NIEUW L.T.B/ers IN HEILOO SCHANDELIJKE TOESTAND in Javaansche kampen DEN ZEDELIJKEN OORLOG dreigen we te verliezen" Uitzending van arbeiders naar geteisterde gebieden VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945 BUREAUX N.H. j-385 Katholieke pers in Polen beschuldigt Regeering „Praatje op de brug" NATIONALE ZITTING KATHOLIEKE ACTIE 40 Engelsche of Amerik. sigaretten op bon 51 GUERILLA OP JAVA? NIEUWE PRESIDENT VAN „WARMOND" POT GEEN ZINK OP! Molotof sprak in raadselen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18736 ALKMAAR Langestraat 42 'A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 let 102; I1; ioemd: I HALL. Ban de fter op Beste plan- I. Maar pst bij. lijk; H, jifber- tteereri- r\E opzegging van het Concor- daat door de regeering heeft 'n heftige reactie in de Poolsche Katholieke pers uitgelokt; o.m,. beschuldigt de „Popoio", het or gaan van de Christelijke Demo cratie de regeering ervan te lie gen De ministerraad had n.l. een verklaring laten publiceeren, waarin vermeld stond, dat de H. Stoel op eenzijdige wijze de aan gegane verbintenissen verkracht heeft, door tijdens de bezetting reglementen uit ie vaardigen, die tegenstrijdig waren met haar vroegere verklaringen Hiertegen protesteert de „Popoio" ten stel ligste, want ver van een houding aan te nemen, die in tegenspraak zcu zijn met het Concordaat, heeft de H. Stoel niet opgehou den fel tegen het Reich' te strij den om de vrijheid van Polen te verdedigen. Het dagblad herin nert vervolgens aan het werk van het Vaticaan ten gunste van Po len en verklaart, dat de Poolsche regeering niet spreekt uit naam van Polen, waarvan zij de ware dankbaarheid en den trouw aan het Hoofd der Kerk heeft ver raden. In het „praatje op de brug" zal de Minister van Binnenlandsche Zaken, Z. Exc. Min. Beel, een radiotoespraak houden over de zuivering van het overheidsper soneel. CEN speciale correspondent van A.N.P.-Aneta, Robert Kiek, geeft verslagen over zijn bevindingen in de kampen op Java Htf trof er verschrikkelijke toestanden aan. Het is een wreede geschiedenis van Japansche heerschappij en misdaden jegens geïnterneerden zoo wel als jegens krijgsgevangenen. Er bevinden zich thans nog slechts 6000 krijgsgevangenen op Java, de rest is geëvacueerd naar Siam, Japan en Singapore. WAN gezaghebbende zijde ver nemen wij: Particuliere be richten wijzen erop, dat de situa tie inderdaad zeer ernstig is ge weest in de verschillende inter- neeringskampen Door de reeds verleende hulp van de veldgroe pen van de Hulpactie en den aanvoer van voedsel en medica menten verbetert de toestand ech ter snel. Het moreel van krijgsgevange nen en geïnterneerden staat on danks de doorstane ellende op een hoog peil. De eerste tastbare verbetering is reeds gekomen en nog meer hulp van buiten, op den kortsten termijn wordt verwacht. Omtrent ten en ander zullen ongetwijfeld ten spoedigste be richten ten telegrammen, doorko men, die dan in allerijl hier te lande gepubliceerd zullen worden. De toestanden in sommige inter- neeringskampen schreien ten hemel. Weliswaar zijn er tot dusverre geen gevallen van onteering gemeld', doch de g'edraging der Japanners ten op - zichte van de Europeesche vrouwen was wreedaardig. Verreweg het slechtste kamp schijnt het vrouwed en kinderenkamp te Ambawara (in Kedoe) op Java te zijn. Hier werden meisjes en vrouwen van 16 jaar en oud'er gedwongen wegen aan te leg gen, boomen te kappen en anderen yy TE Utrecht is Donderdag in de Schouwburg de nationale bij eenkomst van de Katholieke Actie gehouden, onder leiding van dr. ir„ F. Ph. A. Tellegen. Van de vele vertegenwoordigers van regeering, geestelijkheid en R. K. organisaties, die aanwezig waren, noemen wij Z. Exc. dr. L. J. M. Beel, minister van Bin nenlandsche Zaken en prof dr. Sassen, vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs. Verder prof. dr. Kors