STRIJD OM ARNHEM HERDACHT 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE BEZETTING VAN JAPAN Stad en Omtrek BURGEMEESTERS GEVRAAGD Woensdag 19 September 1945 De 17de September 1944 welk een storm van herinnerin gen komt aansuizen op eenieder, die dien dag aan den zuidelijken VeluwezGom heeft beleefd. Het is de dag die inleidde in de meest heroieke periode, een der beslis sende fazen van de bevrijding van Europa door de geallieerde legers. The battle of Arnhem, de stryd van de tienduizend mannen van de First Airborne Division, die samen met Poolsche parachutis ten voor de aanrukkende hoofd macht der geallieerde legers in grootscheepsche, gedurfde opera ties uit de lucht werden ingezet rond de stad Arnhem sleutel positie in het Buitsche verdedi gingssysteem om haar onver hoeds aan te pakken en aan den vijand te ontfutselen. Deze strijd werd verloren, omdat de Duitschers zich herstelden van den eersten schok en toevalligerwijze een reserve in. het gevecht konden wer - pen, die door haar veel zwaardere en effectievere bewapening de luchtlan dingsdivisie tot overgave kon dwin gen. De buitengewoon moedige wijze waarop de parachutisten hun aan - vankelijke terreinwinst slechts met stukjes en beetjes prijsgaven, zien verbeten teweerstellend tegen een overmacht, het feit, dat een vijfde deel der ingezette geallieerde solda ten hun ijveren voor de goede en rechtvaardige zaak heeft moeten be talen met het leven, dit alles maakt, dat the Battle of Arnhem niet alleen geworden is tot een mijlpaal in de krijgsgeschiedenis der laatste jaren, maar een begrip over de geheele wereld: de heldhaftigste strijd, ooit ter wereld door luchtlandingstroepen gestreden. Arnhem, de stad welke middelpunt en doel was van de enorme ■worste ling en welker lot zoo nauw verbon den was aan het al dan niet slagen van deze geallieerde krijsgoperaties, te stad, welke na de mislukking' zoo veel offers heeft moeten brengen. Nergens in ons land werd de verbon denheid van het B'ritsche en het Ne- derlandsche volk zoo intensief be leefd als hier, waar het B'ritsche bloed in stroomen heeft gevloeid. Juist deze gezamenlijk gebrachte of fers smeedden hechte banden tus - schen hen die probeerden ons te be vrijden en de bevolking van deze streek. Deze gedachte heeft eenige lei dende Airborne-officieren en ver- WORDT DEN HELDER WEER MARINE-BASIS? (Vervolg van pag. 1) De Werf is vele malen het voor werp geweest van bombardementen, terwijl ae moffen veel materiaal, vooral het materiaal voor groote werken er vandaan gesleept hebben. Voor de uitvoering van groote wer ken is deze werf dan ook niet ge schikt; voor de reparatie van klein materiaal kan zij echter nog ge bruikt worcen. Ook aan de haven en verschillende dienstgebouwen, als Marine hospi taal, kazerne en bakkerij is groote schade aangebracht. Hoewel de haven van Nieuwediep een der weinigen is, die op natuurlijke wijze, door de strooming van eb en vloed, op diepte gehouden wordt, is zij ten eenenmaie ongeschikt voor groote oorlogsbo dems, die er niet in kunnen draaien. Als eerste marinehaven in ons lanc'. vooral voor klein materiaal en onder zeeërs heeft de haven van Nieuwe diep echter steeds haar groot nut bewezen. Dat Den Helder weer Marinebasis zal worden, hangt van vele factoren af. Het is bekend, dat de Minister van Marine, Z. Exc^ J. H. de Booy, voorstander is van centralisatie van de Marine; dat hij Den Helder enge schikt acht voor groot-materieel en ook niet bij voorkeur aan Den Hel der denkt als opleidingscentrum voor de adelborsten. Dat den laatsten tijd de marine schepen in plaats van Den Helder, Rotterdam aandoen, waar ook de Ma- rinestafmuziek overigens ambu - Iant meestentijds vertoeft, wil nog niet zeggen, dat Rotterdam, de eerste koopvaardijhaven van ons land', te vens eerste marinehaven zou worden. Ook