II DE REGEERING WENSCHT GEEN COMPROMIS Nieuw Noordhollandsch Dagblod Desavoueert daarom v- d. Plas Ittctl we wel eend. qAaaq, wulten uietm U Stc Woensdag 3 October 1945 WIJ schreven gisteren reeds, j dat de heer van der Plas, vorzitter van den Ned.-Indischen Raad van Departementshoofden zich uitgelaten had, als zou hij willen onderhandelen met Soe- karno. Daar echter de Regee- ringsverklaring zeer duidelijk was in haar woorden, klonk deze ujtlating zeer vreemd in den mond van een hoogen ambtenaar. En het bevreemdde ons dan ook ten zeerste. Dat de Regeering het niet eens kon zfln met v. d. Plas bleek wel, toen Minister Logemann in zeer scherpe bewoordingen de zin snede van deze ambtenaar ver oordeelde en nog eens zeer dui delijk en zeer helder het stand punt van onze Regeering uiteen zette. De Minister zeide: „De Neder- landsche Regeering ondersteunt in geenen deele de maatregelen van den heer v. d. Plas, om Dr Soekarno tot een bespreking over de toekomstige politieke status van Indonesië uit te noodigcn. Wü zullen hem onmiddellijk te- legrafeeren alle handelingen over deze kwestie te staken en hem adviseeren in den vervolge niet meer van dergelijke besluiten te nemen zonder machtiging van de Nederlandsche Regeering". De heer van der Plas was niet gerechtigd om namens de Neder landsche Regeering te spreken, aldus minister Logemann, zonder dr. van Mook te raadplegen, wat hij klaarblijkelijk niet gedaan had, daar van Mook eerst van daag uit Australië te Batavia wordt verwacht. Terwijl hij een verklaring aanhaalde die hij reeds eerder gisteren op een persconferentie had gedaan, zei- de hij: „De Nederlandsche Re geering zal in geen geval onder handelen met Soekarno". Minister Logemann verklaarde verder, dat c\e Nederlandsche re geermg berela' is met Indonesische nationalisten te onderhandelen, mits hun werkwijze geen voortzettir g' van de Japansche politiek is onder het mom van nationalisme, zooals het geval is met Soekarno en zijn volgelingen. Logemann verklaarde, dat d'e Ne derlandsche regeering noende was Indonesische nationalisten van- Ne derland naar Java te zenden. Deze hebben er allen mee ingestemd, met de Nederlanders samen te werken-, omdat zij de beloften van Koningin Wiïïrelmina vertrouwen en ook ver trouwen hebben in de plannen van de regeering om Indonesië naar zelfbestuur te leiden. Nederlandsche strijdkrach ten in actie. Een Reuterbericht uit Batavia meldt, dat de geallieerde bezettings troepen, die uit Amerikaansche, Britsch-Indische en Nederlandsche strijdkrachten zijn samengesteld, de Javaansche sleutelposities zonder incidenten overnemen. Schout bij nacht Patterson heeft bovendien verklaard, dat Neder landsche troepen het vliegveld te Batavia hebben overgenomen en dat de N.I.C.A. onmiddellijk de be stuursfuncties zal vervullen in alle gebieden, die geleidelijk aan door de geallieerden zullen worden bezet. MOMENTEEL zijn twee Britsche officieren: op weg naar Londen en Nederland, om beide regeeringen in te lichten over den toestand'. Generaal - Christison, die zich niet heeft laten kennen als een fijnge voelig diplomaat, is nu wat gema tigder geworcen in zijn uitlatingen, als hij zegt dat d'e Nederlandsche regeering, die zich heeft weten te bevrijden van een bezettlngsjuk, wel in staat zal zijn een verklaring af te leggen omtrent haar te volgen gedragslijn in Indonesië, die ieder voldoening zal geven en dat hij na tuurlijk alleen de wettige Neder landsch-Indisclre regeering zou er kennen. Zou. deze kalme toon misschien te danken zijn aan het