GESLOTEN ZIJN GEBIEDSUITBREIDING ZITTINGSDUUR der Tweede Kamer verlengd DINSDAG WOENSDAG 16 OCTOBER 17 OCTOBER DONDERDAG 18 OCTOBER Nieuw NoordKoIlanidsch Dagblad 3 Saaiste nieuws INDISCHE KWESTIE WORDT BESPROKEN iStad en (Dm trek Helpen! eenige nette naaisters en strijksters. flinken vlotten jongsten bediende Afd. Alkmaar der M. t. b. d. Toonkunst De repetities van de Zangvereeniging Der 1945 Donderdag'11 October 1945 QP HET WETSONTWERP, houdende regelen omtrent de voor- loopige Staten-Generaal heeft de regeering een tweede nota van wijzigingen ingediend. De veranderingen houden ten nauwste verband met het voornemen van de Regeering, de tijdelijke Staten- Generaal mede te betrekken in het overleg inzake daarvoor in aanmerking komende onderwerpen van zeer urgenten aard. In ver band hiermede is het noodzakelijk, den zittingsduur van de tijde lijke Staten-Generaal te verlengen. Daar verwacht mag worden, dat de Nationale Adviescommissie na de totstandkoming van de voorloopige Staten-Generaal zich zal ontbinden, is het noodzakelijk, tevens te voorzien in het doen van de aanbevelingen voor later openvallende plaatsen. De Ministerraad besloot: Schip hol wordt wereldluehthaven. Vrijdagavond om negen uur spreekt Minister Schermernorn door de radio een kort woord over de Indische kwestie. Volgens een bericht uit Singa pore kreeg een troepentransport schip plotseling $rder troepen op te nemen voor Java. De Tweede Kamer is intussehen voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp. Verschil lende sprekers voerden 't woord. De heer Donker (Soc.) o.a. kon de bezwaren van den heer Schouten grootendeels onder schrijven; het gaat echter om een oplossing van tijdelijken aard. De heer Eoestam (CP.) vond het een ongehoord feit, dat de regeering maanden lang den scepter heeft gezwaaid zonder controle door de volksvertegen woordiging. Het Nederlandsche volk is dan ook diep teleurge steld over het langzame herstel der democratie. Cfud-minister de Wi 1 d e zei in een geharnast betoog o.a.: Het volk voelt zich machteloos en is dit ook. Zonder aarzeling had de regeering ervoor moeten zor gen, dat de vertegenwoordigende lichamen, die alleen ,.de jure" bestaan, ook inhoud zouden krij gen. Toch zou deze regeering he den nog constitutioneel kunnen regeeren als zij dat maar wilde. De regeering wil echter niet, omdat nieuwe stroomingen en nieuwe menschen niet in de Ka mer vertegenwoorigd zijn. Spr. vreest, dat dit een uitvloeisel is van staatkundige kortzichtigheid. De heer B a c h g (R.K.) verde digt het ontwerp. Hij meent, dat de regeering niets liever wil dan zoo spoedig mogelijk te komen tot normale verhoudingen. Het antwoord van de Regeering. Prof. Schermerhorn wierp nogmaals ver van zich af het verwijt, dat subjectivisme zou moeten dienen om eigen denk beelden door te kunnen voeren Als doel wordt slechts nage streefd, het Nederlandsche volk in zijn geheel uit den chaos te brengen naar geestelijke vrijheid en stoffelijke welvaart. Voor de hartekreten van de heeren Schouten en de Wilde is de re geering echter geenszins doof. Zij verkeert echter in de om standigheid, de wet niet letter lijk te kunnen toepassen. De Minister trad vervolgens in be schouwingen over het Nederland tij dens de bezetting. Talrijk waren de visioenen, die vele illegale werkers hadden van een beter Nederland in de toekomst. In dien geest diene men te zien een zekere tegenstelling, welke gegroeid is tusschen hen, die vóór den oorlog ons volk in staat kundige organen vertegenwoordigden en de groep, welke ons volk met de daad vertegenwoordigde in den strijd tegen den overweldiger. Beide kabi netsformateurs zijn ten nauwste bij de verzetsbeweging betrokken ge weest en hebben gezocht naar een zekere synthese, zooals die tijdens de kabinetsformatie in beginsel .is ge schapen. De tijdelijke en voorloopige Staten-Generaal vormen niet de eenige moeilijkheden op den uitgestippelden' ontwikkelings weg. Hier is beleid in het