NIEUW De Gulden en het Pond ZATERDAG 8.SEPTEMBER 1945 BUREAUX' ZESTIG JAAR Vier problemen van Spaansche politiek Ziekenhuizen wijzen patiënten af, bedden staan leeg, waar blijven de verpleegsters? MAC ARTHUR IN TOKIO Een Kathedraal met 53 altaren BIJZONDERE STAAT VAN BELEG VERLENGD Duitsch grootgrondbezit verdeeld ENGELSCH-NEDER- LANDSCHE MONE TAIRE OVEREEN KOMST GROOTSCHE HULPACTIE VOOR INDIë Nederlanders uit Russisch gebied Amerikaansche hulp Immigratiemogelijkheden voor Argentinië? DE BEZETTING VAN OOST-IN DIE JHR. TJARDA NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18725 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal HOORN Draafsingel 59 ALKMAAR Langestraat 42 A DEN HELDER Loudsgracht 69 SCHAGEN Muienstraat 52 Onze Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jonig, wordt'Maan dag 60 jaar. Bij dit feit mag Ka tholiek Nederland wel even stil staan, en eigenlijk Katholiek Nederland niet alleen. Want mgr de Jong is als Aartsbisschop en daarmede als voorzitter van het Hoogwaardig Episcopaat, een belangrijke figuur in -en voor ons land. Dit is niet alleen, maar wel heel duidelijk gebleken in de vijf jaren van het verzet tegen de Duitsche geweldenarij, die achter ons liggen. Het is bekend uit de eerste dagen van het „be wind" van Seyss Inquart, era de zer dagen op een bijeenkomst nog eens in herinnering gebracht, hoe dr. de Jong, op een „uitnoodi- girig" om bij dezen rijkscommis saris te komen, tot bescheid gaf: „Zeg aan mijnheer Seyss Inquart dat mijn adres is Maliebaan Utrecht". En hoe hij zich, toen men hem des nachts wilde ko- mera halen, in Pontificaal kleed de en tot de. landsknechten zei: „Zoo ga ik mee, of anders niet" En de heeren dropen af! Daar mede is het karakter van den Aartsbisschop in den verzets strijd duidelijk geteekend. Hij wist van geen wijken, geen duim breed. Nederland in het algemeen en Katholiek Nederland in het bijzonder, heeft heel wat te dan ken aan de befaamde Friesche onverzettelijkheid era koppigheid, welke hier tot uiting kwam! Op hem is van toepassing het woord, dat gezegd werd van Kardinaal van Roey in België: Hij is de ver persoonlijking van de Vader landsliefde. Heel de houding van het Episcopaat, dat Mgr. de Jong inspireerde, is geweest een steun voor het geliefde Nederland, een steun voor de Kerk. De voortdu rende protesten tegen de rechts- sch-endingen en de onophoudelij ke verdediging van de rechten van de burgers en van de Kerk, hebben duidelijk ook gedemon streerd die volkomen harmonie tusschen vaderlandsliefde era Godsliefde, tusschen nationale en godsdienstige, .tusschen wereldlij ke en kerkelijke plichten, die er zeker in de laatste jaren toe heb ben bijgedragen, in wijden kring een beter inzicht in de houding der Katholieken te bewerkstel ligen. Katholiek Nederland heeft alle reden, het groote werk van mgr. de Jong, op zijn kroondag, dankbaar en hartelijk te geden ken. Era dat ook metterdaad, door zich vooral te gedragen als goe de leden van en meer nog me dewerkers mèt „de Kerk als de geestelijke stichting van Chris tus", die in de Nederlandsche Kerkprovincie zulk eera krac'n- tigen, stoeren, principieelen lei der heeft in mgr. de Jong, wiens werk niet de kracht zoekt in het uiterlijke, maar wiens geheele priesterleven er op gericht is, de Katholieken vara Nederland voor te houden, dat hun eerste en voornaamste plicht is „te leven door de kracht van het Geloof". Men verwacht, dat het Spaan sche kabinet aan het einde van deze week te Madrid zal bijeen komen. Voor de volgende vier problemen zal een oplossing die nen te worden gevonden: 1, Voor de kwestie van de verlangde evacuatie van Tangar; 2. Voor de houding tegenover de Spaansche republikeinsche regeering; 3. Voor de kwestie van het herstel der monarchie; 4. Voor den ge allieerden druk inzake de Duit sche belangen in Spanje. Een ernstige klacht heeft minister Drees gisterenavond in hel vt ekelijksche Praatje op de Brug voor de radio geuit, toen hij sprak over het schreeuwende tekort aan verpleegsters. Te Amsterdam staan 1000 bedden in ziekenhuizen en sanatoria leeg, ergens in Friesland 100 bedden, in Arnhem, dat zoo vreeselijk zwaar getrof- fen is, tientallen. De ziekenhuizen moeten patiënten afwijzen, terwijl er bedden genoeg beschikbaar zijn, en dat alles, omdat er geen ver pleegsters zijn. Het is als met het zware en nijpende probleem van de gezinshulp: er is een tekort aan sociaal gevoel