8 October-viering, - feest van vreugde in vrijheid Feest om nooit te vergeten De Kaasmarkt in den Kinderoptocht Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Ons grootsche verzet was resultaat van volksopvoeding" OOSTENRIJK KONING LEOPOLD PELS' Oude Jenever Pels Zoon - Alkmaar Ter dood veroordeeld Gefusilleerd! Doodstraf geëischt .TARAKAN" De eerste Indië-vaarder Dinsdag 9 October 1945 Alkmaar ontzet! Nooit wellicht na dien 8 October 1573 is er meer aanleiding geweest, het feest van Alkmaar ontzet te vie ren. dan juist dit jaar. De doffe stap der moffenlaars en a'e hatelijke hak- kenklapperij s? der „Edelgermanen" klinken nog' flets in onze ooren als een onwezenlijke droom, in plaats van rauwe realiteit, waarvan wij de na- weëen steed's meer aan den lijve on dervinden. Nu, juist nu. op dezen 8sten Octo ber. beseffen wij het best. wat een vreugde er op d*ien Octoberaag var; bijna vier eeuwen geleden moet zijn losgebarsten en ui+<*edragen tot in de uithoeken van o V- dierbare stad, achter de gordijnen van de vensters, op de straten en pleinen, in de slop pen en steegen, dezelfde die thans nog de onzen zijn en waardoor wij ons in den tred van alledag' van huis naar kantoor en van kantoor naar huis spoedden. Alkmaar ontzet! Hoe weinig begrepen wij vroeger, wat een tragiek, een nameloos leed van gepijnde en geknechte menschen er moet liggen achter die paar sim pele woorden; maar ook wat een golf van blijheid' en oprechte vreugde. na zooveel opgekropte ellende. En Alkmaar heeft feest gevierd, op de haar eigen, waardige wijze. De reveille. Nauwelijks was d'e zon ontwaakt, en boorde zij haar nog zwakke stra len door de blauw gekamde lucht, of men kon reeds de menschen op zien ■trekken naar d'e Steenenbrug. het uit gangspunt var; de reveille. Voor half neg'en waren hier al de deelnemers van het kinderkoor deputaties uit alle Alkmaarsche lagere scholen bijeen, popelend van verlangen om hun frlssche stemgeluid den prillen morgen toe te vertrouwen. Klokslag half negen zwaaide de stok van diri gent „Jor.ker en zongen de hooge kin derstemmen „Van Alkmaar de Vic torie". Dan trok de stoet, voorafgegaan door het muziekkorps „Soli Deo Gloria" door de met roodwitte wim pels en oranjevanen versierde stra ten naar de Nieuwlandersingel, waar den burgemeester voor zijn ambtswo ning een aubade wachtte de eerste op 8 October r.a zes jaren van ge dwongen onderbreking Feest- en propagandacommissies hadden zich hier reeds opgesteld. En toen de di rigent het sein tot den „aanval" g'af, klonk uit ruim 100 kinderkelen nog maals het Alkmaars Victorie, aange hoord door vele feestgangers. Zelfs aan de overzijde van het water ston den de toehoorders rijen dik. De bur gemeester dankte in korte woorden hartelijk voor de spontane kinderhui- de en onder luid gejuich van 't jonge volkje werden zij ir; den tuin van de burgemeesterswoning genoodigd om hun traditioneele versnapering in ontvangst te nemen. Getroffen dankte burgemeester var; Kinschot voor de hem gebrache spontane hulde. Alkmaar In feesttooi. Los van het programma zijn wij er op uitgetogen, om te zien. waar de versieringen het mooist waren, om te weten waar wii het meest voor dozen dag' te verwachten hadden. Er was veel en goed versierd. De roodwitte wimpels overkoepelden d'e straten en de oranjeballons slingerden in den wind' over het erauwgroene water der grachten. Er; al was er misschien op andere jaren nog méér en nog héter versierd, men proefde reeds in de ochtenduren de feestvreugde, ook al speelde de zon kriieertie met dreigend donkere wolken die intusschen waren opgedoemd'. Feestklanken van den toren. Koraalmuziek voor het Stadhuis. Nauwelijks zijn wij teruggekeerd van onzen „i pectietocht" door cje stad, of ies anders vergt reeds weer onze aandacht. Op het bordes van het Stadhuis ze telt „Soli Deo Gloria" en vanaf dit platform golven de gewijde klanken der koraalmuziek over d'e feestgan gers in de Langestraat en