de thans nog zwaar-gehavende haven van LJmuiden met die van het nabije Amsterdam biedt mogelijkhe den voor een Marinebasis; verder wordt Schiedam als toekomstige ma rinebasis genoemd'. Zoolang' de sterkte van onze nieu we vloot niet vaststaat, zal er ook, wat de plaats van de Marinebasis betreft, geen zekerheid komen. Ook de volksvertegenwoordiging, die de gelden zal hebben te voteeren, zal hierbij een "woordje meespreken. On verschillig, waar de Marinebasis zal komen, in Den Helder, IJmuiden of Rotterdam, of wellicht Vlissingen, overal zal dit met groote uitgaven ge paard gaan. Behalve Marlnestad was Den Hel der ook visschershaven, doch deze levensbron is niet van zoo'n groote beteekenis, dat daardoor Den Helder weer tot een stad van. 40 a 50.000 zie len zal kunnen uitgroeien. Alleen, waneer Den Helder weer Marineba sis wordt, zal het weer een stad van eenige beteekenis kunnen worden; zoo niet, dan is ook voor Den Helder het lot weggelegd van een oud-ver geten stadje, zooals er liggen aan de kust van de dood'e Zuiderzee, scheidene ingezetenen van Arnhem, onder leiding' van den Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra en een aantal personen uit den illegalen strijd het plan doen opvatten, telken jare op 17 September de dooden, die in dien strijd, zoowel aan geallieerde zijde, als onder de binnenlanósche verzets lieden. gevallen zijn op plechtige wijze te herdenken. Dit comité had voor dit jaar een reeks plechtigheden georganiseerd. Iii bijzondere kerkdiensten werd des ochtends voor de zielerust der doo den gebeden, in de protestantsche diensten werd' daarbij een korte re devoering gehouden. Verscheidene geallieerce militairen woonden deze kerkdiensten bij. Het hoogtepunt vormde wel d'e onthulling van het bij den Noorde lijken afrit der brug geplaatste voor- loopige monument. Hooge ambtenaren van het Amerikaansche departement van buitenlandscüe zaken te Wash ington hebben hun verwonde ring geuit over bepaalde berich ten uit Tokio, die generaal Mac Arthur de verklaring in den mond hebben gelegd als zouden de bezettingstroepen binnen een half jaar worden verminderd tot 200.000 man. Het departement is van meening, dat een dergelijke lage schatting over de geheele wereld den indruk zou kunnen vestigen, dat de Ver. Staten be zig zijn hun diplomatieke positie in het Verre Oosten te verzwak ken, nu de vredesverdragen wor den opgesteld en talrijke belang rijke kwesties over de politiek in Ocst-Azië aan de orde komen. Het noemen van een zoodanig laag cijfer zou tevens op de ja panners den indruk kunnen ma ken, dat de Amerikaansche re- geering terugkomt van haar voornemen, Japan te demilitairi- seeren en in democratische rich ting te sturen. ONGEREGELDHEDEN OP JAVA Berichten uit Java bevestigen de recente meldingen betreffende den deplorabelen voedseltoestand op dit eiland. De vrijlating en ontsnapping van duizenden ge- interneerden en gevangenen heb ben ten deze de situatie nog ge compliceerder gemaakt. Voorts werden er alarmeerende berichten ontvangen omtrent de politieke evolutie op Java. Er zouden zich ongeregeldheden hebben voorgedaan, omtrent wel ker uitbreiding en ernst men zich echter aan de hand van de be schikbare gegevens, nog geen juist beeld kan vormen. Overi gens dient opgemerkt, dat deze berichten van een voor ons on controleerbare bron afkomstig zijn. Wat w-e vu-el ernlii qAaag, uüZten loeten j| Ziju ook de grooten hun stuur nog kwijt? Hebben ook leidende.fi guren op verschillende posten, met name sommige redacteuren van „groote" bladen, die men aan het ministerie van Binnenlandsche Za ken „euphemistische'* bladen met een.... „landelijke verschijning" noemt, er last van, dat ze de goede normen kwijt zijn? Herhaaldelijk komt het voor, dat dergelijke bla den berichten en beschouwingen op nemen uit Amerikaansche