NIEUW GEEN BESLISSINGEN ALLE NIET-GEWENSCHTE DUITSCHERS ALLES DRAAIT OM DE ZATERDAG 6 OCTOBER 1945 BUREAUX STAATKUNDIG URGENTIEPROGRAM moeten Nederland verlaten joden in Palestina staken HET VATICAAN EN POLEN Zwitserland in de branding BEVOLKINGSREGISTERS Aan reconstructie wordt gewerkt Saaiste nieuws Rijke vondsten in het Verre Oosten Massa-arrestaties in Australië Is 't Franco te machtig? die bevoegdheid van de Regeering verre te buiten gaan NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God Is 't nergens oei lig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand: 3.30 per icwartaal 41a JAARGANG NUMMER 18749 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 r^E Nationale leiding van het Cen trum voor Staatkundige Vor ming heeft, in overleg met het Da- gelijksch Bestuur van de R.K. Staatspartij, een ontwerp van een Staatkundig Urgentie-Program opge steld'. Het is door het Centrum (se cretariaat Oudwij k 21, Utrecht, ter bestudeering toegezonden aan de besturen van d'e Kringen en Af dee lingen. Blijkens d'e mededeeling-vooraf van de Nationale Centrums-leiding, waarvan prof. Romme, voorzitter en pater magister Stokman secretaris is, huldigt het Centrum, o.I. terecht, de meening, dat zijn eerste taak moet bestaan in het opstellen van richt lijnen voor ons staatkundig streven in de eerstvolgende jaren: „want op den inhoud en de richting van dit streven komt het allereerst aan". Een eerste lezing van het program geeft den stellïgen. indruk, dat wij hier met een kloek stuk te doen hebben. Maar dit moet niet alleen worden gelezen, doch ook bestudeerd' worden. Het is een program van urgente op dringende zaken voor de eerstkomende jaren, geen program van beginselen. Dat hebben wij; d'at heeft de Partij en dat program be hoeft geen wijziging'. Dit Algemeen Staatkundig Program is een prach tige en practische leiddraad bij de studie van het Urgentie-program en d'aarom missen wij de verwijzing daarnaar noode in de inleiding', wel ke aan de programpunten vooraf gaat. WIJ hopen met de gevraagde stu die mee te doen, voor heden volstaand met een korte samenvat ting van d'en inhoud'. Fier zet het het voornaamste voorop:, de geeste lijke ondergrond van bet staatkun dige werk. Als een gouden draad loopt de gedachte aan Christus en zijn Bergrede door het program. Dat ls een mooie en in dezen tijd van zwalkende meeningen, sterkende ge dachte! Het voornaamste voorop: de ver sterking van de geestelijke en zede lijke grondslagen van ons volksle ven. God moet geëerd, Zijn waar heid geleerd, het kwade geweerd! Deze gedachte komt ook tot uiting ln de volgende afdeelingenhet tweede deel behandelt de zuivering van ambtenaren en berechting van landverraders, het derde den we deropbouw var; het verwoeste en geschokte vaderland', het vierde het herstel en den uitbouw van het staatsbestel van het koninkrijk, het vijfde Nederland in de internationa le orde, het zesde d'e versterking en vernieuwing der economisch-sociale grondslagen van ons volksleven, het zevende het financieel herstel. Het valt ons op, dat in de mede deeling-vooraf gezegd wordt, dat niet alleen de geestelijke en mate- rieele ellende, door het nationaal- sociallsma over Nederland' en d'e wereld gebracht, overwonnen moet worder;, maar dat ook moet worden uitgesneden „het oud-zeer van vóór den oorlog". Inderdaad' moet op het oogenblik d'e eisch van herstel en vernieuwing als zoodanig worden beschouwd'! NU moet Katholiek Nederland van dit program kennis nemen en het in de daartoe aangewezen organisatie behandelen en bestudeeren. Partij- afdeelingen en studiecentra hebben hier een mooi, maar verantwoorde lijke taak. Wat de afd'eelinger; be treft. hooren wij geregeld' van een stijgend aantal dat er weer leven komt, zoo hier er; daar is ook een studiecentrum opgericht. Waar men dit nog niet gedaan heeft, neme men deze zaak toch ter hand. Dan kan men zijn invloed op de vaststelling van dit program later; gelden niet alleen, maar dan kan men er ook toe bijdragen, de goed'e en