Van annexatie komt niets PARADE DER Nieuw Noordhollandsch Dagblad De moeite waard REGISTRATIE Van auto's en motor rijwielen RADIOPROGRAMMA Spoorwegen over vijf jaar weer normaal Ordening van de Pers GENERAAL KRULS NEEMT AFSCHEID Roode Kruis vraagt brillen Aardappelschillen voor het vee BRABANT HERDENKT ZljN GESNEUVELDEN Tevens bevrijdings feesten Dinsdag 30 October 1945 pAT KUNNEN WE veilig concludeeren uit de mede- deelingen, die Minister Scher- Xnerhorn gisteren te Groningen heeft gedaan op een persconfe rentie ter gelegenheid van de opening van 'n districtsbureau aldaar van den Regeerings- voorlichtingsdienst. De Minis ter heeft gezegd, dat annexatie zonder Duitschers practisch uitgesloten is. En aangezien zelfs de meest verstokte an nexatie-man op het standpunt staat, dat wij geen annexatie moeten hebben, als we de Duitschers er bij moeten ne men wij voelen niets voor nieuwe minderhedenproble men! kunnen wv in zoo verre de annexatie wel als af gedaan beschouwen. De Minis ter heeft verder gezegd, dat het hier een internationaal pro bleem betreft, waarbij bijv. de meening van een land als Rus land van groot gewicht is. Nederland kan niet met posi tieve plannen komen, zoolang de internationale toestand is als nu; er bestaat op vrijwel geen enkel punt overeenstem ming tusschen de groote mo gendheden! Misschien zijn nog grenscorrecties mogelijk; de staatscommissie op dit gebied zal zich verder bezinnen op de vraag, of Nederland tijdelijk een deel van Duitsch gebied bezet kan houden. Ook met de schadeloosstelling ziet het er niet zoo florissant- uit. Prof. Schermerhorn heeft verteld, dat Nederland thans 'n officieele uitnoodiging heeft ontvangen, om een officieele vertegenwoordiging te zenden naar den Geallieerden Con- tröle-raad te Berlijn. Admiraal Doorman gaat daarheen als 'n soort gezant. Een en ander beteekent, dat er nu wat schot in de zaak komt. Er wordt door de geallieerden nu een lijst opgesteld van Duitsche bedrijven, die afgebroken zullen worden. De minister vond het een ivraag, of het wel een Neder- landsch belang is Duitschland economisch te vernietigen. Het is yoor ons belangrijk onze eigen goederen uit Duitschland terug te krijgen. Men moet zich van de schadeloosstelling niet al te veel voorstellen. Het is voor den minister een groote vraag, of het wel gewenscht is, een groot va cuum in dit Europa te schep pen. Hier spelen ook politieke factoren een rol. In den breede heeft minis ter Schermerhorn daarna stil gestaan, zulks ook naar aan leiding van gestelde vragen, bij de grondige wijzigingen, welke er komen zullen in de economische positie van ons land door de totaal gewijzig de verhoudingen in midden- Europa. De meeste Neder landers beseffen nu nog niet, wat hier op het spel staat. De wederopbouw van onze industrie en landbouw kan niet aan het inzetten van individueele ondernemers of groepen van ondernemingen worden overgelaten. De totaal nieuwe omstandig heden maken het noodzakelijk een plan van opbouw te ont werpen op langen termijn. De Begin October reed een trein stel van 45 wagons het Rotter- damsche station binnen. Deze wagons bevatten honderden ton nen goederen geschonken door het Zwitsersche volk aan het Ne- derlandsche volk. De Zwitser sche spoorwegen hebben dit transport geheel gratis verricht. De nationale H.A.R.K. deelt ons thans mede van de Neder- landsche Spoorwegen bericht te hebben ontvangen, dat zij voor dit transport eveneens een Vrachtvrij vervoer toestaan. overheid zal de groote lijnen moeten trekken voor den op bouw van het economisch leven en daartoe heeft Nederland een planbureau ingesteld, al zal dit voorloopig