NIEUW „Groote Drie77 moeten de zaak opknappen RUSLAND HAD BEZWAAR WOENSDAG 3 OCTOBER 1945 BUREAUX VREEMDE HOUDING HET EERSTE SCHIP NAAR INDIë Invoer van bloembollen GENERAAL PATTON ONTHEVEN? DE FRANSCHE VERKIEZINGEN Het1 bezoek van Generaal Eisenhouwer N.V. Nederlandsche Spoorwegen Ontbijtkoek, beschuit, biscuits en gebak tegen een vredesconferentie r\IT zou neergekomen zijn op uitsluiting van China van de aanhangige bespreking over de Europeesche vredesverdragen, en eveneens uitsluiting van Frank rijk behoudens ten aanzien van het verdrag met Italië. De mi nister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten stelde zich op het standpunt, dat hij ongaarne zulk een beperking van de deelneming in het aanhangige werk betreffende de Europeesche vredesverdragen, en uitsluiting daarvan van twee permanente leden van de veiligheidsraad der vereenigde volkeren, zoli zien. HET VERZET DER BISSCHOPPEN DE REPATRIEERING UIT NEDERL. INDIë VERTRAAGDE FILM! De berechting van oorlogsmisdadigers Aanvulling tot f 100.- nieuw geld NOORDHOLLANDSCH 41« JAARGANG NUMMER 18746 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buiten God is 't nergens vei lig (Vondel) T& If I I 1 S&ITEè* 69 DAGBLAD Telefoon 2383 SCHAGEN Abonnementsprijs I 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal BI Vk Muienstraat 52 Telefoon 459 HET Verbond' van Indonesische Burgers' heeft op 26 September j.l. een memorandum aan de Regee ring aangeboden inzake de Indische kwestie. Het Verbond had dit ook reeds op 10 Juli gedaan, dus nog' vóór 'de capitulatie van Japan. Als eenig vertolker var; de stem van In donesië wenscht dit verbond zich als eenheid beschouwd te zien. In dit eerste memorandum, van 10 Juli dus, dat is, voordat Japan capitu leerde en ook voordat Japan van zijn kant de zgr;. onafhankelijkheid van Indië had uitgeroepen, heeft het V.I.B. als zijn meening te kennen gegeven, dat met de zelfstandig heidsverklaring van Indonesië niet gewacht kon worden totdat d'e onaf hankelijkheidsverklaring van Indone sië door Japan een feit zou zijn. In het memorandum van 26 Sep tember, dat verzonden is in samen werking met het Indisch-Neder- landsch Genootschap, zegt het Ver bond', dat het noodzakelijk is, de zelfstandigheidsverklaring var; Indo nesië binnen het Rijksverband' met Nederland, op d*it moment uit te vaardigen. In dit verband' wordt no- tabene ook door deze adressanten verwezen naar den wensch van d'en Engelschen bevelhebber der lan dingstroepen, dat cve Nederlandsche Regeering' zich nu uitspreke over de verhouding Nederland'-Indië! Zijn wij hoogst verbaasd over deze vreemde houding var; d'e Indone siërs, nog vreemder wordt deze, wanneer wij nagaan, dat in het eer ste memorandum, terecht, gezegd was, dat de verhouding Nederland'- Indië niet g'eregeld moest worden onder invloeden van buiten; letter lijk stond er: „Wij wijzen alle be ïnvloeding en inmenging van buiten met de meeste beslistheid van de har;d." Dit was een duidelijk en juist, fier standpunt, zooals wij ook niet anders hadden verwacht. Dat het Verbond' op 26 September deze fiere houding heeft laten varen, is zeer te betreuren. Nederland moet zich zélf blijven, ook in de Indische kwes tie. Een ingrijpen, dat de grondwet telijke basis van het Koninkrijk zou wegnemen, kan van de Regeering niet verwacht worden. Wel kan men vorderen, dat zoo veel mogelijk haast gemaakt wordt met het oplossen van het dringende probleem. Volgens de bekende rede van de Konïngir; gaat "tieze in de verlangde richting en d'e minister van Overzeesche gebieds- deelen heeft verklaard, dat de uit eindelijke conclusie de zelfstandig heid' var; Indonesië zal zijn. Dat moet voor het oogenblik voldoende wezen. Nederland' moet zichzelf blij ven, ook in de Indische kwestie l Aanstaande Zaterdagmiddag om twaalf uur zal voor het eerst na meer dan vijf jaren weer een Indiëvaarder het zeegat uitgaan. Dit eerste schip, dat met een aantal Indiëgangers rechtstreeks uit Nederland vertrekt naar Ne- derlandsch Oost-Indië, zal van Amsterdam uitvaren. Het