Uu Historisch proces te Den Haag Nieuw Noordhollandsch Dagblad De man die zijn eer verspeelde BETAAL ZOOALS VOORHEEN Engelsche commentaren DE HONDERD GULDEN Zuivering bedrijfsleven liDereldnieuws Verhandelen en afleveren van vrucht-boomen eigen land Export noodzakelijk MISDRUKKEN Belangrijke fusie Nieuwe ranfsoen- en wisselbonnen Bijzonder Gerechtshof Amsterdam H. M. Heemskerck en Van Galen in Nederl. Indië Missieposten zwaar getroffen HOE DUUR ZIJN ONZE SIGARETTEN? Bijzonder postzegels van 1940 Maandag 15 October 1945 VOOR het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag zal op 13 November a.s. Anton.Mussert. de leider van de voormalige N.S.B. terecht moeten staanpom verantwoording af te leggen voor zijn gedrag tjjdens de Duitsche bezetting en om zijn vonnis aan te hoorcn, dat ons allen reeds in gedachten ligt. Het proces zal vermoedelijk niet langer dan-twee dagen duren, terwijl de procureur-fiscaal, Mr. J. Zaayer, die we al hebben leeren kennen als een zeer scherp ont- leeder, niet meer dan drie getuigen heeft gedagvaard. Deze snelle rechtspraak is ook de beste, met het uitrafelen van allerlei kleine bijkomstigheden wordt de kern, waar het bij de politieke processen om gaat, te veel naar den achtergrond gedreven, iets wat we al eenige keeren om ons heen hebben zien gebeuren. Ook de tenlaste legging is opmerkelijk kort gehouden, maar de aangehaalde be schuldigingen spreken voor zich. gedeeld en waaraan het volgende ls Mussert wordt ten laste geleed, ontleend: dat hij Nederland onder de heer- De wljze van regeerlngSaanvaar- schappy van een vnandehlk dine is eenvoudig en legaal. Door het staatshoofd, Adolf Hitler, heeft vertrek van de Koningin naar het willen brengen Vervolgens dat buitenland is, krachtens art. 46/3 der hij een grondwettelijke regee- grondwet, de Raad van. State drager ringsvorm trachtte te vernieti gen en tenslotte dat hij tusschen Mei 1940 en Mei 1945, opzettelijk, terwijl Nederland met Duitsch- land in oorlog was, actieve deel neming aan de zijde der Duitsche oorlogvoering van heeft bevorderd en bewerkstel ligd. Hiervoor worden verschil lende bewijzen aangevoerd: Een brief aan Hitler in September 1940, waarin hij deze verzoekt in de te stichten bond' van Germaansche vol ken ook Nederland op te nemen. Deze bond zou onder leiding moeten staan van het krachtigste Germaan sche volk, het Duitsche. staande on der het oppergezag van Hitler als Germaansche fuehrer. Een gemeenschappelijke bonds- weermacht zou ir; het leven geroe pen moeten worden en de bondssta ten zouden, met uitzondering van het Groot-Duitsche rijk. hun consti tutie dusdanig moeten veranderen, dat zij zich tot nationaal-socialisti sche staten omvormden. De leiding van den bond zou moeten berusten bij den fuehrer van het Groot-Duit sche rijk. De overzeesche gebieden, welke zich onder het gezag van een d'er bondsleden bevonden, zouden deel uitmaken van den bond". De dagvaarding legt Mussert ver volgens ten laste, dat hij in begin September 1940 aan Hitier een tele gram verzonden heeft, waarin hij verklaarde het welzijn van het Ne- derlandsche volk in diens handen te leggen en zijn bevelen af te wach ten. terwij! hij ongeveer te zelfder tijd ten overstaan van Rijkscommis saris Seyss-lnquart schriftelijk Hit- Ier heeft erkend (anerkannt) als fuehrer aller Germanen. De eed van tronw aan Hitier. Mussert legde op of omstreeks 12 September 1941 te Berlijn den eed van trouw tot lr; den dood, aan Hit- Ier af. Bovendien legt de dagvaar ding' hem ten laste, dat hij daarna op of omstreeks 20 Juni 1942 te Utrecht een groot aantal function- narissen van de N.S.B. een eed van trouw aan hemzelf heeft afgenomen. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij in- Nederland bij zijn werk zaamheden als leider van de N.S.B. opzettelijk voor Hitier propaganda heeft gevoerd, dat bij den groei van de nationaal- socialistische beweging en van het nationaal-sociallsme heeft bevorderd, alsmede de actieve deel neming var; Nederlandsche zijde aan de Duitsche oorlogsvoering. Onder meer door opzettelijk op of omstreeks 14 Februari 1941 een op roep te richten tot de leden der N,.S. ^er W.A. en der Nederlandsche SS., om zich aan te melden voor krijgsdienst in de Waffen-SS. Door ln Augustus 1941 te bevelen, dat alle mannelijke leden der N.S.B. van 18 tot 40 jaar tot de W.A. moes ten toetreden (waardoor de W.A. weer zoo sterk zou worden, dat er vrijwilligers voor de Duitsche oor logsvoering aan konden worden ont trokken), onder bijvoeging: „Het is mijn bedoeling dat binnen afzienba- ren tijd drie volledige regimenten Nederlanders aan het Oostfront zul len staan. De eerste Nederlandsche divlsic.,, Mussert trachtte den grond- wettigen regeeringsvorm te vernietigen. Het tweede deel van de dagvaar ding zegt cat Mussert terecht staat, ter zake dat hij in of omstreeks Juli 1842 te Utrecht, een schriftelijk plan heeft in gereedheid gebracht, welk was bestemd om aan den Duitschen Rijkscommissaris in Nederland Seyss Inquart en aan het Duitsche staats hoofd Adolf Hitler te worden mede- van de Koninklijke macht. De Rijkscommissaris benoemt in dit college tot leden, diegenen, die mijn volle vertrouwen hebben en hersteld daarna dit college in zijn grondwettelijke bevoegdheden. De Raad van State roept den lei der der beweging uit tot regent, Nederland waarna door hem als hoofd van den staat een verantwoordelijke regee ring wordt gevormd. De daartoe noodige handelingen en staatsstukken worden door den Rijkscommissaris en mij voorbereid. (Als juiste tijdsstip hiervoor werd Zaterdag 5 September 1942 aanbe volen). Tenslotte moet ik ook uiterlijk als staatshoofd kunnen optreden en mo gelijkheid hebben om mijn staats- secretarie op te bouwen. Daarom verzoek ik den fuehrer de als „feind- vermögen" in beslag genomen Ko ninklijke bezittingen ter beschikking te willen stellen van het nieuwe op tredende staatshoofd. Als verdediger is Mussert toege wezen mr. J. H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gravenhag,e. De Minister van Financiën heeft eèn ernstige waarschuwing doen hooren aan het adres van diegenen, die in afwijking met hun vroegere gewoonte van ze- taling, eenerzijds alles in contan ten willen ontvangen, om zoo doende een groote hoeveelheid nieuw geld te kunnen oppotten, en anderzijds alles langs den gi- ralen weg, d.w.z door overschrij vingen willen betalen, terwijl men voorheen alleen maar a contant voldeed. De Minister vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat bij eventueele verstoring van het geldverkeer door deze omstandig heden, hij in geen enkel geval meer geld in omloop zal laten brengen. Iemand, die dus voor heen geld via overschrijvingen accepteerde, is dit nu nog ver plicht en iemand, die vroeger met contanten betaalde, moet nu dienzelfden gang van zaken blij ven vasthouden. Het publiek wordt nogmaals uitdrukkelijk gewezen op de ver- De diplomatieke correspondent van de „Times" maakt melding van het bezoek van minister van Kleffens te Londen, die bij mi nister Bevin de Nederlandsche zaak krachtig heeft bepleit. De „Times" maakt verder gewag van de critiek, die ook in ons land wordt gehoord op de vreem de manier, waarop Engeland de bezetting van Indië tot nog toe had behandeld. Vooral over de kwestie van het niet vrijgeven van schepen voor troepenvervoer, hoewel de geallieerde tallooze schepen bezigden voor demobili satiedoeleinden en zelfs voor het terugbrengen van Japansche 'krijgsgevangenen naar Japan! Een ander Engelsch commen taar luidt o.a. dat noodig is: het zenden van meer troepen om op te treden tegen de extremisten en tact in het optreden tegen de gematigden onder de Indonesi sche nationalisten. Generaal Sir William Slim, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost Azië, is naar Bata via verrokken. Het is niet noodzakelijk, de f 100.welke op de geldkaart en op andere wijze vrij kunnen worden