meer gericht zijn op het vermijden van armoede, dan op het bevorderen van welvaart. Dit plan zal moeten aangeven, hoe de ontwikkeling in de ko mende vijf a tien jaren zal moe ten zijn. Het is niet de bedoe ling, het geheele bedrijfsleven in een N.V. te vereenigen, maar wel om bij de distributie van kapir taal en grondstoffen naar be paalde richtlijnen te handelen. Het Regeeringsdirectoraat voor motorvoertuigen brengt hiermede ter kennis van alle eigenaren c.q. houders van personenautos en motorrijtuigen (al dan niet rij- vaardig en al dan niet voorzien van een rijvergunning): a. alle eigenaren c.q. houders van rijvaardige personenauto's en motorrijwielen, voorzien van een rijvergunning, dienen hun motorrijtuig (auto of motor) vóór Zaterdag 3 November 1945 te doen registreeren bij een der re- gistratieposten. b. alle eigenare c.q. houders van niet-rijvaardige personen auto's en motoren ,al dan niet voorzien van een vergunning, dienen vóór genoemden datum schrift, of mondeling opgave te doen van de plaats, waar hun mo torvoertuig zich bevindt, bij een der registratieposten, dan wel bij de rijksverkeersinspectie. Deze motorvoertuigen zullen ter plaatse waar het voertuig aan wezig is, door de zorg van het R.D.M. worden geregistreerd. Woensdag 31 October. HILVERSUM I, 301 M. 7.20 „Rustig ochtendprogramma"; 7.50 Ochtendwijding; 8.01 Nieuwsber.; 8.20 Populaire melodieën; 9.00 Radio baken; 10.00 Muziek by den arbeid; 10.45 Radioziekenbezoek; 11.15 Kook- praatje door P. J..Kers; 11.45 Krijgs gevangenen m Indië; 12.01 Gevarieerd muziekprogramma; 13.00 Nieuwsber.; 14.30 Opera-programma; 15.15 Voor de vrouw; 15.30 Concert; 16.31 Na schooltijd'; 16.45 Kinderkoor; 17.00 Zang en muziek; 19.00 Nieuwsber.; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.15 De Londensche correspondent; 20.30 Ca- nadëesch halfuurtje; 21.45 Gevarieerd concert; 22.30 Melodieën uit Opera's; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding door pater W. la Haye O.S.Cr. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuwsber.; 18.30 Muziek; 19.30 Programma voor de BS; 21.00 De Pa triot; 21.15 Non-stop-programma; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuwsber.; 22.15 Op den drempel van den nacht; 22.58 Afkondiging en Wilhelmus; 23.01 A.N. P. nieuws op dicteersnelheid. De voorloopige organisatie van het Europeesche Intercom munale Transport heeft 'n rapport samengesteld over de Europeesche transportpositie, waarin bijzonderhe den voorkomen betreffende den hui dig en toestand van het Nederland- sche vervoerssysteem. Er zullen vijf Jaar noodig~ zijn om de spoorwegen tot den normalen toestand terug te brengen. In het beg^n van September van dit jaar reden er 815 passagierstrei- nen per dag, waarvan 148 electrische. Vier en vijftig treinen werden ge bruikt voor militaire verlofgangers. Momenteel is er minder dan tien pCt. van het vooroorlogsche aantal zitplaatsen beschikbaar. Eind Augus tus werden er 8.5 millioen passagiers vervoerd'. Reparaties kunnen prac tisch niet uitgevoerd worden. In verband' met het aanwezige spoorwegmateriaal zal het aantal andere verkeersvoertuigen grooter moeten zijn dan voor den oorlog'. Het totaal aantal motorvoertuigen, waar onder vrachtwagens en particuliere auto's enz., bedraag bij benadering 60.234 tegen meer aan 218.000 voor den oorlog. Het tekort aan bussen doet zich het meest gevoelen. Naar verluidt heeft de regee ring 15.000 particuliere auto's be steld. Ook heeft de regeering meer dan 12.000 vrachtwagens aangekocht, terwijl zij bovendien van plan is om er nog 10.000 te koopen. Er is dringend behoefte aan 3 millioen