Franschen stemmen vóór de Gaulle Meer Nederlandsche troepen naar Java MAANDAG 22 OCTOBER 1945 BUREAUX Labour gaat met volmachten regeeren Pafer J. van Ginneken f Financieele onderhan delingen WALCHEREN Petitionnement1 over de Indische kwestie „De geniale vervalscher heeft zijn bewijs geleverd OOSTENRIJK DE MOERDIJKBRUG Bisschoppen beschul- ïn Tito digei PRINS BERNHARD (2aalsle nieuws De nieuwe vrijheid Benoemingen in het Bisdom Haarlem 41e JAARGANG NUMMER 18762 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God Ie 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: f 3.30 per Icwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 53 Telefoon 459 VOLGENS een bericht van United Press in eenige bladen, heeft het Engelsche Lagerhuis' besloten, dat het Labour-kabinet met ver- scMltèncJe economische volmachten kan regeeren. De oppositie £ad er ernstig bezwaar tegen. Of d'e machtspositie zich in zuiver demo- cratischen zin ontwikkelt, zal men zich hier erj daar wel afvragen als men verneemt, wat Attlee zich nu weer in Musselburgh, in Schotland, op een Labourconferentie aldaar heeft laten ontvallen. Etfj ontwikkel de het Labourprogram en zei, dat hij niet gehinderd' wenschte te wor den door een oppositie, die pogin gen zou kunnen dwarsboomen. Sloeg dit op de oppositie in het parlement of in de eigen partij? Maar in belde gevallen brengt redelijke vrijheid' van- democratie toch erkenning van oppositie mee? Overigens was het opvallend Attlee te hooren verkla ren, dat Labour behoefte heeft aan een groote mate van zelfcontrole en hij bestreed de meening van hen, die op voorrang' van behandeling van allerlei kwesties' aandringen. Ja, ja, het heerschende politieke be wind kan geen propaganda-leuzen e.d. gebruiken, dat merk je pas, als je zelf de verantwoordelijkheid draagt! CRANKRIJK is gisteren weer ter stembus geweest, om de leden van de volksvertegenwoordiging te kiezen en tegelijk door mid del van het referendum uitspraak te doen over de toekomstige con stitutie van de republiek. De eerste vraag hield in, of het Fransche volk wenscht dat de Volksvertegenwoordiging belast zou worden met het opstellen van een nieuwe grondwet. De tweede vraag hield in, of het volk wenschte, dat voorldopig nieuwe volmachten aan de Gaulle werden verleend, en de bevoegdheden van de nieuwe Kamer op dit punt voorloopig zouden worden beperkt. Het beves tigend beantwoorden van de laatste vraag hield practisch een goedkeuring van het beleid van de Gaulle in. Twintig millioen kie zers hebben hun stem uitgebracht en het resultaat, dat bij het ter perse gaan van dit blad nog niet definitief bekend was, zal zijn, dat op dit punt de overwinning voor de Gaulle zeker is. De communisten behaalden groo- te winst in Parij3, over het alge meen moet echter worden aan genomen, dat de communisten minder zetels hebben, dan ver wacht werd. Omstreeks acht uur hedenmorgen waren van de 500 zetels er 350 bekend, en wel com munisten 82, socialisten republi keinen 92, Kath. Democr. Ver nieuwingspartij 77, radicalen (Herriot en Daladier) 11, kleine partijen 31. Omtrent de tweede vraag van het Referendum waren op dat tijdstip de volgende cij fers bekend: Ja, dus voor de Gaulle, ongeveer 5 millioen, neen bijna drie millioen. De meeste Fransche bladen van hedenmorgen noemen het resul taat, voor zoover bekend, een overwinning voor de Gaulle en voor Frankrijk. Het Kaholieke blad l'Aube roemt het succes van de Republikeinsche volksbe weging, die een vernieuwingspar tij met een katholiek democratisch karakter is. Het eindresultaat Om 10.05 was het eindresultaat der verkiezingen bekend. De groo. te partijen bezetten 434 van de 522 zetels. Hiervan hebben de Communisten 142 zetels, de Repu blikeinsche Volksbeweging ver werft 140 zetels terwijl de socia listen 133 zetels krijgen. De Ra dicalen hebben slechts 19 zetels behaald. Zaterdagmiddag om twee uur over leed te Nijmegen de zeereerw. pater prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. Met den dood van dezen geleerde en se rene figuur lijdt Nederland, katho liek Nederland in h?et bijzonder, een ernstig \4örlies'. In het 'verscheiden van dezen taalgeleerde van den eer sten rang. die vrij plotseling is heen gegaan kort na een van zijn laatste sprankelende colleges aan d'e Katho lieke Universiteit, verleden week Dinsdag, betreurt de wetenschappe lijke wereld een van haar groote fi guren, de Nijmeegsche Alma Mater verliest een van haar hoogleeraren, die ook bulten de directe sfeer var.' de Universiteit niet alleen haar steun, maar ook d'e steun van veel katholieke activiteit was. Pater van Ginneken was 21 April 1877 te Oudenbosch geboren. Hij is in 1910 priester gewijd. Tal var.' belangrijke werken zijn van zijn hand versche nen, vooral op taalgebied waarop hij in binnen- en buitenland een groo- ten naam had'. Ook op sociaal gebied heeft pater van Ginneken veel tot stancf gebracht, o.a. de stichting van de Vrouwen van Nazareth, die de leiding hadden van de vroegere Graalbeweging. Onderhandelingen worden ge voerd over monetaire overeen komsten met Zweden. Noorwe gen. Denemarken en Zwitserland. De opzet van de ontworpen over eenkomsten is dezelfde, als die, welke reeds met Engeland en Bel gië werden gesloten. Over vijf weken kan Walcheren droog zijn. Men heeft m den dijk varj het kanaal, dat Waloheren van Zuid tot Noord doorsnijdt, gaten gemaakt. waardoor voortdurend' groote hoeveelheden water kunnen afvloeien. Het kanaal loost dit wa ter bü eb ln zee. Zaterdagmiddag heeft een dele gatie, bestaande uit vijftig voor aanstaande Nederlanders en vijf tig vooraanstaande Indonesiërs den minister-president een peti tionnement overhandigd. Het ini tiatief hiertoe is genomen o.a. door de hoofdredacteuren van „.Vrij Nederlnad" en „Het Pa rool". Verzocht wordt met den meesten aandrang het daarheen te willen leiden, dat tusschen de Nederlandscha instanties en de Indonesische nationale beweging welke thans ook in haar demo cratische sectoren gerepresenteerd blijkt te zijn in het bewind-Soe- karno, een zoodanig overleg wordt gepleegd, dat de huidige moeilijk heden op vreedzame wijze wor den opgelost en te willen over wegen, dat een politiek van ge welddadige onderdrukking der Inonesische nationale beweging tot in verre toekomst onvermijde lijk het vrijwillig samengaan, waarvan H. M. de Koningin, op 7 December 1942 gesproken heeft, onmogelijk zal maken. De minister-president verklaar de na de ontvangst dat de regee ring de laatste alinea uit de peti tie onderschrijft en zich door dit besef zal laten leiden. De moei lijkheden zijn echter zeer groot; eenerzijds is er de erkenning van de noodzaak van een goede ver houding tusschen het Nederland- sche volk en de Indische volke- rengroepen, anderzijds zijn er toe standen, die een gezag, dat zich zelf respecteert, niet kan dulden. Daartusscben moet de regeering zijn weg zoeken, na alles wat ge beurd is, kan dit helaas niet ge schieden zonder maatregelen, die voor beide partijen met droefheid gepaard zullen gaan. LI ET BELANGRIJKSTE NIEUWS uit Indië mag zeker wel genoemd worden, dat blijkens een verklaring van Mountbatten binnenkort meer Nederlandsche troepen naar Java zullen kunnen worden gezon den, „waardoor het de Nederlandsche autoriteiten mogeljjk zal wor den, de volledige controle in de betreffende gebieden op zich te nemen". Dit zal hoog tijd worden, ondanks het radicale defaitisme uit Nederlandsche kringen, dat pogingen doet het standpunt van de Nederlandsche regeering te verzwakken. Het wordt hoog tyd, omdat Mountbatten in diezelfde verklaring den Engelschen een „testimo nium paupertatis" heeft uitgereikt. Ztf kunnen het gezag niet hand haven, want, zegt de verklaring, er is geen sprake van medewerking van Indonesiërs; de Indonesische beweging is zoo sterk en haar hou ding tegenover het Nederlandsche gezag is afwijzend; daartegenover staat, dat de Engelschen geen troepen genoeg hebben Een droeve vertooning ia het al les bij elkaar eigenlijk. Intussclren vallen er honderden slachtoffers. Volgens A.N.P.