NIEUW Kink in de Londensche kabel BATAVIA CENTRUM VAN NATIONALISTISCHE ACTIE Rusland „verovert" Hongarije MAANDAG 24 SEPTEMBER 1945 BUREAUX DE Parijs-Amsterdam PALESTINA EN JODEN Engeland weet geen raad meer! BELSEN De vreeselijkste plek, die ooit op aarde bestond. OP 4 OCTOBER DOOR GEALLIEERDEN BEZET Koninklijk bezoek aan Rotterdam FRANSCHE STAATSCREEP IN INDO-CHINA DE ATOOM-BOM Hirohito afgetreden? Het Sterling-blok DENKT U ER OM? NOORDHOLLANDSCH 41e JAARGANG NUMMER J8738 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingél 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buitan God is 't nergens veilig (Vondel) H JOk PÜhSIE II] 1® Tedef^^asM* 69 DAGBLAD i f Wi&ar Mïï WA SCHAGEN Abonnementsprijs f 1.10 per maana; r 3.30 per kwartaal BÊ n wKBr BBSS Je*' v£k Muienstraat 52 Telefoon 459 r\E Londensche Conferentie der Vijf Ministers van Buiteniandsche Zaken geeft neg weinig officieel nieuws. Be afgelocpen week heeft wel veel geruchten, veronderstellingen en commentaren gebracht, waaruit wel zooveel valt op te maken, dat de nieuwe geest, welken men zoo gaarne in de wereld zou zien, ook over de interna tionale wereld nog niet vaardig is geworden. Het oude wantrouwen heerscht nog in sterke en toenemende mate. Zaterdagmorgen waren de besprekingen zelfs opgeschort, er was duidelijk een kink in de kabel gekomen, maar des middags zijn ze weer hervat, over geheel nieuwe onderwerpen; die in bespreking waren en waarover men het nog niet eens kon worden, bleven rusten; de bekende methode om de moeilijkheden te ontgaan. jyju merkt een der diplomatieke correspondenten van Reuter- wel op, dat internationale con ferenties zelden zonder moeilijk heden verloopen en dat dit ook in Yalta en Teheran e.d. geble ken is, maar om tot een goede orde van zaken te komen, en de praktijk te doen beantwoorden aan de theorie, zou er, na al het geconfereer en overleg, toch zoo langzamerhand wel eens een ein de aan de moeilijkheden' ver wacht mogen worden. Maar het tegendeel is het geval. Overal spitsen de tegenstellingen zich toe. De Grooten trekken aan de touwtjes en gebruiken de natio nalistische en chauvinistische bedoelingen van kleine landen, met name in Oost Europa, voor hun eigen doeleinden. y^MERIKA tracht zijn belangen in het Verre Oosten veilig te stellen, Rusland stelt als te genhanger vergaande eischen, ook in het gebied van de Middel- landsche Zee. Op het groote politieke schaakbord deden de Russen een nieuwe zet, door een leening van één en een kwart milliard dollar te vragen aan Amerika, tegen normale rente, terwijl Engeland doende is, een rentelooze leening te krijgen, om zijn moeilijkheden tengevolge van het stopzetten der leen- en pachtwet te overbruggen. Heeft Rusland geld noodig, of doet het alleen maar een politieke zet in den gevoeligen financieelen sec tor? De bekende Engelsche diplo maat Lord van Sittert heeft ge waarschuwd tegen den geest van verovering, die op de Londensche conferentie -tot uiting komt. Hij dringt er op aan, dat Engeland daar niet aan mee doet. De „Observer", onafhankelijk Zondagsblad, noemt de onver wachte samenkomst, van de mi nisters op Zaterdagavond j.l. een „crisis-bijeenkomst", volgens dit blad wordt de onmiddellijke oor zaak van de crisis gevormd door de algeheele tegenstelling in op vattingen tussehen Sovjet-Rus land en de Westelijke democra tieën omtrent den stand, van za ken in Zuid-Oost-Europa, vol gend op de mislukte poging tot overeenstemming inzake de vre desvoorwaarden voor Italië. De tegenstelling zou nog verscherpt zijn door het bericht, dat tus sehen Rusland en Hongarije een