bij de meisjes en jonge vrouwen. Er zijn genoeg jonge vrouwen, die iets om handen willen hebben, maar de trek gaat naar het avontuurlijke, naar de ambitie, om geuniformd naar, het buitenland te gaan. Gevolg van den oorlog, van de propaganda voor het buitenland! Voor d'e Marva, tie Marir.e-vrou- wen-afdeMing, zoo deelde Minister Drees meae, waren 1500 meisjes noo- dlg, er hebben zich niet minder dan 70.000 aangemeld! Zij kunnen dus wel en willen dus wel uit huis weg, merkte de Minister bitter op. Men blijft echter liever thuis, als men niet iets bijzonders kan krijgen. dan dat men in eigen land gewoon aan het werk gaat. Dat zal voor een groot deel straks weer overgaan, maar de verpleging kan daarop niet wachten. De huidige toestand' is een groot gevaar voor de Volksgezond heid. Gediplomeerde verpleegsters verdwijnen van haar post. te weinig leerling-verpleegsters melden zich aanEr zijn zeker ook andere factoren d'an het gebrek aan sociaal gevoel, de avontuurlijke trek naar het buitenland e.d. De arbeidsvoor waarden moeten beter zijn, de taak der verpleegsters is in het afgeloopen jaar zeer zwaar geweest, enz. Maar toch moet het beroep, dat de minis ter op d'e jonge vrouwen var; Neder land in het algemeen, deed. krachtig onderschreven worden. Laat de ver- pleegsters. die zich terugtrokken, zich weer aanmelden, nieuwe leer? lïngen zijn dringend' noodig. De leef tijd. waarop men het diploma kar; behalen is nu op 18 jaar gebracht Meisjes van Nederland, hier ligt een mooie taak voor u. Minister Drees achtte zeker niet onder alle omstandigheden' arbeidstdenstplicht onaanvaardbaar, maar wel moet tot het uiterste worden geprobeerd, langs den weg van vrijwilligheid het doel te bereiken. Laat de verpleeg sters en de meisjes, die leerlmg- veirpleegster willen worden, zien melden bij een ziekenhuis of sanato rium of bij het naastbijzijnde ge westelijk arbeidsbureau. De regeering doet het mogelijke, om te bevorderen, d'at ons volk zich uit de ellende opricht. Zij kan ech ter in dit geval niet zonder de me- dewevking der jonge vrouwen wier arbeid voor bet herstel c.'er volksge zondhelc; onmisbaar is. Radio Delhi meldt, dat gene raal Mac Arthur heden Zater dag, om 8.30 plaatselijke tijd in Tokio is aangekomen. Twee Ame- rikaansche regimenten vormden de eerewacht, toen hij van het spoorwegstation naar de ambas sade van de Ver. Staten reed, waar terstond de Amerikaansche vlag werd geheschen. De overgave vara de Japansche legers in China zal in de komen de 48 uur plaats hebben. In Nan king bevinden zich nog 7000 mara Japansche troepen, doch moei lijkheden worden niet verwacht. Uit Okinawa wordt vernomen, dat de Japansche vertegenwoor digers aldaar heden de stukken van overgave hebben geteekend, waarbij 105.000 man troepen van leger en vloot, verspreid over een 60-tal eilanden van de Rioe- Kioe groep, capituleeren. EENHEIDSSTREVEN IN HET BOUWBEDRIJF In een te Utrecht gehouden verga dering van de bond'abesturen der bouwbedrijven ii besloten tot op richting te geraken van een bedrijn- unie voor het bouwbedrijf. Het Inmiddels gekozen bor.d'sb»- stuur heeft vertegenwoordiger» van d# jUg'em. d'e R.K. an da Chr. bon den opgenomen. I De bouw van de R. K. Kathe draal te Liverpool welke 10.000 menschen zal kunnen bevatten, en van 53 altaren zal worden voorzien, zal woiS.cn voortgezet onder leiding van architect Adri an Gilbert Scott, die als zoodanig is aangewezen tot opvolger van wijlen sir Edwin Lutyens, aldus meldt de Daily Telegraph. Teneinde het M.G. dat zijn bevoegdheden ontleent aan het besluit op den bijzonderen staat van beleg van 11 September 1943 in de gelegenheid te stellen zijn bestuurstaak ook na 1 Sep tember 1945 op beperkte schaal te blijven uitoefenen, heeft de regeering besloten den bijzonde ren staat van beleg te verlengen. Deze maatregel is noodzakelijk ge bleken omdat ,de situatie in ons land nog niet geheel normaal is en vele burgerlijke overheidsorganen de as sistentie van het M.G. nog niet kun nen missen. Wel was per 1 Sept. een groot d'eel van het M.G.