SALTARITIS „HERSTEL Nieuw NoordHollondsch Dagblad Spoorkaartjes tegen oud geld Geldkoarten B Weigeren van loonen door werknemers DE GELDSANEERING HET VROUWENKAMP TJIDENG UH eigen land Slad en Omlrek Zi Zaterdag 22 September 1945 L BINNEN afzienbaren tijd zal mei: in de medische litteratuur wel deze wetenschappelijke term aan treffen voor de danskoorts, die ons volk in de laatste maanden heeft aangegrepen. 't Is een besmettelijke ziekte, die vooral de jongeren heeft aangetast, doch de ouderen zijn er ook niet vrij van gebleven. Sommige ouderen heb ben het zelfs hevig' te pakken en het is geen zeldzaamheid, dat echtparen, die reeds de zilveren bruiloft gepas seerd zijn, nog op hun ouden dag een dansleeraar opzoeken. Niet- kunnen-dansen wordt aange voeld als een te kort, waardoor men buiten het leven staat. Alleen mon niken en kluizenaars dansen niet, doch een mensch in de wereld moet dansen. Wat is de oorzaak van deze dans koorts? Voor de helft moet deze wel gezocht worden in het dansverbod, dat de Duitsche overheid in October 1940 afkondigde. We hebben vijf jaar niet kunnen dansen en we schijnen deze achterstand in vijf maanden te willen inhalen en werkelijk 't scheelt niet veel, of althans dit gedeelte van het volksherstel is zijn restauratie nabij. Voor de andere helft kan men deze lichtzinnige danswoede toeschrijven aan de verslapping' der openbare ze den. Deze verslapping is weer het ge wone en verwachte gevolg van jno- bilisatie en bezettingstijd, die achter ons ligt. Vervolgens hebben ons de bevrien de en bevrijdende legers wel geluk- liger, doch niet beter gemaakt en ten slotte leverden zij, die uit het buitenland terugkeerden en soms uit concentratiekampen of gevangenis vrij kwamen alsook de evacuatie- slachtoffers niet het vereischte ma teriaal, waarmede men hel zedelijk volkspeil deed stijgen. Door al deze oorzaken werd een verleidelijk vermaak als het dansen met verklaarbare doch niet minder, funeste geestdrift aangegrepen. Maar is dansen op zich zelf dan zoo verkeerd Neen, op zich zelf is dit rhythmisch springen en passen ma ken volkomen onschuldig'. Het is een geheel natuurlijke uiting van vreug de. Wanneer derhalve alleen jongens of alleen meisjes met elkaar zouden dansen, dan zou geen sterveling er ooit iets kwaads van hebben gezegd. Nu is het echter gewoonte, dat dansen bijna altoos geschiedt met 'n persoon van het andere geslacht en dat schijnt het dansen vooral aan trekkelijk te maken. Het genoegen zit niet hoofdzakelijk in het dans- rhythme, ook niet in de begeleidende muziek, doch vooral in de gelegen heid, die men er door krijgt, om eenigszins vrij en liefst zoo weinig mogelijk gecontroleerd met het an dere geslacht te verkeeren. In dezen vrijen omgang nu van belde geslachten, waartoe het dans- vermaak de gelegenheid open stelt, schuilt 'in bepaalde omstandigheden «en gevaar. Om nu dat gevaar tot de juiste proporties terug te brengen, geven we toe, dat de jeugd meer. behoefte heeft aan vreugde en daarom ook GEMEENTEKIESCOLLEGES Commissie van advies in Noordholland. Tot leden van de commissie, ■welke den Commissaris van de Koningin in Noordholland zal adviseeren over de gemeente kiescolleges, zijn benoemd de heeren L. van der Wal, lid van Ged. Staten, H. J. Voors, oud lid van den gemeenteraad van Heemstede, H. van Randwijk, hoofdredacteur van Vrij Neder land, C. S.J. Verbeek, wethou der van Hilversum en C. Haring huizen, oud-burgemeester van Wieringerwaard. Tot 2 October Om het publiek tegemoet te komen, nemen de spoorwegen en de reisbureaux, welke spoor kaartjes verkoopen, nog tot en met 2 October a.s. oud geld in ontvangst. De plaatsbewijzen voor 3 tot en met 6 October kunnen op alle werkdagen tot en met 2 October gekocht wor den bij de reisbureaux. Op de stations kan het publiek op Zon dag 30 September van 9 tot 12 uur en van 1318 uur eveneens vooi die dagen kaartjes koopen. Men moet met gepast gal.d be talen. In geen geval