bron, welke berichten sensationeel, ten- densieus en onjuist zijn. Reeds voor den oorlog was het meermalen noo- dig', tegen dit Amerikanisme in de pers te waarschuwen. Nu is het meer noodig dan ooit. Dergelijk onrustige, soms ge vaarlijke, twijfelachtige berichtge ving is niet in het belang van ons volk, nu minder dan ooit, nu het twijfelachtige evenwicht van veler geest niet veel kan verdragen. Enke le bladen die toch een reputatie hebben op te houden, hebben er geen been in gezien, dezer dagen een verhaal op te disschen van een me neer van het befaamde agentschap United Press, over Indië, dat voor hands volkomen oncontroleerbaar is en dat behalve sensationeele verha len over gevangenen, die onnooaig onrust wekken, toespelingen inhoudt op politieke ontwikkelingen, die op geen enkel officieel g'egeven steu nen. Het ware wenschelijk, dat men dergelijke sensaties in de pen hield. De pers heeft een andere roéping, maar...... niet alleen de pers. Ook andere leiders van het volk moeten zich soms ietwat meer in acht ne men. Het komt nogal eens voor, dat minister uitlatingen in kranten, in radio of in zalen gehouden, moeten rectificeer en, wanneer sommige uit latingen niet tegen de publieke cri- tiek bestand zijn. Meestal „heeft de minister het dan 'niet zoo gezegd" Ook dit verschijnsel is niet nieuw. Maar van menschen van de vernieu wing verwachten wij beter en het is nu eenmaal een tijd! van geestelijke spanning, waarin het publiek nogal teergevoelig is, en gauw geschokt. Oppassen is in de voorlichting de boodschap. En wanneer het groene hout een slecht voorbeeld: geeft, wat hebben wij dan van het dorre te verwachten Koning Haakon van Noorwegen bezoekt 26 September Denemarken, zijn broeder, Koning Christiaan, wordt dan 75 jaar. De Ameri kaansche Marine zal bij wijze van proefneming, om de uitwerking te controleeren, 'n atoom bom laten vallen op 'n Japansch oorlogsschip. De vrouw en dochter van Himmler zullen als getuigen gehoord wor den in het proces tegen de oorlogsmisdadigers. Uit publicaties van officieele Engelsche do cumenten is gebleken, dat Churchill in 't na jaar van 1944 voorstel len van Franco, om deel te nemen aan vre desregelingen of 'n toe komstige wereldorgani satie, vierkant afgewe zen heeft. Havenar beiders in Napels heb ben geprotesteerd tegen het feit, dat Duitsche krijgsgevangenen aan 't werk worden gezet. Zuid-Afrika heeft een controle ingesteld op de exploitatie en den uitvoer van uranium, dat voor atoombommen wordt gebruikt. Er wordt een nieuwe am bassadeur van Spanje in Londen benoemd. President Truman heeft het ontslag van Stim- son, den minister van oorlog aanvaard. De beroemde Italiaansche dirigent Toscanini, die om het fascisme naar Amerika vertrok, zal 't befaamde Scala-orkest te Milaan weer leiden. Deensche oudheid kundigen ontdekten in Oromme, Seeland, een woning, die wel 10.000 jaar oud moet zijn. De moordenaar van den Egyptischen pre mier Achmed Maher Pasja, is terechtgesteld na twee jaar. Ook de Fransche Blokzijl, de radiospreker Paquin is, te Parijs, ter dood veroordeeld. Te Haarlem is de mo torrijder v. d. K. uit Katwijk op slag gedood, zijn vrouw op de duo, zwaar gewond. De 65-jarige alleenwonende dame M. is te Haarlem door gasverstikking om het leven gekomen. Te Hilversum reed een Roode Kruisauto tegen een boom, waarbij een 36-jarige inwoonster om het leven is gekomen. Het bureau voor oorlogspleegkinderen, Heerengracht 410 te Amsterdam, belast zich met de omwisseling van gelden van oorlogs pleegkinderen. De Nederlandsch-Indische re geering heeft boodschappen ont vangen van verschillende Indo nesische autonome bestuurders en vorsten, waarin deze uitdruk king gaven aan hun vreugde bij de bevrijding van hun gebieden en volken van het Japansche juk. Er zijn, zooals uit een telling gebleken is, in