O.P-, voorzitter van den K.R.O., mgr. J. G. van Schaik, geestelijk advi seur van het R. K. Werklieden verbond, moderatoren der R. K. Studenfrenvereenigingen en van vele katholieke organisaties en in stellingen. In zijn openingsrede stelde de voorzitter met vreugde vast, dat zoo - velen zich bereid hebben verklaard, om In onderlinge samenwerking' plannen tot geestelijken opbouw ter uitvoering te brengen. „Wij behooren tot de overwin naars van dezen oorlog, niet alleen door onze bijdrage op militair ge bied, maar ook doordat ons volk de opgedrongen levensbeschouwing heelt afgewezen. Alleen wij dreigen den zedelijken oorlog te verliezen". De eerste spreker was rector dr. A. Olierook uit Amsterdam, die de volgende gedachte ontwikkelde: Vanaf het begin van haar bestaan lieeft de kerk de hulp van leeken niet kurmen en willen missen. De Katholieke Actie heeft dan ook een bijna onmetelijk arbeidsveld. Laten wij allen In vrije, maar geordende samenwerking de handen ineen slaan by den geestelijken opbouw van ons volk, met geestdrift en on wankelbaar godsvertrouwen. Nooit was de kans gunstiger en wee ons, als wij het getij laten verloopen, zoo dat wij komen te staan op geeste lijke ruïnes. Daadkrachtige mede werking van leidende figuren is on ontbeerlijk. Dr. Olierook deed' voorlezing van een schrijven van Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, waarin deze te kennen geeft dat de leiders van de Katholieke Actie juist gezien heb ben dat het programma van geeste lijken opbouw niet uit te voeren is, tenzij in eendracht en krachtige sa menwerking van alle R. K. organi saties. Medegedeeld werd vervolgens dat tot landelijk directeur der geheele Katholieke Actie benoemd is Mgr. F. Hendrikx, vicaris-gneraal van het bisdom 's-Hertogenbosch. Z. Exc. Dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandsche Zaken, begroet te namens de regeering met vreugde en instemming liet initiatief der Ka tholieke Octie. Hij zegde toe dat de regeering haar ontwikkeling met be langstelling zal volgen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van Vrijdagmiddag 21 Sept 12 uur op bon 51 der tabakskaart 40 Engel sche of Amerlkaansche import- sigaretten gekocht kunnen wor den, Deze sigaretten zijn van de merken: Craven A, Craven plain, Gold Flake, Players, State Ex press, Press 333, Shirley en Mar vels. Men zal in het algemeen genoegen moeten nemen met het merk of de merken, welke de winkelier in voorraad heeft. Rho- desia-slgaretten, sigaren of tabak mogen niet op deze bon worden verkocht. zwaren handenarbeid te verrichten op hongerrantsoenen. In zeven andere kampen in en om Batavia zijn de toestanden uiterst slecht. In het vrouwenkamp te Tjr- deng leefden 10.000 Nederlandsche vrouwen in 300 huizen. Het beste kamp te Batavia is Kramat, waar een aantal families tezamen leeft. (Vervolg pag. 2, le kolom) In een bericht over den toestand in Nederlandsch Indlë meldt de cor respondent te Melbourne van de Times" dat de stad Batavia nog1 on der nle Japansche bezetting' staat. Eenige groepen van Indonesiërs ma ken plannen een guerilla te voeren, zoowel tegen de Japanners als tegen de geallieerden. Gedurende den nacht werden Japansche legeroffi cieren uit hun auto's getrokken en vermoord. Guerilla-groepen hebben Europeanen aangevallen en vooraan staande Indonesiërs, die gedurende den geheelen oorlog loyaal zijn ge bleven jegens Nederland', bedreigd. De groepen stonden onder sterken Japanschen invloed en werden ge wapend om de geallieerden te be- stryd'en. Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den Hoogeerwaarden Hooggeleer den Heer Kanunnik W. J. J. de Jongh als President van het Theolo- gicum te Warmond en hem benoemd tot Pastoor te Ouderkerk ad. Am- stel; tot President van het Theolo- gicum te Warmond den Zeereerw. Hooggel. Heer H. J. van Deursen, die Directeur was van het Philosophicuift te Warmond. Vervolgens tot Pastoor te Dord recht (H. Bonifacius) den Weleerw. Heer D. Schoenmaker, die Pastoor was te Ouderkerk a. d. Amstel. Verder tot Pastoor te 's Gravenhage (O. L. Vr. v. Goeden Raad) den Weleerw. Heer W. Ch. C. M. van Alphen; tot Pastoor te Badhoevedorp den Weleerw. Heer J. P. van Zon; tot Rector van het Ziekenhuis S. Joës de Deo te Haarfem den Hoog'eerw. Heer Kanunnik Officiaal C. G. van Trigt, die Professor was in het Ker kelijk Recht aan het Theologlcum te Warmond. De Regeering heeft het oppot ten van zinken geld positief ver boden tot hoogere bedragen dan tien gulden in vjjf en twintig centstukken en tien-centstukken, één gulden in stuivers, vijf en twintig cent in twee-en-een- halve-centstukken en een-cent stukken. Overtreding van het verbod is misdrijf. De politie zal scherp optreden. De diplomatieke correspondent van het Engelsche blad „Times" merkt op, dat de verklaring aan gaande het beheer der voormali ge Italiaansche koloniën, door Molotof gegeven, algemeen mis verstaan is. Molotof heeft enkel gewezen op het feit, dat de Sov jet-Unie bij deze zaak belang heeft en dat zij in dit geval voor- (2aatsie nteuws Met ingang van 1 October komt er verplichte registratie van alle motorvoertuigen; daarna komt er een herverdeeling in het alge meen belang. De commandant van het Interneeringskamp te Harderwjjk is wegens onge schiktheid ontslagen; te Voorburg zjjn de commandant en onder commandant van een Internee- ringshuis gearresteerd wegens grove nalatigheid. Ook zelf standige winkeliers kunnen na 25 September niet meer dan hoogstens 300 gulden inleveren. stander is van een individueel en niet van een collectief beheer (trusteeship). Dat juist Rusland dit beheer zou moeten hebben, met name over Tripolitanië, is een bewering, die slechts „een korreltje waarheid" bevat. HET groote tekort aan werknemers in de geteisterde gebieden eenerzijds en het overschot van arbeiders elders vormen samen een wanverhouding, welke de regeering genoopt heeft tot het nemen van een aantal maatregelen. Het kan niet worden geduld, dat velen werkeloos rondloopen en teren op de gemeenschap, terwijl elders, vooral in het Zuiden, een enorm gebrek aan werkkrachten bestaat. Het belang der samenleving vereischt, dat het tekort in de eene plaats wordt aangevuld uit het teveel in de andere. r\E Staatscourant van 17 Sep- tember j.l. bevat een beschik king van het college van rijks bemiddelaars, welke samen met een aantal maatregelen van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, het Commissa riaat Noodvoorziening en het Rijksarbeidsbureau de noodi'ge voorzieningen treft. Deze komen hierop neer, cat aan den eenen kant wordt nagegaan, welke arbeiders er in de geteisterde gebieden nood'ig zijn, terwijl men aan den anderen kant nagaat, welke arbeid erskraehten er van elders kun nen worden uitgezonden. Door den werkgever zal in overleg met en waar noodig' met hulp van het Com missariaat Noodvoorziening voor be hoorlijk onderdak worden gezorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, terwijl voor vervoer zal worden zorggedra gen. A LS van ouds waren de leden van den L.T.B. in het Haarlemsche Bisdom gisteren weer ter bedevaart in Heiloo, nu niet om te vragen, maar om te danken. Ze waren tweeduizend in getal, met veie leden van het Hoofdbestuur en tal van geestelijk adviseurs. Professor Cleophas, de groote promotor van de geeselijke welvaart in den bond, hield des morgens de predikatie, des middags cele breerde mgr. J. J. J. Noordman het plechtig lof, waaronder kape laan Westdijk preekte. Met prachtig zomersch najaarsweer trok de processie uit, die met een „Te Deum" besloten werdl Prof Cleophas deed eenige belangrijke mededeeiingen over de organisatie. Een collecte tot steun van den voorgenomen bouw van een basiliek op het genade-oord bracht ruim vijfduizend gulden