Nieuw Noordhollandsch Dagblad Gebiedsuitbreidingsproblemen Afscheid van Pater Fr. Huissen O.F.M. Kaascontroiestation in Noord-Holland Botercontrohstatiori Stad en Ovnirek Volkshoogeschool Dinsdag 11 September 1945 Op de uiteenzetting van ir. Ti- rlon in een besloten bijeenkomst ten Stadhuize te Alkmaar volgde de beantwoording vara een aan tal interessante vragen, die den spreker, na zijn gedocumenteer de inleiding, gelegenheid gaven, raog op enkele belangrijke pun ten in te gaan. Naar zijn meening staan Enge land en Amerika zeer welwil lend tegenover onze eischen. Rusland niet, doch daar Rusland zelf reeds 'n groot gebied ge annexeerd heeft, verwacht spr., dat de Russische stem geen De- langrijke rol zal spelen. Frankrijk, dat een bevolkin^s- tekort heeft, zal de D. bevolking niet uitwijzen. Spr. schat de be volkingsdiehtheid in Romp- Duitschlarad op 200 per K.M.2, doch deze zal z.i. nog verminde ren. Twee jaar voor de geleidelijke afvloeiing van de Duitsche be volking acht spr. niet te lang; daar ook de bevolking met Ne derlanders geleidelijk kan ge schieden; om braakiiggen van grond te voorkomen, moet het geleidelijk geschieden. Op de vraag, of Duitschland land terugkrijgt, als de schuld als afgelost kan worden, be schouwd, zeide spr., dat de heele wereld het met ons eens is, dat met gebiedsuitbreiding nog maar 'n klein gedeelte van de Duitsche schuld is afgelost. Duitschland moet een ander soort land wor den. Het Duitsche volk opvoe den, Is onbegonnen werk. De eenige mogelijkheid om de men taliteit van het Duitsche volk te veranderen, ,is de industrie on mogelijk te maken. Een land bouw- en veeteelt-bevolking in Duitschland is noodig voor een vredelievend Europa. Behalve 8 millioen door den oorlog ver liest Duitschland nog 5 millioen bewoners door deportatie. Een overblijvende bevolking van 55 millioen op een oppervlakte vara 300.000 K.M.2 beteekent een be volkingsdichtheid van nog geen 200 per K.M.2. Het Duitsche volk zal de schok ken op moeten vangen, als straf voor wat het misdaan heeft. Tal van sprekers zeggen hem dank. Dezer dagen is het te Nieuwe- Niedorp een afscheidsavond ge weest van Pater Huissen, waarbij een groot aantal sprekers het woord gevoerd' hebben, om hun Leidsman, Voorzitter Gardiaan en R|ector en wat al niet dank te zeggen voor zijn werk en om hem blijk te g'even van waardeering voor zijn geweldi ge hulp en steun in alle vormen van geestelijke leiding. Namens het kerkbestuur en paro chiaal armbestuur spraken ce hee- ren W. Klaver en Greve, die hem een couvert met inhoud overhandig den als eerste bijdrage voor zijn nieuwe kerk in Ammerzoden. Namens de Illegaliteit hebben ge sproken de heer Wessels, C. Haak, S Verver en Berkhout, die allen hun leider én hun verzorger dank ten voor zijn daadwerkelijken en moreelen steun. Hij ontving' ter herinnering aar; zijn oorlogsvrien den een koperen hord met afbeel ding van het klooster. De heer Blauwboer sprak namens allen die lichamelijk niet meer aan wezig konden zijn, maar die op geen enkel appèl van hun comman danten, geestelijk mankeeren. Dit was dan ook een sympathieke ge dachte van den spreker. De heer C. J. Hoff, die sprak na mens het Districts-N. V. H. bracht naar voren wat Pater Huissen ook hievoor gedaan heeft, door dit werk konden Baarle-Naasau Alfen en Gilse geholpen worden. De heer Bosma als nieuw voorzit ter van de plaatselijke N. V. H. nam