NIEUW Franco murw door Tanger Probleem der vrijlating van politieke gevangenen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1945 BUREAUX-- Spaansche troepen moeten worden teruggetrokken Doodstraf tegen Jodenverrader Meer zware straffen geëischt SPANNING IN ROEMENIE Gevangenen op Java Nederlandsch zee officier werd Koning! Nieuwe vliegtuig industrie in opkomst Groote misrekening Singapore weer Engelsch HET WEERBERICHT lOereldnieuws Moskou viert V-J-dag 41e JAARGANG NUMMER 18722 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 De diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannic en Frankrijk te Madrid hebben de Spaansche regeering in kennis gesteld van de beslising, welke by de besprekingen over Tanger is genomen en hebben haar uitgenoodigd maatregelen te tref fen voor het terugtrekken van de Spaansche troepen uit de zone van Tanger! De conferentie der deskundi gen over Tanger heeft drie we ken geduurd. Deelnemers waren Amerika, Frankrijk, Engeland en Rusland. De delegaties kwamen tot vol ledige overeenstemming De Spaansche regeering zal Tanger moeten doen ontruimen, zoover het Spaansche troepen enz. be treft. Tanger zal weer interna tionaal bestuurd worden volgens de conventie van 1923; de Ver- eenigde Staten en de Sovjet-Unie worden uitgenoodigd aan het bestuur deel te nemen. Volgens een bericht van Reu ter uit Londen "kan mem wel aan nemen, dat in de controle-com missie voor Tanger geen plaats zal zijn voor een vertegenwoor diger vara Franco. Uit gezagheb bende bron heeft Reuter mede gedeeld, dat Spanje niet zal wor den uitgenoodigd tot de confe rentie van gevolmachtigden (wel ke over zes maandera zal worden gehouden, ten einde een nieuw en definitief statuut voor Tan ger op te stellen), tenzij Spanje dan een democratisch bewind heeft. Dit zou als een overwin ning van Rusland moeten wor den beschouwd Hoe Franco op deze beslissin gen zal reageeren, wordt in Lon den druk besproken; de algemee- ne opinie is, dat indien hij aar zelt gevolg te geven aan de eischen der vier mogendheden, deze niet zullen aarzelen, hem daartoe te dwingen. Zoo wordt Franco murw ge maakt door Tanger. Het Bijzonc'er Gerechtshof te Den Haag heeft iiv haar zitting van 4 September flinke straffen uitgespro ken; een verdachte werd zelfs ter dood' veroordeeld. Deze verdachte J. Breeveld' te Delft, had Joden verra- en. welke niet meer zijn teruggeko men. Hij verloor tevens het actief en passief kiesrecht, D. van Wijk te Pijnacker had een onderduiker neergeschoten en F. A. van Vliet uit Delft, was opgetreden als S.S. ronselaar, terwijl hij een jon gen aan.' de Duitschers had verraden. De eerste kreeg 20 jaar. d'e tweede 5 jaar en beiden verloren het actief en passief kiesrecht voor hun leven. De drie verdachten kunnen jammer genoeg nog in cassatie gaan. Een ander heer vond het noodig zijn buurman, die naar d'e Engelsche radio had' geluisterd, aan te brengen, het Hof veroordeelde deze Kunz ui£ Delft ,tot 5 jaar gevangenisstraf en ontnam hem het actief en passief kiesrecht voorgoed'. P. Groéneweg uit Berkel had vrij willig voor de Duitschers1 gewerkt, ondanks, dat er geprobeerd werd hem vrij' te krijgen. Hij werd veroor deeld tot 2 jaar, terwijl ook hem voor het leven het actief en passief kies recht werd ontnomen. De verdachte J. van 't Hof uit Delft werd' vrijgesproken, omdat er in zijn geval niet van kwade bedoe lingen sprake was en van een andere verdachte, J. C. v. d. Ende uit Delft ■werd de zaak teruggewezen naar de raad van commissarissen. POOLSCHE SOLDATEN zijn in de omgeving van Tarente siaags geraakt met Italiaansche communisten. Er vielen slacht offers. Een onderzoek wordt in gesteld. Nederlandsche krijgs gevangenen naar Manilla Een groep van ongeveer 4.000 (vierduizend) bevrijde Nederlandsche krijgsgevan genenafkomstig uit kam pen in JapanMandsjoerije en China, zal in den loop van deze week in Manilla arriveeren. Door de Ameri- kaansche