NIEUW Ongewenschte toestand Rusland wenscht geen pottekijkers KEIZER HIROHITO Gezag noodig in interneeringskampen kan ontslagen worden ERICHT Zonen BUREAUX tember 1945 gedeeld door [de Bilt van Dinsdagavond k nog krach- Zuidelijke bewolking, ile buien. besloot de ver- (-'oodzakelijkheid mee te bou- Ing van ons va rdingen. Hierna verkiezing van volgens den tij bestuur. Het lengesteld: F. J. Koortens, >per, penning- Kaandorp, J. P. IOGELIJK JGEN ;n in een ver- Volksbewe- kehouden rede president prof. o:m: mede- legeering het pingen zooveel idigen. Voor de mogelijk- ïg van de ver- ptraties heeft leciale func- leze heeft de wat zal moe- meering van laavten, of de verkiezings- ïgeering heeft It de verkie- Iprioriteit zal SROM N.V. |ed loon. nerweg 84 [rele zorgen, verlichten PRATEN 5 I ALKMAAR INNERING: September en met 2 urlijke per- Dctober tot kan van een lerkrijgbaar. FACTUREN |aangesloten aen wij U kunnen U Jen, lcopers bekleede enz. enz. IKMAAR :R A.S. ere scholen, peleefd uit- bovenge- retaris, den 18. Alkmaar rde wagen- jimelden op |ur in Hotel /OOR DEN A N" zicht, jon. ng, dat ook ruwe koffie 3990 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18739 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 OOK uit de gebeurtenissen in Indonesië blijkt duidelijk, dat herstel van normaal gezag dringend noodig is. En dan bij voorkeur Nederlandsch gezag, ons eigen Nederlandsch gezag. Gelukkig bljjkt nu uit de jongste berichten van gezaghebbende zij de, dat dit spoedig kan worden verwacht. Men verwacht ten minste, zooals wij uit Den Haag vernemen, aldaar met stelligheid, dat de eerste geallieerde troepen inderdaad op 4 October te Bata via zullen landen. Daarna zullen in de eerste helft van October troepen landen te Soerabaja, Pa- dang en Medan, respectievelijk dus aan de West- en de Oostkust van Sumatra. Men verwacht in gezaghebben de kringen ook, dat de luitenant gouverneur generaal van Ned. Indië, dr. H. J. van Mook begin October uit Brisbane zal vertrek ken en gelijktijdig met de geal lieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. Ook de beer P. A. Kerstens, Indisch Regeerings- commissaris ter beschikking van de Nederlandsche Regeering, gaat,- per vliegtuig via Londen naar Batavia. Voorts kan worden gemeld, dat In de buitengewesten Makassar en Timor reeds zijn bezet en ver moedelijk ook Ambon en Menado. Deze berichten zijn van het uiterste .belang, wanneer men ze beschouwt in het licht van de recente mededeelingen over den politieleen toestand op Java. Hoe wel, voor zoover tot dusver be kend, in de andere deelen van den archipel de' houding der be volking rustig en zelfs sympa thiek jegens de Nederlanders en geallieerden is te noemen, is het te West-Java anders gesteld. Weliswaar is van werkelijk be langrijke incidenten tot dusverre nog geen sprake geweest, doch het was duidelijk, dat de onze kere gezagsverhoudingen en het wegblijven van de geallieerden en van den aanvoer van voedsel, medicamenten en andere herstel materialen op den duur onplei- zierige consequenties zouden kunnen hebben. Reeds werd erop gewezen, dat de loutere aanwe zigheid van een zwakke bezet tingsmacht voldoende zou zijn om klaarheid en rust te schep pen. Meegedeeld kan worden, dat overwegingen van dezen aard er toe hebben geleid de oorspronke lijke plannen met betrekking tot de bezetting van Indië, die in een tragere bezetting voorzagen, te herzien. Deze zal nu in sneller tempo dan oorspronkelijk was beraamd, worden uitgevoerd. Dezer dagen zullen een aantal figuren uit het Nederlandsch- Indische bedrijfsleven naar het Oosten vertrekken. De penibele vervoerssituatie voor de uitzending naar Indië van de zoo dringend benoodigde krachten heeft een wijziging ten. goede ondergaan. Het R.A.F. Transport Command heeft n.l, 'n beperkt aantal plaatsen ter be schikking gesteld voor het ver voer door de lucht naar Indië. Begin October zullen recht streeks van Nederland uit trans porten