NIEUW DE SAMENSTELLING DE H. STOEL EN POLEN van het noodparlement r DINSDAG 18 SEPTEMBER 1945 BUREAUX DE STATEN GENERAAL Fanatieke geleerde ter dood veroordeeld R.K. Leergangen te Tilburg SCHOENEN UIT AMERIKA BRITSCHE KRUISER NAAR BATAVIA Doodelijk ongeluk na vliegtuiglanding SPOORWEGSTAKING 17 SEPT. 1944 De Leidsche Universiteit Commissie voor valuta-verhoudingen Aardappelen-distributie NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18733 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Buiten God is 't nergens ve ilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; 1 3.30 per kwartaal Telefoon 4712 DEN HELDER 'Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De Regeering heeft bij de gezuiverde Staten-Generaal een wets ontwerp ingediend tot regeling van het noodparlement. Volgens de in het ontwerp neergelegde structuur zullen de nieuw te vormen Staten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de leden der tijdelijke Staten-Generaal. In de overblijvende plaatsen wordt voorzien door benoeming van leden door een commissie, waarin zoowel de tijdelijke Staten-Generaal als de nationale adviescom- missie zijn vertegenwoordigd. (Art. 4). De nationale adviescommissie wordt in de gelegenheid gesteld een aanbeveling voor elke te vervullen plaats in te dienen. Voorge steld wordt, vast te leggen, dat bij de benoemingen en de aanbeve lingen er naar dient te worden gestreefd, dat in de voorloopige Staten-Generaal de verschillende belangrijke staatkundige stroo mingen zooveel mogelijk tot haar recht komen en dat de voorloopige Staten-Generaal ook uit een oogpunt van regionale geleding des lands op zoo breed mogelijke basis zijn samengesteld. De regeering streeft er met volle kracht naar de verkiezing zoo spoedig mogelijk te doen houden. Zij vertrouwt dat in het voorjaar van 1946 de technische en politieke voorwaarden daar toe vervuld zullen zijn. Tot het tijdstip, waarop nor male verkiezingen gehouden kunnen worden en de volksver tegenwoordiging wederom de ge trouwe weergave kan bieden van de onder de bevolking heer- schende staatkundige inzichten, zullen deze voorloopige Staten- Generaal haar plaats innemen. Het voorgedragen wetsontwerp gaat er vanuit, .dat de grondwet in het algemeen zonder meer van toepassing is op de vorige Sta ten-Generaal, behoudens wijzi gingen in de Grondwet. Artikel 3 schrijft voor dat niet wordt voorzien in later, openval lende plaatsen. Art. 4 bestaat uit: De benoe mingscommissie genoemd in: a. den vice-president van den Raad van State of, bij verhinde ring of ontstentenis, een door den Raad uit zijn midden aan te wij zen lid, tevens voorzitter van de commissie; b. twee door de Eerste Kamer der tijdelijke Staten-Generaal aangewezen personen, die deel uitmaakten van die Kamer; •c. drie door de Tweede Kamer der tijdelijke Staten-Generaal aangewezen personen, die deel uitmaakten van die Kamer; d. vijf door de nationale ad viescommissie aangewezen per sonen; c. een secretaris, beneomd door den voorzitter der commissie. Uit het rapport van de commissie voor de zuivering van d"e Staten- Generaal blijk, dat, buiten de NSB- ers om. slechts drie leden „als ge volg van de werkzaamheden der Commissie niet meer in het parle ment terugkeeren. t. w. de heeren prof. Steger, R.K.; <ie Zeeuw. SDAP en Kersten. St. Gereformeerd. De Staten-Generaal zijn thans als volgt samengesteld: De leden van de Eerste Kamer zijn Mr. A. Anema; Jhr. mr. H. A. M van Asch van Wijck; dr. J. A. J. Barge; H. M. J, Blomjous; Mr. P. E. Briet; A, C. de