NIEUW 1 1 HET STANDPUNT VAN DE KATHOLIEKE FRACTIE Engeland erkent geen ander gezag dan het Nederlandsche NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1945 BUREAUX Indië in de Tweede Kamer Eerste ronde succesvol voor de houding van de Regeering Radio-telegrafisch contact met Indië Buitgemaakte voorraden 50 MILLIOEN DOLLAR Een verklaring van Attlee over Indonesië (2aatste nieuws TER DOOD VEROORDEELD worden bewapend Moordpartij te Depok )ber 1945 41e JAARGANG M.G. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 'f nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal NUMMER 18759 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 FNE INDISCHE KWESTIE is een levensbelang voor Nederland en vcor Indië en ook voor andere landen wellicht. Daarom staat d# Amerikaansche en de Engelsche pers in het teeken van wat zich in Indonesië afspeelt. De zaken zyn door de Regeering bij monde van minister Logemann, die klare taal gesproken heeft, uit de doekjeg gedaan en wij kunnen ons verheugen over het feit, dat ook de Re geering inderdaad geen uitersten wil. Zeer betreurenswaardig is het conflict met den G.G. Misschien alleen op dit punt had de Regee ring iets duidelijker kunnen zyn. Overigens kan worden aangenomen en is ook uit de debatten by de eerste ronde in de Tweede Kamer gisteren gebleken, dat het volk in het algemeen achter de Regeering staa.t, ook waar de Regeering wrevelfen bitterheid uit over de wijze, waarop de geallieerden, en dat treft dus niet alleen Enneland, ons eigenlijk in den steek hebben gelaten. De gedachtenwisseling, die op hoog peil stond, werd begonnen door den heer Max van Poll, na mens de Katholieke Fractie Wij brengen in herinnering, dat de heer van Poll in Mei-Juni 1938 met den heer Teulings een stu diereis naar Indië heeft gemaakt, waarover hij een gedegen rap por aan de Partij heeft uitge bracht toentertijd, en dat de heer van Poll leider van het Indisch Documentatiebureau van de Par tij is geweest. Hij heeft zich als een Indische speciaiteit van ge zag en invloed ontwikkeld. De heer van Poll betoogde o.a. dat de Engelsche bevelheb ber wel niet op de hoogte moet zijn geweest van den gevaarlij ken toestand op Java. Hoe kan hij zich anders met slechts 2000 man gewaagd hebben in dit wes pennest? Hoe is de Engelsche legereiding ertoe gekomen, met een zoo geringe macht aan land te gaan? En was zij niet door de Nederlandsche autoriteiten ge waarschuwd? Het meeningsverschil tusschen de regeering en den Gouverneur Generaal heeft spr. diep teleur gesteld en hij betreurt dit con flict, nu het op zulk een onge legen oogenblik heeft plaats ge had De regeering wil niet met Soekar- on, maar wel met andere nationalis tische leiders onderhandelen. Is de afstand tusschen deze beide stand punten niet bijzonder klein en had dit conflict niet kunnen worden voorkomen? Spr. had gaarne eenige nadere inlichtingen hierover. De heer van Poll maakte zich ernstig ongerust over het lot der blanken op Java. Wat is er waar van een bericht, dat bij Batavia 50.000 vrouwen en kin deren omsingeld zijn? Wekken deze berichten niet een enorme onrust? Spr. heeft het gevoel, dat bepaalde elementen onrust willen zaaien door dergelijke berichtgeving. Intusschen kon spreker namens zijn geheele fractie meedeelen, dat, wat de hoofdpunten van het beleid betreft, zij volledig en zonder voorbehoud achter de re geering stnat. Wij hebben onze strijdkrachten te gen Japan geofferd, het Nederland sche verzet was het schild', waarach ter Australië zich kon voorbereiden tegen een Japanschen inval. Nu is, waar d'e verslagen vijand heenging, overal de status quo ante hersteld, onverschillig of er nationalistische bewegingen warén of niet. waarom zou Java een uitzondering moeten maken? Intusschen waren overal sterke troepen noodig om dit te doen. Wat Java betreft moeten we kunnen rekenen op denzelfden steun, dien wij ook verleenden naar de mate van onze krachten. Het optreden van Soekarno wijzigt hieraan niets. Dit optre den is niets anders, dan een laat ste opvlammen van een Japan schen tegenstand. Soekarno is de representant der Japansche bezetting. Gezien hetgeen met MandsjoerUe gebeurd is, behoeft men geen illusie te hebben over wat er van Indië geworden zou zijn indien Japan de oorlog ge wonnen had en Soekarno den scepter in Indië gezwaaid zou hebben. In Oost-Azië streefde Japan de zelfde doeleinden na als Duitschland In Europa. De machtswaan vam Ja pan was nog veel gevaarlijker dan die van Duitschland', omdat hij wor telt