NIEUW REGEERINGSVERKLARING OVER INDlE Historische achtergrond der gebeurtenissen Waardoor de revolutionaire beweging onderschat is WOENSDAG 17 OCTOBER 1945 BUREAUX STAAT VAN BELEG IN HONGARIJE WIJ EN HET HANDVEST Meer elecfriciteit voor de wintermaanden DE FIETSEN ONZE JONGENS IN AMERIKA NOORDHOLLANDSCH 41e JAARGANG NUMMER 18758 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buiten God U 't „ergens veilig (Vondel) B 1 JUk M ËslSI I Ê3k 1 ïSeftof 2^ W DAGBLAD SCHAGEN Abonnementsprijs t 1,10 per maand; t 3.30 per kwartaal V BGSBaaf Is Muienstraat 52 Telefoon 459 DADIO-BOEDAPEST heeft Dinsdagavond medegedeeld: „De staat van beleg is af gekondigd, omdat een golf van moorden en beroovingen over het land gaat. Iedere moord of beroovlng of po ging daartoe zal standrech telijk gestraft worden. Tegen de vonnissen volgens dit standrecht kan men niet in beroep gaan. Indien iemand schuldig wordt bevonden, zal hij binnen drie uur na het doodvonnis terecht worden gesteld". Uit verschfllende streken van Hongarije werd volgens de „New Chronicle" melding gemaakt van communistische demonstraties en onrust, tengevolge van de neder laag van de linksche partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen in Boedapest. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van het Handvest der Vereenigde Naties, onderteekend te San Francisco op 26 Juni 1945. De vraag wordt o.a. gesteld, of medewerking voor een staat als Nederland nog zin heeft, na de uitvinding van de atoombom. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord, met nadruk zelfs. Het alternatief is thans: samen werken of ondergaan. In dit al ternatief heeft de regeering geko> zen voor de beste tradities van het Nederlandsche volk Ten einde aan de ergste moei lijkheden tegemoet te komen heeft de minister van Handel besloten het electriclteitsrantsoen voor verlichting en huishoudelijk gebruik gedurende de winter maanden te verhoogen. Voor de 5e en 6e periode bedraagt die verhooging 8, resp. 12 kwh en voor de le en 2e periode 12, resp. 8 kwh per periode van ongeveer 60 dagen. Al naar gelang de 5e periode in Augustus dan wel in September is ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoenen, dus ach tereenvolgens 20, 35, 38, en 27 kwh of 26, 38, 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zijn de kook- rantsoenen voör alleen wonende personen met ingang van 16 Oc tober verhoogd: voor gas van 17 M3 tot 28 M3 en voor electrici- teit van 42,5 kwh tot 70 kwh per periode van ongeveer 60 dagen. Slot van 5e kolom d'e phase der militaire operaties' in de bevrijde gebieden zou worden hersteld. Te weten onder het mili tair gezag der bondgenootschappelij ke bevelhebbers als gemilitariseerd burgerlijk bestuur, de Ned.-Indische civiele administratie. In September 1944 werd met de benoeming' van dr. van Mook tot lt.- gouverneur-generaal de Indische re geering hersteld'. Zij vestigde zich te Brisbane en zette het vredeswerk der Ned.-Indische commissie voort. Eerst na September 1944 als het Zuiden van Nederland bevrijd is, en eerst goed na Mei 1945, kan Neder land er aan beginnen te denken, zijn mankracht te organiseeren voor de driedubbele taak, ambtenaren te le veren voor het herstel van het over heidsapparaat in Indlë en strijd krachten voor den .oorlog tegen Duitschland en die tegen Japan. Aan strfjd tegen Indonesiërs denkt nie mand, integendeel, deze Nederlan ders zijn bereid hun bloed te offeren te hunner bevrijding. |N DE TWEEDDE KAMER heeft de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen de heer Logemann, Dinsdagmiddag de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter. De ernst van de situatie in Nederlandsch-Indië, de