Het maatschappelijk Koning schap van Christus Katholieke jonge arbeiders bij den wederopbouw STEMMEN Nieuw NoordHollandscH Dagblad RADIOPROGRAMMA „DISTANCIEEREN" SCHIPHOL- BATAVIA door de lucht om ons heen Kekkei tyke, kaiendek <Stad en (Dmtreh RONDOM EEN ARRESTATIE Literaire avond f2aalste nteuws Zaterdag 27 October 1945 BIJ ALLE TASTEN en zoeken over heel de wereld naar een nieuwe politieke en maatschap pelijke constellatie, is onwrikbaar het Koningschap van Christus blijven bestaan. Wel getuigde Christus Zelf, dat Zijn Rijk niet van deze aarde is, een uitspraak, waarvan wereldlijke machtsheb bers maar al te gaarne misbruik maken, doch dit sluit geenszins uit, dat de gedachte hieraan reeds in de trouwens door God zelf geschapen wereld moet leven. Het Rijk van Christus hier op aarde moet gegrondvest zijn in de harten der menschen, van iedereen afzonderlijk, maar moet ook tot uiting komen bij het be palen van de lijnen, waarlangs men het streven van het alge meen menschelijk welzijn denkt ie richten. Vandaar onze idee over een Maatschappelijk Ko ningschap van Christus. Het is op zichzelf een ontroerende ge dachte te weten, dat wij men schen aan dit Koningschap deel kunnen hebben, doch vergeten wij niet dat het tevens een groo- te verantwoordelijkheid schept, die grooter is al naar de positie, die wij in de maatschappij inne men. CTp elk terrein des levens moeten wij dit Koningschap uit dragen, opdat zoodoende Chris tus over de heele wereld regeere. In den bangen tijd, waarin wij leven, al is dan na angstige ja ren de langverbeide vrede ver kregen, die echter door Z. H. den Paus zeer broos genoemd werd, is het van ontzaglijke waarde dat wij ons dit goed realiseeren. 't Gaat zoowel om geestelijke als tijdelijke waarden. Nog steeds wordt' een gigantische strijd ge voerd tusschen het Rijk van den Satan en het Rijk van Christus. De zedelijke normen worden hoe langer hoe meer los gelaten. De menschheid is veelal blind en ziet niet in, dat daarmee het menschelijk geluk verbrokkelt. Goede Christenmenschen dienen hier een ander leven tegenover te stellen. Dit vraagt van ons echter, dat wij niet alleen uiter lijk netjes leven, zooals het in de wandeling heet, maar heel ons doen en laten met een door Christus geïnspireerden geest doordrenken. Dit geldt in onze verhouding tot den evenmensch, bij het beoefenen van sociale rechtvaardigheid, met eerlijk te zijn in den handel, er geen dub bele moraal op na te houden, in de erkenning door den patroon van de menschelijke rechten van zijn arbeiders, in het op hun beurt nakomen van hun plich ten tegenover de onderneming. Eerst dan handelen wij waarlijk koninklijk. Bezinnen wij ons op deze gedachte en zoo zal op het eerste Feest van Christus Ko ningschap na den vrede, naast een innig dankgebed om hetgeen reeds verworven werd. eens zoo vurig de bede uit de Hymne op dezen dag klinken „O Christus, vredesvorst, onderwerp de oproe rige geesten en vereenig door Uw liefde de afgedwaalden in één schaapstal". I. A. Zondag 28 Oct. 1945 HILVERSUM I 301 m.: 8.30 Kapi tein Pater M. Goossens O.F.M.; 9.00 Nieuws; 10.30 Kerkdienst; 12.01 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 14.00 De Spoorwegen spreken; 14.30 Concert gebouworkest,' A'dam; 15.30 ,,Don Pasquale", opera in 3 bedr.; 16.31 Ziekenlof; 17.30 Muziek; 19.00 Nieuws 19.30 Argentljnsche klanken; 20.15 Loncënsche correspondent; 21.15 Ru- mor in de letterkunde; 21.30 Europa danst; 23.01 Nieuws; 23.15 Avond- wijding'. HILVERSUM II 415 m.8.01 Nieuws 10.30 