NIEUW HISTORISCHE ZITTING Moet Londen mislukken? Nederland kan niet leven zonder export van de Tweede Kamer BUREAUX WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1945 410 JAARGANG NUMMER 18740 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 op tien Mei 1940 kwam de Tweede Kamer bijeen. De voor zitter, de heer mr. van Schaik, liet een vlammend protest hooren tegen de overweldiging van ons grondgebied door den Duitschen invaller en sindsdien is de wettige volksvertegenwoor diging niet meer bijeen geweest. Het was dus wel een historisch moment, toen gisteren, Dinsdag, na vijf jaar en vier maanden, de Tweede Kamer weer bijeen kon komen! Niet alle honderd leden waren present, maar wel was er het volledig kabinet. Te recht wenscht mr. van Schaik, die weer als Kamerpresident fun geerde, dat „de tegenwoordigheid van de verantwoordelijke raads lieden der Kroon in deze zaal, waarin van ouds het hart van het Nederlandsche volk heeft geklopt, ter gelegenheid van de eerste hervatting van het gemeen overl eg tusschen Volksvertegenwoor diging en Regeering een symbool zijn. Ik bedoel het symbool van de bestendiging en eerbiediging onzer constitutie die, na het herstel van ons zelfstandig volksbestaan in 1814 in het leven ge roepen, als regeling van de staatkundige verhouding tusschen vorst en volk historische vastheid en kracht aan ons staatsbestel heeft gegeven". W1J weten dat veelomvattende staatkundige werkzaamheid van u wordt en zal worden gevorderd, vervolgde mr. van Schaik. Zoo zullen de belangrijke en uitgebreide problemen van velerlei rechts- en feitelijk her stel bij voorduring uwe volle aandacht vragen. Maar niet min der, om een voorbeeld op ander terrein te noemen, het scheppen van de economische en sociale voorwaarden waardoor het pro ces van den arbeid meer dienst baar zal worden gemaakt aan de belangen der gemeenschap, en de geestelijke en stoffelijke vruchten van den arbeid in rui mere mate ieders deel zullen worden. Ook de herziening van de staatkundige positie van de Rijksdeelen buiten Europa met welke wij ons na den gemeen schappelijk gestreden strijd enger dan ooit te voren verbonden ge voelen, zal u voor de meest ge wichtige en verreikende initiatie ven plaatsen. Dat gij in een d'er voor de lands bestuurders' moeilijkste tijdsgewrich ten van onze geschiedenis hebt wil len gevolg' geven aan d'e roepstem om uwe krachten voor 's-land's zaak be schikbaar te stellen, heeft in de natie algeheele voldoening gewekt. Nu de Staten-Generaal, zij het on der beperkende voorwaarden, bij het besluit van 2 Augustus' j.l. tot nieuw leven zijn gewekt, vertrouw ik, t'at het al te lang onderbroken parlemen taire regiem op korten termijn we der tot volledige gelding zal gera ken. Het moge u alsdan gegeven zijn. met medewerking van en zoo mogelijk geruggesteund door de rechtstrfeeksche vertrouwensmannen van het volk, kostbare bijdragen te leveren tot den terugkeer van zijne welvaart en zijn levensgeluk. Harer zijds zal ook de Tweed'e Kamer, ver trouwend op hoogere leiding, voor d'e rechten en belangen des' volks op de bres blijven staan. Moge het Koninkrijk der Neder landen. gelouterd en zuiver uit d'en strijd d'er volkeren te voorschijn ge treden, een tijdperk van nieuwe staatkundige ontwikkeling' en var.' socialen en cultureelen opbloei tege moet gaan. En zij het aan onze Ko ningin gegeven in hechte verbon denheid met het Nederlandsche volk en onder de schutse van haar „schilot end'e betrouwen" nog vele zegenrijke jaren de kroor.' van het koninkrijk te dragen". (Vervolg pag. 2) RENDEZ VOUS IN LISSABON? Door geza&'lrebbend'e kringen wor den geruchten, volgens welke d'e Belgische minister-president van Ac ker zich naar Lissabon zou begeverj, noch ontkend', noch bevestigd'. Even min is bevestigd het gerucht, dat ook Koning Leopold naar de Portugee- sche hoofdstad zou vertrekken. In aansluiting op bovenstaand bericht kan worden medegedeeld dat de Belgische president van Aoker in gezelschap van zijn echtgenoote in Lissabon is aan gekomen. Trage bezetting v. Indië Betreurenswaardig, doch onvermijdelijk. De geallieerde opperbevelheb ber van het S.E.A.C., admiraal Lord Louis Mountbatten, heeft de Japansche strijdkrachten op Java het bevel gegeven het ge zag niet over te dragen aan eeni- ge Javaansche politieke macht, aldus werd te Singapore verno men. Het uitstel in de bezetting van Nederlandsch Oost-Indië wordt hier als ongelukkig, doch onver mijdelijk beschouwd. Admiraal Mountbatten met het meest omvangrijke commando ter wereld heeft nimmer de troepen gehad, waarom hij heeft ge vraagd. Met de plotseling sterk toegenomen taken