge het niet zijn als een nieuw „Mane Teikel".geteld, gewogen ente licht bevon den! Dat mógen wij, dat zullen wij de nagedachtenis van de ge vallen helden niet aandoen. De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland zeggen in hun gezamenlijk schrijven, dat in deze Tierd'enkingsweek onze gedachten vooral uitgaan naar hen, die in den heldhaftigen strijd voor de bevrij ding den d'ood stierven op het slag veld, in het concentratiekamp, door het vuurpeletoh. Hun allen zijn wij g'róote dankbaarheid verschuldigd'. Daarom vragen de Bisschoppen met aandrang', hen in deze herdenkings- week vooral te willen gedenken in het gebed en het H. Misoffer en de heilige Communie voor hun zielerust te willen opofferen. PATER BLEYS herdenkend, heeft H. M. de Koningin een telegram van deelneming gezond'en aan het gewest Limburg der gemeenschap van oud- illegale werkers. bij vergezeld door een lid' der Ned.- Indische regeering. Een bericht afkomstig van den Britschen oorlogsbodem „Duke of York" meldt, dat de geallieerde vloot Maandagochtend is opgestoomd naar de wateren van Tokio en om 4 uur 30 min. (Greenwich) voor anker is gegaan in de baai van Sagami. Aldus meldt Reuter heden uit Londen. Uit San Francisco meldt Reuter, dat het vlaggeschip van admiraal William Halsey Maandagnacht om 1 uur -34 min. &e baai van Sagami (ten zuiden van Toko) is binnengevaren.* Naar Radio New York meldt, heb ben eenheden van de Britsche vloot zich naar de Straat Malakka begeven op weg naar Singapore, Amerikaansche vredestoebereidselen! De Amerikaansche minister van Marine van de Vereenig'de Staten, Fjames Forestal, heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten vierhon derd oorlogsschepen en acht duizend vliegtuigen in dienst zullen houden. Hij voegde er aan toe, dat de marine in voorkomend geval zal kunnen be schikken over een vloot van acht honderd oorlogsschepen en 21.000 voor het gebruik gereede vliegma chines. DE A. V. V. BLOEMBOLLENCUL TUUR wil zich omvormen tot een publiekrechtelijke organisatie voor de bloembollenteelt. yy Zondagmorgen dan is de geallieerde vloot, bestaande uit 383 schepen, de Japansche wateren binnengevaren. Zij werd door 1300 vliegtuigen beschermd, en er was ook een Britscb smaldeel bij. Daar de typhoons, die om dezen tijd de Japansche kust on veilig plegen te maken en aanvankelijk uitstel dreigden te ge ven aan de invasie, minder gevaarlijk bleken, heeft Mac Ar thur maar doorgezet, en het aangekondigde uitstel van 48 uur ging dus niet door. De vloot bestond uit 25 eenheden Mac Arthur had aan het Japansche hoofdkwartier opdracht gegeven te zorgen, dat aan de binnenvarende vioot niets in den weg zou worden gelegd. De invasie gesc hiedde ten Zuiden van Tokio, in de baai van Sagami. Er zouden nog geen troepen landingen plaats hebben. Vol gens het laatste bericht van ad miraal Nimitz zal de ondertee- Rening nu toch inderdaad ge schieden op 2 September, aan boord van het slagschip „Mis souri" Als het tenminste niet nog eens verandert. De Amerikaansche vloot ba- stond uit 12 slagschepen, 17 vliegtuigmoederschepen, 8 klei nere vliegkampschepen. 100 tor pedojagers en 24 kleinere sche pen. Bij het Engelsche smaldeel bevonden zich oa. de groote slagschepen King George en Duke of York. Een, Japansch loodsvaar- tuig voer de geallieerde vloot, in opdracht van Mac Arthur, te gemoet. Aan boofd van de geal lieerde schepen was men op alles voorbereid. Van Japansche zijde heeft men al het mogelijke ge daan om incidenten te vermijden. Demobilisatie- bevel Japanschen keizer. van Het Japansche Nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat door de ministers van oorlog en marine Zaterdag aan de Japansche ge wapende macht een „keizerlijk bevel" is uitgegeven, waarin snelle demobilisatie werd bevo len en het treffen van toebereid selen voor den wederopbouw. Capitulatie-bev»,I niei overal ontvangen. Generaal Mac Arthur heeft van het Japansche keizerlijke hoofd kwartier de verzekering ont vangen, dat het overgave-bevel van den keizer is ontvangen en begrepen door alle Japansche bevelhebbers te velde, behalve door de bevelhebbers in de Sit- tangsector in Birma en in Bor neo, met wie men geen contact heeft kunnen krijgen. Te Rangoon is de capitulatieconfe rentie begonnen. Hierbij zijn Austra lië, China, Frankrijk en Nederland betrokken. Deze landen zijn verte genwoordigd door hun militaire mis sies bij de S.E.A.C. Later is officieel bekend gemaakt, dat de inleidende besprekingen tus- schen luitenant-generaal Browning, stafchef van de S.E.A.C., en luite nant-generaal Tazako Noemata, staf chef van het Zuidelijke Japansche leger en hoofd van de Japansche vredesdelegatie, naar wensch zijn verloopen. De Amerikaansche rad'io-omroep