feit, dat Soe karno tegenover een correspondent zelf zijn collaboratie heeft toegege ven? Volgens eigen zeggen had deze leider van het volk" alleen maar in den geest bij de duizenden krijgs gevangenen en geïnterneerden kun nen zijn, want een persoonlijk in grijpen zou het ongenoegen van den Japanner te weeg hebben gebracht. De. laatste berichtten urt Batavia melden, dat daar de kalmte eenigs zins is teruggekeerd en dat de Ja- pansche burgemeester is afgezet, ter wijl als zijn opvolger is benoemd de Javaan Soeridjo. De landingen op Java I^E Nederl. kruiser „Tromp" was een van de eerste sche pen, die voor TandjongPriok ver scheen, bij de jongste landingen op Java. In de haven van Priok heerseht nu weer een groote drukte door al de schepen van allerlei type, die daar zijn binnengevaren. La ter op den dag arriveerden nog vier Nederlandsche onderzeeërs, waaronder de „Tijgerhaai" en de K15. Ook zijn 45 Ned. Indische soldaten per vliegtuig aangeko men, die op Borneo krijgsgevan gen waren gemaakt; meer solda ten zullen volgen. Kent u het Dépouillement? Heeft 'Ki er nog nooit van gehoord'? Vindt 'tJ dat zoo'n wonder? Het is immers geen Engelsch en geen Ameri- .kaansch, maar Fransch, en dat drei gen we te verleerenDe Minister •van Blr.nenlandsche Zaken is van 'Dordëel, dat dit een verlies voor de cultuur' is en hij heeft weer eens een Fransch woord ingevoerd, al is het d'an in een Nederlandsche beschik king voor Nederlandsche verkiezin gen voor Nederlandsche (nood) ge meenteraden. Voor deze geschiedenis bestaat een Handleiding voor het Dépouillement. Nu beteekent dat be werking van gegevens, napluizing', het heeft te maken met het tellen van stemmen, het beteekent ook ont- blooten, ontvellen, berooven, over erven Voorloopig genoeg. Men be grijpt al cat het de berekening van den uitslag van de stemming' voor d'e noodgemeenteraden aangaat. Maar waarom dat vreemde woord? Vroe ger zei men: spreek je moers taal. man, maar dat kun je natuurlijk te gen een excellentie niet zeggen, al nemen de tegenwoordige excellenties g'een blad' voor hun mondBij de stemmenoverdracht voor deze ver kiezing heeft echter een samenstel van ingewikkelde handelingen plaats. Dat is werkelijk een napluizen van geweld? Al die car.didaten met eer ste voorkeurstemmen worden van hun overtollige stemmen beroofd, de volgende voorkeurcandidaten erven de overschotten, de candidaten met de overschotten worden op hun beurt weer ontveld' en van een stemmen- teveel ontbloot. Het zal schoon wor den, met al deze gedépouilleerde, ontvelde, ontbloote, beroofde, uitge kamde, bewerkte, overgeërfde raads leden een nieuw Nederland* op te bouwen. Vooral als in dat nieuwe Nederland door de hoogste autori teiten Nedërlandsch gesproken en geschreven wordt 1.... Bezwaren rondom de voorloopige Staten- Ceneraal HET Voorloopig Verslag over het wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Ge neraal betreurt en keurt af, dat de Tweede Khmer met zulk een niet- geringe vertraging' bijeengeroepen is. Gevraagd is, welke de redenen zijn om tot zuivering van twee leden van- de Eerste en een lid van d'e Tweede Kamer te geraken. Ernstig bezwaar is gemaakt tegen de beperking van de taak der voor loopige Staten-Generaal. Verschelde - ne leden spraken de vrees uit, dat d'e Regeering zal voortgaan op den weg van afwijking van grondwette lijke bepalingen. Dat de Staten-Ge neraal, naast de gekozen, ook be noemde leden zullen tellen, achten verschillende leden met de Grond wet in flagranten strijd. Verschillen de leden juichten