NIEUW NA HET N.V.B.-CONGRES Spoedig algemeene verkiezingen in Rusland WORDT DEN HELDER WEER MARINE-BASIS? dieren WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1943 BUREAUX DR. j. VAN BEURDEN t Mgr. Griffin bezoekt den Aartsbisschop Rem bou rs-ve rvoer TRUMAN IS NOG NIET OPTIMIST DE BEULEN VAN BERGEN-BELSEN DE OPSTAND DER KOERDEN DE BRITSGHE BUITENLANDSCHE POLITIEK DE OOGST IS BINNEN! Wat wij hef meest hebben gemist! België en de Londensche conferentie 2—6 3—0 7—1 0—6 3—2 4—2 WAARD NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; 3.30 per kwartaal lie JAARGANG NUMMER 18734 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 is reden, om nog een en ander in het midd'en te brengen over het stichtingscongres van de N.V.Ö., ook omdat de be faamde kwestie van de plaatsruimte nog niet de gelegenheid' geboden heeft, zakelijk een blik te werpen op het daar behandelde. Voor zoover.... de bekendmakingen dat toelaten.... Want het is eigenaardig, d'at de N.V. B., die volgens steeds1 talrijker getui- genis, ook van bevriende pers, duide lijk het begrip politieke partij dekt, zonder het, naar haar eigen zeggen, te willen zijn een belangrijk d'eel van haar huishoudelijke zittingen ge heim hield' terwijl ze in haar pro gram openbaarheid van het werk der politieke partijen verlangt! Wij moeten objectief aannemen, dat de leiders van de N.V.B., men- schen als cl*. Banning, prof. Scher- merhorn, prof. de Quay en anderen, het eerlijk meenen als zij, betoog end „dat alle menschen van welk geloof en welke klasse ook schouder aan schouder moeten staan voor gerech tigheid, barmhartigheid, waarheid en naastenliefde", het meest en het eerst bedoelen de sociaal-paedagogi- sche taak die de N.V.B. zich stelt. Maar caarnaast zien zij nog steeds een directe taak voor de politieke vernieuwing en vorming en wij kun nen ons niet onttrekken aan den in druk, dat de voormannen van de N. V.B. er niet in geslaagd zijn, zich te ontworstelen aan een voortdurend' doorslaan van den balans naar den kant van de politiek. Dit moet het ong'eluk van de N.V.B. worden. Als zij mislukt, sleept ze de belangrijke taak, die zij op sociaal-opvoedkundig terrein, en daardoor indirect op po litiek terrein zou kunnen vervullen, In dien te vreezen val mee HET zal de N.V.B. onderhand' dui delijk geworden zijn, dat de oppositie tegen haar politiek streven niet kunstmatig is. Men spreek in de kringen van deze beweging', (die wel een volksbeweging wil zijn en ook zoo genoemd word, maar dat nog lang niet is, om den naam te recht vaardigen), veel over wat er onder het volk leeft. Weet men dat werke lijk? Is' de belangstelling, welke er voor den N.V.B. onder ,,het volk" bestaat, daar een bewijs voor? Is het juist, dat er, zooals gezegd* werd, onder „het volk" een wil tot vernieuwing, ook tot poli tieke vernieuwing bestaat? Zou dan het feit dat de N.V.B. nog zoo wei nig vat op „het volk" heeft, niet een aanwijzing zijn, dat de politieke ver- nleuwingswil van het volk zich in een andere richting uit? Constateer de ds. Buskes niet, dat de N.V.B. te weinig vat heeft op de arbeiders en zei prof. dr. Quay niet, dat dit ook g'old voor de katholieke arbeiders? Zei ds. Buskes even later niet, dat de Nederlandsche arbeiders een groote mate van nuchterheid bezitten? Is het verband' gezocht, of voor de hand liggend. Prof. Schermerhorn, een bekwaam man en een groot idealist, erkent het tweeslachtig karakter van de N.V.B. van haar oprichting af. Van die twee slachtigheid kan zij niet loskomen. Het bleek weer uit de resolutie over de samenwerking' met de politieke partijen en de verkiezingen. Niet al leen „Trouw", dat van den beginne af een afwijzend standpunt tegenover de politiek van de N.V.B. heeft inge nomen maar ook het „Vrije Volk", van de echte roode socialisten en de „Volkskrant", die het principieele geluid van Romme laat hooren, wij zen op de vaagheid, die nu weer vol gens die resolutie het standpunt van de N.V.B. kenmerkt. Maar beide bla den zijn het er over eens, dat de N. V.B. zich nu duidelijk met het ka rakter van; een politieke partij ver eenzelvigt, Het socialistische blad' In de Abdij Berne te Heeswijk (N.