op! P\E L.T.B.'ers hebben ook in de oorlogsjaren hun bedevaarten naar Heiloo zoo lang en zoo goed mogelijk voortgezet, totdat het niet meer kon. Nu geschiedde het weer in vrijheid. Het was een drukte van belang, vooral ook doordat de meeste deelnemers met vrachtauto's aankwamen. Men zag er ook velen per paard en kar en talloozen per fiets, slechts een klein kwantum maak te gebruik van den trein. Nu was de dankbaarheid het groote mo tief. „Alle geslachten zullen Mij zalig prijzen", deze bekende woor den uit het Magnificat nam prof, Cleophas als tekst voor zijn pre dikatie. Ieder geloovig Christen, aldus spr. weet, dat hij niet alleen in nood, maar ook in vreugde tot zijn hemel- sche moeder moet gaan. Alle ellen de van den oorlog is nu voorbij. Wij zijn hier geweest in dagen van crisis en oorlog, van bombardement en onderdrukking, toen een deel van onze bedryven en van onzen grond vernield' en moedwillig door het wa ter verwoest werd, toen de nood van and'eren aan onze deuren klopte. Dat alles ligt nu achter ons. Wij zijn weer blij en g'elukkig. Nu hebben wi^ eerj, plicht van dankbaarheid. De toewijding van ons vaderland' aan het heilig fiïatt van Maria was het begin van de verlossing van de we reld. Nu móeten wij niet kijken wat er nog aan mankeert, wy hebben de vrijheid' weer, èn willen wij defj plicht van dankbaarheid! goed be- grypen dan moeten wij niet alleen bidden, maar ook met volle kracht medewerken aan den heropbouw (Vervolg1 pag. t, 4e kolom) Het loon, dat de uitgezondenen ontvangen, zal het ter plaatse van tewerkstelling geldende zijn, boven dien ontvangen de gezinnen der ge huwden en der ongehuwde kostwin ners, die in een hooger geklasseerde gemeente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil tusschen het in de woonplaats geldende loon en het eerstgenoemde, met f 3.per week extra. Deze regeling treedt in werking op 1 October a.s. Nadien mogen werk gevers niet meer zelf personeel uit zenden, doch loopt alles over de Ar- beidsbureaux; van het vóór dien da tum aanwezige uitgezonden perso neel dienen de werkgevers aan het Rijksarbeidsbureau opgaven te ver strekken, benoodigd voor d'e uitbeta lingen aan de gezinen der werkne mers. Werknemers, die niet voldoen aan een aanwijzing tot uitzending, verlie zen wachtgeld of overbruggingssteun, werkgevers, die zich niet «ui de voorschriften houden, zullen even eens door strenge maatregelen wor den getroffen. De regeering is zich bewust van het onaangename, dat er vooral voor de gehuwden en hun gezinnen in te werkstelling huiten de woonplaats kan liggen. De nood der bewoners van de geteisterde gebieden en het algemeene Nederlandsche belang ma ken dit offer echter noodzakelijk. Q.iAtü&utienieuupi NIEUWE BONNEN VOOR MELK, VLEESCH EN AARDAPPELEN Het Centraal Distributiekantoor maakt in aansluiting op de bonnen- lijst voor de periode van 16 tot en met 29 September bekend', dat in het Noorden des lands voor de week van 23 tot en met 29 September de bonnen 626, D 677 en D 678 aange wezen zijn voor het koopen van 2 liter melk en de bonnen B 692 en C 692 voor IV» liter melk. Voorts zijn geldig voor het koopen van 100 gram vleesch de bonnen 627. Ten slotte zijn voor het koopen van 1 kg. aardappelen aangewezen d'e bonnen 628, A 696, B 696, C 696 en B 693. Deelnemers aan maaltyden van centrale keukens moeten' aldaar bij d'en kaartverkoop op Maandag 24 en Dinsdag 25 September a.s. de vleeschbonnen 627 en de aardappel bonnen A B en C 696 inleveren. Zelfverzorgers voor melk, vleesch, en aardappelen moeten op ö'oor de distributiediensten te bepalen dagen aldaar de bonnen voor resp. melk, vleesch en aardappelen inleveren. Op d'e vleesehbonnen vanaf Vrij dag 21 September dës middags 12 u. worden gekocht. De bonnen voor melk en aardappelen zyn eerst ffel- dig van Maandag 24 September af,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1