naar Indië gaan. Voor- loopig echter zal dit beperkt blij ven tot kleinere schepen met een vervoerscapaciteit van ten hoog ste honderd man. Het eerste schip dat rechtstreeks van Hol land naar Indië zal varen, is de „Tarakan", die van IJmuiden zal vertrekken. klAUWELIJKS zijn in verschillende kranten berichten gepubli- ceerd over excessen in de verschillende interneeringskampen van N.S.B.'ers, of ons bereikten van andere zijden nieuwe berichten daarover. Wij hadden eerst het feest-schandaal in Harderwijk. Daar na kwam Voorburg. Nu hoorden wij weer, dat in Rotterdam frau des werden gepleegd met de voedseltoewijzingen. Er was hier sprake van, dat aan den plaatselijken distributiedienst een grooter aantal gedetineerden en bewakers was opgegeven dan in werkelijk heid het geval is! Dit teveel aan levensmiddelen verdween vermoe delijk in den zwarten handel. GENERAAL KRULS OVER DE MOEILIJKHEDEN UIT Delft bereikte ons het be richt, dat gedetineerden in het bezit zouden zijn van scherpe patronen, welke worden geruild voor brood en warme maaltijden. De prijs bedroeg 30 patronen voor een warmen maalti/f! Uit Steen- wijk werd gemeld, dat ook daar zeer geslaagde festiviteiten in een interneeringskamp werden gehou den. Men kan wel haast spreken van een epidemisch verschijnsel. De chef-stal' van het M.G., de g'e- neraal-majoor Mr. H. J. Kruis, heeft hierover een en ander gezegd': Sedert korten tijd' is gevormd' een controle-apparaat, dat onder leiding staat van den kolonel J. M. Snijders, een Zhg. vliegende colonne, welke se dert eenigeri' 'tijd een" scherpe* con trole uitoefent op de toestanden in Ce honderden kleinere en grootere kampen en kampjes, welke over ons geheele land zijn verspreid. Generaal Kruis heeft ook persoon lijk verschillende inspecties verricht en zal dat ook in de toekomst doen. Tot r;og' toe heeft deze inspectie een onderzoek in kunnen stellen in ruim 30 kampen. Het resultaat is inder daad' geweest, d'at in enkele kampen misstanden zijn aangetroffen', in een kamp zelfs dusdanig, dat tot sluiting is overgegaan. De geïnterneerden genieten op het oogenblik de volle dige burgerrantsoenen, helaas ech ter zijn er plaatselijke distributie- diensten die deze regeling negeeren! Het is noodzakelijk, dat de gevan genen eenige ontspanning hebben. In verschillende kampen is het door allerlei omstandigheden, o.a. door gebrek aan materiaal b.v. nog niet mogelijk de gevangenen te laten werken. Het volslagen nietsdoen kan tot de grootste misstanden leiden, daarom is toegestaan, dat er b.v. ge kaart, gedamd of geschaakt wordt, of dat door middel van het verza melen van boeken, welke natuurlijk streng worden gecensureerd, een bi bliotheekje word't gevormd. Men moet niet uit het oog verliezen, dat tot nog toe slechts zeer weinig ge vangenen zijn berecht en er hier dus sprake is van voor-arrest. De moeilijkheden zijn legio. Op het oogenblik 'zijn er tusschen de 80 a 90.000 politieke gevangenen in ons land. Men beschikt .niet over vol doende bewaking. Het is dus volko men uitgesloten een scherpe selectie toe te passen. De vraag overtreft nu Nederland kan weer lachen! En dat met Buziau. Eindelijk is er iets uit die groote stilte, die onzen grooten komiek omgaf, te voorschijn gekomen. Wanneer de plannen klaar kunnen komen, zal Buus 1 Januari 1946 weer be ginnen met zijn onovertrefbare humor en met zijn kunst, waar heel Nederland jaren op heeft gewacht. Men heeft hein gezegd, dat hij toch stof genoeg had van den tijd, die achter ons ligt. Maar dit wil de kunstenaar niet. Hij kent zijn menschen veel te goed. Oorlog en ellende zijn nu voorbij, er zijn voor velen moei lijke herinneringen en daarom geen humor uit het verleden. Het volk heeft wat anders noo dig. Hier spreekt weer volkomen de man. zooals wij hem kennen uit zijn vele wijze en toch dood eenvoudige schetsen. Nooit zoekt hij het in het gemakkelijke of het goedkoope. Hij zegt het zelf: „Ik speel zoo graag den mensch achter