STAATSPARTIJ EN N.V.B. „Wij hebben behoefte aan gedegen kennis en ervaring" STEMMEN Snelle hulp is noodzakelijk Nieuw Noordhollondsch Dagblad zetten besprekingen voort MISVERSTAND? RECHT DOOR ZEE <Sfc om ons heen DE VERDEELINC VAN DE BUIT Zaterdag 20 October 1945 Dezer dagen had te Utrecht on Ier voorzitterschap van mr. P. J. Witte- mar. de eerste bijeenkomst plaats van het c'agelijksch bestuur van de B.K. Staatspartij in zijn voorloopige nieuwe samenstelling. Als ondervoorzitter en penning meester werden gekozen resp. prof. mr. C. P. M. Romme te Overveen en mr. Fr. Teulings te Vught. Tevens werd besloten over te g'aan tot be noeming naast mr. Ferc. Duynstee van een tweeden Partijsecretaris. Onderhandelingen met den te benoe men functionaris zijn reeds gaande. De verhouóingftot de N.V.B. maak te en punt van bespreking uit. Ge constateerd werd, dat ten onrechte uit de publicatie omtrent de laatste partijbestuursvergadering door som migen is afgeleid, dat de besprekin gen tusschen de N.V.B. en de R.K. Staatpartij als beëindigd moeten worden beschouwd. In overeenstemming met het onlangs gepubliceerde desbetref- de advies van het centrum voo* staatkundige vorming acht het dageigksch bestuur het zeer ge- wenscht om te komen tot een nauwe samenwerking en zoo mo gelijk met een gezamenlijk ver kiezingsprogram met andere po litieke groepeeringen. Het acht het echter noodzakelijk, dat de Katholieke .Nederlanders bij de komende verkiezingen gezamen lijk zelfstandig electoraal optre den. Zi) kan daarom haar mede werking niet verleenen aan het nitkomen met een gemeenschap pelijke candidatenlijst. In dezez\ zin zullen de bespre kingen met de N.V.B. worden voortgezet. Besloten werd aan e'en Partijraad', welke 22 December 1945 te Utrecht gehouden zal worden, ter vaststel ling voor te leggen een thans bij de plaatselijke studiecentra, en de af- aeelingen en de kringen der partij in studie genomen ontwerp-urgentie- program en een bij het studie-cen trum in bewerking zijnd' program van richtlijn-en. Vervolgens werd besloten, over te gaan tot. decentralisatie van het partij secretariaat. Er zullen in ver schillende plaatsen van ons land (tel kens voor meerdere kringen geza menlijk) filialen worden opgericht, die gesteld zullen worden onder een functionaris, ale adjunctsecretaris van de Partij zal worden. Tenslotte nam men het besluit, over te gaan tot aar.stellling van een jeugdcommissaris, terwijl richtlijnen voor werkgemeenschappen van jon geren ontworpen zullen worden; er zal een organisatie geschapen moeten De „Vrije Hoornsche Courant" noemt het een misverstand, dat wij het een se volg van de N.V.B.- opvattins over de antithese noem den, dat men in die kringen over het algemeen afwijzend staat te genover de volledige erkenning van de zelfstandigheid der eigen richtingen, biiv. in de raio. Wii vreezen, dat het misverstand meer gelegen is in de wijze, waarop de schrijver de klip, waar het om gaat. omzeilt. Men kan genoege- lijk en zeer academisch rede twisten over de antithese en „d e" antithese. De eerste is een algemeen, de laatste inderdaad meer een politiek begrip, dat ml tusschen uit het eerste voort vloeit. En de politieke antithese, die een besissing beïnvloedt, wel ke de vrijheid van het cultureele leven raakt, heeft (anders dan de V.H.C. schijnt te meenen) alles te maken me de ..gelegenheid, die in een democratisch land voor een ieder bestaat, om zijn eigen richting te kiezen". Want er gaan duidelijke stemmen op in N.V.B.