sterke gedachten, welke onder ons leven, verder ~te verbreid'en. D!t moet het Katholieke Volk van Nederland we ten, vooral als het onder d'er; indruk zou gekomen zijn van wat anderen willen. Het gaat er in de eerste plaats om te weten, wat wij, katholieken wil len. Dat is het antwoord op de vraag, die ook d'e Katholieke Actie stelt: en wat wil God nu van or.s? Dit: dat Zijn wet en Zijn geboden gekend en erkend' worden, ook ln het openbare leven. Op alle gebie den van het men-schelijk leven moet dat worden doorgevoerd* en dit te doen op het moeilijke terrein der staatkunde is de taak van de katho lieke politieke organisatie, die met dit' urgentieprogram een beslissende stap zet in d'e zoo g*ewenschte rich ting van krachtig herstel en ingrij pende vernieuwing. Nu mogen de Katholieke Nederlanders zich de verantwoordelijkheid' voor den gang. van zaken Ir; het Nederland van na d'en oorlog1 bewust ztfnl NAAR ons van officieele zijde wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling van de regeering maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat alle niet-gewenschte personen van Duitsche natio naliteit het grondgebied van Nederland verlaten. By de uitvoering van dien maatregel zullen als personen van Duitsche nationaliteit worden beschouwd diegenen, die op 4 Mei 1945: a. de Duitsche na tionaliteit bezaten; b. zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oostenrijksche nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten. Onder het bepaalde sub. a. en b. worden voorshands niet be trokken diegenen, die tengevolge van de tegen hen getroffen maat regelen van het nationaal-socia- listisch regiem hun vaderland hebben verlaten en in Nederland een tijdelijk verblijf hebben ge kregen. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. Een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland kan in bepaalde gevallen worden verleend en wel aan die personen van Duitsche nationaliteit, 1. wier voortgezet verblijf in Ne derland noodzakelijk wordt ge acht in het algemeen Neder- landsch belang; 2. die reeds vóór 10 Mei 1940 in Nederland me toestemming van de Nederlandsche overheid wa ren gevestigd en voor en tijdens de bezetting zich als oprechte t vrienden van het - Nederlandsche volk hebben gedragen; 3. die op een zoodanige wijze aan het Nederlandscft binnenlandsch verzet hebben deelgenomen, dat hun als erkenning een voorloopig verblijf in Nederland kan worden toegestaan. De personen van Duitsche natio naliteit die op grond van het in 13 bepaalde vermeenen in aanmerking te komen voor een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf, dienen een met bewijzen gestaafa' verzoek schrift in te zenden bij het hoofd van den plaatselijken politie van de ge meente. waarin zij g'evestigd' zijr;. De Minister var; Justitie, onder wiens departement het vraagstuk der vreemdelingenpolitiek ressor teert. heeft aan het hoofd van het Bureau Rijks vreemdelingendienst de uitvoering van bovenvermelde maat regelen met inachtneming van door d'en Minister nader te stellen rege len opgedragen. Volledig en duidelijkheidshalve wordt vermeld, dat het vorenstaande ook geldt voor personen, die naast hun Duitsche nationaliteit en andere (dubbele) nationaliteit bezitten. Het hoofd van het Bureau Rijks- vreemdelingendienst zal zich steeds en in ieder geval moeten vergewis sen van het oordeel van het hoofd van d'e plaatselijke politie. Door het hoofd van meergeno^m- d'en dienst zullen onder goedkeuring van den Minister van Justitie aan de plaatselijke politie-instanties in het raam van de genoemde uitzonderin gen nadere uitvoeringsvoorschriften geg'even worden. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat aan personen van Duitsche na tionaliteit aan wie toestemming tot tijdelijk voortgezet verblijf in Ne derland wordt verleend, door of vanwege den minister van Sociale Zaken een arbeidsvergunning of door of vanwege den minister van Handel en Nijverheid een vergunning tot de uitoefening van eenig beroep of bedrijf kan worden gegeven. In afwachting van deze regeling kap een voorloopige arbeids-, beroeps- of bedrijfsvergunning worden uitge reikt. In het Joodsche gedeelte van Palestina zal op 8 October a.s. een algemeene staking worden georganiseerd van een uur na middag tot zeven uur 's Avonds als protest tegen het Britsche Witboek over de Palestijnsche kwestie en tegen de eveiiueele handhaving van dit Witboek. Tijdens den stakingstijd zullen groots volksbijeenkomsten wor den gehouden. f\E betrekkingen tusschen voor loopige Poolsche Regeerirag en het Vaticaan zijn hersteld. Men acht het niet onmogelijk, dat dit zal leiden tot herziening van het Concordaat, dat door de Poolsche regeering was geannu leerd. De Zwitsersche Minister van Defensie, Dr. K. Kobeit, leeft eenige bijzonderheden bekend gemaakt, waaruit blijkt hoe ge vaarlijk de situatie soms voor het landje was. Geheime agenten nadden kaar ten gevonden, waarop alle stra tegische punten die moesten wor den gebombardeerd, stonden aan gegeven. Bij het begin van het Duitsche offensief, maar vooral in 1943 was de toestand zeer critiek, toen bekend was geworden, dat Hit- Ier voor 6 April zou aanvallen. De capitulatie heeft echter een deuk geslagen in de oorlogsplan nen van de Nazi's. Personen var; Duitsche nationali teit, aan wie op grond van boven staande normen toestemming tot tij delijk voortgezet verblijf in Neder land is verleend, en die werkzaam waren hetzij ir; Rijksbetrekking, hetzij ln een functie of positie in het cultureele en wetenschappelijke le ven, kunnen in zeer bijzondere ge vallen telkens ter beoordeeling van den betrokken minister ir; d'eze functie worden gehandhaafd'. De betrokken minister zal zich om trent deze gevallen door een com missie van advies doen voorlichten. In verband met den moeilijken toestand in Dultschland is het d'e wensch der geallieerde bezetting al- d'aar, dat met de definitieve verwij dering uit Nederland moet worden gewacht, totdat zij daartoe haar toestemming zal hebben gegeven. IN de Memorie van Antwoord van de Regeering op het Voorloopig I Verslag van de Tweede Kamer inzake de regelen voor de voor loopige Staten Generaal, die met bekwamen spoed is verschenen, zet de Regeering vooral uitvoerig uiteen, dat de verkiezingen niet eerder dan in het voorjaar, dat is April 1946, gehouden kunnen worden, omdat de aministratieve basis daarvoor, het register van de bevolking, niet in orde is. De gemeentelijke bevolkingsregisters verkeeren tengevolge van de bezetting in zulk een deplorabelen toestand, dat het eerst na een algemeene reconstructie mogelijk zal zijn, te komen tot een betrouwbare kiezerslijst. ontwerp wordt verworpen of in grijpend geamendeerd, wil de Regeering liever pas zeggen als het zoover zou zijn! De Regeering verdedigt in het begin van de Memorie de instel ling van het Noodparlement op verschillende gronden Een ande ren weg was h.i. niet mogelijk. Tot de huidige oplossing is zij eerst gekomen na zorgvuldig overleg mede met hen, die een vooraanstaande plaats in het openbare leven innemen Neigin gen, de zgn. besluitenregeering langer te handhaven dan strikt noodzakelijk is, zijn haar verre. Het verwijt van schending van haar ambtsplicht wijst zij met beslistheid van de hand. Thans komen talrijke personen niet in die registers voor en zij zouden dus ook niet op de kiezerslijst komen; anderen zou den desgewenscht meermalen naar de stembus kuninen gaan! Uitvoerig wordt uiteengezet, dat noch het persoonsbewijs, noch de stamkaart als basis voor de kie zerslijst genomen kan worden, want velen hebben geen van deze bescheiden, anderen hebben er meer dan een, weer anderen heb ben vervalschte! Men zou, voor een controle op deze bescheiden, altijd weer terugvallen op het bevolkingsregister, en dat is niet ini orde Het zal nu zoo spoedig mogelijk in orde gemaakt wor den, anders gezegd, met de woor den uit de M. v. A.: De Regee ring heeft zich tot taak gesteld, de reconstructie der bevolkings registers zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. Daarnevens