NIEUW IJMUIDER VISSCHERS STAKEN Zij willen - - meer tabak OOK SALAZAR KRI|GT HET MQEILIIK DINSDAG 16 OCTOBER 1943 BUREAUX Geen uitersten Verklaring van dr. van Mook Onderhandelingen met alle groepen - Ook met Soekarno? Borms Geen onderhandelingen met Soekarno Japan heeft' 78 millioen inwoners! De overgang naar een meer democratisch Portugal Slachtoffers der Japansche kampen Drie Nederlanders gedood te Ga roet (2aalsle nieuws Laval gevonnist 1945 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Bulten God ta 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10, per maand; I 3.30 per Itwsrts»! 41* JAARGANG NUMMER 18731 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 23B3 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 DE INDISCHE KWESTIE is in een acuut stadium gekomen d'oor c!e oorlogsverklaring van de extre misten. Heden komt de zaak in d'e Tweede Kamer aan de orde en de volksvertegenwoordiging staat voor het feit, dat ze niet alleen een ver klaring van den Minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen zal moeten aanhooren over dé gebeurtenissen in Indonesië, maar ook de redenen van het ontslag van den Gouverneur-Ge neraal. die vijf weken geleden als een held ons vaderland' werd bin nengehaald en in wiens inzicht de Regeering nu plotseling geen» ver trouwen meer heeft. Intusschen moeten uitersten in de Indische kwestie worden vermeden, hoe moeilijk d'at zal zijn, door de ontwikklingen, welke de zaken heb ben genomen. Ging het eerst nog om de vraag, of Nederland' inzake de staatkundige hervormingen verder zou gaan dan in de redevoering van de Koningin van December 1942 toegezegd, thans kan het daar in eerste instantie niet meer om gaan. Nu moet eerst de revolutie van d'e extremisten „beredderd" worden, en al zullen ook daarbij uitersten moe ten worden vermeden, zonder wa pengeweld' zal het wel niet kunnen en zonder meer dient dan ook de eisch der communisten en andere extremisten in ons land te worden afgewezen, dat geen troepenvervoer naar Indië meer moet plaats1 hebben. Dit troepenvervoer, al te zeer ver traagd door de vreemdsoortige scheepvaartpolitiek van onze bond- genooten, moet veeleer in versneld' tempo plaats hebben. |%AT MEt MANNEN als Soekarno u niet kan word'en onderhandeld, sprak en spreekt van zelf. Het spreekt nog van zelf. Het misver stand. dat tusschen van Mook en Logemann is uitgebroken, kan daar in geen verandering brengen. Een misverstand' moet dit zijn. Van Mook toch wilde volgens d'e berichten Soe karno van overleg niet uitsluiten, de Regeering staat op het standpunt, dat d'it absoluut uitgesloten is' en zij heeft daarbij zonder twijfel het volk op haar hand. Uit verschillende gebeurtenissen, ook uit het onslag van den G.G., kan overigens worden afgeleid', dat de Regeering weet wat zij wil. Een vaste lijn. als zou die naar sommiger meening verkeerc.' zijn, is beter, dan een slap heen en weer gewlegel, geen standpunt van vleesch noch visch alstublieft. En toch ook geen uiter sten. welke in deze precaire zaak niet zouden passen. Geen uitersten, ook niet als straks, moge het zijn spoedig, „in veiligheid en vrijheid van gedachte en uitdTuk- king" de regeling der staatkundige hervorming aan d'e orde komt. Zon der twijfel zal hier de doorslag moé ten geven de vraag, of het Indonesi sche volk politiek rijp is voor ver- doorgevoerd democratisch bestel. Tot voor den oorlog was het dit, naar algemeen gevoelen, niet. Of de oor log ertoe bijgedragen heeft, op dit puftt het Indonesische volk in het juiste evenwicht te ontwikkelen, karj minstens genomen betwijfeld wor d'en. Nederland zal echter tot vergaande hervormingen bereid zijn. Alleen niet tot een avontuur, d'at zooge naamd in naam der democratie het zwaarbeproefde Indië uitlevert aan de demagogie van onverantwoorde lijke elementen en raddraaiers, die misschien wei het vermogen hebben, om de massa op te zweepen. maar niet, om het volk te leiden en op te voeden en de volksgemeenschap van Indonesië beter en gelukkiger te maken. De Vlaamsche activist, dr. 