NIEUW MOHAMMED HATTA Militaire opstand in Venezuela wil meedoen met de grooten ZATERDAG 20 OCTOBER 1945 BUREAUX EIGEN ORGANISATIES HET VLEESCHRANT SOEN VERHOOGD Calles overleden ATTLEE OP WALCHEREN /2aatsle nteutos RADIOBELASTING Een merkwaardig ziektegeval ZEEPPOEDER PRINS BERNHARD NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG! NUMMER 18701 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 i HET KLINKT VREEMD, dat het gezegd moet worden, maar in 1945 schijnt het noodig, te herinneren aan oude waarhe den, die tot voor kort in onzen kring algemeen als vaststaand werden aangenomen. Zoo een is deze. dat Katholieken zich in sociale, economische en culturee- le organisaties zelfstandig en on afhankelijk organiseeren. Het waren onze „eigen" sociale stands- en vakorganisaties, die een grooten bloei hadden bereikt en een eigen taak met meer of minder succes nastreefden: oo de mate van dat succes hadden de omstandigheden veel invloed. De herleving van deze eigen sociale organisaties gaat niet overal even vlot. Naast prachtige voorbeelden van vernieuwden iiver zijn er typische staaltjes van, traagheid, afwachting, misver stand. onverschilligheid. Oorlogs verschijnselen kunnen dit alles verklaren, propaganda voor nieu we richtingen is er niet vreemd aan. Voorop gesteld mag worden dat de uitspraken van de Kerkelijke Overheid in dit opzicht geen twij fel laten. De Bisschoppen, wier gezag op dit terrein niemand zal betwisten, hebben de eigen ka tholieke stands- en vakorganisa ties voor arbeiders, middenstan ders. boeren en tuinders, en werkgevers voorgeschreven en ondanks alle vernieuwing in an dere opzichten, ook na den oor log gehandhaafd. DE BISSCHOPPEN moesten niette, min in Hun gezamenlijk herder lijk schrijven van Zondag 16 Sep tember j.l. constateeren, dat de trouw aan onze zoo verdienstelijke organisaties dreigt te verminderen", en: „het ware gevoel voor Kerkelijke en confessioneele verbondenheid is merkbaar verzwakt; ongemerkt ver breedt een laïcistische en neutrale tendenz haar gevaarlijken invloed". Deze klacht nemen wij als uitgangs punt voor enkele beschouwingen over het ook nu nog geldende recht van onze eigen organisaties, en over c'en plicht van de Katholieken, om van dat recht gebruik te maken. Wij moeten breken met het gebrek aan principieel besef, dat geconsta teerd moet worden; breken met de onverschilligheid op geestelijk gebied', die baan brc. 3kt. Wij moeten veel meer gaan besef fen, d'at juist deze tijd principieele menschen en principieele daden eischt. Wij hebben daartoe princi pieele vorming en principieele scho ling noodig, op den grondslag van onze eigen levens- en wereldbeschou wing. Niet om ons daarmee verder voor goed op te sluiten en af te slui ten van de rest van de wereld, maar juist om die boodschap van de ka tholieke wereldbeschouwing daaïha in de maatschappij te brengen. Wij hebben een belangrijke en veel omvattende taak in dit opzicht, wij leeren in onze eigen organisaties een boodschap, d'le de wereld iets heeft te zeggen. Maar nu mag niet de mis vatting ontstaan, dat het voldoende Is, irj onze eigen vereenigingen en bonden aan vorming en scholing te doen, om de sociale en economische activiteit over te laten aan „algemee- ne" organisaties en organen, al dan met met publiekrechtelijke bevoegd heid bekleed. Het sociale en economische leven heeft de katholieke beginselen noo dig, de nieuwe gemeenschap moet op den grondslag van die beginselen worden opgebouwd, de nieuwe maat schappij moet gevormd worden uit bouwstoffen, die wij uit onze levens beschouwing aandragen. Dat willen wij gaarne doen met anSeren, zeker, denk maar aan de actie voor De Nieuwe Gemeenschap, door den oor log vertraagd, maar niet afgelast; in tegendeel, actueeler dan ooit. MAAR OP ONS, Katholieken, rust de groote taak, georganiseerd en sterk gemaakt in onze eigen or ganisaties, het principieel fundament voor die gemeenschap te helpen leg gen. Dat ls een ideaal, dat moet voor ons een Ideaal zijn. Hoe ernstig zouden wy te beklagen zyn, als wy in dezen tyd zouden moeten zeggen, dat wij geen idealen meer hebben! Onze eigen sociale stands- en vak organisaties moeten de organen zyn, waarin de maatschappeiyke Idealen op den grondslag' van de katholieke IN VENEZUELA, de Zuld-Amerikaansche staat, waar opstandelin- gen voorheen meermalen van zich deden hoeren, is een militaire