NIEUW DE DRIE MOGELIJKHEDEN Spanje op den voorgrond VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 BUREAUX DE HEFFINGEN INEENS NOC GEEN ARBEIDS DIENSTPLICHT Maar wel werken buiten de woonplaats STAKING Geen audiëntie Mgr. dr. de Jong kardinaal? van de geldkaart Toelichting van den Minister DE GULDEN IN HET BUITENLAND Militaire Commissarissen HIROHITO BIJ MAC ARTHUR DE ANNEXATIE DE TOEKOMSTIGE GELDCIRCULATIE Koningin ontvangt buitenlandsche ambassadeurs 41a JAARGANG NUMMER 18742 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs -t 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Er komen heffingen in eens. Tenminste, dat is het plan van de Regeering. Maar deze be langrijke zaak zal niet zonder de Volksvertegenwoordiging behandeld worden. Die zal daarover moeten beslissen. De minister heeft, blijkens den teks* van het ons toegezonden A.N.™.-verslag van de perscon ferentie, niet gezegd, dat dit geschieden zal door de „geko zen" volksvertegenwoordiging, wat bijv. met de kwestie der nationalisatie van de mijnen wel het geval is. De plannen voor heffingen in eens bevin den zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zij zullen dus, voordat ze tot uit voering komen, eerst in de volksvertegenwoordiging, dat zal dus wel zijn het a.s. nood- parlement, besproken worden. De maatregelen op het gebied van de belastingpolitiek in het algemeen zullen via de Volks vertegenwoordiging tot uiting komen „voor zoover dat eenigs- zins mogelijk is." Minister Drees heeft aan een verslaggever van het A.N.P. een en ander gezegd over de voorne mens van de Regeering inzake de tewerkstelling van arbeiders bui ten hun woonplaats. Arbeids dienstplicht zal slechts in uiterste noodzaak worden ingevoerd. Het zal eerst geprobeerd worden met tewerkstelling van hen, die bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven. De Regeering zal daartoe op groote schaal arbeiders oproepen voor de verwoeste gebieden en voor oogstwerkzaamheden. In be paalde bedrijven en in bepaalde plaatsen bestaat een ernstig te kort aan werkkrachten, terwijl er nog veel werkloozen zijn, die een uitkeering genieten. Waar geen rekening gehouden werd met ge zinsinkomsten, heeft dit tot ver-» schillende misbruiken aanleiding gegeven. Wie arbeid, waartoe hij opgeroepen wordt, via de Arbeids- bureaux, weigert, komt niet meer voor uitkeering in aanmerking. Deze zal ook alleen gegeven wor den, indien alle gezinsleden, die daarvoor in aanmerking komen, bij de Arbeidsbureaux zijn inge schreven. In Amsterdam is een staking uitgebroken bij eep bedrijf, dat vrouwelijke krachten noodig had en deze alleen meende te kunnen krijgen, door N.S.B.-kameraads- kes uit een kamp te werk te stel len. Daar hadden de arbeiders be zwaar tegen. Natuurlijk speelt ook de Eenheidsvakbeweging hier weer een rol. Er worden bespre kingen gevoerd om de kwestie op te lossen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 2 October geen audiëntie verleenen. Naar het „Utrechtsch Katholiek Dag blad" verneemt, wordt in welinge lichte kringen verzekerd, dat Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, bij het a.s. Consistorie door Z. H. den Paus tot Kardinaal zal worden verheven, IN een persconferentie heeft de Minister van Fihavciën, prof. mr. Lieftinck, gisterenmiddag een nadere toelichting gegeven op de voorschriften betreffende de deblokkeering, welke in de desbetref fende beschikking zjjn vervat en elders in dit nummer breedvoerig worden weergegeven. De vraag kwam o.a. ter sprake, waarom de kerken niet zijn genoemd in de algemeene vrijstellingen van artikel 8. Algeheele vrijstelling van kerken bleek in de praktijk niet mo gelijk, sommige menschen hebben nl. aan