zware ver antwoordelijkheid, die op de regeering van het Koninkrijk is komen te rusten voor menschenlevens in en voor de toekomst van dat rijksdeel, doen het haar uitermate welkom zijn, dat zij de gelegen, heid heeft in deze hooge vergadering in het openbaar te mogen uit spieken, hoe zij den toestand beoordeelt en welke haar voornemens zijn. U zult mij willen veroorloven dit oordeel en deze voornemens den achtergrond te geven der historie, al zal Ik mij daarbij tot zeer enkele feiten en ontwikkelingen bepalen. Het is U bekend, hoe uitnemend getrouw Nederlandsch Indlë van laag tot hoog zich gehouden heeft, nadat Nederland door de Duitschers onder den voet was geloopen. Dat neemt niet weg, dat de aandrang tot staatkundige hervormingen van ingrijpenden aard deor de oorlogsgebeurtenissen reeds toen zeer werd versterkt. Men herinnei't zich uit 1939 de ac tie van d'e Gaboengan Politik Ir.d'o- nesia, een federatie van zeer talrij ke Indonesische politieke en sociale org'anisaties. voor een volwaardig parlement. Noch de Ned'erlandsche regeering. noch het Nederlandsche parlement achtten toenmaals den tijd tot ingrijpende hervorming ge komen. Na Mei 1940 heeft d'e Indische re geering den voortgezetten aandrang steeds afgeweerd met het gerecht vaardigd argument, dat een veran dering van de structuur van het ko ninkrijk eerst in behandeling kon worden genomen, nadat het Neder landsche volk zijn stem wer vrijelijk zou kunnen d'oen vernemen. Vroegere beloften Intusschen had H. M. de Koningin in een radiorede van 10 Mei '41 de overweging van „de aanpassing van de structuur van de overzeesche ge biedsdeelen en d'e bepaling van hun plaats in het koninkrijk overeen komstig de gewijzigde omstandighe den" aan d'e orde gesteld. Op 16 Ju ni 1941 kondigde d'e gouverneur-ge neraal bij de opening van d'e Volks raadszitting. krachtens koninklijke machtiging een Rijksconferentie aan, voor datzelfde doei bijeen te roepen aanstonds na d'en terugkeer van de regeering in het moederland en op 27 Januari 1942 openbaarde een Lon- densche regeerlngsverklaring de ge dachte samenstelling der Rijksconfe rentie en haar taak, alsmede de ver strekte opdracht aan d'e landvoogden der overzeesche gebiedsdeelen om tot d'e aanwijzing der afgevaardigden over te gaan. Nederland en Indië zouden elk 15 leden aanwijzen Suri name en Curasao elk drie. Van de 15 leden zou de Indische regeering er tien benoemen op aanbeveling van den Volksraad', De conferentie zou „het karakter dragen van een Round tabla conference, welke alle wenschen en opvattingen betreffende oe positie der verscheidene gebieds deelen binnen Rijksverband zou kunnen bespreken en op grond! van deze besprekingen aanbevelingen zou kunnen opstellen". De fundamenale rede van December 1942 Waren de nationalistische lei ders dus allerminst onbekend met de door de houding van Indië ge durende den oorlog gegroeide be reidheid tot herziening der ver houdingen. men zal moeten aan nemen, dat de fundamenteele ra diorede van H. M. de Koningin van 6 December 1942 in Indië niet genoegzaam en niet tijdig is bekend geworden. Belangrijk is ook, dat Indië onbekend bleef met den geest van samenwerking en vertrouwen, die tijdens en door het verzet 'tegen de Duitsche onderdrukking, tusschen Neder landers en radicale Indonesische nationalisten hier te lande was gegroeid. Des te meer tragisch Is liet, dat enkele leiders die aan liet por sitleve werk van 1940 tot 1943 geen deel hadden zich hebhen laten verleiden door de Japan- sche successen en zich niet heb hen laten weerhouden door da Japanscha barbaaroohhoden ook tegen hun eigen volk, om aan een Japanscha haatcampagne tegen de Nederlanders