Hoogmis' vanuit de Kathedrale kerk te Utrecht; 12.01 Nieuws; 12.20 Muziek; 15.00 Geestige voordrachten; 17.00 The-dansant; 17.30 Oome Kees je; 18.01 Nieuws; 19.30 Progr. v. d. B.S.; 20.00 Radio Philharm. orkest; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuws. Maandag 29 October 1945. HILVERSUM I. 301 M. 7.50 Ochtendwijding door kap. J. A. Snoeren; 8.01 Nieuws; 9.00 Radio baken; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek.. 11.45 Krijgsgevangenen in Indië; 12.01 Muziek; 13.00 Nieuws;; 13.20 Geva rieerd programma; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 15.30 Beroemde or kesten; 16.31 Na schooltijd; 16.45 Voor de kinderen; 17.00 Muziek; 18.20 Voor de rijpere jeugd; 19.00 Nieuws en re portage; 20.01 De Fox; 21.00 De ge allieerde officier; 21.15 Gevarieerde muziek; 23.01 Nieuws; 23.15 Avond- wijding. Den Helder een belangrijk centrum DE BEKENDE uitdrukking van het Duitsche weermachts- bericht! Maar wij waren er in ons land ook al, in goeden zin, mee vertrouwd. Distancieeren, afstand nemen, uit den weg gaan, terug trekken. Dat moet het con structieve deel van ons volk doen van het destructieve, die radicale elementen als communisten e.d., die een gevaar voor de vrijheid en de veiligheid van het land zijn. Gerard Knuvelder schreef ook in zijn elders aangehaald ar tikel in de Nieuwe Eeuw, tegen het „rood fascisme achter demo cratisch masker". Nu is het ty pisch. dat hij daarbij ook met welgevallen „Christofoor" aan haalt en dat de leider van dit Katholieke weekblad er geen been in ziet, juist in de door de communisten vertroebelde Indi sche kwestie bij de Regeering te petitionneeren met een radicale groep kranten, inclusief„De Waarheid". Van distancieeren ge sprokenverdient het geen aanbeveling, dat de Christofoor- kringen, die zoo moedig het com munistische gevaar signaleeren, daaruit consequenties trekken? Waarlijk, hier moet niet alleen gedistancieerd worden, maar ook moeten de geestelijke ..penetraties worden afgegrendeld". Onlangs is door tte ;Bisschoppelij- ke Hulpactie voor Oorlogsslachtof fers" en de „Katholieke Actie voor de Mannelijke Jeugti in het Bisdom Haarlem" opgericht de Mannelijke Hulpactie voor den Wederopbouw". Secretaris van oeze hulpactie is aalmoezenier J. van Dael. Direct na de bevrijding zijn talrijke katho lieke arbeiders naar die gebieden getrokken, waarvan de opbouw ter hand genomen werd. Hierdoor dreig den reeds spoedig toestanden te ont staan zooals die bestonden bij de tewerkgestelden in Duitschland, waar de arbeiders vrijwel geen ver zorging, vooral op geestelijk gebied, genoten. Dit is aanleiding geweest tot het formeeren van z.g. hulpcolonnes, bestaande uit groepen arbeiders, die tezamen werkzaam zijn aan den we deropbouw. Iedere colonne staat on der leiding van een commandant, die bijgestaan wordt door eenige as sistenten. De arbeiders wonen bij elkaar en zijn overdag werkzaam voor diverse firma's en particulie ren. De voornaamste taak van de hulpcolonnes is, deze arbeiders In hun vrijen tijo ,,op te vangen" en hun behalve lichamelijke verzorging ook geestelijke, cultureele en gods dienstige verzorging te geven, kort om den arbeiders een goed „nood- tehuis" te g^even. Zoo brengt men d'en arbeiders materialenkennis bij, geeft teekenles en tracht zelfs bij te dTagen tot herscholing van de ar beiders. In drie centra in Nederland zijn deze hulpcolonnes reeds werkzaam en wel in Den Helder, op Schouwen en in Venray, terwijl besprekingen gaande zijn voor de stichting van twee colonnes te Wouw en