zal bij aan bieding van oud geld nieuw wor den teruggegeven. Voor onge bruikte plaatsbewijzen wordt na 25 September geen restitutie Verleend. Het ministerie van Financiën bevestigt, dat houders van geld- kaarten B de vrije keuze bezitten met betrekking tot het kantoor, waar zij hun oude geld willen in leveren en dat zij met name met gebonden zijn aan de bank, waar zij de geldkaart B verkregen. SALTARE is het latijnsche woord voor dansen en als er van „itis" sprake is, dan beteekent dat veel al een ziekte verschijnsel. Met „Saltarltis" bedoelt daarom onze geachte medewerker, Pater Frehe O.P., van wien wij een*drietal ar tikelen over dit onderwerp ont vingen, de tot een ziekte verschijn sel ontaarde danslust, die zich d'e laatste maanden heeft geopen baard. Wij vragen voor deze zeer- gewaardeerde bijdragen de bij zondere aandacht van onze lezers meer recht dan de bedaagde leeftijd. Vooral in de jonge jaren kan de boog niet altijd gespannen blijven. Als de boog echter altijd ontspannen Is, dan wordt zij er ook niet beter op en dit laatste gebeurt in dezen tijd, nu de jeugd door een danslust is aangegre pen, die niet te remmen schijnt. Wie kan zulk een levenshouding bewonderen of zelfs maar goed keu ren? Dansen is ontspanning en nu heeft gezonde menschenwijsheid! al tijd geloofd, dat ontspanning in het leven dezelfde rol moet vervullen, die het zout vervult in het eten. Te veel zout bederft onzen maaltijd en te veel ontspanning bederft onze goede zeden, kweekt menschen zonder rug gegraat. Toujours du plaisir, n'est pas du plalsir! Overdaad schaadt! Dit gaat op voor ieder vermaak en zeker voor een vermaak, dat om andere rede nen niet zoo smetteloos en onschul dig is. PATER FREHE O.P. Het Ministerie van Financiën maakt bekend: Nu de geldzuive- ring nadert, blijkt dat in vele ge vallen werknemers weigeren hun loon in ontvangst te nemen, blijk baar in de hoop dat zij na 2 Oc tober hun oude loon in nieuw geld zullen ontvangen. Het is werkgevers uitdrukkelijk verbo den weekloonen die vóór of op 22 September en maandsalaris sen die vóór of op 31 Augustus 1945 betaalbaar waren, na 2 October in nieuw geld uit te kee- ren. Werkgevers zijn gehouden de bedoelde loonen en salarissen voor belanghebbenden gereed te leggen en hen hiervan in kennis te stellen. De werknemer, die deze gelden niet vóór 26 Sep tember afhaalt, weet dat bij daarna slechts waardelooze bil jetten ontvangt. Het ministerie van Financiën vestigt er nogmaals de aandaeht op, dat alle natuurlijke personen (dus ook gewone winkeliers) in de inleveringsweek alleen geld kunnen inleveren bij overlegging van een geldkaart en dus gebon den zijn aan het maximum van f 300.Alleen voor andere dan natuurlijke personen (dat zijn dus juridische personen, zooals N.V.'s, erkende vereenigingen enz.) kan het oude papiergeld door een gevolmachtigde zonder geldkaart en daardoor ook zon der eenig maximum worden in geleverd. Japansche wreedheden. De voedselsituatie was ver schrikkelijk. Toen de vrouwen daar eens gezamenlijk tegen pro testeerden, werden zij gedurende twee dagen compleet uitgehon gerd De Japanners lieten bij die gelegenheid zeer opzichtig wa gens, geladen met brood, door het kamp rijden, waarna zij voor de oogen der geïnterneerden het brood in het zand begroeven!! Zij paradeerden eveneens met enorme' hoeveelheden rijst, die ze ook begroeven, na er petro leum over gegoten te hebben!!! Het allerslechtst echter waren de hygiënische toestanden. Alle toiletgelegenheden waren door de Japanners onbruikbaar ge maakt. De watervoorziening werd afgesneden. Dan openden zij de riolen, een klein gat in iedere straat, waarnaar de vrou wen in mandjes rioolvuil moes ten dragen Onder deze omstandigheden is het een wonder, hoe de vrouwen er in zijn geslaagd voor de kin deren te zorgen. Deze laatste blijken over het algemeen niet ernstig geleden te hebben. Toen een oorlogscorrespondent snoepe rij uitdeelde, omringden hem honderden kinderen en de uit drukking van hun gezichten gaf den toeschouwer een schok. Ongeoefende, half geoefende en geheel getrainde verpleegsters religieuzen, vrouwen en meisjes spanden hun vereende krachten in om de patiënten te helpen naar hun beste vermogens. Hun onversaagd werk gedurende meer dan twee jaren verdient de hoog ste lof. In de huizen werden vele oudere vrouwen aangetroffen, in hopeloos zieken toestand, die 'bijna niet konden spreken door uitputting. KERKELIJKE KALENDER 2329 September Zondag 23. 