de kerken gelden geleend, in de hoop, dat dit geld buiten de aangifte zou vallen en zij op deze wijze hun zwart geld veilig zouden kunnen stellen. Voor de diaco nieën is in de beschikking zelf reeds een voorziening getroffen. Ook armbesturen vallen hieronder. Honderd-gulden biljetten blijven geblokkeerd. Artikel 11, 12 en 13 regelen de eerste uitbetaling in contanten. Er zijn drie mogelijkheden die moeten worden onder scheiden. In de eerste plaats de geld kaart of volmacht vermeldt een bedrag van f 100 of meer. In dat geval wordt f 100 op de geld kaart of volmacht uitgekeerd. In de tweede plaats, de geldkaart of volmacht vermeldt een bedrag van minder dan f 100. In dat geval wordt het geheele ingele verde bedrag uitbetaald, terwijl de belanghebbende bovendien het recht heeft het ontbrekende ge deelte in contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. Deze laatste faciliteit geldt echter alleen indien het i'nleverkantoor d.w. z. de instelling1, waarop de geldkaart is gestort, dezelfde is als de bank. giro-instelling enz. waar de belang hebbende zijn rekening' houdt. De minister vroeg vooral voor deze laat ste regeling de aandacht. Werkgevers die zich belasten met centrale inlevering van de gelden van hun personeel zullen dus goed doen, hetzij aan hun personeel tevo ren duidelijk mede te deelen bij wel ke bank het geld' door den werkgever zal worden g'estort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de cen trale inlevering deel te nemen de betrokkenen krijgen immers alleen aanvulling op hun geldkaart, als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhouden hetzij ten behoeve van d'e werknemers verschillende lijsten aan te leggen, die zullen wor den overgelegd bij de verschillende daarvoor in aanmerking' komende banken, waar hun personeel een rekening heeft staan. Als de geldkaart onge bruikt is. In de derde plaats de geldkaart is ongeoruikt en vermeldt in het geheel geen bedrag (voor een volmacht geldt deze regeling uiteraard niet) In dit geval kan de Delanghebbende zich in de periode van 3 t/m 6 October tot zijn bank spaarbank enz. wenden met het verzoek om uit zijn re kening een bedrag van f 100 uit betaald te krijgen. Aan dit ver zoek, dat schriftelijk moet ge schieden, moet worden gehecht de afgeknipte bon één van de geldkaart. Zoowel in het tweede als in het derde geval volgen nog na dere voorschriften, hoe gehandeld moet worden door belanghebben den die een rekening bezitten bij den postchequé- en girodienst. Wat de deblokkeering voor d'e be taling van. Joonen en salarissen betreft,, moet in de eerste plaats dui delijk vaststaan, dat de navraag be trekking' heeft op het netto uit te keeren bedrag, dus na aftrek van loonbelasting en dergelijke kortin gen, die d'e werknemer niet in han den krijgt. In de tweede plaats moet de werkgever uitdrukkelijk verkla ren, of de loonen en salarissen in overeenstemming zijn met d'e normen die van regeeringswege zijn vastge steld. Wanneer dit laatste niet het geval blijkt, is d'e bank tot wie de aan vraag wordt gericht, gehouden de betrokken mededeeling door te geven •aan. het college van rijksbemidd'e- Artikel 19 treft een regeling ten aanzien van credietverleening. De banken zullen dienaangaande recht streeks instructies ontvangen. Indien men de banken zou vrijlaten in haar credietverleening, dan zou een lek in de regeling kunnen ontstaan. Overdracht is betaling in wettig betaalmiddel. Van belang is voorts artikel 20. Door de schaarschte aan papiergeld, die voorloopig zal bestaan, is het niet in alle gevallen mogelijk dat een debiteur zijn schulden kwijt in het geen tot dusverre als wettig betaal middel gold. Daarom is bepaald' dat overdracht