NIEUW NEDERLANDSCH GEZAG OP WEST-BORNEO Truman bepleit dienstplicht WOENSDAG 24 OCTOBER 1945 BUREAUX EIGEN ORGANISATIES Nederland-Suriname Staking bij de D.U.W. STAKINGEN IN CHILI De grootste bok van Nederland terug QUISLING GEFUSILEERD? OOK DE DAMES AAN BOD NEDERLAND VERTEGENWOORDIGD Qaalsle nieuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God U 't ntrgeru veilig Vondel Aixmnementiprtji I 1.10 p«r maand; I 3.30 par kwartaal 41a JAARGANG NUMMER 18764 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 439 II (slot) WIJ MOETEN DUS, op grond van de gehoorzaamheid aari het Kerkelijk Gezag en op grond bovendien van het eigen inzicht, dat dit nuttig en noodig is, op het ge bied van de stands- en vakorganisa ties onze eig«en vereenigingen en bonden hebben en houden. Ook, nu de bedrijfsorganisatie weer meer en meer veld wint. Dat is voor velen een moeilijk punt. Zij zien niet in. dat er voor de eigen principieele organisaties nog een taak zou zijn, als de bedrijfsor ganisaties weer gaan werken, zooals bijv. de organisaties van de z.g'. com. missie-Woltersom voor den midden stand, afe stichtingen voor den Land bouw, de Stichting voor den Arbeid e.d. Wat dit laatste betreft, kan al da delijk worden opgemerkt, dat de zaak Mer heel wat anders ligt dan met den middenstand. De arbeiders heb ben met hun bonden met de werk gevers de Stichting van den Arbeid opgericht. Die Stichting is uit de (weer) bestaande organisaties voort gekomen. Dat is de juiste weg, die ook door de boeren- en tumdersbon- den Is bewandeld'. En zoowel in ar beiders als in boeren- en tuinders kringen is het begrip voor de nood zakelijkheid' van eigen organisatie vrij eterk levend. Niet overal, maar vol doende, om in de ontwikkeling er van voor d'e verdere toekomst ver trouwen te hebben. De Land- en Tuinbouwbond in ons Bisdom opk heeft op dit gebied een prachtig voorbeeld gegeven: hij heeft op het oogenblik al meer dan 2000 leden meer dan voor den oorlog en nog is de ledenwerving in de eerste ronde- niet ten einde. En de land- en tuin- bouwbond'en, wij hebben het pas' uit voerig uiteengezet naar aanleiding van de districtsvergaderingen van den L.T.B, in Alkmaar en EJoorn, hebben tezamen de Stichting voor d'en Landbouw opgericht, die door de Regeering' voorloopig als het eenig punt van overleg voor landbouwza ken is erkend. ZOO GAAT HET de goede ricjTting uit. En nu de middenstand. Hij heeft in d'en oorlog kennis ge maakt met de bedrijfsorganisaties vau Woltersom die, eigenlijk toch op Duitsch initiatief, gesticht zijn voor de regeling van de economische aan gelegenheden van den middenstand o.a. maar die overigens in goed- Nedërlandsche handen waren. De structuur van< die organen deugde echter niet. Zij voldeed niet aan de eischen, die de vrije organisaties daaraan konden stellen op grond van d'e leer der gezonde ordening door bedrijfsgenooten. Deze organen wa ren opgelegd en werden met gevormd door en uit de bonden. Bovendien was de inrichting min of meer Dultsch-georiënteerd, o.a. door het leidersbeginsel in het bestuur, dat zeker niet democratisch wa3 ingesteld De Regeering heeft thans beslist, dat een en ander gereorganiseerd zal worden. Maar de grondfout wordt niet weggenomen, de opbouw van de organisaties schijnt niet te zullen ge schieden volgens het organische be ginsel, dat reeds aardig burgerrecht gekregen had in het sociale leven. Nu moeten wij de zaken niet op hur; kop zetten. Wij moeten niet gaan zeg gen, de Regiering schijnt bij den (her) opbouw van die bedrijfsorga nen voor den kleinhandel e.