NIEUW Frankrijk heeft gekozen Gezag der bezettingstroepen neemt toe HOORN Draaisingel 59 DEN HELDER Uit eigen land Saaiste nieuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 OCTOBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18763 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 Telefoon 4712 Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) JOft ff mmmm B BJk B 'B TdefooiTfflM1 °9 Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal B mk WBmB wk Muienstraat 52 Telefoon 459 INE FKANSCHE VOLKSBEWEGING, onder leiding van generaal de Gaulle, "heeft de verkiezingsstrijd in Frankrijk practisch gewonnen, ook al hebben de Communisten twee zetels meer dan deze partij, nl. 142 tegen 140. Maar al waren er negen candidaten- lijsten en negen programma's, de verkiezingsstrijd was er daarom practisch een voor of tegen de constructieve vernieuwingspolitiek van de Gaulle, omdat er, behalve over candidaten voor het bezetten van 522 zetels in de Volksvertegenwoordiging, gestemd moest wor den over twee vragen van het referendum. De eerste vraag, of het Fransche volk een volksvertegenwoordiging wenschte, die een con- stitueerende vergadering zou zijn, beantwoordde het referendum met een overweldigende meerderheid bevestigend. De tweede vraag ging over de kwestie van de volmachten voor de Gaulle, en een overtuigende meerderheid heeft hier beslist, dat de regeering de Gaulle de eerste zeven maanden niet ten val kan worden gebracht. De zetelverdeeling is overigens zoodanig, dat er een groote winst voor de commu nisten uit blijkt. Zij zijn de groot ste partij in het parlement, over treffen zelfs de socialisten en hebben blijkbaar het leeuwen deel van de radicaal-socialistische partij van Herriot en Daiadier opgeslokt, die een verpletterende nederlaag geleden heeft. Met slechts negentien zetels komt de ze oude regeeringspartij in de Kamer terug! De grootste partij na de Communisten is die van de Gaulle, de Republikeinsche Volksbeweging, die een sterk katholiek-democratischen inslag heeft en stellig veel aanhang heeft gehad van de Katholieke Vrou wen, nu de Fransche vrouw voor de eerste maal aan de stembus verscheen. In dit verband is het be langwekkend melding te ma ken van een boodschap die Z. H. de Paus aan de Fran sche vrouwen door de radio heeft gericht, waarin hjj haar in het algemeen opwekte, niet onverschillig te staan tegenover de zaken van het openbare leven, en haar stem zoo te gebruiken, dat dit ten goede kwam aan de partijen die het gezin, de zeden, de waardigheid van de vrouw, de vrede in het sociale leven en in het internationale leven verdedigen en beschermen. 840.884 waren tegen. De tweede vraag, beperkte bevoegdheid voor de Kamer en volmachten voor de Gaulle gedurende zeven maanden, werd door ruim dertien millioen kiezers bevestigend beantwoord en door bijna zeven millioen ont kennend. Dit was de grootste overwinning voor de Gaulle, die nu rustig door kan wérken. In de Amerikaansche pers wordt de overwinning van de Gaulle een nieuwe zege voor de democratie genoemd. De nationalistische leiders be loofden hieraan de hand te hou den. Zij beloofden verder dat de derlanders en Indo-Europeanen, aansche leden van de Rapwi, die sedert verleden week Maandag te Ambarawa gevangen zitten in vrijheid zullen worden gesteld. In de gevangenis aldaar zitten ver der nog ruim duizend andere Ne- derlaniders en Indo-Europeanen. Zij zullen tweehonderd per dag, naar de kampen worden overge- De socialisten van Leon Blum i bracht, moesten met 133 zetels tevreden zijn, de democratische republi keinsche unie heeft 26 zetels, de republikeinsche entente 12, de democratische socialistische unie van het verzet 10, de democrati sche alliance 10, de beweging voor de Fransche herleving 6 en de onafhankelijke republikeinen tenslotte nog 24. Waar de partij van de Gaulle en de socialisten gesteund door verschillende con structieve kleinere partijen, een grootere meerderheid in de Ka mer hebben, kan de invloed van het communistische gevaar nog een eind wor den tegengegaan. MAAR dit neemt toch niet weg, dat de groote aanhang voor de Fransche Communisten, de enorme verschuiving naar links, een veeg teeken is. De groo te meerderheid heeft echter ge kozen voor een gezond Frank rijk; gekozen voor de Gaulle, die in de pers genoemd is de incar natie van het vaderland. Frank rijk heeft aan de wereld getoond, dat het levend is gebleven, on danks