het masker". Met groote verwachting zien wij uit naar zijn hernieuwde komst. eenmaal verre het aanbod. Er zijn daarom zonder twijfel onder het be wakingspersoneel, het bewaringsper- soneel en de kampleiding elementen, die niet op hun plaats zijn. Waar dit blijkt, zullen zij onmiddellijk veiwijderd worden. Het is echter veelal heel moeilijk bij het tekort aan personeel tevoren in te grijpen. Evenals G'e heer Koos1 Vorrink dat eerder deed', verzekerde generaal Kruis, dat zoowel door de regeernvg» als door het M.G. alles in het werk wordt gesteld' om de ongewenschte toestanden, welke hier en daar heerschten, zoo snel mogelijk G'e wereld uit te helpen. Proces Bergen-Belsen gaal verder In het proces tegen de vroegere bewakers van Belsen zijn weer eenige getuigen gehoord, die allen de vreeselijke behandelingen toe schreven aan de door hen her kende mannelijke en vrouwelijke verdachten. Een der verdedigers merkte op. dat de getuige Zofia Litwinska overdreef. Deze diende hem ter stond van repliek door te ant woorden, dat alleen hij, die alles in de kampen heeft medege maakt, het recht had, hierover te« spreken en niet iemand, die er niets van afweet. Alle getuigen vertelden van de ergerlijke en barbaarsche toe standen, die zich in de kampen voordeden, hoewel er geen nieu we gezichtspunten naar voren kwamen. Quisling, de Noorsche verrader heeft hooger beroep aangetee- kend. J\E conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken is Maandagmorgen voortgezet. De algemeene opinie te Londen is, dat de moeilijkheid waarschijnlijk niet uit den weg geruimd zal kunnen worden. Wel laat men er zijn opluchting over blijken, dat tijdens het afgeloopen week-end geen algeheel fiasco tot uiting Is gekomen, maar men veronder stelt, dat er nog steeds geen over eenkomst bereikt is omtrent de procedure-kwestie, welke Zater dag j.l. de kink in de kabel ver oorzaakte, namelijk het voorstel van de Sovjets om de besprekin gen over de vredesverdragen met Finland en de andere vroegere satellieten van Duitschland, met name Hongarije, te beperken tot de mogendheden, welke met deze landen in oorlog zijn geweest, dus met tijdelijke uitsluiting van Frankrijk en China. Volgens wel ingelichte kr'ygen zou thans de bespreking van de politieke en economische toekomst van Oos tenrijk aan de orde zijn. Het communiqué van Maan dag zegt inderdaad dat de Raad twee bijeenkomsten gehouden heeft over de bevoorrading van Oostenrijk, een voorstel voor een noodregeling voor de Euro- peesche binnenwateren en de versnelling van de repatriatie van Sovjetburgers. BRITSCH-INDIE De voorstellen van de Britsche Labourregeering inzake Britseh Indië bevatten niets nieuws. Het zijn de oude voorstellen van Cripps van 1942. Zij brengen Britseh Indië een groote mate van zelfbestuur. Dat de Labour regeering deze oude voorstellen weer heeft opgenomen, ontmoet veel critiek. De Britsch-Indische congrespartij gaat er niet mee accoord, maar verlangt volko men onafhankelijkheid voor Britseh Indië. Jaarbeurs Tot chef van den Technischen Dienst der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs is door den Raad van Beheer benoemd Ir. C. Voogd c.i., Ingenieur der Ge meentewerken te Groningen. Molotof door Engelsch dagblad beschuldigd De diplomatieke medewerker van het Labour-dagblad de Daily Herald schrijft in een artikel over de Londensche conferentie; „Molotof beschouwt klaarblijke lijk de heele conferentie niet als een bespreking tusschen de ge allieerden, maar als een conflict tusschen het Oosten en het Wes ten, waarbij het zijn taak is zoo veel mogelijk doelpunten te sco ren xpor de leden van het Rus sische bloc. De politieke machine loopt traag en niet alleen traag, maar alsof er zand in zit." De cor respondent zegt voorts: „De Rus sische delegatie is er niet op uit samenwerking te zoeken met de Westelijke geallieerden, doch om voordeelen te bereiken voor de landen, welke zij als een „Ooste lijk bloc" onder Russische