Voorkom Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad efi Omtrek TEXTIELDISTRIBUTIE Hoe niet' en hoe wel? MOEILIJKHEDEN AUTOMOBIELEN Zegelkaarten voor zelfverzorgers HET GAAT NIET GOED Nieuw tooneelgezelschap externe assistente werkt.b.k. teekenaar een meisje zefier-drukker of drukker GEVORDERDE NAAISTER Kinderkleeding- atelier „TIPTOP" Dinsdag 30 October 1945 De klacht uit Obdam over de distributiedienst is alleszins ge motiveerd, zoo wordt cms uit des kundige kringen medegedeeld. De oorzaak is. dat de dienst te Heer- hugowaard de regeling ver keerd toepast, hetgeen ook blijkt uit de rubriek „Officieeie publicaties, mededeeling van den distributiedienst Heerhugowaard betreffende textiel" (zie Nieuw Noordhollandsch Dagblad van 27 October). In deze publicatie staat dat, nadat aanvraagformulieren ingeleverd zijn, gegadigden be richt krijgen voor welke artike- lenzij bij een winkelier een z.g. bereidverklaring kunnen aanvra gen en dat zij tegen overlegging van deze bereidverklaring de vereischte textielpunten bij den distributiedienst kunnen verkrij gen. Deze gang van zaken is ge heel en al in strijd met de voor schriften van het Rijkstextielbu- reau. Hoe het dan wel is? Geda- digden vragen bij den distributie dienst aanvraagformulieren aan welke nadat gewenschte artikelen zijn ingevuld, wederom bij den dienst worden ingeleverd. Wordt de aanvraag goedgekeurd, dan ontvangt de aanvrager een be- wijsje van den dienst, waarop vermeld staat welke artikelen toegewezen worden en tevens ontvangt hij de hiervoor be noodigde punten. Met dit be- wijsje en de punten begeeft de aanvrager zich naar een winkel en zoekt de aritkelen uit. Hiermede is de kous af, want weliswaar komt er nog een be reidverklaring aan te pas, doch op initiatief van de Hoornsche zaken en door welwillende mede werking van den distributiedienst te Hoorn kan de winkelier alle door hem uitgeschreven bereid verklaringen, onverschillig of de ze betrekking hebben op perso nen uit H.H. Waard, Obdam. Wognum, Medemblik enz. zelf laten afstempelen, waardoor de gang van zaken voor het publiek zeer veel eenvoudiger wordt. Uit het bovenstaande moge blij ken. dat het niet zoo moeilijk is textiel te verkrijgen, onder voor waarde natuurlijk, dat de distri butiediensten begrip toonen voor den gang van zaken en de voor schriften juist toepassen. Men beweerde wel eens, dat het Nederlandsche publiek in de oorlogsjaren zijn goeden smaak zou verliezen. Gelukkig bewijst de steeds stijgende vraag naar PELS' Oude Jenever het tegendeel. Pels Zoon - Alkmaar (Verkoop nog op distribetiebasis) ALKMAAR RADIOTOESTELLEN ZOEKEN EIGENAARS Een tip voor den burge meester? Onder de hanebalken van het Politiebureau aan het Kerkplein is een winkel in tweedehandsch radiotoestellen gevestigd, een winkel zooals er geen tweede bestaat, want koopers hoeven niets te betalen en mogen alleen op hun rechtmatig eigendom be slag leggen, terwijl de „winkel juffrouw" een ambtenaar van de gemeentepolitie is. Daarop lijkt het althans, wan neer men de honderden toestel len en onderdeelen in allerlei variëteiten op den vloer ziet uit gespreid. Droevige rest van wat eens inwoners van onze stad den Duitschen roof prijsgaven. De „winkel" floreert ook in het ge heel niet en staat voor haar fail lissement. Bijna drieduizend radiotoestel len kon de toenmalige Inspektor der Bezirksverwaltung (waarom schrijven wij die titel eigenlijk niet met kleine letters) twee da gen na de vordering in ontvangst nemen. En ten behoeve van zijn dienst (of van het personeel) reserveerde hij er meteen maar een slordige duizend, natuurlijk niet de minste. Het restant ver dween naar een vergeten hoek van het