i DE ZAAK V. D. PLUYM MOFFEN-KNECHT GROEN de beul der onderduikers gearresteerd Fraude bij den evacuatiedienst wordt Het vraagstuk der berechting Nieuw NoordKollandsch Dagblad Een tot in onderdeelen uitgewerkte organisatie Hij komt weer Maandag 5 November 1945 Zwaar geboeid, en onder sterke bewaking, werd dezer dagen de beruchte moffenknecht A. C. Groen, alias „De Prater", van het Interneeringskamp te Laren, waar hij was „ondergedoken", naar Alk maar overgebracht, in afwachting van het vonnis, dat hard en on verbiddelijk zal zijn. Veel kan den 35-jaeigen Groen tenlaste worden gelegd; veel ook zal misschien voor altijd verbor gen blijven, of bij gebrek aan bewijs in den doofpot gaan. In 1942 toen reeds lid van de N.S.B. kwam de zeer ongunstig bekend staande landverrader als N.S.B.-hulpagent bij het Alkmaar- sche Politiecorps. Daar voelde deze collaborateur in hart en nieren, zich thuis. Immers, hier kreeg hij ce gelegenheid zijn lusten bot te vieren, vooral op de tallooze onderduikers. Tientallen, misschien honderden, werden door zijn toedoen als vee naar Duitsch- land gevoerd. En hij d'eed' dit blijk baar niet uit zuiver idealisme" en aanhankelijkheid voor zijn Leider, want Groen toond'e zich ook een materialist van de bovenste plar.k. Trof hij oncier de door hem aange houden onderduikers menschen aan die over klinkende mui.-t beschikten, aan was er met hem ,te praten". Want Groen had geld noociig, veel Ê*eld. Verslaafd als hij was aan ster ken drank, dronk hij zijn laatste grein geweten weg. En een borrel kostte in die dagen grof geld. Het café was zijn tweede tehuis en ook deze plaats w*as voor hem vaak een gelegenheid, slachtoffers te vinden. Hij danste om het gouden kalf en wist meermalen door chantage geld te verkrijgen. Warmeer hem maar iets van actie tegen de moffen be kend werd, dreigde hij met aangifte bij de Gestapo. En eerst als het be smeurde geld' in zijn handen jeukte, was hij te bewegen de feiten te ver zwijgen. Door zijn groote „verdiensten" voor de Duitschers en de N.S.B werd hij na anderhalf jaar proeftijd aan gesteld' ln vasten dienst en bevor derd tot wachtmeester. Maar zelfs voor de „partij" waren zijn uitspattingen in dienstbetrek king' wat al te kras. Tenslotte werd hij wegens wangedrag in Augustus 1944 ontslagen, vooral omdat hij zich in diensttijd' vaak bedronk en in uni form, waggelend', langs de straten liep, om zijn „opvoedende" taak uit te oefenen. Groen was echter méér dan alleen wachtmeester bij de politie. Hij stond lr.' contact met den S.D., was ver bindingsman van de Gestapo en werkte veel samen met de zoo be ruchte ,;Zwarte politie" van Om men. Ook het uniform der N.S.K.K. had hij gedragen. Na de capitulatie begon de Alk- maarsche recherche, in samenwer king met den P.O.D., ijverig naar hem te speuren; oorspronkelijk zon der resultaat. Zoo was het mogelijk, dat Groen als een simpel en pretentieloos NSB- ertje ln het Interneeringskamp te Laren terecht kwam en als een zeer licht geval beschouwd werd. Maar Alkmaar speurde verder en BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk, z. v. Carel J. de Waard en J. W. Poeze. Wilhelmus A. J. A., z. v. Wilhelmus J. G. van den Eerenbeemt en M. J. A. Teklen- burg. Gehuwd'; Willem R. Gol en Aaltje Haitsma. Fokke Jonker en Jan netje Peereboom. Hendrik van Geelen en Maartje N. van der Werf. Jozef A. Hanssen en Hester E. Bom. Martinus N. de Jor.g en Sij- brechtje de Vries. Overleden: Catharina P. Kroese. oud 78 jaar, wed. van J. Bakker. Machiel van Zwanenburg; oud 1 jr. Roelof Velthuys, oud 72 jaar. we- duwn. van J. W. Brouwer. Ondertrouwd': Dirk Schrieken en Anthoraa J. Verschoor. Jacob Huls- wit en Johanna A. de Haas. Corn. Stuijfberg'en en Margrieta Jager. Wilhelmus A. Dijk en Pietertje Bart. Thijs Prins en IJda Olie. Bernh. J. Ides en Johanna E. Dekker. Wilhelmus