binnen, en bui tenbanden. De binnenlandsche scheepvaart functioneert zeer goed. Regelingen betreffende den terugkeer van Ne derlandsche rivierschepen uit Noor wegen zijn getroffen. In een der lokalen van zyn De partement heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen prof. dr. G. van der Leeuw, den Persraad geïnstalleerd. Uw hoofdtaak zal bestaan, aldus de Minister, in de voorbereiding van een ontwerp perswet. De Minister stelde met enkele woorden de mogelijkheden, welke de regeering' hebben voorgezweefd en welke zij gaarne aan de overweging van den persraad' zou willen onder werpen. In de eerste plaats dan zal het bij de ordening van het perswezen gaan om het vinden van het juiste even wicht tusschen de grondwettelijke gewaarborgde en op geenerlei wijze te fnuiken persvrijheid en de eischen welke de geestelijke en zedelijke volksgezondheid' stelt. Het zou de regeering' verreweg het aangenaamst zijn, wanneer zij zich kon beperken tot een algemeene su pervisie en controle, terwijl de pers zelve haar ordening tot stand' brengt. De organisaties van journalisten en dag'bladdirecties, van nieuwsbladuit. gevers en uitgevers van tijdschriften zouden dan moeten komen tot de formatie van een groot lichaam, waaraan bij de wet publiekrechte lijke bevoegdheden zouden kunnen worden toegekend. De voorzitter van den persraad dr. C. Beekemamp, heeft op de rede van d'en minister geantwoord. Generaal Kruis nam als hoogste autoriteit van het M.G. afscheid, hetgeen met eenige plechtigheid geschiedde en waarbij den generaal een portret werd aangeboden. De heer Linthorst Homan biedt gene raal Kruis het schiderq aan. Foto: Anefo/v. d. Ham-P. VOOR Nederlandsche krijgs. gevangenen, die in Thailand tewerk waren gesteld en van wie velen ten gevolge van berri-berri thans oogstoornis sen hebben, Wie helpt het Nederlandsche Roode Kruis aan brillen? Elk aantal en elke soort is welkom. Zeer spoedi ge toezending Is gewensehf aan het adres van de Inten dance van het Ned. Roode Kruis, Leeghwaterplein 27 te 's-Gravenhage. Het is van belang, de aandacht van de huisvrouw er op te ves tigen, dat ook zij kan bijdragen tot de melk- en vleeschvoorzie- ning. Aardappelschillen namelijk zijn bij uitstek geschikt als vee voeder voor het melkvee en ver- hoogen de melkproductie. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat alle aardappelschillen voor het melkvee beschikbaar komen, temeer daar de veevoederpositie in het gebied rondom de groote steden niet bevredigend is. Alleen indien de huisvrouw de schillen afgeeft aan den daar voor aangewezen schillenopha- ler, die van gemeentewege een vergunning voor het inzamelen hiervan heeft ontvangen, kan men er van verzekerd zijn, dat de schillen hun juiste bestem ming bereiken. IN DE LANGE JAREN van de bezetting, toen de dagen en avGnden een voortdurende verveling waren, omdat wq waren gebonden aan het verborgen zijn, is er over ons een groote bezin ning gekomen. We hebben verder gezien, dan wij gewoon waren en zoo hebben we ook de dingen leeren waardeeren, die onzen geest en ons gemoed verdiepen en veredelen. Zoo is meer dan voor den oorlog de noodzaak geschapen voor velen dat zij op de hoogte wensehen te blijven, wat er aan kunstleven in ons land en ook daar buiten onze blijvende aandacht vraagt. Daarom is dit hoekje genomen en we zullen probeeren onze gegevens zoo uitgebreid en, wat het voornaamste is, zoo eerlijk mogelijk weer te geven tot nut van en tot een misschien te waardeeren aanwijzing voor onze lezers en lezeressen. Er zal worden gesproken over alles, wat het kunstleven betreft: film, tooneel, muziek, schilders, schrijvers