NIEUW TEXTIELDISTRIBUTIE NA HET N.V.B.-CONGRES BUREAUX NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18737. ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 II. Slot p\E N. V. B. beschouwt eia om schrijft met ernst haar taak voor de geestelijke vernieuwing van- ons volk. En hoewel er, naast de N.V.B.en ong'eveer even oud als zij, ook al een Nationaal Instituut be staat, dat opvoedend' en voorlich tend wil werken voor nationaal her stel, op cultureel en geestelijk en so ciaal gebied, terwijl dit instituut zich uitdrukkelijk van politiek ont houdt, achten wij het mogelijk, dat door gezamenlijk werk, met een N. V. B. als ontmoetingspunt, nuttig werk wordt gedaan. Daarbij" moet echter duidelijk, en men krijgt wel eens den indruk, dui delijker dan tot nog toe, vaststaan, de erkenning dat geestelijke ver nieuwing, d'at is geestelijke opvoe ding, allereerst ae taak van de K'erk is. Bovendien moet er duidelijkheid bestaan over de algemeene grondsla gen. Het is altijd' nog moeilijk, hoe in de praktijk d'e combinatie van christendom en humanisme, door de N.V.B. beiden als grondslag aan vaard, werken zal. Om die practijk een red'elijke kans te bieden, vlakt de N.V.B. de antithese uit. Maar dat gaat niet zoo maar! Een typisch verschijnsel was het, toen prof. Schermerhorn te Amster dam het woord voerde in het kader van het congres en in een veelbelo vende rede aan het slot zeid'e: „Ik weet, dat de Schepper van hemel en aarde onvergankelijk en onverander lijk is en dat ergens ondanks alles een vast punt ligt. Deze vastheid heeft echter alleen betrekking op he d'lepse wezen van ieders per soonlijkheid." Heerf prof. Schermerhorn dat in derdaad gezegd, dan kan dat niet anders beteekenen, dan dat de vast heid van het Godsbegrip, de erken ning van Gods almacht en Gods wet, alleen beslissend is voor het per soonlijk leven. Maar dat zóu toch niet juist zijn! De groot strijd gaat juist om de erkenning van God's wet óók in de maatschappij en het open bare leven l In de openbare zeden, in de verhoudingen tusschen de klassen en standen, in de burgerlijke orde en in de internationale verhoudingen! AFGEZIEN van de vraag, of hier dan toch weer de antithese om den hoek komt kijken, is het hier de plaats, den lezer in kennis te stellen van 't heldere standpunt, dat mag. dr. Stokman O.F.M. dezer dagen m een interview in de „Maasbode" kenbaar gemaakt heeft. Pater Stokman is niet de eerste de beste. Hij is geen theoreticus, maar een practisch man, die midden in het openbare leven staat, bekend in verzetskringen, so ciaal adviseur van het Katholiek Werkliedenverbond, lid van de Na tionale Adviescommissie, vroeger lid van het College van negen Vertrou wensmannen der Regeering. „De antithese", zegt hij, ,is en blijft er. Dat kan niet anders. Een Christen en een niet-Christen oordeelen heel ver schillend over heel belangrijke zaken. Waarom die antithese nu met alle geweld' verdoezelen?" Het is jammer, dat dit een van de punten is, waarover de N.V.B. in het bijzonder een oordeel geeft in haar eersten oproep „dat met name de christelijke antithese en de klas senstrijd voor de oplossing der maatschappelijke vraagstukken van heden geen vruchtbare beginselen meer zijn." Jammer, omdat niet al leen het standpunt ten aanzien van de antithese zoo sterk voor critiek in aanmerking komt, maar blijkens uitlatingen in eigen kring de N.V.B. weer sterk evolueert in de richting van den klassenstrijd- Zoo verklaar de ds. Buskes, die al eerder een knie val voor Marx deed', dat de klassen strijd erkent moet worden, omdat hij een werkelijkheid is echter mag' hij niet den gemeenschappelijken op bouw schadenen „zeker geen le vensprincipe worden." Maar heeft niet de erkenning van den klassen strijd, wiens evidentie bovendien volgens velen