Blauwhoedenveem. Nu, reeds zes maanden na de bevrijding zijn er in totaal rond 800 apparaten teruggekeerd, ge havend en vaak van vitale dee- len, als lampen, ontdaan. Velen hebbgn zich gemeld, om hun kostbaar bezit weer in ontvangst te mogen nemen. Zeshonderd eigenaars konden in den loop der laatste maanden verheugd huis waarts keeren. Het restant van ca. 200 toestellen is blijkbaar niet meer te identificeeren en ligt thans in een grooten hoek van een nog grooteren zolder. En „koopers" melden zich niet meer. Wanneer wij, na ons bezoek, de trappen van Hermandad's do mein afdalen, filosopheeren wij, of het niet mogelijk is van deze 200 halve toestellen, 100 heele te fabriceeren en Alkmaar's pleeg kinderen, Heusden en Vlijmen, het leven in de bunkerhutten wat te veraangenamen. Misschien een tip voor den burgemeester? OPBRENGST ZONNESTRAAL COLLECTE Excelsior verleent mede werking. De straatcollecte j.l. Zaterdag gehouden ten bate van den „Zon nestraal", heeft het mooie bedrag van f 1585,ld opgeleverd. De muziekvereeniging „Ex celsior" heeft 's middags mede werking verleend en dientenge volge bijgedragen tot het succes. Denk aan de verplichte registratie voor Woensdag 31 October LAATSTE DAG! Inlichtingen bil de Rijks verkeersinspectie Publicatie Ilinisterie van Ver keer en Energie RECTOR JAC. BOELE Een welverdiend otium. Zooals wij bereids hebben medege deeld, heeft Rector Jac. Boele om gezondheidsredenen ontslag gevraagd en verkregen als Rector van Huize St. Augiastinils, aan welke stichting hij 33 jaren werkzaam is geweest. ,,Wie kent hem niet, dien kleinen, blijden Priester in het Pension in de Emmastraat", zoo schrijft ons de weleerw. heer C. Vis, Pastoor te Anna Paulowna. Hij is er de vriend var. arm en rijk, van klein en groot, van honderden» ja misschien duizen den! Wie hem in zijn leven ontmoette, zal het vergaan als mij; hij vergeet hem niet meer, moet zijn hart aan hem verpanden. Gedurende 33 jaren is hij d'e Rec tor geweest van de Eerw. Zusters AugUstüvessen, eerst in het zieken huis, later in het Pension. In beider functie heeft hij talloos velen, zoo wel binnen als buiten Alkmaar aan zich verplicht en verbonden, door zijn onverstoorbare blijmoedigheid, en opgewektheid, die hem nooit ver lieten, niettegenstaande den lastigen kwaal steeds toehemende doofheid die hem plaagde. Hij heeft de vlam van zijn blijd schap ontstoken op de grauwe kus ten van menig leven en weer glans gebracht op zoo menig eentonig be staan, door een milden glimlach, een uitgestoken hand", een vragenden blik, een begrijpend woord, kortom, door die weldaden, die niets kos ten, maar toch zooveel goed' doen; een woord var; waardeering en lof voor het goede, dat men doet; een blik van medeleven en troost bij het leed, dat men torscht; een eerlijke bekentenis van het begane onrecht aan den onschuldige; een belijdenis van eigen zwakheid aan den geval lene; een gulle heilwensch aan den gelukkige en blijde. Nooit ging iemand uit d'e stille studeerkamer var; Rector Boele on getroost heen, doch vervuld' met nieuwen moed en nieuwen hoop. Aan de onverwoestbare herinne ringen. die Alkmaar voot mij heeft, neemt deze rustende Priester; d'e grootste plaats in, een drie en der tigjarige vriendschap ligt er aan ten grondslag. Ik twijfel er niet aan, of velen zul len wenschen en bidden, dat deze onvergetelijke trouwe mensch en- vriend niet een dierbare, doch ook een levende herinnering in hun le ven zal blijven. Wij. wenschen hem een zegenrijken, blijden ouden dag en blijven hem dankbaar gedenken. God zegene zijn otium." „DE MINNE STREELEN" De Hollandsche „Wiener Sangerknaben". Het succes dat ,De Minne- streelen" bij hun vorig optreden