C. A. Buers en Wilhelmir.a Karskens. Albertus A. Vermaat en Anna M. Smit. Jacob Wit en Lum- migje H. E. de Jong. Frederik J. van Eikeren en Elizab. M. Huijsmans. GEMEENTEBESLUITEN. In het gemeenteblad van Alk maar, nrs. 1877, 1878 en 1879, zijn opgenomen de besluiten van B. en W., waarnemende de taak van den gemeenteraad, van 11 en 16 October 1945 tot vaststelling van a. een verordening tot wijzi ging der algemeene loonverorde- ning voor de werklieden; b. een verordening tot wijzi ging van de verordening tot re geling van het gewoon, het voort gezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs; c. een verordening tot wijziging van de verordening tot vaststel ling van het aantal der gemeen telijke scholen, waarin gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven. zoo kon Groen dezer dagen, in over leg met de Militaire Commissie voor Noordhollar.d, worden gearresteerd'. Begrijpelijk was het Alkmaarsche politiecorps zeer benieuwd, hem, die zij twee jaren lang als slecht collega in hun midden moesten dulden en die zooveel arrestaties had verricht en ellende bracht in vele gezinnen, thans zelf, zwaar geboeid nog wel, als arrestar.-t te kunnen zien. En toen een der beambten uitriep: De beul is er!, behoefde niemand te vragen wie er bedoeld werd, want ,;de beul" was spreekwoordelijk ge worden. Bij het onderzoek kwam o.m. nog vast te staan, dat het vooroor- logsch verleden van Groen ook al niet vlekkeloos was. Hij was toen in dienst van de Kon. Marine. Ook daar was hij wegens wangedrag „gewipt". Thans zit Groen in de cel, ach ter dezelfde deur, die hij zoovele malen heeft dichtgesmeten achter onschuldige slachtoffers, die hem zijn judaspenningen opleverden. Zijn uitdagende en brutale houding zelfs na de arrestatie, bewijzen, dat het verloop der gebeurtenissen en zijn verblijf in het internee ringskamp te Laren, hem nog niets hebben geleerd. Zal de komende berechting hem tot inkeer brengen? ONTHULLING GEDENKTEEKEN. Voor gevallen Broeders. Op 10 Mei 1940, toen de Duit schers ons land onverhoeds overvielen, ontbrandde- al direct de strijd in Rotterdam. In het zuidelijk gedeelte van deze stad drongen de Duitschers op en het klooster St. Louis aan de Put schelaan, waar de Broeders van de Congregatie van den H. Alo- ysius gehuisvest zijn en waar ook de scholen gelegen zijn, kwam in 't krijgsgewoel te liggen. Met geweld drongen de Duit schers het klooster binnen en de overweldigers dwongen eenige der aanwezige Broeders de ge wonden, die bij het straatgevecht gevallen waren, te helpen. Toen deze Broeders zich naar buiten begaven, werden zij meteen be schoten, waarbij drie van hen zoo ernstig getroffen werden, dat zij, nog voorzien van het Heilig Oliesel, reeds in den morgen van den eersten oorlogsdag het leven lieten. Het waren de Eerw. Broeder Overste Lebuinus (Pieter Koppe uit Alkmaar); de Eerw. Broeder Liberius (Cornelis Roset van Roozendaal) en de Eerw. Broeder Bellarminus (Jacobus Schuur- mans van Rotterdam). Na een lijden van twee maan den overleed ook nog Broeder Libertus (C. Merkies van Zun- dert), zoodat het convent van St. Louis te Rotterdam reeds iri het begin van den oorlog een zware slag rof. Nadat hun stoffelijke resten eerst elders begraven wa ren, vonden deze helden der naastenliefde op 29 Juli 1940 een passende rustplaats op 't vredige kloosterkerkhof van St. Louis te Oudenbosch. In den namiddag van Alleihei- lilgen van dit jaar hebben vrien den en oud-leerlingen de nage dachtenis van deze gevallenen willen herdenken en eeren door de aanbieding van een eenvoudig maar kunstvol gedenkteeken. Dit gedenkteeken, ontworpen door Br. Donatianus, in brons uitgevoerd, is aangebracht in de hal van het klooster. Behalve een kunstzinnig em bleem en de namen der gevallen broeders, vermeldt het gedenk teeken het opschrift: „Op deze plaats