-Br.) is Zondag j.l. overleden pater dr., J. v. Beurden O.Praem. De Abdij der Witheeren van Heeswijk heeft een groote rol gespeeld in de sociale beweging der Nederlandsche Katholieken. Wat pater van den Eisen deed voor de emancipatie van de Bra- bantsche boeren, wat prof. van Aken beteekende voor de orga nisatie van de Katholieke werk gevers, dat was dr. van Beurden voor de organisatie van den middenstand. Opk buiten den Katholieken kring vond zijn. arbeid hooge waardeering. acht de voorgestelde samenwerking der politieke partijen ongewenscht, maar voelt voor een gezamenlijk werkprogram, en de „Volkskrant" acht de gedachte van een gemeen schappelijk program aantrekkelijk. JTOO wordt toch door den mist der onduidelijkheden de lijn der mogelijkheden steeds scherper ge trokken. Als nu de N.V.B. er nog' van af ziet, een ontmoetingspunt voor politieke partijen te worden, hetgeen haar weer veel te eng in d'e practi- sche sfeer betrekt, en men meent naast de innige samenwerking die op so ciaal terrein al zeer breed bestaat in de Stichting varj den Arbeid' en de Stichting van den Landbouw, nog be hoefte te hebben aan een ontmoe- tng*spunt op dit gebied in den N.V. B., dan behoeft het werk varj de N. V.B. niet vruchteloos te zijn. Maar dan moet alle tweeslachtigheid ver dwijnen, die in dezen tijd heelemaal niet past en slechts de verwarring in de hand werkt, die in onze volksge meenschap toch al zoo groot is. Voor de geestelijke samenwerking is voor een Volksbeweging goed werk te doen: d'at dan sommige punten duidelijk moeten vast staan, duidelijker dan op het oogenblik het geval is, zullen we de volgende maal nog even bezien. De Aartsbisschop van West- minster, Mgr. Griffin, is uit Lon den vertrokken naar het Conti nent om een veertiendaagsch be zoek te brengen aan Frankrijk, België en Nederland. Hij zal be sprekingen voeren met Kardinaal Suher, Aartsbisschop van Parijs, met kardinaal van Roey, Aarts bisschop van Mechelen en met Mgr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. TWEEDE KAMER BIJEEN! De Tweede -Kamer komt Dins dag 25 September a.s. bijeen om de werkzaamheden te regelen en het wetsontwerp inzake de rege ling van het z.g. noodparlement in de afdeelingen te onderzoeken. In aansluiting op eerder gege ven berichten deelt het Minis terie van Financiën mede, dat niet alleen de spoorwegen, maar ook andere vervoersondernemin gen geen zendingen onder rem bours zullen aannemen. CPREKEND op een persconferentie te Londen, waar hij de con- ferentie der Ministers van Buitenlandsche Zaken bijwoont, heeft de Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotov, een en ander gezegd over de Europeesche politiek, zooals hij die ziet. Aan het slot deed hij de sensationeele mededeeling, dat spoedig algemeene verkiezingen gehouden zullen worden in de Sovjet-Unie! Hij verdedigde de regeeringen in Roemenië, Bulgarije en Honga rije die z.i. het vertrouwen van de meerderheid van het volk hebben. Er heerscht rust en orde in die landen. Hoe eerder in Griekenland een democratische regeering optreedt, hoe beter het is. Het collectief beheer (trustee) over Griekenland vond hij ongewenscht. Hij is blijkbaar van meening, al zei hij dat