in Alkmaar hebben geoogst, was dusdanig, dat men besloten heeft hen nogmaals naar Alkmaar uit te noodigen. En het is inderdaad gelukt, dit knapenkoor reeds as. Vrijdag in 't Gulden Vlies te doen optreden. Wij kunnen een ieder aanra den, dit concert van „De Minne- streelen", die door kenners wel: eens „De Hollandsche Wiener Sangerknaben" genoemd wor den, te bezoeken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Volkert P, z.v. Volkert J. Keijsper en G. Engeringh; Nicolaas A., z.v. Johannes Louter en P. Vrou we; Carola M., c'. v. Hermanus Stroombergen en A. J. van den Brlr.k Gerrit, z. v. Gerrit Schouten en A. M. Sijts. Gehuwd: Johan H. Wiese en Elsje C. van dér Worp. Overleden; Jan J. E'alff, oud 33 j. gehuwd' met J. M. Pekelharing'; Klaas Jonker, oud 81 jaar; Jacobus A. J. Greuter, oud 5 dagen. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „WEST" De burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis dat een herziening wordt voorbereid' var; het uitbreidingsplan-in-onderdeelen West, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 September 1932. HEILOO DE MOORD OP DEN HEER VAN BAAR Geen politieken achtergrond Naar wij nader vernemen, blijkt de moord op den veertig jarigen v. Baar geen politieken achtergrond te hebben, zooals oorspronkelijk werd vermoed. Geheel andere motieven, waar omtrent men bij de instanties nog geen opheldering kon ver krijgen, blijken aanleiding te zijn geweest tot den misdaad. De ^recherche speurt ijverig, om zoo "spoedig mogelijk klaarheid in deze zaak te brengen. Geruchten in eenjge bladen, als zou het hier een moord be treffen, door een Duitsche „weer wolf-organisatie, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. BERGEN „LOONSVERHOOGING" BIJ DE P.T.T. Gezien de destijds aangekondigde loonsverhoogingen, ook voor het laagstbezoldigde Overheidspersoneel, leefde men den laatsten tijd' in af wachting. Ook bij het bestellend personeel van de P.T.T. te Bergen was dit het feeval. Eindelijk kwam j.l. Zaterdag d'e langverbeide loonsverhooging uit de bus, i.e. ir; het loonzakje van d'e brievenbestellers. De blijdschap daar. over veranderde echter spoedig in verbittering. De verhoog'ing bleek n.1. de kapitale som van 41 ct. per week te bedragen...... Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat door stagnatie ir; de verzending' der zegelkaarten een aantal distributiediensten, welke de bonkaarten K 513 reeds hebben uit gereikt, nog niet in het bezit is van zegelkaarten voor zelfverzorgers. Uiteraard' mogen echter de zelf- vezorgers de bonnen voor die arti kelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn," niet gebruiken. Zij moeten deze bonnen zorgvuldig bewaren en bij eersten oproep inleveren bij den plaatselijken distributiedienst. AL ZOO VAAK hooren wij, dat het goed gaat, dus kan het geen kwaad, ook eens te hooren, dat het niet goed gaat. Er ont breekt op veel terrein nog van alles en niet altijd kunnen we de bezwaren ten aanzien daarvan wegredeneeren met den dooddoe ner, dat niet in vijf maanden kan worden hersteld, wat in vijf jaar is vernield. Het gaat met name niet goed in den land- en tuin bouw. Wij moeteen oppassen, dat hier niet weer de toestanden van vóór den oorlog ontstaan. In de kringen van de boeren is er ze kere ongerustheid over den gang van zaken met betrekking tot den melkprijs en de veelevering, na dat de ook vroeger veel beroe ring wekkende hqoilevering veel kwaad bloed heeft gezet, die nu eindelijk is opgelost. Er is onge rustheid over de regeling van de belastingen, in verband met nood zakelijke aankoopen van achter stallige voorziening, die het be drijf dringend behoeft. Er is on gerustheid over de