BETER BRIEFONDERWIJS Nieuw Noordhollandsch Dagblad G.G. naar Nederland onderweg Benoemingen in het Bisdom Haarlem DE OVERGAVE VAN SABANG In September geen benzine voor personenvervoer De perszuivering Cacao- en Chocolade fabrieken gaan weer werken Beëindiging van de taak der „civil affairs" In de residentie wederom een synagoge Stad en Omtrek Spoedig nieuws! Naar uit Melbourne he den wordt geseind, kan van de gevangenen en ge- interneerden in Indië spoedig nieuws worden verwacht. ACADEMIE VOOR INDIVIDUEEL SCHRIFTELIJK ONDERWIJS _Woensdag__5__Septemberl945 De uit Japansche gevangen schap bevrijde gouverneur-gene raal van Nederlandsch Oost-Indië Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer is uit Tsjoenking vertrokken, waar zijn vrouw en kinderen verblijven. De G. G. zal door H. M. de Koningin ont vangen worden en besprekingen voeren met de Regeering. Jhr. Tjarda roemde het werk van het Roode Kruis, dat de gevangenen bezocht, voedsel gaf en, wat hij zeer belangrijk achtte, boeken verschafte. Hij bracht hulde aan de Amerikanen en de Russen, voor wat zij deden. Ltt. Gouv. Gen. van Mook voert in Colombo op Ceylon be sprekingen met lord Mountbat- ten over de bijzonderheden in zake de bezetting van Indië. Mi nister Logeman vertrekt mor gen naar Australië, om met autoriteiten besprekingen te voe ren over den heropbouw van In dië. Wellicht zal hij den G. G. Tjarda van Starkenborch ont moeten. Verschillend nieuws. Vertegenwoordigers van het Internationale Roode Kruis, zijn naar Indië vertrokken en zullen zoo spoedig mogelijk verslag doen van hun bevindingen. Opgericht is een vereeniging NederlandIndonesië, bestaan de uit Nederlanders, Indonesiërs en Chineezen uit Indonesië af komstig. In een telegram aan de Koningin heeft de vereeniging den wensch geuit, dat zoo spoe dig mogelijk de zelfstandige po sitie van Indonesië binnen het rijksverband wordt verwezenlijkt Het Nederlandsche deel van Timor zal het eerst bevrijd wor den ,door Australische troepen met N.I.C.A.-eenlieden. Ook Nieuw Guinea zal door Austra lische troepen bevrijd worden. Een groep Nederlandsche en Ja- vaansche krijgsgevangenen is uit Thailand bevrijd en naar Ran goon overgebracht. „SCOTLAND YARD" De Londensche Scotland Yard heeft, volgens de „Daily Tele graph" dezer dagen een nieuw patrouille - systeem ingevoerd, waarbij gebruik gemaakt wordt van ongeveer 200 politie-auto's, die als vrachtauto's, taxi's e.d. zijn gecamoufleerd, en waarvan de manschappen in radio-spreek- contact staan met het hoofdbu reau. DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN 254.485 dooden en 51.000 ge wonden, aldus zijn de verliezen van het Amerikaansche leger en de vloot voor Europa en den Pacific. Deze cijfers werden door den Amerikaanschen minister van oorlog medegeedeeld. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan den Hoog- eerw. en Doorl. Heer Mgr. Dr. Cr. C. van Noort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als De ken van het Dekenaat Amster dam en als Rector van de Alg. Hulpkerk van de H.H. Joës en Ursula (Bagijnhof) te Amster dam. Vervolgens benoemd tot De ken van het Dekenaat Amster dam en tot Rector van de Alg. Hulpkerk van de H.H. Joës en Ursula te Amsterdam den Zeer eerw. Heer G. P. J. van den Burg; tot Directeur van de Con gregatie der E.E.Z.Z. Ursulinen te Bergen N.H. en tot Rector vara het St. Antonius-Pensionaat aldaar den Weleerw. Zeergel. Heer J. A. Slijkerman; tot leer- aar aan Bet Seminarie Hageveld te Heemstede den Weleerw. Heer H J. Th. van Duin, die Kape laan 'v- -» Noordwijkerhout (Sancta Maria). Verder eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Heer K. E. Vosskühler als Hoofdaalmoeze nier ter Koopvaardij, Havenaal moezenier van het Distirct Am sterdam en Alg. Moderator der K.A. voor zeevarenden en in de ze functies benoemd den Zeer- e^T-v- Heer B. J. A. Haanen, die Hulpaalmoezenier was van het Apostolaat ter Zee te Am sterdam. Op het eiland Bintang, 56 km. ten Oosten van Singapore, het grootste eiland van de Riouw- arohipel, is een overeenkomst tot stand gekomen omtrent de Japansdhe overgave van de ha ven Sabarng. Een detachement Britsche mariniers zal de haven van de Japanneezen overnemen. A.N.P.