NIEUW „Geen haat en wraak jegens politieke gevangenen" EEN STERKE VLOOT VOOR DE WERELDVREDE MAANDAG 29 OCTOBER 1945 BUREAUX Een beroep van de Christelijke Kerken - Het probleem der vrijlating Opsporing van Marinus verzocht! Het gaat goed!! Goudsmokkelaars Gewone voetbalcompetitie (2aahte nieuws Vrijheid de eerste eisch NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18788 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buitan God Is 't nergens nattig (Vondst) Aionnemrntiprij» I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 DE CHRISTELIJKE KERKEN hebben gisteren een oproep ge daan tot het Nederlandsche volk, waarin herhaald is het vermaan van Mei j.I., „zich niet te laten overheerschen door gevoe lens van wraak en haat", hoezeer ook „het recht zyn loop moet hebben, de schade moet worden hersteld, en de misdadigers moeten worden gestraft". In onze kerken is die oproep gedaan in een gezamenlijk herderlijk schrijven van de Hoogwaardige Bisschoppen, waarvan verder is gezegd: „Wij doen een ernstig beroep op geeste lijkheid en geloovigen om U allen ervan te doordringen, dat het aanzien van ons volk staat of valt met de beantwoording van de vraag, of in Nederland wordt gehandeld naar recht of naar wraak en haat. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevan genen. Wij achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaar strijd tegen rechtsverkrachting en vjjf jaren Ijjden onder de gruwelijke methoden van het Duitsche barbarisme, deze booze geest vat op ons volk zou hebben gekregen." DAAROM STELLEN de Kerken zich achter de burgerlijke Overheid, wanneer deze, naari haar hooge heilige roeping het recht handhavend, onrecht en willekeur in de behandeling de zer gevangenen met kracht te gengaat zoo lezen wij verder. In den naam van God ontzeg gen de Kerken aan een ieder het recht om na de beslissing door den aangewezen instantie, in het bijzonder nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De Christelijke Kerken doen een beroep op het Nederlandsche volk, in zijn gedragingen ten op zichte van de politieke gevange nen en hun kinderen te tooncn,, dat het door den boozen Du;t- schen geest niet besmet is, maar dat het blijk wenscht te geven van het besef, dat ook bij strikte handhaving van het recht de christelijke barmhartigheid moet Worden betracht. Tenslotte doen de Kerken een beroep op alle betrokkenen, op- dat met een sterken wil in sa menwerking van Regeering en volk een zoodanige oplossing voor de berechtiging en de be handeling van de politieke ge vangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en menschen hierover niet hebben te schamen. IN VERBAND HIERMEDE herinne ren wij aan de afkondiging van het Besluit Politieke delinquenten 1945, dat in de afgeloopen week is afgekondigd' en d'at door minister Kolfschoten op 19 October voor de radio is afgekondigd. Dit besluit be oogt niet alleen het scheppen van waarborgen tegen ongemotiveerde arrestaties, maar ook; ,'het geven van een complex van regelen be treffende de invrijheid'sstelling na versnelde beoord'eeling van politieke verdachten." Wat d'e arrestatie betreft, zijn nieuwe bepalingen gemaakt, 'ter bescherming van de persoonlijke vrijheid." Ten aanzien van de in vrijheidstel ling geeft het -Besluit vier normen volg'ens welke de in bewaring ge stelde ir-r vrijheid gesteld! moeten worden, n.l.: 1. Als de grond', waarop het bevel tot bewaring werd' gegeven, niet of niet meer aanwezig is; 2. Als de schuld van zoodanlg'en aard is, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten; 3. Als redelijkerwijs moet worden aangenomen, dat bij veroordeeling door Bijzonder Gerechtshof of Tri bunaal betrokkene niet langer van zijn vrijheid zal worden beroofd dan voor den tijd, dien hij reeds in be waring heeft doorgebracht; 4. Als voortzetting van d'e bewa ring, gezien den lichamelijken of geestelijken toestand" van den betrok kene dan wel het belang zijner kin deren, zulks en dit niet te verge ten in verband met den ernst van de hem verweten feiten en gedra gingen, niet gerechtvaardigd' is. Niemand kan en zal betwisten, dat invrijheidstelling op een van deze vier gronden een eisch van elemen taire rechtvaardigheid' en van men- schelijkheid' is. In de kampen nu bevinden zich velen, die zich slechts aan