KENTERING IN INDIE? Maatregelen inzake politieke gevangenen EEN GROOT GELEERDE HERDACHT Rouwzitting en begrafenis Regeering blijft bezorgd De verdediger van Mussert overleden BON VOOR SCHOENREPARATIES Het knellende boord (2actlsle nieuws Amerikaansche soldaten naar hun vaderland POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK Uit etqen land kJ I C I I \JJ DONDERDAG 25 OCTOBER 1945 1^1 I [J ff 419 JAARGANG NUMMER 18765 NOORDHOLLANDSCH !P" Draafsingel 59 Telefoon 4712 JÜ. JÊ*% 9 A j^S|k DEN HELDER Builen Go J b 'i ntrgens aeiltg (Vandal) I JH MjL Èf I ILb I JB Telefoon ^38^ 69 §Mr #fk &m3 lUF SCHAGEN Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per lewartaw ®aB® Molenstraat 52 Telefoon 459 rant-kolonel J. A. Mellsop opzienba rende onthullingen over de toestan - Üen daar. De gevangenis staat onder bewaking van Nederlandsche oud- krijgsgevangenen, die ond'er bevel staan van d'e Nica. Het rapport gaat ook in op de toestanden in de ge vangenis van* Buitenzorg. Volgens de Reutel-correspondent te Batavia is het geheele Nica-perso- neel dat over de gevangenis van Ba tavia gaat, in hun functies geschorst. Naar wij van de zftde van het Bijzonder Gerechtshof vernemen, is de verdediger van Mussert, mr. J. H. Rolan- dus Hagedoorn, gister, Woens dagnacht, overleden. Het is zeer waarschijnlijk, dat het proces tegen ir. Mussert hier door vertraging zal ondervin den. NAAR WU REEDS in een deel van onze oplage meldden, bestaat er een toenemende neiging onder dc „republikeinen1* om in bespreking te treden, bij voorkeur met een internationaal lichaam, hetzij dat de „Indonesische Republiek in dit lichaam vertegenwoor digd is of niet maar "zoo noodig direct met de betrokken partijen of partij". Aldus kan de huidige gemoedsgesteldheid in de leidende kringen der Indonesische „republikeinen" *t best worden samengevat. Deze stemming valt bijzonder op onder de meer prominente leden van het „Werk-comité" van het Cen traal Nationaal Comité". Een der le den van dit werkcomité verklaarde: „Het werkcomité bied't meer dyna mische kracht dan het kabinet. Zoo het eenige tendenz heeft, dan is het minder extremistisch". Voor hen is ook de positie van Soekarno een zeer moeilijk vraag- stuk. Zij zien, dat Soekarno als re denaar en demagoog bij het volk geen geringen invloed! heeft, doch anderzijds beseffen zij, dat hij om verschillende welbekende redenen niet aanvaardbaar ls als spil waar alles om draait op de mogelijkerwijs aanstaande besprekingen. Vermoede, lijk is met het oog hierop Moham med' Hatta twee dagen geleden uit Batavia vertrokken om met Soekar no te spreken. Men kan niet ontkomen, aldus Ro bert Kiek van het A.N.P.-Aneta, aan een indruk, dat onbaatzuchtige na tionalisten meer en meer verlangen naar een spoëdige oplossing'. Zij zou den wellicht zelfs zoo ver gaan, dat zij den republikelnschen regeerings- vorm vaarwel zouden zeggen wan neer-aan hun eischen om zelfbestuur tegemoet gekomen zou word'en. Soekarno met de Britten in gesprek Soekarno deelde mee, dat hij en Ratta en vijftien andere prominente republikeinen Informeel met den vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken M. R. Denning hebben gesproken. Soekarno herhaalde dat zijn afwe zigheid uit Batavia had' gediend om de extremisten ond'er zijn volgelin gen bijeen te roepen, hoofdzakelijk zijn dit de Mohammedaansche lei ders. Naar aanleidihg van het be richt uit Batavia van Robert Kiek verkreeg het A.N.P. van regee- ringszijde de volgende commen taar: Wij hebben geen enkele re den om aan te nemen dat onze bondgenooten iets te kort zouden doen aan onze door hen erkende souvereinijtelt. De nationalisten zullen tenslotte alleen met ons kunnen spreken op den voet zoo als de Minister van Ovetzeesche Gebiedsdeelen, prof. J. H. A. Lo- gemann in de Kamer lieeft uit eengezet. Wij blijven daartoe ten volle bereid maar zien ook met zorg de toenemende anarchie