in den godsdienst. Van dezen machtswaan was Soekarno de expo nent. Met dit creatuur van Japan sche sluwheid onderhandelt men na tuurlijk niet. De verantwoordelijk heid' voor eventueel gewapend? op treden onzerzijds rust geheel op Soekarno en zijn volgelingen. De re geering wankele niet in haar hou ding, ook al zou zij slechts beperkte machtsmiddelen hebben. Zij wete, dat het gansche volk achter haar staat. Het wankelen van Nederland zou onafzienbare gevolgen hebben, ook voor zijn bondgenooten. Nationalisme De heer van Poll bestreed het ex treme nationalit'eitenbeginsel, d'at voortdurend conflicten op z'n geweten heeft overal ter wereld. Echter is er nog een and'er nationalisme, dat niet tot grondslag van allé dingen ge maakt wordt, maar dat een plaats moet hebben, die het toekomt. Dit gematigde nationalisme, dat niet onderwerpt, maar opbouwt, heeft heeft spr. tot voorstander. Op grrond'- slag van dit nationalisme is samen werking mogelijk en nood'ig. Ook de heer van Kempen (Vrijheidsbond') schaarde zich achter de regeering en acht het bedToevend dat de Gouverneur-Generaal heeft gemeend' heen te moeten gaan. Wa re het nu niet mogelijk geweest een brug te slaan? De heer Meyer ink (A.R.) meende, dat het geheele volk achter de, regeering dient te staan wanneer zij uiterst doortastend optreedt yj het herstel der orde in Indië. Deze ordeverstoring past geheel in de Oost-Aziatische J apansche politiek. (Vervolg pag. 2. Ie kolom) WIJ VERNEMEN, dat een eer. ste radio-grafisch contact met Indië tot stand is gekomen. Voordat deze verbinding defini tief gevestigd is, zullen echter nog technische vraagstukken uit gewerkt moeten worden. Voor- loopig zal de verbinding alleen voor regeeringsdoeleinden be schikbaar zijn. Overgedragen aan Nederland Bijna 10.000 buitgemaakte ver voersmiddelen van alle soorten zijn door het hoofdkwartier der C.F.N. overgedragen aan de Ne derlandsche autoriteiten, aldus bericht de .Canadian Public Re lation Service". Zeer groote hoe veelheden voorraden en uitrus tingsstukken zijn eveneens aan Nederland aangeboden. Leeningsovereenkomst tus schen Nederland en de Amerikaansche in- en uit- voerbank. HET MINISTERIE van fi nanciën deelt mede, dat 'n leeningsovereenkomst tus schen het Koninkrijk der Nederlanden en de in- en uit- voerbank der Vereenigde Sta ten is gesloten. Krachtens deze overeenkomst opent de in- en uitvoerbank ten bate van Nederland een crediet van vijftig millioen dollar ter financieering van den aan koop in de Vereenigde Staten van een reeks nader om schreven landbouw- en in dustrieproducten, welke be stemd zijn voor gebruik in 't rijk in Europa, alsmede ter financieering van bepaalde diensten van Amerikaansche zijde ten behoeve van Neder land. I^E ENGELSCHE MINISTER-PRESIDENT, Attlee, heeft Woensdag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de Engelsche poli tiek ten aanzien van Indonesië. Hij zeide, dat de Engelsche regeering niet wenschte onnoodig betrokken te worden in het bestuur of de politieke aangelegenheden van niet-Britsche gebieden, en dat het haar bedoeling was de Engelsche troepen terug te trekken, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Inmiddels hebben de Engelschen niet alleen sterke moreele verplich tingen jegens hun Nederlandsche geallieerden, totdat deze in de ge legenheid zijn om het bestuur te hervatten, maar ook voor het hand haven van wet en orde, noodzakelijk voor het volbrengen van de militaire taak, ontstaan door het einde van den oorlog met Japan, en in het bijzonder voor de veiligheid van verscheidene duizenden Ne derlandsche onderdanen, die in het binnenland geïnterneerd zijn. Dit geheele delicate probleem heeft de nauwlettende aandacht van de Engelsche regeering en er is een zeer nauw contact met de Neder landsche regeering en met admiraal Mountbatten over d'e te nemen maatregelen. Men heeft op Java geconstateerd, dat buiten Batavia het bestuur door de Japanneezen grootendeels aan d'e Indonesische onafhankelijkheidsbe weging is overgelaten. Attlee zeide, dat terwijl men voorzichtig moet zijn wanneer men zich een beeld wil vor men van deze beweging', men dit eveneens' moet zijn bij het op het eerste gezicht aanvaarden van haar eischen en gaf verder eenige opmer kingen over de bekende feiten. Anthony Eden, de voormalige mi nister van Buitenlandsche Zaken, vroeg, of Attlee wel wilde bedenken dat de moeilijkheden van de Neder landers in d'eze gebieden voor een zeer g'root deel veroorzaakt zijn door hun eigen gedrag als