afscheid' van den ouden voorzitter en bood' hem eveneens een envelop pe aan met inhoud bestemd voor de nieuwe kerk. Ten slotte sprak nog de Pastoor van 't Veld en de pastoor van de Wieringermeer die memoreerde dat ze nu ze alle twee opnieuw moes ten beginnen op de puinhoopen; collega's waren geworden. Da. Rothfusz, sprak als predikan te treffende woorden over de groote samenwerking, die ze steeds van den Gardiaan had ondervonden. Ook hebben nog eenige Wierln- germeerders het woord gevoerd, ole Jn het klooster na de ramp van hun polder gastvrij onderdak hebben gevonden. Aan het eind van den avond heeft de scheidende Pater allen in een ernstig en ook weer geestig woord gedankt voor hun woorden en ga- Ven en vriendschap. Hij verzekerde, d'at de zeventien jaren van Nieuwe- Nledorp bij hem zullen blijven als vruchtbare en mooie jaren. Een welvarende landbouw heeft Nederland -noodig, om het buitenland te kunnen betalen; bovendien kan men van dit landbouwgebied later wel weer industriegebied makera. De ver dere droogmaking van het IJs- selrneer kan na gebiedsuit breiding wachten. - Red.) De exploitatie van Duitsch ge bied' niet. Wat Indië betreft, waar een vragensteller 500.000 Nederland- sche arbeidskrachtera noodig achtte, zei spr., dat Indië geen landarbeiders noodig heeft; wel hoofdzakelijk hoofdarbeiders. Vooorts achtte spr. het ook noodig als eisch te stellen, dat voor de exploitatie benoodigde roerende goederen door de bevol king moeten worden achterge laten. Als er menschen moeten lijden in het in te lijven gebied, dam eerder de Duitschers dan de Nederlanders. Reeds nu worden roerende goederen uit Duitsch land naar ons land overgebracht. In Hotel Irene te Alkmaar werd een algemeene ledenvergadering gehouden van het Kaascontrole- station „Noord-Holland". De voorzitter, de heer G. Nobel, her innerde er aan, hoe de redding nabij was, toen begin Mei de nood het hoogst was en al onze vruchtbare polders met onder waterzetting bedreigd werden; spr. begrijpt niet, dat men niet meer de handen ineenslaat, als of dit niet urgent is. Spr. hoopt, dat er spoedig normale tijden mogen komen voor de zuivelpro- ductie. In de mededeelingen werd herinnerd aan het 25-jarig be staan ira 1944, dat door de tijds omstandigheden ongemerkt voor bijging. In verband hiermede werd dank gebracht aan den heer Nobel, die vanaf de oprich ting voorzitter is, aan den heer De Waal, directeur en secretaris en aara het personeel, dat groo- tendeels ook een kwarteeuw zijn beste krachten aan de zuivelcon- trole gaf. Het ledental bleef 228, n.l. 53 kaas- en boterfabrieken en 175 zelfkazende boeren. De rekening over 1944 werd goedgekeurd in ontv. en uitg. op f 59336.61 met een batig saldo van f 3614.79. On der dank aan den heer Oudejans werd het fin. rapport vastgesteld. De begrooting 1945 werd vastge steld in ontv. era uitg. f58114.79. Het contributieschema werd onveranderd gehandhaafd Mede gedeeld werd nog, dat het ge wone Rijksmerk niet mag worden gebruikt voor zgn. randenkaas en nastoppers. Deze moeten worden voorzien van het randenkaas- merk. Onder voorzitterschap van E. Govers vergaderde ook het Bo- tercontrolestatiora te Alkmaar. In verband met het 25-jarig bestaan van dit station op 1 Jan. 1945 werd ook in deze vergadering1 dank gebracht aan het personeel. Het ledental bleef 188, ra.1. 