-Aneta seint heden uit Colombo: De overgave van Sa- bang is aan boord van het Brit sche oorlogsschip „London" ge- aehement mari niers heeft de haven van de Japanners overgenomen. De waarnemend rijksinspecteur van het verkeer in Noord Holland maakt bekend, nat voor ce maand Septem ber voor het personenvervoer vrijwel geen benzine beschikbaar is. daar de aanvoer van benzine onvoldoende is. Degenen, die in aanmerking komen voor een benzine toewijzing zullen deze per post ontvangen. Het is on- noodlg' hierover te reclameeren. Het kantoor van c'e Rijksverkeersinspec tie, afdeeling personenvervoer Bun- gehuis, Spuistraat 198212 te Am sterdam is voor het aanvragen van rijvergunningen en benzine toewij zingen van 110 September gesloten. BLOEMBOLLENEXPORT Naar wij vernemen heeft En geland zijn grenzen voor de Ne derlandsche bloembollen geopend. Er is een contingent rer waarde van 725.000 pond sterling toege staan, welke hoeveelheid alle soorten bloembollen omvat. Ten einde de werkzaamheden van de commissie voor de pers zuivering waarvan de samen stelling zeer binnenkort zal wor den bekend gemaakt te be spoedigen, wordt dengenen, die meenen gegronde bezwaren te hebben tegen redacteuren, redac- tioneele medewerkers of ver slaggevers, dan wel tegen direc teuren en andere personen, die een leidinggevende niet-journa- listieke functie bekleeden bij een dagbladonderneming, verzocht, deze vóór 10 September a.s. ter kennis te brengen van het minis terie van binnenlandsche zaken, afd. perszuivering, Kazernestraat 3, Den Haag. Tot dien datum zal tevens ge legenheid blijven bestaan voor personen, die bij dag- of nieuws bladen een journalistieke of een leidinggevende niet-journalistieke functie bekleeden, aan hetzelfde adres een gedocumenteerd verslag ira te dienen van hun werkzaam heden tijdens de periode 1 Jan. 1940 tot 15 Juli 1945. Rapporten, welke na dien datum ingezonden worden, zullen voorloopig niet voor behandeling in aanmerking kunnen komen GEEN JAPANSCHE TEGEN STAND MEER De Japansche minister van oorlog, generaal Sadamoe Sjiko- moera, heeft heden in een radio uitzending voor het leger ver klaard, dat de elementen onder de Japansche troepen, welke van plan waren om ondanks de capi tulatie door te vechten, thans besloten hebben hun wapenen neer te leggen overeenkomstig het bevel van den keizer. De cacao- en chocoladefabrie ken zijn al eenigen tijd geleden voldoende bevoorraad met ca- caoboonen, maar doordat kolen en suiker nog ontbraken, kon tot nu toe niets worden gepro duceerd. Thans is men zoover gevorderd, dat alle Nederland sche cacao- en chocoladefabrie ken een voorraadje kolen heb ben. Negen fabrieken in het Zuiden des lands hebben boven dien suiker ontvangen en zijn dus weer in bedrijf. De overige fabrieken volgen de komende weken en men verwacht over anderhalf of twee maanden de cacao en chocoladeartikelen in distributie te kunnen brengen. Op 1 September heeft de mili taire insteling, die de behoeften der burgerbevolking te verzor gen had „Civil Affairs", haar taak ten opzichte vara ons land neergelegd. Deze instelling is voor ons land van onschatbare waar de geweest in het aanvoeren vara levensmiddelen, voertuigen, klee ding, schoeisel enz., vooral na de eerste phasen van den oorlog in September van het vorige jaar en na de algeheele bevrijding. De