PUZZLES „AFSCHUW EN BITTERHEID Nieuw Neordhollondsch Dagblad Stad en Omtrek over de Australische arbeiders" a ftgs den weg Géén werk, maar niet werkloos Onderhoud met Directeur G.A.B. Zaterdag 13 October 1945 ALKMAAR CANADEESCH BEZOEK OP DE KAASMARKT Dragers in officieel tenue. Wij loopen op de kaasmarkt en juist als wij er ons m verdiepen, waarom de dTagers hun traditioneele dracht weer uit ce kamferballen gehaald heben. duiken er eenige hooggeplaat ste Canadeesche officieren op m ge zelschap van burgemeester Kinschot en den heer Voorthuyzen,directeur van het Marktwezen. Hoe kan het eigenlijk anders. Alkmaar heeft den roem van haar kaasmarkt uitgedra gen over geheel de wereld' en waar om zou dat niet tot in Canada door gedrongen zijn? Jammer, dat de officieren zoo wei nig tijd hebben, wij hadden hen graag geïnterviewd. Wel krijgen wij bij het vertrek nog even de gelegenheid, een van hen te vragen, waarom juist Alk maar met een bezoek werd vereerd. En terwijl hij zich onttrekt aan de belangstelling, glimlacht hij ons toe en wijst op d'e eetbare gele kegels: ..Well, Dutch cheese; just a thing I like". „We too", is onze repliek en we denken met weemoed aan ons kaas bonnetje. dat allang weer verbruikt is Aangevoerd werden 4 stapels, totaal 810 kg'. De prijzen fluctueerden tus- schen f 53.50 x f 55.50. „WEEK-END IO CALIFORNIë" „Comedia" op de planken Week-end in Californië is de vrije vertaling door An Koopman- be^gly" Engelsche blijspel „Let us be gay van Kachel Crothers. vlies De opvoering in het Guldenvlies door het tooneelgezelschap „Come dia" o 1 v. Joan Remmelts is wel een succes geworden; wat kan men ook andera verwachten van eerste rangs artisten als een Mary Dresselhuys Rika Hopper, Guus en Cor Hermus Aan hen was het dan ook met te wiiten dat de opvoering toch niet r ét was wat de toeschouwera er zich over het algemeen van hadden voor- ^Z^cer er was vaak goed, zelfs ver rassendgoed en knap spel te geme ten Si fndividueele Prestaties waren var.' hoog'e kwaliteit doch het stuk od zich leende zich niet voor een vlotte opvoering. Er zal |e«> ln en het gegeven was te leeg van °PDe proloog in den aanvang ó'eed' veel te veel verwachten. De teleur stelling in den loop van het stuk werd er des te gTooter om. al „was er dar.' vaak gelach in de zaal om de op zich zelf staande smakelijke invallen en rake zetten. Het gegeven draait om een jong echtpaar, dat uit elkaar gaat, ten gevolge van een „slip van ^en Na dTie jaren scheiding ontmoeten zii elkaar weer in het buitenhuis van de zeer vitale mevr. Boubicault io Californië. Bob Brouwn alias Joan Remmelts steil; alles in het werk. het hart van zijn gewezen vrouw opnieuw te stelen, alhoewel Mevr. Boubi- cault's kleindochter Vivian die in- tusschen op Bob verliefd is gewor den hem hiervan angstvallig tracht af te houden Zoo ontstaan er een serie liefdesgeschiedenissen, waar door Kitty (Bob's vroegere echtge- noote) en hij weer tot elkaar komen. Goede waar behoef geen krans en waarom zullen wij dan het rake spel van de zeer snedige Rika Hopper en de fluse de bouche van een Mary Dresselhuys nog' loven. Joan Rem melts zijn rollen als deze. waarin hij d'e „ondeugende" huisvader speelt wel toevertrouwd. Jammer dat er in dit tooneelstuk wat al te licht met de huwelijksmo raal werd' omgesprongen. Al met al een luchtige opvoering van een licht stuk, dat aan het einde het pulbiek een applaus afdwong. De tooneelgroep „Comedia" kan gezien haar kwaliteiten in de toe komst gerust wat hooger grijpen. DAMMEN De Alkmaarsche Damclub D.D.D., welke de laatste jaren door deporta tie en onderduiken van haar leden ..onder de vloer" was geraakt, begint haar groote wintercompetitie. Wij wekken een ieder op die iets voor het nobele spel voelt, de