schip Is de „Tarakan", aan boord zul len gaan 32 leden van het corps van vrouwelijke vrijwilligers en 68 mannel. leden van de N.I.C.A De Zuid Afrikaansehe regeering heeft, volgens een bericht uit Pretoria, het invoerverbod voor bloembollen en bloemzaden op geheven, hetgeen, gezien den grooten uitvoer uit Nederland voor den oorlog, van groote be- teekenis is. Naar van betrouwbare zijde wordt gemeld aldus de Asso ciated Press uit Berlijn is ge neraal Patton ontheven van zijn commando in de Oostelijke helft van de Amerikaansche bezet tingszone in Duitschland. Eenige dagen geleden was ge neraal Patton door generaal Eisenhower naar Frankfort ont boden, teneinde zich te verant woorden inzake de tegen hem in gebrachte beschuldigingen betref fende een te traag verloop van het uitroeien der Nazi's in Beie ren. rvE mislukking van de Londensche conferentie der vijf ministers van buitenlandsche zaken is indirect toegegeven in het officieele communiqué: „De raad van ministers van buitenlandsche zaken is heden tweemaal bijeen gekomen Molotof presideerde des morgens, Wang des middags. In zijn tweede bijeenkomst besloot de raad zijn huidige zitting te beëindigen". Op dit oogenblik zijn twee oorzaken voor het afbreken van de conferentie te onderkennen: ten eerste de principieele tegen stelling in politieke opvattingen tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche geallieerden inzake de kwesties betreffende Oost- Europa. Deze kwesties zijn echter nimmer ten volle besproken en vormen niet de oorzaak van het afbreken van de conferentie. Ten tweede de vastberaden bedoeling van de Sovjet-delegatie om het aantal mogendheden, dat zou deelnemen aan de bespreking over de vredesverdragen met de voormalige satellieten v. Duitsch land, te beperken. Dit leidde tot een conflict omtrent de te volgen procedure, welk conflict de on middellijke oorzaak werd van de mislukking der besprekingen. Te Washington wordt in wel ingelichte kringen serieus gespro' ken over de mogelijkheid van een nieuwe bijeenkomst van de Big Three binnen den korst mo gelijken tijd. Men oordeelt een dergelijke bijeenkomst noodzake^ lijk om te voorkomen, dat de wereld verdeeld zou worden in twee tegenover elkander staande bloes. Het initiatief daartoe ver wacht men echter eerder vanuit Londen, dan vanuit Washington of Moskou. De verkiezingsresultaten be trekking hebbende op 2798 zetels voor de Fransche kantonverkie zing zijn als volgt: Communisten 349 (tegen 72 in 1939), Socialisten (Sfio) 879 tegen 445, Radicaal- Socialisten 565 tegen 978, Mouve ment Republicain Populaire 198, rechtsche partijen 440, andere par tijen 193. Nog niet vastgesteld zijn de resultaten voor 174 zetels. Na in Den Haag door H. M. de Koningin en den ministerraad te zijn ontvangen, zal Generaal Eisenhouwer Zaterdag 6 October een bezoek aan de hoofdstad brengen Hij zal ongeveer kwart over twee, vergezeld door den minister-president Amsterdam binnenrijden en aan de grens der gemeente, bij het viaduct over den Sloterweg, door d'en wnd. burgemeester, den heer F. de Boer, ontvangen worden. Door de buitengewone alge. meene vergadering van aandeel houders der N.V. Nederlandsche Spoorwegen zijn tot commissaris sen van het vennootschap be noemd de heeren: F. de Boer, waarnemend burgemeester der gemeente Amsterdam, dr ir. Chr. T. Groothoff, directeur der staats mijnen, mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het mi nisterie van verkeer en energie, ir. T. P. Tromp, oud-minister v. Waterstaat en A. Vogel, directeur van de rijksbegrootlng bij het ministerie van financiën. Op grond' van de bekende feiten, aldus wordt opgemerkt, moet men de mogelijkheid' onder oogen zien, dat het als „hoeksteen van het gebouw van den wereldvrede" gekwalificeer de lichaam niet in staat zal blijken 't gewicht te dragen. Wanneer dit m oerdaad het geval zou blijken, zou, aldus meent men, een conferentie van d'e drie kopstukken, in oorlogs tijd zoo succesvol gebleken, r;og eens In vredes-omstandigheden moeten worden opgezet, wanneer alle