Bruyn; Dr. P. A. Diepenhorst; Dr. D. van Embcfen; A. N. Fleskens; J. Gelderman; Dr. E. Heldring; P. Hiemstra; Mr. F. I. J. Janssen; Mr. C: H. J.. A. Janssen 6,'e Limpens; J. van de Kieft; Mr. G. Kolff; B/Ir. R. Kranenburg; Mr. G. C. J. D. Kropman; Jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich; Mr. J. C. A. M. van de Mortel; H. C. Nijkamp; Mr. R. Pollema; Mr. A. G. A. Ridder var.' Rappard; M. A. Rei- nalda; Mej. mr. A. E. Ribbius Pele- tier; Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman; A. J. Schoemaker; P. Sik- kes; Mr. J. in 't Veld; J. J. Vorrink; Mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijk; N. Vijlbrief; Dr. R. H. Woltjer; Dr. J. de Zwaan. Leden van de Tweede Kamer ztjn: Mr. J. Algera; H. Amellrdc; W. J. Andriessen; G. Baas Kzn.; Mr. F. J. H. Bachg; M. L. F. Bajetto; Dr. L. J. C. Beaufort; Dr. S. E. B. Biere- ma; J. Bommer; Ir. M. C. E. Bon- ê'aerts; Hf. J, van den Born; H. S. Braambeek; Dr. H. Brugmans; H. E. van den Brule; Mr. K. Bijlsma; Mr. L. N. Deckers; Mr. G. A. Die penhorst; Mr. L. A. Donker; Dr. ir. W. J. Droesen; L. F'. Duymaer van Twist; Mr. T. A. van Dijken; F. E. H. Ebels; R. Effend'i; Jhr. mr. M. van der Goes var.' Naters; J. Groen Azn.; C. van den Heuvel; Mr. A. M. Joekes; C. J. van Kempen; A. Kie vit; Mr. L. G. Kortenhorst; Tj. Krol; J. M. Krijger Jr.; E. Kupers; C. J. van Llenden; A. J. Loerakker; Mr. J. H .van Maarseveen; Mr. A. J. J. M. Mes; H. J. W. A. Meijerink; H. Ploeg Jr.; M. J. M. van Poll; H. Posthuma; Mr. E. G. M. Rooi vink; Mr. A. B. Roosjen; Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg; Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck; H. Ruijter; Th. F. M. Schaepman; Mr. J. R. H. van Schalk; J. Schilthuis; J. Schouten; P. J. S. Serrarens; H. van Sleen; W. van der Sluis; C. Smeenk; W. Steinmetz; J. E. Stokvis; E. J. M Stumpel; J. G. Suurhoff; Mr. J. C.' M. Sweens; Mr. J. Terpstra; Mr. F. G. C. J. M. Teulings; H. W. Tilanus; J. Tjalma; Mr. P. W. H. Truijen; A. E. J. de Vries-Bruins; J. Weitkamp; Mr. W. C. Wendelaar; M. P. van der Wei1d"en; Mr. J. A. de Wilde; B. J. J. Wijkamp; J. J. W. IJsselmuiden; A. W. IJzerman; E. van der Zaal; Hf- G Zandt. De beroemde scheikundi ge dr. Lange te Weenen had een waardevollen elec- tronen-microscoop willen vernietigen, om te voorko men, dat ze den Russen in handen viel. Twee andere geleerden wilden de ver nietiging beletten; de pro fessor schoot ze beiden dood en voltrok zijn voor genomen vernietigingswerk met hamer en beitel. Thans is de geleerde fanaticus door het Volksgerechtshof te Weenen veroordeeld tot den dood door ophanging; hjj hoorde zijn vonnis on bewogen aan. V- Het 34e studiejaar van de Til- burgsohe R.K. Leergangen werd Zaterdag j.l. geopend met een overzicht van de lotgevallen in den bezettingstijd, gegeven door den Rector Prof. Dr. Th. .Goos- sens. Het nieuwe cursusjaar is nu begonnen met 678 inschrijvin gen, het getal is niet groot, maar dit komt doordat nog niet alle cursussen kunnen worden hervat. De bijzonder vertegenwoordiger van de F.E.A. voor Nederland heeft verklaard, dat vanuit Ame rika voor ons land zijn toegewe zen over het loopende halfjaar: 1.072.000 paren leeren schoenen van het z.g. distributietype en 2.009.000 paren, buiten dit type vallend. Het S.E-A.C.