ten gevolge van de Japansche overgave, is hij niet in staat geweest zijn krach ten over zulk een enorm gebied te doen expedieeren in zulk een kort tijdsbestek. De taak der bezetting van Ne derlandsch Indië moet door de troepen van het S.E.A.C. worden ondernomen, daar de Nederlan ders, die troepen in Nederland gereed hebben, niet in staat zijn, deze naar het verre Oosten te vervoeren wegens transportmoei lijkheden. SIGARETTENPRIJZEN VERLAAGD Met ingang van 10 October a.s. zullen de prijzen van si garetten van Nederlandsch fabrikaat door vermindering van de accijnzen op gemiddeld 60 cent per pakje van twintig stuks worden teruggebracht. De geïmporteerde sigaretten, die slechts enkele malen in de distributie gebracht zullen worden, blijven 1.20 per twintig stuks. De atoombom Volgens de „Daily Herald" heb ben Engelsche en Amerikaansche geleerden een afweerwapen tegen den atoombom, dat zich reeds in een gevorderd stadium van ont wikkeling bevindt, uitgevonden,. In dit afweerwapen zijn drie van de voornaamste uitvindingen van den oorlog verwerkt. Men heeft gebruik gemaakt van de Engel sche „radar", van het principe der Duitsche raket-projectielenen van het Amerikaansche radio- tastapparaat. Vaticaan waarschuwde Zooals men weet, aldus d'e corres pondent van A.F.P. uit Vaticaanstad, hebben bij het begin der vijande lijkheden, de ambassadeurs van Frankrijk, Polen en België, de ge zant van Groq,t-Brittannië en later de gezant van Joego-Slavië en de vertegenwoordiger van derj presi dent der Vereenigde Staten, zich in het Vaticaan gevestigd na een over eenkomst tusschen de Pauselijke autoriteiten en de fascistische re- geering'. De fascistische regeering heeft toegestaan, dat deze diplomaten langs de radio met bun regeering irj verbinding traden, doch zonder ge bruik te maken van een code; zij dreigden d'en electrischerj s'troom voor het Vaticaan af te snijden in geval van overtreding. De Pauselij ke autoriteiten zijn genoodzaakt ge weest in dezen eisch te berusten. Maar fret Vaticaan kon irj cijfer schrift met zijn vertegenwoordigers in het buitenland in verbinding tre den. Dit maakte het d'en Paus in 1940 mogelijk, de regeering'en van België, Nederland en Luxumfrurg drie dagen te voren in kennis te stellen van den aanval, waarvan zij van de zijde van Duitschland het slachtoffer zouden worden. Tenein de den argwaan d'er fascisten niet op te wekken, werden drie berich ten opgesteld volgens drie verschil lende code's. Toch slaagden d'e Ita- liaansche diensten er irv, den bood schap te ontcijferen. Hevig'e woede van Mussolini en zijn trawanten was het gevolg. PROF. LIEFTINCK VOOR DE RADIO De Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, zal hedenavond om 9 uur een ra dio-toespraak houden. Hierin zal hij in het bijzonder de de blokkeering van geblokkeerde tegoeden bespreken. Japan nog vele jaren onder bezetting? Mac Arthur heeft verklaard, dat de bezetting van Japan nog vele jaren kan duren, aldus heeft een officieele woordvoerder van zijn hoofdkwartier medegedeeld. De woordvoerder ontkende, dat Mac Arthur ooit gezegd zou heb ben, dat binnen zes maanden be zettingstroepen zouden kunnen worden teruggetrokken. Wel heeft hij gezegd, dat de bezettingstroe pen „onder gunstig verloop van, zaken binnen zes maanden tot een minimum zouden kunnen worden teruggebracht". LA EN zou zeggen, dat het er op aangelegd wordt, de Londensche conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken te doen mislukken. Geruchten omtrent een uiteengaan der conferentie deden gisteren hardnekkig de ronde, doch zij zijn in geen enkel opzicht bevestigd. Integendeel, het laatste officieele communiqué deelt o.a. mede, dat er heden weer een bijeenkomst wordt gehouden. Tot zoo ver is het dus in orde. Maar nu hebben de Russen weer roet in het eten gegooid, door de kwestie der gemeenschappelijke controle over Japan ter sprake te brengen. Dit geschiedde door Molotof onver wacht, want er staat niets van Japan op de agenda. Afsluitdijk krijgt electrischen trein De Nederlandsche Spoorwegen zijn volgens „Het Parool" een plan aan het uitwerken, dat reeds in 1939 is ontworpen. Na de uitvoering van dit plan zal er via den Afsluitdijk een elec- trische treinverbinding tot stand zijn gebracht tusschen de Noor delijke provincies. Door materiaalgebrek zal de uitvoer nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, doch de N.S. zal alles in het werk stellen dit en nog andere plannen ten spoe digste om te zetten in werke lijkheid. Engeland erkent Hon- gaarsche regeering nog niet Naar Reuters diplomatieke cor respondent uit officieele kringen te Londen verneemt, zal