dringt de altijd weer machtige Valerius Ge- deqck-Clanck door tot ons bureau. De dirigent, de heer J. Schoenma ker. weet wat hij van zijn menschen verwachten kan en leidt met strakke hand'. Wanneer wij ons even later weer op pad begeven, dalen van den toren de klanken van het Carillon over Alc- marïa. Beïaarbespeling in Alkmaar blijft steeds een evenement, maar qp dezen dag* klinkt het nóg feestelijker als anders, het is alsof de beiaardier, ce heer W. J. Crefeld' vanuit zijn hoog domein allen en alles wil toeroepen: Staak den arbeid; vandaag is het feest! Het mist zijn uitwerking niet, want in d'e stad' wordt het steeds drukker. Het carillon blijkt onweer staanbaar. Wij hebben ons r;og niet door d'e of- ficieele rijstebrij van het feest heen- gegeten maar toch is er al veel en gezellige dTukte in het centrum en uw redacteur heeft werkelijk moeite, om zich door de Langestraat heen te worstelen op weg' naar het Victoria- park. om de herdenkingsrede van Mi nister Ringers te beluisteren. Minister Ringers spreekt voor zijn stadgenooten. Het is later geworden dan het pro gramma wil. wanneer Z. Exc. Minis ter dr. ir. J. A. Ringers in de stad' waar hij geboren en getogen is, voor het met vlaggen getooide Victoria- beeld in het Vlctoriapark het gestoel te bestijgt, om het woord te richten tot zijn „stadgenooten" zooals zijn aanhef luidt. Z. Exc. had zich on danks overstelpende werkzaamheden niet kunnen weerhouden op aezen dag naar Alkmaar te komen en te spreken op den tijd en plaats wa'ar zijn vader zoovele jaren achtereen óók ztin stadgenooten toesprak. Hij memoreerde de afgeloopen be zettingsjaren, toen ons volk door die pe dalen van ellende moest gaan, ge knecht door ee/i volk. dat door.schro melijke zelfoverschatting vergeten haa, mensch te zijn. Zij schoten de open staa Rotterdam in brana, zij vernielden onze landbouwgebieden en plunderden de steden en de volge propte magazijnen; zij probeerden ons wijs te maken, als vriend te komen en misbruikten onze arbeiaers als sla ven in Duitschlanü voor de „Rüs- tung*" werken. Ons volk heeft in die verschrikke lijke jaren weerstand geboden in den geest of In feite en veleif* van ons gingen in ellende onder in ce con centratiekampen. Daarom bezien wij deze herdenking met andere oogen dan vroeger. Wij leefden toén nog in vrede en waren in slaap gesust. Wij kreg'en een vredespaleis in Den Haag en daarmede de hoop. dat oorlogen in de toekomst zouden worden voorko men. Dat was or.s ongeluk, want 1914 bewees reeds ons onjuiste inzicht daarin. De ministr grijpt nog verder terug in de geschiedenis en spreekt over de zestiende eeuw. Wij Alkmaarders wisten wat weerstand was en hielcen onze stad als sleutel van het Noor derkwartier tegen het sterkste leger maar's beleg bulderden 20 vuurmon den en van alle kanten kreeg de stad een kannonad'e. De Spaansche bevel hebber verlangde overgave op lijfs genade, zonder verzet. Maar Alkmaar sj^rak haar: „Nee;;, nooit"; meer vast beraden dan ooit tevoren. Toen brak een hel los, maar Alkmaar hield' stand Minister Ringers maakte een ver gelijking met de achter ons liggende jaren var; oorlogswee. Wij leefden in denzelfden tijd als onze voorvaderen vierhonderd' jaar geleden. Op 26 Sepember staken de troepen van Prins Willem van Oranje de dijken door en het zeewater spoel de tot vlak voor Alkmaar. Toen moest het Spaansche juk wrjken en op 8 October 1573 was het Hollandsch Noorderkwartier bevrijd. Eeuwen later kwam de Fransche bezetting. De Fransche „Gestapo" van dien tijd. had niet de beschikking over radio, telefoon, telex. enz. en men kende geen concentratiekampen, al bestond' er dan een zware druk. De verzetsbeweging had' daardoor ge makkelijker werk, dan die van de jaren '40'45. toen Rauter's stem d'oor onze radio brulde. Ons verzet Is grootsch geweest in die afgeloopen jaren, zóó, dat een Duitsche officier eens aan minister Ringers toevertrouwde, jaloersch te van dien tijd. 800 Mar; aan