Renkum. Reeds 350 jong*e Katholieke arbei ders zijn op deze wijze voot den wederopbouw ingeschakeld' en hun aantal b»eidt zich gestadig uit. Gegadigden zijn er voldoende, doch zij zijn niet alle geschikt. Een groote behoefte bestaat n.l. aan ge schoolde bouwvakarbeiders. Een an dere moeilijkheid vormt het groote materialengebrek, een factor, die trouwens bij den geheelen wederop bouw een voorname rol speelt. Desondanks is er reeds goed werk verricht, vooral in Den Helder. De geest onder de jonge menschen is uitste kend en er wordt flink aan gepakt. Het is de bedoeling van de „Mannelijke Hulp actie", de colonne in Den Helder te gebruiken als „doorgangscentrum" voor de arbeiders. Zij blijven eenigen tijd In Den Helder waar hun arbeid beoordeeld wordt. Worden zij geschikt bevon den dan krijgen zij een on derscheiding, die op de over all genaaid mag worden en dus beschouwd mag worden als een soort „certificaat van bekwaamheid", waarna zij in een van de andere colonnes te werk worden gesteld. De leeftijd van de arbeiders ligt over het algemeen tusschen de 18 en 25 jaar. Zij houden zich uitsluitend' bezig met herstelwerkzaamheden, dus niet met nieuwbouw. De jongelui ontvangen hun loon niet geheel in handen, doch slechts een zeker percentage, terwijl het overblijvende deel bij den comman dant van de colonne blijft berusten, die het bij het vertrek van den jon gen arbeidex aan dezen meegeeft. POST GAAT MEE! OP 7 NOVEMBER a.s. zal van regeeringswege een proefvlucht naar Nederl. In dië worden uitgevoerd. Het toestel vertrekt dien dag van het vliegveld Schiphol en zal na 4of 5 dagen te Batavia landen. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned. Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten ge wone (niet aar.geteekende) brieven ën briefkaarten. Expres-bestelling is niet toegestaan. Het tarief voor dë verzending met deze vlucht bedraagt bij vooruitbetaling voor brieven 30 vent per 10 gram over restend' ge deelte van 10 gram en voor brief kaarten 20 cent voor elke kaart. De aandacht wordt erop gevestigd', dat alle met dit vliegtuig te vervoeren post te Batavia zal worden gelost en dat omtrent de wijze van doorzen ding var. poststukken voor verdere bestemmingen in Ned. Indië geen ge gevens voorhanden zijn, dit vervoer zal geheel afhankelijk zijn van de eventueele beschikbare vervoermid delen daar te lande. De adresseering d'er poststukken zal in Ned. Indië zooveel mogelijk in overeenstemming worden gebracht met het tegenwoor dig adres van de geadreseerden, in dien en voorzoover dit aldaar bekend is. Vermelding van naam en adres van den afzender op de stukken is noodzakelijk. Voor een vlotten gang van zaken ir.' den postdienst en om mogelijk teleurstelling te voorkomen, verdient het aanbeveling dat met het gereedmaken en verzenden van de correspondentie niet wordt gewacht tot kort voor den dag van vertrek van het vliegtuig, doch dat reeds nu zoo spoedig mogelijk d"e ter-post-be- zorging plaats vindt. ZONDAG 28, 23e Zondag na Pinksteren, hoogfeest van Onzen Heer Jezus Christus Koning. 