-Aneta van Zondag avond uit Batavia zijn. in totaal ruim vijfhonderd dooden gevallen bij d'e botsingen tusschen d'e Japan ners en de Indonesiërs! En een eer der bericht van een betrouwabare ooggetuige meldt, dat er in het Pe- kalongan-district moordpartijen aan den gang' zijn onder alle ind'o-euro- peanen, d'ie in d'e kleinere gemeen ten wonen. Benden als van de Roode Stier vermoordden hun slachtoffers met messen. In de grootere gemeen- en zooals Pekalongan werden d'e Indo-Europeanen in de gevangenis sen gedreven onder de bedreiging dat zij gedood zouden worden, als de Nederlandsche soldaten kwamen Intusschen heeft het kabinet-Soe- karno een ministerie van. Nationale Veiligheid opgericht! Maar Nederlandsche krijgsge vangenen, de uit kampen in Ma- lakka bevrijd zijn, hebben zich gewijd aan de steunverleening van dakloozen en hulpbehoeven de Indonesiërs. Nederlandsche artsen behandelden 2000 gewon de Indonesiërs, die van de .Ja- pansclie bruutheid te lijden heb ben gehad. Duizenden Indonesiërs zijn tijdens hun slavenarbeid aan de spoorlijn Bangkok-Moelmein gestorven. Negentig .Nederlan ders, Indo-Europeanen, Ambon- neezen en Tlmoreezen zijn in de gevangenis van .Boeloe .(Sema- rang) opgesloten. De nationalisten hebben ruim hon derd Japanners neergeschoten. De Japanners schoten op de nationalis ten. In een andere gevangenis zijn drie Nederlanders door de nationa listen gedood. Dertig Nederlandsche gijzelaars zijn" spoorloos verdwenen. In Oost-Sumatra heerscht betrekke lijke kalmte. 7000 burgergeïnter- neerden worden geëvacueerd naar Medan, uit kampen bij Rantau Pra- pat, de vallei des doods genoemd. Ook op Sumatra is echter de Indo nesische Republiek geproclameerd. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Het geheel steunt hier op een klein groepje intellectueelen; er ziin functionarissen benoemd, die varj hun benoeming niets afwisten, voordat ze het in de krant lazen! In Australië worden nog steeds veer tien schepen met de meest noodza kelijke levensbehoeften en genees middelen voor Java vastgehouden. Groote Amerikaar.sche legervoorra- der* voor Nederlandsch-Indlë liggen gereed ter verzending. Volgens een verklaring van dr. van Hoogstraten, directeur van het bureau voor eco nomische zaken in Ned.-Indië, zijn naar schatting vier millioen Indone siërs onder de Japansche bezetting' den hongerdood gestorven. Robert Kiek weet te melden, dat het groot ste deel van d'e Nica gedemilitari seerd zal worden. Toen in Semarang Britsch-Indischa troepen aan wal kwamen, werd er geschoten; er vie len aan beide zijden slachtoffers. Sinds vijf dJatfen heeft etf te trq Er is de laaste tijd veel te co en ge weest om de figuur van Hans van Meegeren, nadat werd ontdekt, dat hij verschillende schilderijen van Vermeer had nagemaakt. Dit nama ken zou niet zoo erg zijn geweest, als hij niet den naam van vermeer onder ieder schilderij gezet had en zoo deed voorkomen, of er eenige stukken van den beroemden Vermeer waren teruggevonden. Hoe knap hij het werk heeft ge- copieerd, blijkt wel hier uit dat be kende deskundigen de stukken voor echt hebben laten doorgaan. Om nu te bewijzen, dat hij iederd'aad de schilderijen gemaakt had, heeft van Meegeren op last en onder controle van autoriteien en deskundigen op nieuw een werk afgeleverd in e'en trant van Vermeer, met precies de zelfde kleurschakeeringen en zelfs met d'e in ieder oud' schilderij voor komende barstjes en scheurtjes. Bovenstaand' schilderij stelt voor „Christus in den Tempel". De figu ren en d'e houding der personen zijn een getrouwe weergave van de figu ren zooals Vermeer die schilderde. In totaal heeft d'e Amsterdamsche schilder van Meegeren zeven z.g. Vermeers geschapen. DE Regeering van dr. Karl Ren ner in Oostenrijk is door d'e vier groote mogendheden, die