DE INDISCHE REGEERING Schermer Gemeenschap heeft onze instructies viert feest van den oogst Nieuw NoordhoHandsch Dagblad KRACHTIGE TAAL VAN MINISTER LOGEMANN Wxdt we w-et eend.ii gAaag, uulteti weten J| Stad en Omtrek MINISTER MANSHOLT OP BEZOEK V Zaterdag 6 October 1945 IN zijn korte radio-rede heeft minister Logemann Vrijdag avond gezegd, dat de berichten uit de krijgsgevangenen- en ge- detineerdenkampen slecht zijn. Er zijn lichtpunten, maar de doo- denlijst zal een zeer lange blijken te zijn Duizenden zijn ten gron de gegaan; tienduizenden Indone siërs zijn als slaven weggevoerd, ambtenaren, die hun plicht de den, zijn daarom door de Japan ners vermoord. De voedseltoe stand op Java en elders is zeer slecht. Indië staat voor een reuzen taak, maar ib vond, aldus de minister, in Brisbane een Indische Kegeering, die weet wat zij wil, die haar plannen gereed heeft. In afwachting van het herstel van het wettig gezag stelt het geallieerd opperbevel de Japan ners verantwoordelijk voor rust en orde; maar onder hun hoede ontwikkelt zich een ongebreidel de haatcampagne, geleid door lieden, die men toelaat zich re geering te noemen, al erkent men haar niet; lieden, die den prijs van de welvaart, de levens en de eer van hun volksgenooten niet te hoog hebben geacht voor de samenwerking met een vjj- and, van wiens onoprechtheid zij erkennen overtuigd te zijn ge weest. „Laten we nochtans het hoofd koel houden. De Britsche regee ring is voor onze aanhoudende en klemmende vertoogen niet on gevoelig gebleken. Wij hebben haar ondubbelzinnig doen weten, dat onderhandelen met de zgn. Soekarno-regeering voor ons uit gesloten is en wij instrueeren de Indische regeering dienovereen komstig. „In de houding der bezettings autoriteiten komt merkbaar meer kracht en meer lijn. Onze luite nant G G. en onze bevelhebber Moet tegenwoordig alles geregeld' worden bij de wet? Kunnen wij er alleen maar door wettelijke regelin gen, dus door overheidsdwang, toe komen, maatschappelijke rechten en plichten te onderhouden? Wij weten het, dat het evenwicht tusschen de elschen van het algemeen belang en de persoonlijke verantwoordelijkheid veel meer dan vroeger ingrijpen van de Overheid' meebrengt. Wij weten ook dat wat men personalistisch so cialisme noemt, de noodzakelijkheid van dat evenwicht wil benadrukken. Maar de practijk is toch ook nü, juist in de laatste maanden, dikwijls, dat de balans naar de richting van het socialisme overslaat. Dit is te gelijk de weg van den minsten weer stand bij het regelen van zaken Wij komen ertoe, dit onderwerp even aan te snijden, niet omdat wij terugwillen naar den liberalistïschen tijd, maar omdat wij meenen, dat veel meer nog de nadruk gelegd moet worden op d'e persoonlijke ver- antwooraelijkheid in het maatschap pelijk leven, in d'e erkenning van rechten en plichten niet met wets- dwang, maar door overtuiging. Veel maatschappelijke opvoeding zal daar voor noodig zijn. Neem als voor beeld de regeling van de maatschap pelijke positie van de verpleegsters. „De Tijd" had' daar een beschouwing over, die we met belangstelling heb ben gelezen. Het probleem van de verpleegsters, gediplomeerden en leerlingen, is zeer precair op het oogenblik. Een oplossing van het te kort verwacht onze collega alleen van een wettelijke regeling van d'e maatschappelijke positie van de ver pleegsters. Maar sociale regelingen, waar deze dames „krachtens