- kringen, die deze geestelijke vrij heid practisch miskennen. Het zijn inderdaad niet alleen Katho lieken, die in deze kwestie te genover het Regeeringsstandnunt staan. Dat Regeeringsstandnunt wordt, niet alleen op het terrein van de radio, maar ook op andere terreinen, beheerscht door de N.V.B.-opvattingen over het anti. these-begrip. Het zou dwaas zijn. dit te verbloemen. En het is even eens verkeerd, te verdoezelen, dat de N.V.B. ook op ander dan politiek terrein de antithese ont kent of negeert. Dit is een van de principieele punten, die tot de moeilijkheden bii het overleg aanleiding geven. Men kent immers de klassieke Fransche opvatting, dat men, om te discus sieeren, te onderhandelen, te overleggen, het eerst over zekere punten eens moet zijn. Daarom, geen misverstand over de anti these. maar duidelijkheid, die een eerliik streven naar samenwer king niet in den weg zal staan. worden om de onder (ie Jongeren bestaande staatkundige belangstelling voor het werk van de R.K. Staats partij te benutten. Ten aanzien van de financiën van de partij en van een werkschema voor de komende verkiezingen, zul len binnen afzienbaren tijd' adviezen aan het dagelijksch bestuur worden uitgebracht. Mijnheer d'e Redacteur, Uw artikel .Recht door zee", in uw blad van 16 dezer noopt my U met aandrang te verzoeken om aan het onderstaande een plaats te ge ven. U houdt van recht door zee, niet alleen met het woord', maar vooral met de daad. Ik wil het graag geloo- ven, maar ik wou, dat iemand mij eens duidelijk kon maken, waarom ik zoo'n vreemd gevoel krijgt bij het le zen van Uw Recht-door-zee-artikel. Ik citeer even: „De oude politieke partijen willen gaarne met de N.V.B. overleggen over vernieuwing." En verder: „Zij (de Katholieke leiding) staat, hetzij nogmaals herhaald, wel willend tegenover de vernieuwingsge- dachten van deze beweging Ik had het maar liever niet 1 her haald'; ik zit er eerlijk een beetje mee, om dat te gelooven. Dat er met vlotte letters in de kranten wordt gepubli ceerd, dat men de voorstellen van de N.V.B. niet kan aanvaarden, dat is nog tot daar aan toe. Het is best mogelijk, dat die voorstellen op be paalde bezwaren stuiten. Maar zou den er dan heelemaal geen tegen voorstellen kunnen zijn, waaruit die hooggeroemde welwillendheid blijkt? U heeft het over die spraakzame propaganda van de N.V.B., maar tot vervelens toe herhalen, dat de oude partijen zoo welwillend zijn, vind ik ook een erg luidtuchtige propaganda, die steevast wordt gevolgd door de noodige opvoedende meppen om de ooren van de N.VJB., die als een stoute jongen maar niet wil zeg gen, dat hij een partij is. De taktiek lijkt zoo'n beetje: Als je goed hard slaat, lukt het misschien wel. Velen hebben gemeend en meenen nog, dat de tijd voorbij is, waarin de politieke partijen als zwaar gewapen- ce kruisers elkaar maar bekogelden en zoo in dat knikkerspel opgingen, dat het Landsbelang er bij in het ge drang kwam; dat met volledig be houd van ieders princiepen het voor de goedwillencen werkelijk mogelijk is te komen tot een vruchtbare en eerlijke samenwerking'. Maar de heele kwestie is: We vertrouwen elkaar niet. Ik heb het eens zóó hooren for muleeren: Als we in de politiek ook eens een keer ae wellevendheid in ruime mate gingen betrachten, dan hadden we al zeer veel gewonnen. De liefdedaad over het opnemen van minstens drie invloedrijke figu ren in het Dagelijks bestuur van de partij, welke geste met wederliefde door de N.V.B. moet worden beant woord, doet me een beetje mal aan. Als er niet reeas invloedrijke Katho lieke figuren bij de leiding van de N. V.B. zaten, dan zou ik zeg'gen: de N.V.B. zal ze ook met liefde opnemen. Tot slot wil ik dit nog zeggen: Ik heb het vertrouwen, dat mede door het optreden van de bedoelae Katho lieke N.V.B.