INDRUKKEN UIT LIMBURG Katholieke Volkspartij eischt gelijke rechten Nieuw Noor'dKollan'dsch Dagblad 3 Met de kolenproductie gaat het goed RADIOPROGRAMMA Kleeding voor Neder land Critiek op Truman's beleid Maandag 5 November 1945 (Van' onzen eigen redacteur) DEZER DAGEN brachten wij een bezoek aan Zuid-Limburg, waar vooral in de mijnstreek de polsslag van het leven weer fel klopt. Nu de koude weer. voor de deur staat en wij met een wanhopig gezicht ons beetje brandstof bekij ken, volgen wij met intense belang stelling de resultaten van d'e ,,'on- tiergïondsche werkers." In ons blad van Vrijdagavond konden wij reed's publiceeren, dat het met de kolen- productie goed gaat en recente cij fers wijzen uit, dat er nog steeds groei in zit. Men heeft de verwachting, dat zeer binnenkort weer een productie van 80 procent van die van 1938 bereikt wordt. Dit is door de geallieerden als eisch gesteld, wilden wij op hun hulp met de brandstof- fenvoorziening kunnen blij ven rekenen. De dagproduc tie der gezamenlijke mijnen bedroeg op Vrijdag 26 Octo ber 25.761 ton, terwijl een opbrengst,, van 26.000 ton noodzakelijk is. Op de ;,Maurits" te Lutterad'e, een der grootste mijnen, waar alleen reeds 10.000 man werkt, is men een per centage van 76 pCt. reeds dicht ge naderd'. Bekend zijn de vele moei lijkheden, die men op de mijnen moest overwinnen om weer een be hoorlijke hoeveelheid zwart goud" naar boven te brengen. Ook hier bestond', zooals alom in den lande, een zekere arbeidsschuwheid, die men onder de mijnwerkers echter reeds grootendeels den kop heeft ingedrukt. Hiertoe heeft ongetwij feld bijgedragen hetgeen de mijn werkers zelf als een ..opjaagsy- steem" kwalificeeren, het beschik baar stellen van punten voor pres taties boven een bepaalde norm; waarvoor een mijnwerker allerlei artikelen kan koopen, die een ;ige- woon mensch" niet krijgen kan. In steden als Maastricht en Heerlen vindt men dan ook allerlei vooroor- logsche artikelen tot zelfs radio toestellen en zeer noodzakelijke ingrediënten, om van kleeding maar niet te spreken, uitgestald, die al leen onder het bereik van mijnwer kers liggen. Het spreekt vanzelf, dat andere groepen arbeiders zulks met leede oogen aanzien; maar aan den anderen kant moet toegegeven wor den, dat een behoorlijke kolenpro ductie voor heel de bevolking van vitaal belang is en de mijnwerkers een streepje vóór verdienen. Men bedenke ook, dat dit koopen niet onbeperkt is en men per maand slechts een maximum van 130 pun ten kan verdienen. Voor Zondagsar- beid' worden 7 punten beschikbaar gesteld. Natuurlijk interesseeren ons ook d'e andere problemen in het Zuiden, te meer waar men daar reeds een jaar eerder bevijd was; zoodat uit de daar opgedane ervaringen leering zu zijn te putten. In dit opzicht moeten wij onze lezers teleurstellen. Het moge met de voeding uiteraard wat beter zijn, men kan daar ge makkelijker voor een zacht prijsje artikelen koopen, die nog niet vrij zijn d'an boven de groote rivieren wij hoorden een prijs van 15 ct. voor en ei, waarvoor je natuurlijk den weg moet weten daar staat tegenover dat de Limburgers nog verschillende onontbeerlijke ge bruiksartikelen, zooals tandpasta e.d,, die in de groote steden in het Noorden in d'e étalage liggen en wat meer zegi', ook te koop zijn; moeten missen. Wat erger is, zijn de gegronde Machten over ambtenarij, waar door voedingsmiddelen, die be schikbaar waren, niet tijdig zijn gedistribueerd en bederven. Op deze wijze is een paar honderd kilo beste natuurboter verloren gegaan, terwijl in Kerkrade ha- vermouth door het lange liggen muf de winkels uitkwam. Een teere kwestie is ook daar, of liever nog; de zuivering. ',,'Het is bij jullie al net zooals bij ons", krijg Dinsdag 9 November 1945 HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Lichte gramofoonmuziek; 7.50 Ochtendwij ding; 8.01 Nieuwsber.; 8.20 Operette muziek; 10.00 Muziek bij dén arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek; 11.45 De krijgsgevangenen ln Indië; 12.15 Dansorkest Lex v. d'. Spaal; 12.30 Ne derland weer aan den slag; 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Jae. Stad', zang en Bernard Drukker orgel; 14.30 The Grand Canyon Suite; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 15.30 Beroemde Or kesten; 16.31 Het korte verhaal; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.45 Orgelplaat- j.es; 18.04 Jack Hylton; 18.30 Engel- sche les; 19.00 Reportage; 20.01 Mr. Petra Eldering over: De doodstraf; 20.15 Vragenkwartier door L. de Jong 20.30 Radio-Philharmonische Orkest; 21.45 De gevolgen van een g'limlach; 22.15 Bernard! Verhoeven over: Kunst en leven"; 22.30 Zang en piano; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 A vond wijding door Rector G .J. Braakhuis. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 De Nieuwsber.; 18.50 Voor je slapen gaat19.30 Programma voor de B. S; 20.Q1 Non-stop programma; 20.30 De werkende vrouw; 20.45 De wer kende vrouw, de zingende vrouw; 21.45 Ensemble George Frank; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuwsber.; 22.15 Wil Walis met Sweet and! Swing. je te hooren, wanneer je meent een kras staaltje van zuivering of niet- zuivering' meent te vertellen. Op het gebied van het organisatie- leven heeft men alom d'e hand aan den ploeg geslagen en in het diocees Roermond wordt druk gewerkt aan plannen tot coördinatie van de be staande cultureele organisaties. De bekende aalmoezenier van den ar beid, K. W. A. Roncken, is hiervan de promotor. Met hoeveel vreugde d'e bevrijders destijds begroet zijn, ook hier wordt het vertrek van de gasten niet als een pijnlijk afscheid gevoeld. Het wekte begrijpelijke verbazing en ontstemming, vooral in landbouw- kringen; die hiervan bij het inbe- slag'neme van vee last ondervonden, dat de Amerikanen bij een eventueel geschil de Duitschers bij de Neder landers vóórtrokken. Zoo juist ontvingen wij een bericht waaruit blijkt, dat de vee stapel in Limburg waarvan veel naar Duitschland werd gevoerd, weer op peil komt. Half Juli had Limburg weer 80 procent van zijn rundvee terug. Paarden heeft Limburg thans weer ongeveer evenveel als in 1940, n.l. 21.800 stuks. Het reizen van en naar het Zuiden blijft cloor den omweg over Nijme gen nog veel tijd kosten, al is hier in reeds belangrijke verbetering ge komen. Het overstappen is tot een minimum beperkt. Wanneer volg'ende maand', zooals verluid; ook de spoor brug in Roermond gereed is en men niet meer in Haelen of Roermond in een Canadeesche vrachtauto behoeft over te stappen, hetgeen overigens' zeer geregeld' en ordelijk gaat, zijn we ook m dit opzicht weer een be langrijke stap vooruit. Een goede communicatie tusschen ^loord en Zuid is niet alleen een economisch belang, maar draagt er ook toe bij dat de menschen van beide landsdee- len, zoo geheel verschillend' yan aard elkaar beter leeren begrijpen en waardeeren. Sportnieuws VOETBALUITSLAGEN Eerste klasse District L Ajax Hermes DVS 6—2; 't Gooi Xerxes 53; VSV ^De^oleviTjSferT 2—3° 1~2' ED° hi;i een baI ln vlie®ende vaart °P District II. Sparta Haarlem 2—0; DWS DFC '33; Ferjenoord' Stormvogels 83; VTIC Blauw Wit 13; DHC Neptunus 22. District IV. NAC Eindhoven 00 LONGA—Baronie DNL 6—0; RKTW- Helmorjd' 1—1; BW—Vlissingen 50; RBCNO AD 2—3. District V. Veendam Be Quick V 40; VelocitasGVAV 44; BSC Achilles l—l; Frisia LSC 2—1; Heerenveen Leeuwarden 31. District VI. PSV Bleljerhelóte 52: De Spechten MW 28; VVV Roermond' 0—2; Juliana Brabantia 22; Limburgia Maurlts 10. DISTRICT I Tweede klasse A; OSV KFC 2—0; AFC ZFC 0—1; WFC Vo- ler-d'am 04. Tweede klasse B: UVS Water graafsmeer 24; Quick H HCH 71; Velsen De Kennemers 22; HBC—De Spartaan 6—3; TOG—Zee- burg'ia 2—1. Derce klasse B; QSC RKVVA 34; Zaanlandia FurmersteiJn 1_1; VVZ KW I—0; de Meteoor Zaandijk 02. Derde klasse C: Terrasvogels Bloemend'aal 04; HFC T.Y.B.B. 