haar veeleischend en zwaar beroep" in derdaad recht op hebben, moeten* er komen, ook zonderden dwang van d'e wet. anders deugen de opvattin gen niet van fien, die voor deze po sitie verantwoordelijkheid' dragen. Er mar.keert zonder twijfel een en ander aan de maatschappelijke po sitie van üe verpleegsters, maar is het niet betreuren, dat zoo iets al leen in orde zou kunnen worden ge bracht door hulp van de overheid' met dwang van de wet? In verband met de verpleegsterskwestie sprak men wel van gebrek aan sociaal be sef bij de meisjefe. Maar ontbreekt besef dan ook niet in r/der op zicht bij anderen? En zou het niet te betreuren zijn, als op het terrein van de charitas de overheid moest Ingrijpen? Het moest niet nóódlg zijn! In deze sfeer schrijnt sociaal onrecht meer c'an elders! zijn thans te Batavia en ik ver wacht, dat nu spoedig een eind zal komen aan de verwarde be richtgeving, die tot dusverre de regeering weinig wijzer maakte dan het publiek." Verder zei de minister o.a.: „Het stuit tegen de borst, tel kens te moeten herhalen, dat de Kroon haar woord gesproken heeft en deze regeering zich op dat woord als program heeft vastgelegd. Die voornemens wa ren duidelijk en stellig genoeg, om toenmaals de instemming en de medewerking uit te lokken van Indonesische nationalisten en Nederlandsche democraten. Wat zoo vraag ik kan daar in, als men het hoofd koel houdt, veranderd zijn? Alleen omdat een groep visschers in troebel water ons tijdelijk het werken belet voor hun eigen volk en dat volk blindelings leert verguizen, wat wij dan toch voor Indië de den: wij, die zijn samenleving zoodanig ontwikkelden en be- werktuigden, dat mits al hare bestanddeelen tot denarbeid worden opgeroepen Indië de zelfstandige behartiging zijner in wendige aangelegenheden aan kan en daarom tot een volledig deelgenootschap in het koninkrijk kan worden toegelaten." ALKMAAR HERDENKING ALKMAAR ONTZET 400 studenten op bezoek Op 8 October zullen ruim 400 studenten leden van het Leid- sche Studentencorps Alkmaar bezoeken, waartoe de Nederland sche Spoorwegen een extra trein hebben beschikbaar gesteld Wij vernamen, dat de belang stelling voor deelneming aan den Jeugdoptoeht toeneemt. Opgave kan alsnog geschieden aan den secretaris der commissie, Lyce umstraat 18. Men haaste zich. Deelnemers aan den optocht worden dringend verzocht om uiterlijk half twee op het Doe- lenveld aanwezig te zijn. Voor zoover de voorraad strekt zijn voor deelnemers bloemen verkrijgbaar in den Muziektuin op Zaterdag 6 October tusschen 24 uur n.m. Slechts zij, die het buiten deze hulp volstrekt niet kunnen stellen, gelieven zich bij den Muziektuin aan te melden. Opnieuw sporen _wij de Alk- maarsche burgerij aan voor een feestelijk aanzien van onze stad te zorgen. Dus de vlaggen uit en de straten versierd. De Lange- straat en het Hofplein zijn reeds daarmede bezig. Hebben de werkgevers hun personeel vrijaf gegeven? De Schermergemeenschap heeft gisteren op luisterrijke wijze en voor de eerste maal in haar nog kort bestaan, het feest van den oogst gevierd. Ondanks de wei nige weken van voorbereiding, die hieraan vooraf gingen, heb ben de initiatiefnemers succes gehad met het organiseeren van den „Schermerdag 1945", onzen dag, zooals de oude boer, dien wij zijn indrukken vroegen, het noemde, en* waarmede hij wel heel juist karakteriseerde, wat de Schermergemeenschap zich voor stelt