club avonden te g'aan bezoeken. Het bestuur heeft groote plannen in verband met wedstrijden in com petitie-verband tegen diverse sterke clubs uit Noord-Holland. Men zie verder de advertentie in dit nummer. BERGINGSWERK in oorlogstijd. Voor een talrijk publiek heeft de heer C. J. M. van der Hidd'e in de auta van het Murmellius gymnasium een interessante lezing gehouden over het hchten en bergen van .schepen en de strand'jutterij en belichtte te vens de g'roote moeilijkheden daarvan in oorlogstijd. Hij beschreef allereerst de ontwik keling van het bergingswezen van den strandjutter tot het geordende en juridisch beschermde bergen van gestrande en m noodverkeerende schepen. Lichtbeelden overtuigden de toeschouwers van het wisselvallige werk van de bergingsmaatschappijen, waarbij moed en vernuft strijden te gen de grillen van zeëen en kusten. Uitvoerig ging d'e heer Hidde in op de gevaren en moeilijkheden van het lichten en berg'en van schepen-m oorlogstijd. De aandachtig toegehoorde uiteen zetting werd met lichtbeelden ver lucht. AUTO-ONGEVAL De 76-jarige J. Kraakman, is dezer dagen door een auto aangereden. Het ongeluk is nog vrij goed afgeloopen. Het slachtoffer had zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken en is per ziekenauto naar het St. Elis. Zieken huis te Alkmaar overgebracht De chauffeur treft geen schuld. DE DRIE BRUIDJES VAN DE BIERKADE Buurver. leeft mede. Al zijn dan na de 8 Octoberviering de feestmutsen weer voor een jaar opgeborgen in de linnenkast, de buurver. van de Bierkade leeft nog in feeststemming. Hoe kan het ook anders, nu de Bierkade niet minder dan 3 bruidjes tegelijk telt. De dames Mlen Stam, Nel Kieft en Trui Tesselaar zullen allen dezer dag'en in het huwelijks bootje stappen. De gelukkige brui goms zijn resp. G. Venneker. Kees Pelgrim en W. Burger. De buurtver- eeniglng hoopt van harte, dat d'e „Luilekkerland"-wagen v. d. jeug*d- optocht deze jeugdige paren zal be geleiden in de bruidsdagen. H.B.S.-LEERLINGEN EXPOSEEREN Veel en goed werk Een keur van werkstukken van leerlingen en oud-leerlingen der R.H.B.S. ligt te bewonderen in het schoolgebouw aan de Paardemarkt, als uitvloeisel van het inititiatief van- de scholvereen. „V.O.K.Z.OS". Wij bewonderen bij ons bezoek de mooie pastels van den 17-jarigen J. Tol, ouevres die uitmunten door d'e harmonie der kleuren. Ook de meisjes kwamen met veel en goed werk naar voren. Bijzondere vermelding verdienen zeker de teekeningen van den oud- leerling* en cursist van de Academie voor Beeldende Kunsten, A. Bos Eyssen, die vooral sterlj blijkt te zijn in portretteekenen. Zaterdag van 25 uur is de expo sitie voor het publiek toegankelijk, Een bezoek aan de tentoonstelling kunnen wij warm aanbevelen en is zeker de moeite waard. WAARSCHUWING Aan verkeersovertreders Allerlei maatregelen, die men tij dens de bezetting meende te moeten saboteeren. worden ook nu nog met voeten getreden. Vooral is men dage lijks in cnflict met verkeersregelin- g'en. Men houdt zich niet aan ver- keerspalen- en kettingen, men rijdt met een fiets over den autoweg, in plaats van op het fietspad en waagt het leven van velen, door met onver, lichte rijwielen in het donker te rij den, of plotseling den weg over te steken. De politie zal in het vervolg zeer streng tegen overtreders op treden. BALDADIGE JEUGD Vensterruiten sneuvelen. Een vijftal jongelui had blijk baar het vuurwerk van 8 October nog in het hoofd. Zij ontstaken in de Breedstraat zelf een „vuurwerk", tengevolge waarvan er 5 vensterrui ten sneuvelden. Een der baldadigen werd achterhaald en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Zijn kamera den zullen nu wel spoedig volgen. DE CARILLONBESPELINÓ Ons bericht inzake de benoe ming van een nieuwen