het toe dat de Re- g'eering zoo spoecig mogelijk verkie zingen wil houden, maar vinden het onjuist dat zij dit wil laten afhangen ook van de aanwezigheid van politie ke voorwaarden. Verkiezingen, zoo meent men, moeten gehouden wor den, zoodra dit technisch mogelijk is. Vele leden konden de geoefende principieele critiek niet onderschrij ven. Met betrekking tot het houden van verkiezingen drongen zij aan op grooten spoed. Vele leden waren van oordeel dat een te groote invloed' is toegekend aan de Nationale Advies commissie. Men vreesce dat het zeer geruimen tijd zou duren, vooraleer de voorloopige S.G. met hun werk kunnen beginnen. Men drong aan op versnelling van d'e benoemingsproce dure. De aandacht werd gevestigd op de talrijke, hoogst belangrijke vraagstukken, welke binnen den kortst mogelijken tijd' om een op lossing vragen. Andere leden vroe gen weer, waarom de regeering niet een proef genomen heeft met een stelsel van één kamer. Verscheidene leden zouden van de Regeering wil len vernemen, wat zij denkt te doen, indien dit wetsontwerp wordt ver worpen of zoodanig geamendeerd, dat het voor de regeering onaan vaardbaar wordt! Ernstig bezwaar werd' gemaakt tegen het voorschrift, dut later opengevallen plaatsen niet worden vervuld. Een verklaring van Koning Leopold Koning Leopold der Belgen heeft zijn eerste directe proclamatie ge richt. tot het Belgische volk sinds zijn bevrijding door de Amerikaan sche legers in Mei van dit jaar. De proclamatie is uitgevaardigd te Sankt Wolfgang bij Salzburg en be antwoord de critiek op zijn houding ten tijde van ae capitulatie van Bel gië en later onder de Duitsche be zetting. Er wordt o.m. in gezegd: „Op dén vooravond' van mijn ver trek naar Zwitserland, waar ik in stilte het vonnis van mijn volk bij de verkiezingen af zal wachten, wensch ik mij in alle ernst en uit dén grond van mijn hart tot u te wenden. Ik heb het recht u te verzekeren en eens zal het bewijs daarvoor gele verd worden dat de passieve weerstand, die ik gevolgd heb, Bel gië behoed heeft voor onderhande lingen met een tijdelijk overwinnend Duitschland en het weerhouden heeft zich te laten verleiden of zich te laten gebruiken door een vijand, die geholpen werd door een handvol verraders en slechte burgers." De proclamatie gaat dar: nog in op de beschuldiging dat de koning heeft onderhandeld met Hitier, welke beschuldiging wordt weerlegd'. Tot slot zegt Leopold: „De Belgi sche monarchie is gegrondvest op den wil der burgers. Wat deze ook zal willen en op welke wettige wijze deze zich ook zal uitspreken: ik aan vaard tevoren zijn uitspraak." DACELIJKSCHE VLIEG- DIENST OP INDIë IN VOORBEREIDING r\E directeur van de K.L.M. de heer A. Plesman heeft medegedeeld, dat op het oogen- blik plannen uitgewerkt worden, tot het instellen van een dage- lijksche vliegverbinding met Ned, Indië. Gevlogen zal worden met Don- glastoestellen, die aan 14 passa giers plaats bieden De overtocht zal 4 dagen duren. Alleen R.D.M. kan auto's vorderen Binnen het bestek van de orde ning op het gebied van bet ver voerswezen is men thans overge gaan tot het vorderen van motor voertuigen, waarvoor geen rijver gunningen zijn afgegeven. Het is gebleken, dat ook niet daar toe bevoegde instanties personen auto's vorderen. Ter voorkoming van moeilijkhe den wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het eenige lichaam, dat van nu af in Nederland de be voegdheid' bezit om auto's te vorde ren, bet Regeeringsdirectoraat voor Motorvoertuigen (R.D.M.) is. Alleen degenen, die een