-ers de vernieuwing in de I eigen Katholieke partij zoo zeer zal doorwerken, cat ook d'e menschen, die aan principieel slappe beenen lijden, op de eigen Katholieke eandidaten blijven stemmen. Want daar g'aat het tenslotte oml Met d'ank voor de plaatsruimte. A. J. v. a'. KNAAP, Hoorn Secr. N.V.B. Naschrift van de redactie: Ten eerste blijven wij van meening dat iemand, die iets, wat hij zegt niet te willen, langs een anderen weg' toch gaat bereiken, niet recht door zee is. En dót doet de N.V.B., d'ie zegt Met aan de verkiezingen te willen mee doen, maar dan toch een comité op richt, dat wel aan de verkiezingen meedoet. Het is, ten tweede, zonder twijfel, deze tactiek, die de ;,ouce partijen" balsturig maakt, en het ver trouwen niet versterkt; men kan ook zeggen, dat dit een van de redenen is, waarom die partijen* „gereserveerd" bMjven, want wantrouwen is zulk een leelijk woord. De heer v. d. Kiiaap moet ook niet denken, dat de meest welwillence bereidheid, om tot samen werking te geraken, eigenlijk betee- kent, dat men vliegend, teu koste van alles tot overeenstemming moet komen met de andere partij. Er is overleg noodig en onderhandelen en dit houdt in, de mogelijkheid dat men niet tot overeenstemming komt, om de dood eenvoudige reden dat er onoverkome lijke bezwaren künr.en zijn. Wij zeggen niet, dat ze er zijn, maar alleen de bereidheid tot onderhandelen neemt die bezwaren, als ze er zouden zijn, nog niet van te voren weg. De be zwaren tegen een gezamenlijke can didatenlijst zfjn bekend' genoeg. Rest de kwestie van het gemeenschappelij ke program. Die is in onderhandeling. En als de heer v. d. Knaap kennis neemt van het laatste advies van het Staatkundig Centrum, dan zal hij moeten erkennen, dat er aan* den Eerste Kamer bijeen .Generaal Marshal, staf chef van het leger der V.S., heeft aangedron gen op het instellen van een ministerie van verdediging, terwijl ook de inlichtingendienst zou moeten worden ge perfectioneerd. De Vlaamsche activist Dr. August Borms is ter dood gebracht door middel van fusilleeren. De Er.gelsche stakin gen onder de havenar beiders duren nog steeds voort en na een groote bijeenkomst heb ben zij besloten nog "niet aan het werk te gaan. In Zuid-Pa- lestina hebben de mili taire commandanten der Britsche kampen order gekregen de verloven zoo veel mogelijk te beperken. Een pro fessor van het medisch instituut te Gorki heeft proeven genomen met een kunstmatig hart op dieren, die volgens zijn zeggen succesvol zijn geweest. Morgenthau de Amerikaansche oud'- minlster van financiën, heeft een scherpe cri- tiek laten hooren over het feit, dat er in het economisch comité van generaal Eisenhower personen zijn gekozen, die belang hebben bij de Duitsche industrie. De internationale lucht vaartorganisatie te Mont real heeft in haar eer ste zitting d'e algemeene luchtvaartcode aange nomen, welke codé^ is opgesteld onder leiding van den heer de Vries, hoofd der commercieele afdeeling* van de K. L. M. Met Ingang van 22 October zal in Bel gië thee zonder distri butie in den handel ver krijgbaar zijn.. Onder auspiciën van de Britsche en Canadee- sche troepen zijn paar denrennen gehoucen, waarvan de opbrengst is afgestaan aan het