G. G. VRAAGT ONTSLAG! Nieuw NoordKollandsch Dagblad 3 Stad en (Dm trek Motorrijtuigenbelasting Medisch contact en ziekenbriefjes Aangiftebiljet vijandelijk waschgoed Verschil van meening over de te volgen politiek. Conferentie van Duitsche journalisten HEILIG- EN ZALIG VERKLARINGEN RUSLAND-FINLAND AMERIKAANSCHE VLOOTBASES? (Daatsie rtteuws OORDEEL VAN ZUID-AFRiKA Portugesche oppositie vergadert NET WINKELMEISJE GEVRAAGD Parfumerie ROOS in de Langestraat Maandag 15 October 1945 En de geldmoeilijkheden. Naar de K.N.A.C. meldt, neemt het Ministerie van Financiën maatregelen, opdat de houders van motorrijtuigen, die in.' verband' met de geidzuivering momenteel niet in staat zijn, de mo- torrijtuigenbelasting (wegenbelasting 'over een per 1 October beginnende periode te voldoen, bij een controle op den weg daarvan geen nadeelige gevolgen ondervinden. Dit geldt niet alleen voor ae bezitters van een we- genbelastingkaart, waarvan de geldig heidsduur op 30 September 1.1. is ver streken, maar ook voor degenen, van wie aannemelijk i§, dat zij voor de eerste maal op 1 October een belas tingkaart zouden hebben aangevraagd. Tenslotte zal op overeenkomstige wijze worden gehandelc. ten aanzien van zestig -dagen-kaaren, welke sedert kort geheel zijn mgevuld, c.q. de gel digheidsduur sedert eenigen tijd is verstreken. Men make zich dus niet ongerust, Indien voor latere controle bij aanhouding op den weg naam en adres van een motorrijtuighouder zonder een, over October geldig'e be- lastingkaart women genoteerd. p\E landelijke conferentie van het medisch contact heeft inzake „ziekenbriefjes" een aantal besluiten genomen Zoo zullen door de leden o.m. aan verzekeringsmaatschappijen of werk gevers geen verklaringen van ziekte of arbeidsongeschiktheid en geen verklaringen over het al of niet on der behandeling zijn meer women afgegeven. Dit besluit heeft evenwel geen betrekking op inlichtingen door hen als ingeschreven deskundigen aan de R.V.B. of aan de Consultatie- bureaux te verstrekken en op inlich tingen tot het geven waarvan zij als ambtenaren gehouden zijn. Voortaan zullen aan een betreffenden contro- leerenden, geneesheer alleen inlich tingen worden verstrekt, nad'at deze den patiënt heeft gecontroleerd'. Gezondheidsattesten worden alleen afgegeven, na een volledige keuring, voor welke het tarief plaatseüjk wordt berekend', voor eigen patiën ten mogen geen gezondheidsattesten worden afgegeven. Verklaringen betreffende de ver strekking van levensmiddelen, klee ding etc. gas, electriciteit kolen en hout worden alleen afgegeven door en in overleg met d'e distributieauto- riteiten. Inzake patiëntenvervoer zal alleen een verklaring worden afgegeven wanneer dit niet anders dan per auto mogelijk is en de reis op medisph attest ondernomen moet worden. Aangezien is gebleken, dat door wasscherijen niet steeds voldaan is aan de verplichting, vastgelegd' in de verord'ening van d'en chef staf M.G. op den oorlogsbuit, tot opgave van goederen uit den oorlogsbuit (i.e. lijfgoederen e.d. welke door vijande lijke militairen en militaire of hier mede gelijk te stellen organisaties bij een wasscherij ter reiniging zijn ge geven) wordt nogmaals nadrukkelijk op deze verplichting gewezen. Niet opvolgen van dit voorschrift is strafbaar, krachtens voornoemde ver ordening. Opgave van oorlogsbuit dient te ge schieden bij den betreff enden districts- vertegenwoordiger der aMeehng oor- logsbuit M.G. Dan wel bil ^ea£cee ling zelve, Baclimanstraat 47 Den Haag. ALKMAAR „ODD ALKMAAR" Bovengenoemde vereenlging trol het buitengewoon met het weer toen op Zaterdag 13 October hetjiofies hpzoek werd voortgezet. Een 5U xai dames en heeren vereenigden zich bil het Wildemanshofje en ging inZ groepen op weg; onder leiding resP- van d'e lieeren Wortel en van Dru ilen. Na een kort bezoek aan 2 klei ne hofjes van elk drie huisjes n. Groot Nieuwland en Hafstraat arri veerden we bij het hofje van Splm ter of