WAT ZIJN REKENINGEN Deblokkeeringsvoorschriften? HOE KRIIG IK 100 Gld. HUISHOUDGELD? 2 Nieuw NoordKollandsch Dagblad volgens de Wat kan ik betalen? AARDAPPELRANTSOEN WEER NORMAAL BON VOOR JAM AANGEWEZEN Verhoogd kaasrantsoen DE GELDSANEERING Tijden en plaats van inlevering Ir. S. L. Louwes terug V. S. en Spanje DE STAKINGEN IN AUSTRALIË PETROLEUM OFFICIEELE BONNEN- LIJST Vrijdag 28 September 1945 De Minister van Financiën, overwegende, dat het noodzake lijk is nadere voorzieningen te treffen ter zake van de geld- zuivering, met name wat betreft de gedeeltelijke wedervr ij making van de geblokkeerde saldi, gelet op het koninklijk besluit van 3 Aug. 1945, houdende vaststelling van het Machtigingsbesluit Geld- zuivering (Staatsblad no. F 133, heeft uitgevaardigd de „Beschik king Deblokkeering 1945". Wat onder rekeningen wordt verstaan. Voor de toepassing van deze beschikking en de krachtens de ze beschikking te geven nadere regelen en voorschotten wordt voorts verstaan onder: rekening, een credit staande rekening bij de Nederlandsche Bank of een lid der Bedrijfsgroe pen Effectenhandel, Handels banken, Landbouwcredietbanken of Spaarbanken; geblokkeerde rekening, een re kening waarover zonder vrijstel ling krachtens beschikking van den Minister van Financiën of zonder vergunning van de Neder landsche Bank, noch door over schrijving noch door uitbetaling van betaalmiddelen mag worden beschikt; girale rekening, een rekening waarover uitsluitend door mid del van overschrijving mag wor den beschikt; vrye rekening, een rekening waarover zoowel door middel van overschrijving als door uit betaling van betaalmiddelen mag worden beschikt. Het verstrekken en uitvoeren van opdrachten met betrekking tot een rekening zonder dat daar bij blijkt of de opdracht betrek king heeft op een geblokkeerde, op een girale dan wel op een vrij^ rekening, is verboden. Met ingang van 3 October 1945 wordt van het saldo van iedere rekening volgens den stand van 2 October 1945 na kas - sluiting, daarbij niet inbegrepen het tegoed op geblokkeerde re kening, ontstaan ingevolge het bepaalde bij het koninklijk be sluit van 5 Juli 1945 (Staatsblad no. F 115), afgezonderd een be drag van duizend gulden, ver meerderd met 25 ten honderd van het tegoed van de rekening volgens den stand van 12 Sep tember 1945 na kassluiting, met dien verstande, dat het aldus te berekenen tegoed, dat naar bo ven woidt afgerond op het naast bij gelegen veelvoud van vijftig gulden, het bedrag van tiendui zend gulden niet te boven gaat. Dit afgezonderde bedrag wordt geboekt op girale rekening. De inspecteur der belastingen is bevoegd te bepalen, dat deze bepaling ten aanzien van be paalde personen of lichamen bui ten toepassing blyft, of dat het bedrag, dat op een reeds geopen de girale rekening staat, opnieuw wordt geblokkeerd. Alleen tusschenkomst van kanken Artikel 6. (1) Voldoening van ver plichtingen uit hoofde var.- reis- en andere cheques, incasso, en andere wissels, postwissels, betaalbare ge stelde coupons en dividendbewijzen, losbare obligatiën, schatkisrtpapier jen in het algemeen uit hoofde var.: 'alle betalingsstukken, waardepapie ren of overeenkomsten, die recht geven het daarin uitgedrukte of uit hoofde daarvan verschuldigde bedrag te ontvangen op of na 26 September 1945 en die voor dezen datum zijn uitgeschreven, betaalbaar g'esteld', vervallen of tot stand gekomen, mag door den debiteur of kooper slechts worden verricht en mag door den crediteur of verkooper slechts worden aangenomen door tusschen komst van de Nederlandsche Bank of van een lid der bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken, land'. b-ouwcredietbanken of spaarbanken. Deze zijn gehouden de tegenwaarde op geblokkeerde rekening ten name van den begunstigde goed' te schrij ven. (2) Opdrachten tot overschrijving, waarvoor de rekening van den op drachtgever voor den datum, ge noemd ln het eerste lid, is belast, kunnen slechts op geblokkeerde reke ning' van den begunstigde worden goedgeschreven. (3)Het ls bedrijven, diensten en in het algemeen allen lichamen niet toegestaan goed'schrijven van vrije of girale rekening te doen aan hen, die gelden aan het bedrijf, dienst of lichaam hebben toevertrouwd dan wel aaarbij een rekening of reke- ning'-courantverhouding onderhou den. (4) Leden van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken land bouwcredietbanken en spaarbanken kunnen geblokkeerde bedragen, ont staan door het afloopen van schat kistpapier, beleggen in geblokkeerd schatkistpapier, waarvan het bedrag bij verval, behoudens verlenging op verlangen van den houder, weder op geblokkeerde rekening wordt goed geschreven. Artikel 7. (1) Het is verboden zonder vrijstelling krachtens be schikking van den Minister van Fi nanciën of zonder vergunning van de Neaerlandsche Bank tegoeden op geblokkeerde rekening op eenigerlei wijze: a) geheel of gedeeltelijk in betaal middelen uit te betalen of op te ne men; b) geheel of gedeeltelijk door overschrijving aan derden over te dragen of te doen overnragen. (2) Handelingen in. strijd met het bepaalde in het eerste lid worden beschouwd als mlsdpijven. Vrije rekeningen Artikel 8. (1) Als vrije rekeningen worden aangemerkt de rekeningen van: a) Rijks-, provinciale en gemeen tecomptabelen als zooaar/Jg; b) ambassaden, gezantschappen en consulaten van hier te lande geac crediteerde vreemde 1 mogendheden, alsmece van de leden van Ret per manente hof van internationale ju stitie en van het hof van arbitrage, benevens van het buitenlandsche personeel, d'at in hün werkelijken dienst is; c) d'e landelijke bureaux van de Stichtingen Volksherstel, 19401945, herstellingsoorden van oud-illegale werkers, Nationale Hulpactie Roode Kruis, het Nederlandsche Roode Knus en het Nationaal Steunfonds, alsmec'e van nadfer door den: Minis ter van Financiën aan te wijzen stichtingen en instellingen met cha ritatief doel. (2) De tegoeden van niet-ingezete- nen, waarover ingevolge een mone tair accoord, waarbij de Nederland sche regeering partij is, door be langhebbenden krachtens alg*emeene vergunning van de Nederlandsche Bank kan worden beschikt, worden aangemerkt als tegoeden op vrije rekening. (3) Op vrije rekening wordt mede geboekt het tegoed, dat krachtens beschikking' van den Minister van Financiën of op grond van vergun ning van de Nederlandsche Bank tot boeking op vrije rekening wordt toegelaten, alsmede stortingen in betaalmiddelen. Artikel 9. (1) Houders van een vrije rekening, als bedoeld in arti kel 8, eerste lid, sub a, die over schrijving ontvangen van een onver schuldigde betaling, zijn gehouden, in geval van restitutie, uitdrukkelijk opoxacht te verstrekken, dat het te rug te schrijven bedrag ten behoeve van den belanghebbende op geblok keerde rekening' worde goedgeschre ven. (2) Het lid van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken, lanc'- bouwcredietbanken of spaarbanken, dat de opdracht, bedoeld in het eer ste lid, uitvoert, is gehouden het bedrag ten behoeve van den belang hebbende op geblokkeerde rekening goed te schrijven. De Deblokkeerlngsbescbikking be paalt vereer o.m. De honderd gulden Artikel 11. (1) In het tijdvak van 8 tot 13 