geding en beleid brengt nu eenmaal steeds een subjectief element mede. Het einddoel der regeering is echter precies dat van de hee ren Schouten en de Wilde. Door de regeering wordt een vast beleid van overbrugging en synthese gevoerd. Bij de vraag stukken van ongekend belang, welke nu aan de orde zijn, is subjectiviteit niet te vermijden. Evenmin was te vermijden, dat het Kon. Besluit van 2 Augustus zoo laat kwam. Had de regeering echter kunnen voorzien, dat de vorming van een voorloopige Staten-Generaal zooveel tijd in beslag zou nemen, dan ware zij wellicht tot een andere oplossing gekomen. Intussehen is de regeering be reid, met deze Kamer in urgente aangelegenheden overleg te ple gen en dezer dagen zal zij een Kon. Besluit bevorderen, waarin zij gemachtigd wordt, dergelijke onderwerpen bij deze Kamer aanhangig te maken. Het voor nemen bestaat bij de regeering in het begin der volgende week in deze Kamer een verklaring af te leggen over den toestand in Ned. Indië. Voorts betoogt spr. dat de re geering verkiezingen zal doen houden zoodra dit technisch ver-1 antwoord zal zijn. De vergadering wordt hierop verdaagd. i. NA ALKMAAR heeft thans ook Hoorn zijn vergadering van het comité voor gebiedsuitbreiding gehad, waarbij in- een kring van genoodigden de beteekenis van deze zaak werd uiteengezet. De belangstelling was hier niet groot, hetgeen om de zaak zelve, en om de argumenten van den inleider, bejammerd moet worden. Hetgeen de heer ir. J. C. L. Bauduin, uit Amsterdam te berde bracht, was wel in staat, om lauwen wakker te schudden en tegen standers tot inkeer te brengen. Wij herinneren ons, dat in het ontwerp urgentieprogram van de R.K. Staatspartij over annexatie gezegd wordt, dat. teneinde een voldoend groote genoegdoening te verkrijgen, zoo noodig worde overgegaan tot de annexatie van Duitsch grondgebied, mits op den grondslag van verwijdering van volksvreemde elementen. Geen annexatie dus van Duitsch gebied met Duitsche bevolking erbij, wat volkomen duidelijk de kiem van nieuwe moeilijkheden met zich zou brengen, en een nieuw minderheidsprobleem in Europa zou scheppen. Dit moet, koste wat kost, worden verme den. De internationale verhou dingen zijn tientallen jaren lang al genoeg vergiftigd door het minderheden-probleem, waarte gen. als het er eenmaal is, geen lapmiddelen baten. Dit bleek ge lukkig ook het standpunt van den spreker te zijn. „Zoo noodig" dus annexatie, of liever, om dat woord nu maar meteen voor goed uit te schake len, geen annexatie, maar scha deloosstelling' door gebiedsuit breiding „Zoo noodig". Dus als het niet noodig is, niet. En waar om zou het noodig zijn? Op dit punt heeft ir Bauduin sterk den nadruk gelegd. Het is noodig, omdat zonder gebieds uitbreiding ten koste van Duitsch- land, Nederland er practisch ge sproken nooit meer boven-op komt. DIT IS STERK gezegc', maar dan ook met sprekende cijfers en an dere zakelijke argumenten aange toond'. Zie eens hier: de materieeie schade, die Duitschland ons door den oorlog berokkend heeft, bedraagt ce helft van ons voor-oorlogschre natio nale vermogen, dat 45 milliard be droeg. Een schade dus, materieel, van rondom 23 milliard. Dit betee- kent voor ons en ons verre nage slacht bittere armoede. Wordt caar niets tegen gedaan dan zal dat tot ge volg hebben, dat honderdduizenden als landverhuizers ons land' moeten ver laten, om in den vreemde hun geluk te zoekenOok Indië brengt de eerste reeks van jaren geen oplos sing. Die schade ls door werken en sparen niet meer In te halen. Wij zullen dezen winter, als d'at zoo door gaat, weer in de kou zitten en nog meer winters na dezen, en dat alle maal door de oorlogsschuld van Duitschrland, tenzij we o.a. het kolen- gebied van Aken en Krefeld erbij krijgen. Zie eens naar den nood der woningen, naar het enorme gebrek aan bouwmateriaal. Om materialen uit andere landen te kunnen invoe ren zullen wij moeten uitvoeren en het eenige, wat practisch voor uitvoer m aanmerking komt, is land bouwproductie en steenkool. ALKMAAR KOORREPETITIES Be afd. Alkmaar der M.t.b.d, Toonkunst zal 16 Oct. a.s. te 20.00 uur beginnen met haar re petities in „Waakt en Bidt" op de Laat. In studie worden geno men: Mis van Beethoven en de „Johannes Passion" van Bach. Zie verder advertentie. R.K. RECLASSEERINGSVEREEN. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de af dee ling Alkmaar der K.K. Reel. Vereeni- glng blijkt, dat d'e activiteit der af- deeling' -wel zeer geremd werd door de oorlogsomstandigheden, als geen of slechte trein- en postverbindingen en&.~ Ondanks de zeer groote moei lijkheden bleek het in den afgeloopen winter nog mogelijk eenige malen aan alle g'evangenen, dus ook die van andere gezindten brood' met beleg ging uit te reiken. Verder werden herhaaldelijk wortelen en suikerbie ten ter beschikking van de gevan genen gesteld. Het gelukte het be stuur meerdere gevangenen na hun ontslag te laten onderduiken, waar door zij uit handen der bezetters bleven. Eenige ontslagen gevangenen in het reeds bevrijde deel van ons land' woonachtig, werden aan onder dak geholpen. Aan 2 vrouwen, die in .de gevangends een kind ter werelc' brachten kon steun worden verleend' door het verstrekken van babygued. Aan de vele verzoeken om bemidde ling te verleenen bij het indienen van' een gratieverzoek kon tot 5 Mei j.l. niet worden voldaan doord'at het De partement van Justitie, toenmaals gevestigd' te Apeldoorn, niet te be reiken was. De heer Feijen bedankte als be stuurslid. Gedurende 27 jaren heeft de heer Feijen vooral als celbe zoeker veel voor de Reclassering der gevangenen gedaan. Wegens ziekte zag de heer Netten zich even eens genoodzaakt uit het bestuur te treden. Het bestuur is thans samengesteld als volgt- Pater F. Keijser. voorzitter R. van Hele en, secretaris: N. Upma, nenningmeester; mr. A. V. M. Lees- berg: mej. G. van Dijk; K. Thijssen en M. Kappen, leden. OPRTrHTINGS VERG ADERING N.V.B. AFD. .ALKMAAR Op 5 October j.l. vond in café London de oprichtingsvergadering plaats van de Afd. Alkmaar der Ned. Volksbeweging. Mr. Bosscher gaf een overzicht van het ontstaan der N.V.B.waarvan de fundamenten werden gelegd in St. Michielsgestel, het beruchte gij zelaarskamp. De gedachte werd' uit gedragen door middel van het des- Nood staat ons dus te wachten, nood en armoede en een laag levens peil, tenzij wij er Duitsch gebied bij kunnen krijgen. Dan wordt dat alles anders, dan zal de -woningnood met een slag kunnen verdwijnen. En Duitschland moet betalen. Wij hebben recht op schadevergoeding en op schadevergoeding in een vorm van grond, omdat Duitschland' ons op een andere manier niet betalen kan! Van schadevergoeding in de vorm van goud, kunstschatten, industrie producten, steenkool, arbeidskrachten e.d. hebben wij nietë* te verwachten. Wij moeten hebben land, zonder Duitschers. Land is leven, land' is rijkdom, alleen door land kunnen wij de levensmogelijkheid en een behoor lijk deel van onze vroegere welvaart terug' krijgen. Hoe dat verder zou moeten gebeuren, zullen wij, aan de hand van het betoog' van ir. Baudun nader zien. tijds illegale blad „Je Malntiendïai". Na de bevrijding groeide en groeit het ledental gestadig, mede door het initiatief en de propaganda van vooraanstaande vaderlanders. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: R. Bakker, voorz:; mevr. A. Kommer-v. d. Zwaard, secr.; Jn. Akkerman, penningm.; A. Bakker, K. Kippestein. mej. M. v. Maarlevelü en S. Vleugel, leden. LANGEDIJK CANDIDATEN Als candidaten voor den nood- gemeenteraad zijn aangewezen; Jac. Beentjes, Öudkarspel; Jac. Bruijn, Zuid-Scharwoude; B. Duijves, Noord-Scharwoude; L. Schrijver, Noord-Scharwoude; Jac. Weel, Zuid-Scharwoude; A. Meinema, Noord-Scharwoude; C. J. de Vet, Noord-Scharwoude; M. Kuiper, Zuid-Scharwoude; P. van der Molen-, Broek op Langedijk; A. v. d. Gragt, Broek op Lange dijk; P. Beers, Noord-Scharwou de; P. K. Volkers, Öudkarspel; J. Klinkert, Oudkarspel; A. Dirk- maat, Broek