UER NIEUW INDONESIË EN ONS KONINKRIJK De eenheid van Europa mag niet verdeeld worden" RIVIER-OVERGANGEN E MEER liddelen >on Yje Wee m v.v. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1945 BUREAUX- Keizerlijk Japansch hoofdkwartier verdwijnt Duitschland staat er slecht voor! ARRESTATIE VAN TO)O KONINGIN ONTVANGT DEN G. C. Auto reed op landmijn QUISLING TER DOOD VEROORDEELD Textielfabrikanten hielden zich goed Op de Rijksconferentie wordt nieuwe structuur behandeld Minister Legem erin Zuivering bedrijfsleven tember 1945 K? sche Voorlich- ijfers gepubli- stfuatie in Ne- volgende: door tabak uit het log aanwezige gen land kon i beschikt over Op het aantal den Moerdijk it op 2.3 rant- istus 2 bonnen gewezen. Voor ving van gros- u op de in En- garetteri. Wan- eulen zijn aan- rantsoeneering :en en 'n half hopen, dat de or Neerlandsch \oud' niet onze j varen, zooals levensmiddelen vermicellisoep Zaterdag nen alle arti- s op de voor ;n aangewe- „baar waren, t worden. Dit >r pakjes ver- voortaan ge en op de voor ;ewezen bon- 8 UD heeft van eering toe- zich te vesti- voorwaarde, ke politieke E EDING g'. Bestuur »OLDER SEN rijving aan kroozen,. en van de" bij per ten moeten vóór of 1945 bij den tevens de araan het ter in- zal worden Densdag 10 n Dag. Be- oemd, oorz. pers. Secr. :mber '45 ingen en enaars na .t te Alk- op werk- Zondags catalogus. irgenomen en thuis- VI, Singel 4 Schoorl 41e JAARGANG NUMMER 18727 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 51 Telefoon 459 17 Dat Eüropa een eenheid is, die niet verdeeld mag wor den, is een verklaring, die de Fransche minister van Buiten- landsche Zaken, Bidault, te Lon den vertoevend voor de groote conferentie der vijf ministers, te genover Fransche journalisten aflegde. Het Duitsche vraagstuk, dat op de conferentie van Lon den niet op de agenda staat, is van veel belang voor Frankrijk, dat niet in Potsdam aanwezig was. Bidault wil dit probleem in gemeenschappelijk overleg onder zoeken én regelen. Deze uitla tingen sluiten aan bjj de verkla ringen van De Gaulle in zijn in terview met de „Times", waarin hjj uitvoerig over de positie van het Ejjnland heeft gesproken. De ze kwestie is, niet alleen in ver band met de problemen van de gebiedsuitbreiding, ook van be lang voor Nederland. De Gaulle wees op het „natuur lijke complex", dat West-Europa vormt, aangewezen dus ook op économische samenwerking. Tot dit complex rekent hij niet alleen Engeland, Frankrijk, Nederland, België, maar ook Italië en West- Duitschland, en, „in normale om standigheden ook het Iberische schiereiland", dus Portugal en Spanje. Deze historische en traditio- neele factoren moeten erkend worden in het belang van den opbouw vani Europa, waarbij En geland en Frankrijk, beide „im periums", moeten samenwerken. De Gaulle ging de verschillen met Engeland na; Syrië en Duitschland! Vooral over de Duit sche kwestie sprak De Gaulle uitvoerig. Na c'e beschouwingen, voor en na Potsdam, zonder Frankrijk, dus wel wat eenzijdig' gegeven, verdienen de argumenten van de Gaulle ook de aandacht! Duitschland' zegt hij, is in het Oosten geamputeerd', raet in het Westen. Zoo is de loop der Duitsche vitaliteit dus westwaarts gekeerd en dit zou op zekeren dag ook met de agressiviteit kunnen gebeuren! Daar om moet er in het Westen een tegen wicht worden gevormd, de sleutel- gebieden hiertoe zijn het Rijnland en het Ruhrgebied, waarvoor een spe ciale regeling moet komen. Het Rijn land moet or-'der gezamenlijke stra tegische en politieke controle wor den gebracht en voor altijd van het lichaam van den Duitschen staat worden afgesneden.... „zoo, dat de bewoners moeten weten, dat hun toekomst rdet met die van. Duitsch land samengaat"! Men ziet, dat de historische tegenstellingen tusschen Frankrijk en Duitschland' nog niet zijn verdwenen. Typeerend is alleen, dat thans en voorloopig. Duitschland niet te beslissen heeft, maar andere machten, van wie men zou meenen, dat zij zouden Inzien, hoe noodzake lijk het is. ter wille van de eenheid van Europa, deze zaken te regelen. Maar dan ook niet weer zóó. dat de kans voor nieuwe spanningen in de toekomst er in gelegen Is'. Het zal een toer zijn, het evenwicht te vin den bijv. tusschen Angel-Saksisch eigenbelang en Fransch chauvinis me Generaal Mac Arthur heeft een order uitgevaardigd, dat met in gang vani 15 September a s. het keizerlijk Japansche hoofdkwar tier opgeheven zal zijn. „De geallieerde mogendheden, gezien de inlichtingen van de Britsche officieren van Gezond heid, kunnen niet voorkomen, dat honderdduizenden Duitschers in den aanstaanden winter zul len omkomen", aldus een voor Duitschland zeer pessimistische verklaring, die de correspondent van de „News Chronicle" aan zijn blad seinde. FSfmsi Welke bruggen zijn in tact, waar is een brug verr.ield. waar zijn ze her steld, hóe kunnen we rei zen', als we d'e rivieren over moeten? Waar be vindt zich een „Bailey brug". waar een schip brug,'waar een pont? Hoe staat het In het algemeen met de brug ver bindingen, ook voor de spoorwegen? Het antwoord geeft bij gaand kaartje, waarop men goed kar,; zien, hoe de vernielde rivierovergangen inmiddels weer in gebruik genomen zijn. De gegevens zijn verstrekt d'oor het Ministerie van Openbare Werken. Opgemerkt