NIEUW Herstel van christelijken geest in de samenleving verder toegelicht door Minister Lieftinck De inlevering VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1945 BUREAUX- Grootsch plan van de K.A. in Nederland Commissaris der Koningin in Noordholland EISENHOWER EN CLARK BIJ DEN PAUS WIE BEVEELT IN JAPAN? Groente- en fruitbonnen BROOD IN PLAATS VAN AARDAPPELEN Drie Liter Petroleum op bon 637 Radiorede van Gouverneur-Generaal Nieuwe toestand in Tanger aanvaard Visschers omgekomen Extra kaas en meer peulvruchten Mgr. Dr. van Noort gehuldigd CIROSTORTING TOT 25 SEPTEMBER ft Jonkers, de Rijks Utrecht, 41e JAARGANG NUMMER 18730 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 ~>v „De Katholieke Actie luidt de stormklok. Ons volk bevindt zich in zedelijk opzicht op een hellend vlak. Het glijdt, de oorlog is ten einde, maar zijn erfenis woedt voort. Honderdduizenden moeten een vast besluit nemen: geen leugen en bedrog meer, geen bande loosheid en egoïsme. Wjj moeten zelf en radicaal beslissen over het herstel van huwelijk en gezin, over het opnemen van het werk, over de hulp aan noodlijdenden, over het zoeken van onze vreugde in het medehelpen aan den wederopbouw, daar waar onze hand werk vindt." Dit zeide dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, waarnemend voorzitter en leider van de maatschappelijke vorming van de Ka tholieke Actie in het Aartsbisdom, in een conferentie over de aan staande actie van dit katholieke werk. Het Nationaal-Socialisme heeft getracht de Kerk te isoleeren van het maatschappelijk leven. Gedwongen door de omstandighe den heeft de K. A. zich in de oorlogsjaren moeten terugtrekken op zuiver religieus terrein, thans zal evenwel weer systematisch de actie op het maatschappelijk gebied worden gericht. Omdat geestelijk herstel en vernieuwing op eik terrein noodzakelijk is en anderzijds doeltreffende actie vraagt om gericht te worden op bepaalde, duidelijk omschreven objecten, zal dit jaar alle aan dacht en activiteit op de ver nieuwing der volkszeden worden gericht. De tucht in het volks leven, de zedigheid en de stijl van dit leven zullen daarbij- ach tereenvolgens op den voorgrond worden gesteld. Voor het consta- teeren van de kwalen worden enquêtes onder deskundigen ge organiseerd. Naar aanleiding van de resultaten daarvan zullen brochures en folders worden verspreid. Tijdens deze conferentie heeft Rector Dr. A. Olierook, voorzitter der Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem, een uiteenzetting' gegeven over de grondslagen van het mo derne leekenapostolaat, dat de K. A. beoogt. Hij bestempelde haar als 'n nieuwe strategie der Kerk, die ver band' houdt met den groei der ge meenschapsgedachte in de Kerk. De K. A. is uitsluitend voor leeken, die »n de wereld leven, en beoogt paal en perk te stellen aan de toenemen de ontkerstening van het openbare leven. 'De actie beoog't tot kernvor ming te komen, doch wil daarnaast een levend contact met de massa leggen. Zij wil via cd katholieken, die er aau deelnemen, doordringen in de beroeps- en ontspanningsmi lieus teneinde ook daar het Chris tendom de plaats te hergeven, waar op het recht heeft. Op d'eze wijze hoopt men het politieke leven, het zakenleven, het ontspanningsleven, de kunstwereld en de wetenschappen weer var.' christelijken geest te door dringen. Deze wereldlijke milieus moeten van binnen uit en door lee ken worden gekerstend omd'at de priesters er doorgaans buiten staan. Dr. Olierook stelde in .het licht, dat de eigen werkzaamheid van d'e K. A. een aanvulling en voltooiing eischt door d'en arbeid varr verschil lende instellingen en vereeniglngen, die zich niet rechstreeks het aposto laat ten doel stellen, zooals jeugd'- vereeniglngen sociale en charitatieve