andere middelen om uit de impasse te gera ken zouden mislukken. Inmiddels drukt de Amerikaansche pers haar ongenoegen uit over de persoonlijke botsingen welke ter con ferentie te Londen zouden zijn voor gevallen. Het blad „P.M." beweert, cat op een van de zitting'en Molotof er door Bevin van beschuldigd werd Hltleriaansche methodes toe te pas sen." Op deze beschuldiging kwam Molotof direct overeind uit zijn stoel, ging naar de deur en verklaarde, dat hij, Molotof, het vertrek zou veria ten en van de conferentie zou ver dwijnen, indien Bevin niet onmid'del lijk zijn beschuldiging introk, Bevin bood daarop zijn excuses aar;, doch ce wrok tengevolge van dit incident bleef nasmeulen g'edurend'e d'e rest van de zitting van dien dag, aldus schrijft genoemd blad. Ai ET de aflevering van ontbjjt- koek aan het publiek zal weldra een begin worden ge maakt Per 12 October zal de eerste koopbon worden aange wezen. Beschuit zal tegen het einde van October eveneens in distri butie gebracht worden op een specialen bon van 70 gram (dit is een normale rol) per 4 weken voor alle leeftijdsgroepen. Naast den besohuitbon wordt geljjkty- dig een bon bekendgemaakt voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze biscuits is suiker beschik baar gesteld, zoodat biscuits, cream crackers en „zoutjes" in normale verhouding kunnen wor den disponibel gesteld. Het rant soen zal 125 gram bedragen. Ook dit rantsoen zal voor 4 weken gelden en zal tevens 2 weken la ter gevolgd worden door een bon van 75 gram voor koekjes, gebak en dergelpke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze op den rijstbon voor kin deren beschikbaar gestelde kin derbiscuit zal binnenkort ook in het Westen des lands op deze wijze verkrijgbaar zijn. VOLGENS een verklaring van Byrnes, door de Amerikaansche ambassade te Londen uitgegeven, is het eigenlijke struikelblok ter conferentie geweest, dat Molotof geen toezegging wenschte te doen omtrent het houden in de naaste toekomst van een algemeene vredesconferentie, zonder persoonlijk overleg met de Russische regeering. Zoo ontstond, wat men noemt het meeningsverschil over de te volgen procedure, maar als men het zoo noemt, zou het feitelyk alleen een formeele kwestie zyn, wat het in den grond van de zaak natuurlyk niet is. Want uit de verdere verklaring van Byrnes blykt, dat Molotof meende, dat, zooals eerst bepaald was, de besprekingen over de vredesverdragen beperkt moesten blyven tot de landen, die de capitulatieovereenkomst met Duitschland onderteekend hebben, dat zyn dus alleen de Groote Drie. Het besluit der Conferentie van 11 September, dat overeenkomstig een ruimere interpretatie van de bepalingen genomen was en Frankryk cn China ook uitnoodigde, aan de besprekingen deel te nemen, wilden de Russen ongedaan gemaakt hebben! Hij wilde echter wel accoord gaan met een inleidende procedure voor het opstellen der verdreven, „in overeenstemming met de overeen komst van Berlijn", vooropgesteld dat de raad er mee in stemde om, eveneens volgens die overeenkomst, een vredesconferentie bijeen te roe pen met deelneming van de voor naamste geïnteresseerde staten. Dit zou beteekenen deelneming van de permanente leden van den veilig heidsraad. de Europeesche leden van de vereenigde volkeren en die niet- Europeesche leden die substantieele militaire bijdragen hebben geleverd in den strijd tegen de Europeesche leden van het as-verhond. De Sovjet-delegatie stelde zich op het standpunt, dat zij geen enkele toezegging ten aanzien van een der gelijke toekomstige vredesconferentie kon doen zonder persoonlijk overleg met haar regeering'. Byrnes had te voren in zijn verkla ring gezegd: ,,De verschillen van in zicht, welke tot uiting kwamen, zijn in den geest van verzoening onder zocht en er bestaat goede reden om aan te nemen, dat, met volhardend geduld en beg'rip van alle partijen, een overeenstemming kan worden be reikt over de essentieele punten. Wij zijn vast besloten naar een dergelij- ken uitslag te streven." Aan. het einde van zijn mededeeling