twijfelachtig is, ge vaar voor den gemeenschappelijken opbouw in zich? De werkelijkheid van den klassenstrijd beteekent op haar beurt bijv. de werkelijkheid' van de afkeurenswaardige actie van de Eenheids vakbeweging. Als er dus over deze en dergelijke punten duidelijkheid genoeg is, als men weet wat men aan elkander heeft en het vertrouwen als onmis bare basis aanwezig is, dan kan, om een ander" woord van dr. Stokman te gebruiken „over de lijnen van da antithese heen in de practijk wor den samengewerkt." Ook in de gees telijke vernieuwing die de politieke direct of indirect kan beïnvloeden. SAMENWERKING, overeenkomstig de gedachte, die aan de N.V.B. ten grondslag ligt, vindt dT. Stok man; sympathiek, maar in politieken zin zou dat moeilijk worden, wan neer de N.V.B. zich tot ee£ politieke parij ontwikkelde: „in een democra tische concentratie, onverschillig of zij door de Volksbeweging gedragen wordt of niet," ziet pater Stokman nu eenmaal geen heil. Het is tenslotte van belang, nog eens vast te stellen, dat een man als dr. Stokman overtuigd is, dat wij een Katholieke Partij moeten heb ben. Waarom? Het is de oude waar heid', die men een tijdje in vele krin gen niet meer wilde gelooven: „ten eerste om onze beginselen op alle ter reinen van het maatschappelijk le ven te laten doorwerken, ten tweede, om den invloed en de positie van de Katholieken irj ons vaderland te waarborgden. Dit is zoo glashelder, dat het tot een ieder spreekt. Pater Stokman heeft bezwaar tegen een gezamen lijke lijst, eenheidspartij e.d., maar en ook hier willen wij hem graag volgen hij wenscht zoo sterk mo gelijke samenwerking met andere partijen en bepleit een vernieuwing, die elk conservatisme afwijst, de jon geren moeten aan bod komen, er moet een vooruitstrevend program zijn, de vernieuwing moet concreet worden aangegeven; maar „ook door hen die zoo ongeveer het monopolie van de vernieuwing denken te bezit ten doch als het er op aan komt, niet weten, waarin die vernieuwing moet bestaan" De Partij moet nieuwe menschen aantrekken, nieuwe denkbeelden uit werken op het terrein van de toepas sing der beginselen, een nieuwe men taliteit kweeken. In d'e eerste plaats gericht op constructieve politiek, in de tweede plaats op den bewusten wil tot samenwerking met anderen! H.H. Wijdingen in hef Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden Zaterdag 22 September in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toege diend: Het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren: A. P. F. Ange- vaare; B. J. van Bommel; H W. A. Brans; B. M. v. d. Brink; J. A. H. Buffing; N. Bijnsdorp; C. P. van Dam; C. F. A. Geraets; W. J. de Graaff; P. M. de Groot; P. H. Heemskerk; A. J. Hogema; B. C. Hoogeveen; J. W. M. de Jong; W. A. J. Koenekoop; M. J. A. de Leur; G. A. J. van der Meer; A. J. Meijer; Th. J. M. Naastepad; W. F. Perquin; S. Schut; W. C. Tamis; A. M. Vulsma; A. H. P. A. Wiegerinck. Vervolgens de vier lagere H.H. Wijdingen aan de Eerwaarde Heeren: J. J. M. Agterof; E. van Diepen; Th. J. M. van Dongen; G. Th. J. Friesen; A. W. de Greef; H F. Hamakers; G. J. Klinken berg; Th. G. J. Kloeg; Th. J. Kramer; P. j. Krol; H. W. J, Kuipers; S. H. J. van der Meer; A. G. W. Nijs; M. van der Ploeg; J. Sikkink en J. A. van der Zeij- den, allen Theologanten van het Seminarie te Warmond. In verband met de komende textieldistributie zijn eenige richt lijnen bekend gemaakt voor de gevallen, waarin textielvergun ningen kunnen worden aange vraagd. Voorrangsgroepen zijn nood zakelijk gebleken, omdat naar verhouding de behoefte aan tex tiel veel grooter is dan de aan wezige voorraad, terwijl vele ge vallen absoluut dringende hulp noodig hebben. Oorlogsslachtoffers en degenen die door oorlogsomstandigheden dermate hebben geleden, dat zij