Jutfaashofje aan het Bitse voort op den hoek van de Linden gracht. Onder een gebeeldhouwde vrouwenfiguur ziet men fevm- steen met de naam van de stichter Margaretha Splinter en het jaartal 16Alles ademt hier vrede en rust. Ditzelfde is t' geval met het hofje van Palinc en Foreest aan de Geest. Hier wonen een 13-tal vrouwtjes. Een gevelsteen boven den ingang, vermeldt de wapens en namen van de stichters. Het dateert van 1540. Het volgende bezoek gold het huis van Achten met den hoofdingang aan de Lombardsteeg. Johan v. Nor- dingen bestemde zijn woning tot n rusthuis voor 8 oude mannen, die gezamenlijk in een zaal het maal gebruiken, doch ieder een karnen hebben Een bijzonderheid is, d'at hier een „moeder" d'e scepter zwaait en bij de proveniers aan tafel zit. Bezienswaardig is vooral de Re gentenkamer met zijn gebeeldhouw de eikenhouten schoorsteen en tal van geschilderde portretten, afkom stig van d'en stichter. Het Hof van Sonoy aan de Nieuwe Sloot kwam in 1576 ïn het bezit van den bekenden Diedrick van Sonoy; daarna was het de familie Bardes, welke eigenares werd en de bekende toren liet bouwen. Het poortje ver toont nog boven den ingang het fa miliewapen. Later kocht d'e Her vormde gemeente in 1744 het complex voor een tehuis voor oude mannen en vrouwen. De dïie vleu gels omvatten een ruime binnen plaats. 84 verpleegden vinden hier een rustigen levensavond; de oudste is 94 jaar. Een rondgang door het gebouw bracht ons langs* slaapza len. keuken, kelders enz. en gaf ons d'en indruk, dat hier onder leiding van een energieken „directeur alles gedaan word om et den mensch aangenaam te n en. Het was een interessante mid ag. ALK MA A CHE OPERETTE- V EENIGING Na serieuze voorbereiding en met nieuwe krachten aangevuld is bo vengenoemd gezelschap weer voor het voetlicht verschenen, en heeft ons hiermede, wat haar optreden betreft, een ware verrassing bereid. Men is er inderdaad in geslaagd d'e oude opera comiqe „De Mascotta" weer nieuw leven in te blazen en er een voortreffelijke voorstelling van te geven. Er waren zelfs momenten, welke een beroepsuitvoering zéér nabij kwamen. De bezetting van de hoofdrollen- was uitstekend gekozen. Een bij zonder compliment verdient mej. R. Wit, die c'oor haar beschaafde zang en vlot spel een prachtige creatie gaf van de rol van Bettina. Deze talentvolle speelster vormt een kostbaren aanwinst voor het en semble; in Tianmetta, mevr. Vosse- naar, vond' zij een waardig tegen speelster. Memoreeren we van de heeren o.a. D. Vossenaar. die in de rol van Prins door zijn mooi tenor geluid' de aandacht trok. P. Kesse- laar d"y? als Vorst Laurent zéér goed speelde, maar zijn vorstelijke waardigheid niet te véél uit het oog moet verliezen. De noot „comique" was bij Rocco (W. Pieters) uitste kend. De koren klonken zuiver. Een groot deel van het succes komt ook toe aan den dirigent Joh. Gerritsen en het Zaansch Sympho- nie- orkest, dat voor een prima be geleiding zorgde. Een keurig ballet, ingestudeerd uoor mevr. Jou o" Jonker, mooie costumes, en schitte rende décors completeerden ceze zoo succesvolle opvoering. Het pu bliek was zéér enthousiast. Er wa ren veel open doekjes en veel bloe men. Den bezoekers voor de volgen de opvoeringen staat dus voor oog en oor nog veel schoons te wachten. W. Schreurs HET WIT-GELE KRUIS Jaarverslag De jaarvergadering, gehouden in „het Gulden Vlies", was slechts ma tig bezocht. Uit het jaarverslag van den secr.- pennmgmeester bleek, dat het le dental sterk vooruitgaat en de 1600 bereids is gepasseerd. De wijkzusters legden 6199 bezoe ken af bij 507 patiënten en verleen den 36 maal de laaste hulp. Van dé bezoeken waren er 4816 bij leden die tevens lid zijn van het A.A.Z.A. De wijkverpleegsters legden 4114 bezoeken af bij 237 patiënten. Voor de kraamopleiding slaagden 7 cur sisten. De wijkzusters bezochten 82 gez zinnen met 1274 bezoeken voor de t.b. c.