caril- lonist voor het klokkenspel van' den Waagtoren behoeft naar wij vernemen in zooverre cor rectie, dat de heer P. A. v. Lan. gen door den burgemeester wel degelijk is aangezocht voor deze functie Hij heeft echter om ge zondheidsredenen moeten bedan»- ken. VICTORIA-THEATER De Avonturierster Een oplichtstertrio, waaronder een charmant meisje, vischt alle wereld steden af, op zoek naar „prooi". Vanzelfsprekend geeft dat tot aller lei pijnlijke situaties en moeilijkhe den aanleiding; vooral als het meisje op een van haar slachtoffers, die zij in Weenen ontmoet, hopeloos ver liefd wordt'. Zij wil zich terugtrek ken en een eerlijk leven gaan leiden. Begrijpelijk laten haar beide mede werkers haar niet graag los en slechts op voorwaarde, dat zij nog eenmaal haar slag zal slaan. Het op- lichtersberoep stuit haar nu echter tegen de borst en zij probeert te oitt- komen met haar cavalier, die van den prins geen kwaad weet. Haar vroegere collega's weten haar echter te achterhalen en dan- dreigen de kennissen van haar echtgenoot zij is intusschen gehuwd het slachtof fer te worden. Toch komt alles nog goed terecht, als zij tenslotte haar man alles bekent en de meest men- schelijke van haar ex-collega's haar uit de nesten helpt. Ziedaar het gegeven van dezen vlot ten Franschen film, die deze week in het Victoria-theater wordt vertoond. Het journaal breng't actueel nieuws uit binnen- en buitenland en vooraf aan den hoofdfilm gaat nog een sen satiefilmpje op sportgebied, waarbij uiterst gevaarlijke momenten niet ontbreken. Voor toeschouwers die van opwin ding en sensatie houden, wel d'e moeite waard. S. HARMONIE-THEATER Fanfare. Wie van een luchtige, opgewekte film houdt, met vroolijke muziek en aardige shows, die kunnen we aanra den een bezoek te brengen aan de Harmonie. De film Fanfare, waarin Mickey Rooney en Judy Garland de hoofdrollen vervullen en waarin Paul Whiteman en zijn band 'n belangrijk aandeel hebben, is er een van 't luch tige, vroolijke genre, zonder eenige pretentie. Er zijn vele aantrekkelijke momenten vooral in de revue, welke door Mickey Rooney en zijn scholie ren wordt opgevoerd. Ook de muziek van Paul Whiteman en zijn band, die men door de geheele film kunt be luisteren. valt zeer te waardeeren. Vooraf gaat het journaal met bin- nenlandsch nieuws, waarin men o.a. ziet het bezoek van generaal Eisen hower aan ons land en snaphots van het feest van Leidens Ontzet BURGERLIJKE STAND Geboren: Henriette A. M., d.v. Hem ri J. M. van Kessel en G. G. E. M. Wagenaar; Gerardus. z.v. GerardUs de Boer en IJ. de Haan; Jan, z.v. Bernardus J. Spaaij en Grietje Maakal; Jdhannes F., z.v. Feike Lan- gedijk en J. Vallinga. Gehuwd: Bernardus J. Pluijmers en Aagje J. Vasbinder; Frederik H. Bosma en Olga Bozenko; Richard Willekes Macdonald' en Nelly Haas broek; Pieter J. Schuijl en Jacoba H. Heilij gers. Ondertrouwd: 20 Sept. Willem Adamse en Catharienne F. v. Wijk; Johan H. Wiese en Elsje C. van der Worp; R'endrikus A. A. Schenau en Klaassiena Norder; Jacobus Caart- huis en Catharina H. M. Klerks; Hen- dTikus A. Kooijman en Maartje Stougje; Klaas Valk en Petronella v. Tiel; Adrianus Kuijs en Dieuwertje de Wit; Jan C. Pelgrim en Neeltje Kieft; Ai.thonius J. G. Goes en Geertje Klement. IN VERBAND MET het voedsel- gebrek op Java heeft minister Schermerhorn in zijn radiorede gisterenavond niet alleen een krachtig beroep gedaan op het Nederlandsche volk om te hel pen, maar ook heeft hii met „afschuw en bitterheid" gespro ken over de verdwazing van een arbeiderswereld, als die in Australië, wélke het de Neder, iandsche scheepvaart onmogelijk maakt, mee te helpen tot herstel van verhoudingen, waaronder dit lijden kan worden voorkomen. Ook niet zonder bitterheid aldus de min.