offerden zij in dienst van de naastenliefde hun leven". Bij de plechtige onthulling wa ren, behalve vele eerw. heeren geestelijken en broeders, o.w. de alg. overste van de Congregatie van St. Louis, aanwezig de fami lieleden van de gevallen broe ders, w.o. de 80-jarige vader van broeder Lebuinus. Het was een treffend moment toen de vaderlandsche driekleur, die het gedenkteeken bedekte, werd weggehaald. Vele sprekers voerden daarna het woord. BRIDGE-WEDSTRIJD. In hotel „Irene" is Zaterdag avond en Zondagmiddag een bridge-wedstrijd gespeeld tus- schen drie hoofdklasse-teams en drie teams van de Alkmaarsche Bridge Club. De strijd, welke ging tusschen duplicate viertallen, werd door de Amsterdammers gewonnen. De uitslag was als volgt: Am sterdam le team 66 matchpunten, 2e team 48, 3e team 69, totaal 183 matchpunten. Alkmaar: le team 49, 2e team 26, 3e team 66 matchpunten. Alzoo won Amsterdam met 42 matchpunten. Na afloop reikte ee voorzitter, de heer O. Visser, met eenige toepasselijke woorden den prijs uit. Als verrassing ontvingen de Amsterdamsche deelnemers nog een pakje kaas. Het splnneweb der feiten Iij de geruchtmakende zaak van het voor malige Alkmaarsche Evacuatiebureau wordt, hangende het onderzoek, steeds dichter. En de vangst in het web blijkt grootendeels uit parasiet v. d'. Pluym te bestaan. Ons tusschen de regels uitgedrukte vermoeden, als zou de schuld van den heer M. Bart, destijds Hoofd' van de Bouwafdeelmg van dezen Dienst, grootendeels worden afgewenteld' en de balans van bezwarend' materiaal nog meer zou doorslaan ten nadeele van v. d. Pluym, schijnt bewaarheid te word'en. Het onderzoek wees zelfs uit dat den heer Bart althans geen strafbaar feit, in verband met deze zaak, kon worden ten laste gelegd. Verschillende ambtenaren, die d!ezer dagen waren gearresteerd, o.w. de secretaressen, mej. J. Kühl, zijn jl. Zaterdagmiddag wederom op vrije voeten gesteld. Al hebben velen van hen een moreelen schuld, strafrech terlijk blijken zij vrijuit te gaan en is hun invrijheidstelling een rehabili tatie. Ook de heer Bart zou dienten gevolge in vrijheid' gesteld kunnen worden, ware het niet dat een andere zaak zijn arrestatie wettigt. Onder hypnose van v. d. Pluym. Van der Pluym had de menschen in zijn macht, als een hypntiseur zijn willoozen patiënt. Hij was het, voor wie ied'ereen het hoofd boog. Een onbegrijpelijke kracht ging van hem uit, vooral ook door zijn loyaliteit. Hij was de bel ami in zaken- en vrienden kringen en zijn onmiskenbaar orga- satietalent en diplomatieke handig heid gaven voedsel tot de conclusie: Van der Pluym is de man, de spil, .waaromheen alles draait. Gaarne sloot hij zich aan bij men schen, die in society-kringen invloed, rijke relaties hadden, deelde hen al lerlei denkbeeldige of zelf-gecreëerde functies uit en wist zich op deze wijze overal in te dringen, ten behoeve van zijn eigen positie. Hij maakte zich m zekeren zin ebminnelijk en kon zoo zelfs op de nominatie komen, voor een zeer belangrijke functie in den lande, een werkkring, die hem onge twijfeld in staat zou hebben gesteld', de frauduleuze handelingen bij het Evacuatiebureau in den doofpot te stoppen. Kortom, het was v. d. Pluym waar alles om draaide en voor wie alle ondergeschikten vlogen Twee ton verbrast in Restaurants. Aan de hand van een voorloopige besomming het is uit den aard der zaak onmogelijk, het juiste bedrag te achterhalen staat thans reeds vast, dat ,,de vriendenclub", bestaande o.m. uit den heer v. d. Pluym en nog enkele aannemers, die intusschen^ok gearresteerd zijn, in verschillende restaurants, vooral in Amsterdam, voor een een bedrag van rond twee" honderdduizend gulden aan eetpartij- tjes, met toebehooren, heeft verbrast. Deze aannemers, die werkten in op dracht van het Evacuatiebureau, heben blijkbaar wel schatten geld