wordt vanwege het departement van Binnenlandsche Zaken in gemeen overleg o.a. met deskundigen uit de praktijk der gemeentelijke administratie op korten termijn nagegaan, welke wijzigingen met het oog op de komende verkiezingen in de Kieswet dienen te worden aan gebracht en welke bepalingen eventueel tijdelijk buiten wer king dienen te worden gesteld. De regeering zal de benoe mingsprocedure versnellen Zij hoopt, dat na de totstandkoming van de wet, alle betrokkenen zullen samenwerken, om de tij delijke Staten-Generaal zoo spoe dig mogelijk bijeen te kunnen doen komen. Daarom acht de Re geering het niet noodig, de taak der oude Kamers, die nu bijeen zfjni, uit te breiden. Wat de Re geering denkt te doen, als het H. M. de Koningin heeft gis terenmiddag onverwachts een bezoek gebracht aan Rotterdam; zij kwam per auto en maakte per boot een tocht lang de vernielde havens; bij het monument voor de gevallenen legde de Koningin een krans, daarna maakte zij een tocht door de stad. De secre taris van het Fransche vakver bond is gekozen tot secretaris generaal van den nieuwen socia- listischen wereldbond van vak- vereenigingen. Irma Grese heeft verschillende van haar wandaden in het proces van Belsen bekend. De minister van Buitenlandsche Zaken in het afgetreden Japansche kabinet Yoshida is thans eerste minister van Japan geworden. De sta king in de haven van Liverpool- Birkenhead is opgeheven. Op 10 Februari zullen in Rusland verkiezingen worden gehouden voor den Russischen oppersten Sovjet. In den herstelarbeid in de geteisterde gebieden dreigt stagnatie te komen als gevolg van moeilijkheden, welke zich in de bouwnijverheid voordoen. In aanvulling op reeds eerder gegeven berichten, deelt Reuter uit Londen mee dat op Malakka 17.000 ton tin is aangetroffen, terwijl andere berichten spreken van zeer groote voorraden rub ber en tin in Siam en Indo-China. Volgens instructies van de Australische regeering zullen in Australië massa-arrestaties wor den verricht van Indonesische zeelieden, die weigeren uit te varen, zoo werd Vrijdag uit Canberra gemeld. De correspondent van de Times schrijft uit Madrid, dat ondanks aanhoudende tegenspraak het be richt, volgens welk Franco in een toespraak zijn wensch te kennen zou hebben gegeven als staats hoofd van Spanje af te treden, juist is. Waarnemers, die van San Sebastian naar Madrid terug keerden, verzekeren, dat de Cau- dillo deze verklaring heeft afge legd in antwoord op een wel komsttoespraak bij een diner van officieren te San Sebastian. VAN bitterheid vervuld, heeft de minister van de Overzeesclie Gebiedsdeelen, prof. dr. Logemaan, Vrijdagavond voor de radio in een korte toespraak o.a. geconstateerd, dat de publieke opinie in de Angelsaksische landen slechts aan de thuiskomst der soldaten denkt en vergeet, dat er nog restanten zjjn op te ruimen, vooral, dat er nog zooiets bestaat als een politieke voortzetting van den oor log na den vrede: dat is wat Japan thans onder andere doet in Indië! Wij moeten het hoofd echter koel houden. Beloften zouden tegenover de Soekarno-beweging even onwaardig als onvruchtbaar zijn. De voornemens met betrekking tot Indië en het Koninkrijk z|jn duidelijk uiteengezet. Men vraagt nu beloften, en vergeet, dat er al daden zijn: er is een doorslaande Indonesische meerderheid in den Volksraad. Nu wil men beslissingen, die de bevoegdheid van de Regeering verre te buiten zouden gaan, zei de minister verder o.m. Maar toen besloten werd, een Rijksconferentie te houden, vond ieder dit redelijk en democratisch, voegde h|j daarbij. „Al het water van de zee wascht niet af, dat een wettige Regeering, die haar plicht voor 's lands ontwikkeling stoffelijk, geestelijk en staatkundig deed en doet, ver beneden haar verantwoordelijkheid zou blijven, indien z|j zich inliet met hen, die in beginselloos opportunisme Juist dat alles lieten verkrachten; wier vrijheidsbegeerte zonder verantwoor delijkheidsbesef bleek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1