bij deze gelegenheid niet, dat het aan Rusland alleen voorbehouden moet zijn, op deze wijze ook Griekenland te beïnvloeden. Ten aanzien van Triëst zeide hij, dat het voorbarig en niet verstandig zou zijn, wanneer hij thans reeds iets over deze aan gelegenheid zou zeggen. Het zou overigens rechtvaardig en eerlijk zijn, wanneer de gebieden, die behooren aan de Kroaten en de Siovenen, aan deze volkeren, die thans tot Joego-Savië bèhooren, gegeven zouden worden. Het zou verder juist zijn, wanneer de Italianen bleven in die gebieden, die Italiaansch zijn. Ook ten aanzien van Istrië en Stiermar ken moet men trachten tot een billijke oplossing te komen. President Truman heeft weer een en ander gezegd over de voedselvoorziening van Europa. Hij is nog niet optimist. Eigen aardig is, dat terwijl tot nog toe steeds gezegd is, dat de bevoor rading een kwestie van transport was, de president thans zeide, dat het voornamelijk om een fi nancieel vraagstuk gaat. De Ame- rikaansche regcering stelt pogin gen in het werk, om daarvoor oplossingen te vinden. De V.S. zullen Europa helpen „tot aan het einde van Ihun krachten". Tijdens het proces tegen de beulen van Bergen-Belsen ver klaarden de verdachten, dat zij onschuldig waren. Hierop heeft de aanklager een uitvoerige aan klacht ingediend tegen hen, waar in hij mededeelingen deed over de toestand in deze kampen, ver vuiling, mishandeling, dood, zelfs kannibalisme waren normaal. De aanklager ging verder, dat de verdachten de schuld wel op de Engelschen zouden gooien, omdat alle vervoer in chaotische toe stand was, maar dan verwees hij naar een soldatenkamp daar in de buurt, waar enorme voorra den aan voedsel zijn gevonden, die niet verdeeld werden onder de gevangenen, o.a. medicamen ten van het Hongaarsche Roode Kruis. De zitting werd hierop verdaagd. Ondanks de censuur van de regeering van Irak, zijn berich ten over den opstand der Koer den doorgesijpeld. De poging van den leider der Koerden, nog eens de aandacht der groote mogend heden te vestigen op den toe stand van zijn volk, is mislukt. De stammen der Koerden in Irak heeft hij kunnen mobiliseeren, maar niet de Koerden in Iran, Syrië en Turkije. De regeeringen van laatstgenoemde drie landen oefenen een strenge grensbewa king uit en verhinderen een uit breiding van den opstand. Niet temin heeft de Iraaksche regee- ring groote moeite om den op stand meester te worden. De conferenties van San Fran cisco en van Potsdam, alsmede de eerste rede van Bevin, Enge- lands minister van buitenland sche zaken, in het Lagerhuis, hebben thans een duidelijk denk beeld gegeven van de door Groot- Brittannië in de toekomst te voe ren buitenlandsche politiek. Men kan zeggen, dat deze politiek de volgende zes voornaamste doel stellingen beoogt: 1. Volledige samenwerking, po litiek, militair en economisch met de Sovjet Unie en de Ver. Staten. 2. Samenwerking met alle an dere leden der vereenigde naties, in Hel bijzonder met Frankrijk en Ohina, teneinde oorlog te voorkomen en het wereldherstel te bevorderen. 3. Handhaving der internatio nale kracht van de Britsche Commonwealth en herstel van de economische welvaart, die door de oorlogvoering geleden heeft. 4. Spoedige herleving van het economisch leven in Europa en het vestigen in alle bevrijde lan den van regeeringen, die volledig representatief zijn voor haar vol ken en gekozen zijn door vrije, geheime verkiezingen. 