-president denk ik aan dat feit, omdat Australië het land is, voor welks beveili ging de Nederlandsche scheep vaart in benarde dagen een we zenlijke bijdrage heeft geleverd «n waarvan in de laatste maan. den duizenden repatrieerende soldaten en krijgsgevangenen huiswaarts zün gebracht op Ne derlandsche schepen. Thans weigeren misschien de broers of vaders van deze zelfde soldaten in Australië, deze zelf de schepen te beladen, nu zii moeten worden gebruikt voor den aanvoer van al hetgeen noo- dig is om de Javaansche bevol king voor een verschrikkelijk lot te behoeden. Niet als weder dienst, noch uit naam van de ge rechtigheid in de eerste plaats. maar eenvoudig uit hoofde van menschelijkheid hebben wij een beroep te doen op de arbeiders in alle landen om te beseffen, welke uitwerking de toepassing van half begrepen politieke leu zen in dit geval heeft. Dit beroep doe ik, nog geheel afziend van 't feit, dat de voorstelling v."zaken omtrent de bedoelingen der Ne derlandsche regeering volstrekt in strijd met de werkelijkheid is. De latere berichten op dit punt zijn niet zoo hoopgevend. Terwijl Donderdag op Java weer vier personen werden gedood en zes gewond bij nieuwe aanvallen door de nationalisten, wordt op Ceylon een wijd omvattende agitatie georganiseerd, sympa- thiseerend met de nationalist!,, sche bewegingen in Azië en wor den daar stappen ondernomen om op Ceylon en de Britsche regeering druk uit te oefenen om noch directen noch indirecten steun te verleenen aan een on derdrukking der nationalistische bewegingen. Ook de Unie der havenwerkers van Colombo steunde de nationalisten van In donesië en Indo-China. In arbei derskringen in Colombo meent men, dat wanneer eenig Neder- landsch schip met versterkingen voor Java aan boord Colombo zal aandoen, dit het teeken zal zijn voor ernstige demonstraties van de zijde der arbeiders. N.V.H. HEEFT HANDEN VOL WERK Drs. G. Bos belicht de cnltureele zijde. In tl'e Trouwzaal van het Stadhuis hield' Drs. G. Bos, hoofd van de afd. Cultureele Zaken van het Landelijk Bureau N.V.H. een lezing' van alge meen, oriënteerenden aard omtrent de aard van Nederl. Volksherstel jn d'en rulmsten zin des woord. Mr. A. Kamp, lid van het pl. be stuur, heeft den spreker ingeleid, d'aarbij verwijzende naar den uit spraak van H. K. H. Prinses Juliana in haar rede van 26 Aug. Het N.V.H. wil voor Nederland den vrede win nen op alle fronten". In zijn inleiding bracht spr. dë basis naar voren, waarop het werk van N.V.H. moet zijn gebouwd: sa menwerking in eensgezindheid, met erkenning van eikaars overtuiging. Drs. Bos zag o.m. een groote taak voor N.V.H. weggelegd in de verbe tering van de huisvesting der poli tieke gevangenen. Deze menschen hebben beslist nog onvoldoende on derdak. Spr. vreesde het ergste voor den komenden winter. Men moet niet alleen letten op de materieele noodën; niet bet minst vragen de geestelijke nooden onze aandacht. De veelzijdige taak, van het N.V.H. moet worden aangepast aan het mi lieu. Dit geldt zeer zeker ook voor de jeugdopvoeding. De vrije tijd der jeugd' zal moeten worden gevuld door opvoedende leiding. De onderwijzers' kunnen hierbij goed werk doen. Na de- 5 jaren van verdrukkingen hebben de menschen er behoefte aar.', zich uit te leven en zoeken naar ont spanning'. Goede films en tooneel- voorstellingen zijn daarbij van groot belang. Spr. besloot met een opwek king tot eensgezindheid als funda ment voor het algemeen herstel. DE BILJARTRCOMPETITIE GAAT DRAAIEN De Alkmaarsche biljarters ma ken zich op, om elkaar in de op 15 October aanvangende compe titie de eer te betwisten. Gezien de samenstelling van de verschil lende teams, zal het aan span ning zeker niet onitbreken. Er zijn In de afgeloopen zomercom petitie veel jonge