in den geallieerden Controleraad vertegen woordigd' zijn, erkend. De bedoeling Is, dat er voor het einde van het jaar vrije verkiezingen worden ge houden. De regeering-Renner zal het. bestuur hebben over geheel Oosten rijk; in de moeilijkheden met Rus land schijnt eenige ontspanning te zijn ingetreden. De Spoorwegen ..leenen" aan Wa terstaat twee brugoverspar.ningen voor de verkeersbrug over het Hol- landsche Diep, de eerste is thans' geplaatst. Men hoopt de brug tegen het a.s. voorjaar voor het verkeer te kunnen openen. Er zullen naast d'e twee geleende nog twee over spanningen noodig zijn, die met En- gelsch materiaal hersteld zullen worden. Radio Vaticaan heeft een tekst verspreid van een brief, dien de Joegoslavische bisschoppen heb ben gericht tot maarschalk Tito, waarin zii hem beschuldigen van een stelselmatige vervolging van de Kahohlieke Kerk. De bisschop pen schrijven o.a., dat zich thans een groot aantal priesters in con centratiekampen bevindt en dat andere priesters, zonder eenige mogelijkheid tot verdediging te hebben gehad, ziin terechtgesteld. Bovendien is de katholieke pers 'opgeheven en zijn de drukkerijen in beslag genomen. Het gods dienstonderwijs i3 tot het mini mum beperkt en vele katholieke scholen zijn gesloten. „Senior onderscheiding Amerikaan- ontving de Officer's Wings'van de sche luchmacht, uit erkentelijkheid' voor zijn verdiensten voor de ge allieerde zaak en zijn verrichtingen als vlieger. De Prir.s heeft, ter vol doening aan de vereischten voor de ze onderscheiding, de laatste types der Amerikaansche oorlogstoestellen gevlogen. rar^g strijd en verwarring geheerach1 1X14- icht, ook tusschen nationalisten onder ling en tuschen Indonesiërs en Ja panners. Volgens een verhaal van Robert Kiek werken er op Java ze ker acht verschilletje terroristische organisaties. Associated Press meldde op 18 Ocobter uit Batavia dat weer 700 man Nederlandsche troepen zijn gearriveerd, hetgeen het totale aantal Nederlandsche troepen op Java op 5000 brengt. President Truman heeft ver klaard, dat Amerika voorgoed het isolationisme heeft losgelaten. De Britsche en Amerikaansche geheime dienst neemt aan, dat Hitier dood is. Een Scheve- ningsche stoomtreiler is op een mijn geloopen, alle 9 opvarenden worden vermist. De beruchte leider van het Paul de Rujjter- cabaret, Jacques van Tol, is gear resteerd. Het Nationale Waal- sche Congres heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt om schreven, dat Wallonië een auto noom gebied wil worden binnen het Belgische verband. Enge land en de V.S. hebben geprotes teerd tegen het voorgestelde vijf jarig Russisch-Hongaarsche han delsverdrag. De Japansche so cialistische partij heeft samenwer king geweigerd met de commu nisten. Het bestuur over ge heel Venezuela is nu praktisch in handen der revolutionairen. In Spanje is aan 400 politieke ge vangenen voorwaardelijke invrij- heid'sstellir/g verleend'. In Grie kenland zijn ruim 5500 politieke ge vangenen vrijgelaten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te 's Gravenhage (H. Paulus) de weleerw. heeren D. de Wit en L. J. Nijs; tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den weleerw. heer L. Voets; tot kape laan te Hoorn den weleerw. heer K. P. J. J. Hertzberg; tot. kape laan te Dordrecht (H. Bonifacius) den weleerw. heer C. P. Meere- boer: tot kapelaan te Noordwii- kerhout (H, Joseph) den weleerw. heer G. J. B. de Wit; tot kapelaan te Wassenaar (Goede Herder) den weleerw. heer H. J. M. van der Lee; tot kapelaan te Voorhout den weleerw. heer C. A. J. Net ten: tot kapelaan te Ouderkerk aan de Amstel den weleerw. heer A. J. Hogema (neomist); tenslotte tot kapelaan te Zandvoort den weleerw. heer B. A. M. VrpMa^e, die assistent was te Sohiplvugpn. Z. H. Exc. de Bisschop v. Haar lem heeft voorts benoemd tot Pastoor te Noordwijkerhoüt (H. Vtetor) den weleerw. heer L. Brink.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1