57 zuivelfabr., 30 melkinrichtingen, 100 handelaren en 1 -zelfkarnen- de boer. In de vacature-Ir. H. Tijdens uit Naarden werd de heer Gallas uit Amsterdam, als vertegen woordiger van de handelaren in het bestuur gekozen met 31 van de 45 uitgebr stemmen. De rekening 1944 sloot in ontv. en uitg. op f28845.87, met eera batig saldo van f 2455.59. De begrooting 1945 werd goed gekeurd in ontv. en uitg_ op f 27.055.59. Wegens de te ver wachten mindere productie werd het contributieschema gewijzigd; de contributie werd verhoogd van 29 ct. per 100 kg voor de le kl. tot 34 ct.; varieerend tot 17 ct. voor de 6e era hoogere klassen (voorheen 14,5 c.). Op verzoek van den heer De Raad uit Am sterdam zegde het bestuur toe pogingen aan te wenden, om tegen te gaan, dat de boter door de margarine wordt gemengd, teneinde den naam van het pro duct hoog te houden. De heer dr. P. Boekei, Rijks inspecteur en dir. R.Z.B. uit Den Haag besprak de beperking der zuiveiproductie, die zeer moeilijk te herstellen zal zijn; het depar tement toont echter zijn belang stelling en zal alles doen, om de productie weer op peil te bren gen. Spr. stelde voorts in het vooruitzicht de oprichting van kwaliteitsburëaux voor zuivel en melkpoeder, die nauw zullen sa menwerken, wellicht samen zui len smelten met de bestaande controlebureaux. RUDI HORNECKER, de be kende cineast, heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Arnhem een film gemaakt van de verwoeste stad. Van deze film „Thuiskomst" draaide de pre mière reeds voor talrijke genoo- digaen. Bij een spoorwegonge luk 'in Argentinië zijn 31 reizigers gedood en 41 gewond. Scotland Yard arresteerde Be- denson, een bekend diamantbewerker te Londen, verdacht van de groote smokkel van edelrteenen en. goud over het Kanaal. De nawerking van de atoombom wordt toe geschreven aan z.g. gammastralen, die vrij komen bij atoomsplit sing. De Sovjet heeft besloten aan Maar schalk Tito de hoogste Russische militaire on derscheiding toe te kennen. Voor het eerst na den oorlog werden er autorennen gehouden te Parijs, bij zondere snelheden wa ren er niet. Max Sclimeling, ex-wereld kampioen boksen, heeft voor een militair ge rechtshof terecht moe. ten staan wegens het afleggen van valsche getuigenissen in een zaak van openbaar be lang. Uit Singapore werd bericht, dat al daar vijfhonderd Ja- pansche officieren ha rakiri gepleegd hebben. De eerste minister van Japan, Tojo, is be zig zijn verdediging op te stellen voor een eventueele veroordee ling als oorlogsmisdadi ger. Abessynië heeft een algeheele inlijving verzocht van Erithrea. Generaal de Gaulle zal, volgens berichten uit Brussel, begin Oc tober aldaar een offi cieel bezoek brengen. Na de capitulatie- onderteekening op Bor. neo verzocht de Japan- sche bevelhebber spoe dige bezetting van het eiland in verband met anti-Japansche gevoe lens der bevolking. H. M. de Koningin heeft Zondag de dahlia- tentoonstelling te Lel den bezocht. Drie voormalige leden der B.S. zijn te Bergen tot officier beëedligd. zon der een vroegere offi ciersopleiding. Vijf jongens hebben, des nachts de bewaker van de rijwielstalling bij *t C. S. te Amsterdam overvallen en eigenden zich een flets toe. Bij een ontploffing in een bunker te Haarlem werd een persoon ge dood en een tweede persoon zwaar gewond. Tot particulier secre taresse van H. K. H. Prinses Juliana is be noemd Mej. Mr. H. Sneller. De prijzen van de. uit Engeland ingevoerde rijwielen be dragen voor heerenrij- wielen f 97.50, voor damesrijwielen f 101.50. Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag de villa „De Zandhoeve" aan den weg van Bergen naar Schoorl in gebruik genomen als Volkshoogeschool voor Noordholland. De officieele opening geschiedde door den heer A. Oosterlee, directeur-generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen voor de vorming buiten schoolverband, In een rede wees hij op de groote beteekenis van het volkshoogeschoolwerk, juist op dit moment, nu de geestelijke nood van ons volfc zoo hoog ge stegen is. Spr. noemde het een verheugend verschijnsel, dat. uit het volk zelf de krachten naar boven komen, die de regeneratie varn dit volk moeten bewerken. De Volkshoogeschool De Zand hoeve, de derde in ons land, na Bakkeveen en Markelo, is prach tig gelegen. Burgemeester I-o- vink van Bergen deelde mede, dat de busdienst vam Alkmaar naar Bergen zal doorloopen naar Schoorl en een halteplaats zal hebben bij de Zandhoeve. I. Tot de partijen, waarmede de Katholieken in de politiek, door middel van de R. K. Staats partij en haar vertegenwoordigers in Kamer, Staten en Raad steeds inni ger samenwerkten, behoorde kort voor den oorlog, de S.D.A.P. Er is geen reden, de mogelijkheid van sa menwerking voor het heden en de naaste toekomst minder sterk aan wezig te zien. Maar er blijft een principieel verschil tusschen beide partijen wil men liever groepen bestaan, dat juist in den laatsten tijd niet minder geaccentueerd* is. Dit verschil duidelijk te zien, kan aan de samenwerking op het terrein van de practische politiek slechts ten goede komen. De S.D.A.P. dan heeft dezer dagen een tweedaagsche Par tij conferentie gehouden. Bovendien hebben ver schillende voormannen zich op groo te vergaderingen van de S.D.A.P., die een propagandistische activiteit ontplooit om jaloersch op te worden, op bepaalde punten meer of minder duidelijk uitgesproken. Het is van groot belang voor de naaste politieke ontwikkeling in ons land, aan een en ander even aar.dacht te schenken. Ook maar dit slechts terloops om dat het wel eens scheen, alsof de po litieke partij formatie, welke de Volksbeweging nastreeft, er van zou willen uitgaan, de S.D.A.P. als grond slag te nemen voor die vooruitsre- vende partij op breeden grondslag. Dit schijnt echter op het oogenblik weinig kans van slagen te hebben. In de kringen van de S.D.A.P. leek men er op uit, ook Christenen voor de partij te winnen. Er werd kort na d® bevrijding veel reclame ge maakt met brieven van verschillen de dominee's, d'ie vroeger tot andere, hoewel in het algemeen niet protes- tantsch-christelijke partijen, behoor den en nu toetraden tot dé S.D.A.P. Men sprak oan van de ontmoeting tusschen kerk en de roode partij, van het ware christendom, dat in het socialisme wordt gevonden, e.d. meer. Wij schreven vroeger al eens, dat de oplossing van de tegenstel ling tusschen socialisme en kerk niet is. dat de dominees tot d'e S.D.A.P. komen, maar.... dat de socialisten naar de kerk gaan. Met dit te constateeren, is dit pro bleem natuurlijk niet opgelost. Lees slechts Quadragesimo Ar.no en ge weet, dat er een taak voor de Ka tholieke activiteit bestaat, die veel meer ter hand genomen moet wor den, dan momenteel geschiedt. Soms echter zijn er in de S.D.A.P. idealis ten, die sterk voor samenwerking van Christendom en Socialisme voe len. Zoo den Doolaard onlangs op een vergadering van