Shaef zal zich nu in het bij zonder bezighouden met het ver krijgen van goederen uit Duitsch- ■land voor ons gebied. In een plechtigen dienst, bijge woond door talrijke genoodigden, heeft de wnd. opperrabbijn S. Rodrigues-Pereira de synagoge aan de Wagenstraat opnieuw in gewijd. Deze synagoge werd door de Duitschers leeggeroofd en ont wijd, door er opslagplaatsen en een boksschool in te vestigen. De wnd. opperrabbijn herinner de aan de vreeselijke vervolgin gen van zijn geloofsgencotera en aan de weinigen die zijn terug gekeerd. Maar toch moeten ook de overgebleven Joden hun ver driet over het gemis van velen vertrouwden niet laten overheer- schen. Er wacht een enorme zware taak, de opbouw en de verbetering met Gods wil van Nederland en van de wereld. Van de 17000 Joden in Den Haag zijn er slechts 1500 overge bleven, dank zij de barbaarsche bloeddorst der Nazi's. DIRECTEUR „ST. JOSEPH- STICHTING" Als opvolger van den Z.E. Heer G. P. J. v d. Burg is tot directeur der St. Josephstlchting, Congregatie der Eerw. Zusters Ursulinen van het bisdom Haarlem door Z.H. Exc. den bisschop benoemd de Z.E. Heer Jac. A. Slijkerman, leeraar aan het se minarie Hageveld. Directeur Slijker man werd geboren 1 April 1905 te Monnikendam, de plaats, waar wijlen- Pastoor B. Smeeman deze Congrega tie der Ursulinen stichtte. Na zijn priesterstudies te Hageveld en War mond werd hij 25 Mei '29 priester gewijd; hij was daarna kapelaan te Rotterdam, parochie H. Hildegardis tot 1933, toen hij benoemd werd tot leeraar van- Hageveld. Een jaar lang gaf de Z.E. Heer Slijkerman voor den K.R.O. een godsdienstcursus voor ouderen. De St. Joseph Stichting krijgt in d'en Z.E. Heer Slijkerman een jong en energiek directeur, van wien een voospoedig bestuur 'te verwachten MONUMENT VOOR A. C. DE GRAAF Tijdens de bevrijdingsfeesten te Sijbekarspel zal op 7 Sept. a.s. te 11 uur v.m. een monument worden ont huld ter nagedachtenis van A. C. de Graaf, in leven wethouder van Wie- ringermeer en bekend illegaal wer ker. Vlak voor de bevrijding' werd' j hij ter plaatse door de Landwacht neergeschoten. Aanwezig zal zijn Z. Exc. Minister J. Mansholt, die een rede zal houden over zijn trouwe medewerker, die de Graaf in bezettingstijd was. ALKMAAR 8-0 CTOBER-VEREENIGIN G „ALKMAAR ONTZET" Feestplannen De Dinsdagavond gehouden leden vergadering van bovengenoemde vereeniging was niet druk bezocht. De voorzitter, de heer C. J. de Lan ge, opende de vergadering met een woord' van welkom en wees er op, dat 5 April 1940 de laatste ledenver gadering is gehouden. 5 Jaren zijn voorbijgegaan met veel leed en offers, maar gelukkig' met een blij eind. Eerbiedige hulde bracht spr. aan allen, die in d'en strijd voor het vaderland en de vrij heid gevallen zijn. Op verzoek van den voorzitter brachten d'e aanwezi gen staande een stille hulde aan de gevallenen voor onze vrijheid. Dan herdacht de voorz. het over lijden van den secretaris der veree niging. den heer Pieter Termaat, In den zomer van 1942. Met hem ver loor de vereeni'ging een man van gïoote beteekenis. Geboren en geto gen in Alkmaar, was hij de 8-öcto- ber-vereeniging met hart en ziel toegedaan en heeft daarvoor zeer veel werk ged'aan. Het zal' moeilijk zijn een waardig plaatsvervanger voor hem te vinden. Het zal niet moeilijk zijn, aldus spr.. hem in dankbare herinnering te houden als g'oed secretaris en goed vriend'. De penningmeester, de heer H. Stikkel. gaf een overzicht van den financièelen toestand. In 1940 was het saldo f2691.46, terwijl in 1941 geen contributie geïnd is en in 1942 de halve contributie. Toch zijn in die jaren de cabaretavonden gehou den, zoodat thans het saldo nog be draagt f2203.02. Het ledental is con stant gebleven en bedraagt 2600. B'ij de gehouden bestuursverkiezing