troepen hielden het wekenlang uit tegen bijna 25.000 Spanjaarden, geholpen door een zijn op zoo'n volksopvoeding, burger^ die vastbeloten was zich tot.l den dood te verzetten. Op 18 Septem- I (Het belangrijke slot van de rede ber 1573, de bangste dag van Alk- staat op de eerste pagina). Na de door de talrijke aanwezigen met groote aandacht toegehoorde herdenkingsrede van minister Rin gers, werd het Victoriabeeld met een bloemrijken krans getooid. Onder de genoodigden bemerkten wij o.m. den Commissaris var; de Koningin in Noorcholland, Baron de Vos van Steen wijk. burgemeester van Kinschot. Lt. Kolonel Bokhorst, Provinciaal Militair Commissars; Kolonel Baron van Tuyl van Seroos- kerken; Kolonel Riem; Overste Klaassen met hun resp. dames en een deputatie van het Leidsche Studen tencorps. Kinderoptocht trekt veel belangstelling. Nog maar nauwelijks waren de klanken van het middagcarillon ver storven. toen een groote menschen- inassa 'zich verzamelde langs de route var. een jeugdoptocht. Men wil- ce zich niets laten ontgaan, van al les, wat er te zien en te genieten viel. En het moet direct gezegd, het was de moeite waard, want wat er aan groepen te zien was, viel te waardeeren. De muziekkorpsen Ex celsior, De Postharmonie en Sint Cecilia' waren allen gerequireerd om den gang erin te houcer;. Hoe Alkmaar aan zijn kaasmarkt „hangt" kon men concludeeren uit de openingsgroep van eer; optocht. Boven de rolronde, ei-gele kaasjes prijkte de zin: Alkmaar wü zijn kaasmarkt behouden! En de ernstige gezichten van het jonge volkje on derstreepten alt verlangen, als be grepen zij de portée ervan! De lucht vaartclub van Alkmaar kwam ook niet slecht voor den cag en de ver kleinde uitgave van de Jeep deed ^Achter een kabouterwager; liep 'n peiler van misschien vier lentes en had moeite om de groep bij te hou den; de rooae puntmulltjes zaten hem danig in den weg. Vermelden wij voorts nog de IJsclub en Luilekker land waar de worsten en flesschen cogr'ac om te watertanden aan het plafond bengelden. Zelfs de Schermerboeren ontbra ken niet op het appèl en beschouw den zoo veronderstellen wij den 8 Octoberdag als een verleng stuk van hun j.l. Vrijdag gehoucen oogstfeest. Intusschen vroeg het concert in de tent op het Hofplein ook onze aan dacht. Excelsior hield er hier den moed In en was onvermoeibaar. De jongeren vooral apprecieerden dat niet weinig en dansten naar har telust als een „nummer" er maar even aanleiding toe gaf. Lucht- en lichtkanonnade tot besluit. - Grootsch vuurwerk aan de Noorderkade Verstoord is de rust var; den droomenden herfstavond' aar; de Noorderkade, als om negen uur het „vuur" wordt geopend' met flitsen de pijlen van rood en groen en don derende explosies. Het groote brilliant carré kleurt den hemel ir; allerlei schakeeringen. Het publiek staat rijen dik en haakt met langgerekte halzen naar de overzijde van het water, waar d'e „vuurpeletons" staan opgesteld. De contra-batterij en van Romeinsche kaarsen werpen haar lichtkogels in de zwarte lucht en de diamant-wa terval, fonkelend' als een edelsteen, welft haar spattenden vuurstroom over het grauwe water. Dan flitsen er fijngekleurde sterren op uit het zwart van den avond. De toeschou wers zijr; enthousiast en geraken in den ban van het machtig mozaïk van vuur. licht en kleuren. De slotdecoratie brengt een trans- narant met ..Wint d'en Vrede", ver licht door Bengaalsche vuren. De omgeving baadt Ir; een zee van licht en duidelijk zie ik de wijzers variN de klok op half tien staan. Een oorverd'oovend lawaai als gold het een bombardement van 100 bom menwerpers, barst los over de hoof den van de vele duizenden aan den waterkant, dar; keert de rust weer en vallen de laatste vonken tusschen bei d'e oevers. De officieele feestviering is ten einde. De toeschouwers drommen de lokkende stad weer tegemoet. ALKMAAR HET PROCES TEGEN DE B. S. -ers Naar wij vernemen zal de Rechtbank morgen (Woensdag) om elf uur de zaak tegen de B.S.