October 1945, beide dagen inbegrepen, wordt, tegen overlegging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distributiestamkaart, van de vol macht, bedoeld in artikel 7, der de lid, van de Beschikking Geld- zuiverimg 1945, en van de quitan- tiën, bedoeld in artikel 9 derde lid, van de Beschikking Geldzui- vering 1945, laatstgenoemde na vergelijking met de lijst, bedoeld in artikel 9, tweede lid, van de Beschikking Geldzuivering 1945, op door den minister van finan ciën te bepalen wijze, door het kantoor van inlevering een be drag in betaalmiddelen uitbe taald van f 100.of zooveel min- 'der als de geldkaart, de volmacht of de quitantie aanwijst. (2) Voorzoover de geldkaart A of B een bedrag van f 100 of meer aanwijst, geschiedt de uit betaling tegen inlevering van bon één van de geldkaart A of B. Op de geldkaart, de volmacht en de quitantie wordt de terug betaling, aangeteekend. (3) Geldkaarten A of B, vol machten en quitantiën, waarop het geheele als ingeleverd ver melde bedrag is terugbetaald, worden door het betaalkantoor ingehouden en bewaard. Artikel 12. (1) Voorzoover noodig in afwijking van het be paalde in artikel 11, eerste lid, is, indien de houder van een geldkaart A of B of volmacht, waarop minder dan f 100 is in geleverd, bij het inleverkantoor een geblokkeerde, respectievelijk een girale rekening bezit, dit kantoor op verzoek van den houder van de geldkaart A of B of van de volmacht gehouden in het artikel 11, eerste lid, ge noemde tijdvak aan den houder van de geldkaart A of B of van de volmacht een bedrag van ten hoogste f 100, verminderd met het op de geldkaart of de vol macht ingeleverde bedrag, in be taalmiddelen uit te betalen. (2) De aanvrager is gehouden aan het verzoek, bedoeld ln het. eerste lid, te hechten de afge knipte bon één van de geld kaart A of B. (3) De uitbetaling van het be drag van ten hoogste f 100, be doeld in het eerste lid, geschiedt in het tijdvak, bedoeld in artikel 11. eerste lid, tegen overlegging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distributie stamkaart (4) De geldkaart A of B, be doeld in het eerste lid, wordt nadat daarop door het betaal kantoor het uitbetaalde bedrag is aangeteekend, door het betaal kantoor ingehouden en bewaard. Wat betaald mag worden. Artikel 14. Het ir. artikel 7, eerste lici, onder b, gestelde verbod geldt niet: (1) Voor de betaling van de ten laste van den rekeninghouder of zijn eehtgenoote.dan wel van de reke- ninghoudster en haar echtgenoot ko mende a) ondernemingsbelasting voor het belastingjaar 1S46; b) vennootschapsbelasting over de boekjaren, welke voor 1 Januari '46 zijn aangevangen; d'jnog in te voeren heffingen voor eenmaal; e) overigens alle belastingen, als mede retributies, een en ander, voorzoover zij voor 1 Januari 1946 materieel verschuldigd zijn; f) zekerheidstellingen, voorzoover zij dienen tot dekking van de onder a, b, d en e bedoelde belastingen; g) omslagen, kosten en dergelijke bedrag'en, welke voor 1 Januari 1946 materieel verschuldigd' zijn aan wa terschappen, veenschappen, polders of van overheidswege ingestelde bu reaux, diensten of andere instel lingen; h) bij voor 1 Januari 1946 onher roepelijk geworden rechterlijk von nis opgelegde geldboeten en voor 1 Januari 1946 ingevolge afdoening buiten proces te voldoene geldbe dragen; (2) Voor de betaling van den aan koop van staatsvermogen en van i.ieuw te geven bewijzen van geves tigde Nederlandsche schuld. O) Voor bijdragen aan de Stich tingen Volksherstel, 19401945, her stellingsoorden van Nederlandsche oud-illegale werkers. Nationale Hulp actie