4—1; DEM Klnheim 2—4. Vierde klasse A; LSVV 1926 Oudesluis 2—3; Nieuwe Nied'orp Texel 11; Wieringerwaard Vrone 7—3; B.K.C. Watervogels 14. Vierde klasse B; St. George_ Grashoppers 43; SportersSijbe- karspel 17. Vierde klasse C: I.E.V. Vitesse 1922 7—3; C.S.V. Zeevogels 2—1; V.V.E. U.S.V.U. 2—4; Uitgeest Bergen 124; Alkmaar V.V.B. 0—3. Vierde klasse E; Sandow—C.N.F. 33; Schellingwoud'eDJR.C. 21. FORWARDALKM. BOYS De Boys schijnen zeer in trek voor jubileum-wedstrijden want vo rige week waren ze op de fuif bij H. R. C. in Den Helder dat met 42 werd geklopt. Met Forward hadden ze meer moeite want met nog enkele minuten te spelen was de stand nog gelijk en toen wilde Groot, ofschoon geheel onbedreigd, den bal aan doelman Broers afge ven, iets wat meer gebeurt, doch nu liet Broers de gladde bal glip pen en tergend langzaam gleed deze zonder gejuich van de tegen partij over de witte lijn. De scheidsrechter kon niets anders doen dan naar het midden wijzen. Wel trachtten de Zwart-Witten het verloren terrein door alles op den aanval te zetten nog terug te win nen, maar dit lukte niet. De Boys begon, na aftrap door den heer Luyckx, overdonderend. Met snelle aanvallen en direct af geven van den bal bracht ze al aanstonds het Forwarddoel In ge vaar en we kregen in die periode goed 2e klasse spel te zien. For ward verdedigde zich hardnek kig en doelman Broers voorkwam menigmaal erger door tijdig uit- loopen. Forward onderneemt dan eenige snelle aanvallen. Een goede kans gaat door buitenspel verloren, doch wanneer kort daarop nog eens een poging wordt ondernomen kanjert Verkroost een bal van links onhoudbaar in (10). De Boys reageert hierop met snel spel en menigmaal krijgt ze een vrij goede kans doch vele schoten gaan naast terwijl van der Paal er goed de kijk op heeft met ernstige situaties bij doelschermut- selingen. Toch moet hij uiteinde lijk zwichten wanneer Untied een bal van rechts ineens inkanjert (1—1). Deze gelijkmaker was meer dan verdiend. Forward laat het er echter geenszins bij zitten en vooral de steeds beter spelende Verkroost laat zich gelden. Eenmaal denken we hem te zien scoren wanneer Kramers veste afvuurt, doch via diens vuisten ketst de bal van de lat weer in het veld terug. In de tweede helft zakt het spel van de gasten zienderoogen af. Forward doet althans zeker niet voor hen onder en benut haar schietkansen beter dan de Boys. Van der Pol schiet eenmaal hard in, doch Kramer stompt den bal uit zijn doel. Even later doet hij hetzelfde bij een schot van Loos. Bij de Boys krijgt haar links buiten een kans doch de bal gaat juist voorlangs doel. Even moet dan voor v. d. Pol gestopt worden en speelt deze eenige tijd op halve kracht. Inmiddels verstrijkt de tijd en had leder zich al met een gelijk spel verzoend toen Broers zijn eenige fout van den middag maak te (1—2). H.S.V. TE HEILOO. Zondagmiddag speelde H.S.V. I haar eersten competitiewed strijd tegen Koedijk I. H.S.V. wist in 'n vlot gespeelden wed strijd met 90 te winnen. Inderdaad 'n goed begin. A.F.C.JONG HOLLAND 7—6. Onze R.K. voetbalclub gaat voort met het behalen van groote overwin ningen op haar tegenstanders. Zater dagmiddag werd Jnog Holland het slachtoffer van deze overwinnings roes. In een eenzijdig gespeeldei.' wedstrijd opende AFC het competitie- seizoen met een klinkendezege. Een goed' begin, boys! De thuisclub domi neerde den geheelen wedstrijd. Kee- HET Nederl.