legitimatiebewijs van het R.D.M. kunnen toonen, zijn gerechtigd auto's te vorderen. Afge scheiden dus van inbeslagneming v^n auto's door politie of prijsbe- heersching kan vordering alleen ge daan worden door het R.D.M. DE WERELDREIS VAN DEN „SKYMASTER" Op zijn reis om de wereld is de „Skymaster" gister te 3 u. 15 te Karatsji geland. [NE vloot der V. S. heeft tijdens den oorlog 701 vaartuigen verloren, waaronder 5 vliegdekschepen, 7 zwa re kruisers en 71 torpe dojagers. De Britsche autoriteiten in. dé Duit sche bezettrngs-zone hebben een verplichte kleederinlevering aan gekondigd', de voorra den zullen op de eerste plaats' ten goede komen aar: gedeporteerden en voormalige geallieerde krijgsgevangenen. Koning' Leopold is in Zwitserland' aangeko men, nadat hij vanuit Sankt Wolfgang een proclamatie tot het Bel gische volk had gericht Bij de viering van de negende verjaardag van Franco's bewind, was alleen dë Pauselij ke Nuntius vertegen woordigd, andere am bassadeurs lieten ver stek gaan. De uit 47.000 man bestaandë Amerikaansche troepen zullen zeer binnenkort Noorwegen verlaten. Een brief van Attlee aan Truman over het Palestij nsche vraagstuk Is spoorloos verdwenen, meldt de Perschef vani Bepalingen betreffende het houden van meer dan één rekening Het Ministerie van Financier: deelt mede. dat de eerste aanvullingsbe schikking van d'e Beschikking De blokkeering' 1945 is verschenen. De belangrijkste- hierir: geregelde kwestie is, die van het houden door één persoon van meer dan één re kening bij banken, spaarbanken, girodienst enz. De aanvullingsbe schikking beperkt nl. de in artikel 4 van ae Beschikking Deblokkeering vervatte regeling van het vrijgeven van gelden voor giraal verkeer op de volgende wijze. Rekeningen, geopend vóór 7 Juli 1945: alleen hiervoor geldt de in ar tikel 4 van de Beschikking Deblok keering neergelegde regeling, dat op elke rekening- f 1000.benevens 25 pet. var: het saldo per 12 September 1945 voor girale overschrijvingen wordt vrijgegeven, zulks met een maximum van f 10.000.per reke ning. Rekeningen, geopend' tusschen 7 Juli 1945 en 12 September 1945: Op elke rekening wordt 25 pet. var: het salGo per 12 September 1945 voor gi rale overschrijvingen vrijgegeven, doch dë f 1000 kan men slechts verkrijgen op één rekening. Ten de ze is een controlemogelijkheid ge schapen, doordat de girale beschik king over f 1000.slechts mogelijk is na het afleggen van een in aan vullingsbeschikking omschreven en door de hoofegroep banken te con troleeren verklaring'. Rekeningen, geopend na 12 Sep tember 1945: Hierop wordt voqr gi rale o ver schrij vinger: uitsluitend1 f 1000.— op één rekening vrijgege ven; de controle Is op dezelfde wij ze geregeld' als bij de hiervoor ge noemde categorie. Op deze wijze zal het na de inlevering der f 100.bil jetten (7 Juli 1945) gesignaleerde en na 12 September 1945 sterk toege nomen euvel van het splitser: in tal rijke kleine bedragen op verschil lende rekeningen door één persoon niet tot gevolg hebben, dat de hou ders van deze verschillende reke ningen in hooge mate boven ande ren zouden worden bevoordeeld'. Geen deblokkeering van toevertrouwde gelden Het ministerie van financiën vestigt de aandacht op artikel 6, derde lid van de Beschikking Deblokkeering 1945, zooals deze is gewijzigd bij de eerste aanvul lingsbeschikking. Dit artikel verbiedt aan bedrij ven, diensten of lichamen (uit gezonderd banken, enz. doch met inbegrip van kerkgenootschap pen) om uitbetalingen of girale overschrijvingen te doen aan hen, die gelden