Roode Kruis, het Nederland sche Roode Kruis en het Nationale Steunfonds, en nadere door den mi nister van Financiën aan te wijzen stichtingen èn instellingen met cha ritatief doel; (4) Voor nader d'oor den Minister van Financiën aan te wijzen betalin gen. Reeds voor de week van 30 September tot en met 6 October is het aardappelrantsoen weer op bet normale peil gebracht kunnen worden. De door de transportmoeilijkheden en het optreden van aardappelziekte ontstane achterstand behoort dus reeds weer tot het verleden. Op de bonnenlijst voor de ko mende veertien dagen zal ook voor het Westen een bon voor jam voorkomen, zij het nog voor slechts een kleine hoeveelheid. Het kaasrantsoen beloopt voor de nieuwe veertiendaagsche pe riode 200 gram i. p. v. 100 gram. Er wordt naar gestreefd, zeker zoolang het vleeschrantsoen op een zoo laag niveau moet blij ven, het rantsoen kaas zoo hoog mogelijk te stellen en te houden. Het ministerie van Financiën beveelt alle betrokkenen in hun eigen belang aan voor de inleve ring van hun oude papiergeld, indien eenigszins mogelijk, het inleveringskantoor te kiezen, waar zij reeds een rekening heb ben. Als inleveringskantoren treden op alle kantoren der posterijen en van 's Rijks belastingen en verder de leden van de bedrijfs groepen' Effectenhandel, Handels banken, Landbouwcredietbanken en Spaarbanken, krachtens plaat selijke regelingen zijn soms ook nog andere kantoren ingescha keld. Krachtens de Beschikking Geld zuivering zijn de inleverkantoren geopend van 9—17 uur en bij ge bleken noodzaak van 2022 uur. Dit moet aldus worden opgevat, dat de uren van 917 uur den normalen inlevertijd vormen, of de inlevering 's avonds wordt voortgezet, hangt uitsluitend af van het feit of er om 17 uur nog personen zijn, die op dien dag hun papiergeld hadden moeten inleveren, maar die door de druk te bij de kantoren nog niet aan de beurt kwamen. De Nederlandsche directeur-ge neraal van de Voedselvoorziening ir. S. L. Louwes, heeft, zijn be zoek aan de Vereenigde Staten, gedurende hetwelk hij bijgedra gen heeft tot de samenwerking van het Nederlandsche bureau tot het verkrijgen van levensmid delen alhier met die te Londen, Parijs en Brussel, thans beëin digd. De heer Louwes, die vijf jaar onder Duitsche bezetting heeft doorgebracht, zeide, dat de zwakheid van de Duitsche bezet tingsautoriteiten in het uitvoeren van de bevelen uit Berlijn, het mogelijk heeft gemaakt, de plan nen van den vijand om voedsel te rooven, te dwarsboomen. Nederland hoopt brood van de rantsoenkaart te kunnen schrap pen. wanneer graan uit de Ver eenigde Staten en Canada komt, hoewel in verband met schaarsch- te aan graan voor het vee ge vreesd moet worden, dat men nog een en ander aan de bevol king zal moeten onthouden. Dean Acheson, waarnemend Amerikaansch minister van bui- lenlanthe zaken, heeft in een persconferentie verklaard, dat niemand een bevredigende over eenkomst kan verwachten tus- schen de regeeringen van de Ver. Staten en het Spanje van gene raal Franco. De toestand in Australië, waar groepen Indonesische havenar beiders staken, of tot staking aanzetten, is nog vrij onzeker. De onrust blijft niet alleen onder de arbeiders, ook het administra tief personeel verklaarde zich solidair met de werknemers in de transportbedrijven. Er gaan geruchten, dat de re geering de immigratie wet zal gaan toepassen, d.w.z. dat er dan verschillende Indonesische kop stukken van deze stakingen kun nen worden gearrest-iï. 1. do .V. de Australische Minister-pres, aent Chifley verklaarde, dat dit plan nog niet was overwogen. Wanneer deze