op Java aan. De geallieerde troepen, die kortge leden Bandoeng hebben bezet, heb ben nu ook het radiostation overge nomen, dat tbordien door d'e natio nalisten wet-d gebruikt. Deze zend- installatie is de krachtigste var.' ge heel Nederlandsch-Indië. Verschrikkelijke toestanden in de gevangenissen In een rapport over d'e gevangenis van Batavia, doet d'e Britsche luite- Het Cenctraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon ,01 leder" d'er lederkaart is aangewezen voor het d'oen repareeren van schoenen met een hoeveelheid leder van 25 gram. Men dient dezen bon eerst bij den scboenhersteller af te geven wan neer d'eze in staat is d'e reparatie binnen circa 14 dagen te verrichten. Bon „01 leder" blijft geldig en kan tezamen met de reeds aangewezen bonnen en met later nog aan te wij zen bonnen worden gebruikt. Cor respondentie over deze regeling'moot gericht worden aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amster dam of aan de vakgroep. K heb mijn boord altijd als een pijnlijke omknelling gevoeld, maar omdat ik nu eenmaal voor beschaafd wilde doorgaan durfde ik niet zonder door het leven te gaan. Zelfs niet, toen het een knellend probleem werd om zijn boorden gewasschen te krijgen. Maar mijn slappe boordje werd alleen reeds stijf van schrik, toen de drager een bericht uit Londen kreeg, waarin vermeld werd, dat in Buenos Aires boorden en das sen beschouwd werden als sym bool van kapitalistische onder drukking. Toen n.l. mannen met een boordje de arbeiderswijken betraden, werden zij genoodzaakt boord en das af te doen. In som mige gevallen werden zij hun met geweld ontrukt en later terugge geven. Wat een boordje al niet op ztyn geweten kan hebben. rVEZER DAGEN is het Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij een directoraat-generaal voor de bijzondere berechting wordt ingesteld. Tevens is te verwachten een besluit tot vaststelling van het Besluit Politieke Delinquenten 1945, waarvan de bedoelnig is, degenen, die blijken onschuldig gevangen te zitten of zich te heb ben schuldig gemaakt aan lichte vergrijpen, zoo spoedig mogelijk vry te laten volgens bepaalde normen. Naast de onlangs opgerichte Stichting Toezicht Politieke De linquenten. gesubsidieerd door het Rijk, komt er een vereeniging tot steun dezer stichting. Beide lichamen zijn ontsproten uit het particulier initiatief. Genoemde stichting nu heeft als doelstelling het bevorderen van de terugscha keling der in vrijheid gestelde po litieke gevangenen in de vrije maatschappij. Over de in aanmer king komende personen kan een rapport worden opgemaakt, waar na de procureurs-fiscaal in de Verschillende ressorten beslissen over de vrijlating. De Stichting stelt zich ook voor, doorgangskampen op te richten, waar de vrijgelatenen eerst wor den ondergebracht. Sommige vroegere werkverschaffingskam pen worden hiervoor in gebruik gesteld en deze zijn alle min of meer in de nabijheid van werk- H.IK.H. Prinses Juiicma tijdens hoor bezoek oan Tiel H.K.H. Prinses Juliana bezocht als Presidente van Nederlands Volks herstel de geteisterde dorpen in de Betuwe en stelde zich tevens op de hoogte van den wederopbouw. objecten gelegen. De werkers in het kamp bekostigen zoodoende hun levensonderhoud, zoodat deze kampen het rijk geen geld kosten. Gaan dan na den kamptijd (voor sommigen zal die enkele dagen, voor anderen maanden duren) de ex-gevangenen huns weegs, dan kunnen zij nog gedu rende zes jaren onder toezicht gesteld worden. Het ligt in de be doeling een raad van bijstand in het leven te roepen, welke zal bestaan uit vooraanstaande Ne derlanders. die bereid zijn, het werk "der stichting te steunen. OOK BRAZILIË IN DEN MAALSTROOM DE POLlflEKE CRISIS in Bra zilië, die reeds negen maan den duurt, is nog steeds niet op gelost. De publieke opinie is over drie groote groepen verdeeld, na melijk over de Nationaal Demo cratische Unie, die den generaal