-bestrij ding. De jaarrekening sloot in ontvang sten en uitgaven met f 8113.81. De aftredende bestuursleden de heeren A. Goes en D. J. Wolden- dorp werden herkozen, terwijl mevr. Worm-ten Brinke aan het bestuur werd toegevoegd' als vertegenwoor digster van de onderafd. „R.K. Ge zinshulp". ALCM. VICTRIX E. D. O. 3—7 Verdiende nederlaag. De talrijke toeschouwers hebben wel waar voor hun geld' gehad: tien doelpunten in een wedstrijd is dunkt ons toch ruim voldoende. Van deze tien doelpunten maakte EDO er zeven tegen Alcmaria drie. De overwinning kwam den Haar lemmers zeker toe, want hun spel was stukken beter verzorgd', sneller en doortastender. Reeds in den wedstrijd' tegen de Boys maakte de Alcmarla-verdedi- ging een zwakken indruk, maar nu, ondanks het weer meespelen van d'e Waal. was het niet veel beter. Daarbij kwam, dat ook de mid'den- linie heel matigjes was, vooral de rechtshalf was nergens, waarmede het groote aantal doelpunten wel verklaard is. Ondanks den weinigen steun, die de voorhoede van haar mld<denlini£. kreeg, was déze linie goed op dreef en vooral middenvoor en d'e beide vleugelspelers waren steeds een ge vaar voor de EDO verdediging. De drie doelpunten werden allen ge maakt door den middenvoor en wa ren stuk voor stuk van prima ge halte. EDO heeft een goed. homo geen elftal, zonder zwakke plekken, maar ook zonder uitblinkers. Hel tempo, waarin zij speelden was hooger hetgeen hen vele voordeelen bezorgde. Het spel was nog maar pas begin nen of Alcmaria stond reeds met 20 achter. Een fout van den linksback kostte het eerse doelpunt en bij het tweede kon d'e doelman den bal niet onderscheppen. Met een kogel maak te d'e Alcm. middenvoor er 12 van, maar zoo was 't weer 1—3, of met een mooie kopbal verkleinde van Wieringen den achterstand' tot 23. Nog voor de rust werd het 24. Na de pauze bleef 't geruimen tijd 24. Met kunst en vliegwerk wist de Alcmaria achterhoede stand' te houden. Zelfs werd' 't 3—4 toen v. Wieringen met een mooie kopbal Wille voor de derde maal passeerde. Toen was 't ook afgeloopen met Alcmaria, want spoedig was de stand tot 37 opgevoerd', waarmede het einde kwam. LUCHTPOSTMIDDAG Balloncommandant Boes man spreekt. Zaterdag 20 October a.s. zal er in de zaal de Wit te Alkmaar een „Luchtpostmiddag" worden gehouden, die ongetwijfeld voor elkeen, die belangstelt in de luchtvaart of de philatelie, inte ressant zal zijn. De tentoonstel ling zal geopend zijn van 13 u. Na afloop zal Balloncommandant Boesman spreken over de nieuwe postvluchten en de philatelie in verband daarmede Het ligt in de bedoeling, in Alkmaar een plaatselijke afdee- ling op te richten van de Lucht postclub B.Z.P.C. LEERGIERIG OF KLEPTOMAAN? Een 12-jarige jongen heeft tot tweemaal toe een inbraak ge pleegd in een school voor bui tengewoon lager onderwijs en daaruit leerboeken en verdere onderwijsmiddelen ontvreemd Ook zijn buurman vereerde hij met een bezoek en wist hier eenige^ stapels leesboeken te ont vreemden. Tenslotte heeft de knaap in combinatie met een kameraadje uit de etalage van een tabaks winkel eenige doosjes sigaretten ontvreemd. SCHAGEN KLOMPENDISTRIBUTIE Van gemeentewege worden geen klompenbonnen meer verstrekt. Een ieder,, die meent voor klompen in aanmerking te komen, dient zich tot zijn vroegeren leverancier te wenden. AKERSLOOT STRAATVERLICHTING Binnenkort gaat de straatver lichting weer branden, hoewel voorloopig slechts op basis van 10 pet. van het oor-oorlogsch gebruik. NOODGEMEENTERAAD De 7 candidaten. die in aan merking komen voor den tij de- lijken gemeenteraad zijn: E. de Bie, A. van Duin, P. Helder, C. J. van der Hulst, P. Kerssens. G Otte en P. Schouten Sr. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Cornelia Alei- da, d. van L. J. Goedemondt en C. C. van Stee en Rembertus Jo zef, z. van P. A. J. Pronk en E. M Kaandorp. 