'August Borms, is door den Brus- selschen krijgsraad ter dood ver oordeeld. f\E NEDERLANDSCHE REGEERING heeft plannen uitgewerkt voor den toekomstigen status van Indonesië, die gebaseerd zijn op de verklaring van H. M. Koningin Wilhelmina in 1942, verklaarde Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr. van Mook tegenover een aantal journalisten. Hij zei, dat deze plannen echter niet verder in discussie kGnden worden genomen, terwijl het geheele land in een staat van opwinding verkeert. Als er maar eerst een zekere veiligheid en vrij heid van gedachte en uitdrukking bereikt was, zou hjj bereid zijn om te onderhandelen met Indonesische leiders van alle schakeerin gen, inbegrepen dr. Soekarno. De Nederlandsche regeering was er zich al lang van bewust, dat de loop van den oorlog en de uitwerking van de Japansche overbeersching de Indonesische en nationalistische beweging ver sterkt heeft en zij was in gee- nendeele van plan dezen geest tegen te gaan. Van Mook ging verder: „Wij, Nederlanders, heb ben geleerd, dat wat er van het oude koloniale systeem is over gebleven, moet verdwijnen." Van Mook verklaarde, dat de toestand op Java zeer verward is. Er zijn bijna 100.000 Nederland sche krijgsgevangenen en geïn terneerden op Java en hij kon de gedachte met verdragen, dat het leven van deze mensehen neg steeds in gevaar is, na alles wat zij de laatste drie jaar hebben moeten doorstaan. De Japanners hebben een rassenhaat tusschen blank en bruin veroorzaakt, om hun eigen plannen te steunen. Maar, voegde hij er aan toe, de rassenhaat is even vreemd aan de Nederlanders als zij het was aan de Indonesiërs. Hij was er van overtuigd, dat een vrijwillige samenwerking tus schen Indonesiërs, Nederlanders en anderen, als de Chineezen, die op het eiland wonen, Indonesië haar volledigen status van zelf standige natie zou verzekeren. Naar aanleiding van het Reuterberlcht, dat de Luite nant Gouverneur-Generaal v. Nederlandsch Indië, dr H. J. van Mook, in een interview zou hebben verklaard, dat de regeering bereid zon zijn te onderhandelen met alle natio nalisten, met inbegrip van Soekarno, deelf de regeering mede, dat dit bericht noodza kelijk op "een misverstand moet berusten. De regeering heeft den Luitenant Gouverneur- Generaal uitdrukkelijk in te. gengestelden zin geïnstrueerd en het is haar trouwens be kend, dat de heer van Mook dit standpunt volledig deelt. i i ii- ii \m^ Het 1ste Regiment Jagers is Zondag vanuit Utrecht naar Indië vertrokken. Op het Centraal Station nemen familieleden en ver» loofden afscheid van de vertrekkenden. Foto: 't Sticht-P. Japan heeft 78 millioen inwo ners, hetgeen 5 millioen meer is dan in 1940. Dit cijfer is het re sultaat van de volkstelling van 1944 en werd tot op heden nooit gepubliceerd, want het was een „militair geheim". Op het Binnenhof te Den Haag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een 25-tal Geallieerde Officieren ge decoreerd waarbjj o.a, aanwezig waren de Engelsche Gezant Sir Neville Blande en de Amerikaan- sche Gezant Stanley Hounbeck. Tijdens het spelen der volks liederen, van links naar rechts: de Amer. gezant Stanley Houn beck, Z.K.H. Prins Bernhard en de Engelsche gezant Sir Neville Bland. Foto: Thuring-P. Bij de Zusters van Moerdijk, die tengevolge van de verwoes ting van haar klooster zich in Vught gevestigd hebben, kwam bericht binnen, dat van de 29 zusters, die in de missie op Su matra werkzaam waren, er 11 in de Japansche gevangenkampen zijn overleden. Pt E POLITIEKE CRISIS in Portugal zal, binnen de volgende drie dagen zijn hoogtepunt bereiken, zoo meldt Reuters correspon dent te Lissabon. Donderdag zal de candidaatstelling plaats vinden voor de over een maand te houden verkiezingen; en zooals bekend heeft de oppositie verklaard, dat zij deze zal boycotten tenzij deze zes maanden uitgesteld zullen worden en er bepaalde voorwaarden voor vrijheid worden toegestaan. Wanneer Salazar niet eenigszins toegeeft, zal de strijd in een nieuw en gevaarlijker stadium komen. De landweerreserve heeft aanzegging gekregen zich voor onmiddel lijke opkomst gereed te houden; het leger houdt manoeuvres met alle tanks, machinegeweren en pantserauto's die kortgeleden door Engeland aan Portugal zijn afgestaan onder de Azoren-overeen- komst. Ook de politie verkeert