vijf jaar van onderdruk king. De „Aube", het katholieke orgaan van de Volksbeweging, constateert met groote voldoening, dat deze beweging sterker uit den strijd gekomen is, dan men had durven hopen, en dit ondanks de felle strijd, die door de Commu nisten tegen haar is gevoerd De eerste vraag van het refe rendum, of de nieuwe Kamer een wetgevende zou zijn voor de nieuwe constitutie, werd met bij na 19 millioen stemmen vóór be vestigend beantwoord, slechts TRAGISCH EINDE DE BEKENDE oud-Indië- vlieger Van Weerden Poelman, die in 1924 met Thomassen a Thuessink van der Hoop de eerste vucht naar Ned. Indië maakte is Vrijdagmiddag j.l. op den Bergemschen weg te Laren Gld.) bij het oversteken van den weg door een auto gegre pen en gedood. Het stoffelijk overschot van het 55-jarige slachtoffer is naar het zieken huis te Lochem overgebracht. Letterkundigen uitgesloten Op grond van den verderfelij- ken invloed, die van hen is uit gegaan, is de Eereraad voor de Letterkunde van oordeel, dat de letterkundigen Jan H. Eekhout, Chris de Graaff, mr. J. Huyts, D. Kalma, J. C. Naehenius, Jan van Rheenen, dr. Joh. Theunisz, A. J. H. Wensink (ps. George de Se- vooy) dienen te worden uitgeslo ten van publicatie het mededin gen naar prijsvragen, het aan de markt brengen van herdrukken en ieder ander openbaar optre den op het gebied der kunst, tot 1 April 1953. TOESTAND TE SEMARANG, waar sinds eenige dagen werd gevochten, is nu rustig. Op een persconferentie aldaar tusschen nationalistische leiders en de geallieerden is overeengekomen dat de Indonesiërs Dinsdag zouden worden ontwapend. Dien dag zouden geallieerde troepen te Semarang zijn uitgebreid tot een brigade. De geallieerde bevelhebber aldaar, heeft de Indonesische leiders ge waarschuwd dat pogingen om zich meester te maken van de motor voertuigen van het peleton Gurkhas dat naar Ambarawa is ver trekken zullen worden beschouwd als een daad van oorlog. aan de voedselboycott tegen de Europeanen worden gemolesteerd en afgeranseld. Thans staat ook vast, dat elf Nederlandsche officieren die op hun weg naar Bandoeng door dg Indonesiërs te Patjet werden ge vangen genomen en opgesloten in de gevangenis van Tiandjoer zijn vermoord. Hun namen zijn be- bekend en zullen binnenkort wor den doorgegeven. Tevens is vast komen te staan dat negen Neder landers, die door de Indonesiërs als gijzelaar naar Buitenzorg wa ren gevoerd, eveneens zijn ver moord Bevestigd wordt, dat de toestanden te Buitenzorg ver schrikkelijk waren. Eindelijk zal dus de situ atie voor de ongeveer 10.000 in de kampen te Ambarawa opgesloten vrouwen en kin deren beter worden. Zij werd steeds slechter doordat de watertoevoer naar het kamp was afgesneden en de auto's met voorraden van de Rapwi door de Indonesiërs werden opgevangen en buitgemaakt. De plaatselijke commandant van de Rapwi zeide dat extremis ten van de „Ankatanmoeda" (jeugdleger) en de militie zich niet stqprden aan de bevelen van de nationalistische regeeringslei- ders en het plaatselijk comité. Bij het streven naar onafhankelijk heid volgen zij de van de Japan ners afgekeken totalitaire tactie ken. Indonesiërs die niet meedoen Scherp oordeel van Churchill [N ZIJN SCHERPE critiek op de regeering kwam Churchill tot de volgende markante uitspraak; „De ondeugd eigen aan het kapitalisme is de ongelijke verdeeling van de zegeningen, en de deugd eigen aan het socialisme is de gelijke ver deeling van de ellende". De minister van arbeid, Isaacs, noemde de rede van Churchill in zijn antwoord „zeer onverantwoordelijk en boosaardig". De Japansche edel lieden hebben besloten afstand te toen van hun adeltitels; evenwel over bun u itgebreid grondgebied wordt coor hen nog niet gesproken Bij de groote stakingen in Engelana hebben zich weer 1300 arbei ders gevoegd, zoo-at het aantal nu op ruim 12.000 is gekomen. Quisling heeft volgens de berichten van het Noorsche telegraaf- agenfschap gratie ver zocht, dit verzoek zal in het voltallige Noor sche kabinet ter sprake komen. De^ Sovjet- Unie heeft de" regee- ring Renner van Oos tenrijk erkend, de Rus sische gezant zal te vens deken zijn van het corps öiplomatiqüe. Bij de opening van het velodrome te Brus sel hebben verschillen de Nederlandsche ren ners successen behaald, o a. Derksen en Mid delkamp. De Iraan- sche minister van bui- tenlandsche zaken heeft mecegedeeld, dat alle vreemde troepen Iran zullen ontruimen. Tot Directeur-Generaal