Batavia niet zes tienduizend geïnterneerden, zoo als eerst gemeld werd, maar slechts zesduizend. ALKMAAR DE ONBEWAAKTE OVERWEG Tragisch ongeluk Dinsdagavond om 9.15 kwam een motorrijder met duorijder uit het Zévenhuizen en wilde den overweg naar de Zevenhuizerlaan passeeren. Op dit xJioment kwam een trein uit de richting Amster dam. De motorrijder, die dit op het laatste moment zag, wist toch nog voor den trein om te komen, maar de duorijder, de heer C. Verduin, werd gegrepen en in de Spoorbeek geslingerd. Het slacht offer was op slag dood. Het on geval is des te tragischer, daar de heer Verduin vandaag in het huwelijk zou treden. De geeste lijkheid heeft het slechtoffer het -H. Oliesel toegediend. OPBRENGST SPELDJESDAG De Maandag gehouden speld jesdag ten bate van de Vereeni- ging tot bestrijding van de t.b.c. onder het spoorwegpersoneel en zijn gezinnen, heeft f 3535.35 op gebracht. CIGAKETTENBIEFSTALLEN Vannacht is op brutale wijze ingebroken in een tweetal siga>- renwinkels. In- beide gevallen werd een dikke spiegelruit op de hoogte van de etalage verbrijzeld op een wijze, die doet vermoe den, dat hier dezelfde daders aan het werk zijn geweest van de on langs gepleegde chocoladedief- stalien-. Bij de fa. de Frenne in de Langestraat werden 50 pakjes Engelsche cigaretten weggenomen en bij den heer E, Broers, Mi-ent hoek Fnidsen, niet minder dan Jongeren vóór De Minister van Binnenland sche Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de mogelijkheid is opengesteld te soliciteeren naar het ambt van burgemeester in een aantal ge meenten. Wij missen op dit lijstje de gemeenten Heiloo en Bergen in Noordholland, die weliswaar niet zonder burgemeester zitten, doch wier burgervaders eerder „burgex'-grootvader" genoemd kunnen worden-. Immers de voor deze twee gemeenten tijdelijk aangestelde waarnemend burge meesters zijn grijsaards van om en nabij de 70. Die van Heiloo, 'n- gepensioneerd ambtenaar van een- departement, genoot reeds eenige jaren zijn otium cum dig- nitate, terwijl de heer Lovink te Bergen reeds jaren geleden ge leden gepensioneerd werd als burgemeester van- Anna Paulow- na. Wij kunnen de heeren dank baar zijn, dat zij, toen ,,'t Ge meen hen riep" zich in de eerste weken beschikbaar gesteld heb ben voor 't algemeen belang, doch meenen, dat het nu toch tijd wordt, dat zij zich voor goed aan hun „otium cum dignitate" over geven en hun plaats beschikbaar stellen voor jongere krachten, waaronder er genoeg te vinden zijn- met capaciteiten voor het mooie ambt van burgemeester. En dan denken wij niet op de eerste plaats aan de bestuurs ambtenaren, die van meening zijn, dat men juist onderlegd moet zijn op het gebied van de genjeente-administratie om bur gemeester -te kunnen zijn. Er is voor het burgemeesterschap nog wel iets anders noodig. Een burgemeester moet, wat het administratieve beheer van de gemeente betreft, zich kunnen verlaten op zijn ambtenaren; hij zelf moet iemand zijn met veel menschenkenms, met talenten voor bestuur en organisatie; hij moet voortgekomen uit het volk voor het volk bereikbaar zijn en als vlot spreker de ge meente, waar het noodig is, be hoorlijk kunnen vertegenwoordi gen. Hij moet zich voorts riet al te verheven voelen boven zijn burgers, doch voor hen toe gankelijk zijxv zonder aanzien des persoons, zonder acht te slaan- op geloof of politieke richting; hij moet ook een man zijn met een breede blik op het maatschappe lijk leven en op de toekomst van zijn gemeente. Daarom kan een burgemeester voortkomen uit verschillende beroepen, wanneer hij deze eigenschappen maar be zit. Als derde punt willen wij de aandacht vestigen op de samen voeging van gemeenten. Reeds eerder werden, de vier Langen- dijk^r gemeenten samengevoegd. Zou nu er burgemeestervaca tures zijn in Schermerhorn en Noord en