ü'. geen gebruik te willen maken van de vrije bonden, dusdie bonden zijn met meer noodig. Integendeel, waar de gezonde gang van zaken is, dat die bonden bestaan en een functie uit oefenen bij den opbouw van die or ganen, moét er zoo hard mogelijk ge werkt worden, om die standsorgani saties zoo sterk mogelijk te maken, opdat invloed' kan worden uitge oefend', d'e zaken weer in het goede spoor te brengen. DAN HEBBEN die standsorganisa ties weer een taak, om die be drijfsorganen, straks met veror denende bevoegdheid' tot stand te helpen brengen. Zij hebben een taak, om de bestuursleden te kiezen, die in die organen de leiding zullen nemen. Er.' als dan die bedrijfsorganen, neem aan ook weer met verordenende be voegdheid', ontvangen uit onbesmeur. d'e handen, tot stand gekomen zijn, hebben de vrije standsorganisaties dan nog een taak? Zeer zeker. Ten eerste zljrj die be drijfsorganen er nog niet en ook staat het helaas nog niet vast, dat zij op de juiste wijze tot stand' zullen komen. Indien die totstandkoming niet op d'e Juiste wijze geschiedt, zullen de vrije organisaties een ba- langrijke corrigeerende taak heb ben. Maar zelfs al komen die be drijfsorganen wel tot stand! op da goede manier, met alle erkenning' van de vrije vereenigingen, dan nog houden die een taak, d'ie haar be staan onmisbaar maakt. Ten eerste zullen die vrije bonden dan moeten werken als verkiezings organen voor de nieuwe lichamen, ten tweede houden zij een taak voor het aangeven van de algemeene rich ting op sociaal en economisch gebied, waarin de stem en d'e invloed van VAN OFFICIEELE ZIJDE wordt bekendgemaakt, dat een 'Australische strijdmacht onder luit.-kolonel T. W." R. Cotton, op 16 October West- Borneo heeft bezet en daar in een dagorder de Ned.-In- dische wetgeveing heeft her ingevoerd. De Australiërs opereerden samen met verte genwoordigers van de NIOA en een contingent gekleurde Nederlandsche troepen onder Nederlandsche officieren. Tijdens de bezetting heerschte er een erge Japansche terreur. Tweeduizend burgers werden vermoord. Chineezen en Indiërs, meestal Dajaks, organiseerden guerillatroepen in de bergen en belaagden de Japs met zelfge maakte vuurwapens en vergiftig de pijlen. Leden van de plaatse lijke zelfstandigheidsbeweging hadden een vreedzame demon stratie gehouden tegen terugkeer van het Nederlandsche bewind. SOEKARNO WEER IN BATAVIA Reuter meldt, dat Soekarno te Batavia is teruggekeerd en dat er meer geallieerde troe pen aan land zjjn gegaan te Semarang. Soekarno is tien dagen van het tooneel ver dwenen geweest. Hij ver klaarde: „Ik ben er geduren de mijn tocht door West-Java in geslaagd het extremisme te beteugelen". De minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft tegenover een correspon dent van de „Times" verklaard, dat er eenige misvattingen opge helderd moeten worden. „Wij zijn het aan onze reputatie als ver standige natie verplicht, het dui delijk te maken, dat geen aan dringen van buitenaf noodig was Op 22 October is, voor het eerst in de geschiedenis van den P.T.T. dienst, de radiotelefoondienst met Paramaribo (Suriname) officieel geopend. Gesprekken werden ge voerd tusschen minister Logeman en gouverneur Brons en tusschen den heer Neher, directeur-gene raal der P.T.T. en den heer Uffe- lie, hoofd van den P.T.T.dienst te Suriname. Bij de staking onder de arbeid'er3, die te werk gesteld' zijn bij de ver schillende cultuur-technische werken van den „Dienst uitvoering werken" omgeving' van Amsterdam, uitgebro ken als gevolg van de invoering van tarief loon, zijn nu reedsr 1600 tot 1800 personen betrokken. Vertrouwensmannen van d'e arbei ders hebben thans een bespreking met minister Drees over deze kwes tie. Als gevolg' van het conflict ligt het werk stil in het boschplan te Half weg, Castricum, Uitgeesterbroek; lil de Sloterdijkermeerpolder en te Weesperkarspel. georganiseerde levensbeschouwing zal moeten worden gehoord'. Ten derde blijft er het groote en breede terrein van het godsdienstig-zedëlijk en cultureele leven, waarop die bon den en vereenigingen