autoriteiten is voor hen een speciale verblijf plaats ter beschikking ge steld. Deze krijgsgevange nen behooren voor het mee- rendeel tot de Koninklijke Nederlandsche Marine en het Koninklijke Neder- landsch-Oost-Indische leger. SCHAAKTOURNOOI PER RADIO De eerste ronde van het schaak- tournooi tüsscheni de Sovjet-unie en de Vereenigde Staten, waar bij de zetten per radio worden overgebracht, eindigde met 82 in het voordeel der Sovjet-unie. Koning Michael van Roeme nië heeft een brief gezonden aan de voornaamste geallieerden met het verzoek hem bij te staan bij het vormen van een represen tatieve regeering. Volgens een Reuter-bericht uit Londen zou hierover spanning heerschen in de Roemeensche hoofdstad. De koning heeft den Russi- schen vertegenwoordiger, die hoofd is van de geallieerde mis sie, in gehoor ontvangen. Thans wordt bericht, dat de Roemeensche minister-president Grozea in Moskou aangekomen is! Hij is vergezeld van den Roe- meenschen minister van Buiten- landsche Zaken Tatarescoe Vermoedelijk is Grozea uitge noodigd tijdens de bespreking met den Koning. Men spreekt in verband met het Roemeensche bezoek aan Moskou van een ver rassenden zet. Grozea heeft tot nu toe geweigerd, eenigerlei ver andering in de regeering aan te brengen. RUDOLF HESS Rudolf Hess, eens rechterhand van den Fuehrer, zal Dinsdag morgen uit Engeland naar Duitschland worden gebracht. Vermoedelijk gaat hij per vlieg tuig regelrecht naar Neurenberg, waar hij als oorlogsmisdadiger terecht zal staan. De Algem. Kath. Kunstenaarsver eniging zal binnenkort richtlijnen geven, die de houding van de Katho lieke kunstenaars zullen helpen be palen. Op een landelijke vergadering k*"1 van den P.O.D. te Den Haag heeft een commissie, belast met het onderzoek onder leiding van Kol. Snijders, een rapport uitge bracht, volgens hetwelk er alleen reeds in de kampen met een ca- peciteit van boven 1000 man per kamp, plaats is voor 93000 per sonen (zooals bekend nam men aan dat er in alle kampen teza men slechts plaats was voor 40.000 man). Er is, aldus het rapport, reden aara te nemen, dat alle N.S.B.-ers en collaborateurs, die nog gedetineerd moeten wor den, ondergebracht kunnen wor den. De Nationale Adviescommissie heeft aan de Regeering het ad vies uitgebracht geen N.S.B.-ers vrij te laten. Men zal thans bij het loslatera van andere gevan genen de oude richtlijnen, opge steld door generaal H, J. Kruis d.d. 27 Januari 1945 willen toe passen. Dit zou dan als gevolg hebben, dat er bijvoorbeeld aan het kamp van de Levantkade te Amsterdam ongeveer 1 procent van de gedetineerden (40 man) voor vrijlating in aanmerking komt, aangezien er volgens bo vengenoemde richtlijnen geen aanleiding bestaat hen vast te houden. Naar aanleiding van deze publica ties wordt im een med'edeeling van den Regeering'svoorlichtingsaienst o. m. vasgesteld, dat de daarin ver melde feiten, voorzoover betrekking hebben op den P.O.D,, juist zijn. Ten aanzien echter van wat gezegd wordt over de nationale adviescom missie en over het percentage der gedetineerden, die voor vrijlating in aanmerking komen, d'ient nadrukke lijk te worden vastgesteld, dat deze mededeelingen de feiten onjuist weergeven. Een snelle berechting is reed's da delijk In uitzicht gesteld' door den minister-president irj zijn groote port van het Militair Gezag aangaan de d'e beschikbare plaatsruimte in de kampen en de behanaeling der gede tineerden bracht de zaak in een acu ter stadium. Als gevolg hiervan' besprak d'e mi nister-president de aangelegenheid in zijn praatje „Op de brug" van 17 Augustus. Naar aanleiding van 's mi nisters rede is veel verontrusting losgekomen, terwijl van allerlei kan ten cijfers, en zelfs zeer hooge cij fers werden genoemd. Deze laatste vonden min of meer steun in een uitlating van prof. van Bemmelen, overste bij den staf van het Militair Gezag. Deze uitlating moet echter volkmen voor rekening van den be trokkene blijven én vond geen enke len steun in eenigerlei officieele c.an wel officieuze publicatie of bedoe ling van de regeering. Sindsdien heeft d'e Nationale Ad viescommissie zich met de zaak be zig gehouden en een advies aan de regeering gezonden. Dit advies strookt in groote trekken zeer wel met d'e bedoelingen der regeering'. Inmiddels werd1 zoo zegt deze R. V. D.