Zuid-Scheimer, twee grensgemeenten van de Schei-- meer het niet een- geschikt oogenbli-k zijn, om ook hier tot samenvoeging te komen van al cjie gemeenten, die nu in en aan d-en rand van- de Schermer lig gen, zoodat we een groote plat- telangsgemeente „De Sch-ermer" zouden krijgen, zooals ook de Wieringermeer en de Haarlem mermeer. Er zou bij deze gele genheid althans een begin mee gemaakt kunnen worden. Er zijn verschillende argumenten voor aan te voeren, die hiervoor plei ten. Wij zullen ze niet gaan op sommen; het ligt voor de hand, dat in één- groote plattelandsge meente de zaken beter kunnen marcheeren dan in tal van kleine prutsgemeenten. De geschiedenis van den Langendijk is er om het te bewijzen. Fr, Q. 1500 cigaretten, terwijl hier ook nog een kistje van 100 sigaren to taal werd leeggeplunderd. De re cherche stelt een onderzoek in-. ERNSTIGE AANRIJDING De melkslijter Roskam is op den rijksstraatweg door een be stelauto van de P.T.T. van ach teren aangereden en- met een ge compliceerde linkeronderbeen- breuk in het St. Elisabethzieken- huis opgenomen-, GELD-INl.E VERING Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare ken nis, dat zij in opdracht van den Mi nister v. Financiën hebben bepaald, dat in ceze gemeente de inlevering van bankbiljetten, muntbiljetten en zilverbons moet geschieden door degenen wier achternaam begint met één van de letters: A B of C op Woensdag 26 Sept.; DEFGIJofN op Donderdag 27 Sept.; H of K op Vrijoag 28 Sept.; L M O P Q of R op Zaterdag 29 Sept.; S T U of V op Maandag 1 October; W X IJ of Z op Dinsdag 2 October. De inlevering kan geschieden bij het postkantoor of bij een Bank of Commissionnair in effecten, die zijn aangesloten bij de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken, Land- bouwcredietbanken en Spaarbanken, naar keuze van dengene, die het geld heeft in te leveren. De kantoren zijn daartoe op elk der genoemde dagen geopend van 9 tot 17 uur. Bij de inlevering, zoowel door par ticulieren als voor vereeniglngen e.a., moet worden overgelegd een door kend specificatie formulier vermel den inleveraar ingevuld en ondertee- dende het aantal van iedere coupure (soort) der in te leveren bank- en, muntbiljetten en zilverbons. Deze formulieren worden uitgereikt ten distributiekantore gelijktijdig met de omwisseling van f 10.per persoon. Voor vereengingen e.d. zullen speci ficatie formulieren bij de banken verkrijgbaar zijn. Militairen in werkelijken dienst, die in gemeenschappelijke voeding zijn. kunnen hun papiergeld inleveren bij den betaalmeester van het onderdeel waartoe zij belmoren. Een ieder houde zich stipt aan bo venvermeld letterschema. Let er op, dat de volgorde der letters niet ge heel alphabetisch is. Na 2 October kan in geen geval nog geld worden ingeleverd. Men vergete niet spaarpotten, afzonderlijke kas sen e.d. tijdig te ledigen voor inleve ring van het papiergeld, BEKEERLINGEN AVOND VAN PATER SMULDERS De avond voor bekeerlingen van Woenscag 19 Sept. om 8.15 n.m., wordt niet in de Muziektuin, maar bij Haring. Oudegracht 130. gegeven. DERDE ORDE AVOND De Derde Orde avond van Vrijdag 21 Sept. wordt niet in d'en Muziek tuin maar in de kl. zaal van de Har monie gegeven. ZWIJNTJESJAGERS OP PAD Zaterdagavond is uit een tuin tje voor een perceel aan den Kennemerst raat weg een motor - merk D.K.W. - gestolen. Denzelfden avond is een afge sloten heerenrijwiel ontvreemd op de Nieuwesloot en Maandag een rijwiel op de Nassaulaan. BURGERLIJKE STAND GehuwdPetrus J. Valkering en Gerarca M. Soecker. Overleden: Christina Ketting, wed. van J. van der Vis, oud 66 jaar; Jan Hemmel- der. wedr. van H. M. Schouten, oud 91 jaar; Jan van Hekezen, geh. met G. Hibma oud 42 jaar; Cornelia C. van der Park. wed. van Acrianus .Kaandorp, oud 79 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2