krachten naar voren gekomen, onder welke vooral Wessels van .,De Opti misten" te noemen valt. die in onderlinge wedstrijden van de afgeloopen weken opmerkelijke successen heeft geboekt. IK STA op het distributiekantoor, in de file; niet voor een schoe nenbon of extra-rantsoen, neen, zóó maar. Immers, waar kan men tegenwoordig beter den polsslag van den tjjd waarnemen, beter peilen wat er broeit en brandt onder de menscben van onze kaas stad, dan juist op het distributiebureau? Daar liggen de antwoorden op vele vragen, de oplossingen van de puzzles van dezen tqd, in de gesprekken van de wachtenden. Vóór mft staat een robuuste jonge man, even twintig, schat ik. Ik krijg een uitnoodiging, die niet ieder een krijgt: beeft U soms baast, mijnheer? Gaat U dan maar vóór mij. „Zooveel tijd? Werkzoekend?" pols ik hem. „Nee, dat niet." „O, ik dacht soms, dat U geen werk had", dring ik aan. „Ja, dat is ook zoo", is zijn repliek. Mijn expressie wordt een vraagteeken. „Dus tóch werkloos!" „Nee, werkloos niet IK ZEG: Ohhmaar snap er niets van. Het duizelt me. Niet werkzoekend, geen werk, maar niet werkloos. Even later volgt de ontkn-oo- ping. „Ja, ik handel een beetje in het zwartU begrijpt...." Ja, ik begin te begriiDen Is er dan geen werk voor „gra ge handen", die misschien weken, maanden, wellicht jaren in een dolce far niente langs 's Heeren straten gezwalkt hebben zonder productief werk te verrichten, zoo vraag ik mij af, als ik mij uit de rij gewrongen heb. Déér moest ik meer van weten en even later zit ik tegenover den directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, den heer L. Bansma. Op papier weinig werkloozen. Ik hoef hem niet eens veel te vragen, want als ik mijn eersten pijl heb afgeschoten, vertelt de heer Bansma al uit zichzelf, hoe hij met zijn staf alles in het werk stelt om de menschen „onderdak" te krijgen. In dit verband behoeven wij ons dan ook niet te verbazen, dat er in het geheele Gewest, dat zich uitstrekt tot Texel en de Wie- ringermeer, niet meer dan rond 500 werkloozen- geboekt staan, waarvan ongeveer 100 personen onder de 21 jaar. Van dit aantal zou men nog een behoorlijk kwantum kunnen plaatsen, wan neer deze menschen maar behoor lijk van schoeisel en kleeding waren voorzien. En ai is de sa menwerking in dit opzicht met het N.V.H, heel goed te noemen, ijzer kan men nu eenmaal niet met handen breken. Benzir^tekort mede verantwoordelijk Daar het niet mogelijk is, de ar beiders die in bedrijven in d'e meer verwijderde omgeving van Alkmaar werken, terplaatse van hun werk kring te huisvesten, is men er reeds eenigen tijd geleden toe overgegaan, de arbeiders 's morgens en 's avonds naar en van hun werkkring* per auto te vervoeren. Het benzinetekort heeft hier echter een spaak in het wiel gestoken zoodanig, dat ver schillende auto's moesten uitvallen en de arbeiders dientengevolge thuis moeten blijven. Eenigen van hen heeft men alweer onder kunnen brengen bij de D.U.W.-werken, Is er geen plaats in de noodgebieden? Wij hebben den heer Bansma de vraag voorgelegd, of er voor het resteerend aantal werkloozen geen plaats is in de noodgebieden, die toch „schreeuwen" om arbeidskrachten. Ook hierover gaf de directeur zijn Inzicht. Ons Gewest is een Landbouwgewest en zijn inwoners zijn agrarisch ge schoold. In de geteisterde g'ebieden vraagt, sméékt men inderdaad' om werkkrachten, doch dit betreffen vrijwel altijd geschoolde vakarbei ders. Wanneer wij werkloozen van hier m de noodgebieden kunnen plaatsen zullen wij dit doen. „Ons bureau", aldus de heer Bansma „heeft zelfs al ongeschoolde jonge krachten geleverd voor de mijnen in het Zuiden." Veel animo voor zee. Uit ons gesprek blijkt ook. Gat er zeer veel animo bestaat, vooral bij de jóngeren, voor