-apparaat geliquideerd doch overeenkomstig de regeerings- verklarlng afgeleg'd door den minis ter-president bij zijn ambtsaanvaar ding, moet het M.G. voorloopig nog blijven optreden in die functies en op die plaatsen waarin zulks door de regeering noodzakelijk wordt ge acht. De Duitsche autoriteiten ira Saksen hebben bevel gegeven alle boerderijen en grondbezit van meer dan 250 acres zonder scha devergoeding in beslag te nemera. Het land zal worden verdeeld in stukken van 12 acres voor land arbeiders en uitgewekenen uit Polen. De boerderijen en het landbezit, dat behoorde aan voor malige nazi-autoriteiten, zal ver deeld worden ongeacht de grootte. Te Londen is Vrijdag een En- gelsch-Nederlandsche monetaire overeenkomst onderteekend. Hierbij worden op financieel gebied de maatregelen getroffen voor een hervatting van den han del tusschen het Sterling-gebied en Nederland met het Nederland sche rijk overzee. In deze over eenkomst wordt de wisselkoers vastgesteld op 10,691 Nederland sche guldens a 1 Pond Sterling voor Nederland, dat 'n voortzet ting beteekent van de tot dusverre voorloopig vastgestelde verhou ding), terwijl voor Ned. Oost-In- dië de koers gehandhaafd blijft op 7,60 gulden in het Pond Ster ling, evenals voor Ned. West- Indië. Nederland' en het Nederlandsche rijk overzee zullen voortaan een Ne- derlandsch monetair gebied vormen. Inwoners varj dit gebied zullen hun Sterlingbezit vrijelijk overal in het Sterllngg'ebied kunnen uitgeven, ter wijl inwoners van- het Sterlinggebied' vrijelijk hun guldens overal in het Nederlandsche monetaire gebied' zul len kunnen uitgeven. Voorts is bepaald op grond var»* de besprekingen te Londen, dat eventu- eele voorraden rubber tin. oliezaden, suiker enz. welke zich in' Ned. Oost Indië bevinden, naar de wereldmark ten verscheept zullen kunnen wor den, met gebruikmaking van Singa pore als entrepot. De Nederlandsche Bank zal een bedrag in Sterling aanhouden van maximum 5 millioen Pond Sterling, terwijl de Bank of England dien overeenkomstig een bedrag in Ne derlandsche guldens zal aanhouden van maximum f 53.450.000 (dit bedrag laat onaangetast Nederland's reeds bestaande Sterlingsaldi, welke tijdens den oorlog zijn ontstaan, welke saldi echter thans voornamelijk worden gebruikt voor het betalen van den meest dringenden invoer). H. K. H. PRINSES JULIANA in de vergadering van den bestuur»- raad van Nederland'» Volksherstel te 'a-Gravenhage. Staande de Regeerlngscommlssarl», de heer Mr. E. E. Meuten. Onider auspiciën van het Ne derlandsche Roode Kruis worden te Brisbane 140.000 pakketten gereed gemaakt voor de bevrijde krijgsgevangenen en geïnter neerden in Nederl. Indië, terwijl boven Java dagelijks voorraden per vliegtuig worden uitgewor pen. In Batavia zijn intusschen ge allieerde hulpbrigades per para chute geland, om de bevrijde ge vangenen te kunnen bijstaan, ook te Medan, Padang, Palem- bang en Benkoelen zijn soortge lijke colonnes aangekomen. Voorts zullen zoo snel moge lijk N.I.C.A. eenheden landen. Het is de bedoeling maandelijks 1000 leden naar Indië te bren gen. Hedenochtend is de eerste am bulance van 8 auto's via Pilsen naar het door Rusland bezette gebied van Duitschland vertrok ken, om zieke en gewonde Neder landers te repatrieeren. Het Amerikaansche Roede Kruis heeft voor een bedrag van 2.229.000 dollar aan linnengoed voor ziekenhuizen, verpleegsters en dergelijken via Antwerpen naar Nederland gezonden. De Argentijnsche amoassade te Londen ontvangt dagelijks vele aanvragen voor immigratie uit Nederland, Polen en andere Euro- peesche landen. De Argentijnsche consul-generaal te Londen heeft in verband hiermede verklaard, dat spoedig instructies van de Argentijnsche regeering verwacht worden, zoodra de speciale com missie ter bestudeering van da immigratie in Argentinië zal zijn geïnstalleerd. De Australische minister van verdediging, die kort geleden tot Australische hoog'e commissaris in Londen werd benoemd, heeft medegedeeld, dat Australische troepen Borneo en omliggende eilanden zullen bezetten naar het Oostera toe. Volgens verklaringen van eeni- ge Amerikaansche krijgsgevange nen, die thans in eera militair hospitaal te Calcutta op verhaal komen, stierven ongeveer 20.000 van de 50.000 geallieerde krijgs gevangenen door honger en ziek te in de Japansche kampen in Birma en Siam. Nog steeds niet in Nederland Ook gisteren is vergeefs ge wacht op de aankomst vara den G.G, van Ned.-Indië. Hoewel ge meld was, dat hij om elf uur zou arriveeren, kwam het bericht binnen, dat de komst 24 uur werd uitgesteld. Hij wordt nu heden, Zaterdagmiddag, verwacht. IN SINGAPORE zijn 150.000 Aziatische burgers, meest Chl- neezen, doodgeschoten of dood gemarteld doer de Japansche Gestapo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1