werden d'e heeren Mr. A. J. M. Lees berg en F. H. Ringers herkozen ter wijl in de plaats van den overleden heer Termaat gekozen werd' de heer P. Cloeck, die nu als secretaris zal fungeeren. Bij d'e bespreking herdenking 8 October a.s. deelde de voorzitter mede, dat het moeilijk was een feest te organiseeren als voor den oorlog, vooral omdat d'e bevrijdingsfeesten pas gevierd zijn. Toch mag aan den anderen kant dit feest niet onopge merkt voorbij gaan en daarom had het bestuur zich het volgende pro gramma voorgesteld; 1. ochtend-re veille en indien mogelijk tocht naar het huis van den burgemeester; 2. koraalmuziek vanaf het Stadhuis; 3. tocht naar en herdenking bij het Victorie beeld. De voorzitter deelde mede, dat een der ministers is uit- genoodigd voor deze plechtigheid'. Spr. achtte het lang niet onmogelijk dat deze uitnoodiging aanvaard wordt; 4. kinderoptocht. De heer C. Jonker werd uitgenoodigd wederom een concert te organiseeren In de Groote Kerk. Het bestuur wil trachten door de medewerking van de vier muziek corpsen te vragen, des avonds wat gezelligheid in de stad te brengen. Het bestuur wilde het dit jaar hierbij laten, men neemt zich stellig voor, het volgend jaar met gïoot- schere plannen te komen. De heer M. Grondsma deelde nog mede, dat het Comité Noodschouw- burg op 6. 7 en 8 October op het Doelenveld" een Kermesse d'été orga niseert, uitgevoerd door de burgerij zelf. De heer P. Cloeck vroeg of het niet mogelijk was een vuurwerk af te steken op 8-October-avond. Het bestuur zal dit voorstel overwegen. De heer Grondsma betwijfelde of dit plan zou slagen, omdat de vuur werk-fabrieken overstelpt zijn met orders. Hij gaf in overweging een gondelvaart te organiseeren. Met een woord van dank werd deze geani meerde vergadering gesloten. POLITIERAPPORT Aan de Kruseman van Elteweg en a. d. Helderschenweg zijn tijdens de feesten 2 vlaggen ontvreemd. Een 23-jarig meisje bracht tij dens de feesten een jongen naar het bureau, die zoo baldadig geweest was een voetzoeker onder haar arm te duwen, die ontplofte, waardoor haar mantelcostuum ernstig bescha digd werd; tegen den jongen en 2 mededaders is proces-verbaal opge maakt. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 26-jarige mej. G. die ten nadeele van een Ihuisgenoote een paar Swift-schoenen had ontvreemd; de schoenen konden achterhaald worden en zijn in beslag genomen. Aanr^e is gedaan van diefstal van een j^wiel uit een stalling aan den Frieschenweg. RADIO ONTVREEMD Een bewoner van den Stationsweg deed aangifte van diefstal van een Blaupunkt radiotoestel, door open schuiving van een raam. A. F. C. NIEUWS In het Bergenaar tournooi is het AFC gelukt, den eersten wedstrijd tegen Alkmaar om te zetten in een 51 overwinning. Goed zoo. Boys! Maar de wed strijd tegen d'e Wieringerwaard zal zwaarder wezen. Maar het beste beentje voor en succes. Een mooie prestatie leverde AFC in de estafette, door den eersten prijs te behalen. Prachtig, dat gaan we meer doen. AFC II en AFC III hebben door omstandigheden niet gespeeld, wij hopen op a.s. Zondag. Attentie. Training. Woensdag' 6 u. adspiranten; 7.15 uur de overige ju nioren en senioren. GOEDE VANGST De politie heeft een goeden vangst gedaan door den hand te leggen op de daders van twee winkeldiefstal len. De 17-jarige D. C. de w!