Ne- derl. Roode Kruis. Een aantal Amsterdam- sche studenten heeft van de universiteit van Bern de uitnoodiging gekregen, om in Bern te stuöeeren, welke uit noodiging is gedaan m het raam van de hulp der Zwitsersche uni versiteit aan de Neder- landsche instellingen. - Om technische redenen Is de radioverbinding tusschen Nederland! en Suriname tijdelijk ge staakt. Tot nu toe zijn in totaal 24.337 kinderen naar het bui tenland uitgezonden, waarbij Engeland' oe meesten heeft opgeno men en Zwitserland op de tweede plaats komt. Tengevolge van ver blinding door een te genligger is bij Almelo een auto tegen een vrachtwagen opgereden met het gevolg, dat de vijf inzittenden werden gedood. Arnhem heeft aan H. M. de Koningin een gedenkbord ge schonken, waarop t.'e vernïeldfe toren der groote kerk staat afge beeld. ernst van de bedoelingen van ae R.K. Staatspartij niet kan worden getwijfeld. Daar wordt, kort gezegd', het voldoen aan de verwachting', dat alle Katholieken op de Katholieke lijsten zulllen stemmen, gebonden DE EERSTE KAMER is Donderdagmiddag bijeen gekomen en geopend met een gedenkwaardige rede van den voorzitter, Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, die dit deed op zijn bekende wijze, met bijzondere woordkeus en bedaagde stijl, biiv. in dezer voege: „Grandioos heeft het volk van Nederland, ofschoon, helaas, niet in allle brecde lagèn, uit eigen impuls, zich, van meet af, tijdens de voorgewende bezetting, tegenover de Duitsche afgrijselijkheid betooqd." De voorzitter memoreerde de herwonnen vrijheid en herdacht de gevallenen, waaronder „ver dienstelijke mannen doorkneed in het staatsbestel en rijk aan erva ring twee elementen, waaraan het gemeenebest heden ten dage bii uitstek behoefte heeft". Spr. noemde met name dr. Colrjn en richtte een woord tot de ministers die, zeven in getal, aanwezig waren en wie de voorzitter zeg'en op hun zwaren arbeid wenschte. „En zoo zij het u onder meer ge geven in wetgeving, administratie, justitie en politie elk spoor van het verfoeilijk nationaal-socialisme dat m méér dan éér. opzicht nog te vinden is, radicaal uit te roeien. Radicaal. Beteekene onze herwonnen onaf hankelijkheid de stoffelijke, bovenal de geestelijke herrijzenis van ons volk. Oostenrijk vecht voor zijn leven schrijft de „Volkskrant" naar aanleiding van de moeilijkheden, die dit land door Rusland' wor den berokkendOos tenrijk is met brand schoon, lang niet, maar onder hret Oostenrijk- sche volk bevinden zich breede lagen, die nim mer de verraderlijke vriendenhand hebben gereikt aan het natio naal -socialisme en die bij den opbouw van 'n democratisch Oostenrijk een vaste koers vooi oogen hebben. De overweging, dat het onder zorgen ver pletterde Oostenrijk ge legenheid' moet krijgen zijn levenswil te bewij zen, telt blijkbaar met voor de Russen, die het volle gewicht van hun ontstemming op het land doen neerkomen. De vraag' is ten slotte deze: wenscht Rusland, dat Oostenrijk zich op richt of ten onder gaat? Dr. Renner heeft een beroep gedaan op den geallieerden controle- raad' om de catastrofa le consequenties van de Russische methode van supervisie onder de oogen te zien. In Wee- nen wordt opnieuw be raadslaagd' door de ge allieerden. Het is slechts een klem land, d'at wenscht te leven, in een wereld', die de ty- rannie heeft afgeschud. Een kleine zaak dus? Neen, een groote, want de machtige zal beoor deeld' worden naar zijn bereidheid' den machte- looze het leven moge lijk te maken. Communisme en Christendom