NIEUW A.R. DEMONSTREEREN L.T.B. GEBIEDSUITBREIDING met een motie weer volop in actie VRIJDAG 12 OCTOBER 1945 BUREAUX VERDEELING VAN DE RANTSOENEN OVER TWEE WEKEN Politiek van onafhankelijkheid op den achtergrond DE HEER KERSTENS IN AUSTRALIË f NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God it 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18754 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 DE Tweed* Kamer is Donderdag weder WJeen geweest ter ver dere behandeling van het wets ontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. Allereerst voerde minister Beel het woord. Zijn betoog was: In staatkundig opzicht bevinden wij ons In een impasse. Geen enkele uit weg daaruit Is mogelijk zonder dat de Grondwet geschonden wordt. Ieder geeft toe, dat de letter van de grodnwet niet kan worden ge volgd. Deze materie is niet geregeld' bij nooabesluit, „omdat er behoefte was aan continuïteit ten elnd'e de waarde van het historisch geworce- ne te verzoenen met den vrijen wil van het heden". Wat de zuivering der Kamers betreft, heeft de Regee ring zich daar angstvallig buiten gehouden. De technische bezwaren tegen de verkiezingen zullen zoo spoedig mo gelijk overwonnen dienen te wor den. Aan de noodige wijzigingen van de Kieswet wordt gewerkt. Spr. heeft een urgentie-program vastge steld voor de papiervoorziening in verband met de verkiezingen. Bij de replieken hield de heer Schouten (A.R.) vol, dat hier ten onrechte een beroep op het Staats- noodrecht is gedaan. De minister president heeft namens de verzets beweging een beroep op spreker gedaan, de regeering te volgen. Spr. heeft zelf midden in de verzetsbe weging gestaan, maar in die bewe ging bestonden principieel verschil lende stroomingen. De heer Schouten diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat aan de tij delijke Staten-Generaal dezelfde be voegdheden dienen te worden toe gekend als aan de voorloopige Sta ten-Generaal. De heer Kortenhorst (R.K.) achtte de tweede nota van wijziging een groote winst. De regeering doe nu ook nog eenige toezeggingen om trent de berechting van politieke misdadigers en arrestanten. De Sta ten-Generaal dienen hierover met de Regeering van gedachten te wisse len. Voorts is overleg noodzakelijk in zake toestanden, welke zich voor doen in het economische en sociale leven. Minister Schermerhorn verzekerde dat de regeering de anti-parlemen taire machten op geen enkele wijze ruimte of voedsel zal g'even. De re- geermg is er rotsvast van overtuigd', dat de weg, dien zij volgt, de beste is om te komen tot normale demo cratische toestanden. De heer Schou ten is er niet mee af door te zeg gen, dat hij in het verzet leefde en van de jeugd houdt. Hij dient de jeugd en dat verzet niet buiten de Kamer te houden. De heer Deckers (R.K.) meent, dat de overgang van een besluiten- regeering naar een meer normale regeering een tijd van voorberei- Het was tot dusverre gebruike lijk eens per veertien dagen een uitvoerige bonnenlijst bekend te maken, welke een- week later met slechts enkele artikelen als vleesch, melk en aardappelen werd aangevuld. Dit systeem werd, naarmate de bonnenlijst langer werd, bezwaarlijker voor de winkeliers. Bij het publiek bestaat nog steeds vrij algemeen de neiging, om zoodra de nieuwe bonnen geldig zijn, alle beschik baar gestelde rantsoenen op te nemen, met het gevolg, dat de winkels het een of twee dagen overstelpend druk hebben en dan weer kunnen afwachten tot de volgende nieuwe groote bonnen lijst verschijnt. Daarom is beslo ten, deze laatste over twee we ken te verdeelen Zoo zal de lijst, die a.s. Vrijdag bekend ge maakt wordt, eenige artikelen, die daarop verwacht zouden mo gen worden, zooals gort, vermi celli. zout, jam, gedroogde zuid vruchten en peulvruchten, niet bevatten, doch deze komen een week later. ding eischt. Hij zal daarom tegen stemmen. De motie wordt verwor pen met 51 tegjen 17 stemmen. Vóór stemden de anti-revolutio nairen en de katholieken Bajetto en Ruys de Beerenbrouck. Minister Beel bestreed' het amen dement de Wilde c.s., dat wordt verworpen met 53 tegen 13 stemmen De heer Maarseveen (R.K'.) vond, dat de voorloopige Staten-Generaal heel goed een niet-bindende uit spraak kan d'oen over grondwets wijziging. De minister had' geen be zwaar tegen schrapping