gemaakt, in contanten op te nemen. In het bijzonder bij spaarbanken en uiteraard ook bij de leden van de bedrijfsgroep Effectenhanel, Handelsbanken en Landbouwcredietbanken kan men een vrije rekening openen, waar op de bedoelde f 100.na vol doening aan de voorwaarden, welke voor het opnemen in con tanten gelden kan worden goed geschreven Een en ander kan uiteraard zeer goed na dé groote drukte van de uitbetaling (8 tot en met 13 October j.l.) geschieden. Men diene er wel rekening mede te houden, dat bij den Post- chèque- en Girodienst, behoudens enkele uitzonderingsgevallen, geen vrije rekening kan worden geopend. Blijkens het besluit Zuivering Be- arijfsleven (Kon. Besluit van 3 Sep tember 1945 Staatsblad no. F. 160), worder; er in verschillende plaatsen van het land voor bepaalde deelen van het bedrijfsleven zuiveringsra den ingesteld. Deze instelling is in middels voor enkele raaen een feit ge-vforder;; de instelling van ver scheidene andere is bereids (zie hiervoor de laatste nummers van het tijdschrift Economische Voorlichting') aangekondigd'. Volgens genoemd' besluit hebben de zuiveringsraden te oordeelen over hen die onder verdenking staan op zettelijk of door hun schuld gedu rende d'e vij an Gelijkheden in, of tij dens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa in een leidende functie in een onderneming den vijand' hulp te hebben verleend, den Staat tegenover den vijand' te heb ben benadeeld, dan wel met gebruik making van rechtstreekschen of mid- 0dellijken vijandelijken invloed een ordening no. 143 van den Chef Ne&erlandsch belang te hebben ge- Staf van het Militair Gezag. aaf' waarin zware straffen zijn ge steld op ieder saboteeren van de geldsaneeripgsmaatregelen. Ieder die klachten heeft over dit onderwerp, kan zich ten allen tijde schriftelijk vervoegen bij het Departement van Financiën, afdeeling geldwezen, als hij maar op de enveloppe schrijft: „Afwij king betalingsgewoonten". i sclraac/. De uitspraken van c.'e zuiverings raden zijn niet var.' kracht, dan na dat zij zijn bekrachtigd door den Centralen Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven. De bekrachtiging wordt geweigerd' ind'Ien naar het oordeel van den Centraler.' Raad het onderzoek door den betrokken zui veringsraad niet deugdelijk is ge weest of de uitspraak om een of an dere gewichtige reden niet in star.d kan blijven. De groote vernietiging en be schadiging van vruchtboomen tengevolge van oorlogshandelin gen in ons land heeft de vraag naar plantmateriaal aanzienlijk doen stijgen. Teneinde een rede lijke verdeeling te bewerkstelli gen van het ter beschikking staande materiaal heeft het be stuur van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten besloten een verbod uit te vaardigen tot het verhandelen en afleveren van vruchtboomen. Dit verbod treedt op 14 October 1945 in werking Ontheffing van dit verbod kan verleend worden door de Rijk»- tuinbouwgonsulenten. In Japan zijn maat regelen goegekeurcJ, waarir; werd besloten aan vrouwen vanaf 20 jaar "t actief kiesrecht te verleenen. De Britsche militaire poli tie heeft te Berlijn op de zwarte markt uitge breide razzia's gehou den, waarbij ruim 2000 personen werden gear resteerd', onder welke meer dan 100 Russische officieren en soldaten. Het hooger beroep van den Noorschen verrader Quisling is af gewezen, zoodat alleen de koning nog kar; be slissen. De voorloo- pige Poolsche nationale vergadering heeft een decreet uitgevaardigd' voor de invoering van arbeidsplicht voor man nen tusschen 17 en 56 jaar en voor vrouwen tusschen 17 en 46 jaar. Sterke politie- en le ger troepen zijn gecon centreerd' fn de pro vincie Messina op Sici lië. waar de toestand zeer onrustig is. Ook in Indo-€hfna is het nog steeds niet rustig, bij een botsing werden ruim 100 Amr.ameezen gedood. - Rusland' zal alle oorlogsschepen, die werden veroverd op Roemenië teruggeven. In verband! met de te verwacht-en nood in de komende winter