organisaties. ,,De K. A. stelt zich ten doel", zoo zeide Dr. Olierook tenslotte, „om in TOCH VRIJDAG! Voortaan zal op de bonnen, die des Vrijdags worden bekend gemaakt, des mid dags van 12 uur af gekocht en afgeleverd mogen wor den. Van deze regeling zijn uitgezonderd de bonnen voor melk en aardappelen. Voor deze bonnen blijft het voorschrift gehandhaafd, dat eerst des Maandag tot aflevering mag worden overgegaan. den komenden tijd' op zoo breed mo gelijken g'rondslag 'n actie te onder nemen welke d'en geestelijken op bouw van het ^vaderland in christe-„ 'lijken zin beoogt. Het is bekend, dat in d'e jaren van de bezetting vele geestelijke waarden van ons volk ernstig' schade hebben geleden. Eer bied' voor goede zeden en openbare eerbaarheid voor recht en eerlijk heid, voor liefde en rechtvaardig heid is' ondermijnd. Verdediging varj het gezin, waardigheid en voorrech ten van d'en arbeid, herstel van de gaafheid der rechtscode, staatsop vatting overeenkomstig den christe lijken geest. Dat zijn de beginselen, volgens welke wij de geestelijke ge zondmaking van ons volk zullen willen bevorderen." Ter bereiking van deze doeleinden heeft de actie een nauwkeurig om schreven jaarprogramma opgesteld. Men zal er méér van hooren. Met ingang van 15 September a.s. Is tot commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- holland benoemd dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, thans waarnemend. Generaal Eisenhower en Generaal Mark Clark, de Amerikaansche bevelhebber in Oostenrijk hadden een audiëntie bij Z. H. den Paus, welke 25 min. duurde en in hoofdzaak handelde over den toestand in Duitschland en Oostenrijk, Daarna brachten beide generaals een bezoek aan de Sint Pieter. Het Japansche kabinet is in buitengewone zitting bijeen ge roepen om de bevelen van Mac Arthur tot arrestatie van de le den van het Japansche kabinet ten. tijde van Pearl Harbour te bespreken. Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat het pu bliek in alle distributiekringen in het Noorden des lands bon 638 der 6e noodkaart voor fruit in moet leveren, en wel uiterlijk op Zaterdag 22 September a.s. Men'zal op deze bonnen groente resp. fruit kunnen betrekken van 30 September tot en met 27 Oc tober 1945. Van re&eeringswege zal een com missie worden benoemd voor de zorg over de in den lande opgerichte en nog op te richten oorlogsmonumen ten. De Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zal 17 September a.s. worden heropend, de nieuwe reotor- magnificus Prof. Dr. M. W. Woerde man aanvaardt dan zijn functie. Donderdagmiddag heeft de mi nister van financiën, prof. mr. P, Lieftinck, tijdens een pers conferentie te 's-Gravenhage een nadere toelichting gegeven in verband met gerezen vragen naar aanleidng van de aangekon digde maatregelen op het gebied der monetaire zuivering. De minister begon zijn uit eenzetting met een beroep te doen op alle betrokkenen, om door onderlinge samenwerking de moeilijkheden die zich zullen voordoen gedurende de inleve- ringsweek, tot het kleinst moge lijke minimum terug te brengen. Zoo zou hg het bijvoorbeeld ten zeerste op prjs stellen indien de werkgevers bereid waren aan hun arbeiders, die niet over vol doende geld Jbeschikken om zich de f 10.nieuw geld per persoon aan te schaffen, een voorschot te verleenen. Evenzoo is het van veel belang dat de kleinhandel zoo noodig door het verleenen van crediet zjn vaste klanten in staat stelt hun normale aan- koopen te verrichten. Voorts kunnen werkgevers de overheid en zichzelf van dienst zijn door hun arbeiders en em ploye's in staat te stellen via hun bemiddeling het nieuwe geld te krijgen en het oude geld in te leveren. Hij zou het waardeeren indien de pers op deze aspecten de aandacht in het bijzonder wilde