mee te doen, tragisch dat o.m. bekwame Pa- rlndra- en Gerlndoleiders zich hebben laten meesleepen ln een revolutlonnatren opzet, zoodat wtj van het eerste oogenbUk der gezagshervatting af, Ik moet hier wel duidelijk op wijzen standen tegenover een geest en een vorm, die explicatie met de ze mannen uitsloot. Immers, mijnheer de voorzitter, de oorlogsverklaringen hadden ln Indlë een vertrouwen doen groeien en Irj Nederland een begrip gewekt voor de nationale aspiraties der Indone siërs. die beide een sollden grondslag schenen te vormen voor een Rijks hervorming, die voor d'e Indonesi sche natie naast de Nederlandsche een vrije en waardige plaats zou bieden. Mijnheer de Voorzitter, Ik kom over die Rijkshervorming' natuurlijk nog uitvoerig te spreken. Vooraf vervolg ik mijr.' fe'itenexpose. Sedert 7 December 1941 bevindt ons Koninkrijk in het Oosten zich In oorlog met Japan. Op 7 Maart 1942 is het drama ten eind'e. Ik mag: deze data niet noemen zonder eerbiedige hulde te bren gen aan allen, die toen hun plicht deden tot het uiterste. In het bijzonder aan den landvoogd gelukkig voor Nederland en de zijnen behouden wiens klaar en recht beleid de zuiverheid van onzen Nederlandschen naam heeft bewaard. Sedert Maart 1942 dan drijven In dië en zijn regeerir.g uiteen. Laat mij zoo kort mogelijk mogen zijn over betg'een Japan binnen Nederlandsch- Indië verricht. De Nederlanders worden geheel, c.'e Ind'o-Ned'erlanders grootendeels uit 's lar.ds administra tie en justitie, alsmede uit het be drijfsleven weggevaagd, vroeger of later geïnterneerd, vernederd' en mishandeld'. De tragische doodenlijst ontrolt zich voor ons1 verbijsterd verdriet lang'er en langer. Een ge heels maatschappelijke laag is varj alles beroofd tot op bet naakte be staan. Maar ook de andere bevolklngs- bestand'deelen worden zwaar be proefd. De volkswelvaart wordt ver nietigend' aangetast door wegvoering der voorraden (ook van voedsel) door stopzetting der importen, met name van textielgoederen door het aanzetten van tot mislukking' ge doemde cultures als katoen de ver nietiging van een groot d'eel d'er theeplantages, d'oor ontwrichting van het verkeer, door vrijwel wegvallen van het mterinsulair goederenver voer. Daarnaast drukken een hard vochtige arbeidsdwang'. een bar- baarsche politieke politie en het trieste beeld wordt voltooid door een teugellooze inflatie, vooral tijdens den ondergang van het regime be dreven. De Britsche rijwielindustrie zal lVa millloen rijwielen gaan fa- briceeren, waarvan 2/3 voor uit voer bestemd ls. De Nederland sche regeering heeft 100.000 fiet sen besteld. Een kijkje in het opleidingskamp Lejeune in Amerika, waar Ne derlandsche troepen worden opgeleid. Aandachtig worden de aanwijzingen van den instructeur gevolgd. Foto: Anefo-P. IJ ET IS zoo vervolgde Minister Logemann tegen dezen actater- grond, die naar mijn beste weten geenszins in te felle kleuren is geschilderd, dat men de politieke activiteit der Japanners zien mag en zich kan indenken, dat de binnenkomende geheime rappor ten den indruk bleven wekken, dat deze veroveraars er niet in ge slaagd waren de sympathie of het vertrouwen te winnen der be volking. In wezen is die indruk ook wel juist. Maar weinigen zul len in het politieke spel, door Japan gespeeld, ernst hebben gezien. Indien wij de kracht en het anti-Nederlandsche karakter van de door Japan ontketende revolutionnaire beweging hebben onderschat, dan komt dit voornamelijk door twee factoren, afgezien van het feit, dat onze inlichtingen uit de hermetisch gesloten eilandenwereld steeds fragmentarisch zijn geweest. indien het waar is, dat ook daar na de historische banden voor beide volken van