-communiqué van Zondag meldt, dat de Britsche kruiser „Cumberland", vergezeld door twee fregatten, op de rede van Batavia fs aangekomen. „Japansche marine- en leger officieren gingen aan boord met kaarten, waarop de mijnenvel den op Java en met volledige inlichtingen betreffende de krijgsgevangenen en civiele ge ïnterneerden op Java. Daarna stoomde de kruiser op naar Ba tavia waar een der .voornaamste Japansche marine, leger en ci viele autortieien aan boord ver wacht werden om rapport uit te brengen over den voortgang die gemaakt is bij het uitvoeren van instructies, vervat in het docu ment dat te Rangoon geteekend is. Een klein aantal geallieerd personeel zal in geringe sterkte aan land gaan om contact op te nemen met de krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden. Ook zullen voorraden voor de krijgs gevangenen aan land gaan". Na de landing van het vlieg tuig, dat het dagelijksch verkeer onderhoudt tusschen Den Haag en Middelburg, is een doodelijk ongeluk gebeurd. Mej. A. M. van Doorn, lid van de M.A.R.V.A, was uit het vliegtuig gestegen, toen de piloot de motor weer aanzette. Zij is toen voor het vliegtuig omgeloopen en kreeg een klap van den propeller, waardoor zij op slag werd ge dood. Dr. Ellenbogen, de man die er van beschuldigd wordt in het kamp Buchenwalde op duizenden menschen proeven te hebben genomen, velen met doode1 ijken afloop, is, Vblgens radio Luxem burg, in Hesse gearresteerd. Minister van Schaik heeft op een herdenkingsbijeenkomst van spoorwegpersoneel te Utrecht een rede gehouden, waarin hij zijn warme hulde en dank bracht na mens het volk voor al het goede en de plicht, die de Spoorweg mannen hebben gedaan, met het voorbijzien van alle gevaren en moeilijkheden gedurende den oor log in het algemeen en geduren de de staking in het bijzonder. Na een voorafgaande beschou wing te hebben gegeven over het werk in den oorlog en de vraag van het al of niet goed doen van de Directie der N. S. om door te blijven rijden, ging de Minister dieper in op het eigenlijke feit, zonder weerga in de bezette landen. „Als één man hebt gij het be vel van de regeering opgevolgd", aldus zijne Excellentie, „die daad heeft de bewondering ge wekt van de geheele wereld en den naam van Nederland hoog gehouden. Honger, koude en el lende hebben we allen gekend, maar gij hebt vrijwillig dit alles willen opnemen en gij hebt alle gevolgen van het noodzakelijke onderduiken aanvaard." De Minister heeft verder alle spoorwegmannen opgeroepen geen gehoor te geven aan de on rust en de ontevredenheid, die overal het leven onaangenaam trachten te maken, maar steeds hun plicht te blijven doen, want. dat het Nederlandsche volk op zijn spoorwegmannen vertrouwt. Het luchtvaarttournooi op YpenburgH. M. de Koningin inspecteert bi) Haar aankomst de eere-wacbt. Leiden viert weer lustrumfeest. Het 74e, na de stichting in 1575. Duizenden oud-studenten uit het geheele land, waaronder vele vermaarde juristen, zijn naar de sleutelstad gekomen. Onder de reünisten bevond zioh ook H.K.H. Prinses Juliana. In een toespraak zei de rector-magnificus, dat de Leidsche Universiteit vooral een symbool was van de hoogste goe deren, welke de mensch kent, vrijheid van onderzoek en vrije gedachten uiting. Prof. Cleve- ringa sprak over het ondefinieer bare van den Leidschen geest. Er was een drukbezochte receptie. Zondag waren er kerkdiensten, des middags sportwedstrijden. Door den Minister van Finan ciën en diens ambtsgenoot van Overzeesche Gebiedsdeelen is een commissie in het leven ge roepen, die advies zal uitbrengen aan de Ministers over het vraag stuk van de verhoudingen tus schen den Nederlandschen gul den en de valuta der Over zeesche Gebiedsdeelen. Naar