NIEUW Nog tegenstand op de Koerillen DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1945 BUREAUX' Nederlandsche krijgsgevangenen TREINRAMP G. G. VANDAAG IN NEDERLAND De Regeeringsvoor- lichtingsdienst deelt mede, dat de Gouver neur-Generaal van Ned. Indië Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer na bevrijd te zijn uit zijn gevangenschap, heden, Donderdag, in den namiddag in Ne derland zal arriveeren. DE ATOOMBOM IN HIROSJIMA DE PAUS PRIJST PRESIDENT TRUMAN „De porceleijne fles" draait weer Amerika schaakmat! liDereldnieuws Uil eigen land DE BRITSCHE LANDING IN SINGAPORE SPANJE PROTESTEERT TOCH BENZINE VOOR PERSONENVERVOER JAM-BON Een Luchvaarttournooi BILLIJKE VOORRANG GEALLIEERDEN VOLGENDE WEEK OP JAVA DANKPROCESSIE L.T.B. Canada helpt weer! De „Christiaan Huygens" VOORSHANDS GEEN EMIGRATIE „Stad"- en „land"- bonnen zijn gelijk 41e JAARGANG NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal NUMMER 18723 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Terwijl de Japansche eerste minister een beroep deed op het Japansche volk om de regeering te steunen bij het uitvoeren van urgente maatregelen omtrent kleeding, voeding en inflatie, werd door een Reutertelegram uit Moskou gemeld, dat de Sovjet-troepen op de Koerillen ten Noordoosten van Japan nog feilen tegenstand ontmoetten! Alle eilanden waren tot sterke vloot- en militaire bases herschapen. In Melbourne werd meegedeeld, dat de Japan- neezen op Nieuw-Guinea hadden gevraagd om zending van schepen uit Japan om hen naar huis te brengen! In Hongkong werd een aantal Japanners in Chineesche kleeren ontdekt. In China is men begonnen met het in practijk brengen van na- oorlogsehe regelingen; Chinee sche en Russische specialisten zijn namelijk aangekomen bij het belangrijke knooppunt van den Manidsjoerijschen spoorweg te Harbin, om volgens de bepa lingen van het pas gesloten Rus- sisch-Chineesche verdrag geza menlijk het beheer over den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg in handen te nemen. Het eerste realistische beeld van de Japansche nederlaag heeft de eerste minister Prins Higas- jikoeni gegeven, toen hij in de bijeenkomst van den Japanschen Rijksdag zijn landslieden ver telde, dat Japan reeds op den rand van den afgrond stond, voordat de eerste atoombom neerkwam op Hirosjima. De kei zer zelf was in zijn rede nog vol over den roem van het Japan sche volk, dat hij overigens tot kalmte aanmaande. Meer dan de helft van de Japansche vloot was toen reeds buiten gevecht gesteld, bekende minister Higas- jikoeni verder en in de dagen voorafgaande aan het einde van den strijd kwam het vrijwel on mogelijk voor, het voeren van een modernen oorlog nog laniger voort te zetten. Het was toen voor de eerste maal, dat Higas- jikoeni het woord „overgave" bezigde. Volgens de laatste gegevens bevinden zich vijf tot zesduizend Nederlandsche krijgsgevangenen te Singapore, ruim tienduizend in Thailand en ongeveer twee duizend in Fransch-Indo-China. Men schat dat tienduizend Ne derlandsche krijgsgevangenen in Nederlandsch-Indië zijn, terwijl het aantal burger-geïnterneer den mogelijk honderd veertig duizend bedraagt. Zoodra er contact gemaakt is met de krijgsgevangenen, zullen tele grammen aan de - familie gezonden worden van den volgenden inhoud: „Ben behouden in Britsche handen, hoop u spoedig te zien". Deze tele grammen zullen gevolgd worden door twee briefkaarten met voor eenieder gelijken tekst namelijk: „Ben than-s vrij en behouden in Britsche handen, hoop u lrinnenkort terug te zien". Op deze briefkaart is een adres vermeld, waarheen de post voor de betrok kenen gezonden kan worden. Ge noemde telegrammen en briefkaarten zijn gratis en portvrij. De betrokken familieleden kunnen de eerste brieven van de bevrijde krijgsgevangenen tusschen de tien en veertien dagen na ontvangst van het eerste telegram verwachten. Bij een treinongeluk bij Ke- dar.ge in de buurt van Thion- ville in N. Frankrijk werden 40 personen gedood en 20 gewond. DAT CHURCHILL een ont moeting zou hebben gehad met kroonprins Umberto van Italië wordt door den Italiaanschen mi nister van het koninklijk hof ontkend. De bijzondere correspondent van de Daily Express heeft uit de verwoeste Japansche stad Hi rosjima bijzonderheden geseind over de uitwerking der atoom bom. Het aantal getelde dooden, zoo meldt hij, bedragat 53.000; nog 30.000 menschen worden ver mist, hetgeen