5. Een politiek tegenover Duitschland, die het dit land onmogelijk maakt ooit weer oor log te voeren en het in de toe komst een nuttige rol laat spe len, 6. Internationale samenwerking tot verhooging van de produc tiviteit der wereld en van den levensstandaard der bevolking, De korenoogst is vlot binnen gekomen. Dit is een succes voor onze landbouwers. Gebrek aan paarden, wagens en arbeidskrach ten ten spijt hebben de boeren en hun helpers dit resultaat be reikt door extra hard te werken. Thans is de aardappeloogst aan den gang. Door inschakeling van 10.000 arbeiders uit de steden is men vol vertrouwen dat ook de aardappelen alle op tijd uit den grond zullen komen. OP de persconferentie te Washington heeft de di recteur-generaal voor onze voedselvoorziening, ir Louwes, een en ander gezegd over onze voedsel behoeften, waarna hy aan het slot samenvattend zei de: „Wij kunnen niet direct in geld betalen maar wij zullen betalen met voortbrengselen van onzen arbeid, als ons den tyd wordt gelaten. Wij koes teren niet langer vrees. Wy zijn door een dal van duister nis gegaan, waarmee niets wat de toekomst brengt, kan wor den vergeleken. Een dal van duisternis, waarin geen arbeid was, geen licht, geen moge lijkheid om tot werken te ko men, geen verbinding met el ders ,geen krant en het ergste van al: geen vrijheid Wat wy het meest hebben gemist, zijn een vrye pers en een vrij parlement geweest. Welnu, zeggen wij op onze beurt, die vrije pers hebben we en met het vrije parle ment is een begin gemaakt, dus laten wij dat waardeeren! Men volgt te Brussel met aan dacht het verloop van de werk zaamheden der conferentie van ministers van buitenlandsche za ken, thans te Londen bijeen. Som mige punten van de agenda der bespreking zijn van het grootste belang voor dit land, o.m. het statuut van Rijnland en de inter- nationaliseering van Ruhr. De Belgische regeering staat in. nauw contact met de andere re geeringen wat betreft deze vraagstukken en het is niet uit gesloten, dat België evenals an dere landen uitgenoodigd zal worden deel te nemen aan de be sprekingen te Londen. Voorts wordt er op gewezen, dat België, dat in staat van oor log met Italië heeft verkeerd en dat met zijn koloniaal leger een schitterend aandeel heeft geno men in den Abessijnschen veld tocht, insgelijks bij het sluiten van het vredesverdrag met Italië is betrokken. X/OOR Den Helder is de kwestie van de terugkeer van de Marine een kwestie van to be or not to be. De energieke burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, die na zijn veeljarige gevangenschap in Scheveningen en Buchenwalde, direct weer zyn oude, hem toekomende plaats innam, is ten aanzien hiervan optimis tisch gestemd. Volgens hem zyn Den Helder en de Marine niet van elkaar te scheiden. Voorloopig wijdt hij zijn aandacht aan den. wederopbouw van Den Helder. De Amsterdamsche architect Wieger Bruin heeft hiervoor grootsche plannen ontworpen, die het verwoeste centrum een geheel ander aanzien zullen geven. De partieele plannen voor verschil lende details zijn reeds goedge keurd. Voor den opbouw van het typische „Ouwe Helder" zijn nog geen plannen gemaakt. Inderdaad is de terugkeer van de Marine voor Den Helder een levenskwestie. Voor dat het Noordzeekanaal gegraven was en het Noordhol- iandsch Kanaal de verbinding vormde tusschen zee en IJ, was Den Helder een bloeiende stad met vele groote koopmanshuizen. Nadat het Noordzeekanaal een zooveel kortere verbinding met. Amsterdam had tot stend ge bracht, brak er voor Den Helder een tijd van verval aan, waarna door de Marine weer eenige op leving ontstond. Op de Rijkswerf werkten nor maal een kleine 2000 werklieden, benevens 250 ambtenaren; op 1 Mei 1945 1117 werklieden en 229 ambtenaren; momenteel 1100 werklieden en 250 ambtenaren. De 700 werklieden, die nog thuis waren, gaan ook weer aan den slag. (Vervolg pag. I, le kolom)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1