en wat nog meer onder deze rubriek kan worden gerangschikt. De vurige wensch van velen zal dan op deze manier kunnen worden ingewilligd. Deze eerste keer zullen we een vluchtige tocht maken door het groote rjjk der kunst om later nauwkeuriger in te gaan op de belangrijke onderwerpen. IN AMSTERDAM is al sind's maan den de tentoonstelling „Weerzien eer Meesters" in het Rijksmuseum te bewonderen. Inderdaad te bewon deren en het doet ons goed' al d'ie oude getrouwen van onze roemrijke schilders weer te kunnen genieten, zooals onzen Rembrandt; Jan Steen; Vermeer (de echte dan) en vele an deren. Duizenden hebben hier al hun. opwachting bij d'e meesters gemaakt En deze maar.d sluit dit bezoek, dan komen de meesters weer op hun oude plaatsjes. Verder brengt het Rijksmuseum nog een uitgebreid overzicht getiteld1: Kunst in Vrijheid, welke tentoonstel ling door H. M. d'e Konnig'in is ver eerd met een drietal werken van Haarzelf. Er is een eerehal waar alle gedood'e kunstenaars worden geëerd: Zij waren als kunstenaar fel in hun gewone leven, maar feller nog in hun verzet. Ktet Stedelijk museum heeft een grootsch opgezette expositie van on zen niet minder grooten Vincent van Gogh, door weinigen goed gekend en gewaardeerd', maar die nu het pu bliek wordt voorgesteld in een ver zameling', waarvan ieder wel moet gaan houden. Cor Hermus en zijn gezelschap beeft reeds verschillende succestour neeën gehad en het heeft d'e schijn, dat dit nog wel zal voortgaan. Buziau heeft een nieuwe revue aangekon digd en verder is er een massa kleir: kunst. Het tooneel is steed's een zor genkindje. De verwachting is even wel, dat dit zal verbeteren vooral nu de Staat kunstadspiraties krijgt, gezien d'e bemoeiingen in d'e kur.staars- organisatie voor het tooneel. waar de Secretaris-Generaal vans. Onderwijs; Kunsten en Wetenschappen over sprak. De film belooft in de toekomst heel wat, we hoorden tenminste spreken van films als Ergens in Nederland; de wedergeboorte» van Pygmalion en talrijke buitenland'sche beroemdhe den zooals de Fransche vervaardigers Julien Duvivier en Rene Clair. Ook zal vermoedelijk Stalingrad in Ne derland komen, evenals De Regenboog die in Amerika is bekroond. In ieder geval is te hoopen dat de eeuwig'e oorlogsdocumentatie gauw tot het verleden zal gaan behooren, omdat onze gedachten gericht willen wor den op de toekomst en niet op de ouderdomsgewoonte van 't verleden. Ook in d'e muziek staat ons veel te wachten: noemen we slechts het be zoek van JelTudi Menuhin en Braï- lowsky aan ons land' en niet te ver geten onze eigen kunstenaars als b.v. Louis Zimmerman, die heel dicht in de buurt komt. Hij zal met Feike Asma o.m. in Alkmaar optreden. Van schrijvers en dichters hooren we op het oogenblik heel weinig, als we tenminste de zuivering van verschillende bekende letterkundigen niet als teeken van leven willen op vatten. Over deze zuivering' valt veel te praten, wat hier echter niet ter zake doet. Aan vele lezers zullen verschillende namen vermoedelijk wel teleurstelling hebben bezorgd'. Wel ls bekend', dat er verscheidene manuscripten te wachten liggen op het niet alleen voor journalisten zoo hardnoodige papier, dat nog maar steeds' te kort schijnt' te zijn. Wat we niet altijd' kunnen begïijpen, want dikwijls zal een pagina of acht pa pier betei> besteed zijn aan een goed verhaal dan aan een plotseling ver schijnend blad' dat ook even plotse ling weer verdwijnt. Met verlangen zien we uit naar de richtinggevende tijdschriften, die ons veel zullen vertellen wat er leeft in hoofden en harten ,\van Neder landsche kunstenaars." Want na de verzadigende overvloed