dient te worden, dat de schip brug te Zwolle inmiddels is vervangen door een Bailey-brug. Volgens een door den Amerikaanschen radiocor- respondent over Radio To kio uitgezonden bericht, heeft generaal Mac Arthur de arrestatie gelast van Hideki Tojo. die eerste- minister was van Japan ten tijde van den aanval op Pearl Harbour. In geheel Argentinië heb ben advocaten, procureurs en andere intellectueelen hun werkzaamheden ga- staakt, als protest tegen de huidige regeering. De ontvangst van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië op het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Links jhr. Tjarda, rechts H. K. H. Prinses Juliana in gesprek met luitenant-generaal Ter Poorten, oud-commandant van het Nederlandsch-Indische leger De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, is na ongeveer negen jaren van afwezigheid, door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen. Buiten het hek van Nieuwe Parklaan 110 had zich een kleine menigte van be langstellenden en persfotografen verzameld, die den G. G. bij zijn aankomst Maandagavond om 7 u, hartelijk toejuichte. De G.G. po seerde even op het bordes der koninklijke villa voor de pers fotografen, natuurlijk met zijn al bijna spreekwoordelijk geworden glimlach. Een arbeider dood en veer tien zwaargewonden te Veenendaal. Te Veenendaal is een vracht auto met arbeiders uit Ede, die werkten voor de Ned. Heidemij., op den Vijgendam te Veenendaal op een vlak langs den weg gele gen landmqn gereden. De uit werking was verschrikkelijk. De 23-jarige H. Steuneberg, Verle den week pas gehuwd en afkom stig uit Ede, was op slag dood; 14 andere arbeiders uit Ede wer den allen zeer zwaar gewond. De politie, doktoren en het Roode Kruis uit Veenendaal waren spoe dig ter plaatse om hulp te ver- leenen. De toestand van verschil lende gewonden is zeer ernstig. Radio Oslo heeft gemeld, dat Vidkun Quisling ter dood is ver oordeeld. Volgens een verklaring van het hoofd van de afdeeling onderzoek textielbedrijven, heeft onze tex tielindustrie zich over het alge meen goed gedragen. Het zal evenwel moeilijk blijven, deze bedrijven goed te controleeren, daar de bewijzen niet zoo voor de hand liggend zijn als bijv. die van de bouwvakindustrie. De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft een commissie ingesteld, die op zoo kort mogeljjken termijn moet onderzoeken, welke wenschen en opvattingen hier te lande leven met betrekking tot de aanpassing van de structuur der overzeesche gebiedsdeelen en de bepaling van hun plaats in het Koninkrijk der Nederlanden overeenkomstig de gewijzigde omstandigheden. Daarmede is een begin gemaakt met de voorbereiding van de Nederlandsche Ronde Tafelconferentie, de Rijksconferentie voor ons Koninkrijk, waarin vertegenwoordigers van Nederland, Indonesië, Suriname en Curasao zitting zullen nemen. Deze Rijksconferentie is reeds in uitzicht ge steld in twee redevoeringen, door H. M. de Koningin van Londen uit gehouden, een tot het Moederland, de ander, de historische rede tot Indonesië op 7 December 1942. De Ronde Tafelconferentie zou een adviseerend karakter hebben en zich beraden over de nieuwe struc tuur van het Koninkrijk. De Rijksconferentie zal bestaan uit 15 vertegenwoordigers van Nederland, 15 van Indië, 3 van Suriname en 3 van Curacao. Voorzitter van de commissie van onderzoek in Nederland in Indië is al eerder een soortgelijke commissie benoemd, die met het werk al gereed Is is de heer mr. W, H. vani Helsdingen, cud- voorzitter van den Volksraad en reeds eerder belast met de voor bereiding van de Rijksconferc-n- tie. Leden zijn prof. mr. F. M. baron van Asbeck, bijzonder hooglieeraar te Leiden; mr. A. B. Cohenstuart, oud-adviseur voor de decentralisatie in Nederl. In dië; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van deni Ondernemers- raad voor Ned. Indië; H. J W. A. Meijerink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. M. N. D. Pamontjak, assistent in het Maleisch aan de Universiteit te Leiden; R A. Poeradiredja, journalist; M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en J. E. Stokvis, lid van de Tweede kamer der Sta- ten-Generaal. DE BONKAARTEN, uitgereikt in September zijni niet gemerkt GA t.m. GO 511, maar KA t.tn. KD 5ll, aldus een mededeeling van het C.D.K. Professor Logemann, minister voor overzeesche gebieden, la Maandag om twaalf uur, komen de van Sydney, te Brisbane ge arriveerd. Onmiddellijk na aan komst vertrok de minister met dr van Mook naar Camp Colom. bia, waar hij voorloopig zijn in trek neemt. Binnen enkele dagen zal het besluit zuivering bedrijfsleven van kracht worden. Hierin is vastgelegd, wat onder collabora. tie met den vijand op economisch' gebied moet worden gerekend. Alleen de leidende functionaris sen uit een onderneming zullen onder de loupe genomen worden, daar na eventueele zuivering der leidende figuren, het personeel door de dan. gezuiverde chefs wel zal worden geschift. v DE BELGISCHE REGEERING heeft om uitlevering van Degrelle gevraagd, maar dit verzoek is In zooverre geweigerd, dat Spanj» meent, dat de vroegere Rexisten- leider een politieke vluchteling is en als zoodanig niet voor uitle vering in aanmerking komt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1