betrekke lijk lichte politieke vergrijpen heb ben schuldig gemaakt. Dit wordt door niemand', ook niet den felsten vader- derlander betwist. Voor die lichte gevallen heeft de regeering gezocht en gevonden een weg, waarlangs snelle afdoening mo gelijk is; niec alleen, maar die tevens in alle opzichten bevrediging schenkt aan den algemeenen wensch, dat ook deze delinquenten hun. gerechte straf niet zullen ontloopen. De procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven krijgen de bevoegdheid niet alleen tot in vrijheidstelling, zij het ook met de beperkingen, zooals die zijn neergelged in de boven opgesom de normen, maar tevens tot het al of niet opleggen van voor waarden aan de in vrijheid ge stelden. Kort gezegd: de procu reurs-fiscaal kunnen hen, die in- vrijheid gesteld worden, buiten vervolging stellen en wel voor waardelijk of onvoorwaardlijk. Onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld1 worden uiteraard zij, die zon der schuld' worden bevonden, terwijl hiervoor ook in aanmerking kunnen komen, zij, ten aanzien van- wie kan worden aangenomen, c'at oplegging van een straf of maatregel in rede lijkheid niet gerechtvaardigd is. Alle overige werkelijk lichte ge vallen kunnen zoo minister Kolf schoten zeió'e irj zijn rede voor voorwaardelijke buiten vervplging stelling in aanmerking komen. MKun_ nen", opdat uit de bedoelingen der reg'eerlng niet andermaal onjuiste conclusies zouden worden getrokken (Vervolg pag. 2. Ie kolom) Het hoofd van den P.O.D. te Amsterdam, Kieine Gartman- plantsoen 4, gebouw Hirsch, ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van: Hendrik Joseph Johan Marinus geboren 21 Januari 1913 te Box meer, verblijfplaats onbekend, verdacht van majesteitsschennis en het publioeeren van natio- naal-socialistische artikelen in dagbladen, waaraan hij als re dacteur was verbonden. Vermoe delijk is hij lid van de N.S.B. en van de Germaansche S.S. ge weest. REFERENDUM IN SPANJE Volgens welingelichte Spaan- sche kringen in Parijs zou Fran co na overleg met Don Juan, be sloten hebben de volgende maand een referendum te hou den over een eventueelen terug keer van de monarchie in Span je. Aan de bevolking zou wor den gevraagd te stemmen voor behoud van het huidige regime of voor de monarchie. Genoem de kringen verwachten, dat in dat geval de bevolking zich voor den terugbeer van Don Juan zal uitspreken. LIET BESTUUR van de Vereeniging de Neder landsche- Dagbladpers 1945 deelt mede, dat overeenkom stig een besluit van den Pers- raad, de dagbladen met in gang van 1 November a.s. da gelijks met 4 pagina's zullen mogen verschijnen. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, Mr. N. J. G. Sikkel, eischte Vrijdag de doodstraf tegen het echtpaar Bakker-Kooiman uit Purmerend, dat in Augustus 1944 den S.D. namen had genoemd van enkele ingezetenen, waardoor een van deze personen,, de belastingambtenaar Koljjn, reeds een dag later door den „Nederlandschen" S.S. werd vermoord. Foto: A.B.C.—P. De Fransche politie is op het spoor gekomen van goudsmokkelarijwelke door een omvangrijke bende, operee- rend tusschen Frankrijk en Zwitser land, zou zijn bedreven. Reeas zijn vijf personen gearresteerd 'en een partij &'olig' tot een waarde van meer aan 45 duizend' pond sterling is in beslag genomen. Een van de gearres teerden is een zekere Andre Four- nier, een voormalig legerofficier die tijdens den oorlog was belast met heft uitoefenen van militaire con trole aan de FranschZwitsersche grens. Het bestuur van den Neder landschen Voetbalbond heeft be sloten een begin te maken met het spelen van een gewone com petitie. Op 15 Januari a.s. de kampioenen kunnen dan nog niet bekend zijn zal het be stuur definitief beslissen of de ze gewone competitie gehand haafd kan blijven, dan wel of de gespeelde wedsirijden in het ka der van een herstelcompetitie zullen vallen. GENERA AL-O VERSTE VAN MILL-HILL Op het oogenblik vertoeft in ons land de generaal-overste van de missionarissen van Mill Hill, Father O'Callaghan, die een visitatie-reis maakt naar alle huizen van zijn orde in Neder land. De torpedojager „Kortenaer" is Zondag naar Indië vertrokken. De Indonesiërs in Japan hebben besloten, steun te verleenen aan de beweging op Java. Verschil lende fascistische misdadigers zijn in