onder deze categorie vallen, kun nen aanvragen bij de distributie diensten indienen voor kleeding en voor huishoud- c.q. woning inrichting. Voor het verkrijgen van ver gunningen is echter een bereid verklaring van den winkelier noodig. Eveneens kunnen textielaan- vragen indienen; a.s. moeders, drie maanden voor de bevalling, personen, die in een klooster gaan en zij die in een ziekenhuis moeten worden opgenomen. Ver der personen, die wegens bepaal de ziekten op advies van den dokter een dringende behoefte aan kleeding hebben. Werkkleeding is momenteel zeer schaarsoh en daarom kun nen alleen bedrijven, die bij den wederopbouw zijn ingeschakeld, aanvragen indienen. Verder kun nen ook chirurgen, leerling-ver pleegsters en kraamverzorgsters vergunningen aanvragen, alsme de personeel, werkzaam in on dernemingen, die bij het „Rijks- horeca" staan ingeschreven. Er wordt een dringend beroep gedaan op het publiek, om niet lukraak aanvragen in te dienen, daar de formulieren, die niet in een voorrangsgroep vallen, niet worden behandeld. Navraag naar gefusilleerden Het hoofd van de procinciale afdeeling Noordholland van Bu reau Nationale Veiligheid, geves tigd Singel 202208 te Amster dam, verzoekt den familieleden van de gefusilleerden Rut Vee- nendaal (student), Lute Thijs de Haan en van een onbekend lijk, waarvan de kleeding voorzien was van het wasehnummer 294 f, zich zoo spoedig mogelijk voor de identificaite ahn opgemeld bu reau, kamer 208, te vervoegen. Tevens worden er inlichtingen gevraagd omtrent 3 personen, die op 15 Augustus 1944, tegelijk met A Bronkhorst en L. Beek zijn ge fusilleerd. Weer zware sfraffen geëischf Tijdens de zitting van het Bij zonder Gerechtshof te Den Haag werd door den advocaat-fiscaal levenslang geëischt tegen A, L W. Steentjes, die eenige illegale werkers heeft verraden, waar door twee slachtoffers zijn ge vallen. G. Maan te Montfoort, die als S.S.'er In Rusland had diepst ge daan, hoorde de doodstraf tegen zich eischen, terwijl El. Groot, die zich vrijwillig had opgegeven om bij de Luftwaffe dienst te doen in vrouwelijk verband, vijf jaar gevangenisstraf boven het hoofd hangt. NAZI EN JOOD Veertien dagen vóór de capi tulatie van Duitschland had volgens berichten uit de V.S. Himmler een onder houd met een vertegenwoordi ger van het Joodsche Wereld congres. De Nazi, die gezwo ren had, alle Joden te vernie tigen, reed twee uren over vernielde wegen, om met zijn aartsvijand besprekingen te voeren te Berlijn, 't Resultaat hiervan was, dat de Joden uit het concentratiekamp Ravens- bruck naar Zweden konden vertrekken. Te Utrecht hebben zich, door eenige misverstanden, zooals de Canadeesche commandant dit uit drukte, ongeregeldheden voorge daan tusschen een aantal Cana- deezen en Nederlandsche burgers en politie. Het Incident is verder In onderzoek Bij K. B. is: 1. de Luitenanlt-Generaal, Z.K.H. Prins Bernliard der Nederlanden eervol ontheven uit zijn functie van Bevelhebber der Nederland sche Strijdkrachten; 2. benoemd en aangesteld tot Inspecteur-Ge neraal der Koninklijke Land macht de Luitenant-Generaal Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden; 3. Harer Majestelts dank betuigd aan den Luitenant- Generaal Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden voor de zeer ge wichtige en belangrijke diensten, in zijn functie van hevelhebber der Nederlandsche Strijdkrachten aan den lande bewezen. AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 September geen audiëntie verleenen. KAN RUSLAND DREIGEN MET AFZONDERLIJKE VERDRAGEN De diplomatieke correspondent van de „Times" maakt uit den tekst van het jongste communi qué op, dat men, wat aangaat het vredesverdrag met Roemenië, de vraag betreffende den al dan niet democratischen aard der huidige Roemeensche regeering