economische overeenkomst van ingrijpend belang tot stand zou zijn gekomen, zonder eenig voor afgaand overleg met de andere geallieerde mogendheden. Met ingang van Maandag 24 September a.s. wordt er door de Air France weer een geregelde luchtlijn onderhouden tussehen Parijs en Amsterdam. Voorloopig zal drie dagen per week gevlo gen worden, n.l. op Maandag, Woensdag en Vrijdag. In een persoonlijke boodschap aan de Engelsche regeering heeft Presi dent Traman aangedrongen op immi gratie van Joden naar Palestina. De Engelsche regeering beeft vrije im migratie tot nog toe geweigerd. De Arabische koning Ibn Saoed heeft verklaard, dat hij de toelating van Joden tot Palestina met geweld zal verhinderen. Op de Joodsche wereldconferentie is gezegd, dat het de schuld' van de Engelsche politiek is, dat er zooveel Joden slachtoffer van de Duitsche terreur geworden zijn, doordat de sluiting van Palestina voor de Joden om de Arabische belangen te ont zien hen verhinderd heeft, zich door vestiging in Palestina in veilig heid' te stellen. De Engelsche regeering lieeft. vol gens een Reuterbericht uit Londen van hedennacht, besloten, het gehee- le vraagstuk van Palestina en de Joodsche immigratie, ter behandeling over te dragen aan den raad van de vereenigde volken met de verklaring, dat dit een aangelegenheid is, waar voor alle geallieerden gezamenlijk de verantwoordelijkheid moeten dragen. Deze dramatische stap is gedaan, nadat de boodschap van Truman, die den eisch tot onmiddellijke immigra tie van 100.000 Joden ondersteunt, te Londen was ontvangen. Er wordt echter onthuld, dat het Engelsche kabinet niet best te spreken is over dezen stap van Truman, want de re geering had te voren aan Amerika gevraagd, samen met Engeland Ce verantwoordelijkheid over Palestina te dragen, doch dit hadden de Ame rikanen geweigerd. Kort daarop volgde de boodschap van Truman De gruwelijke bijzonderhe den, die in het roces tegen den beul van Belsen bekend wor den, zijn niet allemaal om na te vertellen. Er zijn, zoo schrijft een A.N.P.-correspondent uit Luneburg, vier millioen men- schen gecremeerd; in het kamp Ausschwitz en in B/lesen heb- uitgehongerde menschen het vleesch van hun gestorven me degevangenen gegeten. Een en ander is medegedeeld in de rede van kolonel Backhouse, den aanklager in het proces te Luneburg. Toen het kamp be vrijd werd lagen nog dertien duizend lijken onbegraven. De kampleiding bestond als regel uit beroepsmisdadigers. De re actie der gevangenen op de be vrijding was onbeschrijfelijk. Zekere kapitein Singelow had door middel van een radiowa gen instructies doen uitzenden, maar de luidspreker werd overstemd door het lachen en weenen van tienduizenden uit geputte menschen Belsen is de vreeseliikste plek, die ooit op den aardbodem heeft be staan, zoo besloot een andere getuige, het genie van 'n Dante zou noodiq zijn, om deze hél te beschrijven. HET ROODE KRUIS deelt mede, dat 's Maandags en Don derdags tussehen 18 en 21 uur (Zwitsersche tijd) op de golf lengten van 44.97 m. en 48.66 m. de namen der Nederlandsche weggevoerden, die zich nog in Duitschland bevinden, worden uitgezonden. ^E Indonesische nationalisten zijn nogal roerig op Java en met name in Batavia. Be Japansehe garnizoenen, die nog verplicht zijn, de orde te handhaven, zijn versterkt, omdat men relletjes vreest van de menschen van Soekarno, die beschuldigd wordt van heulen met de bezetters, maar niettemin nog vrij spel heeft. Hij hield Zon dag een meeting op het Koningsplein! Be japanners beschermden deze onderneming, die overigens een eenzijdig karakter scheen te dragen. Er