- ers voortzetten. DE 8-OCTOBER FEESTEN De Alkmaarsche 8-Octoberfeesten vingen reeds Zaterdag aan met een kermesse d'été op het Canadaplein. Het geheele plein was bezet met verschillende attracties, die men op kermissen pleegt te vinden. De zweefmolen en een draaimolen had den danig de belangstelling van de jeugd en er werd een druk gebruik van gemaakt ook. Verd'er waren er een werptent. schletent enz. Zoowel des middags als des avonds was de belangstelling zeer groot. Bonte middag. Zondagmiddag gaf de Stichting „Noodschouwburg te Alkmaar" een bonte middag ii; het gebouw van de Groentenveilmg aan den Helder- schenweg. Aan dezen bonen middag werkten mee: Gijmn. ver. De Halter en Turn- lust. Orpheus, Zar.g en Vriendschap, Alkm. Operette- en Orkest Ver., Ope rette Ver. Danza, Menno Grondma's Kleinkunst ensemble „De Toover- bal", Balletschool Gré Pranger. Alkm. Orkest Ver. De belangstelling was groot en met aandacht hebben d'e aanwezigen het inderdaad bonte programma gevolgd. Plaatsruimte laat niet toe, het pro gramma in zijn geheel te bespreken. Onze totaal-indruk is, dat hetgeen ge boden werd wel zeer gevarieerd was en ook te waatdeeren viel. Alleen c.eed het gebouw wat vreemd aan als Schouwburg en we gelooven niet, dat het als zoodanig bij spelers en toe schouwers voldaan zal hebben. ALKM. BOYS—STORMVOGELS 1—3 Ook in dezen wedstrijd is het de Boys niet mogen gelukken, ook maar één punt te veroveren Toch waren de Boys niet veei minder dan de Stormvogels. De middenlinie beging d'e fout, te veel achter te blijven, waardoor de voorhoede geheel op zichzelf was aangewezen. De rust ging in met gelijken stand 11. Na de hervatting wisten de Stormvogels nog twee doelpunten te maken, waartegenover de Boys geen en kel konden stellen Zoo bracht deze derde bekerwedstrijd voor de Boys de derde nederlaag. SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Petrus Gerar- óus, z. v. Adrianus Petrus Mors en Maria Roskam; Martha Aleida, d. v. Gerrit Kooy en Wilhelmina Regina Stoop; Ferdmanda Cecilia Maria, d. v. Stephanus Dapper en Elisabeth Barbara Krimp. Gehuwd: ^Cornells Phaff en Alió'a Marie Josette Blom; Cornells Pieter Vink en Huberdina Cornelia Sanders Johannes Petrus Bakker en Hille- gonda Roosje. Oostenrijk heeft zijn tol aan den oorlog wel betaald. Het wordt nu door vier geallieerden geregeerd, die het thans minder eens zijn dan ooit. Er zijn ten minste, naar Reuter uit Londen meldt, nieuwe moeilijkheden ge rezen over enkele maatregelen. Een dezer betreft de olie van Oostenrijk, dat een oliecentrum bezit in Zistersdorf. De Russen staan op het standpunt, dat dit een zaak is, die hen alleen aan gaat en derhalve hebben zij met een maar besloten, het gansche olieveld te bezetten en daarmee de olieproductie onder hun con trole gesteld. Volgens een Reu- terbericht uit Weenen beschouwt men in gezaghebbende kringen, aldaar deze gebeurtenissen als een eerste concreet gevolg van de mislukte conferentie te Lon den. Intusschen wordt uit Lon den ook bericht, dat Engeland en Amerika de regeering van dr. Renner zullen erkennen. Maar de Russen oefenen aandrang uit op de socialisten, om met de com munisten samen te gaan, hetgeen de soci's niet erg smaakt. De mannelijke verklaring van koning Leopold, die zich beklaag de over de behandeling, hem door Belgische politici aangedaan en over den laster, over hem uitge stort in verband met zijn houding ten opzichte van Duitschland, heef de gemoederen in België weer in beroering gebracht. Een Belgisch blad heeft beweerd, dat minister-president van Acker documenten, die den koning vrij pleiten, achter gehouden heeft, waarop de regeering dit blad prompt geschorst heeft. Hisrover staat de Belgische pers nu op haar kop, die dit besluit be schouwt als een aanslag op de persvrijheid. Van Acker heeft overigens ontkent, dat hij stuk ken achtergehouden heeft. Dankconcert korpsen aan van de muziek- burgerij De vooravond