-mededeeling tot slot, door het Militair Gezag onder leiding van kolonel Snijders een „vliegende bri gade" gevormd, welke bij alle kam pen de 'beschikbare plaatsruimte zal opnemen en eveneens het hare ertoe zal bijdragen dat d'e berechting vol gens de bestaande richtlijnen zoo spoedig mogelijk plaats vindt. Hoeveel personen, na berechting, in vrijheid kunnen' worden gesteld', is thans nog niet bij benadering te zeggen. Volgens een radiobericht uit Batavia bedraagt het totaal aantal geallieerde krijgsgevange nen op Java 3.297. waaronder 1449 Nederlanders. Het aantal op Java geïnterneerden bedraagt 623.532, waaronder 59.098 Nederlanders; 7,6 procent der gevangenen is ziek. Amsterdam geeft 11. 12 en 13 Sep tember a.s. openbare filmvoorstel lingen op de Dam, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een projec tiedoek van 108 M2. Wanneer de weersomstandigheden medewerken zullen er ook proeven genomen wor den, om het wolkendek als projectie scherm te gebruiken. Lt. ter zee le klasse Dobinga, com mandant van den mijnenveger „Abraham Crijnssen" heeft de eer mogen genieten tot koning gekroond te worden van de Damar-eilanden N.O. van Timor. Toen hij daar n.l. in het begin van den Pacific-oorlog zijn toevlucht zocht, na met zijn schip op avontuur lijke wijze uit Soerabaja te zijn ont snapt, werd* hij door de inlanders enthousiast ingehaald, waarna hij plechtig tot het koningschap over 't eilanden-rijk werd verheven, gevolgd door een algemeene bloemenhulde. Toen hij zijn onderdanen had doen inzien, dat hij als soldaat daar niet kon blijven, boden alle strijdbare mannen, aan bij hem dienst te nemen Reecs eenige jaren zijn de heeren van Kuijk te Tilburg doende met de opbouw en vervolmaking van een nieuwe vliegtuigindustrie. Tijdens de bezetting' hadden zij reeas een vlieg veld te Leende bij Eindhoven, waar .ook een noodfabriek werd neergezet. De bedoeling van deze industrie is, vliegtuigen te bouwen op de meest- economisehe wijze voor reizen van zakenlieden e.a'. Daarnaast worden er plannen uitgewerkt voor de indu strie van transportvliegtuigen met nieuwe vindingen. De ontwerpen zijn van Ing. Th. J. v. Lammeren, voor heen van den technisehen dienst van de K.L.M. Met deze ontwerpen zijn reeds succesvolle proeven genomen. Het is evenwel niet de bedoeling de „havik"-toestellen, zooals ze wor den' gedoopt, in massaproductie te vervaardigen. Een viertal jongelui had bij een boer d'ie bekend stond om zijn sym pathie voor de Duitschers en die hen allerlei eten verstrekte, een overval gedaan en na hem vast te hebben ge bonden zich meester gemaakt van 'n ilinke 'partij levensmiddelen. Waar schijnlijk waren zij van meening dat dit wel niet als een strafbaar feit zou worcen aangerekend', omdat de man toch pro-Duitsch was. De officier van Justitie dacht er echter niet zoo gemakkelijk over en eischte tegen de drie overvallers zes jaar gevangenisstraf. De uitspraak hierover is bepaald op 18 Sept. R. K. UNIVERSITEIT Tot rector-magmficus van de R. K. Universiteit voor het stu diejaar 1945-1946 is benoemd prof. dr. J. D. M Cornelissen. Tot secretaris van den senaat der R. K. Universiteit is be noemd prof. dr. H. H. Janssen. De nieuwe rector-magnificus van Nijmegen werd in 1890 te Den Bosch geboren en promo veerde in 1923 te Leiden in de nieuwe letteren en wijsbegeer te. Van 1924 tot 1929 was dr. Cornelissen werkzaam aan het historisch instituut te Rome, daarna werd hij hoogleeraar in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis der jongere tijden te Nijmegen. Na een afwezigheid van 3% jaar is de Royal Navy terugge keerd in Singapore, de grootste vlootbasis van het Verre Oosten. 