verdiend'. Het voortgezette onderzoek zal wel uitwijzen, dat vele fictieve bouw- en reparaxieposten het fonds voor deze culinaire uitspattingen ge vormd hebben. Resumeerend zou men dus wel kun nen zeggen, dat ;,d'e zwendelaffaire van het Evacuatiebureau", ,,de zaak v. d. Pluym" geworden is. Dit wil echter geenszins zegden, dat de sneeuwbal, waarover wij in ons num mer van Zaterdag schreven, geen sneeuwbal zou zijn. Het tegendeel is waar. Maar d'at zijn dingen, waarover wij, ten behoeve van het onderzoek, voor- loopig nog de sluier der geheimzin nigheid zullen laten. DRS. DE JONG VAN RADIO ORANJE IN HET WAPEN VAN HEEMSKERK. Dinsdagavond zal drs. L. de Jong voor „Vrij Nederland" in het Wapen van Heemskerk spre ken over „Nederland temidden der mogendheden". Ongetwijfeld zal er dien avond veel belangstelling bestaan voor de causerie van drs. de Jong, die zoo'n bekendheid heeft verwor ven door de uitzendingen van Radio Oranje. R.K. HARMONIE ST. CAE CILIA. De donateursactie, welke door onze R.K. Harmonie is ingezet, verloopt zeer naar wensch. In verband hiermede heeft het be stuur besloten nog een derden feestavond aan de reeds vastge stelde feestavonden toe te voe gen. Op alle drie avonden, 19, 20 en 21 November, is de medewer king verzekerd van het revue gezelschap „De Optimisten". Het bestuur verzoekt, omdat het op halen der circulaires veel tijd vraagt, de medewerking van allen, om deze ingevuld gereed te willen leggen. De boden moe ten deze week gereed zijn, want de volgende week worden de programma's thuis bezorgd. Zij, die nog geen circullaire ontvin gen, kunnen die alsnog aanvra gen bij J. C. Groot, Korte Land- straat 43. WARMENHUIZEN R.K. STAATSPARTIJ Ir.1 een uitstekend' bezochte verga dering van kath. kiezers, hield het kamerlid' de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn een met groote aandacht gevolgde rede over de noodzaak van kath. politieke organisatie. Enkele vragen werden gesteld en beant woord. Een hieuw bestuur voor de afd'ee- ling werd bij eerste stemming met groote meerderheid gekozen. Als candidaten voor het Rijkskies- kringbestuur Den Helder werd'en aangewezen de heeren Jb. Weel te Zd'-Scharwoude; A. Kag'er te 't Zandt Jn. Zoon te Warmenhulzen; H. Nolet te Warmenhuizen en H. v. d. Wilden burg te Heerhugowaard. De vergadering die or.der Ieldmg stond van den heer Nolet had' een vlot en prettig verloop. HEILOO. R.K. KIESVEREENIGING. Eindelijk is het dan zoover! De katholieken in Heiloo gaan zich ook op politiek gebied weer roe ren. Het bestaande bestuur der kiesvereeniging is afgetre'den en een voorloopig bestuur onder leiding van dr. Wijffels is ge vormd. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer H. v. Pel. Vrijdag 9 November a.s., 's avonds 8 uur, zal er een ver gadering gehouden worden in het „Brunogebouw". Paul de Waard (de bekende radioreporter) spreekt over 't onderwerp: „De R.K. Staatspartij in de branding" Alle katholieken (ook de dames!) die stemgerechtigd zijn worden verwacht. Op deze vergadering zal tevens een nieuw bestuur ge kozen worden. I OUDORP. Woensdag j.l. is de tijdelijke raad voor de eerste maal bijeen geweest, onder voorzitterschap van den waarnemend burge meester, de heer R. Schoenma ker. Nadat de raadsleden beëe- digd waren werd overgegaan tot de benoeming van twee wethou ders. Benoemd werden tot wet houders de heeren G. J. F. Staa eri Th. C. Uijttenbogaart. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. WONINGHUUR- EN VERHUUR VERORDENING. Nu met ingang van 15 Nov. a.s. de door het Militair Gezag vastgestelde verordening, betref fende het huren en verhuren van woningen, wordt ingetrok ken, treedt op dien zelfden dag de door het gemeentebestuur vastgestelde verordening in wer king, welke hetzelfde doel be oogt als de verordening van het Militair Gezag. Het verhuren van woningen zonder toestemming van he* ge meentebestuur blijft derhalve strafbaar. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van mr. B. ter Veer te 's-Gravenhage tot di recteur-generaal voor de bijzon dere rechtspleging. Er is een K.B. in wording, dat instelt een directoraat-generaal bijzondere berechting, dat wordt gesplitst in de volgende afdee- lingen: a. Juridische en algemeene za ken, b. opsporing en vervolging, c. kampen. Daarnaast heeft men verschillende diensten. Wat men met de thans be staande politieke opsporings diensten denkt te doen, staat nog niet vast. Naast de procureur-fiscaal krijgt men de officieren-fiscaal, die grootendeels reeds aangewe zen, vooruitgeschoven posten van den procureur-fiscaal zijn. Tenslotte krijgt men in elk res sort van den procureur-fiscaal een inspecteur van de politieke recherchediensten, die door en kele adjudanten wordt terzijde gestaan. Wat de godsdienstige, zedelij ke en sociale verzorging betreft wenscht mr. ter Veer te geraken tot een directorium ..van drie, waarin de protestantsche, katho lieke en humanistische geestes- stroomingen vertegenwoordigd zijn. Al deze afdeelingen loopen uit op de kampcommando's en tenslotte in de inspectie. Ver volgens wordt aan het dir.-gen. verbonden een afdeeling voor reclasseering of liever gezegd herideologiseering. Kolonel P. Snijders, inspec teur-generaal der kampen, heeft in een uiteenzetting van zijn kampervaringen, over de behan deling gezegd, dat er inderdaad in het begin nog al op los gesla gen is. Thans is dit in de meer derheid der kampen afgeloopen. Gevallen van ernstige mishande ling zijn er zeer weinig. Omtrent grove bejegening zijn de klach ten in het algemeen juist. De voeding was aanvankelijk onvoldoende. Sinds Augustus is hieromtrent een voorschrift, dat een rantsoen vaststelt van de zelfde calorische waarde als het burgerrantsoen. Aan de sociale verzorging en aan ontspanning is vrijwel nog niets gedaan. Men vormt biblio theekjes van gecensureerde lec tuur, die echter volkomen onvol doende te achten zijn. Dr. J. van der Grient, de aan het ministerie van Justitie ver bonden inspecteur der Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, wees erop, dat deze stichting het gevolg van zuiver particulier ini tiatief is. De stichting, waarvoor interkerkelijk overleg groote be langstelling had, stelt zich ten doel in vrijheid gestelde politie ke delinquenten te herideologi- seeren en staat eveneens onder het dir.-generaal bijzondere be rechting. CHRISTIANSEN, de voormalige Duitsche militaire bevelheb ber in Nederland, zal binnen kort aan de Nederlandsche auto riteiten worden uitgeleverd. Hij zal terecht staan wegens zijn optreden tegen het dorp Putten. ST. BONIFACIUS MISSIEHUIS HOORN 20 L Neen, dit is niet ons giro. of tele- foonummer; die kan- ied'ereen wel te weten komen; ook niet ons huisnum mer; het Missiehuis is wel te vinden zonder huisnummer. Het is het al eenige jaren ondergedokèn nummer van de Stichters van de laatste negen tien jaren. Het is prettig te denken, dat 702 menschen op een goeden dag eens op het idee kwamen een Stich ting te maken; ze zochten d'e oude kous eens op, bevonden dat het toch wel kon en gingen den Directeur eens blij maken en zijn zorgen verlichten. Het Stichtersboek vermeldt de na men van een grooten vriendenkring van het Missiehuis, maar ik kar*- u geruststellen, er is nog ruimte ge noeg voor verdere inschrijvingen; ik zit nu al maanden uit fe kijken naar nieuwe gegadigden, mijn geöhld wordt op een zware proef gesteld, maar ik geef den moed niet op! In d'e maand November gedenken we bijzonder d'e overleden stichters en zullen we 3 H.H. Missen opdra gen voor hun zielerust. Zij hebben ons gesteund, wij zullen hen niet vergeten! Father J. ZUYDERVLIET, Directeur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2