van tegoed op een girale of vrije rekening van den crediteur beschouwd wordt als betaling in wet tig betaalmiddel. De schuldeischer die bericht ontvangt dat zijn schul denaar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overgeschreven, moet hiermede derhalve genoegen ne men. Voorts is nog bepaald', dat bij iedere opdracht die aan een bank wordt verstrekt, duidelijk moet blij ken of zij betrekking heeft op een geblokkeerde, een girale dar.' wel een vrijè rekening, terwijl ten slotte de mogelijkheid' is voorzien dat geblok keerde rekeningen die dezelfde Re keninghouder bij verschillende ban ken heeft uitstaan wórden samenge voegd. Ten aanzien van de waardee ring van onze valuta in het bui tenland, gaf de minister van financiën by de bespreking met de pers gisteren te kennen, dat hy de stellige verwachting koes tert, dat de geldzuivering, waar voor in het buitenland zeer groo te belangstelling bestaat, steun zal geven aan de waardeering voor onze valuta in het buiten land. EN ALS IK DE HONDERDDUIZEND WIN? De Minister, die overal raad op weet, heeft op de perscon ferentie ook geantwoord op de vraag, wat er gebeurt, als iemand een prijs uit de loterij wint. Het antwoord is: ook die prijs zal niet in contanten worden uitbetaald, maar op de rekening van den betrok kene worden overgeschreven. TWEE DAMES VERDRONKEN Auto te water te Zifre. Op den Rijksweg lar.gs het Nooru- Hollandsch Kanaal bij de Burger vlotbrug ln de gemeente Zijpe, ls een militaire personenauto geslipt, over den kop geslagen en ln het kanaal terecht gekomen. Twee Inzittenden, een kapitein en een soldaat van het militair gezag uit Leeuwarden wisten zich te redden, doelt twee dames, die meereden en achter in d'e auto zaten, verdronken. De slachtoffers zijn me vrouw A. Bleeksma, geboren Tuin- stra, oud 65 jaar, wonende te Leeu warden en mevr. A. E. Egle, geboren Mekel. oud 31 jaar, eveneens te Leeuwarden. Professor Laski, voorzitter der Engelsche Labour-partij heeft in een radiorede als zijn persoon lijke meening te kennen gegeven, dat de regeeringsvorm in Spanje moet worden veranderd. De te genwoordige Spaansche regee ring diende niet meer erkend te worden, daar het regime van Franco tot een nieuwe en bar- baarscher oorlog zou leiden! Vol gens hem was het onder Franco onmogelijk voor den gewonen Spanjaard, om tot de verwezen lijking te komen van de „vier vrijheden". Hij ging nog een stap verder, toen hij beweerde, dat het een plicht was den Caudillo niet meer te erkennen en dat er een nieuwe oorlog verhinderd moest worden, terwijl ook tegengegaan moest worden, dat Franco een, accoord aanging met een of an deren pretendent van den Spaan- schen troon. Laski ging evenwel in zijn uit latingen niet zoover als de Rus sische ambassadeur te Washing ton, die zonder meer Franco op de lijst van oorlogsmisdadigers geplaatst wilde hebben, op grond van diens agressieve handelingen tegen de Sovjet-Unie. Ongeveer denzelfden tyd, dat Laski zijn woorden bezigde, dat eeen verbintenis van Franco met een of anderen troonpretendent moest worden verhinderd, werd een interview bekend, dat Ren ter's correspondent den verte genwoordiger van den Spaan- schen troonpretendent Don Juan afnam te Madrid. Deze, generaal Alfredo Kindelan, verklaarde.dat voor het herstel van de monar chie in Spanje geen militaire coup noodig zou zijn. De vesti ging van een republikeinsche re geering was volgens hem een ab soluut onaanvaardbare oplossing. De taak van de mogelijke mo narchie zag hij in het teruggeven van de vrijheden aan het Spaan sche volk en het herstel van de menschelijke persoonlijkheid. Ook de Cortes (de Spaansche volks vertegenwoordiging) zou dan weer bijeengeroepen moeten