verklaarde Byrnes* „Wanneer, zooals wij vertrouwen, betreffende de toe komstige procedure overeenstemming zal zijn bereikt, zal het opstellen van het protocol door de plaatsvervan gende afgevaardigden voortgezet kunnen worden aan de hand van de richtlijnen welke hun reeds door den raad zijn verstrekt." „De Nieuwe Standaard" roemt de houding der Nederlandsche Bisschoppen tijdens de Duitsche bezetting. „Elke herderlijke brief, zoo schrijft het blad, was telkens weer een sensatie en een staaltje van onverschrokkenheid, en zoo wel geloovige als ongeloovige werd gesterkt in zijn verzet te gen den wreeden bezetter, omdat hij op dat oogenblik voelde,, dat er een geestelijke macht ln Ne derland werkzaam was, die on. gebroken was en bleef, en die nooit overweldigd zou worden." LIEDEN, Woensdag, zou het hoofd van den Nederland- schen Repatrieeringsdienst, kol. B. G. van Os van Delden per vliegtuig naar Indië vertrekken, teneinde zich aldaar op de hoogte te stellen van de heerschende toestanden. Het vermoeden bestaat, dat de Nederlandsch-Indische regeering een beroep zal doen op de men- schen, die thans in Indië ver blijven, zoo spoedig mogelijk op hun post terug te lceeren Maar niet de minste dwang zai wor den uitgeoefend, wanneer deze naar Nederland wenschen te komen. Voor de repatrieering zal men waarschijnlijk mede de beschik king krijgen over 14 groote Dou- glas-vliegtuigen, ieder plaats bie dende aan ruim 40 passagiers. De repatrieering van Indone siërs, alsmede de uitzending van Nederlanders naar Indië zal te vens ter hand worden genomen. In de eerste plaats zal men die genen uitkiezen, die een leidende functie in Indië zullen innemen. De heer van Os van Delden hoopt over vier weken weer in Nederland terug te komen. De Britsche lord-kanselier Jo- witt, de attorney-general, sir Hartley Shawcross en 15 voor aanstaande Britsche juristen zul len deze week in Berlijn aanko men Tezamen met hun Russi sche, Fransche en Amerikaansche collega's zullen zij de voorberei dende maatregelen treffen voor het proces te Neurenberg tegen de voornaamste nazi-oorlogsmis dadigers en besluiten nemen over de te volgen procedure. De voor bereidende besprekingen in Ber lijn zullen enkele weken duren. Het staat nog niet vast of het ge- heele proces in Neurenberg zal plaatsvinden of ook gedeeltelijk in Berlijn. De persdienst van het ministerie van Financiën deelt mede: Ook zij die minder dar; f 100 op hun geldkaart volmacht of quitantie hebben ingeleverd en die geen teg*oed van vroegeren datum bij het door hen of door hun bedrijf gekozen in- leverkantoor hebben, zullen voor ae uitbetaling van contanten in nieuw geld aanvulling tot f 100.— kunnen krijgen. Het ministerie van Finan ciën ceelt hierover mede, c.at krach tens de tweede aanvullingsbeschik king' bij de beschikking deblokkee ring de volgende bepalingen daartoe in acht moeten worden genomen. Allereerst moet de betrokkene zich in .het tijdvak van 8 tot en met 13 October vervoegen bij de instelling, waar hij nog een tegoed' van vroe geren, datum heeft. Deze instelling1 zal hem dan op vertoon hetzij van zijn geldkaart met bijbehoorende distributiestamkaaft, hetzij van d'e volmacht, hetzij van de quitantie voor militairen, een zoodanig be- crag in nieuw geld' uitbetalen als noodig is om het op de geldkaart, volmacht of quitantie vermelde be drag aan te vullen tot f 100. De bedoelde instelling teekent dit aanvulling'sbedrag aan op de geld- kaart, volmacht of quitantie, welke in het bezit blijft van den aanvra ger. Pas hierna late de betrokkene zich de tegenwaarde van het op de geldkaart, volmacht of quitantie vermelde bedrag in nieuw* geld door het kantoor var; inlevering uitbeta len. De geldkaart, volmacht of qui tantie, waarop het geheel© als in geleverd vermeld' bedrag' i* terugbe taald, wordt daarbij door het b?- taalkantoor ingenomen. Het is ultef- raard verboden zich twéémaal het aanvulhngslbedrag ,te laten uitbeiti- len, hetgeen als misdrijf zal wördêh beschouwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1