Engeland waarschijnlijk niet het voorbeeld van de Vereenigde Staten volgen wat betreft de erkenning van de Hongaarsche regeering in de naaste toekomst. Naar vernomen wordt, was Engeland op de hoog te gesteld van de beslissing van de Vereenigde Staten, voordat deze tot uitwerking kwam. JAPAN TER SPRAKE A MERIKA ging er nog steeds van uit, dat het in het Verre Oosten, in zekeren zin met En geland, de vrije hand zou hebben. Dit zint de Russen niet heele- maal, ofheelemaal niet, en bovendien is Molotof verrast en teleurgesteld over het feit, dat Amerika niet meer steun ver leent aan de Russische verlan gens inzake Tripolis. Volgens den diplomatieken cor respondent van Reuter, zouden de Russen nu geen tijd meer willen verliezen, om aan de Amerikanen duidelijk te maken, dat zij ook van de partij willen zijn in het Oosten. Het officieele communiqué meldde, dat de repatrieering van Sovjetonderdanen e.d. besproken is. Dit zijn ook netelige onder werpen, omdat Engeland geen onderdanen van Sovjetstaten wil repatrieeren tegen hun wil. De conferentie behandelde verder Russische voorstellen in zake bespoediging van het werk der herstelcommissie en een Fransch memorandum over de teruggave. Maar men zit nog met de groote kwesties: de regeling van de zaken op den Balkan, en het probleem, of Frankrijk en China daarbij mogen meepraten, ja dan neen. Volgens een bericht van Reuter, zou Molotof op een re ceptie tegenover Bevin gezins- speeld hebben op „een volgende zitting", wanneer een „volledige overeenkomst ten aanzien van alle onderwerpen thans niet mo gelijk zou zijn...." De eerste medische Roode Kruisploeg zal via Londen naar In dië vertrekken. Het is' de bedoe ling, dat er van dergelijke ploegen m totaal 160 zullen vertrekken. Nol Binsbergeir de bekende vogel- kenner* is te Zaandam overleden. Vooral in de Zaanstreek en op Te xel genoot hU aanzien om zijn ken nis van de vogels. Montgomery heeft een order uitgevaardigd, waarin hij den leden der Britsche strijdkrachten verbiedt Duitsche vrouwen te trouwen. Amerikaansche Ieger-uniformen mogen niet meer vorder: gedragen, of zij moeten als uniform totaal onherkenbaar zijn gemaakt, b.v. door verven e.d. VELDMAARSCHALK MONT GOMERY is tot eereburger van Londen benoemd. Treinen op Zondag Van Zondag 7 October af zullen in het Westen des lands, d.i. boven de groote rivieren en ten Westen van de IJssel een aantal treinen op de Zondagen worden in- gelascht. De dienstregeling, die nog nader bekend zal worden gemaakt, zal onge veer zoo zijn ais op de werk dagen. Op de volgende trajecten zullen evenwel des Zondags nog géén treinen loopen: Den HelderAlkmaar, Alk maarEnkhuizen en Zaan damHoorn. r\E Minister van Landbouw en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, heeft Dinsdagavond de eerste van een reeks land- bouw-radiopraatjes gehouden, waarin hij er nog eens op heeft gewezen, dat Nederland niet denkbaar is zonder flinken agra- rischen export. Dit is ook een kwestie van kwaliteit, behalve van den prijs, die met het bui tenland concurreeren kan. De Overheid zal kwaliteitseischen stellen en daaraan een uitbrei ding geven welke in verband met de gewijzigde omstandig heden noodzakelijk moet worden geacht. Ons land kan alleen aankoo- pen in 'het buitenland doen, in dien er levering van producten tegenover staat. Een gedeelte van deze producten zal de Neder landsche landbouw moeten leve ren. De Minister heeft verder nog gezegd, dat met de voorbe reiding tot het volgen van de ontwikkeling der agrarische toe standen in die landen, waarmede Nederland in relatie zal dienen te treden, een begin is gemaakt. Van de mogelijkheden die ons land in dit opzicht krijgt, zal het gedeeltelijk afhangen, hoe hier te lande de productie in. groote lijnen zal worden geregeld. Van deze algemeene ordening maakt ook de prijsbepaling voor de producten een belangrijk deel uit, in samenwerking met loonvraagstukken en valuta kwesties, zij roepen alle om een snelle regeling. Over de voorziening van ons land met kunstmeststoffen en veevoeder, kon de minister me- dedeelen dat de noodige stappen zijn genomen om de veevoeder positie aanzienlijk te verstevigen en voor 1946 een hoeveelheid kunstmest aan den landbouw te verschaffen, die ongeveer over eenkomt met het halve verbruik van normale jaren. De Minister zal er voor wa ken. dat het ambtelijk apparaat wordt uitgebreid. Zooveel mo gelijk moet gedaan worden door de bedrijfsgenooten zelf in orga nisch verband. Het tot standko- men van een landbouworganisa tie met verordenende bevoegd heid mag as zekerheid worden aangenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1