aan deze bedrijven, diensten of lichamen hebben toe vertrouwd. Hierdoor is o.m. paal en perk gesteld aan de vele pogingen de deblokkeerinig, door het aanhou. den van een saldo bij eigen be drijf, in eigen hand te nemen. Voorts vallen hieronder alle an dere soorten deposito's bij bedrij ven, gestorte waarborgsommen, vooruitbetaalde bedragen voor fictieve leveranties, met opzet gedane onverschuldigde betalin gen en niet opgevraagde, doch. vóór 26 September 1945 redelij kerwijs inbare bedragen enz. enz. gens' medische krir:gen In New York nog niet voldoende worden aan gemaakt, om daarmede Gë landen te kunnen voorzien. Het voor stel van President Tru- mar:, om het geheim van dë atoombom te d'eelen met iedere staat, die er vredelievende doeleinden mee voor heeft, zal In het Con gres veel stof doen op waaien. President Truman. In een der mijnen van het Ruhrgebied is door een Britsch officier 'n machine ontdekt* die meer kolen te voor schijn kan haler:, dan men ooit kon verwach ten. Penicilline, het reddende geneesmiddel uit den oorlog, kan vol- WOOR het „Karei Doormanfonds" ter eere van den held uit d'e Javazee zal 4 Oct. de film „Ergens in Ne derland" in aanwezig heid van der: Minister van Marinei, voor het eerst draaien. Hou ders van motorrijtuigen die door de gelcsanee- ring hun belastingen niet op tijd' kunnen vol doen, zullen op den weg gëen hinder ondervin den bij gebleken on macht. In het besluit Vijandelijk Vermogen" is als- vijandëlijken staat toegevoegd Oostenrijk. Een zwarthandelaar uit Rotterdam, die tien spaarbankboekjes had loopen en tevens bij 20 personen geld had uit staan, is tegen de lamp geloopen, terwijl bij huiszoeking nog 21.000 gaspenningen werden gevonden. De Brit sche militaire missie in Nederland heeft een aantal goederen van de vroegere Duitsche weer macht aan de Neder landsche autoriteiten overgedragen. In Groningen is een lan delijk comité van actie tegen de doodstraf op gericht. De verkie zingsprocedure voor de leden van den tijdelij- ken gemeenteraad zal In Groningen bij enkele candid aatstelling ge schieden* TELLING VAN DE STEMMEN HET stembureau gaat, na ontvangst var: het verzegelde pakket van de Kiescommissie voor den nood-ge meenteraad, de stemmen tellen en den uitslag berekenen. Een ingewik keld', maar logisch karwei! Het overdragen van stemmen is op zichzelf geen nieuw systeem, men kent dat in de verschillende kiesstel sels, ook bij het lij stenstelsel dat voor den oorlog gevolgd werd. Men kent nog wel de lijstkiesdeeler en de per- sor.enklesceeler e.d. Wij hebben thans één candidaten- lijst, waar alle candidaten, zooals gezeg'd in alfabetische volgorde, op voor komen. Laat ons nu aannemen, dat alle kiesmannen voor alle te ver vullen plaatsen een candidaat num meren en laat ons als eenvoudig voorbeeld nemen, het meest voorko mende geval van de kleine gemeen ten, waarin zeven plaatsen te ver vullen zijn. Er zijn dan driemaal zooveel, dat is dus 21 kiesmannen. Zij kunnen dus maximaal 21 candi daten stellen. Wij nemen aan; cat het er 10 zijn. 21 kiesmannen gaan dus 10 candidaten nummeren. Wij hebben reeds gezien, dat de biljetten, die met nummer 1 genum merd zijn, geteld zijn in het proces verbaal van den voorzitter van het kiescollege. NU gaat het stembureau het getal der geldige stemmen vermenig vuldigen met 100! Waarom, zult u zeggen. Omdat bij het berexenen van den uitslag ce invloed' van breuken groot is en bij een zoo miniem aan tal stemmen te groot worot geacht. Breuken moeten nl., volgens de be paling van het in de