heeft het Britsche com mando in een Berlijn- sche sector besloten 50.000 kinderen uit dit gëbled te evacueeren. In Palestina is een Russische legatie aan gekomen, die naar men verwacht, dë Palestijn- sche kwestie zal be- studeeren. Uit West-Indië is de tankboot „Macoma aangekomen met een groote partij pakketten voor particulieren. die zoo snel mogelijk door de Posterijen zullen worden verwerkt. Kapiieir; J. C. Bühr- mann, adjudant van H. M. de Koningin is Za terdag in het huwelijk getreden met mej. L. G. Vermeij. Doord'at 11 candidaten voor den noodgemeenteraad var; Beverwijk zich hebben teruggetrokken, zit deze gemeente nu zonder raad. De voorlich tingsofficier van de Kon. Landmacht deeldJe mede. dat de 4 batal jons, die kortgeleden naar Engëland' waren vertrokken, nu op weg zijn naar Ned. Indië. Men heeft besloten alle Canadeezen die in het laaste groote offensief zijn gesneuveld op Ne derlandsche grond te begraven en wel bij Anderen, om zoodoende onzen dank te betuig^ voor hetgeen het Cana- deesche leger voor Ne derland) heeft g'edaan. De Spoorwegen heb ben het vervoer van vrachtgoed aanmerke lijk uitgebreid, zoodat momenteel over het ge- heele land' goederen kunnen worden ver zonden. IN een radio-rede heeft ir. C. H. J. Maliepaard, Rijkslandbouw- consulent in Algemeenen Dienst, sprekend over „plaats en toe komst van den Nederlandschen land- en tuinbouw" gewezen op de belangrijke rol van den land en tuinbouw in ons geheele eco nomische bestel en bovendien in den handel met andere landen. Onze land- en tuinbouw zijn voor bepaalde producten afhan kelijk, voor andere producten niet of minder afhankelijk van buitenlandschen aanvoer. Iedere import eischt export, daar in het internationale handelsverkeer waren met waren betaald die nen te worden. Land- en tuin bouw vormen echter niet de eeni ge factor van beteekenis in onze volkshuishouding. Export van land- en tuinbouwproducten is ook noodig om den import van grondstoffen voor onze industrie mogelijk te maken. Door aldus een steentje bij te dragen tot de instandhouding van onze indu strie baat de landbouw zich zelf weer. Immers, de industrie bevat groote groepen verbruikers van landbouwproducten, die op de binnenlandsche markt koopen. Gezien in bet licht van deze twee factoren is export noodzakelijk. De moeilijkheid blijft hierbij: hoe de buitenlandsche concurren tie het hoofd te bieden? De nieuwe muntbiljetten zijn, als gevolg van de noodzakelijke snelheid van aflevering, onvol doende gecontroleerd. Hierdoor is het mogelijk, dat men biljet ten in handen krijgt, die slechts aan één zijde zijn bedrukt of waarop het nummer eenigszins is verminkt, om welke reden bo vendien een zwarte streep op het biljet is gezet. In al deze gevallen is er geen sprake van valsche biljetten. De betrokken biljetten kunnen dan ook wor den ingewisseld bij de Neder landsche Bank te Amsterdam (kamer 1) alsmede bij de bij banken en agentscnappen dar Nederlandsche Bank. In het kader van de beoogde verkleining van het regeerings- apparaat is besloten de Rijks- bureaux voor de metalenverwer- kende industrie, voor ijzer en staal en voor non-ferro metalen samen te voegen tot één bureau, dat den naam Rijksbureau voor Metalen zal dragen. Dit betee- kent in de eerste plaats een be langrijke besparing aan perso neel. Waar de drie rijksbureaux tot dusverre een bezetting van 1162 man personeel hadden, zal nu met 777 personeelsleden vol staan kunnen worden. In de tweede plaats kan in vele geval len een versnelling van de werk zaamheden verwacht worden. Voor de fusie kon het voorkomen dat bedrijven zich voor een be paalde aangelegenheid tot twee of drie rijksbureaux moesten wenden. Thans zal men slechts met één instantie te doen hebben. Uiteraard kan een zoo ingrij pende reorganisatie als het sa menvoegen van rijksbureaux, welke midden in het afwikkelen van zeer belangrijke en urgente aangelegenheden staan, slechts geleidelijk geschieden. Sommige