opstand uitgebroken. Zooals gebruikelijk is, spreken de berichten elkaar tegen, maar veilig kan worden aangenomen, dat er braaf ge vochten wordt en hard geschoten. Er zouden reeds vierhonderd doo- den zjjn gevallen, doch dat is een Amerikaansch bericht. Centrum der actie is de hoofdstad Caracas, leider van den opstand is Rafael Gomez, zoon van den voormaligen dictator van Venezuela. Het schijnt, dat de opstand hoofdzakelijk geleld wordt door jonge officieren, die een eind willen maken aan het gekrakeel van elkander onderling bekam- pende militaire groepen. Zi1 wil len scheiding van leger en poli tiek en instelling van een waar lijk democratisch bewind. Hoewel sommige berichten melden, dat de opstand geslaagd is en de Re geering verslagen, melden an deren. dat de president. Medina Angarita, de kazerne heroverd heeft. Toch schijnt het nu zoo te zijn, dat de rebellen de meeste sleutelposten ln handen hebben, o.a. het palels van den president te Miraflores. De Gronwet is buiten werking gesteld, hetgeen beteekent, dat de staat van beleg is afgekondigd. Het vliegveld van Caracas zou nog door de regee- ringstroepen bezet zijn. Revolutie gewonnen. Volgens een radiogram, afkom- sig van het radiostation in het paleis van den president te Mira flores. is de revolutie beëindigd. Een Junta van zeven man is ge vormd. Deze zal het volk regee- ren .totdat een opvolger van pre sident Medina gekozen is. Donderdagmiddag heeft H. M. de Koningin het corps diploma tique officieel ten paleize Noord einde te Den Haag ontvangen. Admiraal H. K. Hewitt, opperbe velhebber van de Amerikaansche vloot in de Europeesche wateren, verlaat met den Amerikaanschen gezant dr. Stanley K. Hornbeck, het paleis. Foto: Thuring-P. wereldbeschouwing gestalte krijgen. Wij moeten weer nu meer dan ooit uitgaan van vaste beginse len. Er moet een hecht funöament zijn. Er moet voorop staan wat goed en kWhaü ls. wat het doel is van den mensch en van de samenleving' ever menschen. Wij moeten ook in het so ciale leven weer uitgaan van de open baring Gods, van de genade van Christus, van de voorlichting en üe leiding der Kerk. „Daarin"; zoo schreef eens Mag, dr. S. Stokman in een Vernanteling ever „Nieuwe Gemeenschap en Wereldbe schouwing'"; daarin alleen vinden wij afdoende waarborgen, dat wit steeds 't Juiste midden zullen houen tussehen het lndividueele en het so ciale ln den mensch, tussehen vrijheid en binding, tussehen het tijdelijke en het eeuwige". De eigen organisaties voor standen en beroêppn zijn en daarmee be sluiten wij voor hederj kortweg gezegü noodig, om de katholieken tot de volledige beleving van hun christelijk-sociale beginselen te bren gen l De verbeterde vleeschposl- tie maakt het mogelijk het vleeschrantsoen voor de vol gende week met 50 gram te verhoogen, zoodat dit 150 gr. zal bedragen. Het Centraal Distributie kantoor maakt in verband hiermede bekend, dat naast de in de bonnenlijst aange wezen bonnen A. B, C, D 775 voor 100 gram vleesch, even eens zijn geldig verklaard de bonnen A, B, C, en D 782 voor 50 gram vleesch. Op 19 October ls in het Britsch- Amerikaansche hospitaal te Me- xicocity overleden generaal Plu- tarco Calles. voormalig president van Mexico, de beruchte kerk- vervolger. De Engelsche minister-president is een groot vriend van Nederland en bracht een dezer dagen een bezoek aan Walcheren, waar hjj zich volledig over de herstelwerkzaamheden liet inlichten. Van links naar rechts; generaal-majoor Kruis en minister-president Attlee. Foto: Anefo-P OP EEN PERSCONFERENTIE die door Soekarno te Buitenzorg was bijeengeroepen, was hjj zelf niet aanwezig. Mohammed Hatta „vice president" nam de honneurs waar. Op de vragen van correspondenten gaf Hatta een serie tegenstrijdige antwoorden, maar op de volgende punten was zjjn antwoord gedecideerd. Hij ver klaarde dat de „Republiek Indonesia" een der United Nations wilde worden, maar dat zjj tot nog toe geen verbinding met deze had gehad. Toen hjj gevraagd werd of hjj een Nederlandsche uitnoodiging tot het voeren van besprekingen zou accepteeren, antwoordde bjj: „Ik heb geen bezwaar als particulier daaraan deel te nemen, maar wel als vice-president. De zaak moet voor een grooter lichaam gebracht worden en bij voorkeur voor de United Nations. Ik ben mij ervan bewust dat de Nederlanders ook deel uitmaken van de Vereenigde Volkeren en ben het ermee