var. Iret ar tikel, dat dit belet. De heer de Wil de stelde voor, een nieuw artikel 5a in te voegen, luidende: „vóór 1 April 1946 worden verkiezingen ge houden voor de beide Kamers ter Staten-Generaal op de bij en krach tens de grondwet voorgeschreven wijze". Het amendement werd ver worpen met 52 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen met 51 tegen 14 stem men. Tegen stemmen alleen de anti revolutionairen. Verschillende berichten op Java wijzen op 'n steeds verwarderden toe stand op het eiland. Allereerst staat thans vast, dat er zich onder de nationalisten een schisma heeft voorgedaan. Er heeft zich een belangrijke groep nationalis ten van de Soekarno-beweging afge scheiden. Dit is o.a. aan den dag ge treden door een uitzending van radio- Bandoeng, die zich in nationalisti sche handen bevindt. Hierin weid gemeld, dat een andere radio-zender zich had afgescheiden van de Soe karno-beweging. Deze en andere be richten van dien aard toonen aan, dat zich thans een groep gematigde na tionalisten openlijk tegen Soekarno en de zijnen durft teweer te stellen. Voorts en dit is wellicht nog be langrijker blijkt het, dat Soekarno noch de andere nationalistische groepen de situatie in handen hebben DE KATHOLIEKE L.T.B. is weer volop in actie. Binnenkort zal een algemeene vergadering gehouden worden, ter verkiezing van een nieuw hoofdbestuur en om de reorganisatie haar beslag te doen krijgen. Met verschillende districtsvergaderingen gisteren middag te Hoorn, en hedenmorgen te Alkmaar wordt deze nieuwe actie voorbereid. De L.T.B. is als bij tooverslag herrezen, het leden tal heeft de nooit-gekende hoogte van meer dan 10.000 bereikt. De L.T.B. staat gereed, mede uit dankbaarheid voor de herwonnen vrijheid, mede te werken aan het bereiken van een ware vrede, een gezonde maaschappij, waarin rust en orde heerschen. OP de districtsvergaderingen te Hoorn1 en te Alkmaar heeft de heer Kampschoër het een en ander medegedeeld, nadat voor de zielerust van de gevallenen gebeden was. De reorganisatie-commissie heeft haar rapport gereed Het H.B. heeft dit behandeld, de af deelingen krijgen het binnen een week toegezonden, gevolgd door een propaganda-actie. In zake de rentelooze obligatie- leening zal het H.B. voorstellen, dat de obligaties tot 50% wor den vergoed. De geheele admini stratie is door de Duitsche be zetting verdwenen. Wie 100% verlangt kan dat opgeven, dan zal er een nieuw plan1 van uit loting worden voorgesteld. Inzake de samenwerking met Holl. Mij. van Landbouw en Christelijken Boerenbond deelde de voorzitter mede, dat de Stichtir.-g voor d'en Landbouw in Noordholland tot stand' gekomen is, die de eco nomische, sociale en technische be langen behartigt. Men hoopt, dat deze stichting publiekrechterlijke bevoegdheid' zal krijgen. De voorzitter deelde verder mede, dat de heer C. A. J. van Baar per 1 October ontslag heeft genomen als secretaris van den L.T.B^ o.a. omdat zijn functie voor de Grond kamer de volle man eischt. Tot se cretaris is benoemd' de heer ir. C. J. Kromwijk, landbouwingenieur te IJsselstem. Ook voor c'en tuinbouw zal een deskundige worden be noemd. Tot de voorstellen, die m behan deling kwamen, behoorden o a. be spreking van een circulaire van de afdeeling Bodegraven inzake ver hooging van den melkprijs, gezien de verhoogde loonen inge volge d'e nieuwe collectieve contrac ten. Ook is, zoo betoogde o.a. de afdeeling Spierdijk, de prijs van de late aardappelen (f 5.60) te laag. Hierover onderhandelt de Stichting met den Minister. Verschillende afdeelingen hebben voorts gewezen op de noodzakelijk heid van beschikbaarstelling van materiaal voor hoefbeslag'; Groote broek achtte gereedschap voor de tuinders zeer noodzakelijk. Veel belangstelling was er voor d'e kwestie van de teeltvergunningen voor bloembollen voor jonge kwee kers. De verdeeling daarvan is niet juist. Tenslotte worden bij de uit voering altijd fouten g"emaakt, meende de voorzitter, maar m prin cipe leek het wel juist. De vastgestelde prijzen in der. tuinbouw worden niet altijc: uitbe taald; hier komt een conflict met de nieuwe loonen, die met uitbe taald kunnen worden als de patroor. zijn geld niet ontvangt. Op enkele plaatsen staat de andijvie op het veld te rotten, omdat ze op de vei ling niet gekocht wordt. Wogi.um