maakt uit Manilla bekend, dat in een Indfschen archipel de vijande lijkheden Vrijdag' tegen middernacht gestaakt zullen worden. De correspondent van het Colum bia Broadcasting System" te Manil la deelt mede, dat vooruitgeschoven troepen jn Sjanghai zijn aangekomen yy Het verdrag tusschen China en de Sovjetunie, welks bepalin gen thans tegelijkertijd in Mos kou en Tsjoengking zijn gepu bliceerd, voorziet in samenwer king tusschen de beide landen ter voorkoming van een herha ling der Japansche agressie. De Sovjetunie zal militairen en an deren bijstand uitsluitend aan de centrale regeering van China verieenen. Het verdrag bevestigt opnieuw de erkenning der volledige sou- vereiniteit van China in de drie Oostelijke^provincies, De hoofd lijnen der Oost-Chineesche en Zuid-Mandsjoerijsche spoorlij nen zullen gecombineerd worden in één lijn, welke in gezamen- lijken eigendom zal worden ge ëxploiteerd voor een periode van 30 jaar. Daarna wordt de lijn uitsluitend Chineesch bezit en komt geheel in Chineesch bezit. De Chineesche regeering ver klaart Dairen tot vrijhaven. Ge durende 30 jaar zal Port Arthur een gemeenschappelijke Chi- neesch-Russische vlootbasis zijn. Stalin heeft de verzekering ge geven, dat na de Japarjeche ca pitulatie de Russische troepen binnen drie maanden uit Mand- de onder-bevelhebber dier strijdkrachten is naar Ma nilla gezonden om bij de daar gevoerde besprekingen tegenwoordig te zijn daar ad miraal Helfrich niet tijdig te Manilla aanwezig kon zijn. In dien noodig kan generaal vanOyen ook bij de verdere be sprekingen als plaatsvervan- ger van admiraal Helfrich op treden. sjoerije zullen worden terugge trokken. Wat Sinkiang betreft, bevestigt Rusland opnieuw, dat het niet de bedoeling heeft te intervenieeren in de Chineesche binnenlandsche aangelegenheden. China zal de onafhankelijkheid erkennen van Buiten-Mongolië, wanneer een plebisciet uitwijst, dat de bevolking dit wenscht. Veel van het bovenstaande werd verwacht. Ofschoon de Chi neesche communisten niet uit drukkelijk genoemd worden, wordt het verdrag volgens een Reuterbericht uit Londen al- thans, -beschouwd als een poli tieke nederlaag- op een bijzonder moeilijk tijdstip. Het prolbeem van de g'ezins- hulp blijft var.; dringenden, aard. Terecht heeft Henri de Greeve er in 2ijn lichtbaken van j.ï. Zater dag op gewezen, dat men, terwille van de rechtvaardigheid, ook deze kwestie van twee kanten moet be kijken. Dat zoovele meisjes onwillig en afwijzend staan tegenover den drang, om bij gezinnen in dienst te gaan. is in wezen te wijten aan een gebrek aan sociaal gevoel bij haar. Daaruit vloeit voort, dat zij gemak kelijker den arbeid op kantoor en in fabriek kiezen. Daar wordt meer verdiend, is het werk gemakkelijker en dikwijls lichter, heeft men meer vrij, kan men zich mooier kleeden, enz. En voor al deze heerlijkheden en begeerlijkheden laat men de moeders maar tobben. Vooral in de groote gezinnen zijn.' de huisvrouwen er de dupe van. Het is in den grond van de zaak een ernstig sociaal tekort en de kans, om dit weg te werken ge vaarlijke beeldspraak, men. zou eer der moeten zeggen: inplaats van dit aan te vullen! is er. door de om wenteling in de meeningen der men- schen als gevolg van den oorlog, niet beter op geworden. Toch moet er naar verbetering gestreefd! wor den. De opvattingen moeten worden veranderd. Het is misschien inderdaad een kwestie van sociale opvoeding' en her-opvoeding, van aankweeken van een betere sociale mentaliteit, van waarachtige sociale liefde, van lief de voor den r.aatste. Wellicht kan van de werkzaamheden van de mo bile colonnes van de Vrouwelijke Jeugdbeweging der Katholieke Ac tie, de Katholieke Maatschappelijke p Gezinshulp, de eerste verbetering tenant-generaal van Oyenworden geacht. -- - - -■ Eerlijk gezeg«d verwachten wij voor het wezen van de zaak daar van meer dan van het zoogenaamde sociale jaar. dat men, in den zin van vrouwelijken arbeid*sdienstplicht. wel eens heeft bepleit. Het zou jammer zijn, als het daartoe komen moest. Maar als het niet anders kan, zou met dit onvriendelijke dwangmiddel een kans tot verbetering van Naar aanleiding der in de laatste dagen gepubliceerde persberichten omtrent de Nederlandsche vertegen woordiging bij de overgave van Japan maakt de R.V.D. bekend, dat het overgave- protocol niet zal worden ge- teekend namens Neder- landsch-Indië, doch namens het Koninkrijk der Neder landen en dat door de regee ring als Nederlandsch verte genwoordiger is aangewezen luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, de bevelhebber van de Nederlandsche strijd krachten in het Oosten. Lui- ergerlfjken wantoestand' worden beproefd. een moeten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1