gevolgen van de geldsaneering, in boerenkrin- gen niet alleen, er is verlangen naar een sterke organisatie, maar dan met volledige erkenning en medewerking van de vrije orga nisaties, die vele andere sociale en economische groepeeringen ver vooruit zijn. Er is verlangen naar ordening met aanvaarding van de consequenties daarvan, maar dan ook met de redelijke verwachting, dat niet weer als vroeger in de regeling van den export de boer en de tuinder aan het kortste eindje trekt. Er is maar er is zooveel, dat tot deli beratie aanleiding geeft. Wij ho pen, dat de bevoegde instanties en betrokken kringen, in de ge geven omstandigheden de Regee ring voorop, alles in het werk zullen stellen, om de ongerustheid in de kringen van den land- en tuinbouw, die niet moet worden onderschat, weg te nemen, o.a. door ten spoedigste de beslissin gen te nemen, welke ten aanzien van sommige kWesties in uitzicht zijn gesteld, maar wel wat lang uitblijven. Er is een nieuwe tooneelstichting tot stand .gekomen, het Amster- damsch-Rotterd'amsch Tooneelgezel schap. Deze stichting is te beschouwen als een eerste uiting van de reorga nisatieplannen der Regeering ten aanzien van d'e kunst en in dit geval van het tooneel in het bijzonder. Tot aan het tijdstip ir; 1946, waarop de plannen ten aanzien van het tooneel verwezenlijkt zullen worden, zal de stichting in deze overgangsperiode de taak waarnemen, die straks door d'e afzonderlijke gezelschappen in Amsterdam en Rotterdam uitge oefend zal worden. De heer A. De- fresne en de heer Albert v. Dalsum nemen in deze overgangsperiode de leiding van de gecombineerde stich ting Amsterdam-Rotterdam m han den. Op 10 November a.s. zal dit gezel schap, dat zijn spelers recruteert uit een kleine kern van de afü. Tooneel van het Gemeentelijk Theaterbedrijf' te Amsterdam er; een grootere kern van de tooneelgroep ,,5 Mei"; zijn speelseizoen openen met een groot opgezette voorstelling van Shake speares ;;MidzomernachtdToom". Louis Saalborn heeft de regie in handen. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon NICO die bij het E. Doopsel de namen ontving var; NICOLAAS ANTONIUS J. Louter P. Louter-Vrome Alkmaar, 27 Oc. 1945 Baansingel 21a Heden ontvingen wij de noodlottige tijding dat op 2 Mei 1945 te Mahassas, onzen onvergetelijken zoon, broer, behuwdbroer en oom GERARDUS DE BOER (Marinier le klasse) in den ouderdom van bijna 28 jaar is overleden Egmord aan Zee: J. de Boer M. de Boer-Buur IJmuiden W. de Boer C. de Boer-v. d. Meulen en kind' Egmor.d aan Zee: A. Butter-de Boer C. Butter Herman; Catrien; Ja cob; Adriaan; Jan en Cor. Egmond aan Zee, Stationsstraat 1. De plechtige Requiemmis zal worden opgedragen Dinsdag 6 Nov. om 9 uur in de parochiekerk van L. Vrouw Onbevl. Ontvangenis te Egm. aan Zee. t Hierbij geven wij kennis, dat na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sa cramenten is overleden, onze lieve echtgenoot en vader ARIE BRAMMER Echtgenoot van Maria Catharina Verdwijn in den ouderdom van 56 jaar. Bergen N.H., 27 Oct. '45 Kanaaldijk 51. Zijn bedroefde echtgenoote M. C. Brammer- Verduijn Henk en Dora. De E. Uitvaartdienst op Woensdag 31 Oct. des voormiddag^ te 9 uur te Bergen. Daarna de be grafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Op 3 November a.s. hoper; onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders W. NANNE en N. NANNE-LIEFTING den dag te herdenken -waar op zij voor 30 jaar in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen, is d'e wensch var; hun dank bare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heiloo, Hoogeweg L. 123. Net R.K. meisje uit Leeuw warden 28 j. v. middenst., zoekt R.K. correspondentie vriend, eveneens