2e gebed van den Zondag, eigen prefatie, laatste evangelie van den Zondag. MAANDAG 29. H.H. Apostelen Simon en Judas. DINSDAG 30. Mis van den 23en Zondag, 2e gebed A cunctis, 3e naar keuze. WOENSDAG 31. Vigilie van Allerheiligen, 2e gebed van den H. Geest, 3e voor Kerk of Paus. DONDERDAG 1 Nov. Hoog feest van Allerheiligen, Credo gedurende het Octaaf. VRIJDAG 2 Nov. Allerzielen. ZATERDAG. Octaaf van Aller heiligen, 2e gebed van den H. Geest, 3e voor Kerk of Paus. Het masker af! De communisten heb ben het masker afge worpen. constateert Ge rard' Knuvelder nog eens, in een fiksch ar tikel in de „Nieuwe Eeuw". Zij zijn niets veranderd, hebben zich niet tot waarachtige vaderlanders ontwik keld. In d'e correspon dentie en perspolemiek met de S.D.A.P. over de kwestie van samen werking, betoogt C.P.N., dat democratie voor haar is de dicta tuur van het proleta riaat! In de Indische kwestie staan ce com munisten ten volle ach ter den revolutionnair Soekarno; „door haar houding en woorden valt dë C.P.N. niet slechts de regeering aan, maar het Neder- landsche volk". Knu velder gispt de com munisten, die d'e mui tende benden toejui chen: „dit ongehinderd toejuichen van deze te gen ons Koninkrijk ge richte revolutie kan al leen in een waarlijk „democratisch land plaats vinden". Moet een dergelijke perti nent anti-Nederlandsche houding lijdelijk wor den geduld?, vraagt Knuvelder en; „is het verstandig beleid, uit democratische overwe gingen de grondslagen van ons Imperium te laten ondermijnen door lieden, die alleen ge dreven worden door re volutionnair sentimenJt, maar wie elk construc tief Iaat staan natio naal besef onbreekt?" En dan betoogt de schrijver dit: „De le den der C.P.N.die tij dens de bezetting be langrijk werk hebben gedaan, hebben dit naar thans blijkt niet ver richt uit nationale overwegingen, maar om part ij belangen te dienen, de belangen van een revolutior.naire partij, die de dictatuur van het proletariaat voorstaat". „Zorgwekkend" „Trouw": van toe nemende zorg over de ontwikkeling van de si tuatie in Indië ver vuld. Wij vréézen, schrijft het blad dat de Regeering bezig is, de opstand door concessies te liquideeren. Con cessies, die verder gaan dan het de Regeering vrij staat te doen. Con cessies, die practisch een structuurwijziging van het Koninkrijk der Nederlanden inhouden. Deze zijn echter een zaak van Grondwetswij ziging. Zij kunnen noch door de Regeering, noch door den Minister van Overzeesche gebieds- deelen, noch door den heer Van Mook op eigen houtje nader tot stand worden gebracht. Wij vréézen cat ronde tafel-conferentie en Staten Generaal straks voor voldongen feiten zullen staan. Het voort bestaan van het Ko ninkrijk der Nederlan den eischt een duidelijk en vastberaden optre den: tegenover de revo- lutïonnairen en tegen over onze bondgenoo- ten. De simpele burger In een „Verweer van een simpelen burger", schrijft mr. A. J. M. van Dal in het week blad ,",Je MaintiëndXai" eenïge harde waarheden over het feit, dat de simpele burger, die ten slotte toch den Staat vormt, door allerlei vriend jes-georganiseer en het groeiend getal functionarissen, vooral der facultatieve functi onarissen op den ach tergrond raakt: ,\Als 't noocig is maar niet mogelijk was, een auto te rijden tot opbouw van een fabriek, of m bedrijfstelling van een onderneming, als het noodig, maar niet mo gelijk was een buiten- landsche reis te maken tot hernieuwing var- het contact met zake lijke relaties, dan moest men wel probeeren die auto te rijden als hulp koerier van het Roode Kruis, als inkooper van het Militair Gezag, als adviseur van een De partement, als be stuurslid' van Volksher stel, alsoch,' u weet het zelf allemaal wel, can moest men soms wel trachten die bui- tenlandsche reis te ma ken in een militaire of regeeringsfunctie. Zoo zijn er honderden, mis schien wel duizenden vlaggen gecreëerd, die dë lading niet dekten, schoon-klinkende uit hangborden van sociaal belar.g of vaderlandsche plicht.. Wordt hieraan niet op tijd paal en perk gesteld, herstellen wij niet de waarachtig heid in het openbare verkeer, dan zal het slot zijn, dat de simpele burger verdwijnt, ter wijl het juist zoo moet zijn, dat van alle staats- «treven ;;de simpele burger uitgangspunt is en doel!" In verband met het feit dat eenige weken geleden de heer Butter, hoofddirecteur var.