groote waarde zullen blijven, indien die Indo nesische nationalisten gelijk heb ben, die daarom met ons ln het koninkrijk willen blijven, indien, het onrecht is, wat aan Neder landers, die zich ten volle aan Indië gaven, aan de Indo-Neder landers in hum eigen moederland werd aangedaan, dan is de ver antwoordelijkheid van deze man nen voor den weg, dien zij meen den te mogen kiezen, wel groot. Waartoe die weg ook zou mogen leiden, stellig niet tot waarach tige, waardevolle nationale zelf standigheid, noch tot nationale gezondheid, geestelijk en stoffe lijk. Het tijdelijk gezag in Australië. In d'e laatste dagen voor de capi tulatie zond' de gouverneur-generaal een kleine groep hoofdambtenaren het land uit naar Australië. Als Ne- derlandsch-Ind'lsche commissie, to Melbourne gevestigd, heeft zij al haar aandacht besteed aan het toe komstig' herstel van Indië. Het „Masterplan" var.' d'en te vroeg over leden Sitsen, het eenige gesloten herstelplan, naar men zegt. ter we reld', is grondslag geworden en ge bleven, voor een stelselmatige ver zorging van land en volk, overal, waar het wettig gezag zijn taak weer op zich heeft kunnen nemen. De resten van onze krijgsmacht Wa ven, onder eenhoofdig beheer van den bevelhebber der strijdkrachten in het Oosten (BSO) aan den oorlog tegen Japan irj bondgenootsehappO» lijk verband deelnemen. De Indische handelsvloot, gelijk de Nederland sche, werd voor de bondgenoot schappelijke oorlogsinspanning ter beschikking gesteld. Een N.I. regeering fungeerde toen niet meer. haar functie» werden waargenomen door den minister van Koloniën. Sedert begin 1944 liadW- den de Amerikanen onder Mao Ar thur Nederlandsch Nleuw-Guinea en ontstond ln het zg. Civil Affairs Agreement met d'e V.S., d» Vorm, waarin hét wettig gezag gedurende Vervolg ia kolorti De eerste is dat wij onvoldoende inzicht hebben gekregen ln intensi teit en omvar.'g van de jeugdbewe ging. Naar typisch totalitaire tactiek hebben de Japanners zich meester gemaakt van de jeugd, deze vervuld' van een verhit nationalisme, van enthousiasme voor Ce leuze van een •.rooier Oost-Azië en van activisme, en haar gemilitaneerd en volgegoten met blankenhaat. Geluk kig hebben zij haar slecht bewapend', warct het is naar mijn overtuiging haar breidellooze en crltieklooze emotionaliteit, die thans het regime van Soekarno medesleept in de ex cessen. die den toestand op Java meer en meer verduisteren. De tweede factor is de elementaire kracht der nationalistische verlan gens. Het is immers in confesso, dat de republiek Indonesië is een Ja- pansch maaksel, geproclameerd als zij b.v. is door den Japanschen maar schalk TIrauchi. een poging, ge flankeerd door soortgelijke opzetten in Birma, Indo China, Phillppijnen, om de overwinnende United Nations nog zoo groot mogelijke politieke moeilijkheden op hun weg te leggen en de groeikiemen te bewaren van een nieuwe Japansche Groot Azië politiek. De leiders van da revolutionnaire beweging hebben dit geweten, maar misschien juist toen zij bemerkten, dat het een ineenstortend Japan was, dat hun de onafhankelijkheid' aan bood. hebben zij wellicht gemeend' als voltrekkers d'er historie die alge- heele onafhankelijkheid', tijdig of ontijdig', te mogen en te moeten aan nemen uit har.'den. die bezoedeld waren en dus d'e hunne mede-bezoe- deld'en. Indien het waar is Ik zou niet gaarne over deze mannen als mensch stuk voor stuk een oordeel vellen, maar In dien het waar is, wat ik zelf denk, dat de taak en plicht der Nederlanders om ini de Indische samenleving de krachten te hel pen ontwikkelen, file zij behoeft, geenszins ten einde zijn vervuld,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1