-Amerikaansch co mité te San Francisco heeft kleedinginzameling gehouden voor Nederland. Het resultaat overtrof het doel. dat men ge steld had. Meer dan 50 ton klee ding werd opgehaald. per Kwant heeft zelden ln moeten grijpen. Het verloop van den wedstrijd was als volg't: Na eenige aanvallen van AFC opende Heyr.ls de score. Tot aan de rust wist AFC haar overwicht niet in meerd'ere doelpunten om te zetten. Kansen genoeg! Maar er werd' niet van geprofiteerd. Vermelding ver dient echter een prachtig doelpunt van ten Broeke, dat wegens buitenspel niet werd toegekend. Na de rust pak ten d'e AFC-ers flink aan, hetgeen spoedig beloond werd met een doel punt van ten Broeke. Waar daarna een achterspeler van J.H. voor kee per gaat spelen (de keeper was uit- geloopen) wordt een penalty toege kend. Het ,,AFC-kanon" Kuylboer komt ln werking en met een hard'en schuiver heeft d'e keeper van de gas ten het nakijken. De spil Pannekeet loste nog' een kogel, ineens opgevan gen, op het doel, doch d'e keeper van J.H. stopte dit prachtige schot. Uit een voorzet van Kuylboer maakt Hey- nis het vierde doelpünt. Ten Broeke volgt dan met het vijfde, verricht zelfs de hattrick met het zesd'e. Kuyl boer laat dat niet op zich zitten en deponeert het zevende üi het net, waarmede ten slotte het einde komt. Bergen 2—AFC 2 2—1; AFC 3 HSV 3 7—0; Alcm. Jun. A—AFC Jun. A 2—0: Alkmaar adsp.—AFC adsp. 0—10. BERDOS-EGMONDIA 6—1. Vijf strafschoppen. Voor de rust bood deze wed- strijd volop spanning, hetgeen ook wel uit de cijfers blijkt: 1-0, 1-1, 2-1. Berdos nam het eerst de leiding toen bij een aanval van hen de Egmondia-back de bal met de handen keerde. De toe gestane strafschop werd door hen benut. Egmondia wist daarop gelijk te maken, maar nog voor de rust had Berdos de leiding heroverd. Na de rust verloor de strijd de aantrekkelijkheid, omdat er te ruw gespeeld werd. Berdos zag zich nog enkele strafschoppen toe gewezen en voerde den stand al lengs op tot 61. Een kort voor 't einde aan Egmondia toegestane trafschop werd door den Berdos doelman gekeerd. Scheidsrechter P. v. d. Aakster hield de teugels goed In handen. Er was tamelijke belangstelling voor deze ontmoeting. Door waarnemers te Washing ton wordt er op gewezen, dat Attlee's bezoek aldaar juist komt op het moment, waarop presi dent Truman's beleid, zoowel wat betreft de binnenlandsche als de buitenlandsche politiek, zware critiek te verduren heeft. Dit feit zou van groot, zoo niet beslissend belang kunnen zijn op het al dan niet ingaan op het Britsche voorstel, om het geheim van de atoombom aan den Vei ligheidsraad van de Vereenigde Volkeren over te dragen. De cri tiek op Truman's beleid komt van de zijde van verschillende jour nalisten, die als de meest gezag hebbende in de Vereenigde Sta ten worden beschouwd. Walter Lippman o.a. maakt zich tot tolk van de heerschende meening, dat 'de buitenlandsche politiek van de regeering, zooals deze het vorig weekend door president Truman werd uitgestippeld, waarschijn lijk een reusachtige historische fout zal blijken te zijn. „Laat niemand zichzelf bedriegen", zegt hij: „wij zijn op weg naar een catastrophe. Doem over hen, die, gesteld in de verantwoor delijkheid voor de besturing van het schip, geen koers zetten naar een veilige haven, doch zich la ten meedrijven met wind en getij". BREEZAND. R.K. STAATSPARTIJ. We schreven het reeds in dit blad; de afd. Breezand van onze oude R.K.S.P. heeft niet stilgezet ten na de bevrijding. En het be stuur hoopt en vertrouwt, dat 't bezoek op de eerste vergadering in vredestijd niet zoo bedroevend zal zijn, als dat we van andere plaatsen gelezen hebben. Laten we toonen onze verantwoorde lijkheid te beseffen. Vooral de jongeren dienen „acte de pré- sence" te geven a.s. Donderdag om half 8 in Café Steijn. Er is o.a. bestuursverkiezing (en is het niet de wensch van de leiding, dat nu meer de jongeren 't roer in handen nemen?); er komt als spreker de Z.E. Heer Kouwen- hoven, pastoor van Wieringen; afgevaardigden moeten benoemd worden e.a. Laat ieder lid of toekomstig lid z'n plicht beseffen en ter ver gadering komen. PVE FRANSCHE VOLKSPARTIJ van Buitenlandsche Zaken, George Bidault, heeft te Parijs en rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, dat Frankrijk zich zou blijven verzetten tegen de vorming van een centrale Duitsche regee ring, terwijl zijn land zich verder het recht voorbehield regionale pacten te sluiten, onafhankelijk