Kantoorbedien den, waar hij een somber beeld op hing van den wereldtoestand, en daarbij zeide, dat verbetering van de wereld slechts1 kan komen, door ..vereeniging van- christendom en so cialisme". Hoe dat precies zou gaan, weten wij niet. Een vereenig'ing tusschen deze twee altijd' nog ongelijksoortige grootheden lijkt ons heel moeilijk. Maar wij willen de bedoeling gaarne verstaan als een gewenscht samen gaan van twee groote stroomingen 4n het maatschappelijk leven, om „het leed en de wanhoop van dezen tijd" weg te nemen. Waarbij dan, ook al weer als een maanwoord' tot vele christenen gezegd mag worden, dat het socialisme mind'er reden vaii be staan heeft, al naar mate het chris tendom practisch en bewust wordt beleefd. Het is bijna niet mogelijk, in het bestek van korte krantenartikelen, met citaten aan te toonen. hoe het standpunt van de officieele partij in socialistischen kring is. Maar als wij verklaren dat wij verschillende ver slagen van die partij conferentie heb ben gelezen en de beschouwingen daarover in het Vrije Volk, dan zal men wel van ons aannemen, dat wij een duicelijken indruk hebben van het behandelde. En dat is dan ten aanzien van het punt christendom en socialisme, dit, dat er van een positieve hou ding ten opzichte van het christen dom tot nog toe in de klingen van de S.D.A.P. geen sprake is, hoeveel waardeering men overigens ook kan hebben voor de heroriënteering, die zich op dit punt in de S.D.A.P. vol trekt. Maar de uitlatingen van voor zitter Koos Vorrink en van minister Drees en van ds. Banning, laten in dit opzicht geen twijfel. Men neemt een zeer negatief stand'- punt in. Er zal bijv. waarschijnlijk niet meer op Zondag vergaderd wor den, terwille van een aantal leden van chrlstelijken huize, die tot de partij toegetreden zijn. Overigens benadrukt Vorrink sterk, dat de meerderheid van de partij buiten kerkelijk is en de Partij-leiding denkt er niet over, dat over het hoofd te zien En het Vrije Volk schreef Maandag in een vervolgar tikel over de Conferentie, dat de Partij spinrag zal opruimen, en het huis der Partij bewoonbaar zal ma ken voor anderen, en men zal zich moeten losmaken van wat de ge loofsovertuiging van anderen hin dert niet alleen uit beleefdheid', maar uit waarachtigen eerbied, maar zij zal niet tornen aan haar begin selen. Natuurlijk niet, wij verwachten dat ook niet, en wij constateeren met voldoening, dat wij de Partij weer ontmoeten als een, die princlpieele verschillen aandurft, hetgeen een verac.eming is temidd'en van veel partij- of niet-partij-gehaspel, waar bij verdoezeling van principieele grondslagen troef is. Maar wij con stateeren dan óók. dat de S.D.A.P. geen partij is voor 'menschen die een practische en principieele politiek willen voeren op positlef-christelijke basis, die meenen dat de stelling, dat het christendom alleen in staat is, de wereld te redden, ook in de practi sche politiek* moet worden uitge sproken en daar grondslag van han delen moet zijn. Hoe het verder met de S.D.A.P. staat in meer politiek opzicht willen we nader -zien. ALKMAAR CONCOURS HIPPIQUE EN SPRINGCONCOURS TE ALKMAAR Nadat de heer P. Kommer de CJui- zenden een aangenamen middag had! toegewenscht en de deelnemers be nevens jury voor hun medewerking had bedankt werd Zondag* op het gemeentelijk sportpark te Alkmaar begonnen met rubriek I van het programma. Concours van 'eenspannen