de koopvaardij. Een groot tekort is ook hier merkbaar maar ook weer voor geschoold' per soneel en men past hier dan ook een groote selectie toe. Vele jongeren gaan graag de zee op. uit zucht naar avontuur of omdat Holland hen „te klein" geworden is. niet omdat zij het zeemansberoep als zoodanig am- bieeren. Voor hèn heeft Ge koopvaar dij geen plaats. Geldsaneering stimuleert werklust. „Is er" zoo vroegen wij ,nog een verandering ten goeue merkbaar, nu de geldsaneering voor een groot deel haar beslag heeft gekregen?" En dat is hetgeen tot verheugenis van minister Lieftinck moet stemmen, werkelijk het geval. De aanvragen voor plaatsir.g zijn onmidG'ellijk na de aangekondigde en grootendeels in tusschen reeds doorgevoerde maat regelen van den Minister frequenter geworden. O.V.W.-ers wachten op vertrek. Wij kregen ook een antwoord op d'e vraag, hoe het mogelijk is, dat er nog zooveel jongelui niets doen. Voor het grootste gedeelte zijn dit oor logsvrijwilligers, die hun oproeping eiken dag kunnen verwachten en er dus weinig voor voelen, "die luttele weken nog aan den slag te gaan. Een klein percentage wordt slechts ge vormd "door slappelingen Gle liever toekijken dan toeslaan. Géén geïnterneerden in de bedrijven. Wij gaven in den loop van het ge sprek uiting aan onzen vrees, dat interneerden verschillende posten in dè beGïijven zouden bezetten, die door menschen van de „vrije markt" ingenomen zouden kunnen worden. Deze vrees bleek ongegrond. Alleen dón, wanneer men werkelijk niet de beschikking heeft over andere ar beidskrachten worden als uiterste nooGmaatregelen, geïnterneerden in gezet. Van het te hooi en te gras plaatsen van geïnterneerden tusschen vrij personeel is de heer Bansma. met ons, een positief tegenstander. Geen „staand leger" van werkloozen. Resumeerend blijkt dus, dat het werkloozenprobleem er in het Gewest Alkmaar nogal gunstig uitziet. Van zelfsprekend zullen er buiten deze papierencijfers nog wel .werkloozen vooral onder de jeugd, zijn. Men kan hen niet dwingen, want arbeids- Gienstplicht is er niet en met finan- ceelen steun hebben zij in Ge meeste gevallen niet veel tedoen, zoodat de stok achter de deur ontbreekt. Jammer, dat er voor de werkzoe kenden, de goedwlllenden dus, nog' geen gelegenheid bestaat zooals voor den# oorlog, in de Rijkswerkplaatsen een scholing of herscholing te krij gen. De heropening is op korten ter mijn niet te verwachten in verband met moeilijkheden van het oogen- blik. vooral doordat de Duitschers de gereedschappen en machines, kortom de geheele inventaris ge roofd hebben. Over het algemeen is er van een arbeidsverslapping onder de jeugd niet veel te bemerken. Herhaaldelijk hebben zich in den laatsten tijd' jon ge menschen aangemeld', die willen werken. Voor hen is er in vele ge vallen ook wel wat te vinden. Al met al mogen wij in ons ge west dus r.iet klagen, vooral ook wanneer men zooals dit bijvoor beeld in Den Helder sterk het geval is, met veel wachtgelders te Kam pen had, die weer regelmatig in r bedrijven, mét voorrang, terug moes ten vloeien. (Marinewerf). Wel moet men bij dit alles beden ken dat de cijfers ook hier een doo- den taal kunnen spreken en er in werkelijkheid meer werkloozen zul len zijn, die om de een of andere re den nog niet aan den slag wenschen te g'aan en zich op andere wijze, b.v. door zwarten handeïx in hun onder houd' voorzien. Intusschen zal o.i. het bestaan van het legertje werkloozen wel een kwestie zijn van tijd en wanneer tz.t. de moeilijkheden, vooral d'ie der. grondstoffen voorziening, zullen zijn opgelost, zal er voor een „staand leger" zooals wij dat maar al te goed in de crisisjaren hebben gekend", gelukkig g'een plaats zijn. P. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2