afdeelingen zullen nog eenigen tijd naast elkaar moeten blijven werken, om onnoodige vertra gingen te voorkomen, andere af deelingen, zooals secretariaat, administratie, organisatieplan nen, documentatie en voor een groot deel, controle, kunnen echter reeds direct worden ge fusioneerd. De kantoren van het Rijks bureau voor Metalen zijn thans gevestigd in het gebouw Belle- vue, Bezuidenhoutscheweg 15 en de gebouwen Rijnstraat 20, Lange Houtstraat 11 en Mau- ritskade 37, alle te 's-Graven- hage. Het algemeen postadres is Bezuidenhoutscheweg 15. Dezer dagen zal de verdeeling van de verschillende afdeelingen over deze gebouwen gepubliceerd worden. Binnenkort zullen nieuwe rant soenbonnen en wisselbonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik worden genomen De nieuwe rantsoenbonnen zijn rood van kleur, terwijl de tekst in zwarte, roode of blauwe letters is gedrukt. De nieuwe wisselbon nen zijn in verschillende kleuren uitgevoerd en dragen als tekst de aanduiding van het artikel, als mede de hoeveelheid. In omloop worden gebracht wisselbonnen voor: 50 gram brood, 5 gram boter enz., 25 gr vleesch, 25 gram kaas en liter melk. De thans in gebruik zijnde rantsoenbonnen voor bovenge noemde artikelen met opdruk 20-l-'45, zonder opdruk of met de letters B.N.G in den ondergrond, blijven nog t.m. 10 November geldig. Na dien datum kan men van deze bonnen geen gebruik meer maken. Op 26 October a.s., des morgens te 10 uur, zal de eerste zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam gehouden worden. De eerste zaak ,die voorkomt, zal zijn een collaborajiegeval van een bunkerbouwer, die ook vliegvel den voor de Duitschers heeft aangelegd. De marine-voorlichtingsdienst meldt: Wederom zijn twee Ne derlandsche oorlogsschepen in de Indische wateren aangekomen, ditmaal H.M. kruiser Jacob van Heemskerck onder bevel van ka pitein ter zee Jhr. G. A. Berg en H.M. torpedobootjager Van Galen, onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik. Aan boord van beide oorlogsschepen bevindt zich een zeer belangrijk contin gent Indonesische marine-sche pelingen. Verschillende Tilburgsche Moe derhuizen van Missiegenootschap pen hebben slechte berichten ge kregen omtrent hun missionaris sen Zoo hebben de paters van het H. Hart van hun missie op Nieuw-Guinea en de Kei-eilan den bericht gekregen, dat het aantal overleden paters en broe ders 21 bedraagt, waaronder mgr. Aerts, die met 7 andere missio narissen door de Japanners is vermoord In de kapel van de fraters van Tilburg werd een Requiemmis opgedragen voor 12 omgekomen fraters. Ook bij de paters Capucijners alhier, die tot dusverre bericht ontvingen over bet omkomen van 6 paters op Borneo en Sumatra, werden H.H Missen opgedragen voor de zielerust der slachtoffers. Met ingang van 1 October j.l. zijn de opcenten op de accijnzen van Rhodesiasigaretten verlaagd, zoodat de detailprijs van deze sigaretten inclusief de ver laagde opcenten f 0.60 per 20 stuks bedraagt. Van de nog bij den handel voorradige sigaretten, die van de oude banderolle ziin voorzien, worden de verlaagde opcenten niet aan den handel te rugbetaald. zoodat ook door den detaillist de oude prijs aan het publiek in rekening moet wor den gebracht. Eventueele onge- banderolleerde sigaretten mogen tegen geen hoogeren prijs dan f 0.60 per 20 stuks worden ver kocht. Door den detailhandel moeten in de eerste plaats de sigaretten met de oude banderol les, daarna de ongebanderolleerde en ten slotte de sigaretten met de nieuwe banderolle in den handel worden gebracht De directeur-generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1946 de zomerpostzegels 1940 (in de frankeerwaarde van 1 'A2%, 3, 5, TA en 12% cent), alsmede de weldadigheidspostzegels, de zgn. kinderzegels 1940 (in de frankeerwaarde van 1 lA. 2%. 4, 5 en 7 y, cent) buiten gebruik wor den gesteld en voor de frankee ring waardeloos.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2