van tentoonstellingen hunkeren we toch ook weer naar een goed boek, d'at ons meer nog zal verdiepen dan momenteel, het gewoonteverschynsel van een drukbezochte expositie dit doet. A, v. d. 33. ALLERWEGEN in de provincie Noord-Brabant zijn er plech tige herdenkingen en feestelijk heden geweest ter gelegenheid van het feit, dat dit deel van Zuid-Nederland een jaar geleden is bevrijd. De treffendste plechtigheid werd wel gehouden te Waalre, waar een grandioos en indruk wekkend doodenappèl werd ge houden voor alle gesneuvelde Brab uders, die de tradities ver tolkten, geworteld diep in het geloof van dit volk. Bij duizenden waren de belangstel lenden uit alle deelen van de pro vincie naar Waalre gekomen, de vaadels van gemeenten, var; gilden en vereenigingen met zich voerend. Het gros der deelnemers, dat niet tot het plein voor het tot monument voor de gesneuvelden bestemde elfde eeuwsche kerkje kon worden toege laten, volgde de redevoeringen en gezangen op het Marktveld' door mid del van luidsprekers. Or.der de gas ten, die op de eeretribune hadd'en plaats genomen, waren jhr. mr. j. Smits van Oyen, waarnemend Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant; generaal H. G. Winkelman: lult.-gen. J. baron- van Voorst tot Voorst en majoor A. Boekooy, die prins Bernhard vertegenwoordigde. Voor het begin der herdenking in specteerde luit.-gen. van Voorst tot Voorst de eere-compag'nie der stoot troepen. K'ierna sprak de voorzitter van het Herdenkingscomité aalmoezenier dTs. G. Bannenberg, pastoor te Tilburg; de openingsrede uit. Hy schetste den desolaten toestand', waarin Brabant een jaar geleden uit den strijd te voorschijn kwam. De dooden her denkende citeerde hij den Vlaamschen dichter: ;,Zij ligg'en gezaaid als za den in het zand'. Hoop op den oogst, o Nederland". Verder deelde hij mede, dat Brabantia Nostra aar: het comité opdracht heeft gegeven in het Wilibrorcuskerkje twee gebrandschil derde ramen te doen aanbrengen ■waarin het offer der gevallenen ge symboliseerd is. Hij hoopte, dat het kerkje voor de Brabantsche bevol king een pelgrimsoord zou worden. Nad'at een muziekcorps liedereiï uit Valerius Ged'enckklanck had ge speeld defileerden de deelnemers langs het symbolische graf, dat voor de kerk was aangebracht. Majoor A. Boekooy opende den langen stoet om namens prins- Bernhard' een lauwer tak op het graf te leggen. Daarna volgden de stoottroepen, de vertegen woordigers der gemeentebesturen en de gilden. Verschillende gilden droe gen hun oude traditioneele kleeding, waardoor het tafereel een bijzonder aanzien kreeg. Uit de bevrijdingsfeesten in de pro vincie noteeren wij die van 's Êer- tog'enbosch, de stad van de carnaval waar een spontane huldiging plaats had' van d'e deputatie d'er 53ste Welsh Divisie, die de stad hadden bevrijd en die nu d'e gasten van de Bossche burgerij waren. Tegelijkertijd' deelde de burgemees ter mede, dat 's Hertogenbosch gar- nizoenstad zou blijven voor het Re giment Stoottroepen. In Breda werden d'e Poolsche troe pen gehuldigd, die een jaar geled'en in 'r: yitempo de stad namen en haar zoo de vrijheid terug'gaven. Tevens werd' hier door den Poolschen com mandant generaal Maczek, de hoogste militaire onderscheiding uitgereikt aan den heer J. Smit, die daarvoor speciaal uit Engeland was ontboden. Op het plein van d'e Koninklijke Mi litaire Academie werd' nog het „Ap pèl des Morts" gehouden. Overal werden plechtige H.H. Mis sen opgedragen voor gesneuvelde ge allieerden en binnenlandsche strijders waarby deputaties van de diverse wapens vertegenwoordigd ■waren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3