vestigen. Publicatie van de blok- keeringsvoorschriften op 26 Sept. a.s. In de tweede plaats merkte de minister op, dat de Beschikking Geldzuivering 1945 niets bevat over deblokkeering. Dit is met opzet geschied. De deblokkee- ringsvoorschriften zullen worden gepubliceerd op 26 September, derhalve zoodra de blokkeering een feit zal zijn. Bijzonderheden over de deblokkeering kunnen dus thans nog niet worden me degedeeld. Hg herhaalde echter dat men zich in dit opzicht niet ongerust behoeft te maken. Een opmerking is in dit verband van belang, namelijk dat men zijn oude geld zooveel mogelijk inlevert bij de instelling, waar men reeds een rekening bezit. In het algemeen zal men hiervan bij de d'eblokkeering' profijt trekken. Ter toelichting op de reeds' gepu bliceerde beschikking, deelde de mi nister mede, dat artikel 2 inhoudt, dat al het thans circuleerende pa piergeld wordt ingetrokken en moet worden ingeleverd'. Spoedig alsnog mogelijkheid tot Inlevering van 1000 en 500 gulden biljetten. Ook de bankbiljetten van de Ne- derlandsche Bank die 'reeds eerder aan d'en omloop waren onttrokken, zullen in de inleveringsweek nog kunnen worden ingeleverd, met uit zondering slechts van alle biljetten van f 100.—. Vermindering van het aardappelrantsoen Door verschillende oorzaken is er een achterstand ontstaan in den aan voer van aardappelen. Om dezen achterstand in te loopen is het nood zakelijk gebleken, dat gedurende de distributieperiode van 16 t.e.m. 29 September a.s. het aardappelrantsoen voor personen van 4 jaar en ouder per week met een kilogram wordt verminderd. In verband hiermede wordt de gel digheidsduur van alle voor d'e week van 16 t.e.m. 22 Sepember aangewe zen aardappelbonnen verlengd tot en met 29 September a.s. Voor de week van 23 t.e.m. 29 September zal dan voor personen van 4 jaar en ouder nog een bon van een kilogram wor den aangewezen. Voqj; personen van 14 t.e.m. 20 jaar wordt voor die week bovendien de normale toeslagbon voor één kilogram aangewezen. Als compensatie voor het vermin derde aardappelrantsoen wordt voor de periode van 16 t.e.m. 29 Septem ber 800 gram brood beschikbaar ge steld, hetwelk verkrijgbaar zal zijn op de bonnen A. B en C 697 der 6e noodkaart. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat met ingang van 17 Sept. a.s. in het Noorden des lands, dus in de provincies Noordholland, Zuidholland be noorden het Haringvliet, Utrecht, Gelderland benoorden de Waal, Overijssel, Drenthe, Groningen en Friesland, bon 637 der 6e noodkaart is aangewezen voor het koopen van drie liter petro leum. Deze bon is geldig tot en met 20 October 1945. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal onmiddel lijk verkrijgbaar zal zijn. Voor inlevering der bonnen is evenwel niet geoorloofd. Zeer binnenkort zal een nadere be schikking worden gepubliceerd, welke de mogelijkheid opent, om biljetten van 500 en 1000 gulden alsnog' in te leveren onder bepaalde zeer strenge voorwaarden. De minister is r.iet van plan, de menschen die gerechtvaar digd' dit bezit hebben verkregen, de d'upe te laten worden van hun inder tijd genomen besluit, deze biljetten niet in te leveren. Spoorwegen nemen oud bankpapier tot en met 30 September aan. De eenige uitzondering op de ongeldig- verklaring is deze, dat de Ned'erland- sche Spoorwegen tot en met 30 Sep tember gerechtigd zijn. oud bankpa pier aan te nemen. Dit is uiteraard bepaald ten einde het reizen ook ge durende de inleveringsweek mog'elijk te maken. Wat betreft de uit te reiken geldkaarten wees de minister er op. dat de geld kaarten A. en d'e geldkaarten B. wat hun waarde betreft gelijk zijn. De inlevering in kleinere gemeenten. Wat de inlevering van het oude pa piergeld betreft, verklaart de mi nister, d'at dit bij de