eens. dat zij deel zouden nemen aan de besprekin gen maar evenzoogoed dan ook het Indonesische volk. Als de Ne derlanders echter terugkeeren, kan ik niet voor de gevolgen in staan. Als er Nederlandsche sol daten komen, zal het volk reagee- ren. Onze politiemacht is nog niet gereed om op te treden. Op een vraag waarom er ook onlusten zijn op Midden-Java, waar toch geen Nederlandsche of geallieerde troepen aanwezig zijn. antwoordde hij: „de bevolking heeft gehoord van de provocaties van de Nica. Dat Is de reden." „Van Mook moet begrijpen dat de autonomie die Neder land nu aanbiedt, voor nie mand acceptabel is. Waarom zouden wij onze knie moeten buigen voor een vreemde ko ningin? Wij wenschen niet in een positie te komen, waarin de Nederlandsche Koningin boven ons gesteld is". Hatta verklaarde tenslotte dat de republikeinen de macht van de Japanners hadden overgenomen, hetgeen blijkbaar de verklaring is van het bezoek dat Soekarno aan Terauchl te Rangoon heeft ge bracht twee dagen voor de Ja- pansche ineenstorting en dat de vestiging van de z-gn. republiek voorafging. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland zal volgende week in plaats van op Donderdag 25 October, op Woensdag 24 Oc tober des morgens van 10 tot 12 uur audiëntie houden ln het ge bouw van de provinciale griffie te Haarlem. Van officieele Amerikaansche zijde is verklaard, dat Amerika de Nederlandsche souvereiniteit van Nederlandsch Indië buiten twijfel stelt; Amerika is bereid, hulp te verleenen, om vreedzame overeenkomsten tot stand te bren. gen. Dertigduizend communis ten trokken zich terug uit de In dische nationale Congrespartij. De communisten in Japan spre ken zich uit tegen den Keizer. De V.S. overwegen interventie tegen de nieuwe regeering in Ar gentinië. Uit Tokio wordt ge meld, dat de Russen zullen deel nemen aan de bezetting van To kio. Op de scheepswerven te Krimpen a. d. ÏJssel heerscht groote bedrijvigheid. De voed selsituatie in Weenen dreigt zoo danig catastrophaal te worden, dat gedeeltelijke evacuatie van de inwoners overwogen wordt. Een Koninklijk Besluit is ver schenen, waarbij in artikel 1 is bepaald, dat met ingang vaneen nader te bepalen da tum voor het aanwezig heb ben van een radio-ontvang toestel, aan het Staatsbedrijf der P.T.T. een periodieke ver goeding verschuldigd is, wel ke dient ter bestrijding van de exploitatiekosten van den omroep. De minister van Bin- nenlandsche Zaken stelt het bedrag dier vergoeding vast, welke f 12.- per jaar niet mag overschrijden. Overtre ding van de voorschriften wordt gestraft met hechtenis van maximaal 6 maanden of geldboete van maximaal 1000 gulden. GENEESHEEREN - specialis ten onderzoeken het geval van een meisje in Doornik (België), dat vier dagen ge slapen heeft zonder wakker te worden. Op 25 September sliep zij in, om pas 29 September te ontwaken. Sindsdien heeft het meisje geen enkel woord meer gesproken en eet weinig of niets. Zij loopt nog wel in huis rond, maar zij verzwakt van dag tot dag. De dokters geven haar inspuitingen omi haar te versterken en bestu- deeren het geval met de mees te zorg. ER IS GOED NIEUWS voor de huisvrouw: Over enke le weken zal distributie van zeeppoeder beginnen. En het is nu geen „waschpoeder" meer. waarmee de pakjes worden gevuld, neen, het Is weer zeeppoed er, welke slechts in geringe mate van de voor-oorlogsche kwaliteit afwijkt, zóó weinig, dat men het nauwelijks zal bemerken. De vervaardiging van huishoud zeep wordt binnenkort hervat, doch is minder dringend, aange zien er hier te lande nog belang rijke hoeveelheden ingevoerde huishoudzeep voorradig zijn. Wat de scheerzeep -en de toilet zeep betreft, hiervoor zijn nog niet alle grondstoffen ontvangen. Zij worden echter binnenkort verwacht en dan zal ook de fa bricage hiervan met bekwamen spoed ter hand worden genomen. Z.K.H. Prins Bernhard is tij dens het bezoek, dat de Prins in de afgeloopen week heeft ge bracht aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower to Frankfurt a. Main lichtelijk on gesteld geworden. Door zijn ziekte is de terugkeer van den Prins vertraagd. Naar wij verne men is Z.K.H. thans geheel her steld, De Prins hoopte Zaterdag of Zondag in ons land terug to zijn. Het stafkwartier van Prins Bernhard als inspecteur-generaal van het leger zal te Blarlcum worden gevestigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1