hebben nog al eens ongeregeldheden plaats en reeds zijn eenige overvallen voorgekomen, waarbij Japanners als slachtoffers vielen Volgens andere berichten van Anep. Aneta uit Batavia geven Soekarno en Mohammed Hatta zich uit als de regeering van de Indonesische republiek! Hun meeting op het Koningsplein vond doorgang ondanks het ver bod van Japansehe zijde. De op standige elementen maken maar een klein deel uit van de Javaan- sche bevolking en als het een maal 4 October is, en Java door de geallieerden zal worden be zet, zooals uit Batavia verder is gemeld, dan zullen deze oproer kraaiers wel inbinden. Zij ver liezen dan de geheimen en open lijken steun van de Japansehe bezetting, die nu wel graag der gelijke agitaties in de hand werkt of oogluikend toelaat. De radio-zenders in Bandoeng zijn in handen van de nationalis ten. ONTMOETING Lt. Schwartz uit Zutphen is bij de Nederlandsche Marine luchtmacht in het Verre Oos ten. Hij vloog en vocht bij Darwin, Soerabaya enz. Hij wist wat hij deed. Want zijn ouders en zijn broer waren in Indië en ook zijn verloofde, Maria Keiser uit Groningen. Schwartz kwam Dinsdag in Batavia aan, als gezagvoerder van een Dakota. De eerste die hij ontmoette was zijn meisje! Als het in een boek stond, zou men het niet ge- looven. Binnenkort speelt het slot van den roman in Austra lië. dan trouwt de luit met zijn weergevonden bruid. ONDER slechte weersomstandighe den, die echter de bevolking met weerhielcen om zijn groot enthousias - me onbelemmerd en spontaan te uiten, heeft H. M. de Koningin Zater dag voor de eerste maal na de bevrij ding een officieel bezoek gebracht aan Rotterdam. Aan ce grens Dij Overschie is de Koningin, die per aulo uit haar Scheveningsche resi dentie arriveerde, door den burge meester, den heer mr. P. J. Oud, ont vangen. Ondanks den regen ging onder groot gejuich der #saamge- stroomne menigte, de kap van* de auto omhoog, toen de tocht naar 't Raad huis begon. Er was langs den weg enorme belangstelling en het was een ware triomftocht. In het Rotterdam- sche Raadhuis, dat bij het wreede bombardement van Mei 1940 zoo won derlijk gespaard is, ontving de Ko ningin verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en leiders van de vroegere verzetsbeweging. Ook bij haar terugkomst buiten het Raad huis werd de Koningin geestdriftig toegejuicht. Zij maakte een rondgang door de stad en langs de verwoeste havens en vertrok daarna weer naar Scheveningen. Burgemeester Oud heeft een rede gehouden tot H. M. De Koningin heeft den burgemeester bewogen de hand gedrukt onder het uitspreken van de hartelijke wenschen voor de toekomst van Rotterdam. De correspondent van de Daily Herald seint uit Saigon, dat deze hoofdstad van Indo-China weder om in Fransche handen is geko men door een „coup", die Zondag in den vroegen ochtend is uitge voerd. De Franschen hadden daartoe de krijgsgevangenen be wapend. President Truman heeft ver klaard, dat hij de volle verant woording voor de toekomstige ontwikkeling en gebruikmaking van de atoom-bom op zich zal nemen. De ambassadeur van de V. S. in China heeft verklaard, dat het geheim van den atoom bom onthouden zou worden „aan volkeren, wier doel het is, te ver overen...." In Sydney wordt gestaakt in de haven, hetgeen o.a. tot gevolg had, dat een schip met dringende benoodigdheden voor Java niet kon vertrekken. k|AAR te Londen, volgens Reuter, verluidt zou een overeenkomst tussehen Rusland en de voorloopige Hongaarsehe regeering om trent 'n vijfjarenplan van economische samenwerking tot stand zijn gekomen, waardoor Rusland gelijkwaardig partner