toestanden voo tóuren zal er toch wel iets moeten gebeuren, want het gaat toch niet op, dat om verschillende eischen, die al dan niet gereentvaavdigd zijn de menschen in Nel Indië, die huip van buiten af broodnoodig heb ben, de dupe worden In dit verband is het wel de moeite waard op de verklaring van de Nederlandsche autoritei ten te wijzen, die zegt, dat er gèen maatregelen tegen de sta kers bij terugkeer in Indië zul len worden genomen. Ook is het de moeite waard te wijzen po een der stakingsargu menten, n.l. dat er met de sche pen wapenen vervoerd worden, om „het kabinet Soekamo" te dwingen afstand te doen. Zooals evenwel reeds gemeld is, heeft dit „kabinet" inmiddels afstand gedaan. De besprekingen, die geopend zijn tuschen de regeering van Australië en de Nederlandsch-In- dische autoriteiten hebben echter een bevredigend verloop. Op die gronden zou men dus kunnen gaan vermoeden, dat het conflict zal worden bijgelegd, temeer, daar een van de groote bezwaren van de Indonesiërs over het „mi nisterie Soekarno" praktisch niet meer aan de orde is. Voor kookdoeleinden en verlichting. Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat zij die in de provincies Noordholland, Zuid holland en Utrecht in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden, op bon 05 t.m. bon 08 van de kaarten UA 510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB 510 en bon 62 van de kaarten UC 510 gedurende de maand October vier liter petro leum kunnen koopen. Voorts zijn gedurende bovengenoemde maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleumkaart UD 510 voor ver lichting geldig voor het koopen van 2 liter petroleum. voor de eerste helft van de 11de periode 1945 (30 September t/m 13 October 1945). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: voor het tijdvak van 30 Sept. tot en met 13 October 1945. Alle bonkaarten 511: 730 200 gram bloem 731 250 gram gort 732 125 gram jam 733 200 gram kaas 734 200 gram zout 735 225 gram huishoudzeep Bonkaarten 511 abc: 700 t/m 705 800 gram brood 706 707 400 gram brood 708 500 gram peulvruchten 709 400 gram suiker 710 125 gram boter 711 712 125 gram margarine 713 100 gram vet a 750 1 doosje lucifers b 750 800 gram brood Bonkaarten 511 d d 750 751 800 gram brood d 752 250 gram rijst of kindermeel d 753 500 gram suiker d 754 755 125 gram boter d 756 125 gram margarine Inlegvellen: d 17 800 gram brood c 19 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaart: 52 2 rantsoenen tabaks artikelen (géén import sigaretten). Voor de week van 30 September tot en met 6 OctobeT 1945: a 751 2 liter melk b c 751 3% liter melk d 757 758 3 liter melk 740 100 gram vleesch 741 b 752 1 k. aardappelen 714 2 kg. aardappelen Op bon 733 zal 100 gram volvette of 40 kaas en 100 gram magere of 20 kaas wore.en geleverd. De jam op bon 732 zal ir. verband met de bevoorrading van den han del eerst in den loop der veertien daagsche periode worden afgeleverd'. Op bon 52 der tabakskaart mogen de eventueel nog' bij den handel voorradige Er.gelsche en Amerikaan- sche import-cigaretten niet worden verkocht. Deze import-cigaretten moeten bewaard' worden tot t.z.t. weer een bon voor import-cigaretten wordt aangewezen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 September a.s. van des middags 12 uur af worden' gebruikt, met uitzondering van d'e bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 1 October mag worden afgele verd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 740 voor vleesch en 714 voor aardappelen worden ingele verd'.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2