zegt, dat ze altijd afgenomen wordt. De hooilevering wekte nog al wat critiek. De eisch van 110 kg. per H'.A. graslanc.' is veel te hoog. Er is op dit punt, zoo werd gezegd, veel zwendel. De le vering' staat binnen tien dagen in Hoorn te wachten. Actie moet dus snel gevoerd worden. Vrije handel zou het beste zijn, .levering" is niet meer noodig, werd gemeend'. Hoefbeslag is er in Zweden genoeg te krijgen, meende een afgevaardigde. De voor zitter zag er weinig heil in; het is geen kweste van onwil, maar van onmacht; er worat aan gedaan wat mogelijk is. (Vervolg pag. 2) De Japanners' hebben hun wapenen uitgeleverd aan een ieder, die er hun om vroeg. Allerlei elementen, die noch onder controle van Soekarno noch oneer leiding van eenige andere groep of organisatie staan, maken zich schuldig aan ongeregeldheden. De wapenen blijken m handen van ongure elementen te zijn gekomen, die zonder eenige politieke doelstel ling, de orde verstoren en eenvoudig weg rampokpartijen op grooten schaal plegen. Momenteel is Batavia de eenige plaats op Java waar rust heerscht. Volgens een officieel Britsch rapport zijn ongeveer 30 plunderaars in Ba tavia gearresteerd en wordt de toe stand in het binnenland als' „aanmer kelijk verslechterend" beschreven. Volgens niet bevestigde berichten var. den Nederlandsch-Indischen in lichtingendienst zijn vijftienduizend De heer P. A. Kerstens, regee- ringsccmmissaris ter beschikking van den minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen, is uit Ne derland te Sydney aangekomen. Hij zal een rapport uitbrengen over den toestand op Java. niet krachtig gewapende Indonesiërs bezig zich in de kampongs in Zuid- Batavia te concentreeren vlak tegen het gebied' aan dat is aangewezen om door Nederlar.dsche patrouilles bewaakt te worden. Gedurence d'e afgeloopen vieren twintig uur zijn echter geen belang rijke incidenten van Java gemeld II HOE GROOT moet het gebied z|jn, dat Duitschland ons moet afstaan? Om de berokken de schade naar waarde te ver goeden, zou het vele malen zoo groot als Nederland moeten zijn, maar met een dergelijken eisch behoeven wij bij de geallieerden natuurlijk niet aan te komen. Het zou een onredelijke eisch zijn. Wij zullen dus met minder genoegen moeten nemen. Dan wordt inderdaad slechts een deel van de schade vergoed, maar beter iets dan niets. Het gebied, waar het oog op valt voor onze schadeloosstelling is gelegen tus- schen Oostelijk Limburg en den Rijn, het steenkolengebied van Aken en Crefeld dus De eisch strekt zich niet uit tot het Ruhr- gebied, dat vermoedelijk onder internationaal beheer zal komen, waarin wij dan ook ons deel die nen te hebben. Het tweede stuk waar ons oog op valt, is een strook langs de Oostgrens van de Wezel tot den Dcllart. Indien het tot gebiedsuitbrei ding komt, en in bet nationale belang van ons volk moet deze eisch gesteld worden, zal een welkom gevolg daarvan zijn, dat wij een uitweg krijgen voor ons bevolkingsoverschot. Dit mag na tuurlijk geen principieel argu ment zijn, want hoe zouden wij dan deze zaak moeten hebben opgelost, als wij niet in oorlog waren geweest met Duitschland en deze vijand ons deze enorme schade niet zou hebben aange daan? Bovendien zou ons verwe ten kunnen worden, dat wij mis bruik maken van de gelegenheid, om op uitweg die wij Tusschen Frankrijk en Engeland' is een ver drag gesloten over In- do-China, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Britsche troepen slechts tijdelijk in het land zullen blijven. De stakingsgolf onder de mijnwerkers in de V.S. neemt nog steeds toe, zoodat in de 82 sta kende mijnen reeds 'n verlies van een millioen ton steenkool Is geno teerd'. Minister Be- vin heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de Italiaansche krijgs gevangenen zoo spoedig mogelijk zullen worden gerepatrieerd. Jean Paquis, de Fransche Blokzijl en Demand' zijn terechtgesteld, na dat zij ae vorige week ter dood veroordeeld gen. De secretaris van oorlog in de V.S. heeft in een rapport medegedeeld, dat er tijdens den oorlog 201.367 Amerikanen zijn gesneuveld', terwijl 14 millioen manschappen waren gemobiliseerd. - Te Hoofdplaat heeft 'n eenvoudige herdenking plaats gehad van den eersten aanval om de haven van Antwerpen, waarbij Walcheren zul ke zware offers moest brengen. De Rijkswa terstaat heeft het plan voor den winter drie waren. In opdracht., groote bruggen over de van Mac Arthur moet de nieuwe Japansche minister-president aan grijpende sociale her vormingen doorvoeren, o.a. het vrouwenkies- recfrt en het bevorde ren van vakvereei.