tuig- paarden, limietklasse. Paarden, die f 100 of meer hebben gewonnen, zijn uitgesloten 1. Adelbertha, eig. Oly en Salentijn te Heiloo; 2. Gamora, eig. W. Baltus, Alkmaar; 3. Agusta, eig. Th. Bijpost, St. Maarten; 4. Ecusona eig'. Oly en Salentijn, Hei loo. II. Concours eenspannen fok- merries. ingeschreven in een in Ne derland' erkend warmbloedstambo>ek alleen open voor drie en vierjarige merries: 1. Woza, eig. gebr. v. Del den te Amsterdam; 2. Adelbertha, eig, Oly en Salentijn te Heiloo; 3. Comentine, eig. C. Mooy te St. Maarten; 4. Elbina, eig. J. Zwaan te Schoorldam. Hl. Concours van jachtpaarden, gereden achter een jagermeester over een eenvoudig' hindernisparcours, licht en zwaar gewicht; licht gewicht: 1. Bordinia, eig. Jac. Rijks te Nijmegen; 2. Pre sent, eig. v. d. Eynde te Hummels; 3. Bunny, eig. Koster te Alkmaar; 4. Maanoog, eig. v. Kesteren te Alk maar; zwaar gewicht: 1. Metropo- pallus, eig. H. G. v. Tuyl te Den Haag; 2. Scarlet, eig. Dr. P. C. Ot- jens, den Bosch; 3. Danube, eig. C. Otjens te Dongen; 4. Marcel, eig. C. Edel te Heiloo. IV. Concours van eenspannen tuigpaarden, limietklas se; paarden die f 300 of meer .ge- wormen hebben zijn uitgesloten: 1. Fokker, eig'. Oly en Salentijn te Heiloo; 2. Oscar, eig. gebr. v. d'. Tours te Den Haag; 3. Arnold', eig. W Wester te Alkmaar; 4. John. eig. T.' v. d. Broek te Wagenberg. V. Concours van eenspannen tuigpaar den, limietklasse; paarden die f 750 of meer hebben gewonnen zijn Uit- g'esloten1. Fokker, eig. Oly en Sa lentijn te Heiloo; 2. Lorton, eig. gebr. van de Touw, te Den Haag; 3. Arnold, eig. stal Wester te Alk maar; 4 Ideaal, eig. gebr. v.d. Touw te Den Haag. VI. Concours een spannen tuigpaarden, open klasse 1. Hendo, eig. gebr. v. d. Touw te Den Haag; 2. Wosa, eig. gebr. v. Delden te Amsterdam; 3. Jumbo, eig gebr. v. d. Touw te Den Haag; 4. Nubert, eig. gebr. De Jong te Am sterdam. VII. Concours van twee spannen landbouwtuigpaarden, aan gespannen voor landbouwwagens landbouwaanspanning en rijder in landbou"WCostuum1. Adelbertha en Ecusana, eig. Oly en Salentijn te Heiloo; 2. Demetra en Elbina, eig. mr dr. Buiskool en J. Zwaan te Schagen; 3. Ag-usta en Comentine, eig. Mooy en Bijpost te St. Maar ten; 4. Gamora en Bramora, eig. W. Baltus te Alkmaar. VIII. Concours van eenspannen Hackney's, open klasse: kleine maat: 1. Broomp Spotlight, eig. mevr J Starken- burg te Amsterdam; 2. Little Gip- sey eis". C. G. H. Otjens te Dongen; 3. Queensy eig. dr. P. C. Otjens te Den Bosch; groote maat: Damty Lady, eig. Jac. Rijks te Nijmegen; 2 Fleetow Nightingale, eig. dito: 3. Lady Love, eig. C. Otjens te Don gen. IX Springconcours voor ama- l-mrs en professionals. Eenvoudig parcours van 10 hindernissen met 12 sprongen, niet hooger dan 1.2U M alleen open voor ruiters die nog geen drie eerste prijzen gewonnen hebben; max. tijd 64 seconden; 1. Intrigant, eig. dr. P. C. Otjens te Den Bosch, 50 sec., geen fouten; 2. Metropopallus, eig. H. G. v. Tuyl te Den Haag, 52 sec., geen fouten; 3. Marcel, eig. C. N. Edel te Heiloo, 54 sec. 8 fouter.-; 4. Alverstoke Shou eig. mw. L. v. Herwaarden te Mij drecht, 62 sec., 4 fouten, X. Con cours 'tweesp. tuigpaarden, open kl. Hend'o en Nubert, eig. gebr. de Jong; Wosa en Nowa, eig. gebr. V. Delden; Bigismund en Jumbo. eig. giebr. v. d. Touw; Bernard en Jovi aal, eig. gebr. v. Delden; prijs voor

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2