bracht nog een ver rassing buiten het programma om. De muziekkorpsen hadden er be hoefte- aan hun dank te uiten aan de burgerij voor de ingezamelde gel den ten behoeve van hun uniform- kleeding en materiaal. Mede aaar- door was tegen acht uur de Lange- straat een deinende menschenmassa en moest de politie alle zeilen bij- zeten om een breuk in de afzetting te voorkomen. Wij wilden nog even de treden van het stadhuisbordes bestijgen en kwamen daardoor mid den in den onhoudbaren stroom. En bijna stappen wij op de eerste trede, ais weer een nieuwe golf van de an dere zijde ons plan dwarsboomt en wij schieten meters ver voorbij ons doel. Toen hebben wij het maar op gegeven en ons mee laten voeren, totdat een zijstraat uitkomst bracht en ons kr.oopenioos uit het ge drang perste. Indien U straks een of andere Oude Jenever koopt bestaat zeker de kans, dat U een goede treft. Met heeft U echter de zekerheid. Daarvoor staat een reputatie van driekwart eeuw borg. (Verkoop nog op distributiebasis) Het Haagsch bijzonder gerechts hof heeft te Rotterdam zijn eer ste vonnis gewezen. De onderwij zer C. Kooman, die als lid van de illegaliteit honderden bon kaarten verduisterde en door zijn kornuiten ter verantwoording ge roepen, den Duitschen Sicher- heitsdienst ging waarschuwen, werd ter dood veroordeeld. Twee leden van de Waffen SS, A G. Scholten en Arie van der Riet, werden resp. tot 20 en 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Uit in Nederland ontvangen berichten is nu de zekerheid verkregen, dat de generaalmajoor van het K.N.I.L., D. R. Th, Over- akker, medio 1944 door de Japan ners op Sumatra is gefusilleerd. Generaal-majoor Overakker heeft na de capitulatie van Nederl. In- dië een zeer belangrijke rol ge speeld in het ondergrondsche ver zet tegen den Japanschen over weldiger op Sumatra. Voor het bijzonder Haagsch ge rechtshof, dat te Rotterdam zit ting hield, heeft de advocaat-fis caal tegen de 25-jarige J M. Ver meulen en haar 30-jarigen man J. de Jong de doodstraf geëischt. Beiden waren in Juni 1942 naar den Duitschen Sicherheitsdienst gegaan, om er te gaan verraden, dat C. Schouwenburg met sano- tageplannen rondliep. Sch. is door de Duitschers gefusilleeid Het feest gaat door Al behoort het feest van Alkmaars ontzet volgens het programma al weer tot het verleden, het papier is niet in staat het laaiende feest te stuiten. Misschien begint het pas Nog steecs vanaf tien uur in den morgen spelen de tientallen muzi kanten in de propvolle binnenstad', „werken" de boeienkoningen en somnabules op de hoeken van straat en steeg, leuren de venters met hun wandelstokjes en papieren mutsen en overstemt het -draaiorgel het keelgeluid van de zingende jeugd' in de verlichte winkelstraten, tot na middernacht. Eerst als de café's om twee uur hun deuren sluiten en de late feestgangers huiswaarts slente ren, keert de rust weer en ligt de stad' in den slapender; nacht. Zóó hebben wij het feest gezien, belééfd' van vroeg tot laat. vanuit onze kamer op de eerste verdieping, vanaf het bordes van het raadhuis en vanuit den koets in den optocht. Wij hebben geen wanklank bespeurd, slechts blije, uitgelaten feestvreug de. En het weer wat is er grilliger in ons polderlandje was onze trouwe bondgenoot. Alkmaar's ontzet feest om met, om nóóit te vergeten. VOOR het eerst na meer dan 5 jaren is weer 'ni schip van Am sterdam uit met een aantal Indië- gangers via Londen naar Neder- landsch Oost-Indië vertrokken. Deze eer viel het welbekende stoomschip de „Tarakan" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te beurt. Aan boord bevonden zich 32 leden van het corps vrouwe lijke vrijwilligers en 68 manne lijke leden van de Nica van alle rangen van soldaat tot luitenant kolonel toe. Vlak voor het ver trek richtte luitenant-kolonel J. C. J. Bongers van de Nica eenige afscheidswoorden tot het ver trekkende personeel. Kai

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2