van het Verkeer is be noemd Ir. F Q. den Hollander, tot voor kort Directeur-Gene raal voor Handel en Nijverheid. De Cu- ragaosche Staten heb ben medegedeeld, dat zij geen devaluatie wenschen m het geld wezen van Curasao. De Britsche Minister van Marine heeft be kend gemaakt, dat de Marine tijdens den oor log 730 vaartuigen heeft verloren, hierin zijn niet de landings vaartuigen begrepen, terwijl ongeveer 5000 officieren en 44.000 manschappen der mari ne het leven verloren in gevechtshandelingen- Daar er een zeer druk smokkelverkeer is aan de Necerlanüsch- Belgi sche grens in verband! met het nieuwe Neder landsche geld wordt er verscherpte grenscon trole ing'esteld. De „Nieuw Amsterdam", het groote schip van de HollandAmerika- lijn heeft tijdens d'en oorlog vele troepen transporten gevoerd Canadeezen over den Oceaan gevoerd. On danks anders luidenc'e berichten is de radio verbinding met Suri name niet verbroken. In Ede zal een oor- logs-herinneringsmu- seum worden geopend, waarvoor reeds een uitgebreid comité is gevormd. Uit Ier land worden 160 ossen verwacht en 600 ton over ce geheele wereld suiker, als een gift aan zoo werden o.m. 50.695 ons land. Het1 booze jaargetij TOEN een onderwijzeres in de Residentie aan een joongetje van de vierde kla. eener openbare school vroeg hoeveel jaargetijden er zijn. kreeg zij het prompte onver wachte antwoord: „Vijf, juf frouw". „Noem ze dan eens op". „Lente, Zomer, Herfst Winter en Oorlog", luidde hel gedecideerde antwoord. „En wat voor weer heerscht er ge durende den oorlog?" „Slecht weer, juffrouw" meende het kleine manneke(hist.) H.M. „Piet Hein" naar de Oost Maandagmiddag is H.M. tor- pedobootjager Piet Hein vertrok ken naar Indonesië. Het schip is met 225 koppen bemand en staat onder commando van lt ter zee le klasse N. W. Sluyter. Over de reis van Nederland naar Indo nesië doet het schip 17 dagen met een gemiddelde snelheid van 50 K.M. per uur. Het is gewapend met vier 12 cm.-kanonnen die te vens voor de luchtafweer gebruikt worden. Zondag a.s. zal HM torpedoboot- jager Kortenaer ook naar Indo nesië vertrekken. Waar vroeger de Landenaars over liepen De bekende Waterloo Bridge uit Londen is naar Nederland verhuisd en wordt thans gemonteerd te Oosterbeek, waar de bestaande brug door de Duitschers werd vernield Foto: Anefo-v Haren Nomann-P. De Vereenigde Staten hebben bij de Sovjetregeering offieieele stappen ondernomen, waarbij te kennen is gegeven, dat zij gekend wilen worden in de economische overeenkomsten, die Rusland met de Balkanstaten afsluit. In de Chineesehe provincie Sjantoeng bestaat een gespannen toestand tusschen Chineesehe regeerings- trcepen en Communisten, die door de Jappanners bewapend worden! De U.N.N.R.A. is er zoo slecht aan toe, dat een faillisse ment onvermijdelijk wordt ge acht. Volgens de laatste be- richen van Radio-Boedapest is de verkiezingsactie in Hongarije druk aan den gang en gaan de verkiezingen op 4 Nov. door zon der gemeenschappelijke candida- teniijsten. De geallieerde be stuurscommissie heeft de nieuwe reohtsbedeeling in Duitscbland bekend gemaakt, die weer op de gezonde rechtsbeginselen geba seerd is. In het Lagerhuis heeft Churchill ernstige critiek geoefend op de demobilisatiepolitiek van de Labourregeering. Rijkspostspaarbank De P.T.T. deelt mede, dat die genen die overschrijvingen van hun spaarbankboekje op een postrekening wenschen te ver richten, voortaan in het algemeen niet meer hun spaarbankboekje met het daarvoor bestemde for mulier naar de Rijkspostspaar bank te Amsterdam moeten op zenden. Zij behooren zich thans met een girostortingsbiljet ge frankeerd en ingevuld tot het ge- wenscjite bedrag en hun spaar bankboekje tot het postkantoor te wenden. Voor levensonderhoud wordt voortaan aan gezinshoofden of alleenwonehden hoogstens f 50— per veertien dagen uitgekeerd. De verkiezingen in Luxemburg De verdegling der zetels in de Luxemburgsche Kamer zou vol gens de voorloopige uitslagen der Verkiezingen als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 24 tegen 25 in 1940, Socialisten. 12 tegen 18. Communisten 5 tegen 0, On afhankelijke Liberalen 2 tegen 12; Patriottische groepeeringen 8 tegen 0. Inoguratie prof. dr. C. Friefhoff Maandag 29 October a.s. des namiddags te 3 uur, zal prof, dr. c. X. J. M. Friethoff, benoemd tot hoogleeraaar in de thomisti sche wijsbegeerte zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1