werk te over hebben speciaal In een tijd als c'eze, zij hebben zich, als regel, in te laten met de belangen van het onderwijs en zij hebben nu meer dan ooit, een taak als hulptroepen van het op nieuw gestarte werk van de Katho lieke Actie. Toen dit instituut on langs de stormklok luidde', is bijzon der den nadruk erop gelegd, dat voor de volvoering van het jaarprogram van de geestelijke heropstanaing van Nederland', een gToote en belangrijke taak zou zijn weggelegd voor de so ciale oranisaties, zonder wier mede werking deze groote campagTi© hal verwege zou blijven steken. Ook dus, als d'e bedrijfsorganen, met verordenende bevoegdheid, voor den middenstand tot stand.' komen, dan blijven voor dezen stand eigen sociale organisaties op algemeen be roeps en op speciaal vakgebied on voorwaardelijk eisch, in oe feitelijke omstandigheden, en verhoudingen, zooals die in ons land zijn! om ens de'wijsheid te doen in zien onze plannen kenbaar te maken aan alle goedwillende In donesiërs. die toch meer dan drie jaar van de rest van de wereld afgesloten zijn geweest De Ne derlandsche autoriteiten ter plaat se hebben hun instructies ontvan gen om van den beginne in de zen geest te handelen. Tusschen hen en de Nederlandsche regee- ring bestaat niet, noch heeft ooit bestaan eenig verschil in ge zichtspunt, welke conclusies er ook in het tegendeel getrokken mogen zijn." De situatie te Tjeribon is, naar officieel verklaard wordt, slecht, terwijl het in Bandoeng en Sema rang rustig is. Duizend ontwa pende Japanners van de marine zullen van Ambarawa naar Bata via worden gebracht om in de haven te werken. De landingen van geallieerde troepen te Soe rabaja zijn uitgesteld tot den 25en October. Men verwacht, dat na een be spreking, die gehouden zal wor den tusschen de leiders van de Chileensche vakvereenigings-fe- deratie en de ministers van bin- nenlandsche zaken en arbeid, een algemeene staking zal uitbreken. In de Schwager kolenmijnen heb ben 4000 mijnwerkers het werk neergelegd. Dit ls een sympathie staking met die in de kopermij nen te Chuquicamata (provincie Antofagasta), waar 7500 man het werk hebben neergelegd. Te Hamburg is het eerste proces begonnen tegen Duitsche duikboot bemanningen die hulpelooze schipbreukelingen mitrailleerden bl voile zee. Zij zullen voor deze oorlogsmisdaden hun verdiende straf niet ontloopen. V.I.n.r. U-boot Kapt. H, Eek, W. Weis-Penning en U-boot Kapt. H. R. Lenz. De grootste bok van Nederland, de „Heracles", welke een capaci teit heeft van 250 ton, is in Duischland vrijwel onbeschadigd teruggevonden en al naar Delf zijl getransporteerd. Binnenkort wordt deze bok, die eigendom is van ICraayeveld's Transport Mij. N.V., naar Rotterdam terug ge sleept. In een zitting van het Ameri- kaansche Congres heeft president Truman gisteren in een persoon lijke boodschap er op aangedron gen. dat in de Vereenigde Staten voor iederen Amerikaan een jaar militaire training verplichtend zal worden gesteld, voordat de twintigjarige leeftijd wordt ba- reikt. Deze oefening moet bij jongemannen beginnen, wanneer ze achttien jaar zijn en van de middelbare school komen. „Ons streven om sterk te blijven weerspiegelt geen ge brek aan vertrouwen in de Vereenigde Volkeren", voeg de hij er aan toe. „Slechts door kracht ten toon te sprei den kunnen wil een mogeltj- ken aanvaller in de toekomst er van doordringen, dat wij geen bedreiging van vrede of vrijheid zullen toestaan Bij eiken toekomstigen oorlog zou het hart van de Vereenigde Staten het eerste doelwit voor den vijand zijn." De president wees op het be lang van het voortschrijden der wetenschap, maar ,zei hij: „de atoombom is van weinig waarde zonder bijpassende lucht- en zee macht". „De ruggegraat van onze mili taire macht moet de geoefende burger zijn, die in de eerste en