*"alhier en zekere S. uit St. Pancras hadden vorige week in Payglop en Ridder straat een winkelruit verbrijzeld en enkele honderden reepen chocolade ontvreemd uit de etalage, welke grootendeels in den zwarten handel zijn verdwenen. De knapen zijn bei den ingesloten. GESLAAGD Geslaagd voor Ensaid-diploma: Lingerie, Huishouding en kmder- kleeding: mej. T. de Gr eeuw te Heiloo; mej. F. Weijer te Heiloo; mej. A. Groen te Eglnond; mej. L. Klein te Alkmaar. Voor Costumière en moderne stof verslering: mej. T. Smit, H. Hugo waard; mej. G. Wa genaar. St. Pancras. En voor Cou peuse en moderne stofversiering: mej. A. Klomp te Heiloo. KEGELSPORT De feestavond, door den Alkm. Kegelbond voor leden en genoodig den georganiseerd en op Donderdag avond in Hotel Irene gehouden, mag uitstekend geslaagd heeten. Zooals steeds was de stemming bijzonder pretig en opgewekt en het bestuur kan dan ook met bijzonder genoegen op dezen avond terug zien. Op 27 en 28 Aug. zijn op de baan van de Unie wedstrijden gehouden. Dit waren de eerste wedstrijden, welke sinds jaren in de Unie konden worden georganiseerd. De banen hadden, doordat deze tijdelijk een anderebestemming hadden gekre gen, veel geleden, maar d'e heer Wit te had er voor gezorgd, dat de ba nen wederom keurig in orde waren. De kegelaarsters en kegelaars voelden zich weer volkomen thuis in oe hun vertrouwde omgeving van de Unie. Er is in de verschillende klassen fel gestreden en er is hoog hout ge worpen. Vooral in d'e Senioren-klasse was dit het geval. De winnaar en kampioen, d'e O.K.A.'er Spierenburg maakte 231 hout in 30 worpen, dat is een gemiddelde van 77 De volledige uitslagen zijn: Super klasse: 1. J. de Bakker, 295 hout; 2. G. J. Genefaas, 294; 3. Q. Jonker, 294. Senioren: 1. S. Spierenburg, 231 hout; 2. M. Witte Jr., 224; 3. A. Winder 220; 4. H. Vrijburg, 213; 5. A. v. d. Oever, 208 6. R. Brugman, 204. Junioren: 1. J. Boorn 215; 2. J. Zwart, 210; 3. Koppe. 205; 4. M. Schaap, 202. Dames: 1. 'Mevr. Bilars, 185; 2. Mevr. Kokkes. 166; 3. Mej. Lieshout 165; 4. Mevr. Daalder, 159. SAMENKOMST GROOTE KERK Hierover schrijft onze muziek- receneent het volgende: De beschik bare ruimte in de Groote Kerk bleek nog veel te klein te zijn. om allen die hun bevrijdingsvreugde' in vader- landsche liederen tot uiting wilden brengen, te bevatten; zóó veel bezoe kers hebben wij dar.- ook op een kerk-concert nog niet bijeen gezien. De organist Pieket Weeserik opende met variatie's over het Wilhelmus van P. v. Egmond. Ter afwisseling van de gemeenschappelijke zang be staande uit een koraal en vaderland- sche liederen, welke we allen zonder repetitie, maar indrukwekkend zon gen, te "minste die welke algemeen bekend waren, traden enkele Alkm. kerkkoren op. Het Ned. Herv. kerk koor, dir. Nico Snel. zong een twee tal goed klinkende werkjes, beschei den maar zuiver. Het Vrijz. Herv. Zangkoor, dir. Corn. Jonker het koor werd door Nico Akkerman ge dirigeerd gaf goede koorzang o.a. in Mijn Nederland en Wereldvrede. De koorzang van de vereenigde R.K. Kerkkoren onder leiding van Joh. Kuiper, bestond uit Sanctus en Be- nedictus^ uit de Mis van Bartholo- meus, met begeleiding van strijkor kest Domine Salvam fac van Giezen en Jubilate Deo van Aibling'en. Dit gelegenheidsmannenkoor gaf onder leiding van zijn vitalen dirigent voor treffelijke zang te hooren. Wie neemt het initiatief om hier een per manent koor van te maken? Dat is dunkt ons de moeite wel waard. De organist H. v. Westrienen speelde variatie's over „God save the King" van Rinck. Met het zingen van het Wilhelmus werd dit plechtige en in drukwekkende onderdeel var; het be- vrijcïngsprogramma besloten. Ter eere van onze Engelsche gas ten werd ook een couplet van het Engelsche volkslied gezongen. Op het Waagplein voerde een ge zelschap Langendijkers onder groote belangstelling een serie aardige boe ren- en volksdansen uit in boeren- costuum en op witgeschuurde klompen. JOURNALISTIEK en PUBLICITEIT leergangen o. I. v. dagblad-directeur Dr. Wormser en F. de Sinclair.- Engels, Frans, Duits, Ned. en Corresp., middenst. diploma, steno, boekhouden, opl. Practijkexamens. Secretariaat: Lusthofstraat 6 Rotterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2