op Langedijk; N. Kooij, Noord-Scharwoude; L. Kalverdijk, Oudkarspel; P. de Geus Jzn„ Zuid-Scharwoude; A, Ootjers, Oudkarspel. HARENKARSPEL NOODGEMEENTERAAD Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den noodge- meenteraad gekozen: Mart. Blan- kendaal Jz.; Jac. Blokdijk; P. F. Horst; M. Burger Jz.; C. Dekker Az.; Joh. Dekker Mz; Kl. Doekes; P. Groot; W. Kistemaker; Joh. Molenaar en Jan Paarlberg. „Mijnheer, in het gebied van Midden-Brabant zijn nog noodig minstens 815 bedden en matras sen en 350 kasten". Dit verzoek kwam vanuit Mid den-Brabant naar het Noorden. En het Zuiden vraagt dit niet, omdat ze logeerbedden noodig hebben. Neen, wanneer wij hen niet helpen, dan slapen ongeveer 1500 menschen niet op een bed. Wilt U, lezer, zich dat eens goed' realiseeren? Helpen, ja, er moet dus nog meer geholpen worden. En door wie? Door U, door U en niemand anders. Want U hebt in huis nog een bed staan, dat slechts een paar maal per jaar beslapen wordt. Nu vragen wij van U niet een stoel, die op zolder staat of in de keuken Neen, wij vragen nu een offer. Nu kunt U iets geven. Nederlanders, weer is er gelegenheid, om uw vader landsliefde te toonen en ook nu zult U niet achterblijven. Stuurt een briefje naar het plaatselijk comité van Volksherstel-H.A.R.K. en Uw gave zal dankbaar gehaald worden. Ook kan menig Moeder haar goed niet behoorlijk opbergen, ook aan kasten is nog groot ge brek. Ook op dit terrein kunt U helpen. Wij rekenen op U. Noord zal Zuid helpen, ook wanneer dit een offer is. t Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedra gen smartelijk lijden, voorzien van de H H. Sacramenten der Ster venden. onze innig ge liefde echtgenoot, va der, behuwd- en1 groot vader, de heer PETRUS ZUURBIER in den ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam Wed. P Zuurbier- Kraakman, kinderen en klein kinderen. Alkmaar, 9 Oct. 1945 Westdijk 5 Wij hevelen onzen dierbaren overledene in uw godvruchtige gebeden aan De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Vrijdag a.s. 's morgens 9 uur in de parochiekerk van den H. Laurentius. waarna te 11.30 uur begrafenis vanuit de kerk op het R. K. kerkhof St Barbara te Alkmaar. Rozenkransbidden 's avonds 8 uur thuis. S. KROM N.V. vraagt voor haar chemische afdeeling Goed loon. Persoonlijke aanmelding 's morgens tus schen 9en 12 uur, 's middags van 25 uur. HOOGENSTRAATEN, Conservenfabriek te Alkmaar vraagt: Pienter en goedwillend. Wij bieden hem de kans op een goede opleiding en alle mogelijkheden om „op te klimmen", f35.- per maand. Eigenhandig gesehr brieven aan het kantoor, Fabrieksweg 16. Dirigent JOHANNES RÖNTGEN zullen beginnen op Dinsdag 16 October 1945, des .avonds 8 uur in „Waakt en Bidt", Laat. In studie zullen worden genomen: een Mis van Beet hoven en de Johannes Passion van Bach. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de secre taresse: Mevr. G. Holzmüller-Teengs. Emmastr. 45, telefoon 2984 DANKBETUIGING Wij zeggen- hartelijk dank aan allen, vooral familie, buren en vrienden, die ons hebben bijgestaan met e'en brand op 6 April ons over komen. in het bijzonder aan onzen Edelachtb. Heer Bur gemeester en Mevrouw. Nic. Adrichem en Echtgenoote Limmer.1, Oct. 1945. Door mijn overhaast ver trek uit de Schermer betuig ik langs dezen weg mijn hartelijken dank aan vrien den en vriendinnen, voor $e vele gezellige avonden, die ik met hen heb ^.doorge- bracht. MON SCHRAM Overbrakerweg' 321 A'dam, Gr. IJ-polder. Net persoon, R.K., ongeh., zag zich gaarne geplaatst als vertegenwoordiger, con troleur of Iets dergelijks. Is in 't bezit van een best mo torrijwiel. Goede getuigen staan hem ten dienste. Br. no. 12474. bur. v. d'. blad'. Teneinde tot de noodzakelijke bijwerking van de administratie te komen, zullen de Kantoren van de leden van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel op: DEN GEHEELEN DAG VOOR HET PUBLIEK

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3