zou worden in een monopolistische staatscontrole en -exploitatie van Hongarije's grocte industrieën, natuurlijke hulpbronnen, landbouw en transport wezen. DE GELDSANEERING EN DE WINKELIERS De Regeering doet een be roep op de winkeliers, om hun zaken niet ontijdig te sluiten. De correspondent van de „Surr- day-Times" schrijft, dat de re geeringen van Engeland en de Vereenigde Staten de verwikke lingen, welke door dit pact zijr geschapen, „in overweging heb ben genomen". Hij voegt er aar toe, dat noch Londen, noch Was hington van te voren op de hoog te was gesteld omtrent deze overeenkomst. De correspondent van de „Ob server" zegt, dat berichten uit Boedapest er op wijzen, dat door de aankondiging van deze over eenkomst de politieke crisis in Hongarije is verscherpt, en dal de ratificatie van het pact in ve le kringen op bittere tegenstand stuitte. Voorts zegt de correspon dent van de Sunday Times nog dat de oplossing van de kwestie der controle op de Donau, welke op de agenda van de Londensche conferentie staat, niet vergemak kelijkt zal worden door „dit jongste voorbeeld van Ruslands neiging om zijn eigen weg te gaan in aangelegenheden, welke het naar eigen beweging zou behan delen in samenwerkingmet zijn bondgenooten uit den oorlog". Volgens een Japansch blad zou keizer Hirohito reeds afgetreden zijn. Een hooge officier van den staf van Mac Arthur heeft ech ter aan een Amerkaanschen ra diocorrespondent medegedeeld, dat dit niet juist is. Volgens een ander bericht heeft de keizer Zondag nog een Shinto-eeremo- nie, dat is een godsdienstige plechtigheid van den alouden Japanschen religie, geleid, wat als een aanwijzing beschouwd wordt, dat de keizer zelfs niet aan aftreden denkt. Bij de Amerikaansch-Engelsche besprekingen over regeling van financieele zaken is de waag aan de orde gekomen, of het Ster ling-blok zou moeten worden losgelaten. Nog twee dagen kunt u vrij willig geld inleveren, vandaag en morgen, zooveel als u wilt. Dan niet meer. Dan moet u op een aangegeven dag uw oude papiergeld wegbrengen, maar dat kunt u dan slechts doen tot een maximum van f 300. Na 2 October worden de loo- nen, salarissen, pensioenen enz, zoo spoedig mogelijk uitbe taald in nieuw geld. Zoo noo dig komt er ook nog een uit- keering op de geldkaart. Die geldkaart is op de eerste plaats noodig bij de inlevering vanaf 26 September, maar wie niets meer in te leveren heeft na dien tijd, heeft toch de geld kaart noodig en moet deze dus zuinig bewaren. Werkgevers kunnen nog tot en met morgen, Dinsdag, het bedrag, dat ze noodig hebben voor loonbetaling, opgeven bij bank of spaarbank. Wie daar geen tegoed heeft, maar wel bij de giro. kan bij de giro terecht, doch dan moet het cheque adres uiterlijk a.s. Vrijdag in den Haag zijn. MIDDELKAMP EN KLEEFSTRA ZEGEVIEREN Ir. de Zondag gehouden kampioen schap op den weg' te Valkenburg werd Middelkamp winnaar bij de professionals en onafhankelijken, ter wijl Kleefstra bij de amateurs zege vierde. De beroepsrenners Braspenning en Lambrichts vielen in de vijfde ronde uit wegens lekke banden. De tijden op dit parcours waren i.iet zoo goed als die van de amateurs, maar dit was te wijten aan de hevige regens, die de ronde extra zwaar maakten. Kleefstra heeft het parcours van- 49 K.M. 420 M. afgelegd in 1 uur 30 mi nuten en 40 sec. Gemiddeld werd! hier 33.94 K.M. per uur gereden. Mid delkamp heeft er echter bij de be roepsrenners een uitstekende ronde van gemaakt, hij reed 3 uur 21 min. en 42 sec. over een afstand van 111 K.M. 870 M. Steenbakker werd' no. 2,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1