'T VELD LEDENVERGADERING V.Z.V. Hoewel deze vereeniging zich over een groot ledental kan verheugen, werd d'e vergadering van Vrijdag 12 dezer slechts door weinigen bezocht. De kasmiddelen, volgens verslag van den penningm. waren buitenge woon bevredigend, wat de uitvoe ring van de op het program staan de plannen belangrijk zal verge makkelijken. De penningm. d'e Vries, die de financieele belangen der ver- eeniging drie jaren op schitterende wijze heeft behartigd treedt af. Door verkiezing van de heeren Hoogen- bosch en v. d. Kroon is het bestuur thans weer voltallig, evenals de elf talcommissie. waarin 2 vacatures waren ontstaan, wegens vertrek van de heeren Bouma en Ramler. Zoo gaan we dan weer onder goede leiding en met medewerking van alle leden en supporters met vertrouwen de a.s. competitie tege moet. Naar wij vernemen is bij besprekingen gebleken, dat er over het in Nederlandsch-Indië te voeren beleid verschil van inzicht bestaat tusschen de regeering en den Gouverneur-Ge neraal met betrekking tot het standpunt, dat tegenover natio nalistische stroomingen in het kader van dit beleid valt in te nemen. De Gouverneur-Generaal meent ten aanzien van dit ge wichtige punt niet de drager van de politiek der Regeering te kun nen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt verzocht. Voor het eerst sedert twaalf jaren is er een vrije conferentie van Duitsche journalisten en uit gevers te Marburg in de Ameri- kaansehe bezettingszone gehou- tlen. De vergadering heeft het werk en de vraagstukken van de nieuwe vrije Duitsche pers be sproken. Het Vaticaan zal in de aan staande lente 7 heiligverklarin gen en talrijke gelukzaligverkla ringen afkondigen. Onder de nieuwe heiligen komen drie Franschen voor: Michel Gariccits oprichter van het Genootschap der Priesters van het Heilig Hart van Jezus; Louis Grignon de Montfaur, stichter der Missiona rissen van Maria en Jeanna Bi- chier, stichtster der Meisjes van het Kruis. Voorts zullen heilig verklaard worden: Bernardino Realino, Italiaansch Jezuit; Gio vanni de Brito, Portugeesch Je zuit, Francoise Cabrino uit Italië, stichtster vaan de -Zusters van het Heilig Hart van Jezus en Ni- colaas de Flue, die als een Zwit- sersche nationale held en be schermer ties lands wordt be schouwd. Twee Franschen zullen onder de gelukzalilgen voorko men: Jeanne Delanoue, sticht ster der Zusters van de Heilige Anna der Goddelijke Voorzienig heid en Alex Leclerc, stichtster der Regelmatige Kanonnikessen van den Heiligen Augustinus. In de betalingsverplichtingen van Finland tegenover Rusland, uit hoofde van de oorlogsscha devergoeding, is volgens mede- deeling van den Finschen minis ter van onderwijs voor Finland een verbetering ingetreden. De Sovjet-Unie heeft n.l. den ter mijn, waarin het bedrag moet worden voldaan, verlengd van 6 tot 8 jaar. De minister had als hoofd van een cultureele Fin- sche delegatie naar Rusland, in Moskou een onderhoud gehad met Stalin. Door deze Russische concessie wordt een verlichting gebracht in den ernstigen eco- nomischen toestand van Fin land. Admiraal Henry Hewitt, bevel hebber der Amerikaansehe zee- strijdkrachten in Europa, die thans een bezoek brengt aan Kopenhagen heeft vandaag ver klaard: „dat Amerika in vriend schappelijke samenwerking toe stemming zou wenschen voor 't gebruiken van bepaalde bases op IJsland en Groenland voor de vloot, indien dit ooit noodzakeliik zou zijn. Hij wenschte niet de berichten te bevestigen, dat de Ver. Staten onderhandelingen over dergelijke bases zouden voe ren. Pierre Laval, de oud-premier van Frankrijk, zou hedenmorgen ter dood gebracht worden. De stakingen onder de havenarbei ders in Engeland en in Amerika loopen ten einde. Volgens be richten uit Engelsche bron heer- schen aan de Poolsch-Tsjechisehe grens toestanden die een bron van gevaar worden voor Europa. De staking van prof. Steger aan de Hoogeschool te Delft is ongedaan gemaakt. 