18de Zondag na Pink steren Mis Da pacem Domine. Glo ria. Tweede gebed van den H. Linus, derde van de H. Tecla, vierd'e van den H. Geest. Credo, prefatie H. Drievuldigheid. Maar-dag 24. O. L. Vrouw tot vrij koop der Slaven. Mis Salve sancte parens. Gloria tweede geben HL Geest. Credo, Prefatie var-- Maria. Dinsdag' 25. Mis van de 18de Zon dag na Pinksteren. Tweede gebed A Cunctis, derde naar keuze, 4de H. Geest. Woensdag 26. H.H. Cyprianus en Justir.a. Mis Salus autem. Gloria. Tweede gebed A Cunctis, derdv r.aar keuze, vierde H. Geest. Donderdag 27. H.H. Cosmas en Damianus. Mis Sapientiam. Gloria. Tweede gebed a .Cunctis, derd'e naar keuze, vierde H. Geest. Vrijdag 28. H. Wenceslaus. Mis In virtute, gloria. Tweede gebed A Cunctis, derd'e naar keuze, vierde H. Geest. Zaterdag' 28. Kerkwijding van den H. Michael. Gloria en Credo. De Chineesche Minis tei van Bultenlandsche Za ken is in Parijs aan gekomen, om met d'< Gaulle te eonfereerer over Indo-China Het Zuid-Afrikaansche Nationalisten-Congres is door de politie ge sloten wegens voortdu rende relletjes. Sir Alexander heeft ver klaard, dat de toekom stige land- en zeestrijd krachten van Italië moeten worden beperkt Ter demonstratie van de voedseltekorten in de bevrijde landen heeft Mevr. Roosevelt voor 200 gasten een z.g'. verhongeringsluch ge serveerd De Pool- sche Minister van Ju stitie heeft verklaard, dat aan alle politieke gevangenen, die ge ageerd hebben tegen d'e voorloopige regeering amnestie zal worden verleend. Met Lock- heedtoestellen zal een vliegdienst kunnen worden geopend tus- schen New York en Londen in 11 uur. Het Japansche departe ment van oorlog zal d'e slechte behandeling van de geallieerde krijgsge vangenen onderzoeken, Mac Arthur deelde mede, dat reeds drie vierde van het Japan sche leger in het moe derland is gedemobili- ceerd. Shirley Tem ple, het voor-oorlogsche filmkind, is thans, 17 jaar oud', in het huwe lijk getreden. In Po len is een belangrijke ondergrondsche Nazi organisatie gearresteerd die onder leiding van een voormalig SS offi cier sabotage pleegde. Prins Jaime van Bourbon is met vrouw en kinderen uit Zwit serland' aangekomen te Rome, de geruchten dat Franco zijn zoon op den Spaansche troon wilde plaatsen noemde hij ongegrond. Nederlandsche verbin dingsofficieren hebben toestemming gekregen om in de Fransche zone van bezet Duitschland nasporingen te doen naar geroofde goederen 1 October a.s. zal er in het Indisch Museum te Amsterdam een ten toonstelling worden ge opend van d'e Britsche marine, die eind Octo ber Nederland gaat verlaten. Copiën var, de film „Ergens in Ne derland*"waarmede Jan de Hartog' vlak voor den oorlog was gereed gekomen, zijn te voorschijn gekomen, zoodat spoedig de pre miere zal worden ge geven. Bij sloop werk te Arnhem zijn vijf P. T. T.-arbeiders onder puin bedolven, vier zijn ernstig ge wond'. Nijmegen is vast besloten de be roemde „Vierdaagsche" in eere te herstellen. De regeering heeft be sloten de instelling te bevorderen van een centraal orgaan, waar aan de recruteering van het burgerlijk rijkspersoneel zal wor den opgedragen. ALKMAAR ALKMAAR—DEN HELDER Met ingang van Maandag, 24 September a.s. zullen er op het traject AlkmaarDen Helder 5 treinen rijden. Vertrek Alkmaar: 5.23, 8.47, 12.25, 17.20, 21.10. Vertrek Den Helder: 7.10, 10.35, 14.20, 19.15, 23.00. De reisduur is 73 minuten. De busdienst Alkmaar Schagen Den Helder