voorloopig buiten beschouwing laat. Volgens genoemden corres pondent zullen de ministers van buitenlandsche zaken alles doen om verschilpunten hierover, die trouwens ook Bulgarije en Hon garije betreffen, op te heffen. De „News Chronicle" meent daarentegen, dat Molotof de En- gelschen en Amerikanen wel kan dwingen de betrokken regee ringen te erkennen door te drei gen met afzonderlijke vredesver dragen. De bepaling, dat geen der oorlogvoerende geallieerden afoznderlijke verdragen zou slui ten met den tegenstander, gold zoo kan men betoogen na melijk alleen, zoolang de oorlog niet geëindigd was. BIJZONDERE RECHTSPLEGING De minister van Justitie heeft aan zijn ministerie een tijdelijk directoraat-generaal ingesteld, hetwelk tot taak heeft de verzor ging van al hetgeen verband houdt met de opsporing, inbewa ringstelling en berechting van politiek-verdachte personen. Tot tijdelijk directeur-generaal zal benoemd worden mr. B. J. A. A. ter Veer, kantonrechter te 's Gra- venhage. PRIJZENCONTROLE Drijzencontrole blijft noodig en is ons aller belang; er zal nog wel geruimen tijd een groote schaarschte aan vele artikelen blijven bestaan. Dit brengt de neiging mee, de prijzen, veelal buiten verhouding, op te voeren. Dat kan de ellendige inflatie tot gevolg hebben. Daarom: prijsbe- heersching! Aidus ongeveer het betoog van den heer Vrolijk, hoofd van de afdeeling Prijsbe- heersching, voor de radio. Hij zei o.a. nog: Wanneer de regeering in staat is de prijzen in de hand te hou den, beteekent dit, dat u allen tegen de armoede wordt be schermd, beteekent dit, dat ons land straks, wanneer handel en industrie zien kunnen gaan ont wikkelen, in staat zal zijn, op de buitenlandsche markt te concur- reeren en een vlotte buitenland sche handel beteekent welvaart voor ons allen. Het is dus ons aller belang, dat een krachtige prijzeneontrole wordt uitgeoefend en het is ons aller vaderlandsche plicht, aan de uitvoering van de prijsvoor- schriften onze volle medewerking te geven. Het overtreden van de prijsvoorschriften is een aanslag op de bestaansmogelijkheid van ieder van ons. Elke prijsovertre- ding moet beschouwd worden als een poging om ons nationale welvaartspeil naar beneden te halen. Geen enkel gegrond argu ment kan thans nog worden aan gevoerd om prijsovertredingen goed te praten, zooals,dit tijdens de Duitsche bezettingal of niet terecht zoo vaak ge schiedde! „ES 1ST NICHT WAHR!" De Duitsche generaal Von Lochau, die zich tijdens het proces te Bergen-Belsen op de publieke tribune bevond, werd door 'n A.N.P.-verslaggever ondervraagd. Volgens zijn zeggen wist hij niet, dat de gevangenen zoo onmenschelijk werden behandeld. Hij was van meening, dat er in de kampen alleen maar misdadi gers zaten, hoewel hij later toegaf, dat hij wèl afwist van politieke gevangenen en Jo den!! Maar zijn indruk nu was, dat er in dit proces zeer eerlijk en rechtvaardig werd gehandeld! NA-UITREIKING VAN BRANDSTOFFENKAARTEN Alsnog inlevering van brandstoffenbonnen. Gezinnen, in de provincies Noord- en Zuidholland en in Utrecht, die bij de algemeene uitreiking van brandstoffenkaar- ten, welke onlangs plaats had, geen kaart ontvingen (geëva- oueerden, bezitters van nood- distributiestamkaarten, nieuwe gezinnen enz.) kunnen op door den distributiedienst nader be kend te maken tijden alsnog een aanvraagformulier hiervoor in dienen. In verband hiermede wordt van 24 September a.s. af tot na der order nogmaals gelegenheid gegeven de bonnen 43 BV, 44 BV, 45 BV en 46 BV bij den brand- stoffenhandel in. te leveren. Ook zij, die reeds eerder een brand- stoffenkaart ontvingen, doch de hiervoor genoemde bonnen niet binnen de destijds vastgestelde termijn konden inleveren, kun nen dit alsnog doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1