geallieerden, doordat zij namelijk uit eigener be weging den oorlog verklaard hebben aan de Japar.neezen. Attlee antwoorc'd'e hierop: „De Ne derlandsche reg'eering heeft in oezen oorlog naast Engeland gestaan en zij heeft onvermijdelijk door de oor logsomstandigheden geleden. Wij zullen in zeer nauw contact blijven". Er werd' nog een regeeringsver- klaring over Java afgelegd door Philip Noel Baker, minister van staat, die o.a. zei dat de opmerkingen van generaal Christison in de pers zeer verdraaid zijn wèergeg«even. Generaal Christison is volledig inge licht over de wenschen en d'e be doelingen van de Engelsche regee ring door lord Louis Mountbatten. „De Engelsche regeering erkent na tuurlijk geen ander gezag dan dat van- de Nederlandsche regeering m alle gebieden onder de souvereiniteit van onze Ned'erl. geallieerden." Uit Washington wordt heden morgen bericht, dat de mijnsta kingen in Amerika zijn afgelast. Minister Vos neemt tijdelijk het departement van Landbouw waar, nu minister Mansholt in Amerika is. Het ligt niet in de bedoeling van Engeland, de Grieksche monarchie te herstel len. Britsch-Indië is solidair met de Arabieren in Palestina. De Russische troepen begin nen Mandsjoerije te ontruimen. In Joego-SIavië zullen op 11 November a.s. verkiezingen wor den gehouden. Een nog niet bevestigd bericht uit Buenos Aires meldt, dat de Argentijn- sche regeering afgetreden is. De afgetreden G.G. jhr. Tjarda zal zich Zaterdag naar Amerika begeven, waar zich ook zijn vrouw bevindt. DE AMBTENAREN BEZOLDIGING De minister van binnenland- sche zaken heeft ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben hem op korten termijn schriftelijk van advies te dienen omtrent de vraag, welke verder gaande maatregelen ter verbete ring van de financieele positie van het burgerlijk rijkspersoneel, met name van het lager-bezol- digd personeel, mede gelet op den benarden toestand van 's rijks financiën, aanbeveling verdienen. IN zijn gedane uitspraak inzake het proces van Genechten, overwoog 't Bijzonder Gerechts hof dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat voor hem, die een leidende positie innam, zoowel eenerzij ds als ambtenaar van het Rijk als anderzijds in een landverraderlijke beweging als de Nationaal-Socialistische de eenig passende straf de dood straf was daar er geen omstan digheden aan het licht waren ge treden, die een lichtere straf rechtvaardigen zouden. klAAR MEN UIT betrouwbare bron te Batavia verneemt, is het geheele Britsche en Iersche administratieve personeel in Sema- rang door de Indonesiërs gevangen genomen. De dertigduizend vrou wen en kinderen in de kampen verkeeren in groot gevaar. Men heeft maatregelen genomen om troepen en materieel aan land te zetten. Pogingen worden aangewend om 5.000 Nederlandsche krijgsgevan genen, die in Singapore verblijven, te bewapenen en te oefenen voor den dienst op Java en in andere deelen van Nederlandsch-Indië, zoo meldt Reuter uit Singapore. Een overzicht van de Tweede Kamer tijdens het afleggen van do regeeringsverklaring over Nederlandsch-Indië door den minister voor Overzeesche Gebledsdeelen Z. Exc. Prof. Dr. J. M, A, Loge mann. Foto: Anefo/Meijer-P SOEKARNO HOUDT PERS CONFERENTIE! SOEKARNO is Woensdagmid dagmiddag te Buitenzorg waargenomen, waar hij een aan tal journalisten in zijn hoofd kwartier zal ontvangen voor een persconferentie. Nader is bericht, dat alle Rapwibescheiden (de be scheiden van de organisatie die zorgt voor krijgsgevangenen en geïnterneerden) te Semarang gstolen zijn. A Britsche en Nderlandsche Raowi-leden in de kampen te Ambarawa en Ban- joebiroe, alsmede in Midden- Java zijn gevangen gezet. Het meerendeel der vrouwenkampen wordt niet langer bewaakt door Japanners maar door Indonesiërs, die verhinderen, dat versch voed sel naar kampen gezonden wordt. Hoe langer hoe meer berichten komen binnen over botsingen op geheel Java tusschen Indone siërs en Japanners. MINSTENS 15 Europeesche en In- do-Europeesche manner.' en vrouwen zijn in Depok bij Ba tavia afgemaakt door benden fanati ci, die den heiligen oorlog hebben veTklaard. Duizend' vijftig vrouwen waren in twee huizen opgesloten, zij werden door louter toeval gered toen Robert Kiek,, met nog twee andere oorlogscorrespondenten on der een Ghurka-escorte naar Depok waren gekomen, louter om de ge ruchten te onderzoeken omtrent de plunderingen te Depok. Depok is thans een dorp, waarin alle hulzen leeggeplunderd en beschadigd' zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1