te zijn, een organisatie, be ter een familie van de Schermer- bevolkng, gToot en klein, van allen rang en stand. fs Morgens in alle vroegte be gon het reeds met een H. Misof fer in de R. K. kerk, en een dankstond in de Ned. Hervorm de Kerk te Stompetoren. Na dit officieele begin spoedden allen, boeren en boerinnen, groot en klein, oud en jong, als symbool van de beoogde samenwerking, zich naar het feestterrein aan de Noordervaart te Stompetoren, waar het geheele programma voor den verderen dag werd af gewerkt. Toen Ds. J. M. de Jong als voorzitter in de tent op het feest terrein een kort openingswoord had uitgesproken en de vele aanwezigen heel de Schermer had immers vrijaf genomen of gekregen een welkom had toegeroepen, stroomde het pu bliek naar het omheinde vier kant, waar een zeer groot aantal runderen acte de présence gaf. De jury had veel en moeilijk werk. Als wij even later achter een groep stieren ir. de Vries, Rijks- veeteeltconsulent, bemerken, ma ken wij met hem een praatje en vragen zijn oordeel over de kwa liteit van de „markt". Ir. de Vries, door zijn jarenlange erva ring uiteraard criticus dóó- cn dóór, is nooit vrijgevig met zijn complimenten en als hij de kwa liteit der inzendingen „bevredi gend" noemt, weten wij, dat de Schermers hun best hebben ge daan. Temeer is dit praedicaat een compliment, wanneer men weet, dat deze samenkomst van runderen niet beoogt, de beste exemplaren naar voren te bren gen, doch slechts bedoeld is als een uitwisseling van fokresulta- ten, om van en met elkander te leeren, een zuivere onderlinge vergelijking dus. De reclame naar buiten stond op deze ex positie dus op het tweede plan. 30.000 Duitsche krijgs gevangenen zijn in Bel gië aangekomen, om aldaar in de kolenmij nen te werk gesteld te worden. Oud-minis- ter Eden is benoemd tot eere-fcurger van Londen. Men heeft plannen gereed, om In Manhattan New York een wolkenkrabber te bouwen van 57 verdie pingen. voorzien van televisie. theater en verd'ere luxe, de kosten ervan zijn 13Va millioen dollar. De oorlog heeft aan 1.685.000 Joe- goslaven het leven ge kost, deels door oor logshandelingen. doch 70 pCt. door toedoen, van oorlogsmisdadigers. Byrnes, de minister van Buitenlandsche Za ken der V.S. is in Was hington teruggekeerd, doch hij weigerde over de conferentie van Londen een verklaring af te leggen. Nadat het Japansche kabinet was afgetreden is ver moedelijk reed's een nieuwe Minister-Pres' dent aangezocht. In de V. S. is een voor stel ingediend, om 14 Augustus tot wapenstil- standsdag' van den tweeden wereldoorlog te verklaren. Bij Lu- neburg is een nazi-beul uit het concentratie kamp Lodz gearre steerd, toen hij als zoodanig door een Pooi werd herkend. Chur chill is van Italië en Frankrijk. waar hij eenigen tijd heeft ver toefd, op weg naar En geland. In Pittsburg moest de kolendistri- butie worden ingevoerd wegens staking var.' 15.000 mijnwerkers. Daar meer dan 29 na- tie's het handvest der vereenigde volkeren hebben geteekend, is het nu van kracht ge worden. In Limburg zijn 10 Ca- nadeesche trucks met goederen uit Groningen aangekomen, als een begin van een groot- scheepsche inzameling, die de Groningers voor hun Zuidelijke landge- nooten zullen hoüd'en. Twee Nederlandsche deserteurs, die in Bel gië met een gestolen Roode Kruisauto smok kelhandel onderhielden, zijn ln België gearre steerd. Te Roosen daal zijn een vijftal