beschikking vastgelegde systeem, soms worden verwaarloosd, soms naar boven afge- ronG. Bij een gering aantal stemmen kan die verwaarloozing of afronding van beteekenis zijn. Een candidaat kan reeds met 3 stemmen gekozen zijn! Dit bezwaar wordt buiten wer king gesteld door ieder stembiljet voor 100 stemmen te laten gelden. Hoe wordt nu de kiesdeeler bere kend? Gewoon, c'oor het aantal stem men te dëelen door het aantal zetels plus een. In ons geval van 7 zetels en 21 kiesmannen wordt het dus zoo: 2100 gedeeld door 8, is 262Vs. Maar dar: zijn we er nog niet: het quotient van Ge deeling moet nl. met 1 ver hoogd worden en in g'eval van een breuk verhoogd tot het eerstvolgend geheele getal. In ons geval is de kiesdeeler dus 263. Nu is, natuurlijk allereerst gekozen degeen, die een aantal eerste voor keurstemmen, het aantal eentjes dus, heeft, gelijk of grooter dan de kies deeler. Wij nemen aan, dat alt met twee der candidaten het geval is. Nu zijn er nog vijf plaatsen te vergeven. Zij hebben natuurlijk stemmen over, die naar de volgende candicaten gaan. Maar dat is niet zoo eenvoudig. Nu ontbreekt ons helaas de gelegen heid, om dit uitvoerig toe te lichten. ER zou te veel plaatsruimte voor noodig zijn. Laat dit genoeg zijn: er volgt nu een reeks van handelin gen, die mathematisch-juist de ver schillende voorkeuren tot hun recht doen komen. Er zijn candidaten, die 2 die 3, die 4 hebben, die 2, 3 'en 4 hebben enz. Dat wordt allemaal pre- cies uitgerekend. Rekenmeesters zijn er aan het departement van B. Z. wel! Van die verschillende voorkeu ren wordt de verhouding tot het ge heel er: de onderlinge verhouding berekend en vastgelegd in een nieuw begrip: de stemmenwaarde. Wie na deze manipulaties de hoogste stem menwaarde heeft is gekozen. Zijn er dan nog meer zetels te verdeeïen, dan geschieden die manipulaties nogmaals. En zou, wat in gevallen als het onze met slechts zeven te verdeeïen zetels wel niet spoedig zal gebeuren, omdat de stemmen niet zoo verspreid zullen zijn, ten slotte nog een zetel toegewezen moe ten worden na d'e derde verdeeling, dan gaat men een ander foefje uit halen, om het zoo maar eens te zeg gen, dar: valt de candidaat met het laagste stemmenaantal weg en zijn stemmen worden op andere candica ten overgedragen, omdat die anders niet aan hun „trek" zouden komer:. Op ingenieuze wijze is gezorgd, dat de overdracht der stemmen ge schiedt overeenkomstig den wensch.. der kiezers, zooals die in de numme ring tot uiting' komt. Maarhet is gelukkig, dat maar eën betrekkelijk kleir: aantal menschen met deze ma terie te -maken hebben, al telt de stem, cie zij uitbrengen, ook voor 100, hetgeen op zichzelf in staat zou zijn een „voor-oorlogschen" kiezer jaloersch te maken!. Kopfische Aartsbisschop van Jeruzalem vermoord De Koptische Aartsbisschop van Jeruzalem, Theophilus, is in een greppel rond het klooster ge legen tusschen Benisuef en Fay- oum in Opper-Egypte dood aan getroffen. Men vermoedt, dat hier sprake is van moord. Er zijn verscheidene arrestaties ver richt. Deserteurs gearresteerd Eén en zestig leden van de be manning van het Nederlandsche schip „Merak" zijr: door dë politie van Melbourne gearresteerd en be boet wegens desertie. De Indonesi sche staking tegen Nederland heeft zich uitgebreid tot een Nederlandsch kamp bij Melbourne waar 17 Indo nesische soldaten zijn gearresteerd. Een groep var: Indonesiërs, die wer ken bij een Nederlandsche-drukkerif hebben zich bij dé stakers aangeslo ten*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2