worden, zoodat het volk in de gelegenheid kon worden gesteld, zijn wen- schen kenbaar te maken en con trole uit te oefenen over de be slissingen van de regeering Toen hem gevraagd werd, bin nen welken tijd naar zijn mee ning het herstel van de monar chie een feit zou worden, ant woordde de generaal,, dat hij geen voorspellingen wilde doen, doch dat men veronderstelde van zes maanden. Naar wp vernemen zal met ingang van 1 December a.s. de werkzaamheid der Mili taire Commissarissen in Ne derland beëindigd worden. Keizer Hirohito heeft Mac Ar thur bezocht. Volgens den cor respondent van Reuter heeft het onderhoud tusschen Mac Arthur en den Japanschen keizer 38 mi nuten geduurd. Alleen een tolk was er bij tegenwoordig. Een woordvoerder van Mac Arthur heeft medegedeeld, dat het on derhoud heeft plaats gehad op verzoek van den keizer. De ont vangst had plaats ln de Amerl- kaansche ambassade. (2aalsie nieuws Er bevinden zich nog steeds Indo nesische krijgsgevangenen in Japan- sche handen. Kolonel van Delden, het hoofd van den Repatrieerings- dienst vertrekt naar Indië, voor de repatrieering van onze landgenoiiten uit Batavia. Particuliere bespre kingen op de Londensche conferentie wekken de verwachting, dat men het eens zal worden over de toekomst van Hongarije. In Saigon, de hoofd, stad van Fransch Indo-China, duren de rustverstoringen voort. In Amerika breiden de stakingen zich uit. In Montreal Canada, staken de havenarbeiders, dertig schepen met voedsel voor Europa worden opge houden. In Ausralië wordt bit tere critiek geleverd op de Regeeriug omdat zU niet krachtig optreedt tegen de stakingen in de haven en de schijn op zich laadt, de revolutionaire strooming in Indië te steunen, terwijl vriendschappelijke betrekkingen met Nederland worden onderhouden. In het algemeen komt in Australië bovendien scherpe oppositie tot uiting tegen de communistische sa menzweringen, die de orde in het land bedreigen. De Nederlandsche Regeering heeft een commissie inge steld, die van advies zal dienen over de instelling van een nationale vlieg tuigindustrie. Wist het „Amsterdamsen Dag blad" te melden, dat de Regeerjing uit Londen bericht heeft gekre gen, dat zij haar standpunt inzake de gebiedsuitbreiding aan de Lon densche Conferentie moest be kend maken, zoodat het annexa tieprobleem in een nieuw sta dium gekomen is, de „Tijd" voegt daaraan op gezag van zijn par lementairen redacteur toe, dat de staatscommissie voor het an nexatieprobleem haar rapport bereids heeft ingediend met bet advies, niet te komen tot an nexatie, maar bezetting van een stuk van Duitschland tusschen Rpn en Limburg! Op een vraag, welke gedachte de minister heeft omtrent den totalen toekomstigen geldsom loop, antwoordde deze op de gis teren gehouden persconferentie dat hij thans bezig is met een theoretisch experiment, om n.L proefondervindelijk na te gaan, wat eigenlijk de reeele behoefte aan geldmiddelen in het verkeer, bedraagt. Op grond van inlich tingen en gegevens van banken zal regehnatig de pols van het geldverkeer worden gevoeld, teneinde aan de hand daarvan te bepalen, of er al dan niet geld moet worden vrijgegeven. FISCALE RECHERCHE Minister. Lieftinck heeft op de persconferentie medegedeeld, dat er een fiscaal recherche besluit komt, dat nog deze week te ver wachten is. Het is van zeer in grijpenden aard, en zal veel ver rassingen brengen voor hen, dia trachten aan de bepalingen van de Deblokkeeringsbeschikking ta ontsnappen. H.M. de Koningin heeft Woens dagmiddag in het paleis aan het Lange Voorhout den ambassa deur der Ver. Stalen en later dia van China, Frankrijk en van da Sovjet-Unie ontvangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1