blijft tot nader or der ongewijzigd. ALKM. BOYS E.D.O. Zondag begint de eerste beker ronde in Alkmaar met den wed strijd Alkm. BoysE.D.O. De Boys beginnen direct te gen een sterken tegenstander en zij zullen 't niet gemakkelijk hebben. Niettemin mag 'n span- nenden strijd verwacht worden. APOTHEEKDIENST In de week van 2330 Sep tember wordt de Zondags- en nachtdienst der apotheken, in gaande Zaterdagavond, waarge nomen door de apotheek van de wed. C. Wanna, Mient 11. JAPANSCHE GEVANGENE Op de lijst van uit Japansche kampen bevrijde of geïdentifi ceerde gevangenen komt voor: Henri Muileman, telegrafisten- maat, naaste bloedverwant A. Muileman, Rosenstraat 42, Alk maar. DE TOESTAND VAN RECTOR BOELE Wij vernamen, dat de toestand van Rector Jac. Boele, die Zon dagavond van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien, hoe wel zorgwekkend, niet achter uitgaand is. Een extra gebedje voor den bejaarden priester wordt gevraagd. „VONDEL" EN DE „MIVA" In ons verslag over den. Miva- avond konden wij dij gebrek aan plaatsruimte niet veel aandacht be steden aan het spel var: „Vondel". Daar dit tooneelgezelschap onder auspiciën van de Miva een tournee gaat maken door ons gewest, o.m. zullen Akersloot. Schagen en Noord- Scharwouoe bezocht worden, mogen hier nog enkele bijzonderheden vol- gen. Het stuk „Gezworen Kameraden behandelt een aardig' gegeven: twee ontsnapte gevangenen, van-huis-uit mannen van goede ontwikkeling, zien kans zich op een landgoed uit te geven voor den heer d'es huizes en diens vriend. Hierdoor ontstaan tal van amusante verwikkelingen en grappige situaties. De heeren H. Schouten en J. Sta- venuiter g'aven van het „Domineetje" en Darmy Rowland' een uitstekende vertolking en goed spel te genieten. Van Lunteren maakte van Dr. Chil ton iets aparts; zijn spel was af en volkomen beheerscht. De heer Har der als Dr. Logan was niet altijd goed' verstaanbaar. Mej. Mul was als Jear-ne een goede tegenspeelster van Danny. Wij voorspellen de Miva met' dit Vondeltournee veel succes. BENOEMING Tot directeur van het Post kantoor te Amsterdam is be noemd de heer H. Pabruwe, die van 1 Februari 1935 tot 1 Octo- •fcer 1937 directeur was van het postkantoor te Alkmaar en na dien Inspecteur der Posterijen te Groningen. DE INBRAAK VAN DEN „NACHT" In een groothandel van che mische producten op de Laat is ingebroken, waarbij een groote partij koorts-thermometers werd ontvreemd. Door verbreking van een deur in een zijsteeg, heeft de dader zich toegang tot het gebouw verschaft. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes H. A., z. v. Martinus Witte en H. W. J. Eick- holt. Ondertrouwd: Gerardus P. Kroonenburg en Petronella E. Ravenstijn; Simon N. de Groot en Anna van Diepen; Gerrit de Groot en Margaretha Steeman Willem Adamse en Chatarienne F. van Wijk; Cornelis Doets en Dieuwertje Davidson; Hendrikus Kuijpers en Antje Betlem; An- toon Wuurman en Helela C. Jambroes; Henrieus Terhaag en Jeannette Vis. Overleden: Johan nes de Koning, oud 65 jaar. BIOSCOOP HARMONIE Klaar voor onderwater 'r.1 Dramatiscb gvgeven, geput uit de geschiedenis van den Britschen Onderzeedienst tijdens Óen oorlog, vormt de stof voor deze dramatische Xilm. Wij volgen de P. 61 op zijn ach- tervolglngstocht, om het Duitsche 77 Als er sprake is van Herstel, dan veronderstelt dat, dat er iets niet in orde is. Het tijdsbestek, waarin er niets te herstellen viel in de geschiedenis der menschheid, is maar kort geweest. Dat was de tijd, dat het eerste men- schenpaar nog leefde in zijn paradjj- selijken staat. Maar sinds Adam zich liet verlei den tot de verboden vrucht, die hij wilde eten omdat hij Gode gelijk wilde zijn, viel er in dit aardsche tranendal iets te herstellen. Kaïns vergreep zich aan zijn broeder, om* dat hij God niet mind'e, noch zijn naaste. Daarmee begon de scheiding in het menschdom tusschen de God dienenden en de God-vergeters. Herstel is overal noodig, waar het grootste