voornaamste plaats burger is en slechts in tijden van gevaar sol daat en zeeman wordt en dan nog alleen, indien het congres dit noodig acht." l/OLGENS het Noorsche blad „Aftenposten" zou Vidkun Quisling, die wegens hoogverraad ter dood veroor deeld werd, in het fort Akers- hus aan de haven to Oslo geëxecuteerd zijn. Over dit bericht is nog geen offlcieele bevestiging ontvangen. DINNENKORT zullen tabaks- D kaarten, versnaperingskaarten en gecombineerde tabaks- en ver snaperingskaarten worden uit gereikt. Het ligt in de bedoeling met ingang van 25 November a.s. op deze kaarten de volgende rantsoenen ter beschikking te stellen. Op de tabakskaarten twee rantsoenen tabaksartikelen per week; op de versnaperingskaart 100 gram chocolade of suikerwerk per week; op de gecombineerde tabaks- en versnaperingenkaart één rantsoen tabaksartikelen èn 50 gram chocolade of suikerwerk per week. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat deze hoeveel heden alleen dan, verstrekt kun nen worden, wanneer de voor- raadpositie van de verschillende artikelen dit toelaat, terwijl ook tijdelijke afwijkingen daardoor noodzakelijk gemaakt kunnen worden. De nieuwe kaarten zul len op onderstaande wijze wor den uitgereikt: Mannelijke per sonen, geboren in 1927 of vroeger kunnen naar keuze een tabaks- kaart, een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart ontvan gen; vrouwelijke personen, ge boren in 1927 of vroeger komen in aanmerking voor naar keuze een versnaperingenkaart of een 'gecombineerde kaart; kinderen, geboren in 1928 of later kunnen alleen een versnaperingenkaart ontvangen. Naar wij uit goede bron verne men zal Baron van Tuyll van Se- rooskerken op Zaterdag 3 Nov. a.s. in gezelschap van een secreta resse naar Neurenberg vertrek ken, ln verband met het proces tegen de oorlogsmisdadigers waarbij, zooals wJJ wéten ook Seyss-Inquart is betrokken. De Engelsche Minister van Staat, Philip Noel Baker, beeft onver wacht besloten van Quebec naar Washington te gaan, om daar, naar men verwacht, een onder houd te hebben met den Amerl- kaanschen minister van Buiten landsche Zaken Byrnes, een en ander als gevolg van bezorgdheid voor de toekomst der organisatie van de Vereenigde Voikeren, me de in verband met de houding der Sovjet-Unie tegenover de in ternationale samenwerking. In Frankrijk wordt de vorming van een kabinet, gebaseerd op de drie grootste partijen, met zeven mi nisters, elk voor communisten, socialisten en katholieken, het meest waarschijnlijk geacht De vier voornaamste Hongaarsche partijen (kleine bezitters sociaal democraten, communisten en na tionale boerenpartij) hebben de oprichting van een „nationaal on afhankelijk front" aangekondigd met de bedoeling, dat ook na de verkiezingen de dan te vormen regeering een coalitieregeering van deze vier partijen zal blijven. De roode troepen hebben thans alle spoorwegen in Hongarije aan den Staat teruggegeven. Het persbureau Tass noemt het be richt over grootscheepsche ma noeuvres langs de Bulgaarsch- Turksche grens een bedenksel zonder eenlgen grond. Tenein de meer profijt te trekken van de exploitatie door buitenland sche petroleummaatschappijen is de nieuwe Junta in Venezuela met vertegenwoordigers der maat schappijen in verbinding getre den. Dr. ir. A. F. Philips, leider van de Philipsfabrieken zal zich eind dezer week inschepen voor de terugreis van Amerika naar het vaderland. In Duitschland heeft Dinsdag nabij Kassei een botsing plaats gehad tusschen twen treinen, waarbij veie menschen om het leven zijn gekomen. Z. K. H. PRINS BERNRARD Naar wl) vernemen, ia de ge zondheidstoestand van Z. IC. H. Prina Bernhard, die lijdende was aan longontsteking, thans zeer bevredigend. Z. R, H. zal nog «enige dagen z(jn kamérs moeten houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1