NIEUW Zwendelpractijken bij den evacuatiedienst te Alkmaar ZATERDAG 3 NOVEMBER 1945 BUREAUX NIET ALLEEN DE DEMOCRRATIE Een hartig woordje over Australië Soekarno gaat den wil van het volk peilen Op 11 November lucifers Qaalsie nieuws Ernstige relletjes in Egypte Goede dag voor den P.O.D. Waarop long werd gewacht HITLER DOOD VERKLAARD Burgemeesterplaatsen vacant HET PROCES-MUSSERT NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God it 't nergens veilig (Vondel) Abonnemenliprtji 1 1.10 per maand; f 3.30 per Itwarteal 41a JAARGANG NUMMER 18778 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 PvE DEMOCRATIE is in geding schrijft de „Vrije Hoornsche" in een wederwoord op onze be schouwing van verleden week over de mislukte illusie van de corporatieve ordening in een land als Portugal. Maar niet alleen de democra tie, ook het denigreerend oor deel over dit uit een noodtoe stand opgerichte land! Want dat was een van de eerste punten van ons verweer: dat het niet aangaat zulk een somber oordeel te geven over wat een oprecht man als Salazar in Portugal heeft gepresteerd. Dat verdient meer waardeering, dan gegeven wordt! Bovendien is het feitelijk en historisch onjuist, te beweren, dat de ordening in Portugal mis lukt is en de economische toe standen daar, tengevolge van de corporatieve ordening en het autoritaire bewind, slecht zijn. Wij hebben het tenminste altijd anders gehoord. Wie de geschie denis van Portugal objectief be schouwt, zal tot de erkenning moeten komen, dat daar de erg ste wantoestanden heerschten, die krachtig ingrepen noodzake lijk maakten. Langs normalen democratischen weg was dat niet mogelijk. In Portugal ontbraken sinds jaren de eerste voorwaarden voor een gezonde democratie. In het begin van de negentiende eeuw was wel aan dat land naar het uiterlijk een democratisch parlementarisme opgelegd, maar het volk had er nooit om ge vraagd en begreep er niets van, en het miste ten eenenmale de ontwikkeling, om van zijn staat, kundige bevoegdheden een be hoorlijk gebruik te maken. In handen van deels zeer weinig scrupuleuze regeerders ontaardde dit stelsel dan ook in een chaos, staatsgreep volgde op staats greep, revolutie op revolutie, bomaanslag op bomaanslag, TOEN SALAZAR in 1928 voor goed aan het bewind kwam, eerst als financieel dictator, later als minister-president, stond Por tugal moreel en financieel aan den rand van den afgrond. Na eenige jaren waren de begroo tingen in evenwicht, de munt ge stabiliseerd. het economisch le ven ontwikkelde zich voorspoe dig, groote openbare werken kwamen tot stand, op ieder gl- bied zijn verbeteringen aan te wijzen. Door het prachtige werk van Salazar, die in de internationale politieke en sociale litteratuur als een staatsman van den eer sten rang wordt beoordeeld, is Portugal gered, en als thans de voorwaarden voor het herstel van meer democratische verhoudin gen aanwezig zijn, dan is dat aan Salazar te danken, die Portugal heeft hersteld van de afschuwe lijke verhoudingen, waarin felle godsdienstvervolgingen dit land gebracht hadden. Hij heeft moei zaam de grondslagen gelegd voor een christelijken staat op gezon de, natuurrechtelijke verhoudin gen. Salazar is geen democraat, maar evenmin anti-democraat. Hij is een man, die met krach tige middelen het algemeen be lang van het volk heeft gediend, waar valsche democratie dit ver waarloosd had. Tenslotte is dat ook gezonde staatkunde, wier doel toch altijd nog is, het alge meen welzyn te dienen. Maar daar worden wü het nooit over ONZE REGEERING heeft aan 't adres van Austra lië duidelijke taal gesproken over het gebrek aan mede werking en hulp inzake de moeilijkheden in Indië. Hare Majesteit's gezant te Canber ra heeft namens haar by de Australische regeering met den meesten nadruk daarte gen bezwaar gemaakt. Deze houding heeft o.m. ten gevol ge gehad, dat Nederlandsche schepen beladen met relief- goederen niet kunnen uitva ren waardoor tienduizenden uitgehongerde geïnterneerden en krijgsgevangenen in Ned, Indië daarvan biyven ver stoken. N Anderzijds werd door het uit blijven van politiebescherming aan stakende zeelieden volop ge legenheid gegeven werkwilligen te intimideeren en zich te neste len in bij de Nederlandsch-Indi- sche regeering in gebruik zijnde ebouwen en kampen. De gezant heeft niet nagelaten erop te wij zen, dat deze gang van zaken, welke de Nederlandsche regee ring met leedwezen en bezorgd heid gadeslaat, het tegendeel van bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen beide landen. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn en de minister van Overzeesche gebiedsdeelen, prof. J. H. A. Logemann, zijn naar Londen geweest om H. M. Koningin Wilhelmina rapport over den toestand in Indië uit te brengen Tien Dakota-vliegtuigen hebben 25.000 K.G. medische en andere voorraden te Soerabaja uitge worpen. De moord op Mallaby De torpedobootjager „Van Ga len" is te Billiton, waar de toe stand rustig is. aangekomen. Eerst thans zijn bijzonderheden bekend geworden over den moord op den Britschen generaal Mallaby. Hij is in zijn auto ge dood, terwiji hij door de straten reed in gezelschap van een In- donesischen leider, die als be scherming een witte vlag voerde A reeds eerder was onderweg door een aantal fanatici gevuurd, doch door zich dood te houden konden de inzittenden voor twee uur verdere aanvallen vermijden. Tenslotte naderden twee'rebellen de auto, die Mallaby onmiddellijk doodden. Een van de stafofficie ren wierp een handgranaat, waardoor de twee opstandelin gen, dus ook de moordenaar, doodelijk getroffen werden. Deze officier en een collega, die even eens in de auto zat wisten op wonderlijke wijze te ontkomen. De „democratische" Soekarno Soekarno heeft het plan binnen eens. Democratie is voor ons geen doel, maar middel. Wij staan geen democratie overal en in alle om standigheden voor. Het kan ook anders, en het moet ook anders, als het algemeen belang dit nood zakelijk maakt. Wij hopen, om niet te worden misverstaan, dat het in Neder land nooit zoover komt, dat wij van de democratie moeten af stappen. Er zal nog veel te doen zijn, om de gezonde democratie in ons land te herstellen. Wij strijden daarvoor met hart en ziel. Maar wij laten daarbij an dere landen in hun omstandig heden in hun waarde. En wie de eer van een katholiek staatsman te na komt, vindt ons met het oordeel van een jonge geschiede nis aan onze zijde tegenover zich. eenige dagen algemeene verkie zingen uit te schrijven. Als gevolg daarvan zal de regeering worden samengesteld volgens de wen- schen van de bevolking. In een manifest, dat bij gele genheid van de aanstaande ver kiezingen is uitgegeven, schrijft de „republlkeinsche regeering" dat zij geen vreemdelingen haten, ook niet de Nederlanders en be seffen. dat zoowel het land als het volk nog veel jaren den steun van vreemdelingen noodig heb ben, speciaal van technici en in- tellectueelen, tewrijl ook buiteru landsch kapitaal noodig is. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de voor één doosje lucifers aangewezen bon 123 niet op 4 November, zooals hier en daar bekend is gemaakt, doch op II November a.s. geldig wordt. Na jarenlange gevangenschap bevrijdt door de Geallieerden is hij weer in zijn Gemeente teruggekeerd. Zijn standplaats is de St. Annakerk in d« Cecillen Allee in Dahlem, de Ainerikaansche bezettingszone van Berlijn Ds. Nleumttller was in den vorigen wereldoorlog Kapitein van een U-boot, I^E BOM achter de loketten van het voormalig Evacuatiebureau te Alkmaar, is thans gebarsten. Naarstig zoekt de Alkmaarsche recherche o. 1. v. Commissaris Rijpma de splinters bijeen, die wijd en zijd verspreid liggen. En of alle brokstukken vergaard zullen kunnen worden, is een vraag, die, hangende het onderzoek, nog niet bevestigd kan worden. Maandenlang, reeds voor de bevrijding, zweefden er geruchten, de een nog erger dan de andere, rondom dit evacuatiebureau dat eenlgen tijd na de bevrijding werd opge nomen in het Provinciaal Bureau voor de verzorging van Oorlogs slachtoffers, te Haarlem. M ENSCHEN, gedupeerd door gedwongen evacuatie, zagen zich genoodzaakt hulp en raad te zoeken bij dit bureau. Zij kwa men echter voor het meerendeel in den aap gelogeerd. Wei had men geen directe bewijzen in handen, doch iedereen voelde, dat hier op zijn zachtst gesproken, sprake was van een zeer wille keurige behandeling, en langza merhand verbreidde zich de mee ning: wanneer je daar moet zijn, kom dan maar niet met lee- ge handen. Heb je geen boter of andere waardevolle dingen, blijf dan mgjir thuis. Velen hebben voor da loketten hun meening niet onder stoelen of banken gestoken. Maar de di recteur, de heer v. d. Pluym, die van die klachten kennis droeg, zweeg. Thans blijkt, dat zijn zwijgen een bekentenis inhield Want de heer v. d. Pluym wist wat er aan de hand was, erger nog, h ij was de man, die er vaak de profijten van wegsleepte. Duizenden guldens verduisterd Honderden en duizenden guldens Met ingang van Maandag 5 No vember zullen de Ned. Spoorwe gen een dienst openen tusschen Lage-Zwaluwe en Zwyndrecht, waardoor dus de verbinding tus schen Noord en Zuid in het Wes ten zal