beteekent, dat ook zij dood zijn. 13.000 ernstig ge wonden Zullen vermoedelijk al len sterven. Er sterven thans van hen 100 per dag. De stad zelf ziet er uit, alsof er een geweldige stoomwals over heen is gegaan. Zoover het oog reikt, valt er geen gebouw meer te zien Volgens de Daily Herald zouden geleerden verzekerd heb ben, dat aanzienlijk grooter ex plosies dan die van Hirosjima en Nagasaki reeds mogelijk zijn. De „Washington-Post" heeft een bericht van een specialen correspondent gepubliceerd, vol gens hetwelk Z. H. Paus Pius XII woorden van lof iheeft ge sproken ten aanzien van presi dent Truman, die door Z. H. een „invloedrijk en zeer verstandig man" werd genoemd. De Paus zeide dat de dood van Roose velt voor Hem een persoonlijk verlies had beteekend. „Ik heb hem bij twee gelegenheden ont moet", zeide Z. H. „en voelde me zeer tot hem aangetrokken". De Paus voegde er aan toe, dat het Amerikaansche volk echter in Truman een ander staatshoofd met buitengewone competentie had gevonden, „hetgeen zeer ge lukkig is, daar de geheele wereld het oog gericht houdt op Ame rika". Na een stilstand van eenige ja ren is de fabriek waar het be roemde Delftsche aardewerk ver vaardigd wordt, „de porceleijne fles", weer aan het werk gegaan. Momenteel is er een serie va zen, schotels en borden in aan maak, onder den naam „bevrij dingsjaar 1945". Omdat de be langstelling voor het Delftsche blauw zoo geweldig is toegeno men, zal alles in het werk wor den gesteld, de fabriek zoo vlug mogelijk op volle toeren te laten draaien In het schaktournooi tusscheni de Sovjetunie en de Vereenigde Staten hebben de Russen op het oogenblik de leiding met 11% 3% punt. Dit beteekent, dat de Russen practisoh het tournooi gewonnen hebben. Het schaaiktournooi is inder daad geëindigd in een eclatante overwinning voor de Russen. De tweede ronde eindigde met 7% 2% punt in het voordeel der Sovjets, zoodat de totaaluitslag van het tournooi met 15%4% punt in hun voordeel eindigde. De besprekingen tus schen Tsjoenking en de Communisten van Je- nan zijn van het alge- meene naar het bijzon dere stadium overge gaan. Te Brussel is 'n indrukwekkende pa rade gehouden ter eere van den eersten ver jaardag van de bevrij ding. Tsjecho-Slowa- kije voert besprekingen met de Engelsche re geering, om zoo spoedig mogelijk de Sudeten- Duitschers kwijt te ra ken. Om de sociale toestanden te verbete ren en de werkloosheid te bestrijden gaat Egypte een vijfjarenplan uitvoeren. Op 16 Oc tober zal te Quebec (in Canada) de eerste in ternationale landbouw- conferentie gehouden worden. Alle partijen in Bulgarije verlangen een kabinet, dat naar den zin van de geal lieerde mogendheden is, derhalve kan eerst daags een reorganisatie van het Bulgaarsche kabinet verwacht wor den. Er Is in Frank rijk veel critiek op De Gaulle wegens zijn af wijzende houding om met dé vakvereenigin- gen over de verkiezin gen te spreken. Le on Blum heeft met De Gaulle een onderhoud gehad, blijkbaar over de Fransch-Britsche be trekkingen want Blum is daarna naar Londen vertrokken. Volgens een besluit van de vakgroep Groot handel in Boomzaden zullen ook dit jaar cen traal eikels worden in gezameld. Het over leg tusschen de Regee ring en de Binnenvaart heeft geleid tot 'n com promis inzake de ta rieven. Tot Marine- predikant in Ned. Indië is benoemd ds. K. T. Gorter, doopsgezind predikant te Gronin gen. Tot hoofd van de afdeeling Prijsbe- heersching is benoemd de heer J. P. Vrolijk te Den Haag. Honderd vijftig omroepstations hebben op 31 Augustus een programma gewijd aan de Koningin. Nadat de universiteit te Utrecht geadopteerd is door de Hoogeschool van Bazel, is die van Groningen thans gea dopteerd door de uni versiteit van Neuchatel in Zwitserland. De Minister van Justitie houdt voortaan audiën tie op Vrijdag om 2 u. Engelsche auteurs ko men naar Nederland om in hun land voor Ne derland propaganda te maken. Deensche stu denten hebben voedsel pakketten gestuurd aan studenten van Leiden en Amsterdam. Radio Singapore deelt mede, dat Britsche en Indische troe pen Woensdagmorgen in Singa pore geland zijn zonder moei lijkheden te ontmoeten. De lan ding werd met groote soepelheid uitgevoerd. De radiozender is onbeschadigd. In verband met de kwestie Tanger. Een officieele bekendmaking die op den 5en September door het Spaansche ministerie van buitenlahdsohe zaken is gepubli ceerd bevat een protest tegen de