Communisme en Chris tendom staan in hun wezen lijnrecht tegen over elkaar, stelt de „Maasbode" r.og eens vast in een beschou wing over de Wester- sche beschaving en de kwestie van de Weste lijke blokvorming. Het een is de negatie van het ander. Beide zijn zij ook mlssionnair, al heeft het er tegenwoor dig' vaak den schijn? van, dat het commu nisme actiever is dan het Christendom. Een Westelijk blok, dat in zijn aaneensluiting al leen politieke of econo mische belangen zou nastreven, bereikt zijn doel niet. Ongetwijfeld moet er op politiek, economisch en sociaal gebied worden gewerkt, maar voor de werke lijke samenwerking .s bovenal noodig, dat men zich effectief voor de levensbeschouwelij ke verdediging' aaneen sluit. Dan, en dan al leen hebben alle be trokken landen een ste- vigen grondslag, om ge meenschappelijk onze Westersche beschaving te handhaven en tot nieuwen bloei te bren gen. „Papier voor de Regeering" Met instemming halen we tenslotte het vol gende stukje uit „Het Vrije Volk" aan: „Van tijd tot tijd' wor den de bladen verblijd met een extra papier toewijzing'. Dit geschiedt wanneer de regeerir.g iets heeft mee te dee len. Voor een uiteen zetting van minister Lieftinck over de geld- saneering is papier be schikbaar, voor een correspondentie tus schen de regeering ei. den Hoogen Raad is pa pier beschikbaar. Voor de verklaring' van mi nister Logemann over Indonesië is papier be schikbaar. Thans als de Tweede Kamer den mond open doet om over deze verklaring te spreken, is het papier weer op. „Wij herinneren ons uit de eerste jaren van de N.S.B. een openbare vergadering van dezt partij, waar debat wa. toegestaan. Als er eer N.S.B.-er aan het woorc was, werkte de luid- sprekerinsjtallatie, als een tegenstander het podium betrad, werd de luidspreker afgezet. „Zij, die voor de pa- pierverdeeling verant woordelijk zijn, bewij zen de reg'eenng geen dienst als zij dit voor beeld volgen. Het wordi hoog tijd, d'at de om vang van de kranten verdubbeld' wordt. Laat de papierposilie dat nog steeds niet toe? De Nederlandsche kranten zijn de kleinste in Euro pa. Een gezonde volks voorlichting eischt meer papier. En niet alleen voor de regeering." Grijpe de natie terug naar het ver leden in het verlenen lig't het he den bedenkende, dat zij daarin wortelt, dieper aan zij zich zelve daarvan bewust is, een verleden, waarmede niet straffeloos gebroken kan worden, en d'at van nog heel wat grootere tegenheden, benauwenissen gewaagt dan de huidige, welke onze voorvaderen vastberaden, in Godes kracht, hebben ondergaan en over wonnen. De Kamer stemde met de slot woorden van de rede een driewerf Leve de Koningin in. aan de vervulling van een aantal voorwaarden. Wanneer die voor waarden niet worden vervuld, valt' de grondslag van de Partij als ver kiezingsorgaan feitelijk weg. Dat noemen wij: recht door zee. - Ren. De voorzitter van den Raad van Ministers, de heer Schermer- h o »n, gaf uitdrukking aan de vol doening van de regeering, dat de werkzaamheden van de Eerste Ka mer opnieuw een begin hadden ge nomen na vijf jaren van stilstand. Deze jaren hebben hun teekenen m ons volksbestaan achtergelaten. Het is de taak van de regeering en van de volksvertegenwoordiging om deze wonden te heelen, wonden naar li chaam en naar ziel. De regeerir.g ziet zich geplaatst voor buitengewoon moeilijke vraag stukken van een omvang, zooals cie zelden in de geschiedenis van een volk en dat tegelijk zich voor deden. Spr. herinnerde in dit verband aan alle