leiding tracht te stellen, 't Besluit v. d. Sovjet-unie, om Europa te ver- deelen in twee zönes, waarvan de Oostelijke onder Russische lei ding moet staan, is overduidelijk. Molotof voert geen besprekingen over problemen; hij is vast be sloten tot diplomatieken oorlog in den Raad, die een rechtslichaam is." DE LANDBOUW VOOR DE RADIO Heden, Dinsdagavond 9 uur, spreekt minister Mansholt voor de radio over de moei lijkheden in den landbouw, ter inleiding van een nieuwe serie radio-voordrachten over den landbouw. Hongarije ontkent Door officieuze kringen wordt ca tegorisch tegengesproken het in de Engelsche bladen gepubliceerde be richt, volgens hetwelk Hongarije, naar de bepalingen van de met Rus land gesloten overeenkomst, aan de Sovjet-Unie een deelneming voor vijftig procent zou hebben .toege staan in het geheele economische le ven van Hongarije, aldus heeft de Hongaarsche radio medegedeeld. De bepalingen van den wapenstil stand voorzagen in het recht tot overneming van de installaties van zekere metallurgische en electnci- teitsbedrijven. De Russische autori teiten hebben de overbrenging» van die installaties naar Rusland gean nuleerd' en in de plaats daarvan voorstellen gedaan tot stichting van een deelgenootschap tot vijftig pro cent in de exploitatie van de bedoel de bedrijven. Er is in geen geval sprake van een deelneming tot vijf tig» procent in h'et geheele economi sche leven van Hongarije. FRANKRIJK STEMT In Frankrijk zijn Zondag ver kiezingen gehouden voor de de partementen. Slechts een klein deel van de resultaten is bekend, er zijn honderden herstem mingen. Uit de stemmencijfers blijkt echter ook, dat de socialis ten van Blum en de radicalen van de Gaulle aan de winnende hand zijn. Ook de communisten boekten vooruitgang, echter niet zooveel als bij de verkiezingen voor den gemeenteraad die eeni ge maanden geleden gehouden zijn. De herstemmingen hebben Zondag plaats. SURINAME De heer Brons is beëedigd als gouverneur van Suriname. In Suriname is een commissie van voorbereiding voor de rijkscon ferentie benoemd. OLIEVREDE Engeland en Amerika, die te gengestelde belangen hadden bij de oliebronnen in het Midden- Oosten, hebben thans een over eenkomst dienaangaande geslo ten. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur van het Philosophicum te Warmond den Zeereerw. Hooggel. Heer Prof. Dr. J. G. M. Willebrands. In een officieele Amerikaansche verklaring over het gezag van gene raal MacArthur, wordt o.a. gezegd: „Aangezien uw gezag» het hoogste is zult ge niet ingaan op vragen van Japansche zijde ten aanzien van de begrenzing van die macht. Het be stuur van Japan zal worden uitge oefend door mid'del van de Japan sche regeering' zoolang deze maatre gel tot uw voldoening function- neert". Welingelichte kringen te Washing ton meenen, dat uit deze verklaring de onmiddellijke conclusie kan wor den getrokken, d'at deze het te al len tijde mogelijk maakt den keizer af te zetten. De mogelijkheid' bestaat dat de publieke opinie in. de Ver- eenigde Staten deze stap noodzake lijk zal maken als „wil van het volk". De verklaring geeft Mac Arthur d'e macht den. keizer „te ont slaan". In den Amerikaansche senaat is intusschen een aanval gedaan op d'e bezettingspolitiek van generaal Mac Arthurl Mac Arthur heeft thans scherp omlijnde en vèrdragende instruc ties van President Truman ont vangen om Japan militair, eco nomisch en politiek onder den duim te houden. Als uiteindelijke doelstellingen van de bezetting worden in deze verklaring, aangegeven: 1. te ver zekeren, dat Japan niet wederom een bedreiging voor de Ver. Sta ten of voor den vrede en veilig heid van de wereld zal kunnen worden; 2. de eventueele vesti ging te bevorderen van een vre delievende en verantwoordelijke Japansche regeering, welke de rechten van andere staten lal respecteeren en de idealen en princiepen van de Vereenigde Volkeren zal onderschrijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1