der luchtstrijdkrachten, Éduardo Gomes, tot president wenscht; voorts de Sociaal Democratische Partij, welke die functie bezet wil zien door generaal Enrico Dutra; dan zijn er de „Wij Willen", het geen beteekent „Wij willen Var gas aan de macht laten'.. De of- ficieele bladen en die der Unio nisten beschuldigen elkaar, dat zij voorbereidingen treffen, om naar de macht te grijpen. Beiden beweren, dat zij de verkiezingen van 2 December zullen winnen. Vargas wordt gesteund door de communisten. Deze zeggen, dat zij de regeering zullen verdedigen tegen iedere revolutionaire po ging. v De commissie voor het Verre Oosten Te Washington is medegedeeld, dat de Nederlandsche ambassa deur in de Vereenigde Staten, dr. A. Loudon, zal optreden als ver tegenwoordiger van Nederland bij de geallieerde adviescommissie voor het Verre Oosten, welke op 30 October a.s. aldaar zal bijeen komen. De Russische maarschalk Zjoekof heeft aan de besturen van de bondsstaten en de provincies be voegdheid verleend om wetten en decreten uit te vaardigen. De veldmaarschalk August von Mac- kensen, de 96-jarige „vader van het Duitsche leger" is zeer ern stig ziek. Koning Victor Em manuel van Italië zal zich dezen winter naar Egypte begeven, waar hij zich eventueel zal vestigen. Generaal Mac Arthur heeft dc Japansche regeering bevel gege ven alle diplomatieke en consu laire archieven over de geheele wereld aan de geallieerden over te dragen. Woensdagavond om streeks kwart voor eö is°de or- Da meeste Amerikaansche militai ren zullen binnen drie maanden naar huis teruggekeerd zijn. In Mei 1946 zullen ln het geheel 6 millioen man uit overzeesche landen weer thuis gekomen zijn, aldus verklaar de vice-admiraal Emory S. Land, het hoofd van de scheepvaartsadinini- stratle. In te d'rie en een halve maand tusschen V-day en den lsten. September zijn meer dan 830.000 man van Europa r.aar de Veroenlgc'e Sta ten teruggebracht. ganlsatie der Vereenigde Volke ren officieel haar bestaan begon nen, toen de minister van bui tenlandsche zaken James F. Byr nes het protocol van ontvangst der ratificaties van 29 landen tee- kende. van Pater van Ginneken ciale psychologische werkzaam heden en. naast dit alles nog zijn taalstudie, die hem, na een staal van antipapisme van den Am- sterdamschen gemeenteraad, op den hoogleeraarsstoel te Nijme gen bracht. Met veel verve en tal van scherpe voorbeelden be schouwde prof. Brom Van Gin- nekens persoon, Brabant's uit bundig, zonder rem of critiek op eigen snel wisselende meeningen. De begrafenis Woensdagochtend is het stoffelijk overschot van prof. dr. Jac. van. Gin. neken begraven. Na de lauden, ge zongen* door een schola cantorum uit de studenten, werd in de Sint Jozef kerk d'e plechtige uitvaartdienst ge houden. De kerk was geheel bezet met belangstellenden, waaronder dr. Teulings, deken dér stad', vertegen woordigers van de Sint Radboud- stichting, het Curatorium van d'e universiteit, het corps professoren, studenten en oud'-studenten. Verder werden opgemerkt deputaties van de Kruisvaarders van Sint Jan, van de Vrouwen van Nazareth en andere religieuze verenigingen en instellin gen. Ook vele sociale en wetenschap pelijke vereenigingen hadden afge vaardigden gezonden. De plechtige Requiemmis werd' opgedragen door Pater Kerremans S.J., Provinciaal van de Jezuïeten, geassisteerd door Pater J. Bak S.J. als diaken* en Pa ter Smits van Waesberghe S.J. als subdiaken. Aan de zijaltaren werden H.KJ. Missen opgedragen door prof. dr. Pompe O.F.M. en door prof. J. Ros S.J. Gezangen werden uitgevoerd door de schola cantorum der studenten, terwijl de liturgische gezangen door alle geloovigen werden meegezongen. De lijkbaar was bedekt met een gla zen plaat, waarop kelk en stool en het Ridderkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw lagen. De absoute werd verricht door Pater K'erremans S.J. Na de plechtige Uit vaartdienst