vraagstukken, welke betrek king ebben op het inwendige volks leven, aan de handhaving van de grondwettige vrijheden en rechten, aan de handhaving van recht en ge rechtigheid, alsmede van d'e sociale rechtvaarcigheid, vraagstukken, waar van de oplossing alleen met inzet van de gezamenlijke krachten van volk en regeering kan worden ge vonden. EEN SPONTANE ACTIE van de vrouwen, die uit de concentratie- kampen in de omgeving van Batavia bevrijd zijn, heeft tot resul taat gehad, dat een petitie ter onderteekening heeft gecirculeerd onder de oud-geïnterneerden, die de vrouwen van alle geallieerde naties oproept om hun invloed hij de geallieerden aan te wenden, opdat de tienduizend vrouwen en kinderen, die nog steeds in de concentratiekampen op Java en de andere deelen van Nederalndsch Indië verblijven, worden gered. Onze gedachten zijn nu dag en nacht bezig met het groote pro bleem „Indië". Dagbladen en tijdschriften wijden er hun aan dacht aan met kolommen vol nieuws, argumenten en tegenar gumenten. Niet alleen onze eigen pers. De geheele wereld ziet er een probleem in en dat kan ook niet anders. Ieder voelt al weet hij heel weinig van politiek intuïtief, dat de toestand ern stig is en dat er hulp moet wor den geboden, in welken vorm en op welke manier dan ook. Dui zenden van onze landgenooten in den ruimsten zin van het woord verkeeren nu in ellende en ar moede. De Japanners hebben al les geplunderd en geroofd en daar is het met de meest-een- voudige levensvoorwaarden veel erger gesteld dan in Nederland. Velen zitten totaal aan den grond en als straks de schepen met de repatrieerenden in onze havens binnen zullen loopen ,zal er, be halve vreugde en ontroering, meer moeten zijn. Dan zal er daadwerkelijke hulp moeten worden geboden. Het comité „Ne derland helpt Indië" kent het verlangen van iederen Nederlan der, om te helpen en heeft, om den te verwachten stroom van geld te kunnen verwerken, een giro nr. 500500 Den Haag ge opend, waarop allen kunnen stor ten of overschrijven. Ieder zal zijn grooten plicht weten te verstaan. De conferentie, die moet be raadslagen over de verdeeling van de 75 pet. der herstelbetalin gen uit de Westelijke zóne van Duitschland. zal 9 November a.s. te Parijs bijeenkomen. Bij de landen, die iets van die 75 pet. zouden kriigen. behoort o.m. ook Nederland. De betalingen zullen gedaan worden in machinerieën, grondstoffen en Duitsche activa in het buitenland. Zooals men zich uit de - verklaringen van Potsdam herinnert, hebben Rus land en Polen het recht gekre gen over de betalingen uit hun eigen zóne te beslissen „plus nog een ontvangst van 25 pet. uit de Westelijke zóne." KERKELIJKE KALENDER Zondag 21: 22e Zondag na Pink steren. Mis van d'en Zondag. Twee de gebed H. Ewalous, derde H. Hi- larion, vierde H.H. Ursula en Ge zellinnen, vijfde voor de Missie. Maandag 22: Mis van den Zondag. Tweece gebed' a cunctls, derc.e Fi- deliura, vierde naar keuze. Dinsdag 23: Mis van den Zondag. Tweede gebed a cunctis, derde naar keuze. Woensdag 24: H. Aartsengel Ra phael; mis van den dag, gloria, cre do. Donderdag 25: H.H. Chrydar.thus en Darla. gloria, tweede gebed' a cunctis, derde naar keuze. Vrijdag 26: H. Evaristus, paus en martelaar. Mis Si diligis me, tweede gebed a cunctis, derde naar keuze; prefatie van d'e Apostelen. Zaterdag 27: vigilie van d'e H.H. Apostelen Judas en Simon. Mis In- tret. Tweede gebed Concede, derde voor kerk ot paus, gewone prefatie. De

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2