van de kwestie, of men al dan niet zou wenschen te spreken van vor ming van een „Westelijk bloc". Geen enkele plek op aarde, zoo ging de minister verder, zal in vrede kunnen leven, tenzij de ge- heele wereld ln vrede leeft. „Wij keuren chauvinisme af maar aan vaarden waakzame en moedige liefde voor het vaderland." Sprekende over de binnenland sche politiek der Mouvenient Re- publicain Populaire (Katholieke Volkpartij), zeide Bidault, dat zijn partij bereid is samen te werken met de socialisten en communisten in een regeering van drie partijen, maar dan als gelijkwaardige partij. De M.R.P. is niet van zins „door de achterdeur weg te sluipen". Frankrijk heeft behoefte aan een heid en niet aan partijstrijd. Daar om moet de toekomstige regeering solidairteit toonen, zoowel naar binnen als naar bulten. MASSA-PSYCHOSE IN GEVANGEN KAMP. (Vervolg van pag. 1) Het betrof hier een geval van psychische infectie, dat buiten gewoon gevaarlijk was, ook met het oog op de eventualiteiten in andere kampen. Men wenschte daarop ten zeerste den nadruk te leggen. Was de kampleiding, die zeker heel wat beter bejegening verdient dan den smaad, welke wij met veel verbazing hebben aangetroffen in een blad als de „Noordhollander" uit Akmaar van Vrijdag 3 November jl., an ders opgetreden dan zij deed, dan zou dit de ernstigste gevol gen hebben gehad; niet alleen zouden er vele slachtoffers ge- valen zijn, maar onrust en erger in andere kampen zou er het ge volg van zijn geweest. De kampleiding heeft getoond, van eerste klasse kaliber te zijn en is met de meeste kracht opge treden. Hoe moeilijk zij het heeft gehad, blijkt o.a. uit het feit, dat ook de uit de gedeti neerden gevormde vertrouwens commissie, het kamphoofd met haar staf, het vertrouwen aan vankelijk niet kon herstellen. De dames hadden groote „bonje" onder elkaar. Er werden vrou wen door haar eigen collega's kaalgeschoren en de tweede ver dieping stal de dekens van de derde, omdat een partij dekens, door het te water raken van een vrachtauto onbruikbaar was ge raakt; de gedupeerde verdieping antwoordde daarop met het eten van de dekendieven te ontvreem den. Waarom naar Hoorn? PEN VRAAG, DIE bij menigeen opkomt is, waarom deze elf honderd vrouwen naar het kamp te Hoorn werden gebracht, ter wijl toch bekend kon zijn, dat de accomodatie minstens twijfelach tig was. Dit zat zoo; Men hoopte in het fort Erfprins te Den Hel der, waar ook een en ander over te doen geweest is (en waar een kampcourant verscheen met ar tikelen over de toestanden in dat kamp!!), wel een vierduizend Noord-Hollandsche politieke ge detineerden onder te brengen. Toen kwam er opdracht van de geallieerde legerleiding, om 1400 Nederlandsche S.S.-mannen uit België hier onder te brengen, terwijl nog meer transporten zou den volgen. Daartoe moest per 1 November het fort Erfprins ge reed gemaakt worden en de mannen moesten daar dus weg; die meende men naar Schoorl te moeten brengen en de vrouwen moesten voor hen plaats maken. Dezen zomer was de Krenten tuin niet ongeschikt. Er zou nog wel wat aan te verbeteren zijn, naast datgene, wat de kamplei ding op eigen Initiatief daaraan heeft gedaan, maar van over heidswege bleef men in gebreke, het toegezegde materiaal te zen den. Wie in een herlevenden rechtsstaat gevangenen moet on derbrengen, dient over de mid delen te beschikken, om dat te kunnen doen, maarvoor de fatsoenlijke bevolking, die niet in de gevangenis zit, ontbreken die middelen vaak ook en zoo schijnt het devies van sommige autori teiten: geen plank en geen spij ker voor N.S.B.-ers, wel begrij pelijk, zoolang er nog duizenden Nederlanders in zandholen moe ten wonen. Alleen, het zijn niet allemaal N.S.B.-ers en evidente landverraders, die op het oogen- blik achter slot zittenDe moei lijkheden zijn vele. Van enkele vertellen we morgen nog iets, om dan ook tot enkele conclusies te komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3