uit mid denstand, tusschen 25-30 ir. Brieven T 25, Oosterweg 13, Bergen N.E. Op 3 November 1945 is het 12'/i jaar geleden dat onze lieve Pa en Moe N. PANCRAS A. PANCRAS-BAKKER ln het huwelijk zijn getreden. Hun geliefde kinderen Jar; Nico Johanna Annie Piet Simon Cees Wim Alie Waarland, Kerkweg; Oct. '45. Op Zondag H November ho pen onze lieve, cderbare Ouders J. DE GOEDE en C. DE GOEDE-MOLENAAR hun zilveren huwelijksfeest te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de mnig'e wensch van hun- dankbare kinderen: Marie, Dick en Arie Oudorp, October 1945 HUWELIJK Nette R.K. Weduwnaar, land bouwer, met 2 schoolgaande kinderen, zoekt langs dezen weg kennismaking met net R.K. jonge vrouw of weduwe kinderen geen bezwaar, om na kennismaking een huwe lijk aan te gaan. Br. met foto. welke op eer e woord wordt retour ge zonden No. 00269 Bur. v. d. blad. Bemidd. van H.H. Gees telijken wordt gaarne aan vaard. Gevraagd: Fa. P. BAKKER DE WIT Zn., Apotheek, Erf huizen. Te koop aangeboden: 120 Roeden Witlofl Te vervoegen bij H. Bakker. Avenhorn 124. Op i November 1945 her denkt P. PRONK dten dag', dat hij 25 jaar in dienst is bij de Coöperatieve Zuivelfabriek Eensgezind heid" te Wervershoof. Zijn trouwe plichtsbetrach ting en collegialiteit waar- deerende, Het Bestuur en Personeel der Zuivelfabriek. Net meisje gevraagd v.d. of d. en n. Mevr. Stadegaard', Laat 207, Alkmaar. Voor direct gevr.: gevorderd brood- en banketbakkersbe- diende. Adres: W. Bakker, Dorpsstraat, Warm en huizen. Bij de N.V. De Alkmaar- sche Ijzer- en Metaalgie terij, Machinefabriek en Constructiewerkplaats te Alkmaar kan geplaatst worden een geroutineerd Brieven me^ referenties, vakopleiding, getuigschr. enz. te adresseeren aan bovengenoemd adres. Gevr.: solide 2- of 4-pers. auto z. rijverg. Bericht met opgave v. merk. jaartal en prijs onder no. 13016 bur. v. d. blad'. Gevr. w. teleurstelling: bak kershalfwas. Flink loon. In tern1. P. J. Brouwers, ban ketbakker, Egm. a. d. K'oef. Dienstbode gevraagd v d. of a'.e.n. Mevr. Sehellings, Ro zenstraat 26, Alkmaar, Gevr.R.K. boerenknecht, g. kunn. melken en alle werk k. verr. N. A. Koning, Jis- perweg' 93, M.-Beemster. N.V. De Allunaarsche Ijzer- en Metaalgieterij, Alkmaar, vraagt voor haar kantoor bekend met typen. Solli citaties met afschrift van getuigschriften enz.- wor den gaarne spoedig inge wacht. Cartonnagefabr. „Succes" Perronstraat 2-4, Alkmaar vraagt voor direct en EENIGE JONGENS. Damessch.; zw. suêde, nw., m. 40, te koop aangeb. en zw. d.-valthoed, z.g.a.n. Br. no. 12942, bur. van dit blad. Op klein administratiekan toor, waar veel geleerd' kan worden, is plaats voor een accurate JONGEDAME Kennis van boekh. strekt tot aanbeveling'. Prettige werkkr, en veel vrijen tijd. Br. no. 12928. bur, v. d. blad' Terst. gevr.: R.K. bakkers- "beöienöe, lft. pl.m. 20 jaaT. Goed loon, goede beh. J. C. Burgmeijer, Egmond-Binnen Gevraagd': net meisje v.d'. of d.e.n. m. huis. verkeer. G. de Munk, Corfstraat 69, Terst. gevr. in kl. gezin- (2 pers.): flink R.K. huishoud ster. Br. agent v. d. blad G. Lantman, Waarland. BI. damesregenjas en br. winterjas, lft. 18 j., ruilen tegen schapenwol. Ripping- straat 14, Alkmaar. Gevr.babycommode tegen bet. of ruil. Rozenstraat 39, Alkmaar. Terstond gevraagd een Geopend van 96 uur. Kenn. Straatweg 30 H.H. KAPPERS RK. meisje zag zich gaarne geplaatst als gev. leerling kapster, liefst Alkmaar of omgeving'. Br. r;o. 12997, bur. van dit blad. GAAT tf TROUWEN? Wij verhuren smocking, colbert- en jacket-costuum, bruidsjaponnen en sluier. Cor.d'. billijk. Aanbevelend, U. BLEEKER - Alkmaar Baansingel 22

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2