Italië ter dood veroordeeld. Binnenkort zal het krachtstation te Keul enstroom leveren aan ons land. De wet op de voorloopige Staten-Generaal (noodparlement) is afgekondigd. Tot dijkgraaf van het heemraadschap Wierin- gen is benoemd de heer J. Lont Czn. te VV'ieringen. Canada heeft maatregelen genomen tegen de vorming van trusts, karttels en monopolies. Het Britsch- Indische congres protesteert tegen het gebruik van Britsch-Indische troepen in Indië. TER GELEGENHEID van den Amerikaanschen vlootdag was President Truman aanwezig in New-York, waar hy tijdens een bijeenkomst in het Central Park een belangrijke redevoering heeft uitgesproken, waarin hy o.m. zeide; Thans zijn wij bezig met het demobiliseeren van onze marine. Wjj zyn bezig schepen op te leggen, vlieg tuig eskaders te ontbinden, steunpunten buiten gebruik te stel len en officieren en manschappen uit den dienst te ontslaan. Maar wanneer onze demobilisatie overeenkomstig de plannen geheel zal zijn voltooid, zullen de Vereenig de Staten toch nog de grootste vloot- mogendheid ter wereld zijn. Het groote offensief tegen de .gift- handel begonnen. In de Amsterdam- sche straten .kon men dezer dagen een óuderwetsche razzia aanschou wen. Nu gold het gelukkig geen ar beidskrachten voor de Duitsche wa penindustrie, doch de asociale ele menten, die ondanks herhaalde waarschuwingen de gehaten gifthan- del voortgang trachten te doen vin den. Hier wórden heipalen" buitge maakt Foto: Anefo-v.Haren Nomann P. BEHALVE deze vlootmacht zul len wij nog een van de groot ste luchtmachten ter wereld be zitten. Waarom willen wij deze groote vloot- en luchtmacht be houden, waartoe hebben wij haar noodig? Reeds vroeger heb ik gezegd, dat wij voor onszelf geen duim breedte aan grondgebied ergens ter wereld wenschen. Deze vloot- en luchtmacht heb ben wij noodig om de volgende redenen 1. Wij moeten de militaire ver plichtingen nakomen, die wij als lid van de vereenigde naties op ons hebben genomen, n.l. een duurzamen vrede, zoo noodig met geweld, te waarborgen. 2. Ons leger, onze vloot en onze luchtmacht moeten in samenwer king met onze bondgenooten de aan onze verslagen vijanden op gelegde vredesvoorwaarden doen uitvoeren. - 3. Wij moeten samenwerken met andere Amerikaansche na ties. om de territoriale onschend baarheid en politieke onafhanke lijkheid der landen van het wes telijk halfrond te bewaren. 4; In deze verwarde en onzekere wereld moet onze militaire macht paraat zijn, om de fundamenteele taak te vervullen haar opgelegd door onze grondwet, n.l. te zor gen voor de verdediging van de V.S. Wij trachten onze militaire kracht uitsluitend te gebruiken voor het behoud van den wereld vrede, want wij weten, dat zulks de eenige veilige weg Is om onze eigen vrijheid te garandeeren. Dat is de basis van de buiten- landsche politiek der V.S., die stevig gegrondvest is op de fun damenteele beginselen van rechtschapenheid en gerechtig heid. Die beginselen zijn de vol gende: Wij zoeken geen uitbrei ding van grondgebied of egoïs tische voordeelen. Wij koesteren aanvalsplannen tegen geen enke len staat, groot of klein: wij zul len "een territoriale wijzigingen iri eenig deel der wereld erken nen, tenzij deze in overeenstem ming zijn met den vrijelijk uit gesproken wil van het betrokken volk; wij zullen weigeren eeniga regeering te erkennen, die aan eenig land door eenige buiten- landsche mogendheid met geweld wordt opgelegd; wij zullen ernaar blijven streven om in alle vrede lievende gebieden der wereld de vreiheidL vah meeningsuiting en de vrijheid van godsdienst te be vorderen: wij meenen, dat het behoud van den vrede een orga nisatie van de vereenigde naties vereischt, bestaande uit alle vre delievende volken ter wereld, dia bereid zijn gemeenschappelijk zoo noodig geweld te gebruiken om den vrede te verzekeren. Ondanks de atoombom blijft de controle over de zeeën berus ten bij de vlooten van de Ver. Staten en hun bondgenooten. Dia vloten kunnen niet vervangen worden. Wat de verre toekomst van het atoomonderzoek voor da vloot zal .beteekenen, kan nie mand voorspellen. De fundamen teele taak van de vloot is niet veranderd: de toegangen over da oceanen tot ons land controlea ren, alsmede het luchtruim daar boven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1