distributieambtenaren gearresteerd, die een hoeveelheid bonkaarten successievelijk had ver duisterd. Alle tuin ders in Zuid-Holland hebben besloten 2 pet. vensterglas van- de voorraad 1940 beschik baar te stellen voor de geteisterde gebieden, dit beteekent 300.000 M2. glas. De Rotterd'am- scbe af deeling van den Raad' ex-politieke ge vangenen heeft aan de Regeering een motie gezonden, waarin op spoedige rechtszittingen voor de politieke mis drijven wordt aange drongen en op verbe tering van d'e bewa king, waarvoor zij zich desnoods zelf beschik baar stellen, DE 8-OCTOBERVIERING Café's langer open De wnd. Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat de sluitingsuren voor de komende feest daggen voor d'e openbare vermake lijkheden als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 6 Oct. 1 uur; Zondag 7 Oct. 12 uur; Maandag 8 Oct. *2 uur. De verlof- en vergunninghouders dienen de voor hen geldende artike len uit d'e Algemeene Politieveror dening' streng na te leven; ordever storingen worden niet geduld. Voor ontheffing der bestaande be palingen i.v.m. de feestviering is vergunning vereischt. Lied/ 'szangers, verkoopers van wandelstokjes en vertooningen met dieren worden niet toegelaten. A. F. C. VFONE Een sterke AFC combinatie speelt Zondag a.s. in St. Pancras om half 3 tegen een sterke Vrone-combinatie SCHORSINGEN Het Militair Gezag te Alkmaar maakt hierbij bekend, dat op advies van de betreffende Zuiveringscom missies de volgende personen door den Verbindingsofficier te Alkmaar van den Provincialen Militairen Com missaris te Amsterdam in hun func tie zijn geschorst. Per 10 September 1945: Mej. G. J. Faber, onderwijzeres te Alkmaar; S. Pietersma. ambtenaar Gew. Arbeids bureau, Alkmaar; J. L. Musman Idem Per 11 Setember 1945: G. W. Teeuwsen, Wachtmeester der Ge meentepolitie te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND Geboren; Grietje, d.v. Simon de Boorder en Grietje Kroon; Leopold J„ z.v. Constant G. Rams en Johan na G. Witte; Gerlof, z.v. Jan Anema en A. Rijs; Maria E., d.v. Nicolaas J. J. de Vries en A. Duin. Ondertrouwd: Hendrik A. Meij- link en Cornelia de Vries; Gerrit C. Donia en Tieny Sieben; Petrus S. Verberne en? Rosalia G. Dekker; Cornells v. d. Leun en Wilhelmina G. Heemskerk; Adrianus Roecoert en Catharina G. Nuij; Johannes J. W. Déhé en Guurtje Schoonhoven; Pie- wa; Adrianus Hoekmeijer en Johan- ter Jongbloed en Val'entina Toltare- na C. Segaar; Hendrik C. Boskamp en Elisabeth Wiggers; Petrus Vree- ker en Anna M. Schouten; Petrus Weel en Elisabeth M. Kraakman; Petrus A. Veldman en Petronella W. A. Pels. Overleden: Pieter Blok, oud 83 j., weduwn. van Anna Roos; Trijntje F. Hartog, oud 75 j., wed', van M. C. v. Lobbregt; Maria Remelink. oud 81 jaar, wed. van C. Bek. A F.C.-NIEUWS Zaterdag a.s. spelen aan den Westerweg om 3 uur: AFC b Jong Holland b en om 4 uur: AFC aJong Holland a. Zondag a.s. gaat het eerste elftal naar Berdos I voor den beker. Een van onze oudste tegenstanders van vóór den oorlog. AFC-ers houdt onze naam hoog. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand Sept Op ons kantoor ligt een lijst ter inzage van gevonden voor werpen in de maand September. MUZIEKVEREENIGINGEN Getroffen door het initiatief zoowel als door het resultaat zullen de samenwerkende mu- ziekvereenigingen a.s. Maandag 8 October 's avonds om half acht voor het stadhuis hun dank bren gen aan het comité en de burge rij van Alkmaar voor de bijeen gebrachte gelden ten behoeve van instrumenten en uniformen. Het gesproken woord zal met luidsprekers worden versterkt. Wij harïceQ zoovéél te zien op het terrein en nemen dus afscheid van den Rijksveeteeltconsulent. Hieronder volgen de beoordéelin- g'en. Plaatsgebrek noopt ons slechts de eerste prijzen te vermelden. Stierkalveren Individueel, (geboren voor 1 Maart): Jer.tje Frans, eig. P. Korver, Ursem. Stierkalveren indiv., geb. na 1 Maart: Frans B 35, eig. J. Blauw, Stompetoren. Kuikalveren (GTie afstammelingen van één vader)Marie 19 en Mar griet 2, beiden eigenaar A. Dekker Kzr.., Oterleek en Ida 17, eig'. P. War- tenhorst. Oterleek. Pinken (drie afstammelingen van één vader); Tine 5, Tine 6 en Jacoba 2, allen eig. van J. H. Bruyn. Stom petoren. K'alfschotten (twee afstammelingen van één vader)Wietske Celsius 8 en Minke 15, resp. eig. van D. en C. Kramer Glijnis, Stompetoren. Kalfschotten indiv.Minke 15 van C. Kramer Glijnis te Stompetoren. Melkvaarzen (twee afstammeling en van één vader): Ime 2 van J. Kaan, Stompetoren en Jentje 26 van J. Stam, Stompetoren. Melktwenters indiv.Blom 15. van S. Kalverboer, Stompetoren. Melktwenters indiv. (twee afstam melingen van één vader): Wilhelmi- van J. Kal verboer Szn.. Stompetoren ren en Blom 15. van S. Kalverboer, Stompetoren. Oudere koeien, inddv.: Wietske 5, van S. Kalverboer Szn.Stompetoren Oudere melkkoeien (.drie afst. van één vader): Wietske 6, Neeltje 29, beiden van J. Kalverboer Szn.. Stom petoren, en Blom 11, van S. Kalver boer, Stompetoren. Stierkalf (met moeder): Adema Bontje, eig. P. J. Bijman, Oud'orp. Familiegroep: Hesseltje 10. 11, 13, 14, 22 en 23. aller; van J. Posch Fzn., Stompetoren. Eigenaarsgïoep: Jentje 18 en 26, Bets 2 en 3. en R. de Wit 4. eigenaar J. Stam. Stompetoren. Expositie van landbouwproducten De Schermer kan voor den dag ko men, is ieders indruk, die een rond gang langs de stands heeft gemaakt. Var; het uitgangspunt van onze on ontbeerlijke wol, de schapenvacht, tot aan de eerste soort g"ou dreig net ten of tarwe, vait er op deze ten toonstelling te bewonderen. Een „mo- zaïk" van allerlei bekende en onbe kende zader;, met nijvere hand ver vaardigd door leden van den L.T.B. en voorstellende de zaaier als sym bool van samenwerking valt al on middellijk op, terwijl ook blijkt, dat hoewel fruit in de Schermer geen eerste viool speelt ook op dit punt ons gewest kar, meedoen, zeker in kwalitatief opzicht. Kleurrijke optocht Om half twee begon de rondgang van d'e versierde oogstwagens, voor afgegaan door de Postfanfare. Klein doéh globaal gesproken fijr;, is onze indruk. Verschillende landauers en wagentjes van heel ouden leef tijd. blijkbaar mooi opgepoetst en voor deze specifieke gelegenheid on der het stroo van den stal vandaan gehaald, bemand met deelnemers in oude volksdracht, gaven een typisch cachet. En als even later d'e deelne mers van den optocht op het feest terrein rondloopen, waant men zich een eeuw terug. De Verdere middag brengt or.s volksspelen en dansen voor jong en oud. afgewisseld door een voordïach- tenwedstrijc' en veel te vroeg komt er een einde aan het dagprogramma. Pastoor J. van Bemmelen opende om ca. half acht d'e avondbijeen komst, waarbij hij na het gezamen lijk zingen van de eerste strophe van het Wilhelmus d'en spreker. Z. Exc. Minister Mansholt inleidt en er op wijst, dat