24 uur nadat de mijnenvegers met hun werk in de Straat van Malakka waren begonnen, ging admiraal Sir Arthur Power, de opperbevelhebber van de Oost- Ir.idische vloot, op den kruiser Cleopatra voor anker ter hoogte van de basis. Royal Marines zijn aan land gegaan te Penang, nadat een vlootmacht onder bevel van vice-admiraal Walker de havem was binnengeloopen. Ook zijn de Royal Marines wellicht aan land gegaan te Sabang. De jongste berichten uit Hongkong vermel den, dat admiraal Cecil Harcourt met zijn Brltsohe vlooteenhedeu wachtte om de overgave in ont vangst te nemen. Weersverwachting, van Dinsdag avond, medegedeeld' door het K. N.M.I. te Den Bilt: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind later tusschen N.W. en N.O. en iets toe - nemend, half tot zwaar bewolkt met hiér en daar ochtendmist, overdag' plaatselijk nog enkele re genbuien. zelfde temperatuur. Op een bijeenkomst van de Italiaansche Democratische Par ty hebben verschillende sprekers zich uitgesproken tegen instel ling van een republiek Het Scvjetblad de „Izvestia" heeft Daladier er van beschuldigd, dat hy zou pogen een antl-sovjet- stemming in Frankrijk te wek ken. Het salaris van Hitier bedroeg in 1941 26 millioen rijks mark Het na-oorlogsche Ja pan zal geen belemmeringen in den weg leggen aan de buiten- landsche missionarissen. De markiezin van Tavistock, de rjjk- ste vrouw van Engeland, is dood in haar slaapkamer aangetrof fen. Ze had 40 slaaptabletten in genomen om haar echtgenoot vrees aan te jagen. Meer dan. 20.000 menschen, die door de Duitschers waren verdreven uit het gebied van Finmarken in het Noorden van Noorwegen, zijn teruggekeerd; zy verkeeren in een erbarmelijken toestand. Herziening van het Engelsch Egyptische verdrag zal te Londen het voornaamste onderwerp van gesprek vormen tusschen den Britschen ambassadeur in Cairo Lord Killearn en minister Bevin Met een rede van De Gaulle is de 75e verjaardag van de Fransche republiek herdacht. Vijfhonderd tuberculeuze kinde ren uit Frankrijk zullen geduren de een half jaar in Zweedsche sanatoria verzorgd worden. Amerika keurt Russische bezet ting van de Koerillen goed. Amerikar/.sche troepen zyn de Mandsjoerijsche haven Dairen binnengetrokken, die voortaan voor het internationale verkeer geopend zal zijn. tO VAN AMMERS-KUEIXER MAG NIET MEER PUBLICEEREN De schrijfster Jo van Ammers- Kueller. bekend bij velen door haar boeken: „De Opstandigen; Vrouwen kruistocht en Heeren. knechten en vrouwen", is door den Eereraad voor Letterkunde scherp gehekelc1 over iiaar handelwijzen tijdens de bezet ting. Zij was vrijwillig lid geworden van de Kultuurkamer en de Neder- Jandseh-Duitsche Kuituurgemeenschap terwijl zij ook in een schrijven aan Rost van Tonningen blijk heeft gege ven van een zeer onvaderlandsche houding. Haar wordt dit des te meer aange rekend, omdat zij bij het Nederland sche volk zulk een populariteit bezat en draagster was van een koninklijke onderscheiding. De Eereraad oordeelt daarom dat de schrijfster tot 1 Januari 1953 moet worden uitgesloten van alle werk op letterkundig gebied', in welke hoeda nigheid of vorm ooV:. De Russische hoofdstad heeft de overwinning op Japan ge vierd. Hoog boven het Kremlin hing aan kabelballons in de lucht een enorm portret van Stalin, dat door zoeklichten werd besehenen. Op korten afstand vandaar wapperde op dezelfde wijze ini de lucht opgehangen, een geweldige roode vlag. Tien- tallsn bundels van zoeklichten flitsten door de lucht en van al le kanten spatte later op den avond het vuurwerk omhoog. De feestelijkheden waren begon nen met een eeresalvo van 24 schoten uit 324 kanonnen die rondom de stad stonden opge steld. Tot laat in den nacht was op de helverlichte pleinen en in de parken een dansende, zingen de en hossende menigte aanwezig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1