aanleiding van de aan gekondigde verlaging van het aardappelen-rantsoen wordt ver der medegedeeld, dat deze verla ging niet zoo erg zal worden als werd verondersteld. De achter stand in den aanvoer is in zoo verre ingeloopen, dat de verla ging slechts betrekking heeft op 1 kg. per persoon. De compen- staie van 800 gram brood blijft toegestaan. De aardappelproductie is vol doende voor een distributie van 3 kg. per week, terwijl het ver der in de bedoeling ligt, de ste delingen een winteropslag te ge ven voor de komende maanden. DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD Tragisch ongeluk te Alkmaar Donderdag JA kreeg de 42-jarig'e landbouwer v. Heekeren aan den Westelijk een trap Van zijn paard; zijn knechtje vorA' hem in de schuur voorover liggen, aan het hoofd ge wond; nadat dr. Herringa de eerste hulp had verleend, is de" man naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd', waar hij in dien nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. Een tragische bijzonderheid is. dat zijn vader op dezelfde wijze om het leven is gekomen. Het bericht der opzegging van het Concordaat door de regeering van Warschau, heeft het Vaticaan nog niet officieel bereikt. Dat neemt niet weg dat men zich ongerust maakt over deze uiting van sen geestestoestand, die men niet verwachtte. Kort geleden had zich een ernstige evolutie voorgedaan in de houding van het Vaticaan ten opzichte der regeering van Warschau, en men scheen den weg op te gaan van de officieele erkenning van het nieuwe regime. Men kon vaststellen dat een sour dine was geplaatst op de betrekkin gen tusschen den H. Stoel en de ele menten die niet bij de regeering van Warschau aanleunden en cat de laatste groote Poolsche militaire audiëntie niet met den zelfden luis ter was omgeven als de vorige. Aan den ancJeren kant werd de terugkeer van Kardinaal Hlond in Polen uitge legd als een eerste stap naar het tot stand brengen van normale be trekkingen. De Poolsche regeering rechtvaar digt haar beslissing door het feit, dat dJe Heilige Stoel door de benoe ming van Dultsche Apostolische ad ministrators in de Poolsche bisdom men, inbreuk op het Concordaat heeft gemaakt. Men merkt in kerke lijke krijgen op, dat hetgeen in Po len is gebeurd trouwens in twee gevallen slechts, zoo zegt men zich eveneens heeft voorgedaan in d'e gebieden van het Noorden van Italië, gedurende d:e nazi-fasistische bezetting. In twee gevallen heeft het Vaticaan, dat niet in betrekking wilde komen met de autoriteiten, die in feite het gezag uitoefenden, het geen men zou hebben kunnen be schouwen, als £<e erkenning van den door de bezetting geschapen toe stand, geen nieuwe bisschoppen be noemd in de open staande bisdom men en heeft het er zich toe be paald' ne leiding van de zaken der bisdommen toe te vertrouwen aan Apostolische administrators, die ter plaatse werden gekozen. In het ge val van Polen is het gebeurd dat het ging om bisdommen met een ge mengde bevolking en gelegen dicht bij de Duitsche bisdommen en men een beroep moest doen op de hoofden var»- laatstgenoemde bisdommen. Ir. Louwes, Directeur-Gene raal voor de voedselvoorziening bevindt zich momenteel in de V. S-, teneinde besprekingen te voeren over de voedselproblemen in Nederland. J. C. SMUTS, minister-presi dent van Zuid-Afrika, heeft in een brief aan het South-Africa house te Londen, er de nadruk op gelegd, dat Nederland zoo ef ficiënt mogelijk moet worden geholpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1