ï gin gen. In de interna tionale adviescommissie voor het Verre Oosten, wier zetel te Washing ton is, heeft ook Ne derland zitting gekre- rivieren gereed te heb ben, die ook tegen zwaren ijsgang bestand zullen zijn. Generaal Urquhart, de beroemde commandant van Air borne-Division, die bij Arnhem vocht, zal in Amsterdam een lezing houden over de in d'e Betuwe geleverde ge vechten. De Cana- deezen hebben zulk 'n voorkeur voor de ver- den hebben moeten oplossen, te vinden MU KEEREN wij terug tot de argumentatie van ir. Bau- duin: Onze bevolking zal naar de schatting van deskundigen in 1970 elf en een kwart millioen bedragen en in het jaar 2000 rondom 12 millioen. Als wij na gaan, dat in ons land op een vierkante kilometer 272 men- schen wonen, dan weten wij, dat wij daarmede, op België na. bet meest-dichtbevolkte land van Europa zijn. Daar moet een uit weg voor komen Uit de discussies welke op de inleiding volgde, bleek duidelijk, dat er ook in ons gewest „landhonger" bestaat. Het is een gelukkige omstandig heid, dat de gebiedsuitbreiding naar. P'Uitschen kant ons in deze moeilijkheid een eind op weg helpt. Het komt hier op neer, dat wij 15.000 km2 nieuw landbouw- land er bij zouden krijgen, dat plaats biedt voor 800.000 werkers, dat is voor twee millioen mea- schen. Schadeloosstelling door gebieds uitbreiding moet er komen niet alleen cm materieel, maar ook om geestelijk herstel Het gees telijk leed demonstreert zich o.a. in de zorg voor allerlei oorlogs slachtoffers en dit vergt kapita len van enormen omvang Daar om Duitsch gebied, om met de vrucht en de ODbrengst daarvan aan de exhorbitante eischen te kunnen voldoen DE NATIONALE veilig- *>-heid eischt een grooter Neder- land. Laat ons toch niet met sen- „goedkoope" wijze een timenteele argumenten aankomen, „üi-T.-sj dat dit de kiem van een nieuwen oorlog meebrengt, of dat de Ver- eenigde Staten van Europa, dan wel de Federale Unie van Staten uitkomst zouden geven ten aan zien van de vraagstukken van internationale vrede en rust. Wij zien op het oogenblik van al die idealen niets gebeuren Wij moe ten reëel zijn! Als Duitschland ooit de kans kriigt ons weer aan te vallen, doet het het toch. Wij hebben den plicht, ons daarte gen zooveel mogelijk te beveili gen en dat kunnen wii niet. als wii een dwèrgstaat zijn. Schadeloosstelling, door ge biedsuitbreiding, ook als eisch van nationale veiligheid en om hier te vestigen een bolwerk van vrede en beschaving, dat is een eisch, gegrond op recht en bil lijkheid En er is haast bij. Op zijn hoogst binnen enkele maan den moet Nederland zijn eisch bij de bondgenooten indienen. Het is van het hoogste belang, zoo besloot ir. Bauduin zijn dringend betog, dat het Nederlandsche volk bij het indienen van dien eisch werkelijk achter ziin re geering staat. Anders zijn wij binnen afzienbaren tijd een zes- derangsmogendheid Dit te voor komen. is een eereplicbt tegen over hen, die voor ons vader land en onze vrijheid gevallen zijn, een eereplicht tegenover het geheele Nederlandsche volk. In een slotbeschouwing nog enkele opmerkingen uit het debat. voor een moeilijkheid, zonder oorlog ook zou- Ook in Noorweger, heeft tijdens de alge meene verkiezingen 'n zwenking naar links plaats gehad, tesamen met de communisten behafHde de arbeiders- partij de meeste zetels, waarbij zij c.e absolute meerderheid' verwierf. De Rijn is r.u weer opengesteld voor de scheepvaart tusschen Karlsruhe en Rotter dam. zending van Neder lar.dsche bloembollen naar hun land. dat te Amsterdam een apart bijkantoor van den Ne- deriandsch-Canadee- schen postdienst moest worden geoper.d. In IJmuiaen is een eerste scheepslading balken en sparren utt Finland aangekomen, bestemd voor Zaandam, Een aantal Nederlandsche vliegers en verder per soneel is te Ypenburg gedecoreerd met vlie- gerskruis of kruis van verdiensten voor hun dapper gedrag tijdens den oorlog, bij die ge legenheid werd uit dank aan de R A.F. de vlag van dit wapen ge- heschen naast onze driekleur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1