- het Dagblad van Noordholland werd gearresteerd, heben thans het weekblad Paraat en het dagblad Parool een artikel ge publiceerd'. Dit handelt over twee zaken. Ten eerste over het geval, dat een nazi-medewerker van dat blad, ce beruchte journalist Marinus, niet alleen weer vrij zou zijn maar zelfs een functie bij de geallieerden heeft vervulc'. Vermoedlijk is Marinus thans ondergedokenDit kan zeer zeker een blunder worden genoemd. Dergelijke individuen hooren in ons lane in deze omstandigheden niet op vrije voeten. Nu wordt het ten twee de, in de bedoelde artikelen voorge steld, alsof de heer Butter vast zit alleen in verband met de artikelen, die Marinus in het Dagblad heeft ge schreven en vooral in Parool wor den daar, tot onze verbazing, tame lijk opgewonden conclusies aan ver bonden. Wij hebben ons nu in ver band met een en ander tot de P.O.D. te Hoorn gewend', waar ons werd medegedeeld cat de arrestable van den heer Butter werd verricht in overleg met den advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Daar berusten op het oogenblik de stukken, op deze zaak betrekking hebbende en wanneer eerstdaags tot vervolging zal wor den overgegaan, zal wel blijken in hoeverre de heer B. schuldig is of niet. In elk geval zal dan wel blij ken dat de beschuldigingen op grond waarvan tot arrestatie werd' over gegaan, verder strekken can die, welke in de genoemde kranten-arti kelen werden opgesomd. Wij achten het onnuttig, ons in deze zaak ver der te mengen, stellen, nu ons daar naar van verschillende kanten werd gevraagd, alleen vast, dat het ver- eischte objectieve oordeel niet ge diend is met eenzijdige beschouwin gen, als waarvan Paraat en Parool blijk gaven. ALKMAAR Onder auspiciën van het Nieuw Noordbollandsch Dagblad" zal het schrijversechtpaar Anke Servaes en Rein Valkhoff, voor velen onzer le zers g*een onbekenden, op 5 Novem ber a.s. in de Van Teylingenzaal van Hotel Irene een literairen avond ge ven. Mevr. Anke Servaes zal daarbij op de van haar bekende navrante wij ze voorlezen uit haar laatste werk „oorlogskinderen", dat binnenkort uitgegeven wordt door de Holland'ia Drukkerij, Baarn. In de vijf bezettingsjaren heeft Anke Servaes' evenals haar echt genoot niets gepubliceerd, doch wel hebben zij in die jaren gewerkt. In het door haar voor te lezen proza roept zij herinneringen op aan het gebeuren in den bezettingstijd. Ook Rein Valkhoff heeft zich m zijn nieuwe poëzie laten inspireeren dcor dë geschiedenis van de vijf oorlogsjaren. In „Allerzielen" her- c'enkt hij de in het verzet gevallen helden, terwijl hij in het uitvoerige gedicht ;,In memoria aeterna" frag menten van het gebeuren der laatste vijf jaar d'e revue laat passeeren. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie te dit nummer. Het aantal entréebewijzen is be perkt; men wachte dus niet te lang, met zich aan ons bureau van kaar ten te voorzien. Truman heeft door middel van zijn gezant Harriman te Moskou een boodschap laten overhandi gen aan Stalin in diens vacantie- oord Sotsji in den Kaukasus. De Radiobelasting gaat 1 No vember in, voor alle luisteraars. Een bericht, dat er revolutie dreigt in Brazilië, werd een uur later tegengesproken. De in ternationale arbeidsconferentie te Parijs weigert vertegenwoordi gers van Argentinië toe te laten. Zwitserland onderzoekt de vraag, of het tot de Vereenigde Volkeren zal toetreden, waardoor de toestand van „permanente neutraliteit" voor Zwitserland zou eindigen. De Ministers Ringers en Drees hebben giste ren een bezoek gebracht aan Zeeuwsch Vlaanderen. De Britsche minister voor de voed selvoorziening acht de voedsel situatie in Europa over het alge meen niet gevaarlijk. De Cen trale Zuiveringsraad voor het bedrijfsleven is ingesteld onder voorzitterschap van oud-minister Donner. KONINGSWAKE door Aikmaarsche jeugd. Cfp den vooravond van het feest van Christus Koning zal de geheele katholieke jeugd van Alkmaar haar Koningswake hou den in eigen parochiekerk. Een dringend beroep wordt gedaan op alle katholieke jongemannen en meisjes boven de 18 jaren, om heden, Zaterdag, 10 uur 's avonds aanwezig te zijn in hun parochie kerk. HET WAKEND OOG DER POLITIE Rjjwieldieven ingesloten In het begin dezer week kwa men bij de politie in een half uur tijds twee aangiften van rij wieldiefstal binnen. Wel heel on gelukkig voor de daders daar van, werd gisteren onder Uitgeest een man gesignaleerd met een rijwiel, dat beantwoordde aan de beschrijving van een der gesto- lene. Hij werd aangehouden en viel al spoedig door de mand. Hij was juist van plan de fiets in Amsterdam aan den man te brengen. Thans kan de „zwijn tjesjager" in de cel over zijn daad nadenken. Zijn handlanger is later eveneens gearresteerd. „CAFé DE PARIS" Van een Franschen film ver wacht men over het algemeen bewegelijkheid en actie. Zooveel te meer is dit het geval, wanneer het gegeven zich afspeelt in een café in Parijs, waar de „haute chique" elkaar rendez-vous geeft. Immers, wat speelt zich in Frank rijk niet in het café af. Wanneer men dan bovendien nog weet, dat het hier een film der criminali teit betreft, kan men verwachten, dat de esprit parissien zich hier voor de volle 100 procent doet gel den. Die verwachting wordt in „Café de Paris" dan ook niet te leurgesteld, al is zelfs in een der- gelijken film twee moorden, van het „slechte" wel wat teveel. Tot het einde toe blijft men in onzekerheid omtrent den schul dige. En. waarom zouden wij in ons verslagje die spanning bre ken? Binnen- en buitenlandsch jour naal, met interessant nieuws van Japan en de herdenking van den luchtslag boven Engeland, bene vens een grappig teekenfilmpje, vullen dit programma. HARMONIE THEATER „AIR FORCE" In de Harmonie wordt deze week de film „Air Force" ver toond, een echte oorlogsfilm en zij die van spanning en sensatie houden, kunnen die hier volop beleven, Men maakt den tocht mee van den Amerikaanschen bommenwerper „Mary Ann", die onmiddellijk voor den verrader lijken Japanschen aanval op Pearl Harbour op een proef vlucht onderweg is naar Honolulu. Na vele avonturen en gevech ten, waarin de bommenwerper wordt gewikkeld gelukt het „na hevige gevechten in de Koraal zee, het vliegtuig zwaar geha vend, te doen neerdalen op een Australisch strand. Deze film werd gedraaid op verzoek van generaal Arnold, opperbevelhebber der Ameri- kaansche luchtmacht. Hij wensch- te dat niets verholen zou blijven v. d. verslagenheid, die heerschte op 7 December 1941, en de ge voelige verliezen, die de Ameri kanen moesten aanvaarden en blijven aanvaarden tot een begin kon worden gemaakt met de te rugbetaling. Vooraf gaat het Nederlandsche nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2