en eerste gebod: „Gij zult God dienen" en het tweede, daar aan gelijk „uw naaste zult gij be minnen als U zelf" veronachtzaamd wordt. Adam's zondeval maakte herstel noodig van de goede verhouding tus schen God en de menschen. Geen mensch kon dit herstel bewerken en daarom zond God' Zijn Zoon, Die de Verlosser werd' van het menschdom. En de Gods-Zoon stichtte de Kerk als het Herstel-instituut van heft Nieuw Verbond. Het heidendom, dat de mensch van zijn einddoel verwij derd hield, moest wijken voor het Christendom, dat alles herstellen wilde in Christus. „Herstel", is de zending' van de Kerk. Waar God vergeten en verguisd wordt, streven de Christenen naar herstel van Zijn eer. Eerherstel werd' de intentie van de devotie tot het H. -Hart, die de laatste halve eeuw zoo heerlijk is opgebloeid in de Kerk. Herstel van de liefde tot elkander, van de liefde tot den naaste is de weg naar een betere wereld. ■Herstel van eigen levenswandel dient daaraan vooraf te gaan. De zee van ellende, waarin de wereld' ge dompeld is, zal niet veranderen in een paradijs-op-aar de, als de mensch zich niet herstelt; zijn blik, die op de aarde en het aardsche gericht is moet omhoog, naar God, zijn levens doel. De Kerk van Christus stelt zich ten doel de duizend mlllioen heide nen buiten Europa en de millioenen op dit continent, van wier leven niet God' maar het eig'en „ik" het middel punt is, in dit wereldherstel te be trekken. De priesters zijn de gidsen, die de zoekers op den weg tot her stel leiden. In de hal van ons bureau staat een etalage in het teeken van dit „Her stel". Op steeds weer andere wijze wordt de aandacht van den voorbijganger op d'e noodzaak van dit herstel ge vestigd'. En al wie hierdoor de nood zaak voelt dieper door te dringen tot dit vraagstuk van „Herstel", hetzij van herstel van eigen levensrichting, hetzij van herstel in de samenleving, hij vindt in de zonen van St. Domi- nicus, de Kerkleeraar, die om zijn lichtende wijsheid met een ster wordt afgebeeld, de veilige gidsen, die hem leiden willen op den weg, die voert tot het „Herstel", dat het aanschijn der wereld doet verande ren. Fr. O. slagschip Brandenburg in den grond' te boren. Ondanks mijnenvelden en netversperringen weet de onderzeeër tot in de Oostzee door te dringen, waar hij het slagschip, omringd door vele destroyers in het zicht krijgt. De geheele lading torepdo's wordt op het machtige orologsschip afge vuurd, waarna een vulkaan van dieptebommen den onderzeeër no pen het slagveld te verlaten, niet zonder averij op te loopen. Door een geslaagde krijgslist weet öe beman ning in een door d'e Duitschers be zette Deensche haven de olievoor raad aan te vullen, zoodat zij ten slotte behouden thuis komen, om te vernemen, dat zij het slagschip tot zinken hebben gebracht.. De film toont ons niet alleen staal tjes van moed, doch laat ons ook genieten van de humor d'er Britsche zeelui en hun adembenemende sen satie; wij krijgen ook een aardigen kijk op het leven van een duikboot bemanning in de beperkte ruimte van een onderzeeër en wij krijgen groote bewondering voor hun presta ties. In het Hollandsch nieuws van het journaal zien we o.m. de terugkomst van onze prinsesjes in het vaderland. VICTORIA-THEATER De zwarte spion De hoofdfilm in het Victoria-thea ter „De Zwarte Spion" brengt de spionnage en contra-spionnage Lij o'ens den oorlog in beeld. Een Duit sche duikboot weet dwars door dB mijnenvelden heen te breken naar de Engelsche marinebasis bij Scapa Flow. Een Duitsch officier gaat aan land, om daar de orders in ontvangst te nemen van een Duitsche spionne; het heel maak dood! mees herst vergf iheer den zijn lang penn heer N. V noeir Zuid I Wai vïteit< 36 Se vastst feest bij d gen is fe nog bij c groot dat eenig verste Het overv Dond dings betra een bloen versif den een j ring kerk tholïe woon Uw 1 zorgd strati Voor zaamt| BERG] Prins e

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2