gedragslijn, die in Parijs tem aanzien van Spanje is gevolgd in verband met de kwestie Tanger. De bekendmaking zegt niets over dera eisch van de geallieerden betreffende het terugtrekken der Spaansche troepen uit Tan ger. De persdienst van het ministe rie van Handel en Nijverheid deelt mede, dat het bericht, waarin wordt medegedeeld, dat in Noordholland gedurende Sep tember geen benzinetoewijzingen voor personenauto's zullen wor den gegeven, omdat de aanvoer van benzine onvoldoende is, on juist is. De zaak is, dat de voor- raadpositie van benzine op het oogenblik niet toelaat toewijzin gen te verstrekken, welke voor 100 pet. de behoeften van zoowel het vrachtvervoer als het perso nenvervoer voor de geheele maand dekken. Daarom is een gedeeltelijke toewijzing gegeven welke verhoogd wordt zoodra nieuwe aanvoer, welke eiken dag verwacht wordt, is aangekomen. Bon 644 der 6e Nood- kaart moet als bestelbon worden ingeleverd bij den detaillist, van wien men jam betrekt en wel uiter lijk op Zaterdag 8 Septem ber. Binnenkort zullen re gelmatig bonnen worden aangewezen, waarop men jam zal kunnen koopen. De eerste maal, dat dit ge schiedt, is men verplicht de jam te koopen bij den de taillist bij wie men bon 644 heeft ingeleverd. Op 15 September a.s. zal de Engelsche luchtmacht een groot luchtvaarttournooi houden op 't vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Eenige honderden vliegtuigen zullen aan deze demonstraties deelnemen, waaronder het Ne derlandsche Spitfire Squadrons. Het ministerie van Handel en Nijverheid zal bevorderei, dat bedrijven, welke van hun princi- pieele houding tijdens de bezet ting schade hebben ondervonden voorrang zal worden v3rleend bij het beschikbaar stellen van werk tuigen, machines, grondstoffen en dergelijke. DE FAMILIE VAN DEN G. G. In het bericht van gisteren, dat de G. G. naar Nederland onderweg is. kon men door het uitvallen van een paar woorden lezen, dat de familie van jhr. Tjard'a in Tsjoengking ver blijft. Dat is onjuist. De G. G. is op weg naar ons land, en zijn vrouw en kinderen verblijven hier. y Naar Reuter uit Melbouriu seint wordt verwacht, dat de eerste geallieerde hulpafdee- lingen volgende week op Java zullen landen. Zij zul len hulp verleenen aan krijgs gevangenen en geïnterneer den De luitenant-gouverneur, generaal dr. H. van Mook is Woensdag uit het Zuidoost Aziatische hoofdkwartier naar Australië vertrokken nadat de voorbereidingen tol den terugkeer naar Ned. Oosl Indië gereed gekomen waren Naar wij vernemen, houdt de L.T.B. op Donderdag 20 Septem ber a.s. een groote dankproces- sie naar het genade-oord van Maria te Heiloo. De vervoers- moeilijkheden kunnen niet cen traal worden opgelost, dit moet iedere afdeeling voor zich doem. Verschillende plaatselijke bestu ren zijn reeds doende, hiervoor een oplossing te vinden. Wij twij felen er niet aan, of vani ons gewest uit zal men er een eer in stellen, in zoo groot mogelijk ge tal aanwezig te zijn om Maria te danken, nadat men Haar in Haar genadeoord te Heiloo zoo vaak in de voorbije jaren om voorspraak gevraagd heeft. De Nederlandsche Regeering heeft het aanbod van Canada aanvaard, voor de levering van 50.000 uniformen voor ons leger, plus keukengerei en andere uit rustingstukken. De „Christiaan Huygens" is dan Woensdagmorgen om 6 uur door midden gebroken. De kapitein en. de bemanning zijn van het schip gegaan. Daaruit blijkt dus, dat de maatschappij het schip als ge heel verloren beschouwt. Zoowel in Canada als in Aus tralië hebben de autoriteiten doen weten., dat zij hun grenzen voorloopig niet voor landverhui zers openstellen. Beide landen zullen, vóórdat zij vreemdelin gen binnenlaten, eerst zeker wil len zijn, dat alle te demobilisee- ren soldaten woon- en werkge legenheid kunnen vinden. Het zal derhalve wel eenige jaren duren, vóór er voor Nederlan ders gelegenheid tot emigratie komt Het Centraal Distributiekan toor vestigt er de aandacht op, dat de bonnen, der 6e noodkaart, ongeacht of daarop de aandui ding „stad" of „land" voorkomt, zoowel in stadgebied als in land gebied geldig zijn. DE COMMUNISTISCHE PAR TIJ in Nederland stelt samen werking voor met de S.D A.P., niet alleen bij de a.s. verkiezin gen, maar ook voor de verdere toekomst door samensmeltingl IN WEENEN, aldus hebben de Britsche militaire autoriteiten, verklaard, is de voedselpositie hoogst ernstig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1