samenwerking voor de Scbermerbewoners een eisch van he- d'en en toekomst is. -„Eenheid is mis schien niet te bereiken", aldus spr., „maar samenwerking wél". Dan bestijgt minister Mansholt het poijïum Spr. noemüe het een heel goede gedachte van de Schermergemeen schap om een oogstfeest te houden, want een feest op het platteland vergt een gemeenschap. Eerst als men een gemeenschap kent, kan men feestvieren. Er is voor een gemeen schap als hier, een ruim arbeidsveld. Spreker toonde aan. wat organisatie vermag. Het geeft ons kracht, die ons ook de crisis van 1890 en na 1930 te boven deed komen. De oorlog veranderde alles. Voor het boerenland werd' het een betrek kelijk goede tijd, voor vele boeren de zwarte Pieten een héél goede. Spr. zou die laatste groep graag den nek willen omdraaien. Hoe staan wij er nü voor? De wijde wereld' ligt vóór o»s en hoe kunnen wij in de toekomst onze plaats als boer op de internationale markt weer veroveren? Wij hebben vijf jaren stil gestaan en andere lan den als vooral Engeland en Amerika zijn agrarisch voor uitgehold. De opbrengst var; de agrarische in dustrie in Engeland' b.v. Is in de laatste jaren meer dan verdubbeld met slechts 25 pet. meer arbeids krachten. Men staat stom verbaasd, als men hans in Engeland komt. De Eng'elsche boerer; hebben kleine ge meenschappen gevormd, die groote bevoegdheid bezitten. Wij zullen ons na den oorlog er aan moeten gewennen, Amerika als afnemer van onze agrarische produc ten te missen. Voorloopig zullen wij dat nog niet bemerken, want eerst dient eigen land' en volk te worden voorzien voor dit en het volgend jaar. Maar wij zullen hard moeten werker; en tóch weer moeten gaan exporteeren, om onze plaats te her overen. De Regeering kan echter niets zonder de medewerking o'er boeren. Het zal noodzakelijk zijn, dat wij or.s organiseeren, om ons schrap te kunnen zetten tegenover het buiten land'. De regeering zal hierbij leiding Eleven en dit streven steunen, niet met veel papieren verordeningen, maar met leidir.g in de productie en den afzet. De regeermgen van 44 landen bou wen thans een wereldorganisatie op, welke er voor zal zorgdragen, dat er goedverdeelde productie komt, aan gepast aan d'e behoeften van ,de mer.schheid', om de wereld te vrij waren voor g'ebrek onder het motto: freedom from want. In verband met deze noodzakelijke organisatie allerwegen, is het bestaan van de Schermergemeenschap geluk kig te noemen. Het is dé juiste weg. Want daardoor kunnen wij bereiken, zoo besloot de minister, een orde naar werkelijke gerechtigheid' en waarhied heerschen. De rede van den minister, die in de groote tent gehouden werd', werd! door ruim 1300 aanwezigen uit ge heel de Schermer aandachtig toege hoord'. Tot in de hanebalken toe za ten de toehoorders en nóg moesten velen teleurgesteld word'en en een plaatsje onthouden blijven. Waardig slot Na de pauze werd op lofwaardige wrijze de „Bruiloft van Kloris en Roosje" opgevoerd en beslóten met een gezellig samenzijn en eerst héél laat in d'en nacht trokken de fees tenden huiswaarts. Op het met korenschoven versier- dë tooneel lazen wij bij het heer;- gaan: „De Schermer is nog géén ge meenschap hij wordt het door uw daad en vriendschap". Wij hebben dezen dag met en tus schen de boeren meegemaakt en kunnen getuigën: Dat is u-iet waar; de Schermer is al een gemeenschap.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2