250 voor malige krijgsgevangenen en gein terneerden zijn uit Batavia scheep gegaan naar Australië. In Portugal is opnieuw de voor- censuur op de pers ingesteld, de minister van Binneniandsche Za ken heeft in een verkiezingsrede gezinspeeld op de mogelijkheid van een burgeroorlog. Naar uit Fransche bron verluidt, za' het geheim van de atoombom binnen zes maanden ook in het bezit zijn van Frankrijk en Rus land, men voorziet reeds een bom, die het effect van de thans bestaande zestigmaal overtreft! In een te Johannesburg ge houden toespraak verklaarde ge neraal Smuts, dat de mislukking van de ministersconferentie in Londen een teleurstelling betee- kende voor de zaak van den vrede. De moeilijkheden waren zijns inziens voornamelijk te wij ten aan het slechte humeur van de menschen, hetgeen het vinden van een oplossing voor de groote internationale problemen bijna onmogelijk maakt. Doch dat booze humeur zal overgaan. „Ik advi seer: geduld. Als ik een advies mag geven ook aan de groote mogendheden dan zou ik zeg gen „haast u langzaam". Ik twij fel sterk of het thans wel de tijd is om problemen te behandelen, welke zelfs in de meest gunstige omstandigheden moeilijk op te lossen zouden zijn." Smuts ver klaarde voorts nog, dat de „oor logspsychose" het heel moeilijk maakte om de menschen over de geheele wereld te bevredigen. Voor het eerst sinds 20 jaar heeft de oppositie in Portugal een legale vergadering gehouden, waarin het houden van vrije ver kiezingen werd verlangd binnen een termijn van zoo mogelijk zes maanden, teneinde de politieke partijen in staat te stellen weer aan den slag te raken. Er zal een begin worden gemaakt met de publicatie van de beloofde nieuwe decreten, waarbij de ver schillende burgerlijke vrijheden worden hersteld. Heden bereikte ons het ontstellende bericht, dat mijn lieve Man en eer kinderen zorgzame Vader HENK JONK op d'en 12den Jan. 1945 in het concentratiekamp Neuengamme is overle den in den leeftijd van 34 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, L. Jonk-Beemsterboer Sjaakie. Martien Alkmaar, 13 October '45 Verz. geen Touwbeklag De H. Requiemmis zal gelezen worden op Dins dag 23 October a.s., om 9.30 uur. in de St. Jo- sephkerk. Hiermede vervullen we den dïoevigen plicht U kennis te gteven van het overlijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der Stervep- den, van onzaji geliefden Zoon. Broer, Behuwdl- broer en Öom JOHANNES POEL in den ouderdom van 36 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, zusters, broers, zwager en beh.-zuster Uit aller naam: J. Poel A. Poel-Brakenhoff H.H. Waard'. 14 Oct. '45. Te kpop: spinnewiel bjj Braber, Spierdijk B 24. Te koop of te ruil aangeb.: kinderledikantje. Jac. Baas, Horn 70, Lutjebroek. Gevr.nette bediende of 'n bezorger. Jonker's Bakkerij, Rembrandtstr. 9, Alkmaar B.z.a.: net meisje om kan toor schoon te Irouden, 2 3 ochtenden p. wk. Br. no. 12581. bur. v. d. blad. Gevr.: R.K. meisje, bov. de 18 j., v. heele of halve dgn. AdTes: E. A. Jacobs, Mid'- denw. D. 58, H.H. Waard-N. Bouwland te huur gevraagd Aanb. m. prijsopg'. aan ce Wed. J. Groot, Veenh. mid denweg F 6. H. Hugowaard Verloren: lange, nikkelen ra- diateurdop. Teg. bel. worden inl. ingew. bij fa. K. Paarl- berg Oudesluis (N.H.) Tel. K 2242—203 Te koop of te huur gevr.: fruit en/of. groentenbedrijf, glas geen bezwaar. Br. no. 22175 bur. van dit blad. Wie ruilt d.sch. m. 36 v. 39, meisjesscb., m. 36 en jon- genssch., m. 39 v. gesp. sch. wol? K. Buurman, Rozen straat L. 152, Lutjebroek. Wie ruilt d'.bl. jongensjas, 7 jaar, voor jas, 10 jaar. Gen. bij te betalen. C. v. Diepen Berkhout A la. JOH. A. OORTMAN GER- LINGS, Hoorn; biedt aan: vruchtboomcarbolineum. ko- persept, diotol, kankersept, loodarsenaat. kopervitriool Ruilen: zw. damesschoenen maat 38, voor gesp. schapen wol. Br. letter A, agent N. Roodt, Spanbroek. Wie heeft van de Veiling*- buurt een verkeerde schop meegenomen? Terugbez. bij N. Balk, Zweag. Leeftijd ong. 17 jaar. Alleen schrift, soil, met vermelding vorigen werkkr., verl. salaris «12.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3