zijn hersteld. H. M. de Koningin, die in Londen een ont moeting heeft gehad met Attlee, waarbij de kwestie-Indië even wel niet ter sprake kwam, keert volgende week naar ons land te rug. De Sovjet-Unie hand haaft haar bezettingsleger in Tsjecho-Slowakiie. De Ameri. kaansche minister van buiten- andsche zaken Byrnes, heeft ge neraal Stoichef, den vertegen woordiger van de offioieele Bul- gaarsche regeering, ontvangen. Het water in de Wieringermeer is sinds het sluiten van het dyk- gat met twee meter gedaald. Twee 12-jarlge jongens, die by den Rijn te Arnhem, een tankmijn vonden, wilden de zaak uit 'el kaar halen, met het gevolg, dat een explosie ontstond en beiden op slag gedood werden. jaagde hij er doorheen: hij en meer- dere ambtenaren van zijn bureau. De affaire is nog niet tot in c'e fi nesses uiteengerafeld en alle mede plichtigen zijn nog' niet bekend. Daarvoor is d'e fraude over teveel schijven verspreid. Maar het mes is in deze rotte plek gezet en hopenlijk zeer spoedig voor die ambtenaren, die hun handen in onschuld was- schen, zal bekend zijn wie de mede schuldigen zijn, aan deze verregaan de zwend'elpraktijken. Hoe de sneeuwbal rolde. De ontevredenheid onder de men- schen, die bij het Bureau terecht kwamen groeide met den dag. De g«olf van verwarde geruchten zwelde aan en de meest fantastische verha len deden de ronde. Zes weken geleden kwam vast te staan dat ten nadeele van het Bu reau een totaal bedrag van 7.560 gul den was' verduisterd. Een combinatie werd gelegd tusschen geruchten en feiten en de heer v. d. Pluym werd aan den tand' gevoeld. Hij suggereerde echter van den prins geen kwaad te weten en schoof de verantwoording af op den hoofdambtenaar M. Bart, die voor heen hoofd was van de Bouwafdee- ling van den Evacuatiedienst. De Alkmaarsche politieapparaat kwam daarop in werking en o. 1. v. Commissaris Rijpma begon de re cherche d'e achtervolging der feiten. Aanvankelijk bleek dit onderzoek voldoende bezwarend materiaal op te leveren, om over te g*aan tot ar restatie van den heer Bart vooral op instigatie van v. d. Pluym. Het onderzoek ging voort. De sneeuw bal begon te rollen en zou steeds grooter worden. (Vervolg pag. 3, 5e kolom) De toespitsing van den toestand in Palestina heeft ook in Egypte tot onrust aanleiding gegeven, waar Arabieren in Cairo en Alexandrië Joodsche winkels en hulzen hebben aangevallen en een Joodsche synagoge in brand gestoken. De relletjes worden de ernstigste genoemd sinds 25 jaar, De onrust in Cairo begon met 'n optocht van studenten en een sluiting van alle winkels gedu rende twee uur als uiting van medeleven met de Arabieren in Palestina. De hieruit voort vloeiende relletjes namen steeds meer in omvang toe en tegen den avond ^werd het aantal gewon den geraamd op ongeveer drie honderd. De P.O.D. heeft een gi/ede vangst gedaan met de aan.'hou ding van vijf ondergedoken Ne- derl«ndsche S.S.-lieden, die zich schuil hielden in een complex volkstuinen in de omgevinf van Amsterdam. De hoeveelheid la- vensmiddelen, waarover dê hee- ren beschikten, was voldoende voor den komenden winter. Een zesde S.S.-mafei, dia wist te ontkomen, heeft zich later bij den P.O.D. aangemeld. Op 11 November zal de distri butie van versnaperingen, met 100 gram per bon voor ledereen, beginnen. Daarna wordt een versnape ringsbon aangewezen op de nieuw uitgereikte heele of gecombineer de versnaperingskaarten, terwijl in de Sinterklaasweek wederom iedereen vergast zal worden op een snoepje. De Britsche Intelligence Servi ce heeft in haar dezer dagen ge publiceerd rapport verklaard, dat Hitier zich op 30 April 194» heeft doodgeschoten, terwijl Eva Braun zichzelf vergiftigd heeft. Hun lichamen werden later verbrand. Dit 'heele drama heeft zich, volgens de B.I.S., afgespeeld in de particuliere bunkerschuilkel der van Hitier. De Minister van Binnenland- sche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de moge- ïykheid van sollicitatie voor het ambt van burgemeester in da volgende gemeenten wordt open gesteld: Barsingerhorn, Berkhout, Graft en De Rijp, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oostzaan, Sybe- karspel en Wieringerwaard. De mogelijkheid bestaat, dat de te benoemen burgemeester-secre taris van Barsingerhorn tevens benoemd wordt tot burgemeester van Nieuwe Niedorp. Het proces tegen Mussert moest door het overiyden van diens verdediger uitgesteld worden. Het is thans vastgesteld op Dins dag 27 November en wordt ge voerd in het gebouw van het Byzonder Gerechtshof aan d» Kneuterdyk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1