kantoren der posterijen en bij de leden van de be drijfsgroepen, effectenhandel, han delsbanken, landbouwcredietbanken en spaarbanken kar.' geschieden. Ten aanzien van d'e kleinere ge meenten, waar voornoemde instel lingen niet aanwezig zijn, bestaat de mogelijkheid, dat de inlevering bij de burgemeesters plaats vindt. Ten slotte zal ook inlevering bij de be lastingkantoren mogelijk zijn. De wijze van inlevering. Van bijzonder belang is het dat de houders van geldkaarten ten hoogste driehonderd gulden mogen inleveren. De minister adviseerde daarom 'dringend' er zorg voor te dragen, dat men het bedrag', dat men boven drie honderd gulden contant geld bezit, uiterlijk 25 September a.s. stort bij een commissionair, bank. spaarbank of giroinstelling. Voor een vlotten gang van zaken is het gewenscht, dit zoo spoedig mogelijk te doen. „Hoe eerder, hoe beter" adviseerde de minister in dit verband. Daarbij is het zeer raad'zaam dit in te leveren g"eld' ter bespoediging var.' de behandeling bij de banken te sorteeren in verschillende coupures, met hetzelfde beeld naar boven. Overlegging van een lijstje, waarop de specificatie van het geld' is ver meld, ls daarbij ten zeerste ge wenscht. In de serie radiotoespraken „op de brug" zal hedenavond do Gouverneur-Generaal Jhr. Mr. A. W. L, Tjarda van Starken- borgh Stachouwer een persoon- ijk woord richten tot het Ne- derlandsche volk. Reuter meldt uit Madrid dat de Spaansche regeering het her stel van het internationale re gime in Tanger erkent. Alle troepen onder Spaansche controle zijn nu teruggetrokken uit Tanger, ook de twee inboor lingenbataljons die als laatsten waren achtergebleven. De berichten over opheffing van het Partijverbod in Spanje wor den officieel tegengesproken. Woensdagmorgen is het vis- schersvaartuig Arnemuiden 35 in het Oostgat nabij Westkapelle op een mijn geloopen. De gevol gen waren verschrikkelijk. Het schip vloog in de lucht en van de vijf opvarenden kwamen er vier om het leven. Een opvaren de kon door een nabij varend schip worden gered. In de nieuwe bonnenlgst is bon 621 aangewezen voor ex tra rantsoen van 200 gram kaas. Voor de provincies Noord en Zuidholland, Utrecht en Gelderland zal daarop bui- tenlandsche Cheddar-kaas, in de overige provincies Holland- sche kaas, worden geleverd. Het peulvruchten-rantsoen is voor de komende 14 dagen verhoogd van 250 tot 500 gr. Bij het afscheid van Mgr. Dr. G. C. van Noort als Deken van Amsterdam werd hem door den wnd. Burgemeester, de gouden eeremedaille met oorkonde van de stad aangeboden, voor het profijt dat niet alleen de Katho lieken ,maar heel Amsterdam van zijn wetenschap en gaven van hoofd en hart heeft gehad, Het ministerie van Financiën deelt mede, dat in verband met de maat regelen tot zuivering van het geld! de postcheque- en girodienst met ingang' van Donderdag 13 September tot nader order is gesloten, voor de in ontvangstneming van opdrachten tot' overschrijving en uitbetaling. Opdrachten tot uitbetaling, die op 12 September niet door het Centraal Girokantoor zijn afgehan deld, worden niet meer in behande ling g«erromen. De op 13 September op het Cen traal Girokantoor aanwezige op drachten tot overschrijving word'en afgehandeld. De sluiting was reeds Donderdag noodzakelijk door den achterstand! van den postcheque- en girodienst, die nu gelegenheid krijgt om de di verse rekeningen tot d'en -eigenlijke^ blokkeermgsdag bij te werken*. Tenslotte zij er nadrnkkelijk op gewezen, dat storten bij de postkan toren op postrekeningen tot en met 25 September mogelijk blijft en dat postcheques, waarvan de adviezen reeds op de uitbetalingskantoren be« rusten, tot en met 25 September doof die kantoren worden uitbetaald.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1