werd het stoffelijk over schot van den grooten geleerde over gebracht naar Marlendaal, het kloos ter d'er Jezuïeten, waar het werd bijgezet in he.t priestergraf. IN EEN ROUWZITTING van de R. K. Universiteit heeft prof. dr. G. Brom over de figuur van den verscheiden hoogleeraar Jac. van Ginneken gesproken. Wijzen de op zijn veelzijdige werkzaam heden, waarin zijn geest zich in alle richtingen kon ontplooien, ging spreker na, welke stichtin gen aan Van Ginneken te danken zijn. Hij beschreef Van Ginneken als bekeerder en zijn conferenties voor andersdenkenden, zijn so- Nu de Mouvement Republicain Populaire zich ten gunste van het programma van den Nationalen Verzetsraad heeft uitgesproken, zijn, volgens Reuters correspon dent te Parijs, de kansen op de totstandkoming van een coalitie kabinet, gevormd door de drie grootste partijen, gestegen. Ter wijl de socialistische „Populaire" overeenstemming met de M.R.P. zeer goed mogelijk acht, blijft de communistische „Humanité" deze partij echter nog beschouwen als ,een bolwerk van de reactie". De beslissing over een regeering, ge vormd door de drie partijen, ligt dus in handen van de communis ten. Daar echter aangenomen wordt, dat generaal de Gaulle da vorming van een regeering uit de drie groote partijen als een poli tieke noodzakelijkheid beschouwt, terwijl de communisten gaarne willen deelnemen aan de nieuwe regeering, worden in Parijs de vooruitzichten voor een uiteinde lijke overeenstemming tusschen de M.R.P. en de communistische partij gunstig beoordeeld. Bij het aanbrengen van een radio-antenne zijn de 66 jarige D. E. H. V. en zijn 22 jarige zoon P. J. V. van het dak van hun' woning aan de Zaagmolenstraat gevallen en vrjjwel on- midd'ellijk Merna over leden. B. en W. van Waalwijk hebben den gemeenteraad voorge steld een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor het plan van een nieuwe haven, teneinde Waalwijk een directe en rechtstreek- sche verbinding te ge ven met het open wa ter, in dit geval d'e Bergsche Maas. Op Haarlem, oud-voorzitter en eere-voorzitter van. d'e vereeniging ,Onze Vloot". In de Am- sterdamsche haven zijn aangekomen een sterke zeesleepboot en twee wraklichterschepen van de Engelsche marine, om het schip van 8000 ton. dat de Duitschers in September 1944 ln het Noordzeekanaal, aan do overzijde van de Hera- brug, tot zinken brach ten, te lichten. Binnen kort worden nog vier licliterschepen verwacht Blijkens een artikel in de „New York Times" wordt te Londen steeds' meer Ingezien, dat de crisis op Java een keerpunt beteekent zeer bloemrijke wijze in de betrekkingen tus- zal onze regeering a'en dank van Nederland vertolken voor onze be vrijding door he$ Ca- nadeesche leger door den aanplant van 100.000 tulpenbollen rondom de Cenotaaf op schen Engeland en de thans politiek ontwaak te volken van Azië. Aan de Chineesche kust George persoonlijk ont vangen éh in dank aan vaard. De resultaten van een algemeen® volkstelling zullen ver moedelijk uitwijzen, dat da bevolking van Tur kije 19 millioen zielen telt, hetgeen 1 millioen meer zou zijn dan in 1940. Minister Attlee heeft in het Lagerhui* valt een herleving waar medegedeeld, dat onge te nemen van de zee- rooverij. De beruch te geheimzinnige orga- het Dominionplein te nisatie „Ku-Klux-Klan" Montreal. Volgens bij ls eensklaps in den de familie ontvangen staat Georgia herleefd', bericht, is op 82-jarlgen waar zij reeds 20.000 leeftijd' in het kamp Ambarawa overleden, de heer H. M, van Bem- melen, geboortig uit leden zou tellen, Churchill heeflfe enkele militaire onderschei dingen van koning veer 250.000 brurgera in Duitschland gedood zijn door luchtbombarde menten tusschen Octo ber 1940 en Januari 1945 tusschen 1 Februari 1943 en 8 Mei 1945 zijn nog 100.000 gedood, het aantal gewonden in d® eerstgenoemd^ perlod'é bedroeg orgty, 430.000.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1