in alarmtoestand. De Portugeesche dagbladeige naren zijn in vergadering bij eengekomen om ta beslissen hoe zij hun belangrijke collega „Dia- rio Popular" die verboden is we gens het weigeren van een hoofd artikel van Salazar, te steunen. Wanneer zij allen uit sympathie zouden staken, zouden zij, als verdacht van samenzwering, strafbaar zijn! Alle bijeenkomsten van studen ten en politieke vergaderingen zijn door de autoriteiten verbo- Gedurende de afgeloopen drie dagen zijn 20 personen, waaron der drie Nederlanders, door Indo nesiërs in Garoet (Oost Preanger, op 60 K.M. van Bandoeng) ge dood. Japansche troepen onder bevel van een kolonel zijn vanuit Bandoeng gearriveerd en hebben de volledige controle over de stad, waar nu rust heerscht. Een Ne derlander heeft gemeld, dat hij met zestig andere Nederlanders voor eigen veiligheid door de Indonesische speciale politie 24 uur zonder voedsel was ingeslo ten. Hun werd aangezegd, dat zij om een uur 's ochtends terecht gesteld zouden worden, maar voor dat uur arriveerden vracht auto's en pantserwagens met Ja panners, die hen verlosten. den; de politie luistert alle tele foongesprekken af van de bur gers, die de petities voor vrije verkiezingen geteekend hebben. De oppositie wijst erop dat het huidige Portugal alle essentieele kenmerken van een democrati- schen staat mist. Zij wijzen even eens ironisch op een meerderheid van 93 procent, die Salazar ge woonlijk bij zijn „verkiezingen" behaalde naar zij zeggen wer den de onthoudingen geteld als stemmen, ten gunste van de re geering en dit was ook de reden, dat de democraten geen prijs stelden op de kiezerslijsten ge plaatst te worden. Amerika zal de Oostenrijksche regeering van Renner erkennen, mits voor het einde van het jaar verkiezingen worden gehouden. Admiraal H. Kent Hewitt, com mandant van de Amerikaansche marinestrijdkrachten in Europa, zal morgen en overmorgen Am sterdam en Rotterdam bezoeken. De Minister van Verkeer en Energie heeft een commissie in gesteld voor de bestudeering van het probleem der centralisatie van de gasvoorziening. De Bul- gaarsche oppositie zal de verkie zingen boycotten. Geheime on derhandelingen zouden gaande zijn, om Amerika te helpen aan bases op Fransche en Britsche bezittingen in den Atlantischen en den Stillen Oceaan. Pierre Laval heeft gepoogd aan executie door het vuurpeleton, die was vastgesteld op heden morgen negen uur, te ontkomen door in zijn cel in de gevangenis van Fresnes vergif in te nemen. Reuter meldde verder, dat door doktoren alles in het werk werd gesteld om alsnog zijn leven te redden. Laval zweefde echter tusschen leven en dood. Nadat Laval zich van het ver gif eenigszins hersteld had, werd hij in de Fresnes gevangenis voor het vuurpeleton geleid. Honder den menschen uit het dorp had den zich rond de gevangenis op gesteld. Toen de schoten van het peleton weerklonken, en men nadien het genadeschot hoorde, riep een oude vrouw uit! „Dat Is het einde van dien vuilen hond". In de omgeving van de gevange nis was een politlecordon opge steld om journalisten en foto grafen te verhinderen naderbij ta komen. IN DE VISSCHERSHAVEN to IJmul- den liggen momenteel bijna twin tig trellers. d.i. de gelieel ln Ne derland aanwezige treiler-vloot, wel ker opvarenden niet bereid zijn naar zee te gaan, zoolang de rantsoenen niet worden verhoogd. In een zochte vergai initiatief van Werden de aanwezigen in kermis1 ge steld van het resultaat van ean be. zoek der afgevaardigden naar Den Dit resultaat was eohter daag. pen weer uit varen. nee] Me: besöri' wanr.eer de schi d'a» Verstrekking van koffie en thee ia in het vooruitzicht gesteld, maar extra tabak of sigaretten zullen niet worden verstrekt. De leiding' der vergadering deelde meao, d'at men "wil trachten ook de visscher3 van Katwijk en Scftevenin- gen bij het conflict te betrekken. Het bestuur van den Centrales Bond van Transportarbeider» ion he den een vergadering beleggen met de schippers en met de Ratwfjksche tn Soheveningsche opvarenden, die groó- t${ideelp bui te p het conflict staan §S oob \voJUiig neiging vertoonen daarbij betrokken te worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1